„Belastingverhoging" in de Tweede Kamer „Regering is te ver gegaan met afremming productie" Proef de nieuwe Moccona KABO niet tevreden met verhoging kinderbijslag Produktschap bier wenst nieuwe- of wijziging oude Drankwet Lagere ambtenaren roeren zich Bollenvak legt voor corso '58 niet veel animo aan de dag WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Tweede Kamer heeft gisteren over de belastingverhoging en beste dingsbeperking gesproken. Het antwoord van de minister zal van belang zijn voor het bepalen van het standpunt van de leden. Zij staan gereserveerd tegenover de maatrege len, die de regering heeft genomen. De belastingverhoging bedraagt ruim honderd miljoen en naar algemeen inzicht is dit wel aan de hoge kant. De K.V.P.-fractie neemt bij de stemming wederom een sleutelpositie in. Van haar stem zal het afhangen of de begroting aangenomen zal worden. goedgekeurd moeten worden, ter wijl op de belastingdruk een maxi mum- en minimum zal worden vast gesteld. De heer Vondeling was ook van mening, dat de Nederlandse bank het disconto te laat heeft verhoogd en dat zij de credietbeperking te laat heeft ingevoerd. Heeft de rege ring soms de bank verhinderd dit te doen? De miljoenennota zou hij graag in een smakelijke vorm opgediend zien. Is het niet mogelijk een popu laire versie op de Rijksbegroting uit te geven? Hij vond het teleurstellend, dat de regering ten aanzien van de rente de wet van het oerwoud heeft laten heersen. De rente is in korte tijd verdubbeld. Hij deed een beroep op de regering het huurpeil te beheer sen. Er zullen lange termijncontrac ten van 10 jaar met de institutionele beleggers moeten worden afgeslo ten. Hij sprak de hoop uit, dat de regering bij de bouw van woning wetwoningen twee procent van de woningbouwlening voor haar reke ning zal nemen. Nogmaals legde hij er de nadruk op, dat de regering de moed had moeten hebben, de belasting stevig te verhogen direct na de indiening van de begroting. Psychologisch was het volk rijp voor een verhoging. Men voelde dat er maatregelen ge nomen moesten worden. Hij meen de, dat de verhoging van de inkom stenbelasting voor de hogere inko mens redelijk was geweest. Deze mensen dragen nu niet by in de be stedingsbeperking. Werkeloosheid moet voorkomen worden De heer Lucas (KVP) zei, dat hij bang is, dat de regering te ver is gegaan met het afremmen van de produktie. De regering had 'beter ge daan een lening in het buitenland af te sluiten van 500 a 600 miljoen. Men had dan niet zo pietepeuterig behoeven te financieren als men thans doet. Hij is van mening, dat de belastingverhogingen, die de re gering voorstelt, niet nodig zijn, «tructureel zijn zij in hoge mate ge vaarlijk (De verhoging omvat zoals wellicht bekend de omzetbe lasting op televisietoestellen, auto's, sigaretten en de vermogensbelas ting). Het voornaamste doel, aldus dr. I^ucas, dient te zijn, de verhoging van de nationale productie, die tot ver groting van het inkomen kan leiden. Het terugdringen van de bestedingen kan dan een tijdelijk karakter dra gen. Men mag de noodzaak van in dustrialisatie niet uit he oog verlie zen. De regering heeft geen maatrege len tot vergroting van de productie aangegeven. De maatregelen van de regering remmen de productie en de uitbreiding van de indiustrialisatie af. Het tekort aan financieringsmid delen kan tot het teruglopen van de productie leiden. Hij wees op de laatste berichten over de werkloosheid. Deze volks gesel. die de betrokkenen en hun ge zinnen veel leed bezorgt, moet wor den voorkomen. Dr Lucas pleitte tenslotte voor het bevorderen van het sparen. Hij vroeg stimulerende belasting-facili teiten. Geen populaire maatregel. De heer Vondeling (P. v. d. A.) was uiteraard veel gematigder in zijn opvatting van de regerings maatregelen. Hij zei, dat zijn fractie ook niet houdt van belastingverho ging. Er is werkelijk niet veel eer mee te behalen, propagandistisch gezien. Maar er zijn tijden dat het nódig is. Hij stelde vast, dat er op fiscaal gebied een tekort aan reactievermo gen is. De wetsontwerpen tot verho gen van de belasting plegen veel te laat te worden ingediend. De rege ring kan niet op tijd reageren. Zo gauw een belastingmaatregel hard nodig is, moet de minister van finan ciën toch langdurig op de pijnbank liggen. Op het terrein van de leen- en rentepolitiek echter heeft de re gering ruime bevoegdheden, alsme de op het gebied van de landbouw, de loon- en prijspolitiek, de handels politiek en de tariefstelling. Hij stel de voor de belastingwetten zodanig te wijzigen, dat de regering snel kan handelen. Elke wijziging zou niet bij de wet vooraf, maar achteraf Militaire lesauto door trein gegrepen In aansluiting op het bericht, dat wij gisteren in een gedeelte van onze oplage afdrukten, betreffende een militaire lesauto welke op een onbe waakte overweg in de lijn Apeldoórn- Amersfoort door een trein gegrepen werd, volgen hier nog enkele bijzon derheden. De leswagen behoorde aan de rij school van de geneeskundige troepen van de Koninklijke Landmacht te Amersfoort. De leerling-chauffeur, de marinier der derde klasse C. Heu- men, oud 19 jaar en afkomstig uit 's-Hertogenbosch, die, zoals voor ma rinepersoneel gebruikelijk op deze rijschool zijn primaire rijopleiding ontving, werd bij de botsing levens gevaarlijk gewond, de korporaal in structeur van de K. L., Van Eek, die naast hen was gezeten, werd licht ge wond. De marinier Heumen is in het Sint Elzabethziekenhuis te Amersfoort op genomen. Tiende raam voor de oude kerk van Delft Mevrouw A. H. E. M. Philips- Jongh te Eindhoven heeft een aan zienlijk bedrag aan de kerkvoogdij der Hervormde gemeente Delft toe gezegd om dit te bestemmen voor het plaatsen van een gebrandschilderd glas In het monumentale raam van de westgevel in de noorderzijbeuk van de Oude Kerk. Het raam zal worden ontworpen en uitgevoerd door de glazenier Joep Nicolas. De voorstelling zal van histo rische betekenis zijn ter ere en nage dachtenis van Willem van Oranje. De kerkvoogdij heelt dit gechenk in gro te dankbaarheid aanvaard. Met deze schenking van mevrouw Philips is thans de plaatsing van het tiende gebrandschilderde raam ver zekerd in de Oude Kerk. Over nog cwee ramen worden be •prekingen gevoerd. Pseudo welvaartsronde. Mr Van Leeuwen (WD) sprak over een slechte financieel-econo- mische politiek. De regering volgde niet de smalle lijn tussen inflatie en deflatie, onderbesteding en overbe- steding, werkloosheid en overvolle werkgelegenheid. De pseudo-wel- vaartsronde van 1956 heeft volgens hem de spaak-in het wiel gestoken. De natuurlijke rem tegen ovebbeste- ding werd buiten werking gezet, de prijzen en tarieven moesten laag blijven. De investeringen van ge meenten en bedrijfsleven zijn opge blazen en de looninflatie heeft haar uitwerking niet gemist. Ir Van Dis (SGP) kantte zich te gen de belastingverhoging en hij maakte eveneens bezwaar tegen de beperking van doelmatige investe ringen. Bij het Rijk, aldus de heer Van de Wetering (CH), is geen sprake van een .werkelijke beperking der be stedingen. Men houdt geen rekening met het feit, dat de inkomsten van het Rijk zijn verhoogd uit de directe en indirecte belastingen, met name uit de loonsverhogingen. Zeer scherp veroordeelde hij de suggestie van de heer Vondeling, de minister grotere bevoegdheid te geven in het heffen van belastingen. De gedachte van de heer Vondeling is in strijd met de grondwet. Het is een aanslag op de democratie. De heer Van Eijsden (AR) stelde vast, dat de rijksbegroting algeme ne instemming heeft. Het anti-infla- tiebeleid van minister Hofstra dient la-achtig gesteund te worden. De AR-fractie is bereid deze steun te geven. Hij troostte zich met een citaat van dr Drees jr, dat het nog nimmer is gelukt een sluitende betalingsba lans te krijgen en tegelijk een be vredigend peil van de woningbouw. De woningbouw legt beslag op een kwart van óe bruto-investeringen. Een 29-jarige Nederlandse hout hakker J. B. is dinsdag in een zieken huis te Vancouver overleden, na twee jaar en twaalf dagen in een toestand van bewusteloosheid verkeerd te heb ben als gevolg van een ernstige her- senverwonding, die hij in oktober 1955 heeft opgelopen. Hij werd bij zijn werk door een kabel getroffen. Zijn moeder is in oktober van het vorige jaar naar Nederland terugge keerd, nadat zij 120 avonden biddend aan het bed van haar zoon had door gebracht. Volgens een functionaris van een Canadese sociale instantie is het in Canada nog niet voorgekomen, dat iemand zolang bewusteloos is ge weest na een arbeidsongeval. De sociale instantie heeft 42.000 dol lar voor ziektekosten en 6000 dollar wegens loonderving uitgekeerd. Aüeuwe p£aat& uaa% oude Jieid&e Schauut In het perceel Hoogstraat 1 en 2, te Leiden bevonden zich een 18e eeuwse schouw, lambrizering en plafond, die aan de uitbreiding van kledingmaga zijn „De Faam" ten offer zonden val len, zo niet de directie van het ma gazijn een en ander aan de Vereni ging van Vrouwelijke Studenten ca deau had gegeven. De Rijks Monu mentenzorg, die bijzonder beducht is voor het behoud van dit zeldzame 18e eeuws stucadoorswerk, heeft tot deze transactie met gesloten beurs toestemming verleend, mits het ver voer zou geschieden door de aanne mersmij Bik en Breedeveld, onder toezicht van Monumentenzorg. Vanmorgen is met de verhuizing een aanvang gemaakt. De schouw is zorgvuldig van de muur losgepeld, op een vrachtwagen geplaatst en over gebracht naar het pand Rapenburg 65, waar de V.V.S.L. te Leiden zetelt. Het plafond is in kisten verpakt en voorlopig in de Lakenhal opgesla gen. De foto laat zien hoe de schouw voorzichtig wordt opgeladen. (Foto:'De Leidse Courant). de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig.en vol aroma direct klaar in de kop (Advertentie). HET EERSTE AGRARISCHE RESULTAAT UIT OOSTELIJK FLEVOLAND. Het eerste graan uit de nieuwe Us- selmeerpolder Oostelijk Flevoland is verkocht aan een handelaar in de Noordoostpolder. Het betrof hier een hoeveelheid van 109 ton rogge en gerst en de opbrengst was 26.50 per 100 kg. Het grootste deel van de ge heel drooggevallen polder is nog be dekt met riet, zeebies, moerasandijvie en ander onkruid, maar in de rich ting van de Roggebotsluis, ongeveer tegenover Kampen is al een flink be gin gemaakt met de ontginning. De salarieëring lager overheidspersoneel Op een dinsdag te Amsterdam gehouden buitengewone ledenver gadering van de afdeling Amster dam van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, heeft de lande lijke voorzitter, de heer A. C. M. Weijters, gesproken over de finan ciële positie van het lager- en mid delbaar overheidspersoneel en over de „dwingende noodzaak te komen tot eenheid van het kath. overheids personeel". Ten aanzien van de salariskwestie, waarvan hij het langdurig overleg met de regering uit de doeken deed en er zijn teleurstelling over uit sprak, dat van de gevraagde partiële herzieningen slechts een enkel aan vaardbaar was verklaard, zeide hij de bezwaren van de regering op gronden van het algemeen loonbe- leid en de bezoldigingstechniek, zo als die uit het antwoord maandag op vragen van het K.V.P.-kamerlid Van der Zanden waren gebleken, niet te kunnen aanvaarden. „Het gaat er om, een bepaalde concrete achterstand weg te werken. De regering moet daarom naast de functie ook de sociale omstandighe den in aanmerking nemen en wan neer een ambtenaar niet kan rond komen van zijn salaris over tech nische bezwaren heenstappen". Geen indexcijfers. De voorzitter verklaarde met klem dat de regering het mis heeft als zij meent, dat zij uitsluitend met een tijdelijke toeslag op de kinder bijslagen zoals de stichting van den arbeid geadviseerd heeft dek king van de kosten van levensonder houd voor het laagstbezoldigde deel van het gehele Nederlandse volk, de salariskwestie bij het overheidsper soneel zou kunnen oplossen. Dit vraagstuk houdt volgens de heer Weijters helemaal geen verband voeren van de moderne loonpolitiek met indexcijfers maar met een nog steeds bestaande achterstand in be loning vanwege het niet tijdig in- in de overheidssector en met de psy chologische spanningen die zijn op geroepen, toen op 1 februari de sa larissen van de topfunctionarissen verhoogd werden. De KABO zal al les doen met legale middelen om de gerechtvaardigde eisen ingewilligd te krijgen, aldus spr., doch zal elke andere methode zoals een langzaam- aan-actie beslist niet goedkeuren. Het overleg zou beter kunnen vorde ren, zo meende hij, wanneer de re geringsdelegatie onderandelingsbe- voegdheid zou worden gegeven. Fusie met AR KA. Het uittreden van de algemene R.K. ambtenarenvereniging uit de Katholieke arbeidersbond betreurde hij. De KABO zal deze stap niet vol gen omdat zij het katholieke over heidspersoneel niet in een isolement wil brengen en haar invloed via de KAB wil behouden op het landelijk economisch en financieel beleid, op dat van de prijs- en loonvorming enz. Daarom heeft de KABO haar poorten opengesteld voor alle katho lieke ambtenaren en de afbakenings overeenkomst opgezegd toen d< ARKA de zgn. „solidariteitsbinding' met de KAB verbrak. Volgens de voorzitter was er maar één oplos sing voor dit probleem: het gehele katholieke overheidspersoneel in één organisatie onder te brengen en hij verklaarde daarop een fusie of een andere weg om daartoe te komen, van harte te zullen toejuichen. De KABO zou contact daarover willen opnemen met de ARKA in dien deze vereniging de beletselen voor zo'n samenwerking i.o. het ver breken van de band met de KAB, zou wegnemen. Eén katholieke bond va„ zeker 56.000 leden kan toch veel meer bereiken dan met het ge scheiden optrekken van twee orga nisaties ooit mogelijk is, zo besloot hij. De wijziging van de drankwet- 1931 is een van de agendapunten ge. weest van de openbare bestuurs vergadering van het produktschap voor bier, die gistermiddag in het Amsterdamse Carlton is gehouden. In september heeft het bestuur er bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid op aangedrongen te willen bevorderen, dat een nieuwe wet c.q. de voorgenomen wetswijzi ging spoedig bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Voorts is verzocht vertegenwoordigers van het produkt schap zitting te doen nemen in dë sociaal-hygiënische commissie en in de commissie van overleg met he.t bedrijfsleven inzake het alcohol vraagstuk. De drankwet-1931 stelt zich ten doel voorschriften te geven ter rege ling van de kleinhandel in alcohol houdende dranken, aldus een memo randum, dat het bestuur de verga derden heeft verstrekt. Dit vervolgt: teneinde nu de verkoop van deze dranken niet ongelimiteerd te doen geschieden, zijn een aantal beper kingen ingevoerd. In de praktijk ontstaan echter ernstige moeilijkhe den voor 't betrokken bedrijfsleven, omdat de beperking zich uitsluitend in de sociale sfeer beweegt onder mis kenning van de economische voor- Brieven stromen Kamer binnen De ontevredenheid onder de la gere ambtenaren neemt zo langza merhand de vorm van rebellie aan. Het is thans zo vér gekomen, dat twee ambtenaren van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid in een eerste impuls besloten hebben, een eigen politieke partij van ambtenaren op te richten. Zij willen hun aanhang vooral zoeken onder de niet-georganiseerden. Men vermoedt, dat het werkprogram van deze partij-in-spe voorlopig niet ver der zal komen dan het punt: wij willen meer salaris. De activiteiten van de ambtena ren zijn bovendien nog uitgebreid met het zenden van stapels brieven aan de Tweede Kamer, waarin de Kamerleden er op aangedrongen worden zich achter de voorstellen van de ambtenaren-organisaties te stellen. Deze bliksemactie is groten deels het gevolg van een vlugschrift onder de lagere ambtenaren ver spreid, waarin wordt geadviseerd de Tweede-Kamerleden te overspoelen met brieven. De tijd dringt, want deze week nog zal de begroting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer worden behandeld. waarden, die aan een gezond be drijfsleven ten grondslag moeten lig gen. Gebleken is, dat het aantal Ver gunningen en Verloven A, uitgereikt per 100.000 inwoners sedert 1930, met circa 42 procent is verlaagd nl. in 1930 410 212 Vergunningen en 198 Verloven A) en in 1955: 237 (165 Vergunningen en 72 Verloven A). Het bestuur concludeert in zijn memorandum, dat de drankwet-1931 tal van bepalingen bevat waaronder sterk verouderde, die het betrokken bedrijfsleven belangrijke belemme ringen in de weg leggen. Derhalve is het bestuur van plan stappen te on dernemen om te bevorderen, dat deze drankwet ten spoedigste wordt gewijzigd of geheel vervangen door een nieuwe wet. De vergadering heeft tevens ge sproken over de positie van de brouwindustrie en de bierhandel in de Europese economische gemeen schap. Gistermorgen omstreeks kwart over acht is een 27-jarige ongehuwde tekenaar uit Boekei, toen hij op zijn scooter op weg was naar zijn werk in Veghel, bij het passeren van een vrachtauto tegen een van de andere kant komende autobus gereden. Hij werd van zijn scooter geslin gerd, en kwam in een sloot langs de weg terecht. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood geweest zijn. EEN SPUITJE.... De eerste moeilijkheden rond het ging meedoen. En verder gaven ook bollencorso 1958 zijn al weer begon nen. En het corsocomité heeft het bollenvak al verrast met een ietwat alarmerend rondschrijven, waarin men de geachte kwekers en expor teurs mededeelt, dat de belangstel ling van de vakgenoten zó gering is, dat men in alle ernst overweegt de plannen voor 1958 maar in de mot- tenballen te leggen als het allemaal niet gauw verandert. Het is dus weer het oude liedje. De groep, die er per slot van rekening het meeste belang bij heeft het bollenvak toont geen interesse. En voor degenen, die de gang van zaken van het begin af gevolgd hebben, is het allemaal niet eens zo verwonder lijk. In feite was het tot voor kort zo, dat het corso één grote collectie ve reclame voor het bollenvak was, een collectieve reclame, die echter door enkele firma's voor een belang rijk deel gefinancierd moest worden. Daar voelde men zeer begrijpelijk niet meer voor. Het heeft er op ge leken, dat men door de mogelijkheid open te stellen combinaties te vor men drie, vier of vijf firma's kon den dan gezamenlijk een wagen bou wen of laten bouwen, wat de kosten- per-firma natuurlijk sterk drukte het ei van Columbus zou zijn. Diver se bollenfirma's bleken bereid tot het vormen van een combinatie, maar de liefhebberij daarvoor schijnt ook weer verdwenen te zijn. Het kardinale punt is, dat een cor so van een dergelijke omvang en al lure als de laatste jaren het geval is, geen kwestie meer mag zijn van enkele firma's, maar van het vak als gehéél! De eerste schuchtere schre den op het goede pad zijn gezet, toen men enkele afdelingen van de Kon. ae diverse verenigingen uit het bol lenvak, zoals „De Tulp", „De Hya cint". „De Narcis", e.d. acte de pré- sence. Op de_e weg moet men ver der. Niet enkele, maar alle afdelin gen van de Kon. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur moeten daadwerkelijk meehelpen en meewerken aan het corso. Het doet er niet toe of men in Spanbroek of Hillegom, in Groote broek of Sassenheim woont, of men giootexporteur of klein kwekertje is, allen hebben bel- ng bij het wel slagen van het corso. Als men een maal zo ver komt, dat men ook in „De Noord" volop zijn medewerking gaat verlenen het chauvinisme en de nimmer geheel opgeheven contro verse Noord-Zuid moeten geen rem van overwegend belang kunnen vor men dan is het geen vraag meer of het corso wel jaarlijxs moet door gaan. Dan is dat zonder meer een vaststaand feit. Het is eigenlijk be lachelijk, dat meh nog zo veel moeite moet doen om een dergelijke stunt- van-grote-omvang in leven te hou den. Ieder jaar gaat het corso in geu ren, kleuren en vele kolommen door de wereldpers; kabelt men de roem der bloembollen naar alle uithoeken en is de hele wereld op de hoogte van het feit dat er jaarlijks een kleu rige karavaan met miljoenen hya cinten-nagels tussen Sassenheim en Hillegom heen en weer trekt. De huidige gang van zaken is voor de organisatoren wel hoogst onbe vredigend en deprimerend. Het roer zal verder om moeten, want anders is het de vraag of men het corso wel voor een armetierig voortbestaan zal kunnen behoeden. En dèn zal het bollenvak zichzelf hebben beroofd van een der grootste (en goedkoop- Alg. Ver. v. Bloembollencultuur zo ste!) reclamestunts, die men ooit ver kreeg, dat men met een wagen zelf in handen heeft gehad.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5