Ontspanningsoorden in de omgeving van Leiden Vermogen Alg. Burgerlijk Pensioenfonds is steeds minder toereikend Waar komt het bezittelijk voornw. „hun" vandaan? Overleg arbeidsvoorwaarden. N.S. duurt voort Twee rovers in jeugd ige arrest Kapitaalschaarste brengt moeilijkheden in Utrecht OokW.A. verzekering voor bromfietsers DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nota van Ged, Staten Het plassengebied Bij een te verwachten spoedige uitleg van Leiden in noordelijke en oostelijke richting komen de plassen van Kaag en Braassem direct nabij de stadsrand. De Kagerplassen zijn reeds thans het drukke watersportgebied in Zuid- HolIancL Zij omvatten een aantal kleine plassen met doorvaarten, ge groepeerd rondom een serie eilan den. Met Warmond als belangrijkste kern is de watersport er zeer inten sief tot ontwikkeling gekomen. Bij gunstig weer is er zelfs een overbe lasting. Een uitbreiding van het wa tersportgebied in de nabijheid van Leiden is dan ook gewenst. Naast de watersport is de recrea tie langs het water, op de plasran- den, nog slechts zeer beperkt moge lijk. Het verdient aanbeveling daar in te voorzien, omdat uiteindelijk de oeverrecreatie aan veel grotere aantallen dagbezoekers verpozing kan bieden, terwijl bovendien ook ae watersport door een betere ont sluiting van de oevers zou worden gediend. Nodig zouden zijn vrij toe gankelijke oevers, ontsloten door rij wielpaden. Een handicap voor inten sieve ontsluiting van de plasranden is de ligging van het water boven het omringende polderland, waardoor langs ihet water meestal slechts smal le oeverstroken beschikbaar zijn. Het omliggende polderlandschap is even wel bijzonder fraai, zodat het ont brekende direct langs plasranden kan worden aangevuld, in de vorm van weloverwogen beplantingen rond de plassen. Op deze wijze kan een goed contact worden behouden tussen de plassen en de' recreatie te land. In deze strook kan men tevens aandacht geven aan voldoende ver- blij fsaccomodatie. De onderkomens zijn thans zeer primitief. Wie er in geslaagd is een plaatsje te vinden of te behouden voor zijn woonscheepje of zomerhuisje, doet het bovendien meestal ten koste van het landschaps- schoon. Beboste terreinen nabij de plassen met ruimte voor zomerhuis jes, kampeerweiden en speelvelden en met haventjes voor woonschepen en jachten zyn nodig. Terwijl derge lijke voorzieningen aan de plasran den in het algemeen niet kunnen worden toegelaten, zouden ze in der gelijke recreatiecentra, gelegen niet aan maar wel in direct contact met de plassen, op goede en aantrekke lijke wijze een plaats kunnen vinden. Wel zal een eigen vaarverbinding be schikbaar moeten zijn van deze cen tra naar de plassen. Met name is ge dacht aan de projectie van een „ach terstraat" met al dit soort voorzie ningen tussen het Vennemeer en de Koppoel, ongeveer via de bestaande Eoekhorstervaart en Zomersloot. Deze „achterstraat" zou goed aansluiten op de aardige doorvaart van de Kop poel en de Kiekpoel naar de Hane- poel. Het recreatielandschap, dat in be ginsel het hele plassencomplex dient te omvatten, zal zich vooral uitstrek ken in zuidoostelijke richting; door •het mooie Hollandse weidelandschap van Rijpwetering en Hoogmade met zijn vele molens, tot bij de Wijde Aa en de Braassem. In het bijzonder zou een beboste groenstrook van Zeven huizen via de Oude Aa naar Hoog made, met speelweiden en zitgele genheid en ontsloten door een aar dige landweg of rijwielpad aanbeve ling verdienen. Een tweede groen strook, die hieronder nog nader wordt besproken, is gedacht langs de toe komstige stadsrand, ongeveer bij de Hofdijksloot. Door een voldoende af- Goudtransport trok rovers naar Schiphol Fantastische plannen De arrestatie van de benzinepomp overvallers heeft ertoe geleid, dat de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol een drietal knapen heeft gearresteerd, die plannen hadden be raamd om zich meester te maken van een lading goud, die via de luchtha ven zou worden verzonden. De mogelijkheid, dat de mannen ook hun plannen ten uitvoer gebracht zouden hebben acht de politie slechts gering maar niettemin heeft zij het drietal gearresteerd o ïdat zij zich vergrepen hadden aan enige zakken post en koffers van passagiers. De aanhouding was het gevolg van aan wijzingen van de eerder aangehou den overvallers van de benzinesta tions. Onder de gearresteerden bevindt zich de declarant van een buitenland se luchtvaartmaatschappij, die als tip gever fungeerde. Postzakken en kof fers werden gestolen van de lorries, die door de gang van een der Schip- holgebouwen reden. Een van de benzinepomp-overval Iers heeft bekend, in de afgelopen zo mer op Schiphol te zijn gaan werken om het terrein te verkennen. Bij deze bekentenis bleef het niet want om zijn geweten te ontlasten vertelde de struikrover meteen, dat men ook plannen had gemaakt voor de goud- roof. Men kan haast geen waarde hechten aan het fantastische bero vingsplan. De plannenmakers hadden het voornemen een van de auto's, waarin het goud van de Nederlandse Bank naar Schiphol gebracht zou worden, op een der wegen rondom Schiphol (die daarvoor veel te druk - zijn) met hun eigen wagen klem te rijden. Daarna zouden zij de bewa king onschadelijk gemaakt hebben om er met de poet vandoor te kunnen gaan. De Rijkspolitie beschouwt een en ander als „grootspraak en fantastery" stand tussen de groensingels zal te vens het karakter van een open wei delandschap behouden blijven. Het recreatiegebied van Leiden zal zich uitstrekken tot aan de Wijde Aa en Braassem, het tweede piassen- complex nabij deze stad. Ook hier zullen de oevers rondom kunnen worden ontsloten voor de dagrecrea tie. Het reeds aangelegde provinciale rijwielpad langs de zuidelijke oever voorziet kennelijk reeds in een be hoefte. In tegenstelling tot de Kagerplas sen is op de Braassem de watersport nog betrekkelijk weinig tot ontwik keling gekomen. Men wyt dit aller eerst aan de grotere oppervlakte aaneengesloten water. Inderdaad is de Braassem een grote plas, waarop bij harde wind een stevige deining kan staan. De Wijde Aa is echter een zeer goed zeilwater, terwijl zuidelijk langs de Braassem een reeks mooie eilandjes en rietkragen ligt Het wa re gewenst ook in het noordoostelijke gedeelte van de Braassem een aan tal eilanden te maken, die de golf slag wat zouden breken; het zou de plas verfraaien en de zeilers ook op dat gedeelte een toevluchtsoord ge ven. Maar overigens kan worden gesteld, dat de ruime Braassem al thans op zomerse dagen in vele op zichten aantrekkelijker kan zijn dan ae overvolle Kagerplassen. Ook de slechte verkeerssituatie zou het bezoek aan de Braassem belem meren. Inderdaad is de verkeerslig- ging van Warmond als thuishaven beter dan van alle andere water- sportcentra in dit gebied. Maar dat ook de ligging van Vennemeer, Kaag en Rijpwetering voordelen zou heb ben boven bijvoorbeeld Hoogmade, is minder vanzelfsprekend. Wat daarvan ook zij, deze beide factoren zouden hun ongunstige in vloed op het efficiënte gebruik van beide plassencomplexen aanstonds verliezen, wanneer een goede vaar verbinding beschikbaar zou zijn tus sen beide complexen: Immers de Kaagzeilers zouden bij grote drukte voor een belangrijk gedeelte kunnen uitwijken naar de Braassem, terwijl de watersport op de Braassem de mogelijkheid zou krijgen om bij har de wind uit te wyken naar de Ka gerplassen. In kringen van de watersport wordt dan ook aangedrongen op een bétere vaarverbinding tussen beide plassen. Wel is thans reeds de moge lijkheid aanwezig, om van het ene plassengebied door sloten en vaar ten in het andere complex te komen, en van deze mogelijkheid wordt ook geprofiteerd, maar deze verbinding voldoet niet aan redelijkerwijze te stellen eisen van capaciteit en be vaarbaarheid voor plezierscheepjes. In het kader van de ruilverkaveling Ade wordt bovendien de opheffing van deze vaarverbinding voorbereid. Het centrale Hollandse polderlandschap. Zoals reeds werd besproken is het centrale Hollandse poldergebied de grote groene long van de ringvormig ontwikkelde Randstad. De aanwezig heid van dit centraal gelegen lande lijk areaal maakt het mogelijk, dat vrijwel overal in de randstad de stadsbevolking op relatief korte af stand van huis in contact kan komen met de ruimte en de seizoenen, die het leven van de „geruste landman' zijn eigen rhythme en evenwicht ge ven. In de loop der jaren is aan de omvang van dit agrarisch gebied zo hier en daar geknabbeld, in het ver trouwen dat dit voor deze ruimte wel geen schadelijke gevolgen zou hebben. den, Alphen, Gouda en de rand stad moet in dit opzicht een bijzon der grote betekenis worden toege kend. Het landelijk areaal moet voor de recreatie voldoen aan twee eisen: ten eerste meet het zijn een goed verzorgd landschap; ten tweede moet het redelijk zijn ontsloten. Wat het laatste betreft, kan gebruik worden gemaakt van het locale wegennet, waaraan echter plaatselijk ontbre kende schakels moeten worden toe gevoegd. In het bijzonder is uitvoe ring van het provinciale rijwielpa denplan in dit opzicht van grote be tekenis. Langs de wegen en rijwielpaden1 Over de hele wereld vinden mser mensen baat kb KUIIES du b|j #ntg ander mu (tablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. Advertentie zal het publiek ook gelegenheid moe ten hebben te rusten en zich te ver pozen op de wegbermen en in de be plantingsstroken, die voor een goede landschappelijke verzorging nodig zijn. De landschapsverzorging dient men af te stemmen op het normale agra rische gebruik; afhankelijk van de bodemgesteldheid, akkerbouw of weidebouw, of tuinbouw in de vorm van fruitteelt en boomteelt. Slechts intensieve tuinbouw met uitgebreide glasopstallen zou aan genoemde func tie ernstig afbreuk doen, indien ze verder zou gaan dan een beperkte expansie van de bestaande centra. Verbetering van de landbouwkun dige mogelijkheden door ruilverka veling en dergelijke kan in dit ge bied ongestoorde voortgang vinden, mits een goede landschappelijke ver zorging daarbij is verzekerd. Wanneer het rationale landbouw bedrijf noopt tot een vergroting van de schaal van het landschap, dan is het gewenst ook de beplantingssin gels dienovereenkomstig te verbre den. Dergelijke forse beplantingen waren met name aan te brengen in het gebied van de droogmakerijen, globaal begrensd door Leiden, Delft, Gouda en Nieuwkoop, dat in de laat ste halve eeuw sterk is ontluisterd. De provinciale wegen geven in dit gebied in het algemeen een goed voorbeeld. Rekening houdende met in de nabye toekomst te verwachten wegverbredingen en uitbreidingen van het wegennet, zal het echter ge wenst zijn ook in provinciaal ver band meer nog dan tot dusver aan dacht te geven aan de wegbeplan- tingen en aan de mogelijkheden tot recreatie op de wegbermen. Wellicht werkt dit ook op andere wegbeheer- ders stimulerend. Deze opmerking geldt uiteraard niet alleen voor het onderhavige gebied. In de bollen streek en op de eilanden zijn ruime wegbeplantingen evenzeer noodza kelijk. Gunstiger is de situatie nog in de veenpolders en de waarden. Behou dens in de directe omgeving van de steden, waar het landschap soms ge heel is ontluisterd, zijn deze gebie den landschappelijk vaak nog zeer fraai door een afwisselende beplan ting. Met name de Krimpenerwaard en Alblasserwaard met de Vijfhee- renlanden behoren nog tot de mooi ste en meest typische polderland schappen. De Lopikerwaard buiten de provinciale grens sluit bij dit ge bied aan, terwijl ook in de polders rondom Woerden dit zelfde land schapstype aanwezig is. In het centrale Hollandse polder land liggen enkele opkomende ste den en enkele grotere complexen na tuurgebieden. Alphen aan den Rijn is een opko mend industriecentrum, gelegen op betrekkelijk geringe afstand van Leiden en derhalve eveneens gele gen in het noordelijke expansiege bied van de Zuidhollandse randstad. Voor wat betreft zijn recreatiegele genheid, ligt het betrekkelijk gunstig zowel bij de Braassem als by het ge bied van de Nieuwkoopse plassen. Aan de zuidoostelijke oever van de Braassem zijn Woubrugge en Rijn- saterwoude bescheiden recreatiecen tra, die allereerst betekenis hebben voor de meer toeristische recreatie, maar waar met de groei van Leiden en Alphen vanzelf ook de dagre creatie meer op de voorgrond zal ko men. De Nieuwkoopse plassen vormen met de Mije, de Kromme Mijdrecht en de Rijnstreek een aantrekkelijk gebied zowel voor het rijwieltoeris- me als voor de vacantierecreatie. Het gebied ligt niet in de onmiddellijke nabijheid van een stad, al zal in een verdere toekomst de voortgaande groei van Alphen daarin wijziging kunnen brengen. Het lijkt dan ook aangewezen dit gebied voorshands min of meer te reserveren voor de stille recreatie, temeer omdat hier ook grote natuurwetenschappelijke belangen liggen. De voorzieningen zullen zich dan ook allereerst beper ken tot een ruimere wandelgelegen heid met plaatselijke gelegenheid tot verpozing, enkele kleine toeristische kampeerterreinen en wat jachtha vens, restaurants en jeugdherbergen of kamphuizen bij de dorpen Nieuw koop en Noorden. Het vermogenstekort betreffende de burgerdeelgerechtigden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds was per ultimo 1954 tot zodanige hoogte opgelopen, dat het gehele door de burgerdeelgerechtigden te zamen aanwezige vermogen in nog mindere mate dan per uit. 1949 toereikend is om zelfs de verplichtingen jegens de rechthebbenden, voor wie geen pre mie meer wordt bijgedragen (inge gane pensioenen en in uitzicht ge stelde pensioenen), te dekken. Volgens het rapport van de begin 1956 samengestelde commissie voor het opstellen van de elfde weten schappelijke balans van genoemd fonds wordt dit tekort gesteld op 4.109.700.000. Wil men voorkomen, aldus de com missie, dat de huidige gepensioneer den en de in de niet te verre toe komst te pensioneren deelgerechtig- den het pensioenfonds geheel zullen uitputten, ten detrimente van de aan spraken van hen, die later zullen worden gepensioneerd, en die het vermogen geheel of gedeeltelijk op geteerd zullen aantreffen, dan zullen doortastende saneringsmaatregelen thans niet langer mogen worden uit gesteld. Dit, indien men althans het pensioenfonds der overheidsdienaren in stand wenst te houden in de vorm, welke bij de stichting in 1922 uit drukkelijk werd gekozen, te weten in de vorm. van een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam en dus met een eigen vermogen. In haar rapport komt de commis sie tot een aantal conclusies en aan bevelingen ten einde de financiële positie van de pensioenvoorziening voor het overheidspersoneel waar van de grootte kan worden geïllus treerd door het feit, dat de premie- reserve rond 25 procent meer be draagt dan de gezamenlijke premie- reserves van alle Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen bij kaar voor de toekomst op afdoen de wijze te saneren. Speurtocht naar de oorsprong Prof. dr. A. van Loey van de ko ninklijke Vlaamse Academie voor taal- en letterkunde heeft gisteren voor de leden van de afdeling letter kunde van de „Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen" te Amsterdam een voordracht gehouden over het onderwerp „Het bezittelijk voornaamwoord hun". Het bezittelijk voornaamwoord is volgens spreker, in de Germaanse ta len van huize uit de genitief van de meervoudsvorm van het persoonlijk voornaamwoord: Duits ihr -buch, En gels Their book zijn te vergelijken met latijn illorum liber, Frans leur livre. In het Nederlands him boek evenwel is hun de datiefvorm van het persoonlijk voornaamwoord. Het is in de plaats getreden van een mid- delnederlandse genitiefvorm hare (heure) boek. Dit hare leeft nog voort in de gereduceerde vorm d'r, bijv. ze hebben d'r boeken ver kocht. De vraag is dus: vanwaar en waarom hun? Een onderzoek in E. Blancquaerts Nederlandse dialect-atlassen leert, dat in België, de westelijke provin ciën heule, huider enz. gebruiken; in het oosten daarentegen, t.w. in Lim burg en aangrenzend Brabant, is hun het bezittelijk voornaamwoord: de isoglosse volgt de Dijle, de Demer de grens tussen de provincie Antwerpen en de provincie Limburg. In de Ant werpse Kempen is d'r nog steeds in gebruik; de stad Antwerpen vormt, tussen het d'r- en het hulle-gebied een hun-enclave. Uit 't zuid-oosten. Hun is dus van zuid-oostelijke origine: dat blijkt eveneens uit een grondig historisch onderzoek in Lim burgse oorkonden. Van Limburg uit dringt hun in de 15de eeuw spora disch in de schrijftaal in; in de 16de eeuw wordt er 'n gretig gebruik van gemaakt, omdat men er het middel in vond om, naar het voorbeeld van het Latijn, het onderscheid van ge slacht ten aanzien van de bezitter in acht te nemen. Aldus sloeg hun op In tegenstelling tot andersluidende berichten in de pers deelt de perso- neelraad van de Nederlandse Spoor wegen mede, dat tijdens de conferen tie van dr directie van de n.v. Neder landse Spoorwegen en de personeel- raad op 9 november j.l. het overleg over het verdere beleid met betrek king tot de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel is voortgezet. Dit beraad leidde er toe, dat het ein- van deze week een definitief standpunt kan worden verwacht. Mislukte roofoverval te Amsterdam bekend Twee Amsterdamse jongelui, bei den 18 jaar, die op 4 november j.l. uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort zijn ontvlucht, bevinden zich in arrest op het politiebureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam, onder ernstige verdenking, betrokken te zijn geweest bij de mislukte roofoverval in een slijterij aan de Ceintuurbaan in Amsterdam Zuid op woensdag november. Tegenover de politie hebben de jongelui, die beiden ter beschikking van de regering zijn gesteld, toegege ven, dat zij de opzet hadden gehad de winkelier te beroven en voorts, dat zij van plan waren geweest een roofoverval te plegen op een radio- handel in de Joh. Verhulststraat. In de wijnhandel bestelden de jon gelui een fles wijn en vervolgens een fles cognac. Toen de winkelier zich bukte om deze fles te pakken sloeg een der knapen hem met een andere fles cognac op het hoofd en de ander gaf de man een stomp tegen zijn schouder. De winkelier verzette zich heftig en de jongens namen ijlings de vlucht. In de avonduren belden zij bij een radiohandel in de Joh. Ver hulststraat aan en gaven voor, een te levisietoestel te willen kopen. De da me die het tweetal opendeed ver trouwde deze klanten op dit wat on gewone uur niet en joeg ze weg. Na hun vlucht uit het rijksopvoe dingsgesticht stalen de jongelui in Amersfoort een fiets waarop zij naar Doorn reden. Daar braken zij in in een woning, waarvan de bewoners die nacht afwezig waren. De knapen aten niet alleen in dit huis, maar ble ven er ook slapen en voorzagen zich tenslotte uit de garderobe van nieu we kleding. Vervolgens liftte het duo naar de hoofdstad. Een van hen meldde zich vrijdag avond weer in Amersfoort, omdat hij er geen heil in zag, nog langer zon der geld op vrije voeten te blijven. Dank zij het snelle reageren van gis teravond op het Rembrandtplein sur veillerende agenten, die de ander van onder de politie verspreide foto's her kenden, kon ook nummer twee wor den ingerekend. op een mannelijk of onzijdige bezitter, terwijl hare voor een vrouwelijke be zitter kon dienen. Dat kunstmatige onderscheid is, volgens spr., heden ten dage zogoed als geheel verdwe nen. Waarom hun de oude vorm van hare in Limburg heeft verdrongen blijft nog een open vraag: er kan ge dacht worden aan samenval en ver warring van voornaamwoorden, ook aan de syntactische constructie be kend als „dativis commodi", doch voortgezet onderzoek is in deze nog gewenst. Maar vast staat dat hun, evenals zullen, heeft en andere vor men, uit de zuidelijke schrijftaal her komstig is, aldus prof. Van Loey. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor het ministerie van justitie 1958, deelt minister Samkalden mede, dat binnenkort 'n wetsontwerp tegemoet kan worden gezien, tot regeling van1^ de inzage van rapporten van de ra den voor de kinderbescherming. Dit ontwerp zal uitgaan van de ge dachte, dat de rapporten in beginsel ter inzage van de betrokkenen en hun raadslieden zullen staan. Naar aanleiding van de vraag van verscheidene leden naar de andere regeling van de vergoeding voor kos teloze rechtsbijstand, deelt hij mede, dat vermoedelijk als vergoeding voor zaken die voor rechterlijke colleges hebben gediend steeds een bedrag van vijftig gulden zal worden betaald. Voor kantongerechtszaken zal de kantonrechter het bedrag der vergoe ding begroten. Wachtgeld voor arbeiders De Koninklijke Demka Staalfabrie ken N.V. te Utrecht heeft de arbeids inspectie vergunning gevraagd in haar afdeling walserij tijdelijk een werkverkorting tot 24 uur per week te mogen toepassen met het oog op de sterk toegenomen voorraden, halffa brikaten en gereed produkt. Bij deze maatregel zijn ruim 300 arbeidskrachten betrokken, die, wan neer de arbeidsinspectie en de be drijfsvereniging hiertoe vergunning verlenen, op wachtgeld zullen wor den geplaatst gedurenae de tijd dat zij niet werkzaam zijn in de fabriek. Van de zijde der vakbonden bleek men begrip te hebben voor de door de directie aangevoerde argumente ring voor deze werktijdverkorting. De P.T.T.-directie speelt Sinterklaas Uiterlijk aan het eind van de vol gende week zullen 5r00 employés van P.T.T. van de directeur-generaal een Sinterklaasverrassing ontvangen in de vorm van een geldbedrag dat kan varieëren van 75 tot 225 gulden. Het vevkrijgen van de toestemming van de minister van Binnenlandse Za ken is 'n groot succes voor de P.T.T.- dnectieraad nu de onderhandelingen over de salarieëring van de middel bare en lagere amtenaren is vastge lopen. Het aardige van de surprise is, dat nog geen enkele P T. .-er weet of Sinterklaas ook wij hem iets zal bren gen. Wel staat he vast, dat maar zeer weiniy topfunctionarissen van het buitenkansje zullen genieten. De Sinterklaasverrassing zal voorname lijk ten deel vallen aan de beste krachten uit de middelbare en lagere rangen. Personeelstekort bij de Rijkspolitie Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begro ting van het ministerie van justitie 1958 blijkt, dat het aantal vakatures bij het korps Rijkspolitie, uitgaande van de huidige organieke sterkte, thans rond 500 man bedraagt. Sedert 1 januari wordt als voorlo pige sterkte 6700 man aangehouden, doch een definitieve organieke sterk te zal nog nader op grond van de be palingen van de Dolitiewet worden vastgesteld. Het ligt in het voornemen, gedu rende het jaar 1958 naast de gebrui kelijke wervingsmiddelen als adver tenties, raambiljetten, folders e.d een wervingsactie te voeren, die er op gericht zal zijn, onder meer door net houden van tentoonstellingen, het pu bliek meer bekend te maken met de politietaak, met de middelen die de politie by de uitoefening van taak ten dienste staan, alsmede met de arbeidsvoorwaarden. De medewer king van de pers zal daarbij van grote waarde zijn, zo meent de mi nister. Hij deelt mede, dat op de datum waarop de politiewet in werking treedt, de gemeenten Barneveld, Haarlemmermeer, Hardenberg Weststellingwerf gemeentepolitie krijgen. Het personeel van de rijks politie, dat thans in deze plaatsen is gestationeerd, zal op basis van vrij willigheid naar de te formeren ge meentelijke politiekorpsen kunnen overgaan. „HAARLEMSE JOPIE" WEER VEROORDEELD Enige maanden geleden heeft de Demka 50 personen in de gelegenheid gesteld overgeplaatst te worden naar het Hoogovenbedrijf te Velsen. Acht tien werden overgeplaatst. De rest werd afgekeuro of voelde er niet voor in dit bedrijf te gaan werken. Met het oog op de huidige moeilijk heden heeft de directie van de Dem ka laten weten, genoodzaakt te zijn op korte termijn weer vergunning tot ontslag aan een nog niet bepaald aan tal werknemers te vragen. Werkspoor. Naar het ANP verneemt zijn er ook moeilijkheden gerezen bij Werkspoor N.V. te Utrecht. Hier zit het knel punt vooral in de afdeling wagon- bouw en de orders voor de spoorwe gen. Wel zijn bij de Utrechtse Elelctro- metaalindustrie (E.M.I.) 50 personen ontslagen, terwijl bij Gispen staal- meubelfabrieken te Culemborg even eens arbeidskrachten zijn afgevoerd. Vele kleinere metaalindustrieën in de provincie Utrecht overwegen eveneens ontslag voor een deel van het personeel. Wanneer de verplichte W.A.-verze kering, gebaseerd op het Benelux- verdrag, dat deze materie behandelt zal worden doorgevoerd, ziet het er naar uit dat in de nabije toekomst in principe ook bromfietsen onder deze verzekering zullen vallen. Dit valt op te maken uit een me morie van toelichting, die minister Samkalden aan de Tweede -Kamer heeft gegeven. In tegenstelling echter tot de Luxem burgse en Belgische wet, zal in het Nederlandse ontwerp tegemoetgeko men worden aan mensen, die gewe tensbezwaren hebben. De minister is het namelijk niet eens met een aantal Kamerleden, dat van mening is, dat zij die gewetensbezwaren hebben, zich van het gebruik van mo torrijtuigen moeten onthouden. Tulpenk'onïngin had succes in Amerika Resultaat merkbaar De betovering van een tulpen- koningin heeft Nederland bij een reclamecampagne in Amerika geen windeieren gelegd. De Nederlandse kwekers van bloembollen durven zelfs te bewe ren, dat ze de meest succesvolle reclamecampagne in Amerika hebben afgesloten, die tot ducverre ooit op het gebied van sierbloemen is ge houden. De toernee heeft zeven weken ge duurd en al die tijd heeit tulpen koningin Augusta de Zoete (geen „Tulpen uit Amsterdam") door de States gezworven. Niet alleen be zocht ze twaalf „tulpensteden" maar ze hield ook voor radio, televisie en tuiniersclubs interviews en lezingen. De Zoete tulpenkoningin werd in de steden, die ze bezocht, veelal door burgemeesters of gouverneurs offi cieel begroet en ze raakte niet uit gepraat over de warme belangstelling waarmee Nederland en Nederlandse bloemen overal ontvangen werden. Aan ieder stadsbestuur droeg zij een geschenk van '000 bol'en over. De vereni"dp Nederlandse hollen- kwekers, die de reclamecampagne hebben gevoerd kim- n tot hun te vredenheid reeds w successen be merken in een sterk eestegen omzet. Een woordvoerder van de bollen- I kwekers meende, dat vooral het per. De 43-jarige tegelzetter J P., alias soonlijk contact met de Amerikanen, „Haarlemse Jopie'alias „De Lord' vanmorgen coor de een en twintigste keer veroordeeld, ditmaal door de rechtbank te Arnhem tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering, omdat hij tezamen met de 43-jarige classificeerder W. C. alias „Rooie Willem" uit Amsterdam spoorwegdietstallen had gepleegd. „Rooie Willem" sprong op spoor wegwagons en wierp er pakketten uit, die „Haarlemse Jopie" onder aan de dijk verzamelde en in de kamer van Willem, die bij hem inwoonde, deponeerde. „Rooie Willem" was hiervoor reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek. De officier van justitie had tegen „Haarlemse Jopie" een gevangenis straf van vier jaar met aflrek van voorarrest gevorderd. die graag tuinieren, voor een belang rijk deel tot dit succes heeft bijgedra gen. Ook het volgend seizoen staat weer een rondreis van de tulpenkoninrin door de Verenigde Qtat«n nc het pro gramma van de bollcnkwekers. 3-JARIG JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag om ongeveer 3 uur is de drie-jan e jongen J. J. M. uit de Harstenhoekweg te Scheveningen overreden door ePn HTM-bus. die juist van een halte was vertrokken naar de Zwolsestraat. Vermoedelijk wilde het jongetje vlak voor de bus de weg oversteken oo de hoek Har- stenhoekweg-Harstenhotkplein. Hij kwam onder een der wielen terecht en is ernstig gewond naar het zieken huis Bronovo overgebracht waar hij gisteravond te 18.00 uur is overleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11