?J& JÉJS- SÊZ Tribune tijdens ijsrevue ingestort „Plan Reyens" en de tuinbouw Overleg over de inkomens der laagstbezoldigde beambten Verlies en winst aan cultuurgrond P p j| koningen J MAANDAG II NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ondanks stenge controle van bouwpolitie Dertien gewonden Dertien personen werden gewond, toen zaterdagavond direkt na het slot van de voorstelling van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de jaar beurshallen te Utrecht, een opgang die toegang geeft tot de tribunes ver zakte en de aansluitende zijkanten van de tribunes meesleurde. Er ontstond geen paniek. De G.G.D. rukte met groot materiaal uit en ver voerde dè niet ernstig gewonde slachtoffers naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis en het Diakones- senhuis. Zes personen die slechts en kele kneuzingen en schrammen had den opgelopen, konden na verbonden te zijn het ziekenhuis direkt verlaten, terwijl later in de nacht de overige zeven gewonden ook naar huis kon den worden vervoerd. Ook zij bleken, na onderzocht te zijn, slechts lichte verwondingen te hebben opgelopen. Een persoon brak een been, een an der een arm, terwijl de verwondingen van de overige slachtoffers van dit ongeval neerkwamen op kneuzingen en licht letsel aan hoofd en benen. Het publiek had voo het grootste deel reeds de jaarbeurshallen verla ten toen het ongeval gebeurde. Vast is komen te staan dat de opgang niet overbelast is geweest. De bouwpolitie heeft zaterdagavond een uitvoerig on derzoek ingesteld. Men is hierbij tot de conclusie gekomen dat de con structie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Ook het voor de tribunes verwerkte hout was van een goeie kwaliteit en be vond zich in een bijna nog nieuwe staat. Naar de mening van de directie van het ijsballet wordt het niet uitge sloten geacht, dat een der stutbalken die de opgang steunde door iemand Aetherklanken DINSDAG TELEVISIE 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Eurovisiefilm. 21.2023.05 Speelfilm. HILVERSUM I 402'M. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.16 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Licht baken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Metro- pole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Dansmuz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Wij vrou wen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee. Ontwikkelingsplannen voor de Nederlandse Antillen, door Ir. J. P. Josehus Jitta. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Onver wachte gasten aan het firmament, door Dr. H. Groot. Tweede lezing: Kometen. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Sopr. en piano 21.30 V. d. zieken. 22.00 Radio Philharm. ork. en solist. 22.25 Gram. 22.30 In het hart van een beweging, klankb. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nouveautó's. HILVERSUM 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0O—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Griekse kunst, door Mevr. Dr. H. E. s'Jacob. 11.30 Viool en piano. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano recital. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Harmonie-ork. I. d. pauze: caus. over hoge of lage stem ming. 10.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gitaarrecital. 19.25 Vrouwenkoor. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Ik geloof, dat.caus. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. v. New York calling. 23.21 Ex perimentele muz. 234124.00 Gram. die zich onder tribune heeft begeven, om b.v. een verlo.en voorwerp te zoeken, opzü is geschoven. Hierdoor werd de draagkracht ernstig vermin derd. Toen men daarna de tribunes via de opgang wilde verlaten is de stutbalk gaan schuiven, waardoor de opgang ging verzakken en de zijkan ten van de tribunes meesleurde. Grondige inspectie. Voor de aanvang van de voorstel lingen worden de stellages telkenma le door de bouwpolitie gekeurd. De dienstdoende inspecteur heeft zater dagavond niets onregelmatigs ontdekt. Ook de bouwpolitie heeft verklaard, dat zowel constructie als het ver werkte materiaal van de tribunes uit stekend waren. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de ingestorte tribune door een geheel nieuwe vervangen en reeds zondagochtend gaf de bouwpo litie toestemming de voorstellingen door te laten gaan, omdat het onge val niet te wijten is geweest aan on deugdelijk materiaal. De nieuwe tribune is thans van twee opgangen voorzien, waardoor bi; het verlaten van de voorstelling een betere spreiding mogelijk is. H. K. H. Prinses Margriet, die de voorstelling zaterdagavond bijwoon de was juist twee minuten vóór het ongeval vertrokken. Geallieerde gevallenen herdacht In de Westerkerk te Amsterdam is gistermiddag een herdenkingsplech tigheid gehouden ter nagedachtenis van de gevallen strijders uit de geal lieerde landen van de laatste wereld oorlog. Evenals andere jaren had het Nederlands oorlogsgravencomité de plechtigheid belegd omstreeks het tijdstip, dat in andere landen de ge vallenen uit de eerste wereldoorlog worden geëerd. Voorafgegaan door de vertegen woordiger var d" koningin en prins Bernhard, passeerden in lange rij de diplomatieke vertegenwoordigers der geallieerde landen de zwart omfloer ste katafalk, die in het midden van de kerk stond opgesteld en waarbij Nederlandse militairen de wacht had den betrokken. Vergezeld van hun militaire attache's legden de ambassa deurs van Canada, de Sovjet-Unie, Engeland, Australië, Frankrijk Luxemburg, Zuid-Afrika, de Ver enigde Staten, alsmede de gezanten van Tsjecho-Slowakije en Polen en de ambassaderaad van België, bloe menkransen met linten in de nationa le kleuren aan de voet van de baar. Ook namens de ambassadeur van Pa kistan werd een krans gedeponeerd. Vervolgens trad de burgemeester van Amsterdam aan, gevolgd door verte genwoordigers van oud-strijdersor ganisaties, van d- koninklijke stu denten schietvereniging en van het Nederlands oorlogsgravencomité, die eveneens bloemstukken neerlegden. Nadat de politiekape! enkele kora len had gespeeld en de aanwezigen gezamenlijK het gezang „Blijf bij mij, Heer" hadden gezongen werd de plechtigheid met een kort gebed be sloten. Na afloop van de plechtigheid zijn do autoriteiten ten stadhuize ontvan gen door burgemeesters en wethou ders. De eerste sneeuwl Zaterdag is de eerste sneeuw in ons land gevallen. In het uiterste zuidoosten bij' Vaals. Bij aanraking met de grond smolt de sneeuw echter snel. Over de grens, in de Ardennen, was de sneeuwval opmerkelijk. Er vormde zich een laag van bijna vijf centimeter. Het verkeer kreeg er la ter op de dag en zondagochtend ern stig last van. Nadat de dooi intrad, daalde de temperatuur weer en zette zich een laag ijs op de wegen vast. De kraanmachinist G. Knoopen (38) uit Rotterdam, is zaterdagmor gen op het terrein van de elektrici teitscentrale aan de Galileistraat van een hoogte van vier meter uit een kraan gevallen. Hij kwam terecht in een diepe put met sintels en was vrijwel op slag dood. Achtjarig meisje levend verorand Bij een felle brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleumkachel is zondagavond in een hals aan de Molensteeg te Franeker een achtja rig meisje, Jannie van der Meulen in de vlammen omgekomen en heeft een twintigjarige jongeman G. Bon- nema zeer ernstige brandwonden op gelopen. Hij is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis gebracht, maar vannacht maakte hfj het naar omstandigheden redelijk goed. Bij het verplaatsen van het ka cheltje in de slaapkamer van de zie ke jongeman is het onderstuk ef van omgevallen. De uitstromende pe troleum vatte vlam en stroomde zelfs de trap af. In een ogenblik tijds brandde het huis als een fakkel. Het achtjarige dochtertje heeft toen geen uitweg meer kunnen vinden, hoewel men haar nog voor een raam aan de achterzijde heeft gezien, en haar toe riep er uit te springen. Na de blussing vond men het ge heel verkoolde lijkje. De zieke jon geman, wiens kleren in brand ston den, is door het raam aan de achter zijde naar beneden gesprongen en werd deerlijk verbrand bij buren binnengebracht, waarna hij naar het ziekenhuis te Harlingen werd ver voerd. Het huis brandde geheel uit en toen de brandweer met twee spuiten arriveerde viel er niets meer te red den. Wel konden, mede omdat er niet veel wind stond, de aangren zende woningen voor vuur gespaard Amerikaan klopt Ned. jachtbouwers uit Voor tonnen schade Zes bekende jachtwerven in het westen van ons land, die een export combinatie gevormd hebben, blijken door haar vertegenwoordiger in de Verenigde Staten ernstig te zijn be nadeeld. De Amerikaan zou enige tonnen gelds van door opdrachtgevers voor uit gestorte bedragen verduisterd hebben. Door zijn frauduleuze han delingen heeft de man de goodwill, die de exportcombinatie in Amerika heeft gemaakt, ernstige schade toe gebracht. De jachtenbóuwers hebben het voornemen, zich met de afdeling ex portbevordering van het departement van Economische Zaken te beraden. In de enkele jaren, dat de combi natie leveranties doet aan Ameri kaanse miljonairs, heeft zij een om zet gehad van naar schatting tien miljoen. In totaal werden een kleine honderd schepen verkocht, waaron der acht van 30 voet en vier van 35 voet. De overige waren alle groter. Toen de zaken zulk een grote om vang aannamen, besloten de jachten bóuwers, een Amerikaanse vertegen woordiger aan te stellen om het af zetgebied nog wat uit te diepen en de „service" te vergroten. Onraad. Het gedrag van de man wekte evenwel de laatste tijd het groeien de misnoegen van de samenwerken de maatschappijen en enkele klach ten van opdrachtgevers waren ten slotte de oorzaak dat de secretaris van de combinatie zich naar de V. S. begaf. Contacten met opdrachtgevers we zen uit dat vele duizenden dollars van de order-stortingen niet had af gedragen. Voor de opdrachtgevers heette het dat de bouw van de sche pen enige vertraging ondervond en de bouwers moesten horen, dat de klanten nalatig waren. De secretaris van de scheepsbouw- combinatie heeft nog tijdens zijn be zoek aan Amerika een advokaat op dracht gegeven om alle bewijsmate riaal tegen de vertegenwoordiger te verzamelen en een juridische actie tegen de oneerlijke vertegenwoordi ger voor te bereiden. Hoewel men van de zijde der jach tenbóuwers het voorgevallene be treurt, heeft men de hoop en het vertrouwen, dat de Amerikaanse op drachtgevers het Nederlandse pro duct zullen blijven waarderen, waar door de huidige moeilijkheden over wonnen zullen worden. De uitvoering van het „plan Reij- ens" treft tuinbouw en veiling niet gevoelig, verklaren b. en w. van l'ijnacker ln een aan de raadsleden toegezonden rapport. B. en w. heb ben naar aanleiding van de onder meer door de commissie tot behoud van cultuurgronden" naar voren ge brachte stelling, dat uitvoering van het plan 95 hectaren tuinbouwgrond zou kosten, een nauwkeurig onder zoek ingesteld. In Pijnacker is een oppervlakte van ruim 411 ha. als tuinbouwgrond in gebruik; hiervan liggen 77 ha. in het plan-Reijens ruim 18 procent van het totaal). Hiervan zijn bijna 52 ha. nieuw en ruim 25 ha. reeds in het nu gelden de uitbreidingsplan begrepen. Tegen de vaststelling van dit plan zijn in dertijd geen bezwaren gerezen, al dus b. en w., terwijl in dit plan te vens nog een oppervlakte van 44 ha. tuinbouwgrond ligt, dat bij uitvoe ring van plan Reijens gespaard zal blijven. Wordt plan Reijens niet uit gevoerd, dan moet de gewone uit breiding van Pijnacker toch voort gang vinden en gaat de oppervlakte van 44 ha. tuingrond wel verloren. Gesteld mag dus worden, aldus b. en w., dat Reijens 52 ha. extra vraagt, doch dat bij uitvoering van het plan 44 ha. uit het geldende uitbreidings plan gespaard blijven. Het meerdere, door plan Reijens gevraagde, bedraagt dus slechts 8 ha. Verder is in het plan Reijens op genomen de bebouwing van de gron den langs de Vlielandse weg, zonder dat daaraan een bestemming is gege ven. Het is tuingrond met een opper vlakte van 7.15.33 ha. waarop ge bouwd mag worden, waardoor deze oppervlakte ook voor de tuinbouw gespaard kan blijven. B. en w. komen dan tot de con clusie dat Reijens aan tuingrond am per een halve hectare méér vraagt dan uitvoering van het bestaande uitbreidingsplan. Een verschil, dat gevoegelijk verwaarloosd kan wor den, aldus het college. Gezien het overleg, dat thans wordt gevoerd in en met de Stichting van den Arbeid tot verbetering van de inkomenspositie der laagstbezoldig- den, zulks in verband met de recen te stijging van de indexcijfers der prijzen, is de regering bereid over datzelfde onderwerp het overleg in de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken te openen. Aldus heeft de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie mede namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid geant woord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van der Zan den over de beëindiging van het overleg tussen een aantal centrales van overheidspersoneel en de centra le commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de financiële positie van het lager en middelbaar overheidspersoneel. De minister van binnenlandse za ken heeft voorts geantwoord, dat hij bereid is de voorstellen, welke door een aantal centrales bij de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken werden in gediend, bij de griffie van de Twee de Kamer te deponeren, ter vertrou welijke kennisneming door de ka merleden (De voorstellen zijn neder- gelegd ter griffie ter vertrouwelijke kennisneming door de leden). De vraag of de ministers een na dere motivering kunnen geven van de afwijzing der voorstellen is ken nelijk gesteld in de gedachte, dat al le bedoelde voorstellen door de re gering zijn afgewezen. Dit is even wel niet juist, aldus de minister. Aan enkele verlangens van de centrales van overheidspersoneel is de rege ring tegemoet gekomen, met name door de invoering van wat men aan duidt als leeftijdsionen voor de amb tenaren, wier functie is ingedeeld in de bijlage E van het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtenaren 1948, en door verhoging van het ma- In ons land gaat telkenjare een grote oppervlakte cultuurgrond ver loren voor woningbouw, wegen- en kanalenaanleg, aanleg van vliegvel den en sportterreinen. Een en ander houdt verband met de economische ontwikkeling en groei der bevolking. In 1954 werd door een commisie (waarin ziting hadden het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de Directie van de We deropbouw en Volkshuisvesting (thans genaaimd Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) en de Rijksdienst voor het Nationale Plan een rapport uitgebracht. Hierin wordt naar voren gebracht, dat voor de periode 1950 1965 jaarlijks een oppervlakte van 2800—3(500 ha. cultuurgrond (inclu sief bosgrond) naar met-agrarische doeleinden over zal gaan. Voor de achter ons liggende perio de van 19501956 bedroeg het verlies van cultuurgrond gemiddeld 4420 ha. per jaar, terwijl voor het tijdvak 1956—1980 dit geraamd wordt op ge middeld 3160 ha. Uit het onderstaande moge blij ken, dat het verlies in de loop der jaren ruimschoots kan worden op gevangen door de oppervlakte cul- turgrond, welke gewonnen kan wor den door inpoldering en landaanwin ning. Een aanzienlijke oppervlakte grond is nog te winnen door in het gebied van het IJsselmeer een 3-tal polders tezamen groot 155.000 ha. in te pol deren. Hierbij zij opgemerkt, dat de dijk rondom het oostelijk deel van de zuidoostelijke polder reeds is geslo ten en het gebied afgelopen zomer is drooggevallen. (Oostelijk Flevo land, 54.000 ha.). Bij aanneming van het in novem ber 1955 ingediende wetsontwerp op de afsluiting van de zeearmen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg (Delta-wet) zal naar glo bale schatting in het zuidwesten van ons land 10.000 k 15.000 ha. voor in poldering in aanmerking komen. Deze gronden komen in hoofdzaak voor langs de zuidkust van Flakkee en in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. De 1.800 ha. welke bekaad kun nen worden na de tot standkoming van het Drie-eilandenplan en het complex gronden ter grootte van 3.500 ha. dat langs de Westerschelde ingepolderd kan worden zijn in voor noemde oppervlakte mede begrepen. Het laatstgenoemde complex omvat het Zuidsloe, het Zuidkreekrak tus sen Bath en Ossendrecht en het Ver dronken Land van Saeftinge. Door afsluiting van de Lauwers- zee, zijnde de inham tussen Gronin gen en Friesland kan een opper vlakte van 6.000 a 7.000 ha. land worden pewonnen. In de Dollard zou ongeveer 2.500 ha. cultuurgrond op Nederlands grondgebied kunnen wor den ingepolderd, wanneer overeen stemming met Duitsland wordt ver kregen. Bovendien zouden langs de Friese en Groningse kust nog betrekkelijk smalle stroken tot een gezamenlijke oppervlakte van rond 3000 ha. kun nen worden ingepolderd* Voornoemde werken waardoor een bruto-oppervlakte cultuurgrond is te winnen van gemiddeld 180.000 ha., kunnen vóór 1980 tot stand worden gebracht Na uitvoering van het Delta-plan, de LJsselmeerinpolderingen en na af. sluiting van de Lauwerszee zal kun nen worden begonnen met de inpol dering van het Waddengebied in het noorden van ons land. Naar kan wor den aangenomen zal het wellicht mogelijk zijn hier 125.000 ha. aan te winnen. Tenslotte zal 't produktief bodem - areaal verhoogd kunnen worden door ontginning van woeste gronden. Naar schatting komt hiervoor nog in aan merking ongeveer 40.000 ha. De op pervlakte aan woeste gronden is mo menteel wel groter, maar het grootste gedeelte dient gespaard te worden voor recreatie en uit oogpunt van natuurschoon, terwijl ook oefen terreinen gevraagd worden door de militairen. De totale oppervlakte welke, na aftrek van de oppervlakte die be nodigd is voor wegen, kanalen, dij ken, woonkernen enz. 15%), tot bouw- en grasland ontgonnen kan worden tot het jaar 2000 bedraagt derhalve rond 300.000 ha. Het verlies aan cultuurgrond over de komende jaren tot het jaar 2000 kan gesteld worden op 140.000 ha. Volgens deze berekeningen zullen slechts 160.000 ha. (t.w. 300.000 140.000) kunnen bijdragen in de gro tere behoefte aan voedsel tengevolge van de uitbreiding van de bevolking. De oppervlakte die hiervoor benodigd ximumsalaris van de ambtenaren in de salarisgroepen 2, 2a, 3 en 3a van de bijlage E 1 van genoemd bezoldi gingsbesluit, door welke beide maat regelen de lonen van de werklieden in overheidsdienst zijn aangepast aan de lonen in de metaalindustrie. Nadien heeft de regering zich bij nadere overweging ook bereid ver klaard, met de centrales van over heidspersoneel overleg te voeren over de bezoldiging van het perso neel, ingedeeld in de schrijversran gen. Dit overleg is nog niet afgeslo ten. Er zij op gewezen, dat de ingewil ligde verlangens alle verbeteringen betreffen voor groepen der laagstbe- zoldigden. De bezwaren van de regering te gen het merendeel der voorstellen lagen voor een deel op het terrein van de bezoldigingstechniek. Zo moe ten b.v. de voorstellen betreffende automatische doorloop naar hogere rangen in strijd worden geacht met het principe, dat de bezoldiging van de ambtenaar in de eerste plaats in overeenstemming dient te zijn met de waarde van de door hem verrichte taak. Deze gedachte ligt ook ten grondslag aan de invoering van de werkclassificatie voor het overheids personeel, waarmee de centrales hebben ingestemd. Andere voorstellen strekten tot het treffen van voorzieningen (als b. v. het invoeren van diensttijdtoeslagen óók voor het administratieve perso neel), welke verder gaan dan het geen tot dusver in het particuliere bedrijfsleven is tot stand gekomen. Voor zover tegen een deel van de voorstellen bovenbedoelde bezwaren niet golden, vormden de financiële omstandigheden van het rijk een ernstig bezwaar tegen inwilliging van die voorstellen terwijl ten slotte ook de algemene loonpolitiek van de regering, welke erop gericht is, bij het toekennen van loonsverhogin gen de grootst mogelijke beperlring in acht nemen, ten einde inflatoire impulsen van de loonzijde uit te ver mijden, zich daartegen verzet. De financiële gevolgen van aan vaarding van alle door de centrales van overheidspersoneel gedane voor stellen zijn naar het oordeel van de minister zelfs niet bij benadering aan te geven. Voor zover de niet ingewilligde voorstellen zijn afgewezen op grond van de bezwaren, genoemd in de voorlaatste alinea zouden zij onge veer 10 miljoen per jaar kosten. Bij deze raming is er rekening mee ge houden, dat de voor het rijksperso neel te treffen maatregelen gevolgd zouden worden door gelijke voorzie ningen voor het personeel der lagere publiekrechtelijke organen. De kosten van de voorzieningen, bovenvermeld onder leeftijdsionen enz. bedragen naar ruwe schatting 9 miljoen. WERELDMACHT OLIE 1 het duurt 10-450 miljoen jaareer er aardolie ontstaat dewereld verbrufct jaarlijks zoveel aard olie alsde natuur in 400000 jaar schiep uit aardolie haaltmer ca 1400 bijprodukten ca.100jaar geleden ge bruikte menaardoTie nog bijna alleen als smenng engeneesmid de aardolie voorziet voorca35%inde ener- qiebehoef le vd wereld ca 25%v de wereld- scheepstonnage wordt gebruikt voor het vervoer van olie ca700 raffinaderijen helpende wereld a*n ol,e. ca200iaarv.Chr was aardolie reeds bekert kan gesteld worden op 500.000 ha. Dus een tekort van 340.000 ha. Onze bestaande cultuurgronden zullen derhalve tot een hogere pro- duktiestaat moeten worden gebracht, door de produktieomstandigheden door uitvoering van cultuurtechni sche werken te verbeteren. Ir. L. H. BOUWMAN door E. Phillips Oppenheim 11) Phineas Duge was van alles op de hoogte. Hij glimlachte, toen Virginia hem haar nieuws kwam brengen. „Zij moeten werkelijk wel wanho pig zijn, zeide hij, „om zoveel te wa gen. Trouwens, ik denk, dat zij het stilzwijgen van die kerels secuur ge kocht hebben." De middagbladen stonden vol van de inbraak. Voor het gerecht liet de man, die gegrepen was, geen woord los. Hij scheen zijn lot met dof fana tisme te dragen en het doel van de poging tot roof, bracht niets aan 't licht. Phineas Duge hield die dag de schijn op van ernstig ongesteld te zijn. Niemand werd bij hem toe gelaten. Een bulletin, dat buiten was aangeplakt, vermeldde, dat de dok toren volslagen rust bevolen hadden en al die tijd vlogen vanuit zijn slaapkamer, hoog achter in het huis, zijn opdrachten naar Oost en West langs de telefoondraden het hele land door. De zaken, waar hij in ge wikkeld was, werden door hem met energie tot een goed einde gebracht. Niemand zag, dat zijn secretarissen onophoudelijk heen en weer naar zijn kamer gingen en geen van bei den zou erkennen, integendeel, zij ontkenden het vierkant, als men er naar vToeg dat zij hun meester zelfs °°k maar gezien hadden. Tegen de middag keerde Virginia van een kleine rijtoer in het park terug en hoorde, dat twee heren, die haar spreken wilden, op haar wacht ten. Zij vond echter niemand in de spreekkamer of zitkamer en belde om de butler. „Waar zijn de mensen, die mij spreken wilden, Groves?", vroeg zij. „Zij zijn in de bibliotheek, juf frouw", antwoordde de man. „Meen je in de kamer van mijn heer?", vroeg zij met een plotseling angstig vermoeden. „Ja, juffrouw", antwoordde de man. „Ziet u, het waren mijnheer Weiss en mijnheer Higgins, twee van mijnheers beste vrienden en zij wilden graag de kamer zien, waar ingebroken is." Virginia keek naar de man met verontwaardigde blikken. „Groves", zeide zij, „ik had je zo streng bevolen, niemand in die ka mer te laten." „Het spijt mij, juffrouw, als ik verkeerd gedaan heb", antwoordde de man. „Ik maakte een uitzonde ring voor deze twee heren, omdat zij zo dikwijls hier kwamen en zulke oude vrienden van mijnheer Duge zijn en daarom liet ik ze binnen." Virginia ging langs hem heen en liep naar de overkant van de hall. Ze trad plotseling de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Weiss, met een bos sleutels in de hand, was bezig er een te zoeken die op het bureau van haar oom pas te. Higgins, die een open zakmes in de hand hield, scheen geprobeerd te hebben het slot te forceren. Zü schrikten op, toen zij Virginia bin nen zagen komen en het TLrong op eens tot haar door, dat zij met hun bezoek gewacht hadden, tot zij haar uit hadden zien gaan en dat zij hen overrompelde door zo gauw thuis te komen. „Mijnheer Weiss" zeide zij, door de kamer op hem toelopende, „ik heb het toezicht over deze kamer. Het is op bevel van mijn oom, dat niemand er in mag komen. Het spijt mij, dat een knecht, die mijn instruc ties niet begrepen had u binnen liet gaan en ik verzoek u, mij dadelijk naar de zitkamer te volgen." Weiss stond op. Higgins was enige stappen achteruit gegaan in de rich ting van de deur en Virginia gaf er zich opeens rekenschap van, dat de weg terug voor haar was afgesne den. „Jonge dame", zei de eerste, „u moet het ons vergeven en mij in het bijzonder als wij u duidelijk zeggen, waar het op staat. Ik heb u over het stuk gesproken, waar wij ons voor interesseren en dat uw oom hier gis teren had. Wij zouden er onder ge wone omstandigheden in berust heb ben, dat het hier bleef, maar na de gebeurtenissen van vannacht zijn wij niet van plan het hier nog een uur langer te laten. Als uw oom niet wel genoeg is, dat wij hem spreken kunnen, dan moeten wij de zaak zelf in handen nemen. U ziet nu zelf welk gevaar wij lopen, nu vannacht een poging is gedaan, om deze pa pieren te stelen, wat bijna gelukt is." ,Ik heb gehoord, wat u zegt", ant woordde Virginia, ,mag ik u vragen, wat u van plan bent te doen?" „Dit bureau, zo nodig, open te bre ken", zei Weiss en op de een of an dere manier het kistje open zien te krijgen, waarin die papieren zitten." „En als ik u nu zeg", antwoordde zij kalm, „dat ik niet zal toestaan dat er in deze kamer binnen de vier entwintig uur een tweede inbraak plaats heeft?" Higgins trad nader. „Juffrouw Virginia", zeide hij, vergeef mij, juffrouw Longworth, u ziet er uit, als een verstandige jonge vrouw. Ik geloof, dat u dat ook bent. Denk uzelf eens even in onze plaats. Onze gehele toekomst van mannen van invloed en goeden naam hangt er van af, dat enkele papieren, die uw oom onder zijn be rusting heeft, volkomen geheim blij ven. Wij hebben ze hem toever trouwd, toen hij gezond was, maar wij zijn niet van plan ze hier te la ten nu hij daar boven ernstig ziek ligt en er al een poging is gedaan, om ze te stelen. Neemt u het ergste geval, dat uw oom zou sterven, dan zal dit alles verzegeld worden en niets ter wereld kan verhinderen, dat die documenten publiek eigen dom worden. U kunt u niet voorstel len, wat dat voor ons betekent. Het zou niet alleen een ramp zijn voor onszelf maar voor honderden ande ren. Het zou een paniek veroorza ken op alle geldmarkten van de wereld. Onze bedoeling was, dat stuk slechts vierentwintig uur te laten be staan. Wij zijn vast besloten, het niet langer in deze kamer te laten, bewaakt of onbewaakt. Kunt u niet met ons meevoelen?" Alleg wat in deze kamer is", zeide Virginia, „is veilig, totdat mijn oom goed genoeg is om te beslissen, wat er gedaan moet worden. Zolang hij is zoals nu, zal ik niet toestaan, dat er iets aan veranderd wordt." „U hebt familie, die u zoudt wil len helpen", zei Higgins betekenis vol. „Het komt niet in mij op, u om te willen kopen, denk niet dat ik zo iets bedoel. Maar wij samen wil len u honderd duizend dollar voor die papieren geven en ik sta er voor in, dat uw oom. als hij boter is. u met genoegen er nog. honderd dui zend bij zal geven, omdat u zo ver standig was, ze ons ter hand te stel len." Virginia keerde hem haar rug toe. „Neemt u mij niet kwalijk, mijn heer Weiss", zeide zij, „maar dit is geen kwestie waarover ik met u of uw vriend kan beraadslagen. Ik kan u niet in deze deze kamer laten blij ven. Als u niet heen wilt gaan, moet ik om bedienden bellen." Higgins maakte een plotselinge beweging, alsof hy haar by de arm wilde grijpen, maar zy was hem te vlug af. Zy draaide zich plotseling om en zij hield een zeer klein, maar zeer moorddadig uitziend voorwerp in haar uitgestrekte hand. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5