Leidse Raad maakte een aanvang met debatten over de begroting E. Meester de eerste spreker Scherp beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Chefarine „4" Dr M. Vink hoogleraar chirurgie te Leiden Vragen des tijds in het brandpunt der belangstelling Mr P. A. van Tnorenburg neemt afscheid van Sociale Raad Leiden Leidse Agenda NIET BEZORGING WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verlangens van raad geremd Vanmiddag heeft de Leidse raad een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting, die elk jaar vol gens traditie in november soms ook in december gehouden wordt. De raadsleden krijgen 4e gelegen heid hun visie te geven op de begro ting (inkomsten en uitgaven) van de gemeente over het komend jaar. Meestal dragen de beschouwingen, die men geeft ook een politiek-princi- plële tint. Feitelijk is het zo, dat de raadsleden evenals in het parle ment nog eens van de gelegenheid gebruik maken te getuigen van de koers, welke zij varen. De begroting zal dit jaar zo is de algemeene verwachting kor ter van duur zijn dan andere jaren, De raadsleden immers kunnen b. en w. minder vragen dan andere jaren, omdat het geld er niet is. De bestedingsbeperking heeft de gemeenten strak in de teugels gezet. Wij herinneren slechts aan een zinsne de in de begeleidingsbrief bij de be groting, waarin b. en w. de raadsle den verzoeken geen eisen te stellen, die niet ingewilligd kunnen worden. De behandeling van de begroting be gint elk jaar met algemene beschou wingen. Ook weer volgens traditie wordt de volgorde van de sprekers vastgesteld aan de hand van grootte der fracties. De P. v. d. komt dus het eerst aan het woord Hierna volgt de woordvoerder van de protestant christelijke partijen, de heer Woudstra, daarna de fractie voorzitter van de KVP, de heer Van Dijk, vervolgens de heer Hagens (VVD) en tenslotte de heer Van Weizen (CPN). Bijkantoor. Na het bespreken van een korte agenda nam de heer Meester (P. v. d. A.) vanmiddag het woord. In het begin van zijn rede wees hij er op, dat bij de huidige politiek van bestedingsbeperking het gemeen tebestuur een soort bijkantoor van de Rijksoverheid dreigt te worden. Het benauwt hem als hij de vele papieren ziet en de lange weg, voor een plan geconcretiseerd kan wor den. Het gevaar is aanwezig, dat men aan deze toestand gaat wennen. Het inschakelen van de centrale over heid mag geen normale toestand wor den. Wanneer men aan de ketting ligt, aldus de heer Meester, heeft- men weinig mogelijkheden, slechts een be perkt erf kan worden afgegraasd. Het is dus vanzelfsprekend dat er niet zoveel te zeggen en te besluiten valt. Vandaar ook, dat het aantal vragen bij het onderzoek van de begroting ongeveer 30 pet. minder is dan het vorig jaar. Ook bij de begrotingsbehandeling valt dit jaar minder te zeggen. Hij merkte vervolgens op, dat zijn cri- tische opmerkingen beslist niet in houden, dat zijn fractie, tégen de be stedingsbeperking is. De overbesteding dient nauwgezet en ernstig bestreden te worden! Ook de gemeenten, zo zei hij, zullen in het kader van de bestedingsbeperking hun bijdrage moeten leveren. Het Mandement. In het vervolg van zijn rede roer de spr. het mandement van de bis- POTLOOD en GEEST No. 504. Horizontaal: 1. berg aan het Vierwoudstedenmeer 7. voorzet sel, 8. bijwoord, 10. voorzetsel, 12. oude benaming van liter, 14. muziek noot, 15. tam, 17. gravin uit het Holl. Huis, 18. uitruster van schepen, 19. ik (Lat.), 21. masker, 23. bevestiging, 24. bolrond vruchtje (spreektaal), 26. heden, 27. voornaamwoord, 28. rund, 30. gem. in N. Brab. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. vernis, 4. voorzetsel, 5. plaats in de oudheid, 6. stad aan de Vesuvius, 9. bekend Fr. natuurkundige, 11. familielid, 13. niet dezelfde, 14. eerwaarde heer (afk. Lat.), 16. radio omroep vereniging (afk.), 17. lichaamsdeel, 20. geboa, 22. voorvoegsel. 24. water in Utrecht, 25. kever, 27. bijwoord, 29. afkorting van Selenium. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 520. Horizontaal: 2. curie, 6. nee, 8. lot, 10. eelt, 12. aker, 13. er, 14. rap, 16. R.O., 17. teder, 18, si, 20. Ier, 21. i.e., 23. teen, 25. tand, 27. Epe, 29. Ane, 30. merel. Verticaal: 1. snee, 2. cel, 3. ra, 4. elk, 5. stro, 7. eer, 9. oer, 11. trein, 12. apert, 15. adé. 18. ster, 19. iep. 21. Inn, 22. edel, 24. Eem, 26. aal, 28. er. schoppen dat in 1955 verscheen, aan. Hij memoreerde het belangrijke feit, copaat met deze gedachtenwisseling plaats gevonden tussen het episco paat en het N.V.V. Belangrijk is het hierbij te constateren, dat het epis copaat met deze edachtenwisseling demonstreerde wel te maken te wil len hebben met de gevoelen: en in zichten van het niet-katholieke deel van de Nëederlandse bevolking. Het is verheugend, dat het episcopaat er prijs op gesteld heeft te demonstre ren, dat het rekening wil houden met de inzichten van andersdenkende t zover het dit met eigen verantwoor delijkheid kon verenigen. Het mag geen verwondering wekken, aldus het raadslid, dat de betekenils van dit gebaar de P. v. d. A. niet is ontgaan, daar „in onze partij immers het re kening houden met andere geestelijke inzichten dagelijkse praktijk is." De verkiezingen. Sprekend over de komende verkie zingen roerde spr. het streven aan van de i rotestantse partijen samen te gaan. Anti-revolutionairen en Christe- lijk-Historischen op één lijst is in Leiden niets nieuws. In Leiden kan men het geluid vernemen ook de staatkundig gereformeerde partij in de fractie op te nemen. In Den Haag wordt in protestant- te kringen er ernstig over gedacht blijvend samen op te trekken onder de leuze: tegen rooms en rood. Spr. noemde het niet van ironie ontbloot, dat de protestanten, die dro men van het herstel der vooroorlogse coalitie, thans het anti-katholicisme tot eerste leus in hun banier willen schrijven. Hij weidde vervolgens uit over on derlinge geschillen in de Anti-Revo lutionaire partij. Ook de meningen in de CHU lopen nogal uiteen. Hongaarse Vrijheidsstrijd. Bewogen herdacht de heer Meester hierna de Hongaarse vrijheidsstrijd. Aangezien de voorzitter van de CPN een jaar geleden gezegd had, dat hij geen inzicht in en geen overzicht van het gebeuren in Hongarije kon krij gen en daarom geen verklarng wen ste af te leggen, vroeg spr. de heer Van Vfelzen thans, zich nader uit te sprekeh. Hij meende dat deze in het afgelopen jaar voldoende kans heeft gehad zich te oriënteren. De heer Meester besprak vervol gens enkele vragen uit het algemeen verslag op de begroting. Hij drong nogmaals aan op de instelling van een speciale commisie voor de reiniging en ontsmettingsdienst. Hij vroeg de commissie voor openbare werken uit te breiden, alsmede andere commis sies. Het systeem van vier leden in een commissie ligt toch niet vast. Spreker vroeg naar de instelling van maatschappelijke werksters ten behoeve van het gemeentepersoneel, naar de datum van inwerkingtreding van het industrieschap „De Grote Polder". Hij vond de zuinigheid van de PTT bijna spreekwoordelijk nu zij overweegt in een stad van 95.000 in woners één telefooncel bij te plaat sen. De fontein op de Vismarkt wenst hjj spuitend te zien. De heer Meester tekende tenslotte een optimistisch toekomstbeeld. Salarisverbetering lagere ambtenaren De stemming op de ledenvergade ring van de ARKA-afdeling Leiden, gisteravond wordt beter betiteld met „gevechts- klaar" dan met „geanimeerd", waar men de salariëring besprak van mid delbare- en lagere ambtenaren In zijn welkomstwoord herdacht de voorzitter, mr Th. J. C. Verduin, de heer Bergers, die in september jl. is overleden. Er waren slechts weinig mededelingen en in het geheel geen ingekomen stukken, zodat de waar nemend secretaris, de heer C. J. M. Montanus, al spoedig de notulen van de jaarvergadering 1957 kon voorle zen. Ze gaven een uitvoerig over zicht van de scheiding tussen K.A.B en A.R.K.A. en van de verre van rooskleurige toestand, waarin met in „Royal" gehouden," !?ame de la«ere en middelbare amb- tenaren verkeren alsook van de stap pen, die gedaan zijn om de moeilijk heden op te lossen. Achtergrond. Deze notulen vormden een ge schikte achtergrond, waartegen de heer Verduin vervolgens 'n terugblik kon projecteren op het woelige con gres, dat op 14 en 15 september jl. te Maastricht gehouden werd. Met hem beleefden de leden nog maals de teleurstelling van een af wijzing van de door voorzitter Ver duin aangevraagde stemming over zijn voorstel, niet opnieuw met de K.A.B. te onderhandelen. Slechts de afdeling Kerkrade bleek het voorstel te steunen en er waren vijf afdelin gen nodig om tot stemming te ko men. Geenszins ontkent de heer Verduin de grote waarde van de KAB. als hechte arbeidersorganisatie: hij is slechts van mening, dat onderhande len geen zin heeft, als tevoren het resultaat vaststaat. Leidse moties. Een tweetal moties, ingediend door de afdeling Leiden, werden op het congres uiteindelijk samengevat in een „aanbeveling tot het houden van een demonstratief congres, krachtig benaderen van het parlement en ge zamenlijk uittreden uit het Georga niseerd Overleg". Het uitwerken van deze aanbeve ling is thans in het stadium, dat voorbereidingen getroffen moesten worden voor een massale tocht naar de Ahoy-hallen te Rotterdam op za terdag 16 november as, waar een „algemene vergadering" gehouden wordt „met betrekking tot het sala- risbeleid". De eigenlijke voorstellen, die inhou den een salarisverhoging voor de ouderen waarbij de jonge ambte naren die met hun jonge gezinnen in de grootste nood verkeren, vergeten worden werden slechts terloops behandeld: er waren geen nieuwe richtlijnen en evenmin was bekend, wélk doel het hoofdbestuur had met de bijeenkomst te Rotterdam. Slechts een inlossing van de belofte van sep tember en niet, zoals de leden wil den, een protestmeeting? Eendracht. Nadat nog enige opmerkingen over het congres waren gemaakt, sprak de voorzitter tot slot nog een woord van bemoediging en van steun aan de organisatie, omdat eendracht macht maakt. Ook de geestelijk adviseur, kape laan G. Lemmers, stak de vergade rende ambtenaren een hart onder de riem. Hij riep hen op, de eensgezind heid te bewaren, niet alleen omdat het verkrijgen van materiële voldoe ning van groot belang is voor het geestelijk welzijn maar meer nog om dat het een christenplicht is om ac tief te zijn in de sociale organisaties. In de loop van de vergadering wa ren reeds zoveel maatregelen getrof fen, waar ieder vol van was, de tocht naar Rotterdam een vlot verloop te laten hebben, dat er in de rond vraag niets meer aan de orde kwam. De Kerk in de leek Open gespreksavond voor alle jongeren De Katholieke Jeugdraad te Leiden roept alle jongeren vanaf 17 jaar van Lelden en omgeving op tot een wa penschouw, te houden op dinsdag 19 nov. a.s. om 8 uur 's avonds in de Romanuszaal aan de Mare. De meesten van ons herinneren zich nog levendig de pittige, opge wekte gesprekgroepjes na afloop van de korte inleiding van pater Piet Wesseling vorig jaar over „de ver houding met andersdenkenden". Het was geen „dure lezing", geen saaie debat-avond, maar een open „ge sprek". Het vargaderschema stond op zijn kop. Hier geen vragen na af loop van de lezing, maar de spreker stelde na zijn korte inleiding zelf een zeven, acht vragen, die elk in de zeven of acht spontaan gevormde ge spreksgroepen werden besproken en bestudeerd. Iets dergelijks willen wij ook nu proberen. Het onderwerp? Dat heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen ons zelf aan de hand ge daan. Enkele* weken geleden hield deze in Leiden voor een aantal ge nodigden een voordracht over de bouw van het nieuwe seminarie! Een der vragen, die het meest indruk op ons maakten, was: „Hoe moeten we de georganiseerde jeugd (hij noemde het: de elite van de jeugd) bezielen om hen tot apostolaat aan te zetten in eigen kring? Over deze vraag heeft de Jeugd raad zich ernstig beraden. Hoe de jongeren aanzetten tot apostolaat in eigen kring? Wat kan hen daartoe het meest bezielen? Wij hebben prof. J. C. Groot uit Warmond bereid gevonden, om hier over een open gespreksavond te or ganiseren. Hij koos als titel van zijn inleiding: „de kerk in de leek". Prof. Groot heeft >ns beloofd, alle geleerdheid zoveel mogelijk thuis te laten, om aan ons jongeren in hel dere, direct-aangrijpende woorden de kern van de zaak te openbaren en wel zo, dat daaruit een spontaan ge sprek van verschillende groepjes van ons zal geboren worden. Het thema van zijn speech zal zijn dat op een of andere geheimzinnige manier de kerk aanwezig is, niet al leen in de wereld, maar ook in de ziel van ieder mens. Zijn conclusie zal ons duidelijk maken, welke bij zondere geloofspraktijk de kracht bron is van heel het apostolaat der kerstening. Jongeren van Leiden, toont uw be langstelling. Komt met evengroten getale als jullie vorig jaar gekomen bent! 1 Opvolgervan prof Suermondt Bij koninklijk besluit is met in gang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universi teit om onderwijs te geven in de heelkunde: dr M. Vink. Voorts is op zijn verzoek met ingang van 1 ja nuari 1958 aan dr W. F. Suermondt eervol ontslag verleend als hoogle raar aan de Leidse universiteit met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Dr M. Vink zal de op 1 januari 1958 vacant komende leerstoel van prof dr W. F. Suermondt gaan bezet ten. Dr Vink is op 31 mei 1916 te Rot terdam geboren. Zijn middelbare scholing verkreeg hij aan het lyceum te Bandoeng en aan de H.B.S. te Utrecht, waarna hij zich in 1934 als student in de medicijnen liet inschrij ven aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1939 deed hij zijn docto raal examen en in 1941 artsexamen. In 1941 was hij assistent aan de heel kundige kliniek van de universiteit te Utrecht en van 19421945 aan de chirurgische afdeling van het Diako- nessenhuis aldaar. Van 19481949 was hij hoofdassistent aan de heel kundige kliniek van het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam. In 1952 pro moveerde hij aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam op een dissertatie getiteld: „De betekenis van implantatie metastasering en darmdesinfectie voor het locaal re- cidief". In 1955 volgde zijn aanstel ling als chirurg van het sanatorium Zonnegloren te Soest. „St. Antonius" weer bijeen De nachtbijeenkomst van de afde ling Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius" in „De Kroon" aan de Nieuwe Rijn gehou den, stond ditmaal in het teken van een vruchtbare en vrij langdurige be spreking van allerlei kwesties, die op het bedrijf betrekking hebben en waarbij de bondsvoorzitter, de heer J. J. van der Ceer die door de af delingsvoorzitter, de heer Fr. God- dij n, na opening der vergadering har telijk was welkom geheten tal van „actuele kwesties" aansneed. De bondsvoorzitter wees hierbij al lereerst op het werk der landelijke bedrijfscommisise, welke advies heeft te geven over allerlei aangelegenhe den waarbij voral de loon- en ar beidsvoorwaarden in het kader van het bedrijf. Nadat deze commisie de zaak van alle kanten heeft bekeken, adviseert zij aan het College van Rijksbemiddelaars, dat uitspraak doet. Spr. wees er in verband hier mede op, dat ook dispensatie op de loonregeling mogelijk is. Hiervoor evenwel is eveneens goedkeuring van het College van Rijksbemidde- laarj nodig. Reeds zijn 120 dispensa- tieverzoeken om af te wijken van de CAO binnengekomen, waarvan de helft betrekking heeft op de loonre geling. Een dispensatie tot afwijking met 10 pet. van de loonregeling wordt bijna altijd verleend en de Bedrijfs- commissie kan in dit verband zelf regelend optreden. Dit geldt ook t.a.v. het bioscooppersoneel. De heer v. d. Veer wees er vervol gens op, dat het van groot belang is arbeidsgeschillen zoveel mogelijk in der minne te regelen, hetgeen bijna altijd beter is dan een rechterlijke beslising uit te lokken, hetgeen voor een der partijen bijna steeds onvoor delig is. In die geest zijn met de Ho- cres en de Horecaf reeds goede re sultaten bereikt. Vervolgens passeerden de AOW- premie, het schriftelijk arbeidscon tract en de verkorting van de ar beidstijd de revue, waarbij de voor zitter vooral nog eens onderstreepte van hoeveel belang het kan zijn, dat er een schriftelijke arbeidsovereen komst bestaat. Inzake de arbeidsduur vermeldt de CAO, dat nu niet meer dan 106 uur in twee op volgende arbeidsweken mag worden gewerkt, terwijl voorts van groot belang is, dat met ingang van 1 januari 1958 het aantal ver plichte vrije zondagen van 13 op 17 Leidse bejaardenhuizen kregen TV-toestellen ten geschenke Hoogtepunt van de feestviering bij het 35-jarig bestaan van de fa. L. van Geelen, gramofoon-en radiohandel aan de Haarlemmerstraat, was onge twijfeld het overhandigen van twee super-televisietoestellen; één aan het tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakerstraat 7 te Leiden en één aan „Huize St. Maarten", het te huis voor bejaarden aan de St. Ja- cobsgracht 1. Op het toneel van de grote Stadsgenoorzaal, waar het zj- vende lustrum van de fa. Van Geelen op luisterrijk 2 wijze werd gevierd, hadden gisteravond de besturen van de beide, bejaardentehuizen plaats genomen. In een toepasselijk woord, zei de heer Van Geelen o.m., dat hij gaarne zijl. aandeel wilde geven m het streven de bejaarden een geluk kige oude dag te bezorgen. Namens het St. Maartenh -is sprak pastoor G. M. J. Lohuis o.f n. 1 dankwoord Ook ds J. v. d. Wiel ref uiting aan de dankbaarheid van de bewoners var het „Geref. Minne huis". De avon had ovei i gens 'n vlot verloop. De heer T olf ten Kate, hoofd van de af delnu'-l: iteit van Pho nogram schoftje b''angstellen den in de geheel gevulde stadsge hoorzaal een programma var. rad'O- en grammofo nartisten voor, waar van wij vernielden Toby Rix, Tom Erich, Eddy Christiani, Annie de Reu- vei, De Butterflies, en Frans van Schaik, de zingende zwerver. Aan het begin van de avond hield de heer L. van Geelen ;en korte toe spraak, waarin hij de burgers van Leiden voor het genoten vertrouwen dankte. Voor de pauze werden vele prachtige prijzen verloot. gebracht is. Dit punt lokte nogal dis cussie uit vanwege het feit, dat deze regeling wel zeer moeilijk is voor de amusementsbedrijven, die het voor namelijk van de zondag moeten heb ben. De voorz. wees er evenwel op, dat men jarenlang gevraagd heeft om zondagsrust. Nu aan dit verlangen althans enigermate wordt tegemoet gekomen, zou men de vrije zondag met beide handen moeten aangrij pen. Over de huurcompensatie is nog steeds geen definitief resultaat be reikt. De beslissing over de verhoging van het garantieloon met 5.6 en daarboven een compensatie van 2% is nog niet afgekomen. Nadat vervolgens nog eens op het grote nut van de beroepskaarten was gewezen kwam het punt propaganda van de bond ter sprake in het bijzon der de ledenwerving. Het is gebleken dat het verloop in de grotere afdelin gen het grootst is en meestal worden de leden verloren na contributie schuld. Door veel contact met de leden en het regelmatig innen van de contributie kan zulks veelal voor komen worden. Verschillende sug gesties hieromtrent kwamen uit de vergadering naar voren, waarvoor de voorz. hartelijk dank zegde. Tenslotte heeft de geest, adviseur, kapelaan J. de Jong, in zijn gebrui kelijk speechje aan de hand van de leerzame discussies in deze bijeen komst er op gewezen, dat de ont wikkeling van de huidige tijd vele voordelen heeft gebracht. In de eerste plaats voor de persoonlijke ontwik keling. Nu een betere materiële voor ziening in loon en arbeidstijd is ver kregen, nu kan er ook aan andere noodzakelijke dingen gedacht wor den, voornamelijk wel aan het gezin, wat er in het verleden bij de bedrijfs- genoten nog wel eens is bij ingescho ten. Betere vrije tijdsbesteding kon spr. zich niet indenken en hij hoopte van harte, dat de leden het belang hiervan zouden inzien. Bij koninklijk besluit is met in gang van 1 december a.s. aan mr. P. A. van Toorenburg wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de armenraad te Leiden. Mr. P. A. van Toorenburg is te Winschoten geboren. Aldaar doorliep hij met gymnasium, waarna hij in Leiden aan de juridische faculteit zijn studies voortzette. Afgestudeerd aan de Leidse uni versiteit, werd hij benoemd aan het departement van sociale zaken te Den Haag, daarna heeft hij nog een functie bekleed aan de provinciale griffie te Assen. In maart 1928 werd mr. Van Toorenburg benoemd tot se cretaris van de Sociale Raad (toen Armenraad) te Leiden. Niet alleen in deze functie, maar ook in talrijke functies op sociaal terrein heeft hij veel voor het maatschappelijk werk in Leiden kunnen doen. Zijn werk zaamheden lagen op de eerste plaats op het gebied van de kinderbescher ming: daarnaast kunnen o.m. ge noemd worden: de bejaardenzorg, de zorg voor de hofjes, de revalidatie, de Mytylschool, de Christelijke Jeugd- hulp en het centrum voor gezinszorg van de Neda Herv. Kerk. Geduren de 16 jaar was mr. Van Toorenburg diaken van de Ned. Hervormde ge meente te Oegstgeest. Zijn verdien sten werden efficieel erkend bij 't 25- jarig bestaan van de Ned. Vereniging voor Kinderbescherming. Ter gele genheid van dit jubileum werd mr. Van Toorenburg benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. EERVOLLE BENOEMING. Onze oud-stadgenoot, de heer Fr. Th. Goddijn, thans chef-kok in hotel Kissels te Roermond, is benoemd tot controleur voor de keukenafdeling van het leerlingenwezen, uitgaande van de Stichting Leerlingwezen der Horecabedrijven in Den Haag. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 13 November 1857. Londen. Eergisteren zou een recruut te Chatham, wegens diefstal, 50 zweepslagen ontvan gen. De troepen waren reeds ter bijwoning van die strafoefening in carré gesteld, maar toen men den schuldige uit de gevangenis ging halen, ontdekte men dat hij, in weerwil van de waakzaam heid der schildwachten, was ontsnapt. Parijs. Onlangs overleed al hier een oude vrouw, wier gie righeid zoo verre ging, dat zij op haar sterfbed het koopen van een Chinasappel verbood, als zijnde die te duur. Thans na het opmaken van haar nalatenschap is gebleken, dat haar huisraad 8000 fr. waard was, en dat zij bezitster was geweest van 84.000 fr. in specie en 280.000 fr. in effecten. VERBOUW DRUKKERIJGEBOUW. De N.V. Electrische Handelsdruk kerij C. de Bink en Zn alhier heeft het verbouwen van een drukkerij ge bouw aan de Stille Rijn gegund aan de fa. K. de Fey, alhier. K. O Tuinschuur' uur nam. K. O. WOENSDAG, 13 NOVEMBER. K.A.B.-Lelden. Najaursledenverga- dering. Jacobazaal De Bucht. 8 uur nam. „Gevaert". Bespreking Fotoboek „Vrouwen van Parijs" door arts-fo tograaf Nico Jesse. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Stadhuis 8 uur nam. 3-Oktobervereniging. Feestavond deelneiAers optocht. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Haagse Comedie. „De Leidse Schouwburg, 8 Cursus bloemschikken. Prytaneum. 8 uur nam. Selskip Fryslan. Toneelavond. De Burcht, 7.45 uur nam. DONDERDAG 14 NOVEMBER. Forumavond voor kath. jongeren. Zaal Maria Gijzensteeg. Aanvang 8 u. Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Koffiemaaltijd en lezing over „Opsporing en winning van aard olie in Nederland". In den Vergul den Turk, 12 uur voorm. Gemeenteraad. Behandeling ge meentebegroting. Stadhuis, 2 en 8 uur nrm. Abonnementsconcert. Residentie orkest. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Bijeenkomst voor niet- katholieken. Dr. J. J. M. Stiege over: „Eindigt het leven met de dood?" Plantage 16, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat, ver volgcursus. Dr. v. Remundt zal spre ken over roken en longkanker. Alle gediplomeerden worden verwacht. Aanvang 8 uur nam. VRIJDAG 15 NOVEMBER St. Christoffel. Bijeenkomst. Lezing door de heer L. C. J. Roozen, Harmo nie 8 uur nam. Oudercommissie Hartebrug. Jaar vergadering. Romanuszaal, 8 uur n.m. Haagse Aquarellisten. Opening ex positie. Lakenhal, 4 uur nam. K.A.B. St. Joseph-parochie. Kaart avond. Zaal Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht, aanvang 8 uur nam. ZATERDAG 16 NOVEMBER L.J.A. Viering Tweede lustrum. Bonte avond door leden Leids jeugd werk. Recreatiezaal H.C.W., Zoeter- woudseweg 1, 8 uur. Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. „Getal en Muziek", Muziekschool Toonkunst. Rapenburg. 8 uur nam. „Crescendo". Mondaccordeonver- eniging 6e jaaruitvoering. De Burcht, 19.30 uur nam. JO-KVP-Leiden. Hoogtijdag vie ring tweede lustrum. Het Gulden Vlies. Aanvang 5 uur nam. „Trouw en Durf" 82ste feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 2—4 uur. BIOSCOPEN De films voor de week van 815 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Are de Triomphe", strikt volwassenen. Lido: „White heat", 18 jaar. Luxor: „Oorlog en Vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De grote kraak", volwas seren. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve O te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2