Zwanenberg maakt wat smaakt! Plan Reyens of Wils veen Verrassende houdbaarheid van smaak en aroma Waar uw tafel ook staat WOENSDAG 13 NOVEMBER 1157 DE LE1PSE COURANT PAGINA 3 Gailiard gaat aan het werk De Franse Nationale Vergadering beeft met 344 tegen 211 stemmen de speciale bevoegdheden van de rege ring ter bestrijding van de activiteit van Algerijnse nationalisten in Frank rijk en Algerië vernieuwd. De regering is gemachtigd voor onbepaalde tijd mensen te interne ren, die worden gearresteerd we gens onwettig wapenbezit en actvi- teit tegen de veiligheid van do staat. De preventieve hechtenis voor hen, die van dergelijke overtredingen verdacht worden, is verlengd van 5 tot 21 dagen. Toch maar staken. Ondanks de hopeloos berooide staat van 's lands financiën hebben de Franse ambtenaren met inbe grip van onderwijzers, postbeambten en de arbeiders van de tabaks- en lucifersfabrieken van de overheid aangekondigd, dat zij volgende week dinsdag 24 uur zullen staken kracht bij te zetten aan hun loon eisen. De betrokken vakverenigingen heb ben daartoe besloten na een onder houd met premier Gailiard. De uit slag van de bespreking was volgens een vakverenigingsfunctionaris nega tief. Bijna 600.000 leerlingen van mid delbare en technische scholen hadden gisteren vrij door een 24-uurstaking van de leerkrachten. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN Biljarten. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van de bil jartvereniging „Dito waren als volgt: le team: H. de FrankrijkerG, Keijzer 02; G. v. d. BergTh. No tenboom 02; J. PietersenL. Kes ting 11; G. Lenting—H. Leliveld 02; J. v. d. BergFr. Lenting 02; A J. v. Trigt—J. v. Eijk 2—0. 2e team: E. v. AmerongenA. v. Eijk 02; K. KeijzerJ. Uijttewaal 2—0; C. HoogervorstP. Lenting 2—0. N00RDWIJK Jeugd Roode Kruis. Voor de bij eenkomst van het Roode Kruis "in hotel De Zeeleeuw gisteravond be stond een goede belangstelling. On der de aanwezigen bevonden zich burgemeester P. M. v. d. Weijden uit Noord wij kerhout en kap. Sambeek, aalmoezenier van de K.J.B., en meer dere leden van de Roode Kruis-co- lonne Noordwijk en Noordwijker- hout. De voorzitter van de afd., de heer Hugo van Beelen, opende deze bijeenkomst met een hartelijk wel kom en deelde mede dat de ere- voorz. burgemeester van Berckel tot zijn spijt verhinderd was. Spr. was zeer tevreden over de opkomst, maar was toch ook weer teleurgesteld, dat zo weinig onderwijzers en jeugdlei ders aanwezig waren. Na deze inleiding verkreeg dé heer F. I. M. v. d. Kroon het woord, die vooropstelde dat men ongetwijfeld wel meer gehoord heeft over het werk van het Roode Kruis, doch minder over de doelstelling van het Jongeren Roode Kruiswerk en daar om vond hij het een aangename taak op deze bijeenkomst hierover te mo gen vertellen. Dit mooie werk voor de jongeren is ontstaan in Canada tijdens de eerste wereldoorlog, waar de jeugd destijds aanvoelde, iets te moeten doen om het leed in de ge troffen landen te helpen lenigen door het zenden van pakketten en dergelijke. Eerst in 1946 kwam dit werk in ons land tot stand. Het H.B. van het Roode Kruis heeft toen het standpunt ingei.omen dat de jeugd cnder eigen leiding en sfeer zich moest bekwamen in het werk van de naastenliefde. Wat is er mooier dan de jeugd bij te brengen iets over te hebben voor hun naasten, die in nood verkeren of door ziekte zijn getrof fen. In dit verband wees spr. op bij stand aan de chronische zieken, deels door het brengen van attenties, maar anderdeels ook door de bestrijding daadwerkelijk bij te staan, hetgeen kan geschieden door het ophalen van zilverpapier, oude postzegels e.d. Verder het verzamelen van boeken Naar Duitsland zonder paspoort Nederland en West-Duitsland zijn in bespreking om een overeenkomst aan te gaan betreffende het toeris tenverkeer in beide landen. Om tot overeenstemming te komen heeft Nederland als eerste voorwaarde ge steld, dat voordat het toeristensei zoen '58 begint, er een regeling ge troffen moet zijn. dat Nederlanders de Bondsrepubliek ook zonder pas poort mogen bezoeken. Duitsers kunnen sinds dit voor jaar reeds een bezoek aan Neder land brengen op vertoon van een persoonsbewijs. Maar ook hierin moet nog een definitieve beslissing worden genomen. Politieke en andere wervelstormen Tijdens de algemene verkiezingen, die dinsdag op de Philippijnen zijn gehouden, zijn tien personen doodge schoten en zes mensen om het leven gekomen tengevolge van een wervel storm, die de noordelijke eilanden teisterde. De voorlopige president, Garcia, heeft alle hulporganisaties in het ge weer geroepen om de slachtoffers van de storm te helpen. In de provincie Cataduanes werden stemlokalen ver nield, waardoor de verkiezingen móesten worden opgeschort. Op Luzon zou tengevolge van de storm slechts twintig procent van de kiezers hebben gestemd. Bij een schietpartij tussen de poli tie en een groep gewapenden, die te Imus, 'n stad ten zuiden van Manilla, de kiezers lastig vielen, sneuvelden tien mensen, onder wie zes politie mannen. De groep werd geleid door iemand, die door de politie werd ge zocht. Volgens de politie zou de man in opdracht van een politieke partij hebben gehandeld. De verkiezingen betroffen het aan wijzen van een opvolger van presi dent Magsaysay, dit in maart bij een vliegtuigongeluk om het leven is ge komen, een vice-president, acht sena toren en 102 leden van het congres. De onofficiële resultaten worden vandaag of morgen verwacht. DE HOND IN DE KUNSTMAAN Professor Wladimir Tsjernigows- ki, lid van de medische academie van de Sow jet-Unie, schrijft vandaag ln „Het nieuws uit Moskou", dat volgens de plannen de hond in de Spoetnik een week in leven zou bly- Dit is de eerste schriftelijke ver klaring, waar in de dood van „Laika" wordt bevestigd. De Russische pers heeft echter geen enkele bijzonder heid verstrekt over de manier, waar op de hond is gestorven. De Prawda heeft een foto gepubliceerd van de hermetisch afgesloten ruimte, waar in de hond zich bevindt. Op de foto gluurt de hond in een cilindrische trommel door een soort patrijspoort Op een tekening van de kunstmaan ;en artikel over de tweede Spoet- is geen mechanisme te zien voor het uitwerpen van de cilinder met de hond. De Prawda schrijft, dat het gedrag van de hond tijdens de reis door de ruimte als grondslag zal dienen voor het verzekeren van de veiligheid van mensen bij vluchten door de ruimte. De toestand van het dier was tij dens het gehele, nu voltooide, ex periment bevredigend gebleven. De Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren bekend gemaakt, dat Ged. Staten nog dit jaar advies zullen uitbrengen over de ves tiging van een „satellietstad" in Wilsveen of in Reyens. Tevens deelde hij mede, dat de Prov. Planologische Dienst van Zuid- Holland zijn eigen plan Pijnacker vervangen heeft door 't plan-Reyens. De commissaris noemde deze beide plannen „broertje en zusje" Marktberichten LEIDEN, 13 nov. Groente. An dijvie 19, Kroten 716, Kroten, ge kookt 20—30, Boerenkool 1319, Ro de kool 613, Gele kool 9, Groene kool 711, Postelein 16—17, Prei 13 —15, Spinazie 3058, Spruiten A 25—42, id. B 19—33, Tomaten A 23— 38, id. B 31—38, id. C 16—77, id. CC 20, Uien 7—19, Waspeen 6—13, Wit lof 33—64, per 100 kg. Bloemkool 41, Knolselderij 7—19, Sla A 7.30—13.90, id. B 3.2010.50 per 100 stuks. Bleek selderij 16—18, Bospeen 1837, Pe terselie 7, Selderij 58 per 100 bos. WOERDEN, 13 nov. Kaas. Aan voer: 61 partijen. Notering: le kw. 2.26—2.31, 2e kw. 2.20—2.25, extra kwaliteit 2.35. nandel matig. LEID SCHEND AM, 12 nov. Groente. Sla A 10—12, sla B 5—0, sla C 3—4 stoofsla 1521, andijvie 1023, spi nazie 5658, tomaten A 9.30—9.70, tomaten B 7.307.40, tomaten C 5.80 6.10, snijbonen 1.561.58, groene kool 12>14, prei 1418, bospeen 29— 34, selderij 5—10, bleekselderij 912. 's HERTOGENBOSCH, 13 nov. Vee. Aanvoer 7367 stuks vee, nl. 3028 runderen, 408 graskalveren, 482 vette kalveren, 492 nuchtere kalveren, 487 schapen, 9 geiten, 46 fokzeugen, 528 slachtvarkens, 24 lopers, 1863 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien 7751250, guiste koeien 600850, kalfvaarzen 7601125, klamvaarzen 675875, guiste vaar zen 575775, pinken 450610, graskalveren 250375, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70 190, weideschapen 60105, lamme ren 55—90, drachtige zeugen 190 —280, lopers 5059, biggen 26— 47, alles per stuk. Slachtrunderen aanvoer 781 stuks. Extra kw. 3.05—6.15, le kw. 2.85— 3.00, 2e kw. 2.60—2.80, 3e kw. 2.45 —2.60, vette stieren 2.652.85, worstkoeien 2.20—2.40 alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. fr.75J3.15, vette kalveren 2e kw. 2.40—2.65, 3e kw. 2.15—2.35, nuchtere slachtvarkens 1.351.70, slachtvarkens 1.481.60, slachtzeu- gen le kw. 1.32—1.40, slachtzeugen 2e kw. 1.25—1.30, alles per kg. lev. gew., vette schapen 80120, vette lammeren 65105, nuchtere slacht- kalveren 42,5077.50 alles p. stuk. Overzicht: Melk- en kalfkoeien: aan voer zeer groot, handel matig, prijzen niet hoger, guiste koeien: aanvoer groter, handel gedrukt, niet prijshou dend, jongvee: aan' oer ruimer, han del rustig, prijzen moeilijk te hand haven of minder, vette kalveren: aan voer iets groter, handel inzet vlot, afloop traag, prijzen gedrukt, nuchte re slachtkalveren: aanvoer minder, handel willig, prijzen stijf duurder, schapen en lammeren: aanvoer min der, handel redel'ik goed, prijzen ruim gehandhaafd, fokzeugen: aan voer normaal, handel stil, prijzen la ger, lopers en biggen: aanvoer groter, handel redelijk goed, iets stijvere prijzen, slachtvee: aanvoer ruimer, handel slepend, prijzen moeilijk te handhaven of minder, slachtzeugen: aanvoer groter, handel traag, prijzen minder. en tijdschriften voor patiënten van sanatoria enz. Voor het deelnemen aSn een jeugd E.H.B.O.-cursus in Noordwijk kan de jeugd van 1417 jaar zich opgeven bij de heer J. v 't Slot, Hoogwakerbosstraat 57, van- of 20 nov. a.s. Met een opwekking, dat allen het ideaal van he Jeugd- Roode Kruis zullen uitdragen besloot spr. zijn interessante causerie. Na de pauze werd het gesprokene nog na der toegelicht op het witte doek met films „dit doet de jeugd" en over de ziekenboot „Kasteel Staverden". WASSENAAR Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken. Voor de leden van de tuinbouwvereniging Wassenaar Omstreken sprak gisteravond in café Van der ZaLm de heer J. H. Smit, verbonden aan de welbekende Hortus Botanicus te Leiden over het onder werp „Hoe komen wij aan nieuwig- heden in de plantenwereld". De heer Smit merkte allereerst op, dat men nieuwigheden uiteraard den kan door in de natuur zelf te gaan zoeken. Maar soms worden nieuwigheden gevonden, die bij na der onderzoek geen nieuwigheden blijken te zijn. Uitvoeriger stond spr. stil bij het doelbewust produceren van nieuwe variëteiten. Daarvoor is in de eerste plaats nodig dat men de planten zorgvuldig bestudeert Als de „gedragingen" van-de planten be. kend zdjn; kan men gaan experimen teren met bestuiving door andere planten. De heer Smit noemde een groot aantal voorbeelden van geslaagde pogingen om bijvoorbeeld van bloe men nieuwe kleuren variëteiten te kweken. Dat het zoeken naar nieuwe dingen niet altijd gunstige resulta ten heeft, maakte de heer Smit dui delijk aan de hand van voorbeelden van aardbeien en rozen. Waar is de geur van deze vruchten en bloemen gebleven? Op het ogenblik ismen doende, door terugkruisen te trach ten weer rozen te kweken, die „ouderwets" geuren. Er was daarna gelegenheid tot het stelden van vra gen. 3? Gevraagd een net r.k. meisje voor hele of halve dagen, of werkster voor enkele dagen. P. v. Saase. Rijndijk 85. Hazerswoude. Te koop: 2-pers. eiken ledikant met spiraal en 3- dlg kapok-matras. H. van Alphen. Meerburgerstr. 7. Leiden, tel. 30004. Wat St. Nicolaas ook geeft, hij verpakt het in Sinterklaas-papier van Pa pierhandel Paddenburg. Nieuwe Rijn 11. Rollen van 3 meter lang. 50 cm breed, drie kleurendruk, slechts 22 ct. Verhuur zonder chauf feur, 4-5-6 pers. All risk- verzekering. De zaak met de grootst mogelijke ser vice. billijke tarieven. Werkhoven's luxe auto verhuur. Van 't Hoffstraat 11. Leiden, tel. 22300. „Het Vreewijkhuis" geeft ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest op al le damesconfectie 10% korting op vertoon van ad vertentie. Zie etalage. J. D. van EemondSwanen- burg. Boisotkade 1. fg Er is maar één Houthal in Leiden. Dat is „De Houthal". Hogewoerd 99 103. U vindt daar alles wat U nodig heeft om zelf wat te knutselen. Zie onze showroom. QT Voor fototoestellen, tassen, statieven, flitsers, filters, verrekijkers, be lichtingmeters. fotoliisten en cineapparaten. natuur lijk naar Foto Pül. Haar- lemmerstr. 108. De zaak met meer dan 25 jaar er varing. Gevraagd: een nette jongen, in- of extern. Mau- rits, Leidseweg 7, Voor schoten. 2? Bromfietsenverhuur De nieuwste Berinl M 21 1957 per uur dag of lan- eer J. de Jong Varkevis- serstraat 66. Katwijk aan Zee. telefoon 2795 fZ Televisienieuws. Het goedkoopste St. Nicolaas- cadeau is een Hollandse kleurenfilter geschikt voor het gezin. De prijzen ziin laag. 36 cm ƒ4.- 43 cm. 5.25. 53 cm ƒ6.25; G. J. Gijzenii, Munnikenstr. 43 Leiden, tel. 30899 3? 1958. de nieuwe Solex, direct leverbaar Nog mooier, nog solider, nog krachtiger Gebr Huisman Hogewoerd 66-68. Eigen financiering Tel 31292 2? Wist U dat? Voor koop of huur van alle sierteelt vergunningen ook bedrij ven of land is het adres: J. Elstgeest, Roelofarends- veen. tel. 291 K 1713. 3? Vraagt uw winkelier Van Dorp's prima wriif- was. F. van Dorp, v. As- sendelftstraat 19. Oegst- geest, tel. 22673 (na 18 u.) Pasklaar-boekenrekken zet U zonder gereedschap zelf in elkaar. 4 meter boe- kenruimte kost U slechts 29.90. In alle maten en in diverse uitvoeringen le verbaar. Zie onze show room Hogewoerd 103. „De Houthal". 3? Bromfiets aangeboden merk Berini (eitje), in goede staat, tegen elk aann. bod. Jan Paulushof 4 bii de Haven. Dame zoekt kleine ka mer met huiselijk verkeer in omgeving Leiderdorp. b.b.h.h. Brieven Lindelaan 3. Leiderdorp. <5? Singer handnaaimachi ne aangeboden in zeer goede staat, zonder gebre ken, met garantie, prijs 85.—. Singer handnaai machine in goede staat met garantie, prijs 50. Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. 2T Nette r.k. jongeman biedt zich aan voor alle werkzaamheden, voor de namiddag, liefst Sassen- heim of omgeving of Lei den. Br. agent Langelaan. onder letter A. Beatrixstr. 11. Sassenheim. op alle tafels in Nederland dank zij 'n nieuwe vinding Jarenlange arbeid en onderzoekingen schiepen het nieuwe, luchtledige Dur-O-Pac dubbelpak, waarin de heerlijke, onvolprezen Zwanenberg rook worst gegarandeerd wekenlang vers blijft! Alle beroemde eigenschappen van Zwanenberg's rookworst komen door het luchtledige dubbelpak nog beter tot hun recht. Door het Dur-O-Pac dubbelpak smaakt en geurt Zwanenberg's rookworst ook op de verst afgelegen tafels zo heerlijk alsof ze rechtstreeks uit Zwanenberg's modelkeukens werd gehaald. .4 Voordelen van de DUR-O-PAC vacuum verpakking Verduurzaamde versheid, smaak en aroma Sappiger dan ooit droogt niet uit Volkomen hygiënische bescherming Gegarandeerde houdbaarheid

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3