Aziatische bezoeksters in het Huishoudelijk Centrum te Leiden Anderhalf uur voordrachten door deciamatrice Cora Vermeer Scherp St. Adelbertvereniging Geen quorum in vergadering van obligatiehouders Van Wijk Tentoonstelling „Aqua-Hortus" bracht 21 mille op DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het geheugen op de proef gesteld Het Katholiek Vrouwengilde Leiden werd gisteravond anderhalf uur geboeid door de voordracht van Cora Vermeer. De voordrachtskunste nares heeft de aanleg om een zaal in haar ben te houden. Met een enkel gebaar weet zij een stemming, een karakter of een sfeer te treffen. Het is te begrijpen, dat zij, 90 mi nuten declamerend, niet steeds een hoog niveau kon behouden. Er waren gedeelten in haar voordracht, waarin zij verviel tot een conventioneel ge baar, tot een steeds terugkerende wij de armbeweging, die buiten bereik bleef van de tekst, welke zij voor droeg. Zulke zwakke momenten zijn haar te vergeven. Het valt niet mee een lang gedicht voor te dragen wat een verwonderlijk geheugen! en bo vendien bij elke zin geïnspireerd te blijven. Op de zwakke momenten in haar voordracht kon zij echter de tekst leunen". Gabriël Smits „de danser van O.L. Vrouw" is een meesterlijk gedicht. Het is simpel van taal ieder kan het begrijpen. Maar vergist u niet welk een hel der doorzicht schenkt de klare taal van de dichter. Het is alsof men tot op de bodem van een bergmeertje kan zien. De strekking van het gedicht is overbekend: de danser, die zich bij het klooster meldt. Hij voert alle op drachten met zorg uit, maar de moei lijke taal van de Maria-hymnen kan hij niet in zijn tragen hersens krij gen. Hij heeft echter een anders methode gevonden Maria zijn lof te zingen, hij danst voor haar beeld in de kapel, een nacht lang, vele nach ten achtereen. De dichter heeft door dit verha- lend gedicht aan deze vrome dachte nieuwe vorm gegeven. Na de pauze droeg Cora Vermeer voor „De vijf geheimen" door Gerard Wijdeveld. Het zijn poëtische kant tekeningen bij de vijf blijde myste- rieën, die bij het Rozenkransgebed gememoreerd worden. Sterk beeldend en prachtig van tonaliteit zijn deze gedichten. De deciamatrice werd ech ter bij deze voordracht gehandicapt door het feite dat haar geheugen haar enige malen in de steek liet. Dit deprimeerde haar wijze van voordra gen. Zij kon niet meer de hoogte bereiken, die zij vóór de pauze be reikt had. Tóch bleef het een bewon- Verkoper kobaltpot heeft zich bij de poiitie gemeld De politie van Leiden stond ons vanmorgen toe te berichten, dat de man, die de pot met radio-actief ko balt aan een opkoper te Leiden heeft verkocht, zich maandagmorgen bij haar heeft gemeld. De Leidse handelaar in metalen beeft nu de man herkend, waarna en onderzoek in het Academisch Zie kenhuis plaats vond. Door het han teren van de radio-actieve stoffen is het n.l. goed mogelijk, dat hij door de radio-actieve stralen besmet is. Hij dient zich voorlopig iedere morgen aan het ziekenhuis te melden. De politie is nog niet zeker over liet feit, of de dief van de pot, die, zoals bekend, verdwenen is uit het Kamerlingh Onneslaboratorium, ver eenzelvigd kan worden met de man, die de pot heeft verkocht. Ook de opkoper en zijn personeel zijn onderzocht, maar bij hen zijn geen nadelige gevolgen aan het licht gekomen. Het is wel zeker, dat de verkoper van dè pot, gealarmeerd is door de berichten in de pers. POTLOOD en GEEST derenswaardige prestatie, deze an derhalf uur concentratie op woorden die nieuw leven moesten ontvangen. Cora Vermeer kreeg terecht een hartelijk applaus van de toehoorste.\ die een gunstig teken van het begin tot het eind zonder gerucht te maken geluisterd hadden. 5-Minuten-praatje. Mevr. H. J. LindenhoffHop, de presidente, dankte de voordrachts kunstenares, zij dankte eveneens mevr. A. TolenaarRoebroek, die aan het begin van de avond iets had verteld over: „Beroepsoriëntatie op middelbare scholen". Dit laatste verdient een nadere toe lichting. In het Vrouwengilde heeft men n.l. het plan gemaakt de leden de kans te geven op een avond gedurende vijf minuten te praten over iéts, waarvoor de spreekster an deren wil interesseren. Mevr. Tolenaar was de „spits-af- bijtster". Zij vertelde: De meisjes op de mid delbare scholen weten dikwijls niet wat ze worden willen. Het is daarom goed dat zij eens kunnen praten met vrouwen, die in het leven staan. Op het St. Agnes-lyceum doet men nu al vijf jaar aan beroeps-oriëntatie en dit valt in de smaak bij de leerlingen. Werkende vrouwen brengen een bezoek aan de school, de meisjes luis teren naar een uiteenzetting over het beroep, dat deze vrouwen gekozen hebben, stellen er» vragen over. Ook de ouders worden soms in de ge legenheid gesteld met de spreekster van gedachten te wisselen. Mevr. Lindenhoff vulde dit betoog nog aan met de mededeling, dat deze beroeps-oriëntatie verzofgd wordt door een comité, waarin mevr. Knaap, mevr. Scholte en mevr. Tole naar zitting hebben. Aan het slot van de bijeenkomst, die bijgewoond werd door de geeste lijk adviseur, pater J. H. I. Nieuwen- huijsen o.f.m., gaf de presidente de datum van de traditionele kerstbij eenkomst: 19 december a.s. Evenals de Tweede Kamer heeft ook de St. Adelbert-vereniging haar jaarlijks groot debat over de begro ting. De agenda lijkt erg saai, maar de wijze van „agéren" is altijd heel interessant. Desondanks moet een verslag van deze jaarvergadering wel even saai uitvallen als de agenda lijkt, vermits de besprekingen van vertrouwelijke aard zijn. Na opening door de voorzitter, dr W. J. J. Dijsselbloem, bracht de se cretaris, drs G. J. Bergen de jaarver slagen uit. De rekening en verantwoording van de penningmeester, drs Q. A. F. M. Hueber werden goedgekeurd, na dat ir T. K. Han namens de kascom- missie geadviseerd had tot décharge. In de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren mr H. J. Dirks, A. J. J. Duindam en drs W. Wiertz. De begroting werd vastgesteld, waarna dr M. A. van Dongen en mr G. W. M. Gründemann verslag uit brachten over de Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg. De aftredende bestuursleden, de heren Dijsselbloem, Bergen en Zon neveld werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. Poolse dansgroep Den Haag-Leiden viert lustrum 24 November a.s. viert de Poolse Katholieke Vereniging haar tien-jarig bestaan. Tevens wordt dan het vijf jarig bestaan gevierd van de bekende Haags-Leidse Poolse dansgroep „Kra- kus". 's Middags om twee uur wordt ir Custodia-zaal aan de Brandtstraat te Den Haag een feestelijke bijeen komst gehouden, waarop Polen en sympathisanten van de Poolse ver eniging van harte welkom zijn. 's Middags treden alle Poolse dans groepen in Nederland op; natuurlijk ook de Haags-Leidse groep, die een geheel nieuw programma van zang en dans brengt. De feestelijkheden worden 's avonds om zeven uur in dezelfde zaal voortgezet met een baL Kaarten of inlichtingen zijn dage lijks na half zeven uur nam. te ver krijgen bij mevr. N. Zlobinsky, Veer- straat 33, Leiden. No. 520. Horizontaal: 2. de pause lijke hofstaat, 6. ontkenning (spreek taal), 8. boomscheut, 10. verdikking der opperhuid,12. putemmertje, 13. bijwoord, 14. vlug, 16. radio omroep (afk.), 17. zwak, 18. muzieknoot, 20. Europeaan, 21. dat is (afk. Lat.), 23. twijg, 25. deel van het gebit, 27. gem. in Gelderland, 29. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 30. vogel. Verticaal: 1. snede, 2. afgesloten hokje, 3. deel van de mast, 4. ieder, 5. uitgedorste halman, 7. achting, 9. aardsoort, 11. vervoermiddel, 12. dui delijk, klaarblijkelijk, 15. vaarwel, 18. hemellichaam, 19. boom, 21. zijtak Donau, 22. nobel, 24. water in Utrecht, 26. vis, 28. bijwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1. haat, 4. teen, 7. reëel, 9. sandrak, 11. alk, 12. nop, 14. la, 15. els, 16. la, 17. ink, 19. pet, 20. gelaten, 24. linie, 26. taks, 27. klap. Verticaal: 1. ha, 2. arak, 3. ten, 4. ter, 5. elan, 6. nu, 8. edelman, 9. slang, 10. kolen, 11. Ali, 13. pat, 18. kelk, 19. Peel, 21. lis, 22. tik, 23. Ot, 25. op. nootschappen, De heden gehouden vergadering van obligatiehouders der N.V. Leid- sche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk, heeft geen beslissing kunnen nemen over de voorgestelde fusie met de N.V. van Cranenburgh en He- ringa's sajetfabriek, daar het vereiste quorum ontbrak. Op dinsdag 19 nov. a.s. zal een tweede vergadring wor den gehouden. De directie deelde het volgende mede: de vraag of de overdracht van de vaste activa van Van Wijk aan Van Wijk en Heringa tegen een ho ger bedrag dan de boekwaarde niet zal leiden tot hoge afschrijvingen, kan als volgt worden beantwoord: Uiteraard zal het feit, dat de over drachtsprijs van deze activa hoger ligt dan de boekwaarde leiden tot hogere commerciële afschrijvingen dan tot dusver het geval was. Ander zijds echter staan de activa van Van Cranenburgh en Heringa dermate laag op de balans, dat hier commer ciële afschrijvingen zeer gering zijn. Bij elkaar genomen echter, zal zeker van een stijging van het afschrijvings bedrag sprake zijn. Hoe groot dit exact zijn zal, is nog niet bekend. Schattingen van de winst over 1958 zijn op het ogenblik niet te geven. Af gezien van het feit, dat voorspellin gen over een jaar op economisch ter rein op zichzelf al ze<~r moeilijk te geven zijn, is de beweeglijkheid van de wolmarkt enerzijds wel een reden tot grote voorzichtigheid, terwijl an derzijds de recessie, die zich in de textielafzet voordoet, een tweede re den tot voorzichtigheid met voorspel lingen is, omdat men niet weet, wan neer deze recessie weer in opbloei zal overgaan. In het vorig jaarverslag is als winstverwachting uitgesproken, dat het op de balans paraisserende ver lies in 1957 zou worden ingehaald. De resultaten die tot dusver zijn behaald, geven voldoende aanleiding om te zeggen, dat de in het jaarverslag ge stelde verwachtingen zal kunnen worden voldaan. Wat betreft de modernisering van onze bedrijven, aldus de directie, heb ben wij in het vorige jaarverslag reeds gesteld, dat de dekenfabriek met de rationalisatie en vernieuwing wel zeer ver gevorderd was. In deze fabriek is van enige achterstand geen sprake meer. Integendeel zou men kunnen stellen, dat deze zeer mo dern is. Vanzelfsprekend zullen jaar lijks toch verbeteringen moeten wor- aangebracht, waarvoor middelen no dig zijn. Grote bedragen zullen hier mede niet, althans de eerste jaren, gemoeid zijn. De vraag uit welke middelen deze vernieuwingen moeten worden be streden, kan als volgt worden beant woord: het ligt nfet in de bedoeling vreemde middelen aan te trekken. Wij zijn er ons van bewust, dat in vesteringen uit eigen middelen die nen te worden gefinancierd en wel uit de afschrijvingen en uit inhou ding van winsten, zo de afschrijvin gen voor de investeringen ontoerei kend zouden zijn. Bij de vaststelling van de ruilver houding van aandelen van Cranen burgh en Heringa en Van Wijk heb ben volgens de verklaring van het accountantskantoor de volgende fac toren een rol gespeeld: de omvang van het vermogen, de uitdeelbaarheid van d winsten, het weerstandsver mogen, de marktpositie, de uitbrei dingsmogelijkheden, de vervangings verplichtingen en de verhandelbaar heid van de aandelen van beide ven- Wat betreft de garenfabriek, ligt de situatie enigszins anders. Wij hebben in het lopende jaar onze voorspinne rij totaal vernieuwd, naar de laatste stand van Je techniek. De andere af delingen zijn nu met vernieuwingen begonnen, doch hier zullen nog een aanzienlijk aantal jaren belangrijke investeringen nodig zijn. Wij bezien met open oog de ontwikkeling van de techniek teneinde hier de juiste appa ratuur aan te schaffen, aldus de di rectie. Veteranen legioen Nederland Economische integratie is noodzakelijk De afdeling Leiden en omstreken van het Veteranen Legioen Neder land kwam gisteravond in een der bovenzalen van „De Kleine Burcht" bijeen. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer A. B. Pley, hield het Tweede Kamer-lid D. F. v. d. Mei, een lezing over de Euro- markt. Deze begon met erop te wijzen, dat men de kwestie van een Euro pese economische samenwerking moet zien tegen de achtergrond van het streven naar eenheid van de volke ren in het westelijk deel van de Oude Wereld. De pogingen om te komen tot een grotere eenheid in West-Europa dateren niet uit de na oorlogse jaren. Reeds in de twaalfde eeuw immers waren er mensen, die zich met economische integratie in Europa bezig hielden. Wat de afge lopen jaren betreft, herinnerde spr. aan het in mei 1948 te Den Haag gehouden Europese congres, dat tot resultaat had de oprichting van de Europese Beweging in oktober van datzelfde jaar. Enkele maanden la ter, in mei 1949, was de Raad van Europa een feit geworden. Zoals bekend is de Raad van Europa een door tien Europese lan den ingesteld Europees „parlement", dat in Straatsburg zetelt en dat zich ten doel stelt grotere economische en culturele eenheid tussen de leden te bevorderen. Spr. noemde voorts nog een andere belangrijke datum, nl. die van 10 augustus 1952. Op dat tijdstip immers trad in werking de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, een supra-nationaal gezags orgaan, waarbij Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux zijn aangesloten en dat beoogt voor deze landen de steenkool- en staalindus trie onder gemeenschappelijk beheer te brengen en een gemeenschappe lijke markt in te stellen. Het vraag stuk betreffende een gemeenschap pelijke markt heeft sedert de in juni 1955 te Messina gehouden conferen tie in de volle belangstelling gestaan. Uit het in het voorjaar van 1956 gereed gekomen plan-Spaak volgde de vrij recente ondertekening van de Euromarktverdragen door de zes reeds eerder genoemde landen te Rome. Spr. zette vervolgens de juiste be doeling en de werkwijze van de Euromarkt uiteen hij wydde daar bij aandacht aan het streven naar een gemeenschappelijke landbouw politiek en somde daarna enkele motieven op, welke het voortbestaan van de economische integratie recht vaardigen. Na de pauze was er ge legenheid tot het stellen van vragen. De Club de Limetz herdacht Hongarije Wanneer de Club de Limetz gist- teravond de Hongaarse vrijheids strijd herdacht, die ongeveer een jaar geleden in alle bloederigheid woedde, dan was dat zeker niet om de spijt en machteloze woede te doen herlven, die het Vrij Westen en elk van ons in die dagen bezielde om de hulpeloosheid waarin wij moesten toezien. „Hongarije" en de nood vnn hen, die achter het IJzeren Gordijn in de verdrukking leven zijn, hoewel niet meer dagelijks „in het nieuws'nog iedere dag actueel. De enige hulp, die wij kunnen bieden, ligt in het gebed en in de bijstand aan de bal lingen, die in onze omgeving leven. Niettemin vormde de herinnering aan de verschrikkelijke dagen van „het verraad van Boedapestde vruchtbare basis voor een interessan te Hongarije-avond. Aan de hand van band-opnamen van de heer H. Bloe- mink, hoorde de Club een regen van reportageflitsen over het dramatisch verloop van de strijd: Geoeurtenissen cue in dubbele zin als „oud nieuws" konden worden aangemerkt. Want de heer Bloemink sloeg in een nummer van het tijdschrift .,De Gids" anno 1849, dus 108 jaar oud een be schouwing op, waarin fel gereageerd wordt op het bloedig onderdrukken van de Hongaarse vrijheidsstrijd door de Oostenrijkers. Frappant en zoveel temeer de rampspoed van de fiere Hongaren accentuerend, bleken die gedachten, maar vooral de conclusie van het artikel, woordelijk van toe passing op de huidige situatie. Daar om heeft men met ontroering geluis terd naar het massaal zingen van het Hongaarse volkslied: „God ze- gene de Magyaar en sterke zijn arm als hij met een vijand strijdt De bijstand. Na deze inleiding sprak zuster W. H. van Nuenen van het Sociaal Cha ritatief Centrum, die geruime tijd onder de Hongaarse ballingen heeft gewerkt, over haar bevindingen, de hulp aan de Hongaren en de moei lijkheden, die zij hebben bij de aan passing aan de Nederlandse omstan digheden. Die moeilijkheden bleken behalve de taal vooral ook de geheel afwij kende mening over „vrijheid". Voor al de jeugd, die te lang een commu- ristische opvoeding heeft genoten, meent overal rechten op te kunnen doen gelden. Andere factoren zijn de verholen angst voor de commu nistische spionage en de rancune te gen het westen, dat ondanks schone beloften geen hulp heeft geboden in de strijd. Hoewel men de Hongaren -a. die zichzelf niet kunnen verma ken dé helpende hand moet bieden in alles, achtte zuster Van Nuenen het verkeerd, dat hun alles om niet geschonken moet worden. Zo komen ze er nooit „in". Spr. drong er op aan. de Hongaren op te nemen in de huiselijke kring en in de verenigin gen, opdat ze onze mentaliteit beter leren kennen. Aan het eind van de voordracht ontwikkelde kapelaan J. W. de Jong K.A.B.-wijk St. Joseph-parochie Het bestuur van deze wijk deelt mede, dat de kaartavond die was vastgesteld op donderdag 14 novem ber in de Maria Gijzensteeg is ver zet op vrijdagavond 15 november in de zaal van Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht, aanvang 8 uur. Vóór honderd jaar Leyden. Door het Prov. Ge- regtshof van Noordholland is R. Vette, uit Wieringen, wegens kindermoord veroordeeld tot de straf des doods. Het heeft Z.M. den Koning behaagd, eenen te Hoorn gede tineerde, die, hoewel tot tucht huisstraf verwezen, door zieke lijkheid in het huis van correc tie verpleegd werd, kwijtschel ding van zijne verdere tucht huisstraf te verleenen, onder bepaling, dat hij zich buiten 's lands moet begeven. Lezing over het kweken Gisteravond waren de leden van de aquariumvereniging „De Natuur vriend" weer samengekomeir^n het gebouw van de Loge aan dekteen- schuur voor hun maandelijkse leden vergadering. Na opening van de bijeenkomst door de voorzitter, de heer W. Zwart en nadat de normale agendapunten zonder commentaar waren afgehan deld, werd verslag uitgebracht over de resultaten van de deze zomer ge houden tentoonstelling. De tentoon stelling welke door ca. 32.000 bezoe kers werd bezichtigd, heeft rond f21.000,opgebracht. Na aftrek van alle kosten, welke nog niet nader gespecificeerd konden worden, zou voor „De Natuurvriend" een batig saldo van ongeveer 3000 resteren. Hierna werd door het bestuur het voorstel tot contributieverhoging ter tafel gebracht. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de stijging der di verse kosten en verklaarde, dat deze op de duur slechts opgevangen kon den worden door een verhoging van het inkomen. Het voorstel werd ver volgens zonder stemming aangeno men. Het woord werd hierna gegeven aan de heer A. de Haan, die een lezing zou houden over „Iedere lief hebber kan kweken!" De heer De Haan begon met er op te wijzen, dat het voor een beginnend kweker dik wijls moeilijk is de juiste weg.te be wandelen. Het is dikwijls zó, dat men verward raakt in allerlei theorieën. Spreker stelde eerst vast, dat het nog een korte gedachte over het be grip „Vrijheid", dat niet alleen be staat in het doen gelden van rechten maar in het maken van een eigen vrije keuze. Na%en dankwoordje aan de sprekers door de heer J. Koevoets, bleef men nog enige tijd bijeen. niet zijn bedoeling was een bepaalde soort te bespreken, doch meer het kweken in z'n algemeenheid. In 9 van de 10 gevallen moet de oorzaak van het mislukken van een kweek- poging toegeschreven worden aan 'n niet-goede conditie' van de kweek- stellen. Een optimale conditie hangt af van voldoende en vooral van een juiste voedering en wel in het bij zonder in de jeugd-periode. Spreker gaf hierbij een waardevolle tip voor het voederen in een gezelschapsbak, ten einde alle soorten aan hun trek te doen komen. Betreffende het toe dienen van infusie, brak de heer De Haan een lans voor de oude en be proefde zelf-kweek-methode, welke minstens even goede resultaten geeft als de sloot-infusie. In ieder geval moet het toedr&nen van de infusie op zeer overvloedige wijze geschieden, zó overvloedig zelfs, dat de jonge visjes als het ware in de infusie „staan". Eén dag overslaan kan zeer nadelig werken op de groei en kan zelfs blijvend slechte gevolgen heb ben voor de gezondheidstoestand. Het is daarom ook zaak nauwlettend voor een goede infusievoedering te zor gen en ook wanneer de volle was dom gekomen is, op de juiste wijze te voederen. In dit verband is het ook uiterst belangrijk veel afwisse ling in het menu te brengen. Wan neer vissen zó worden grootgebracht, kan het bijna niet missen of de vis sen moeten in een prima gesteltenis raken en bij dergelijke door en door gezonde vissen komt de drift tot pa ring haast als vanzelf en eenmaal overgebracht in een niet te kleine kweekbal zal spontane afzetting het resultaat zijn. Na de pauze vertelde de heer De Haan nog van z'n eigen belevenissen en beschreef wat iedere aquarium- houder, die nog niet uit eigen aan schouwen de cyclus van geboorte tot geboorte heeft kunnen aanschouwen, eigenlijk mist aan puur genot. Aan het einde van zijn causerie gekomen, werd de spreker hartelijk dank gezegd door de voorzitter, die na de rondvraag om 11 uur de ver gadering sloot. Studie van methoden bij voorlichting De dagelijkse werkzaamheden aan het centrum voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichtingen, Leven laai 1, te Leiden, werden gistermiddag on derbroken door charmant bezoek. Vier dames, waarvan er drie zeer kleurig en schilderachtig gekleed wa ren in de klederdracht van haar land, kwamen eens kijken hoe in Leiden het werk van het centrum geregeld is. Zij waren speciaal naar Leiden gestuurd door het „Institute of So cial Studies", omdat Leiden verreweg het best geoutilleerd centrum heeft in Nederland. Het waren miss Eva Li Bik-Chi uit Hongkong, mrs Manula R. Mazumdai- Das, die al enige jaren in Nederland vertoeft, waar haar man student is, miss Emily A. Senalor uit Ghana, die hoofd is van kleuterscholen in Ghana en mrs Agnes M. Vaid uit India, die werkzaam is als maatschappelijk werkster. Onder auspiciën van het „Institute of Social Studies" in Den Haag bren gen zij ?en bezoek van enige maan den aan ons land, voornamelijk om zich op de hoogte te stellen van de n ethoden, die in ons land gebruikt wordt om de huisvrouwen voor te lichten. Z'.j hopen stiaks in hun eigen land haar ker op het gebied van voorlichting toe te passen Vooral bleken zij zeer geïnteres seerd in de kook- en voedingslessen aan het Leidse centrum. Juist op het gebied van de voeding immers heerst in de landen, die zij vertegenwoordigen, groot gebrek aan kennis. In het gezellige centrum werden zij ontvangen door de directrice, mevr. D. L. Creygthon, die de bezoeksters rondleidde door de afdelingen „we ven en machinaal breien", de keuken, waar men juist begonnen was met het bakken van een appeltaart, het theorie-lokaal, waar de naailessen ge geven worden, en de kleedcel. De buitenlandse gasten waren opgetogen over de doelmatige inrichting van het centrum. De foto laat de bezoeksters zien in de keuken, waar de kooklerares een demonstratie gaf. (Foto: De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2