DRUM SHAG Ringdijk in Haringvliet vandaag gesloten? Minister Suurhoff opende Leidse Rijkswerkplaats half zwaar - heel lekker! Regering meet met twee maten bij salarisbeleid ambtenaren U weet niet half hoe lekker die half zware shag DINSDAG 12 NOVEMBER 1<357 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geen aanleiding tot alarmtoestand wat de werkloosheid betreft In een der grote, moderne en zonnige lokalen van de nieuwe Rijkswerk plaats voor vakontwikkeling aan de Rooseveltstraat in Leiden Zuid-West waren gistermiddag enige honderden genodigden en leerlingen bijeenge komen om getuige te zijn van de officiële opening van deze bijzondere in stelling door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, Z.Exc. J. G. Suurhoff. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich o.a. de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, en burgemeesters van om liggende gemeenten, de Leidse wethouders A. J. Jongeleen, S. Menken en J. C. van Schaik *n vele raadsleden; hoofden van diensten en gemeente werken, de gemeehtesecretaris van Leiden, mr J. Bool, de hoofdinspecteur directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid Holland, mr J. H. Vermeulen, de directeur-generaal arbeidsvoorziening dr ir D. R. Mansholt, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, de heer H. Hazelhoff, en de directeur van de Rijksarbeidsbureaus, de hëer P. Knop. Samenwerking tussen Rijk en gemeente. De directeur van de nieuwe rijks werkplaats, de heer G. J. Kottelaar gaf allereerst het woord aan de bur gemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, die de werkplaats na mens de gemeente aan het Rijk over droeg. De burgemeester noemde de totstandkoming de bekroning van een goede samenwerking tussen Rijk en gemeente. Het Rijk krijgt thans de beschikking over een gebouw, dat aan alle moderne eisen voldoet zodat het ten goede komt aan hen die er in zullen werken. Ook de ge meente profiteert uiteindelijk van deze ambachtsschool voor volwasse nen, die straks in de gemeentelijke industrieën te werk zullen worden gesteld. Minister J. G. Suurhoff legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat deze opening niets te maken heeft met de huidige situatie op de ar beidsmarkt. In een jaar tijd is het aantal werkloze mannelijke arbeids krachten ongeveer verdubbeld. Be- ^iroeg eind oktober van het vori jaar het aanbod 20700, eind oktober van dit jaar was dit getal gestegen tot 40800. Met de vraag is het anders gesteld. Beliep de aanvraag vorig jaar nog 73600 gevallen, dit is thans gezakt tot 43000, maar dit aantal aanvragen is altijd nog groter dan het aantal ingeschreven werklozen. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is nog zeer groot, op 1 ok tober j.l. bedroeg de totale aanvraag 30.300. Dit aantal is zes maal zo ftroot als het aanbod. Zo is er dus feitelijk nauwelijks sprake van werk loosheid, doch slechts een geringe terugloop van het tekort aan ar beidskrachten. Ten opzichte van de werkloosheid kan dus nog geen en kele aanleiding zijn tot alarm, aldus minister Suurhoff. De Rijkswerkplaatsen beogen de vakopleiding voor volwassenen, er is thans een net van 36 van deze werkplaatsen over ons land ver spreid. Aan de resultaten kan men zien welke vruchten deze instellin gen afwerpen: ruim 80% van dege nen die hier hun scholing hebben gekregen blijven werkzaam in het beroep waarvoor zij zijn opgeleid. Het succes van de industrieën staat of valt met het aantal voldoende ge schikte arbeidskrachten. Enige tien duizenden profiteren nu van de ge legenheid welke hun geboden wordt, een vak te leren. Geen toekomst voor ongeschoolden. Minister Suurhoff liet een waar- Minister J. G. Suurhoff opende gis termiddag de nieuwe Rijkswerk- plaats voor vakontwikkeling aan de Rooseveltstraat in Leiden zuid-west. Na afloop maakte hij een rondgang door het gebouw. Wij zien hier v.l.n.r. de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, ir. H. E. Kruyt, minister J. G. Suurhoff en de direc teur van de werkplaats, de heer G. J. Kottelaar. schuwend geluid horen t.a.v. hen, die met deze werkplaatsen een grote kans geboden krijgen. Het is heel wel mogelijk, dat er straks een ont spanning op de arbeidsmarkt gaat optreden en in dat geval zullen al lereerst de ongeschoolden worden ontslagen. Het is dus zaak, aan deze eventuele dreiging de nodige tegen stand te bieden. Voor velen zal dus de Rijkswerkplaats een uitkomst blij- ken te zijn. De minister sprak ten-1 slotte de hoop uit, dat in dit mooie gebouw velen hun ontplooiing zullen I vinden in het bijzonder tot nut van i de gemeente Leiden en omgeving. Ir H. E. Kruijt, voorzitter van de adviescommissie voor de bouw van de werkplaats, vestigde na de toe spraak van de minister de aandacht op het bijzondere feit, dat in twee jaar tijd de plannen tot de bouw werden uitgewerkt en bovendien tot uitvoering gebracht. Men zal hier met plezier aan het werk gaan; het is een der meest moderne werkplaat sen welke aan alle eisen des tijds voldoet. De rijkswerkplaats kan zich thans richten naar de meeste be hoeften waarnaar de industrie vraagt. De directeur van de Leidse Rijkswerkplaats, de heer G. J. Kotte laar, bracht grote dank aan allen, die aan het tot stand komen van de werkplaats hun medewerking heb ben gegeven. Hij gaf tenslotte een overzicht van de enorme verbetering welke hier. is gekomen vergeleken met de ruimte waarin men tot nu toe de opleiding had moeten volgen. Zo is in dit nieuwe gebouw veel licht aanwezig in tegenstelling tot de en kele vierkante meters venster in het oude gebouw. Er is in ruime mate ventilatie en men heeft de beschik king over een prachtige schaftgele- genheid en een was- en toiletlokaal. Een aparte vermelding is de metsel- loods waard, de modernste in zijn soort, waar men bij slecht weer bin nen kan werken. Na het gebruiken van enkele verversingen nam het ge zelschap de gelegenheid te baat, de ruime en frisse werklokalen te be zichtigen waarbij men zijn verwon dering over de inrichting niet onder stoel of banken stak. RECEPTIE TER GELEGENHEID VAN DE VERJAARDAG VAN MGR J. P. HUIBERS, BISSCHOP VAN HAARLEM. Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op 15 november a.s. re ceptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) èn aan de le ken van 11 tot 12 uur, en aan de priesters van 12 tot 1 uur. PROCESSIEVERBOD OVERTREDEN Voor de Bredase rechtbank moeten op 26 november drie priesters terecht staan wegens overtreding van het processieverbod. Het zijn kapelaan A. van Loon uit Made, pater C. Hels- dingen S.VD. uit Teteringen en pa ter A. de Rijk S.V.D., die in de mis sie werkzaam is. Deze missionaris heeft op 23 juni, toen hij met ver lof in Nederland was, met kapelaan Van Loon en pater Helsdingen deel genomen aan een openbare sacra mentsprocessie in Geertruidenberg. Daar rezen toen bezwaren tegen en de Rijkspolitie moest proces-verbaal opmaken. Bij het vooronderzoek is gebleken dat vóór 1848 in Geertruidenberg geen processies gehouden werden, zodat de wettelijke voorschriften die thans gelden, zijn overtreden. Vol gens artikel 9 van de wet op de kerk genootschappen, een wet die dateert uit 1953, zal de veroordeling uitslui tend bestaan uit de verklaring door de rechtbank dat de priesters in strijd met de wet hebben gehandeld. Een gigantisch werk nadert voltooiing De ringdijk, die de N.V. Haringvliet een combinatie van vier aanne mingsmaatschappijen in het Haringvliet heeft gebouwd, zal hedenmiddag worden gesloten, indien wind en water meewerken. Gistermiddag was de opening in de dijk nog ongeveer dertig meter breed en stroomde het water er met een snelheid van twee meter per seconde door. Vanochtend omstreeks kwart voor acht dit was vóór de kentering begon men aan de sluiting en als de plannen volgens verwachting verlopen zal bij laag water, omstreeks één uur, het gat gedicht worden. De klei komt dan even boven het water uit. Om ongeveer half drie hoopt men de dijk op anderhalve meter te hebben, waarna er menselijkerwijs gesproken niets meer kan gebeuren, ofschoon nog wel de gehele dag gewerkt zal moeten worden om het sluitstuk te verstevigen. In totaal heeft men vier miljoen kubieke meter zand verwerkt, 300.000 kubieke meter klei gewonnen bij de Klundert en vorige week don derdag bleek, dat reeds 50.000 ton asfalt gemaakt en verwerkt was, een hoeveelheid genoeg voor een tien me ter brede weg van 100 km. lengte Tot september werkte men met twee Als wind en water meewerken Dit gebeurt door aan de binnen kant van de dijk, achter de kleilaag, een „zandprop" te spuiten. Grote ho pen zand liggen aan weerkanten van het gat klaar om na sluiting, met aan elke zijde twee bulldozers, op de kleilaag te worden geschoven. Men zal zoveel materieel inzetten als ter plaatse gezien de ruimte mogelijk is. Het zal evenwel nog tot ongeveer maart duren voordat de gehele dijk, die ongeveer 18 miljoen kost, afge werkt en gereed is, daarna kan aan de binnenzijde het water worden weggepompt en is de werkput voor de bouw van het sluizencomplex ge reed. Wie dit gaat bouwen is nog niet bekend, omdat de aanbesteding nog niet is geschied. Eind februari j.l. is men in het Ha ringvliet, ongeveer vijf kilometer uit de kust bij Hellevoetsluis, begonnen aan de bouw van deze ringdijk, waar binnen een sluizencomplex zal verrij zen. Is dit eenmaal verwezenlijkt, dan kan de ringdijk weer worden verwij derd. Het sluizencomplex zal deel uitmaken van de toekomstige dijk tussen de eilanden Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee. Vlot gegaan. Na een aanloopperiode van onge veer een maand kwam er schot in het werk en begin april stak het eerste hoopje zand boven water uit. Hier aan was de bouw van een werkhaven in Hellevoetsluis voorafgegaan. Het werk verliep vlot, hoewel het slech te weer op 25 augustus, 12 en 24 sep tember om enige data te noemen, veel schade aan de noordwestelijke hoek heeft toegebracht. Enige malen wer den gaten geslagen in het asfaltdek op de dijk. Desondanks is men hoog uit veertien dagen later aan de slui ting toe dan aanvankelijk was ge- I raamd. asfaltmolens met een gezamenlijke produktie van 600 ton per dag. Toen kwamen er twee installaties bij en liep de produktie op tot 1.000 ton per dag. 11/2 Miljoen kub. m. water. Op het ogenblik is reeds materiaal teruggetrokken van dit karwei dat is ontworpen door rijkswaterstaat en een onderdeel is van de deltawerken. Toen echter alles in vol bedrijf was, hadden de vier maatschappijen voor dertig miljoen gulden aan kranen, bakken, zuigers, sleepboten, vracht auto's en wat er meer aan te pas is gekomen aan het werk. Het gat, dat nu op het punt staat gesloten te worden, bevindt zich aan de noord-oostelijke kant van de dijk. Per getij passeert hier ander half miljoen kubieke meter water, werd becijferd. Centralen van overheidspersoneel: De samenwerkende centralen van j had een bijeenkomst plaats in aan- overheidspersoneel, die reeds in fe-|' W M Él bruari van dit jaar hun voorstellen hebben ingediend inzake de verbete ring van de financiële positie van de lagere en middelbare ambtenaren in 's rijksdienst, zijn verre van tevreden over de gang van zaken. Dit bleek op een door de centralen belegde persconferentie, waar de voorstellen nog eens werden besproken en geana lyseerd. De voorstellen betreffende ambte naren-werklieden werden met ingang van 1 augustus j.l. effectief. Zij bete kenden voor velen een verbetering. Vaklieden op hun maximum vonden er echter geen enkele baat bij. De an dere voorstellen kwamen op 26 juli jl. in het overleg aan de orde. Deze voorstellen waren zeer gema tigd. Men deelde ons mede, dat van een wezenlijk overleg geen sprake is geweest. liet „overleg" begon met een mededeling, dat de regering de voorstellen niet kon aanvaarden. Ten aanzien van alle niet afgedane pun ten klonk het „neen". Men weet wat er toen gevolgd is. De organisaties droogen aan op na- dere behandeling en op 25 september ogenblik geen heil. Andermaal werd afwijzend be schikt: de lege schatkist was daarbij het motief. De regering erkent ech ter wel, dat er iets gebeuren moet en dat de voorstellen redelijk zijn. De centralen blijken ook zeer ont stemd te zijn over het feit, dat de regering gemeend heeft de uitvoering van de verhoging van de topsalaris sen te moeten dooi zetten. De span ningen, die haar waren voorspeld, zijn sindsdien nog versterkt door mi nisterieel goedgekeurde verhogingen in andere bedrijfstakken. Er is vol-' gens de drie centralen (te zamen 310.000 leden) kennelijk een meten met twee maten. Wat zij voorstellen, wordt niet in tegenspraak geacht met wat de vak- centralen willen. Pogingen om tot overeenstemming te komen met het Ambtenarenrentrum zijn niet onder nomen thet centrum gaat nl. verder). In het houden van een protestverga dering zien de samenwerkende cen tralen van overh^H ;personeel op het „Sintermaarten" trok door Zaandam Ter gelegenheid van Sint Maarten trokken maandag tegen de avond in Zaandam honderden kinderen er op uit met een zak voor de koek en een lampion. Huis aan huis zongen zij hun liedjes en namen de goede gaven in ontvangst. De aanloop van kinderen was zo groot, dat een caféhouder in een half uur door zijn voorraad van 240 taai-taai-poppen heen was. De foto geeft een beeld van de Zaanse jeugd tijdens haar tocht langs de huizen. van Douwe Egberts is!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7