w HOOR WAT DE MAN ACHTER T STUUR ER VAN VINDT: CALTEX Eindhoven bouwt voort aan jonge industrie Rotonde géén kruising VAN HOUTEN cacao WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 DAF opent nieuwe motorenfabriek De nieuwe DAF-motorenfabriek, welke vanmiddag door de minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra officieel werd geopend, wordt het modernste bedrijf van Europa voor serieproductie van be drijfswagenmotoren. Zij is onderge bracht in de nieuwe zuidwest-hal, evenals de mechanische afdeling, de harderij, de chemische en metallur gische laboratoria, de meetkamer, ge- leedschapsslijperij, magazijn en af leveringshal. Deze hal heeft een op pervlakte van ruim 22.000 vierkante meteren een glasoppervlak van 28.300 vierkante meter. Voor de bouw met inrichting der installaties is een bedrag van 25.110.000 gulden geïn vesteerd. Voor de fabricage der motoren is de fabriek voorzien van 130 speciale machines, die worden bediend met een elektrische en hydraulische re- gelapparatuur. De capaciteit der fa briek bedraagt 4 motoren per uur. De 130 produktiemachines worden door 47 man bediend. Wanneer er iets hapert schakelen de meeste machines zichzelf uit. Het personeel der motorenfabriek is geschoold en opgeleid in eigen be drijf. Het is de bedoeling zo snel mo gelijk verschillende typen benzine en dieselmotoren voor bedrijfsauto's te gaan produceren. De produktie is thans gestart met een 120 pk diesel motor, welke wordt gebouwd vol gens een licentiecontract met Ley- land Motors ltd te Lancashire in En geland. De 4-takt motor heeft een in houd van 5,76 liter, heeft direkte in spuiting en is watergekoeld. Volledige automobielfabriek. Tijdens een dezer dagen door de DAF gehouden persconferentie heeft directeur dr H. J. van Doorne, mee gedeeld, dat de ingebruikneming van de motorenfabriek de afsluiting vormt van het plan te komen tot de opbouw van een volledige automo bielfabriek. Toen in het voorjaar van 1950 het eerste deel van het bedrijf aan de Geldropseweg werd geopend werd nog niet gedacht aan de bouw van een eigen motorenfabriek. Diverse omstandigheden hebben er toe ge leid ook de produktie van motoren j tei hand te nemen, sneller dan aan- 1 vankelijk voor mogelijk was gehou den, waarbij volledig is geprofiteerd van de modernste produktievindin- gen en -methoden. Dr Van Doorne verklaarde de toe komst optimistisch te kunnen inzien, ook al zal de overgangstijd moeilijk zijn. In de Euromarkt meende hij goede mogelijkheden te zien voor de levering van componenten aan as- semblagebedrijven. De home-market, waarbij dr Van Doorne ook België rekende, omvat 20 miljoen personen. Geen enkele autofabriek in andere landen verkeert in een dergelijke gunstige positie. Duitsland biedt voorts een reële kans. Daar heeft de DAF een lecen- tie-overeenkomst afgesloten. Duits land heeft zijn invoerrechten van 25 tot 15 percent verlaagd, als gevolg waarvan DAF daar me alle landen zal kunnen concurreren. Ook personenauto's? Over het verschijnen van de DAF- personenauto verklaarde dr Van Doorne geen mededelingen te kun nen doen. Voor de ontwikkeling daarvan heeft DAF een periode van vier jaren gesteld. Zolang de auto zich nog in een experimenteel sta dium verkeert zullen geen publica ties worden gedaan. In een maand tijds 12.000 luisteraars en 19.000 kijkers er bij Op 1 november 1957 bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen 2.342,080 tegen 2.329.924 op 1 oktober 1957. Op 1 november 1957 waren er 527.391 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 529.170 op 1 okto ber 1957. Het aantal geregistreerde televi sietoestellen steeg van 190.152 op 1 oktober 1951 tot 209.458 op 1 novem ber 1957. Hoge raad beslist: De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan iri de principiële kwestie of een z.g. verkeersrotonde een rondweg is of een kruising, in welk laatste geval men op de rotonde links zou mogen rijden als men links af moet. De rij- examinator H. H. van Elewijk uit Maastricht was op de rotonde te Maastricht verbaliseerd wegens links rijden. Zowel de kantonrechter als de rechtbank te Maastricht gaven een veroordelend vonnis. De Hoge Raad heeft het cassatie beroep in de zaak verworpen. Voor het college was aangevoerd, dat kan tonrechter en rechtbank een te be perkte inhoud hebben gegeven aan het begrip „kruising van wegen" (art. 28 mb 3 wegenverkeersregle ment). De Hoge Raad heeft overwogen dat niet blijkt, dat de wetgever voor de verkeerssituaties als de onderhavige van het wegenverkeersreglement heeft willen afwijken, terwijl ook in deze de noodzaak van zogenaamd voorsorteren, welke de wetgever bij het aan autobestuurders gegeven ge bod voor ogen moet hebben gestaan, niet aanwijsbaar is. Verklaring A.N.W.B. De ANWB verklaarde dat door het besluit van de Raad van een vlotte af wikkeling van het verkeer op roton des nu geen sprake meer kan zijn, omdat zij juist voor deze ,nu verbo den) opzet zijn aangelegd. De bond zal dan ook, net als zij in 1955 al deed, de minister van Ver keer en Waterstaat met de meeste aandrang verzoeken in het wegen verkeersreglement een bepaling op te nemen, waarin het rijden op ver keerspleinen zo wordt geregeld, dat deze geheel door het verkeer kunnen worden benut, zoals de ontwerpers Rijkswaterstaat bedoelden. VROUW VERONGELUKT IN CONSERVENFABRIEK. De 41-jarige mej. G. Medema uit Usquert (Gron.) is maandag tijdens werkzaamheden in de Rixona» Con- servenfabriek te Warffum in een diepe trechter gevallen. Zij kwam daarbij om het leven. Het stoffelijk overschot werd gevonden nadat men het slachtoffer reeds enige tijd had gemist. MACHINEFABRIEK VOERT VERKORTE WERKWEEK IN. De firma P. J. van Mechelen te Bergen op Zoom, machinefabriek, stoomsmederij en ijzergieterij reeds overgegaan tot invoering van een verkorte werkweek. Deze werk tijdverkorting geldt alleen voor de ijzergieterij, die 45 personen omvat. De arbeidsinspectie heeft toestem ming verleend om de wekelijkse werktijd op 26^ uur te stellen. Er zal nu gewerkt vvorden op maandag, dinsdag en woensdag. De vergunning is geldig tot 21 de cember, maar het laat zich aanzien, dat deze toestand nog langer zal voortduren, ofschoon er hoop is dat zich begin 1958 gunstiger perspectie ven openen. Men acht de mogelijk heid niet uitgesloten dat deze situa tie tot een prijsstabilisatie, zelfs tot een aanmerkelijke .Drijs vermin dering zal leiden. Controleur niet met helm geboren Twee jaar gevangenisstraf In de zaak van de 400.000 onbruik bare legerhelmen heeft de Arnhemse rechtbank gisteren vonis gewezen te gen de 64-jarige controleur, tegen wien op grond van frauduleuze han delingen twee weken geleden vier jaar hechtenis met aftrek van voor- ai rest werd geëist. Ook de rechtbank nam schuld bij beklaagde aan, doch haar vonnis was aanzienlijk lager. De controleur heeft destijds het toe zicht gehad op de aflevering van de helmen door een staalbedrijf te Does burg. Na een defect aan de automa tische pers kwam aan het licht, dat de helmen niet het vereiste gewicht hadden. Een kolonel van de techni sche dienst van het ministerie van de fensie maakte de controleur hierop attent maar omdat de order op GUC0 helmen na reeds was afgeleverd, hield deze zich hieraan niet doch vulde op de afleveringsstaten het ge wicht in, dat de helmen moesten heb ben. Deze fraude werd ontdekt en de controleur had zich voor de recht bank te verantwoorden wegens fraude „in oorlogstijd". Sngrtd acteett uieet en ia geiukkiy! De bekende filmster Ingrid Bergman, die vorige week na een huwelijk van V/2 jaar van haar echtgenoot Roberto Rosselini scheidde, gefotografeerd bij haar aankomst op London Airport. Zij werd hier afgehaald door Cary Grant (rechts), met wie zij in een nieuwe Britse film zal spelen. Zette handtekening voor zijn patroon Een dertigjarige kantoorbediende uit Amsterdam, die zich in ruim ze ven jaar bij een handelsonderneming een redelijk betaalde positie had ver worven, meende te weinig betaald te krijgen voor het luxe leven, waarop hij recht meende te hebben. De recherche van het bureau Lin- naeusstraat te Amsterdam heeft de man gisteren aangehouden op grond van verduistering van bijna veertig duizend gulden. Talrijke malen heeft hij bankgiro's en chèques vervalst om het begeerde geld te bemachti gen. De arrestant zorgde er voor 's mor gens steeds vroeg aan de zaak te zyn en keek dan de post door. De beves tigingen van de bank, die hij vond wist hij te verdonkeremanen. Ook schreef hij chèques aan toon der uit, waarop hij de handtekening van de directie vervalste. Deze chè ques ging hij zelf verzilveren. Ze le verden hem 8000,op. Ruim twee jaar kon de vervalser zijn spelletje spelen omdat er bij de handelsonderneming zoveel bedra gen over de bank liepen. Bij een onverwachte controle kwamen de verduisteringen aan het licht. Het onderzoek duurt nog voort, zo dat het juiste bedrag van de verduis teringen nog niet vaststaat. van Houten draagt een steentje bij Pientere piekeraars buigen het hoofd over het dambord.... en van Houten draagt zijn steentje bij tot de gezelligheid. Zo'n kop geurige, krachtige cacao geeft je heldere hersens. Dam, man Maar van Houten cacao blijft „ongeslagen"! is en blijft stukken beter Oude ronde mahonie tafels, canapé's, stoelen, oude theestoven, kleine antieke meubeltjes te koop gevraagd. Beschadigd of wormgaatjes geen bezwaar Br. onder no. 2148 bur. v. d. blad. GT Opel Rekord 1957 te huur zonder chauffeur tevens nieuwste Ford Con sul beiden met radio, en Morris Minor Alléén nieuw materiaal, billijk ta rief. Stipdonk. Hoogl Kerkeracht 30 tel 3160R G? Motorschuitje, met gloeikop-motor, 8 ton laad vermogen. Wegens de ver kaveling overbodig. W. Hölscher, Roelofarends- veen. ADVERTEREN DOET VERKOPEN 8 H .«J LlBÉMr.. srëaRAXiuMe Dit is een greep uit de tienduizenden en nog eens tien duizenden geestdriftige entwoorden op onze grote Caltex enquête I Het duidelijke bewijs dat de Nederlandse autorijder wéét wat er onder zijn motorkap gebeurt wéét wat hij van goede benzine verwachten kanl BEVAT ICC Ignition Control Compound voorkomt kortsluiting In de bougies en voortijdige entsteking I WM de benzine van morgen voor de wagen van nu '"Ku""

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10