MH| f isii Bezitsvorming werkt mede aan inperking van de staatsmacht PROF. ROMME OP PARTIJ-CONGRES: Het gevaar van de centralisatie Flitsen van het K.V.P.-congres Onderzoek in bedrijfsleven naar aanpassing aan de E.E.G. Reünie St. Bonaventura lyceum Drie jubilarissen tegelijk m - N.V. Vufcanus ont slaat 64 arbeiders MAANDAG II NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Op de zondag gehouden plenaire zitting van het tweedaags congres bij de Katholieke Volkspartij heeft prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer een rede uitgesproken. De heer Romme ving zijn rede aan met een dankbetuiging jegens mr Van Doorn voor de door hem gegeven inspiratie. Opmerkend, dat in een der resoluties wordt gesteld, dat de democratie wordt gekarakteriseerd door spreiding van de publieke verantwoordelijk heid, betoogde hij, dat ook de welvaart wordt gekarakteriseerd door die verantwoordelijkheid. De wereldsituatie beziende betoogde spr., dat wat meer evenwicht en wat meer zelfstandige Europese macht aan het beeld, ook aan het welvaarts beeld ten goede zou komen. om de grootst mogelijke kracht te kunnen ontwikkelen. Ook binnen de nationale grenzen worden de krachten meer gerich: op spreiding der verantwoordelijkhe den, op spreiding van bevoegdheden over tal van gemeenschappen. In dit verband herinnerde hij aan zijn betoog op j.l. dinsdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Deltawet, waarbij hij met enige politieke vrienden wegens grondwettelijke bezwaren zijn stem aan die wet meende te moeten ont houden. Hij vond dit een schaduw op het grootste concept op het Delta plan. ZJ. moet aan lagere organen in het onderhavige geval de Pro vinciale Stften bepaalde bevoegd heid worden gelaten; de omstandig heden dwingen soms tot centralisa tie, maar men moet zich bewust zijn, dat men daardoor in het gevaar komt van in een centralistische sleur te geraken. In het socialistisch „wenkend pers pectief" komt centralisatie voor, maar men heeft er toch ook smaak voor decentralisatie. Spr. merkt op, dat er mensen zijn, die de zaak van de salariëring der laagst bezoldigde leden van het over heidspersoneel in verband brengen met de beslissing der Kamer over haar eigen vergoeding, namelijk de regeling dat bij buitenlands verblijf Kamerleden een verblijfsvergoeding van 70,per dag zullen ontvan gen. Dat lijkt veel, en het is veel: Maar de enige vraag is of het meer is dan nodig is. Die vraag be antwoordde spr. ontkennend. Het mag niet zo zijn, dat men uit eigen Vrijere loonvorming noodzakelijk Met betrekking tot de onderont wikkelde gebieden zeide hij, dat wil de hulp effectief zijn, ze afgestemd moet zijn op de aanleg van het ont vangende volk, op de poten cië le krachten, die in dat volk aanwezig zijn en de gang van zaken ir. het on derontwikkelde land in de positie wordt betrokken. In dit verband hechtte hij veel waarde aan de be langrijke Ned er lands-Australische verklaring inzake Nieuw Guinea vooral omdat het belang van de be volking van Nieuw Guinea centraal is gesteld en gericht is op het recht van zelfbeschikking. Ten aanzien van de ratificatie van de Europese verdragen sprak hij de hoop uit, dat de Eerste Kamer de zelfde snelle werkwijze zal toepassen als de Tweede Kamer heeft gedaan met betrekking tot de desbetreffende wetsontwerpen. Spr. roemde de arbeid van het Eerste Kamerlid, de heer Sassen, het Tweede Kamerlid Fens en de minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, aan wiens krachtige Europese gezindheid niet mag worden getwij feld. Gevaar van centralisatie. De heer Romme betoogde, dat in de Verenigde Staten van Europa, waarnaar wordt gestreefd, niet al leen het nationaal eigene moet wor den ontzien, maar dat daarop telkens weer een appèl moet worden gedaan zak iets bij de onkosten moet wor den gelegd, omdat daardoor sommige bekwame vertegenwoordigers niet bij dit buitenlandse werk betrokken zou den kunnen worden. De wijze waarop prof. Oud spreekt over de staatsmacht veroorzaakt bij spr. een glimlach, maar ook een grimlach. De vrijere loonvorming, zo betoogt prof. Romme o.m. is de enige v/eg, waarlangs de staatsmacht kan worden ingedamd en waardoor de arbeiders kunnen komen tot het me dedelen in de economische resulta ten. Tot het terugdringen van de staats macht werkt eveneens mede de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Een derde middel tot inperking der staatsmacht is de zaak der bezitsvor ming. Een wijd verbreide bezitsvor ming moet voorkomen een te sterke materiële pantsering van de staat. Ze moet voorkomen een machtsop hoping bij de staat, zodat we zouden komen te zitten met staten in de staat. Evolutie in bezitsvorming. De geestelijke evolutie in de socia listische partijen gaat niet in snel tempo; maar er is toch wel een evo lutie op het gebied der bezitsvor ming. Hij herinnerde aan de aanbe veling van dr Drees van de woning bouwlening en stelde vast, dat de kleine man op die 6 lening is in gegaan. De ontwikkeling moet worden af gewacht, maar prof. Romme zeide te menen de eis te mogen stellen, dat vóór 1960 de kwestie der bezitsvor ming haar beslag zal krijgen. Spr. achtte het verdiend minisfer Witte eens in het zonnetje te zetten en hij hoopt, dat diens streven naar meer dan 80.000 nieuwe woningen dit jaar zal beloond worden. Vervolgens ging spr. nog nader in op fle betekenis van de geestelijke verheffing van de mens, welke met name tot uiting komt door het werk van de enige vrouwelijke minister, die van Maatschappelijk Werk en dat van de minister van Onderwijs, Kun- ten en Wetenschappen. Na zich gekeerd te hebben tegen „het verfoeilijke communisme en het trieste van zijn leiders" zeide prof. Romme tenslotte, dat welvaart alléén van wezenlijke betekenis is, wan neer zij een positieve bijdrage is tot het eeuwig geluk. Conclusie van sectievergadering. De plenaire zitting heeft gister middag in resoluties vastgelegd, wat op de eerste congresdag van de K.V.P. in de sectievergade ringen besproken is De resolutie met betrekking tot een nieuwe welvaart voor Ne derland kwam aldus te luiden: 1. Ten behoeve van het handha ven en opvoeren van onze export is een voortdurende bewaking van ons kostenpeil noodzakelijk. Boven dien moeten exportbevorderende maatregelen genomen. 2. Het is noodzakelijk, dat het be drijfsleven op korte termijn bedrijfs- taksgewijze onderzoekt, welke aan passingen door het tot standkomen van de Europese Economische Ge meenschap vereist zullen worden. 3. Opvoering van de produktivi- teit moet de voortdurende aandacht De jonge knaapjes" van het „Sint Bonaventuralyceum" zijn in de loop der jaren wel „oude knarren" gewor den, maar ondertussen hebben ze el kaar niet vergeten: Ze kwamen jaar lijks één keer bij elkaar. Dat is al vier en twintig jaar lang zo geweest, en er was dus dezer dagen alle reden tot (feest)vreugde, om de vijf en twin tigste bijeenkomst van „De Reünie" te vieren. Alsof dit enkele feit al niet genoeg zou zijn, had men van een en kelvoudige een drievoudige jubi leumdag gemaakt door naar gisteren te verschuiven het 25-jarig jubilé van de heer L. C. J. Hagemeijer, leraar Duits, en van mej. A. ter Haar, wel ke naam in het programma voor nie mand iets betekend zou hebben, als er niet „beter bekend als Annie" bij gestaan had. „Sint Bonaventura" had dus driemaal feest, waard op het in tegenstelling met enkele voorgaande jaren, nu eens twéémaal te vieren, één keer tijdens een sfeervolle, druk bezochte soirée op zaterdagavond, en één keer gisteren de hele dag. Die hele dag werd om tien uur ge opend met een plechtige H. Mis, op gedragen door pater rector dr W. Geurts o.f.m., voor de zielerust van de overleden oud-leerlingen. Daarna was er in de nieuwe cantine een erg gezellig feestelijk ontbijt, dat aan tal rijke leraren cn oud-schoolkamera den de gelegenheid bood, oude ge schiedenissen weer voor de geest te halen. De voorzitter van de oud-leer- ingenvereniging, de heer W. van Ommen, gaf in zijn openingswoord een geestig antwoord aan pater Geurts door te zeggen dat het ontbijt was aangeboden door „De Reünie", maar door de school betaald, nadat pater rector de avond tevoren van die soirée het omgekeerde had ge zegd. Ofschoon de sfeer snel het oude peil bereikt had, werd de huldiging van mej. Ter Haar verplaatst naar de rond één uur begonnen „algemene le denvergadering", toen de heer Van Ommen „juffrouw Annie" niet alleen prees om haar schooltechnische kwa liteiten, maar vooral om haar innige verbondenheid met het schoolleven. „Voor de eerste keer zullen we naar je luisteren" werd er gezegd toen zij zelf achter de microfoon ging staan om vooreen-alweer drievoudige-sche- merlamp te danken. Volgend jaar pas „jubeljaar"? Toen de vergadering pas echt be gonnen was bleek, van welk een gammele makelij de historische fun dering van „De Reünie" eigenlijk wel was. Het geloof van de voorzitter in de objectiviteit van een geschiedkun dige bleek ernstig te zijn geschokt. De reden hiervan was, dat pater Geurts in de rondgestuurde uitnodi ging enigszins de mening bleek te de len van een reünist, dat de vijf en twintigste reünie pas volgend jaar ge vierd kan worden. Minder omslachtig dan vorig jaar toonde men aan, dat, hoewel in 1932 de eerste eind-examens werden afgelegd, eerst in 1933 een oprichtingsvergadering werd gehouden, die beschouwd zou kunnen worden als een bespre king van de vraag, of het de moeite waard zou zijn, in vol- Overhandiging van een geschenk aan de jubilerende leraar „Duits", de heer L. C. J. Hagemeijer. gende jaren reünies te gaan or ganiseren. Bovendien, als men toch 1933 in plaats van 1934 het eerste reüniejaar zou willen noemen, dan was er nóg het feit, namelijk dat in 1944 in ver band met de oorlogsomstandigheden de bijeenkomst niet doorging. De tweede huldiging. Hierna had de huldiging plaats van de heer Hagemeijer, die aanwezigen vroeger spelenderwijs een taal had geleerd, aldus de voorzitter, die ze niet wilden gebruiken toen ze hem kónden gebruiken, omdat het Duitse volk toen minder geliefd was. Erken telijkheid en dankbaarheid had hij ervoor, dat de altijd in sigarenrook gehulde jubilaris steeds als gast op de reünie was verschenen. Deze kreeg een toepasselijk geschenk aangebo den. Na het afdoen van een aantal zake lijke meedelingen stelde men nog maals de uitermate inspirerende ju bileumkwestie aan de orde, waarna velen zich tegen half vijf naar „Het Gulden Vlies" aan de Breestraat be gaven. Tijdens het borreluur gaf de heer W. Nolens een zeer geestige per siflage van een toespraak, die gehou den zou kunnen zijn over de „Moe derliefde", waarna de aanwezigen zich eendrachtig naar boven begaven ter bijwoning van het groot lustrum diner. In aanwezigheid van de oud- directeur van de school die toen nog h.b.s. was, pater B. de Goede o.f.m., bracht men herhaalde malen een dronk uit ten teken, dat een luister rijk lustrum van „De Reünie" was geëindigd. hebben zowel in de bedrijven als bij de overheid en de organisaties van het bedrijfsleven. 4. De in de afgelopen jaren ge volgde industrialisatiepolitiek dient op ongeveer dezelfde wijze te wor den voortgezet. 5. Bij de woningbouw dienen daar waar nodig overbodige administratie ve belemmeringen, zowel bij centrale overheid als bij de lagere organen, te worden weggenomen en terwijl naar een huurpeil moet wor den gestreefd, dat de financiële draagkracht der huurders, in het bijzonder van de minst draagkrach- tigen, niet te boven gaat. Het de laatste jaren gevoerde woningbouw beleid dient binnen het kader van de financiële mogelijkheden te wor den voortgezet. 6. Het is van belang, dat de K.V.P. met het oog op de mogelijkheden van de sty ging van het nationaal in komen zich tijdig beraadt over een rangorde van conkrete sociaal-eko- nomische maatregelen, welke in het belang van het Nederlandse volk in al zijn geledingen genomen moeten worden. In dit beraad is samenwer king met de katholieke sociaal-eco nomische organisaties van grote waarde. 7. Door bezitsvorming zal de uit breiding van het produktie-appa- raat mede de eigendom van alle groepen van de bevolking kunnen worden. 8. Evenals van de gemeenschap volledige werkgelegenheid wordt gevraagd, zo dient met erkenning van de daaraan verbonden moeilijk heden, de gemeenschap in principe ook voor stabiliteit van de waarde van het geld te zorgen. 9. Nadat de bestedingen weer bin nen de grenzen van de beschikbare middelen zijn gekomen, ligt bij een redelijk gunstige wereldconjunktuur een voortdurende expansie van de Nederlandse economie binnen de mogelijkheden. 10. Het apparaat van de overheid en van de maatschappelijke organi saties, dat gericht is op de emigra tie, zal zijn activiteit onverminderd moeten voorzetten, aangezien in de toekomst een regelmatige emigratie waarschijnlijk nodig zal zijn. Geen alternatief van Euromarkt In de resolutie ten aanzien van een niéuwe welvaart in Europa werd o.m. vastgesteld, dat de energie voorziening, de industriële ontwik keling en de defensie van een innige samenwerking der Europese landen vragen. Euratom en Euromarkt zul len kunnen leiden tot een verho ging der Europese welvaart. Voor Nederland zo wordt o.a. in deze resolutie gezegd kleven onmiskenbare bezwaren aan de Euro markt. Ons prijs- en kostenpeil zal in gedrang komen. Onze demogra fische positie brengt haar eigen moeilijkheden mee. De bevolkings aanwas maakt een versnelde groei van de industrie noodzakelijk, toch zal onze industrie waarschijnlijk te kampen krijgen met vertragende in- vloederj, door haar heroriëntering vooral wat investeringen betreft op een grotere markt, terwijl de ver hoging van het prijs- en kostenpeil onze afzet-positie elders in de wereld zal bemoeilijken, Toch dienen wij ons met kracht te stellen achter de afspraken, die zijn gericht op samenwerking van de Europese landen. Want er is geen alternatief. Gemeente en provincie In de resolutie over het gemeen te- en provincieprogramma wordt tot uitdrukking gebracht, dat het programma dient te worden gedra gen door de partij als geheel. Naast het algemene gemeenteprogramma wordt de tot stand koming van plaat selijke programma's bevorderd. Het gemeentebestuur bevorderde een ruimhartige openbare behande ling van de publieke zaak. Het gemeentebestuur kan de bur gers en hun organisaties doen delen in de publieke verantwoordelijkheid door op hen een beroep te doen ten einde hun oordeel in gemeentelijke Mr C. P. M. Romme (links) en mgr. Kozy Horvath, president van de „Christian Union of Central Europe", de buitenlandse gast. Een vertrouwelijk gesprek op dit congres, tussen mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer (links) en minister mr J. M. A. H. Luns. Buitenlandse gasten Zaterdagavond trad voor het par tijcongres van de K.V.P. op het bal let der Lage Landen. Tussen de eer ste en tweede scène van „de Noten kraker" begroette de K.P.V. voorz. mr W. H. van Doorn pater Stokman, die voor het eerst niv een vrij lang durige ziekteperiode weer in het midden der K.V.P. was, en de bui tenlandse gasten van de christelijke democratische partijen in Europa. Ten slotte verwelkomde mr Van Doorn met bijzondere nadruk de Bel gische minister van staat en inter nationaal voorzitter van de N.E.I., de heer A. R. de Schrijver, die na de pauze als spreker optrad. Eerst voerden achtereenvolgens de buitenlandse gasten dr Meyers, Jac. Mallet en mgr Horwath het woord. Na waarderende woorden aan het adres van de K.V.P. toonden zij zich ondanks de moeilijkheden en de Spoetniks toch optimistisch en zij getuigden van hun geloof in de gees telijke wortel van dé christelijke de mocratie en spraken van de nood zaak van een nauwe samenwerking van de christelijke democratische partijen van Europa. Minister De Schrijver sprak over hedendaagse betrekkingen dei- landen van West-Europa en de on ontkoombaarheid van de Europese eenwording. In zijn sluitingswoord bracht de K.V.P.-voorzitter dank aan de bui tenlandse gasten voor hun boodschap pen aan het congres. De aanwezige Kamerleden verzocht hy de harde noodzaak van het samengaan van de rooms-katholieke politici uit te dra gen in eigen krin^ en in de partij. LANDBOUWSCHAP ZAL MET MINISTER MANSHOLT NIEUWE MELKPRIJS GARANTIE BEPREKEN Het landbouwschap zal op dinsdag, IC december, met minister Mansholt een bespreking hebben over het vast stellen van de nieuwe melkprijsga rantie. Het landbouweconomische in stituut is op het ogenblik bezig met de kostprijsberekeningen voor het nieuwe melkprijsjaar, dat morgen begint. Het kostprijsrapport zal waarschijnlijk half november ver schijnen. Daarna zullen de hoofdaf deling Veehouderij van het land bouwschap en daarna het bestuur, aan de hand van dit rapport het voorstel voor de nieuwe melkprijs- garantie opstellen. Daarna volgt de bespreking met de ministers. PRINSES MARGRIET BEZOCHT IJSBALLET. Prinses Margriet heeft zaterdag avond te Utrecht, in gezelschap van een hofdame, het ijsballet van Maxi en Ernst Baier bezocht. De prinses woonde de gehele voorstelling van het ballet, dat in Utrecht zijn wereld- K.V.P.-voorzitter mr W. H. van Doorn tijdens de belangrijke rede die hij heeft gehouden. zaken te vernemen en zich van hun I première beleeft, bij. Tijdens medewerking bij de uitvoering van pauze gebruikte zij de thee met Maxi gemeentelijke taken te verzekeren.1 en Ernst Baier. Bestedingsbeperking' Wegens vermindering van werk zaamheden heeft de directie van de ijzergieterij N.V. Vulcanus te Vaas- sen aan 64 arbeiders ontslag aange zegd. Verscheidene gepensioneerden die nog in dienst waren, gaan per 1 januari daadwerkelijk met pen sioen. De ontslagen zijn gegeven na voorafgegaan overleg met de vak bonden, De vermindei'ing van werk zaamheden vindt zijn oorzaak in de bestedingsbeperking, die via een sterke vermindering in opdrachten (onder andere van de overheid) op het bedrijf terugslaat. Ook bij an dere fabrieken en ondernemingen in Gelderland doen zich dergelijke ver schijnselen voor. Daar komt bij, dat het vinden van nieuwe werkgele genheid in arbeidsgewest Gelderland thans moeilijker schijnt te zijn dan in andere provincies. In de ijzergieterij N.V. Vulcanus werkten ongeveer 600 personen. NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND. Het Nederlandse motorschip „Bel la trix" uit Delfzijl, is omstreeks kwart voor zeven vanmorgen aan de grond gelopen bij de westkust van Jutland. De positie van het schip wordt ernstig geacht. De kapitein van de „Bellatrix" heeft vanochtend om onmiddellijke assistentie verzocht. Het schip heeft 300 ton Engelse steenkool aan boord. De bemanning loopt geen gevaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6