3)e ftzicbeSoti/fcci/iit Beide Spoetniks seinen niet meer Het leven der Fransen wordt duurder Hondegraf in de lucht Hei ruimtehondje vond de dood Rusland leent India Het bleef gister rustig te Djakarta Het is nog niet pluis in Jordanië Loot met adellijke stamboom in historische grond 10 MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14256 Directeur: C. M. v. HAMERS VE1D. HooMredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart Franco p.p f 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De radiozenders van de tweede Russische kunstmaan hebben „volgens plan" opgehouden te werken, aldus heeft Radio-Moskou zondagavond mee gedeeld. In de radio-uitzending werd bekendgemaakt, dat verdere waarnemingen langs optische weg en door middel van radar zullen geschieden De medische en de biologische waarnemingen zijn voltooid. In de vroege editie van het dagblad van de Italiaanse communistische partij l'Unita wordt gemeld, dat zondagavond laat in Moskou officieel is bekendgemaakt, dat het hondje in de tweede kunstmaan is omgekomen. Volgens deze bekendmaking is het hondje opzettelijk met vergif om het leven gebracht. l'Unita zei dat in Moskou officieel was meegedeeld dat zich in het aller- laatste voedsel dat nog voor de hond over was geweest, vergif had bevon den ten einde te voorkomen dat het dier een langzame dood zou sterven. AMERIKA DOET NIET ONDER VOOR RUSLAND. De Amerikaanse plaatsvervangende minister van defenrie Donald Quarles deelde gisteren mede dat er Ameri kaanse raketten zijn die even zware kunstmanen als de tweede Russische kunnen lanceren. In een televisie-uitzending vroeg men minister Quarles of er Ameri kaanse raketten waren die een last van 450 kilo op 1600 kilometer in een baan om de aarde kunnen brengen. Hij antwoordde bevestigend en voegde er aan toe dat men in de Ver enigde Staten wel veel eerder een Amerikaans vliegtuig in de Oceaan Tientallen schepen en vliegtuigen hebben gisteren in de Stille Oceaan tevergeefs gespeurd naar een Stra- tocruiser van de Pan American Air ways, de Romance of te Skies, die za terdag op weg van San Fransisco naar Honoloeloe met 44 personen aan boord is terongelukt. Twee vliegtuigen hebben gisteren tweemaal na elkaar met een uur tus senruimte SOS-signalen opgevangen maar de laatste uren is niets meer vernomen. Inmiddels is men een onderzoek be gonnen naar een hoge verzekering af gesloten voordat het vliegtuig ver trok. Men houdt ernstig rekening met een ontploffing in het vliegtuig tij dens de vlucht, al of niet moedwillig veroorzaakt. Het Amerikaanse vliegdekschip Philippine Sea is met vliegtuigen en helicopters op weg naar het gebied waar de Stratocruiser vermist wordt. Aan het zoeken naar het vliegtuig nemen reeds onder meer twee duik boten, een KLM-vliegtuig en twee toestellen van de Nederlandse Ma rine deeL Een van de 36 passagiers van de vermiste stratocruiser is mej. Soehar- tijah van der Bijl, een 30-jarige on derwijzeres die na een studie van een jaar in Rome en de Verenigde Staten naar Djakarta terugkeerde. Nasser wil wel betalen President Nasser van Egypte heeft de Wereldbank officieel verzocht tus sen Egypte en de oude Suezkanaal- maatschappij te bemiddelen. Dit heeft de president van de Wereldbank Eugene Black, gisteren in Cairo mee gedeeld na een onderhoud van twee uur met Nasser. Black zou vandaag naar Parijs vertrekken om ook de Suezkanaalmaatschappij toestemming voor zijn bemiddeling te vragen. De Egyptische regering heeft zich herhaaldelijk bereid verklaard de aandeelhouders van de genationali seerde maatschappij een schadever goeding te betalen. Zij weigert echter te onderhandelen met de maatschap pij zelf, tenzij deze zich bereid ver klaart de buiten Egypte aanwezige activa der maatschappij aan Egypte over te dragen. Naar verluidt is een compromis-oplossing nu niet meer ver af. Black heeft uitdrukkelijk tegenge sproken dat hij met Nasser over een lening van de Wereldbank heeft on derhandeld. Benoeming Bisdom Haarlem Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot ere-ka- nunnik van het Haarlems kathedraal kapittel de hoogeerw. heer P. L. C. v. d. Meer, deken van Hoorn. VERHUISDRUKTE BIJ DE BISSCHOP. In verband met de verhuizing van de bisschop van Rotterdam en van de bisschoppelijke curie naar Konin gin Emmaplein 3, alsmede van de vi caris van het bisdom naar Koningin Emmaplein 4, verzoekt het bisdom Rotterdam tussen 11 en 25 november slechts in uiterste noodzaak schrifte lijke aanvragen in te dienen of op te bellen. Stukken betreffende de zielzorg zullen direct behandeld worden. kunstmaan had kunnen lanceren maar dat niet had gedaan uit vrees dat de militaire inspanning erdoor vertraagd zou worden. Serieus. Het Britse zondagsblad „The Peope" heeft een beloning var een hal:' mil joen gulden uitgeloofd voor degene, die binnen tien jaar als eerste de maan bereikt en op de aarde terug keert, om zijn ervaringe.i mee te de len. „Het is voldoende als men rond de maan cirkelt en terugkeert. Dit is een ernstig aanbod", aldus het blad. Britse proeven. Op het proefterrein van Woomera in Australië wordt op het ogenblik een programma uitgevoerd van Enge land en Australië voor het afschieten van langeafstandsprojectielen naar de bovenste lagen van de atmosfeer. KUNSTMAAN ONZICHTBAAR. Naar de sterrenwacht te Utrecht ons mededeelt, is door het slechte weer van de afgelopen dagen de tweede kunstmaan op zondag en maandag in Nederland niet. gezien. Morgen, 12 november, zal hy eerst 's morgens om 05.03 uur verschijnen op ongeveer 40 graden hoogte in het zuid-oosten, gaande van zuid naar oost. Daarna verschijnt hij om 06.45 urn- ten noord-westen van het Zenith gaande van west naar noord. Hij zal dan vooral de tweede keer, als de weersomstandigheden gunstig zijn, goed te zien zijn. De eerste kunstmaan en zijn raket zijn deze da gen niet te zien. In New Delhi is zaterdagavond een Indisch-Russische overeenkomst on dertekend, die inhoudt dat de Sowjet- Unie aan India een bedrag van 500 miljoen roebel voor industriële ont wikkeling. De rente is bepaald op 2 1/2 pro cent, de aflosingstermijn is twaalf jaar. De terugbetaling begint een jaar nadat de Sowjet-Unie de leve ring van machines en materialen heeft voltooid. Met de lening zullen o.m. worden gebouwd een zware machinefabriek, een fabriek voor mijnbouwappatuur, een krachtstation en een fabriek voor optisch glaswerk. 't Lijkt wel Sinterklaas in Londen Veel geschreeuw weinig wol Het is zondag rustig gebleven in Djakarta. Het was de eerste dag van de boycot-actie tegen de Nederlan ders in Indonesië, doch dezen lieten zich niet zien en incidenten zijn niet gemeld. De regering had voorzorgs maatregelen getroffen. Militairen met de bajonet op het geweer hadden zaterdag reeds in centraal Djakarta een sleutelpost in genomen om incidenten te voorko men tussen buitenlanders en Indone- Oorlogen en stakingen presenteren nota Het zal de nieuwe Franse premier Gaillard niet meevallen om de financ. toestand van zijn land te saneren. En 't zal de Fransen zelf ook niet meeval len om de gaten, welke de Algerijn se oorlog, de voortdurende stakin gen en de loonsverhogingen in de eco nomische positie van het land hebben gemaakt, te stoppen. Minister Gaillard heeft een reeks fiscale maatregelen aangekondigd en deze week zal de volksvertegenwoor diging moeten beslissen of zij mee wil werken aan het economisch her stel en een einde wil maken aan de verzwakking van de frank dan wel dat bij de „va banquepolitiek" van tot dusver wil voortzetten!. Het begrotingstekort van 800 mil jard franks wil de regering voor het volgend jaar terugbrengen tot 600 miljard. Uit nieuwe belastingen en andere heffingen zullen de rond 105 miljard franks moeten worden gevon den. Direct na* het goedkeuren van de speciale volmachten zal vier miljard per jaar kunnen worden gevonden uit het duurder maken van het afge ven van rijbewijzen, passen en jacht vergunningen. Prijsstijgingen. Met ingang van 1 december wo^dt de fabricage van verscheidene catego rieën luxe artikelen met vijf procent extra belast en het gevolg is, dat zij dienovereenkomstig in prijs zullen stijgen. Bovendien komen er verhogingen van de omzetbelasting voor notels, restaurants, kappers, bioscopen, kunsthandels, antiquariaten enz. Het gevolg zal zijn dat hun prijzen gemid deld met zes procent zullen wordèn verhoogd. Uit deze heffingen hoopt men 36 miljard te vinden. Het eerste gevolg van de nieuwe maatregelen zal voorlopig zijn dat met ingang van vandaag het vlees in de slagerswinkels duurder wordt en dat de kolenprijzen omhoog gaan Volgen de maand zullen veel kruidenierswa ren en groenten volgen. sische jongeren, die zouden demon streren voor de „terugkeer" van Ne derlands Nieuw-Guinea. Soldaten omringden de Djakarta- club, vroeger een Nederlandse in stelling, die nu echter onder geza menlijk Euuropees en Indonesisch beheer staat. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr Soebrandio, heeft aan de vooravond van zijn vertrek naar New York, waar hij de Indone sische delegatie bij de V. N. zal lei den, zondag verklaard: „Ik hoop dat mijn zienswijze onjuist is, dat de ge meenschappelijke Nederlands-Austra lische verklaring een militair verdrag vormt tegen Indonesië". „Maar als de houding van Neder land en Australië in die richting zou leiden, zou dat onmiddellijk de hou ding van geheel Azië tegenover de rest van Europese landen, volkomen wijzigen". Hoogwater in de Po-vlakte De Italiaanse politie en brand weer, uitgerust met motorboten en amfibievaartuigen, deden zondag avond bij het licht van fakkels hun uiterste best om het water van de Po, dat sterk gestegen is en dat de be volking van de Po-delta bedreigt, in bedwang te houden. Eerder op de dag waren de dijken reeds op drie plaatsen doorgebroken. Minstens 150 mensen moesten geë vacueerd worden. In Venetië staan vele straten blank. Aanslag op koning Hoessein gevreesd Het schijnt in Jordanië nog/altijd niet pluis te zijn; er heerst nog altijd een politieke crisis. Men vreest in Amman zelfs een aanslag op het leven van koning Hoessein, wordt in westelijke diplo matieke kringen op Cyprus verno men. Men meent in deze kringen dat Hoessein, als hij zijn troon wil red den, spoedig een verzoening tot stand zal moeten brengen tussen rechts en links, met name met de Pa lestijnse elementen en de pro-Syri- sche en pro-Egyptische groepen. De Palestijnse bevolking is, in te genstelling tot de eigenlijke Jorda- niërs, panarabisch van instelling. Zij zou weinig bezwaar hebben tegen een samensmelting met Syrië of een andere Arabische staat, resp. tegen een losmaking van het Palestijnse deel van het land van het overige gebied. Het kunstmatige element in de structuur van Jordanië is volgens sommige diplomaten de voornaamste oorzaak van de bedreiging. Daarbij komt dan nog de Egyptische cam pagne tegen het land en tegen de troon. Maar ernstiger dan dat noemt men de thans veelvuldig voorkomende sabotage in Jordanië. In het Ajlun- district zijn aanslagen aan de orde van de dag. In de kloostertuin van het stedelijk museum „Het Prinsenhof' in Delft is zaterdag op initiatief van mr K. P. van der Mandele van de stichting „Het Prinsenhof" een loot geplant van een eeuwenoude linde in de tuin van het slot „Dillenburg" in Duitsland. De foto laat zien hoe mr Van der Mandele (links) de loot plantte samen met de burgemeester van de Duitse stad Dillenburg, de heer G. Beermann. Tussen hen beiden door ziet men de heer D. de Loor, burgemeester van Delft. Zaterdag heeft de nieuwe Londense Lord Mayor, Sir Denis Truscott, de opvolger van Sir Cullum Welch, in een optocht de traditionele rijtoer van Guildnall naar de Londense gerechtsgebouwen gemaakt. De foto laat zien hoe de nieuwe Lord Mayor vanuit zijn rijtuig de enorme menigte langs de route met zijn steek toewuifde. Aanslag in de Sahara Franse vliegtuigen en patrouilles zoeken het westelijke deel van de Sahara af naar een bende opstande lingen. die vier dagen geleden een olie-prospectieploeg heeft aangeval len. Zestien leden van de ploeg zijn om het leven gekomen, t.w. zeven Euro pese burgers en negen leden van het vreemdelingenlegioen. Bovendien worden twee Europese en zes Mo hammedaanse burgers vermist. Het is de eerste aanval sinds de leiding van de opstandelingen elf aagen geleden een „Sahara-front" aankondigde om te verhinderen dat Frankrijk daar olie gaat winnen. De opstandelingen hebben het vuur op de kolonne geopend vanuit een hinderlaag. De prospectieploeg reis de in tien auto's die over een lengte van 20 km verspreid reden. De ene na de andere auto werd onder vuur genomen. Zes auto's zyn op het slag veld gebleven. De inzittenden van twee ervan hebben te voet een oase bereikt, waar zij door helikopters werden opgepikt. Een half dozijn andere overlevenden is in Timimoen aangekomen. Het verkeer over de passen van de kleine ende grote St. Bernhard, in de Alpen, is onderbroken. Er ligt ln deze bergengten een sneeuwlaag van anderhalf tot twee meter, terwijl de temperatuur er acht tot tien gra den onder nul Is. Een bijna overeenkomstige toestand doet zich voor in de bergpassen in Piemont en Lombardije, in Noord-Ita- lië. Dit nummer bettaai Dit 12 pagina's HOE wordf het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND Overwegend zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind. KORTE golf Het Britse haarkundige instituut is na uitvoerige onderzoekingen tot de slotsom gekomen, dat kaalhoofdig heid ongeneeslijk is. Het instituut is nu van plan een grote publiciteitscampagne te begin nen tegen de activiteit van hen, die beweren een doeltreffend haargroei middel te hebben ontdekt. Vochtige lucht Het weer in een groot deel van Europa wordt bepaald door een lage drukgebied, waarvan het centrum nabij Italië is gelegen. Om dit lage drukgebied stroomt met oostelijke tot noordoostelijke winden vochtige lucht, afkomstig uit het Middellandse Zeegebied, naar onze streken. In deze luchtstroming komt veel bewolking voor, waaruit hier en daar motregen valt. Door de bewolking is de dage lijkse schommeling van de tempera tuur gering. Van Scandinavië tot hal verwege de oceaan strekt zich een hogedrukgebied uit, dat thans in Noord-Scandinavië wordt aangetast door een actieve depressie in de Pool- zee. Tussen de Azoren en de Golf van Biscaye ontwikkelde zich zondag een nieuwe depressie, die zich evenwel maar weinig verplaatst. De lucht- circulatie in onze omgeving zal de komende 24 uur slechts geringe wij zigingen ondergaan, zodat ook in het huidige weertype geen belangrijke veranderingen zijn te verwachten. 12 Nov. zon op: 7.56; onder: 16.56; maan op: 21.27; onder: 12.07. Hoogwaterstanden 12 Nov. v.m. 6.n.m. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI1- STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. onbew. 4 C. licht bew. 1 zwaar bew. 2 geh. bew. 9 zwaar bew. 4 regen 8 motregen 9 motregen 9 motregen 6 geh. bew. 6 zwaar bew. 7 regen 5 zwaar bew. 9 motregen 10 zwaar bew. regen 6 motregen 6 regen 4 zwaar bew. 6 geh. bew. 11 regen 6 licht bew. 9 zwaar bew. 7 half bew. 13 Korreltje Iedereen weet, dat er zonder de welwillendheid van de vijand geen vrede mogelijk is. (Karei V).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1