RIJNSTREEK Goed debuut van herboren „rAmitié" DUINSTREEK DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Sportieve ambtenaren ontvingen beloning Gisteravond kwamen in „Het Gul den Vlies" de leden van de Finva- club (ambtenaren-sportclub van de fiscus en onderdeel van de perso neelsvereniging „De Sleutelring") bijeen, teneinde de beloning van de door hen in 1957 geleverde spor tieve prestaties in ontvangst te ne- nemen. Na een korte inleiding van de voorzitter der personeelsver., de heer Van Lochem, overhandigde de heer Hut, personeelsconsulent van het Ministerie van Financiën, de door het Ministerie beschikbaar gestelde diploma's aan de heer Klop, hoofd inspecteur ter Inspectie-belastingen de diploma's met een geestig speechje Leiden le afd. Deze reikte vervolgens uit aan de voor athletiek, zwem en wandelproeven geslaagen. Tevens ontvingen de geslaagden uit handen van de heer Schoorl, voorzitter van de federatie van personeelsvereni gingen ressorterende noder 't Minis terie van financiën, het door de federatie beschikbaar gestelde Finva- insigne. Hierna vertoonde de heer Devilee een tijdens de athletiek- en wandel- proeven opgenomen film. Welk een uitstekend cineast hij is bewees de heer Devilee met zijn op 16 mm op genomen film van de Federatie- sportdag in Den Bosch, welke film na de pauze werd gedraaid. Hij oogst te hiermede dan ook een welverdiend applaus. Een door de hoofden van dienst beschikbaar gestelde wissel plaquette werd dit jaar opnieuw ver overd door het personeel werkzaam op de Inspectie der invoerrechten en accijnzen. Gezien de onmogelijkheid deze plaquette aan zichzelf uit te rei ken overhandigde de heer hoofdinsp, tit. Bodde Bouiman, hoofd van de in spectie J. en O. de wisselprijs aan de heer Bosch adjunct-inspecteur ter in spectie. De heer Van Bovene, voorzitter van de Finva-commissie, dankte in een kort speechje de heer Schoorl voor de gelegenheid, welke ook dit jaar weer door de federatie is ge boden aan enkele trainers uit Leiden om deel te nemen aan de in Arnhem gehouden trainingscursus. Ook bracht hij dank aan de heer Hut voor de uitstekende en enthousiaste leiding van deze cursus. Tenslotte werden door de heer de Wit, secretaris van de fotoclub van de pers. ver. aan de heren vad. Blom en Devilee prijzen uitgereikt voor de tijdens de wandeltocht gemaakte foto's. Al met al een uitstekende propa- ganda-avond voor de sport door de ambtenaren van de fiscus. Leidse Agenda TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN De films voor de week van 8—15 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Are de Triomphe", strikt volwassenen. Lido: „White heat", 18 jaar. Luxor: „Oorlog en Vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De grote kraak", volwas senen. DINSDAG 12 NOVEMBER. K. O. Haagse Comedie. „De Tuinschuur", Leidse Schouwburg. 8 uur nam. Soc. Char. Centrum Leiden: dr. P. C. J. v. Loon over: „De verantwoor delijkheid van het maatschappelijk werk in de komende tien jaar". In den Vergulden Turk. 8 uur nam. ARKA. Ledenvergadering. Café- restaurant „Royal", Doezastraat. 8 uur nam. R.K. E.HJB.O. Aanvangscursus R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat, uur nam. WOENSDAG, 13 NOVEMBER. K.A.B.-Leiden. Najaarsledenverga dering. Jacobazaal De Bucht. 8 uur nam. „Gevaert". Bespreking Fotoboek „Vrouwen van Parijs" door arts-fo tograaf Nico Jesse. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Stadhuis 8 uur nam. 3-Oktobervereniging. Feestavond deelnemers optocht. Stadsgehoorzaal, 8 Uur nam. K. O. Haagse Comedie. „De Tuinschuur", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. K. O. Cursus bloemschikken. Prytaneum. 8 uur nam. Selskip Fryslan. Toneelavond. Burcht, 7.45 uur nam. DONDERDAG 14 NOVEMBER. Forumavond voor kath. jongeren. Zaal Maria Gijzensteeg. Aanvang 8 u. Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Koffiemaaltijd en lezing over „Opsporing en winning van aard olie in Nederland". In den Vergul den Turk, 12 uur voorm. Gemeenteraad. Behandeling meentebegroting. Stadhuis, 2 e uur nam. Abonnementsconcert. Residentie orkest. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Bij eenkomst voor niet- katholieken. Dr. J. J. M. Stiege over: „Eindigt het leven met de dood?" Plantage 16, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur n.m. VRIJDAG 15 NOVEMBER St. Christoffel. Bijeenkomst. Lezing door de heer L. C. J. Roozen, Harmo nie 8 uur nam. Ondercommissie Hartebrug. Jaar vergadering. Romanuszaal, 8 uur n.m. Haagse Aquarellisten. Opening ex positie. Lakenhal, 4 uur nam. K.AJ3. St. Joseph-parochie. Kaart avond. Zaal Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht, aanvang 8 uur nam. ZATERDAG 16 NOVEMBER L.J.A. Viering Tweede lustrum. Bonte avond door leden Leids jeugd werk. Recreatiezaal H.C.W., Zoeter- woudseweg 1, 8 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. „Getal en Muziek", Muziekschool Toonkunst, Rapenburg. 8 uur nam. „Crescendo". Mondaccordeonver- eniging 6e jaaruitvoering. De Burcht, 19.30 uur nam. JO-KVP-Leidem Hoogtijdag vie ring tweede lustrum. Het Gulden Vlies. Aanvang 5 uur nam. „Trouw en Durf" 82ste feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur. NIET BEZORGING Laatste Berichten STRAALJAGERKAP IN WEILAND GEVONDEN De heer Van Diermen uit Bunscho ten heeft, toen hij zich vanochtend op weg begaf naar zijn werk in Baarn in een weiland langs de weg delen van een vliegtuig gevonden. Hij heeft een stuk dat hij vervoe ren kon meegenomen. De politie die van de vondst in kennis werd gesteld heeft dit voor onderzoek in beslag genomen. Naar wij desgevraagd van de luchtmachtvoorlichtingsdienst verne men zijn dit, naar voorhands wordt aangenomen, vermoedelijk delen van de kap van de F-100 „Super Sabre" van het op Soesterberg gelegerde Amerikaanse squadron, die enige we ken geleden boven het LJsselmeer door de vlieger Mohammed werd Bij eventuele NIK! BEZOKU1MU verlaten van De Leidse Courant gelieve O te lefoniscb te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uu. (7 our) chesterton (Indiana) wordt ge_ Zaterdag 17 uur (5 uur) imeld, dat een 14-jarige jongen en een Wü kunnen dan trachten U alsnog i3_jarig meisje, die waren weggelo- een exemplaar te doen toekomen pen met een licht vliegtuig, dat zij f DE ADMINISTRATIE J op het vliegveld van Sturgis in de gekomen met de trein,' die om twee minuten voor tienen uit Enschede naar Amsterdam was vertrokken. De twee inzittenden van de lesauto wer den zwaar gewond naar het militaire hospitaal in Amersfoort overge bracht. De trein kreeg een uur ver traging. VLIEGTOCHT LIEP GOED AF Amerikaanse staat Michigan hadden gestolen, op een strand zijn neerge stort. De jongen, die alles wat hij van vliegen wist uit boeken had geleerd, had drie gebroken tanden en het meisje een gebroken neus. De sterrenwacht te Utrecht deelt ons mede, dat morgen, 13 november, de tweede kunstmaan 's morgens om 5.08 uur zal verschijnen hoog in het zuidoosten, gaande van zuid naar oost. Hij komt weer om 6.51 uur laag in het noordwesten, gaande van west naar noord. De eerste keer zal hy bij gunstige weersomstandigheden zeer goed te zien zyn, de tweede keer minder. De eerste kunstmaan en haar raket zyn deze dagen niet te zien. Vanochtend half twaalf is een mi litaire lesauto op een particuliere, on bewaakte overweg in de Stouten- berglaan te Stoutenburg, in de lijn AmersfoortApeldoorn, in botsing ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarvergadering „De Trekvogels" Onder voorzitterschap van de heer C. N. dem Uijl heeft de Alphense Rij- wieltourvereniging „De Trekvogels", zaterdagmiddag en -avond In hotel „Centraal" te Alphen a. d. Rijn haar eerste jaarvergadering gehouden. De ze werd ojn. bijgewoond door de heer P. de Prie uit Haarlem, die onder de tourrijders in het land algemene be kendheid geniet onder de naam „Ome Piet". Hij heeft zich voor „De Trek vogels" bijzonder verdienstelijk ge maakt door het vorig jaar een wissel beker beschikbaar te stellen voor die rijder van deze vereniging, die het komende seizoen de meeste kilome ters in tourverband aflegt. De voorzitter dankte in het bijzon der de heer P. v. Kampen, die als eerste penningmeester de vereniging goede diensten heeft bewezen, maar zich nu genoodzaakt heeft gezien voor deze functie te bedanken we gens het verkrijgen vran een werk kring die zijn gehele persoon opeist. De heer Van Kampen maakte deel uit van het „driemanschap" Den Uijl, Van Donk (Ter Aar) en Van Kam pen, dat het vorig jaar initiatieven heeft genomen welke tof de oprich ting van „De Trekvogels" heeft ge leid en dat bovendien de stoot heeft gegeven tot het in het leven roepen van een federatie van rijwieltour ver enigingen in het land. De voorzitter releveerde het nutti ge werk van deze federatie. Hij dank te ook de heer W. van Eijk van Al phen a. d. Rijn, die sedert 25 augus tus, het tijdstip waarop de penning meester zijn functie heeft moeten neerleggen, diens taak voorlopig heeft willen waarnemen. VQorts wijdde de heer Den Uijl waarderende woorden ter nagedach tenis van wijlen de heer C. P. den Dekker, wiens byzondere sportiviteit hij ten voorbeeld stelde. De secretaris van „De Trekvogels", de heer M. D. Donk (Ter Aar) rele veerde in zyn jaarverslag alle bijzon dere voorvallen van voorbereiding der oprichting tot aan het einde van het eerste verenigingsjaar. De ver eniging telt 61 leden, 17 donateurs en heeft in het algelopen jaar 14 groeps- prijzen bij elkaar „gefietst". In fede ratief verband bezet „De Trekvogels" in rangorde de derde plaats met het in totaal 'afleggen van 18.637 kilome ters. „De Trekvogels" hebben 5 tochten georganiseerd op zondagen en drie op zaterdagen, terwijl ^oorts een sterrit werd gehouden op tweede Paasdag. Aan alle eigen toertochten werd door 457 personen deelgenomen. Hierin o.m. vindt het bestuur de nodige sti mulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het financieel overzicht van de he ren P. v. Kampen en W. van Eijk sloot met een batig saldo. Hierna werd het concept statuten en huishoudelijk reglement artikels gewijs in bespreking gebracht. Met enkele wijzigingen werd het goedge keurd. Ook de heer J. H. Witman Jr. te 's-Gravenhage had voor het bestuurs lidmaatschap bedankt. Nadat ook in de functies van de overige bestuurs leden. enige wijziging noodzakelijk was gebleken, onderging het bestuur een aanmerkelijke wijziging. Het ziet er thans als volgt uit: De huidige voorzitter, de heer C. N. den Uijl stond zijn plaats af aan de heer M. D. van i onk (Ter Aar) die tot dusver secretaris was. D^ze functie wordt thans vervuld door de heer C. N. den Uijl. Penningm-ester is gewor den de heer P. Zwan te Leidschen- dam, tweede voorzitter de heer Jac. G. Faas te Lisse en tweede secretaris/ penningmeester da heer W. v. Eijk. De nieuwe kascommissie wordt ge vormd door de heren J. J. Brouwer Alphen a/d Rijn, H. Broström, 's-Gra venhage en G. Dalenoord te .Boskoop. DE KAAG St. Maartenviering Gisteravond na het vallen van de duisternis, trok ken groepjes kinderen, uitgerust met uitgeholde bieten, waarin grimmige maskers gesneden waren en kaars jes brandden, met lampions en ver lichte schoendozen, waarin sommige kunstig een hele kamer geïlastal- leerd hadden, eveneens verlicht, van huis tot huis. Zij zongen uit volle borst hun lie deren van Sinte Maarten bisschop, komt uit verre landen en hier woont een rijke man die ons wel wat ge ven kan enz. Nu, men beloonde ze dan ook wel, appels en allerlei snoe perij waren welkom en werd in de tassen die ze bij zich droegen opge borgen. Om 7 uur had het jeugdcomité alle kinderen uitgenodigd in de jeugd herberg, waar ze nogmaals geza menlijk een paar liederen zongen en om de kelen te smeren getrac- teerd werden op limonade en nog wat lekkers. Voldaan en moe van in spanning gingen allen huistoe en thuis zal de jeugd deze avond wel geen moeite gehad hebben met het in slaap komen. DE KWAKEL KDO—ARTA 2—5. Dat ARTA een club is waar men goed rekening mee moet houden, heeft KDO, dat 4 plaatsen boven ARTA stond, aan den ly've ondervonden. De eerste 20 mi nuten golfde het spel gelijk op en neer en waren de doelen meerdere malen in gevaar, maar juist in de 21e minuut, kon ARTA de leiding nemen door het foutief terugspelen van de bal (0—1). Nog geen minuut later kreeg linksbuiten Maassen de bal op de achterlijn te pakken, met een meesterlijk schot wist hij de doelman der gasten te verschalken (11). Hierna kwam ARTA met een geweldig offensief, de voorhoede bracht vertwijfeling in de defensie van KDO, en toen de scheidsrechter voor halftime blies, stond het chao tische KDO maar liefst met 1—5 achter. Deze 20 minuten lieten gasten zien wat voetballen en ook vooral wat verdedigen was. Na de rust kwam KDO geweldig opzetten, na 6 n inuten wist Schel ling de van links komende voorzet goed te benutten (25). Daarmee kwam ook het einde. Verdere uitslagen: Wilskracht KDO 2 1—3; NEA 3—KDO 3 3—4; DCG juniorenKDO junioren 30. Katholiek amateur-toneel in Hillegom De oudste toneelvereniging van Hillegom en waarschijnlijk van de hele bollenstreek, „l'Amitié", gedu rende haar meer dan zestigjarig be staan een vereniging van katholie ken, is thans herboren onder de naam „Hillegoms Katholiek Toneel l'Amitié" en maakte zondagavond haar debuut met een thriller van Arnold Ridley, „De Spooktrein" (The Ghost Train). Het verjongde ensemble zette daarmee een oude traditie voort, zij het dan dat met de (het doel beter omschrijvende) nieuwe naam ook het tableau de la troupe radikaal is ge wijzigd. Van de oude spelers troffen wij geen enkele naam aan op het programma. Het was dus een oude traditie in een geheel nieuwe montage en het is daarom begrijpelijk dat het optreden van het verjongde ensemble met enigszins gemengde gevoelens werd tegemoetgezien. De hernieuwde ken nismaking is echter van aangename aard gebleken. Zeker, alles was niet feilloos, maar regisseur Jan Bemelman heeft het zichzelf en zijn troep ook niet ge makkelijk gemaakt. Het spel van Ridley is een thriller met grote maar niettemin moeilijk uit te buiten mo gelijkheden. Een griezel-intrige waarvan de Britten een zeker mono polie bezitten en waarin de span ning tot het einde toe blijft bewaard, eist volledig geconcentreerd spel en een geraffineerde mise en scène. De LEIMUIDEN Lourdes-bijeenkomst. De LTJ LTM hielden een bijeenkomst in i parochiehuis. Men had hiervoor niet alleen de leden maar ook alle paro chianen in de gelegenheid gesteld deze avond iets meer te vernemen over de bedevaart naar Lourdes. De heer Leo van Zon, geen onbekende in de kring van jonge boeren en tuin ders, gaf zijn indrukken weer over de speciale LTB en LTJ-bedevaart die hij vorig jaar had meegemaakt. De film van deze reis, en over de chitte- rende streek in Zuid-Frankrijk duurde een half uur. Tijdens de pau ze werd een collecte gehouden die 53,opbracht. Men wil dit bedrag aanvullen tot ongeveer f 200,er dan bestemmen voor een Lourdes- reis. Men hoopt iemand uit eigen om geving hiermee te verrassen. De heer Van Zon noemde de jongerenorgani satie waardevol o.a. ook om acties te ontplooien voor uitzending van zie ken. Pater Eggink, die als feestelijk adviseur aanwezig was, sprak over de zin van Lourdes. Tot slot was het de LTJ-voorzitter Nic. v. d. Salm, die namens de aanwezigen een woord van dank bracht voor het geboden programma en maakte bekend dat er vrijdag een ontspanningsavond zal zijn voor LTJ en LTM in het paro chiehuis. NIEUWKOOP Geb.: Cornelia Wilheknina Maria, .d v. W. P. Verhage en T. G. Wan- sinck; Pieter Jan, z. v. P. Ouwehand en T. Gobels; Pieter, z. v. P. Kapteijn en G. Kok; Jacobus Adrianus, z. v. H. T. v. Steijn en A. Kwakkenbos; Johanna Christina Maria, d. v. E. C. Broekhof en J. G. van den Helder. RIJNSATERWOUDE T.T.V. „R.T.C.". Zaterdagmid dag leed RTC I haar eerste nederlaag tegen het sterke TSB I uit Den Haag. J. W. de Wagenaar wist 2 partijen te winnen en C. v. d. Meer bracht 1 partij op zijn naam en C. Bouwmees ter verloor al zijn partijen, zodat de wedstrijd eindigde in een 7—3 neder laag voor RTC. Zaterdagmiddag a.s. speelt RTC I R0EL0FARENDSVEEN Feestavond E.H.B.O. Bij gele genheid van het eerste lustrum der E.H.B.O. ver. „St. Christofoor", is er op vrijdag, 15 november a.s. des avonds te 8 uur, een feestavond in de Pancratiuszaal. Het toneelgezelschap G.N.G. uit Leiderdorp zal het blij spel in drie bedrijven; „Haar laatste wil", ten tonele voeren. Donateurs welke mogelijk nog niet in het bezit zijn van een toegangsbewijs kunnen deze afhalen bij mej. H. Koek, Witte Singel 1. en bij de heer Th. Witjes. Bridgeclub „D.V.H.". Vrijdag 8 nov. 1.1. speelde VH haar 2de com petitie-avond. De stand tussen haak jes is de algemene rangschikking De stand van vrijdag LI. was als volgt: 1 echtpaar Muskens 133 (1); 2. Gebr. Ant. en Alf. Koek 122 (5); 3. J. v. d. Meer en Tiny Spierenburg 114 (2); 4. L. Turk en L. Klein 110 (3); 5. echtpaar van Berkel 107 (4); 6. Mar- tien BakkerPiet Huigsloot 104 (7); 7. P. Hiep—W. Caspers 101 (10); 8. mevr. v. d. MeerF. Kuilemans 97 (8); 9. echtpaar Koek 96 (9); 10. M. VerdelC. v. Haestregt 96 (6). De uitslag van de wedstrijd tegen Noord wij kerhout gehouden op 30 okt. was: D.V.H. 168 m.p.; H.J.B. 153 m.p. ZWAMMERDAM Overl.: Johanna van der Vlugt, 41 jaar ongeh. Z0ETERW0UDE DE GEMEENTEBEGROTING 1958 Wanneer men tegenwoordig een gemeentebegroting aan een nadere beschouwing onderwerpt, doet men het beste, eerst te zien hoe groot het tekort is. De begroting van Zoe- terwoude maakt hierop geen uitzon dering. Immers, om de begroting voor 1958 sluitend te maken, moest over een bedrag van 146.324,96 van de reserve worden beschikt, het geen plsm. 5.000,meer is dan voor 1957. De reserve bedraagt thans nog 186.550,45. Aan de salarissen en lonen was plsm. 11.000,méér nodig. Door de aanleg van enkele nieuwe stra ten vraagt de straatverlichting on geveer 3.000,meer. Voor onder houd van straten en wegen, riole ringen, vaarten en tertiaire wegen moest f 22.000,— meer worden ge raamd. Het onderwijs in al zijn vor men, dus ook de uitkeringen aan an dere gemeenten, vorderde een hoge re raming van 10.500,Door de stijging der verpleegprijzen in psy chiatrische inrichtingen moest de betreffende post worden verhoogd met 6.000,terwijl het subsidie voor het burgerlijk armbestuur een hogere uitgave van f 7.000,vor derde. De vergoeding per leerling aan de bijzondere scholen kon met 6.000, worden verlaagd als gevolg van het feit, dat in Leiderdorp een R.K. la gere school werd gebouwd, waardoor het aantal leerlingen van de St. Bernardusschool aan de Hoge Rijn dijk aanzienlijk terugliep. Door verhoging van de percenta ges van de algemene en de belas tinguitkeringen bedragen deze over 1958 ongeveer f 19.000,meer dan over 1957. Hierbij komt nog, dat door het niet uitvoeren van enkele grote kapi- taalswerken in 1957, die waarschijn lijk ook in de naaste toekomst niet voor uitvoering in aanmerking ko- een thuiswedstrijd tegen het nog on geslagen DSB uit Den Haag. Aan vang half 3 in het Nutsgebouw. De dames van RTC speelden ver- tuullll^luv schenen week twee wedstrijden. De J concentratie was er wel maar aan wedstrijd tegen Sparkler I eindigde ^et iaatste kleefden nog een aantal in een 82 overwinning. De 2e wed strijd eindigde in een 64 neder laag voor de dames van RTC. In deze wedstrijd wist mej. N. v. Dorp al haar partijen in winst om te zetten. En mej. C. Kinkel bracht 1 party op haar naam. Mej. A. Binnema verloor in deze laatste wedstrijd al haar par tijen. Het 2e herenteam verloor met 91 van ATTC 3. En ook het 3e heren team moest voor Sparkler 4 het hoofd buigen. Hier was het J. de Wagenaar die 2 partijen wist te winnen. Zodat de einduitslag met een 82 neder laag kwam. onvolmaaktheden die soms afbreuk deden aan de actie. Bovendien was een enkele speler nog niet geheel vrij van schoolsheid en „las zijn rol nog als een lesje min of meer". Ook de dictie vertoonde soms nog te weinig klankvariatie. Niettegenstaande de gesignaleerde onvolmaaktheden, aarzelen wij toch niet het geheel een goede uitvoering te noemen. Het individuele spel was bij velen zeer goed en het geheel sloot bevredigend. Het ensemble is behoorlijk op elkaar ingespeeld en er bleek ernstig te zijn repeteerd, zodat het aan rolkennis over het algemeen niet haperde. Weliswaar wisselden goede en minder geslaagde momenten elkan der nog te veel af om ons te laten spreken van een alleszins rijpe op voering, maar daar de goede, deels voortreffelijke momenten in de meerderheid wafen, mogen wij het geheel als debuut toch onze lof niet onthouden. Kapelaan v. d. Laan heeft als gees telijk adviseur het gezelschap bij het talrijk opgekomen publiek geïntro duceerd en luidde ook dit eerste op treden uit. Voorzitter Jan v. Lierop deed een beroep op katholiek Hille gom de vereniging te steunen en dankte de gastspeelsters (óók een traditie, want l'Amitié kende nooit damesleden) én de regisseur met bloemen en een klein geschenk. Daarna was er dansen tot in de kleine uurtjes onder de tonen van de voortreffelijke band „De Mirli tons", die ook verantwoordelijk wa ren voor de muziek entr'acte. men aan afschrijvingen minder kon worden geraamd rond 30.000, Opgemerkt moet nog worden dat in deze begroting geen kapitaals- werken zijn geraamd, omdat deze de goedkeuring niet kunnen verkrij gen indien er geen vaste geldlening tegenover kan worden gezet. Even tuele kapitaalswerken zullen der halve bij begrotingswijziging worden toegevoegd als de nodige middelen hiervoor aanwezig zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat Zoeterwoude bij de indiening van de begroting 1957, dus eind 1956, reeds een verhoogde uitkering heeft aan gevraagd. De ambtelijke molen maalt echter nog steeds zo langzaam, dat hierop nog geen beschikking werd ontvan gen. KATWIJK STUDENTEN BEZOCHTEN KATWIJK Onder leiding van prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, directeur van de sociografische werkgemeenschap dei- universiteit van Amsterdam, bracht gistermiddag een veertigtal studen ten in de sociaal-geografie van de gemeentelijke universiteit te Amster dam een bezoek aan de gemeente Katwijk. Te omstreeks twee uur kwam het gezelschap in de trouw zaal bijeen, alwaar na een kort wel komstwoord van burgemeester H. Duiker, de secretaris van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. C. Tieleman, een inleiding hield over het vreemdelingenverkeer in de vissersbadplaats. Spreker stond hierin achtereenvolgens stil bij de werkwijze van de vereniging, de in stelling van de bevolking tegenover het vreemdelingenverkeer en de re actie van de bevolking op de veran dering van Katwijk aan Zee van vissersplaats in toeristisch centrum Vervolgens was het woord aande directeur van gemeentewerken, de heer P. C. Priester, die in een korte causerie iets vertelde over de struc tuur en de ontwikkeling van de ge meente. In het bijzonder belichtte spreker de invloed, welke de afbraak gedurende de bezettingsjaren op de ontwikkeling der gemeente heeft ge had en de moeilijkheden die het be perkte grondgebied in de weg leg gen aan de uitbreiding van de be bouwing tengevolge van de sterke bevolkingsaanwas. De beide inlei dingen werden verduidelijkt met kaarten van de uitbreidingsplannen en foto's uit de beelddocumentatie der gemeente, welke in de zaal wa ren tentoongesteld. Per bus maakte het gezelschap vervolgens een rond rit door de gemeente, waarbij de heer Priester als gids optrad. Tevens werden bezoeken gebracht aan de Visserijschool, welke onder leiding van de directeur, de heer C. Varkevisser, kerd bezichtigd, en aan het recreatiegebied „De Pan van Per- sijn". Het bezoek werd besloten met een bijeenkomst in de trouwzaal van het raadhuis, waar door verschillende sprekers vragen werden beantwoord. Prof. dr. De Vries Reilingh bracht in een slotwoord het gemeentebestuur dank voor de genoten gastvrijheid. N00RDWIJK Villabomv. Het architectenbureau Van Bruggen, Drexhage, Sterkenburg en Bodon te Rotterdam, heeft, na mens dr. B. de Beer het bouwen van dokterswoning aan het Want- veld gegund aan L. C. v. d. Marel's bouwbedrijf te Katwijk aan Zee. VOORHOUT Van steigerwerk gevallen Gis termorgen heeft zich op de Juliana- laan, waar 15 woningen in aanbouw zijn, een bedrijfsongeval voorgedaan. Een 22-jarige voeger struikelde op een steigerwerk, terwijl hij met een bak metselwerk voor zich liep, en viel van een hoogte van ongeveer 4 meter naar beneden. De schrik was vanzelfsprekend groot en de gevol gen lieten zich aanvankelijk ernsti ger aanzien dan later bleek. Dokter A. W. Bots achtte overbrenging voor observatie naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden .noodzakelijk. VOORSCHOTEN R. K. Leesbibliotheek. Het nieuwe leesseizoen is ingezet met een grote collectie nieuwe boeken. De bekende jeugdseries zoals Arendsoog, Bas Banning Pim Pandoer, De Vijf, Pin keltje, Saskia en Jeroen^ zijn aan gevuld met de nieuwste uitgaven, waarnaast verscheidene andere, jeugd- en kinderboeken. Verder is de bibliotheek uitgebreid met meisjes boeken, cowboyboeken en detec tive-romans. Voor volwassenen zijn er weer een twintigtal van de nieuw ste romans aangekocht. Onze biblio theek is geopend woensdagavond van 7.30 uur tot 8.30 uur en zaterdags van 45 en van 78.30 ui' Het secre tariaat is gevestigd Veurseweg 8. Z0ETERMEER Oliebollenactie geslaagd. Staf en leden van de ,St. Pieinilda-giuep" hebben een zeer geslaagde oliebollen- actie gehouden. De opbrengst van deze actie was bedoeld voor'de aan schaffing van nieuwe materialen en de aankleding van het toekomstige nieuwe gidsenlokaal. Niet minder dan 4000 oliebollen werden verkocht. Dat hiervoor een geweldige arbeid i verzet moest worden valt te begrij- i pen. AFSTANDEN WORDEN KLEINER REISDUURV.D. AFSTAND V.D. AARDE NAAR DIV. HEMELLICHAMEN '5), MAAN •SbsTS" éjSTy"£4""} Auto >1 liTT Stoalpger 16dagen 2e Kunstmaan 13uur40min MARS Straaljager ^fhrri Vy- Q1"^"° g.y maanden 2e Kunstmaan li3 dagen 'Sfraal jager ~17jaarco 1 maand 2p Kurohriaan JUPITER <^>2^35StaSijagw jaaren7maanden 2e Kunstmaan 2 jaar en 5 maanden x1 IjPli)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5