S)e CoidóeÖoii/tei/nJ: AMERIKA WIL WEER GEEN PARTIJ KIEZEN President Zapotocky van Tsjecho-Slowakije overleden OUDE RODE, GARDE Gaat Indonesië tot dwangmiddelen over? De Spoetniks draaien voor.opig nog Navo in staat van paraatheid Hervatting Duits-Russische SSS WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14258 Eén van de Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ging heen I Telefoon: Directie. Abonn^ Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.bwart Franco p.p f8.—. Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.8( DOOD HONDJE WOG NOOIT IS ER ZO*N beroemd hondje geweest als het kleine keffertje, dat thans dood of levend in Spoednik II z'n eentonige rond jes rond de aarde draait. Het is het eerste levende wezen, dat aan de aarde is ontstegen en op zo grote hoogte deelneemt aan het gewicht loze zweven van de grote en kleine ruimte-lichamen. Als het reeds dood is, heeft het een graf in de onein digheid van de wereldruimte. Iedereen spreekt er over, iedereen heeft er z'n eigen mening over. De meesten vinden het maar een 0 zielig geval, want een hond is een lief diertje met trouwe oogjes. Anderen gaan nog verder en sturen heftig verontwaardigde pro testen de wereld in. Die natuurlijk niets uitrichten, want in Moskou kijkt men niet eens op een mensenleven, laat staan op een hondeleven Som migen klampten zich vast aan de il lusie, dat men het diertje aan een pa rachute zou kunnen laten terugkeren op de aarde. Zeker, theoretisch zou dat inderdaad niet onmogelijk zijn geweest, maar wanneer men zich even indenkt, wat al vernuftige toe stellen en scherp berekende voorbe reidingen zo'n afdaling uit het lucht ledige naar de atmosfeer vereist, dan weet men ook, dat de Russen zich heus niet zoveel moeite hebben ge troost om een hondje te sparen. De wetenschap en de Russische we tenschap in het bijzonder is nuchter, koel berekend, zonder sentiment. Dagelijks sterven duizenden dieren aan wetenschappelijke proeven met nieuwe geneesmiddelen of met nieu we werkmethoden; zij laten het leven om het leven van talloze mensen te redden. Dagelijks sterven duizenden dieren om als voedsel te dienen voor de mens. Wie zo verontwaardigd- is over het lot van het kleine hondje, dat stierf voor de wetenschap, moet consequent zijn en geen biefstukje meer aankijken. En laat de muggen en de vlooien dan ook maar leven. Alle onnodige wreedheid ten op zichte van dieren is afkeurenswaar dig, .zelfs strafwaardig, want de mens verlaagt zich als redelijk we zen, wanneer hij geen eerbied heeft voor het leven, ook voor het dierlijk leven. Maar het is redelijk een lager goed op te offeren om een hoger goed te dienen. Wanneer men een dier het leven ontneemt, moet dat verant woord zijn. In het gegeven geval is de wetenschap er mee gediend. De Rus sen zijn wel erg spaarzaam met hun inlichtingen; zij geven (voorlopig?) niet meer weg dan zij kwijt willen zijn. In dat geval kan men de Rus sen verwijten, dat zij de verkregen wetenschap voor zichzelf houden of misschien verkeerd gebruiken, maar niet, dat zij een hondje op onverant woorde wijze hebben vermoord. Inzake het geschil om Ned. Nieuw Guinea De Verenigde Staten zullen in het geschil tussen Indonesië en Nederland inzake Nederlands-Nieuw Guinea een onpartijdig standpunt innemen. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, Lincoln White, verklaard. Volgens hem „wensen de V.S. geen verdere toeneming van de spanning over deze kwestie en hopen zij dat de partijen tot overeenstemming zullen komen". Inmiddels komt uit Djakarta het bericht dat de Indonesische regering de handelsbetrekkingen met Nederland wil verbreken, als ons land niet bereid is westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Dit is vernomen uit dicht bij het Indonesische ministerie van Financiën staande kringen. Deze „onthulling" volgde op de verklaring van president Soekarno, dat Indonesië Nederland zou kunnen dwingen de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea in te willigen door de Nederlandse belangen in Indonesië te verzwakken en een einde te maken aan de handelsbetrek kingen ts t Nederland. NAASTING. Het socialistisch dagblad „Pedo- man" in Djakarta meldde gisteren, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel des Indes", de Nederlandse banken, ondernemingen en fabrieken tot de bedrijven betioren, die zullen worden genationaliseerd, als de po gingen van Indonesië om Ned. Nieuw Guinea in bezit te krijgen, misluk ken. Volgens het blad heeft de Indone sische regering stappen genomen om de consequenties van nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië onder ogen te zien. In Canberra zijn gisteren de be- spiekingen van minister Helders met o a de Australiscie ministers Casey en Hasluck (resp Euitenlandse Za ken en Gebiedsdelen) begonnen. Volgens de Austrajische ambassade in Den Haag hande,den de bespre kingen over praktische maatregelen voor de verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea en de bespoediging van de samenwerking in het bestuur over dit land. De conferentie draagt een geheel informeel karakter. Van hogerhand geïnspireerd. Richard Casey, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Australische Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de anti- Nederlandse en anti-Australische de monstraties in Indonesië ongetwijfeld door de Indonesische regering zijn aangewakkerd. Lc verklaring van de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, waarin deze. zei, dat Indonesië eventueel met geweld Nederlands-Nieuw Guinea in bezit zou nemen, kon Casey niet ern- Jjiadat fretaveid daar plaaticfiCm stig nemen. Deze uitlating is ingege ven door het enthousiasme van het ogenblik, zei hij. Casey voegde daar aan toe, dat deze uitlating van Soe bandrio Indonesië zeker geen goed zal doen bij de behandeling van de kwes- tie-Nieuw-Guinea in de Ver. Naties. INDONESIë BELEDIGD. De politie van Bandoeng heeft de Nederlander W. H. Vogelzang aange houden op beschuldiging van het be zigen van voor de republiek Indone sië beledigende uitlatingen. Volgens de comissaris van politie Amid Datoe zou Vogelzang hebben gezegd, toen jongelieden bezig wa ren zijn auto te beschilderen met de leuze „Bevrijd West-Irian": „Ik heb nog nooit zo'n apenland gezien als Indonesië". Het zou wat anders zijn geweest, aldus de commissaris, als Vogelzang zijn opmerkingen rechtstreeks tot de jeugdige schilders had gericht. „Ook wij verbieden hun zulke dingen te doen". Het incident had zich voorgedaan, toen de heer Vogelzang, die employé is van Internatio, een receptie van de Escomptobank in Bandoeng bijwoon de, welke ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Es comptobank werd gehouden. Nederlander in Z.Afrika gewond De 37-jarige Nederlander, baron S. L. B. Leeuwe van Aduard, is maandagavond laat in Pretoria aan gevallen door een troep naturellen, die hem afranselden, beroofden en daarna op straat lieten liggen. Hij werd later door een politieman half bewusteloos aangetroffen. Men bracht hem naar een ziekenhuis. Hij bleek veel bloed te hebben verloren. Zijn toestand zou op het ogenblik „verbeterd en bevredigend" zijn. Ba ron Leeuwe van Aduard studeert rechten in Zuid-Afrika. Eén van de oude garde President Antonin Zapotocky van Tsjechoslowakije is hedenochtend vroeg overleden, aldus heeft radio Praag meegedeeld. De president, die 72 jaar is gewor den, werd negen dagen geleden in een sanatorium opgenomen wegens hartstoornissen. President Antonin Zapotocky, be hoorde tot de verdwijnende „oude garde" der Tsjechoslowaakse commu nisten. De voormalige steenhouwers- leerling, die reeds vóór de eerste we reldoorlog zijn loopbaan als vakver enigingsleider begon, werd in juni 1948 premier in plaats van Klement Gottwald, die na het aftreden van dr Eduard Benes president werd. In maart 1953, na de dood van Gottwald, volgde hü deze op als president. Toen in 1954 het presidium van de partij werd vervangen door het „politieke bureau van het centrale comité" werd hij lid van het nieuwe bestuursor gaan. Hij was één der oprichters van de Tsjechoslowaakse communistische partij en speelde een belangrijke rol in een tijd, waarin Tsjecho Slowakije een der betrouwbaarste bondgenoten van de Sowjet-Unie is geworden. Hij had een groot aandeel in de consoli datie van de macht der communisten in de crisis van 1948, welke na het af treden en de dood van president Be- nes ontstond. Hij was ook een derge- Op de „Internationale Macro Plastics beurs" in het Amsterdamse R.AJ.- gebouw, zal met deze zware tractor van meer dan een ton kunnen zien hangen op een platvorm, dat in de lucht gehouden wordt door elf stroken plastic film van 25 cm. breed en slechts een tweeduizendste van een inch haar omwenteling begint. De kunst- dik. De film, polyethylene terephtalate kan een belasting verdragen vanmaan zal op 100 gram na tien kilo 1500 kg per vierkante inch. 1 wegen. Het Russische communistische par tijblad „Prawda" bericht, dat de eerste kunstmaan tot het einde van het jaar rond de aarde zal blijven cirkelen, alvorens door de wrijving in de atmosfeer te verbranden. Volgens de berekeningen van Rus sische geleerden zal de raket, die met de eerste kunstmaan is afge schoten, eerder dan deze kunstmaan verbranden. De tweede kunstmaan is een veel langer leven beschoren. Als de eerste kunstmaan en de ra ket tot een hoogte van circa 100 km zijn gedaald, zal de weerstand zo groot zijn, dat de kunstmaan en de raket roodgloeiend zullen worden. Door de weerstand zullen ze sneller dalen en tenslotte verbranden, aldus het blad. DE AMERIKAANSE KUNSTMAAN. Volgens bevoegde kringen in Wash ington zal de eerste Amerikaanse kunstmaan, die door het leger zal worden gelanceerd, de vorm van een cylinder hebben. De satelliet zal een totale lengte van circa 1,06 meter hebben. Opdat de kunstmaan zowel by zonsopgang als bij zonsondergang duidelijk zichtbaar zal zijn, is ze uit gerust met een ronde reflector, die automatisch gaat functioneren als ze ZAPOTOCKY. nen die in 1952 de stoot gaven tot de zuivering van Rudolf Slansky, voor malig secretaris-generaal der com munistische partij, en tien anderen, die terechtgesteld werden wegens sa menzwering tegen het regiem. Zapotocky had geen reputatie van communistische theoreticus, maar hij werd „absoluut trouw" aan de partij en de Sowjet-Unie geacht. Jarenlang was hij een der belangrijkste spre kers der partij. In de „kapitalistische" jaren van Tsjecho-Slowakije speelde hij een belangrijke rol bij de organi satie van verscheidene grote stakin gen. Toen de Duitsers in 1939 Bohemen en Moravië bezetten, trachtte Zapo tocky op last van de partij het land te verlaten, maar hij werd met an deren aan de grens gearresteerd. Hij bracht de oorlog in verscheidene con centratiekampen door en werd in mei 1945 door het rode leger bevrijd. Beeld van Engelse vorstin voor Lagos De 37-jarige Nigeriaanse beeldhouwer Ben Enwonwu heeft een standbeeld gemaakt van Koningin Elizabeth II van Engeland, dat in brons uitgevoerd een plaats zal krijgen in het Huis van Afgevaardigden in Lagos. Het model is nu in Londen, waar het gedurende de wintermaanden tentoongesteld zal worden. Koningin Elizabeth poseerde verscheidene malen voor de kun stenaar, op het paleis en in zijn studio te Londen. We zien de beeldhouwer hier aan het werk tijdens het repareren van kleine beschadigingen, die het beeld tijdens het vervoer naar Londen opliep. Vliegtuigen met kernbommen Overal in de wereld staan Ameri kaanse vliegtuigen met kernbommen klaar om binnen vijftien minuten na een waarschuwing voor een Russische aanval op te stijgen. Dit heeft de be velhebber van het Amerikaanse stra tegische luchtcommando gisteren I meegedeeld. Generaal Thomas- Powers verklaar- de dat het strategische luchtcomman do dit bevel tot waakzaamheid op 1 j oktober heeft uitgevaardigd en dat' het sedertdien van kracht is geble-1 ven. Powers zei dit op een persconferen- tie in Parijs ter gelegenheid van de parlementaire vergadering van de Navo. Volgens de generaal zou een derde deel van zijn commando zich binnen- j kort in deze toestand van waakzaam- heid bevinden. Generaal Powers verklaarde, dat het niet waar is dat Russische pro jee- tielen op één en hetzelfde moment de I Amerikaanse basissen over de gehele wereld buiten werking kunnen stel len. De Russische partijleider Kroestsjef heeft kortgeleden in Moskou verklaard, dat de Russen dit kunnen. AMERIKAANS-BRITS-FR AN S OVERLEG. in Parijs. Dan zal de kwestie van nieuwe westelijke ontwapeningsvoor stellen mogelijk ook ter sprake ko men, aldus de woordvoerder. Dil nummer bestaat uit 10 pagina's HOE word! het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). VRU KOUD. Droog weer met veel bewol king, maar later enkele versprei- de opklaringen. Overwegend ma- i tige oostelijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. De Britse premier, Macmillan, zal mogelijk aan het einde van deze week met zijn Franse collega, Gail- lard, overleg plegen, o.a. over moge lijke nieuwe Amerikaans-Brits-Franse ontwapeningsvoorstellen, die ook ra ketten, geleide projectielen en kunst manen zouden omvatten, zo heeft een woordvoerder van het Franse mini- a klaard. De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, gaat deze maand nog naar Washington voor overleg over de komende Navotopconferentie De Russisch-Duitse besprekingen in Moskou over handelsbetrekkingen en repatriëring van Duitsers zullen deze week hervat worden. Zij waren op 16 oktober afgebroken. De leider van de Westduitse dele gatie, Lahr, verklaarde dit dinsdag ochtend na een bezoek aan Semjonof, de Sowjet-onderminister van buiten landse zaken. Men meent te weten, dat de Russen bereid zijn ook weer kwesties die ver band houden met repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie te be spreken. Aanvankelijk wilden zij de kwestie niet bespreken, omdat vol gens hen alle Duitsers gerepatrieerd zijn, doch nu verluidt dat Lahr vrij dag een lyst zal overhandigen van Duitsers die in de Sowjet-Unie wo nen en^die naar huis willen terugke ren. Zaterdag zal gesproken worden over handelskwestie?. Temperatuur daalt Nog steeds bevindt zich een groot hogedrukgebied ten noorden van ons land. Het strekt zich van het zeege bied ten zuiden van IJsland via Zuid-Scandinavië tot in West-Rusland uit. Het hogedrukgebied veroorzaakt van de Oekraine tot de Britse eilan den een oostelijke luchtstroming, waarmee nu geleidelijk koudere lucht naar ons land wordt aangevoerd. De temperaturen vertonen daardoor een langzame daling. In de oostelijke luchtstroming komt echter nog steeds veel bewolk.ng voor, zodat de tem peraturen 's nacht nog niet gemakke lijk beneden het vriespunt zullen da len. De neerslagkansen blijven klem. 14 Nov. zon op: 8.00; onder: 16.33; maan op: 23.56; onder: 13.15. 22.59 L.K. Hoogwaterstanen 14 Nov. v.m. 7.20; n.m. 7.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM onbewolkt —2 OSLO onbewolkt —5 KOPENHAGEN geheel bew. 2 ABERDEEN zwaar bew. 6 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL geheel bew. 6 LUXEMBURG geheel bew. 5 FARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX onbewolkt 3 GRENOBLE zwaar bew. 5 NICE zwaar bewolkt 11 EERLIJN geheel bewolkt 3 FRANKFORT geheel bew. 7 MüNCHEN geheel bew. 4 ZURICH nevel 7 GENèVE nevel 7 LOCARNO geheel bew. 4 WENEN geheel bew. 4 INNSBRUCK nevel 5 ROME onbewolkt 7 AJACCIO onbewolkt 7 Korreltje Dank zij de tegenslagen van onze buren is het leven gemakkelijker te dragen. C. E. Jerningham.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1