Ned. elftal speelt teleurstellende wedstrijd door falende voorhoede ,De stemmentov WIE WE Van de zeven voorhoedespelers alleen Carlier behoorlijk Jeugdelftal verloor van Gronings team: 1-3 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Londense ploeg won met 1-0 ALS HET WAAR IS, dat een slechte generale repetitie in de regel ge volgd wordt door een goede uitvoering, dan nemen we dit gaarne aan, doch het vertoonde spel in de oefenwedstrijd van het Voorlopig Nederlands elftal tegen de London Combination, gister middag in het Feyenoord Stadion ge speeld, wettigt deze stelregel allerminst Wanneer d i t elftal moet aantreden voor de 85ste landenwedstrjjd Nederland België op zondag 17 november, even eens in het Feyenoord Stadion te spelen dan geven we Oranje absoluut geen Zelfs als men in aanmerking neemt, dat het hier slechts een gewone oefen wedstrijd gold, dan nóg is het vertoonde spel bedroevend te noemen. Want de situatie was toch altijd nog zó. dat en kele spelers zich voor een plaats in de voorhoede moesten klasseren ter ver vanging en verjonging van het gouden binnentrio RijversLenstraWilkes. Maar wat Schuurman, Krulver, Cla- van, Meyers, Tol en Van Wissen deze middag hebben laten zien was wel heel erg teleurstellend. Met opzet noemen we hierbij Carlier niet, want deze heeft zich nog de beste getoond van het sep tet, dat door Elek Schwartz was uit verkoren om zich een plaats in het Oranje-elftal te veroveren. „Je kunt moeilijk verwachten, dat ik tevreden ben over het vertoonde spel", aldus zei de Nederlandse bondscoach na de ontmoeting. En het was niet be paald die 10 nederlaag, die hem min der prettig stemde, de oorzaak lag in het teleurstellende spel van de voor hoedespelers en het absoluut mislukken van de experimenten in deze linie. Van de zeven spelers, die afwisselend voor en na de rust deze linie vormden, deed alleen Bart Carlier zijn best en in min dere mate konden Clavan en Kruiver Tengevolge daarvan zijn de moeilijk heden in de voorhoede met betrekking tot een vrijwel zeker noodzakelijke ver- joging van deze linie, allerminst opge lost Eerder is het tegendeel het geval. Voor -degenen, die de wedstrijd hebben gezien, is het vrij duidelijk geworden, dat slechts 'n enkeling kans heeft op een plaats in het definitieve elftal en dat dus vrijwel zeker moet worden te ruggeroepen naar oudere spelersdie in de laatste wedstrijd tegen Luxem burg en Oostenrijk ook allerminst vol daan hebben, doch die in ieder geval de noodzakelijke routine voor een be langrijke wedstrijd, als tegen België nodig is, bezitten. Veertien spelers zijn in deze wedstrijd voor Nederlandse ploeg in het veld geweest. Pieters Graafland verdedigde het Nederlandse doel in de eerste helft, Frans de Munck daarna. Voor de rust was de voorhoede als volgt: Meyers Kruiver Schuurman M. Clavan Carlier; in de tweede helft namen Van Wissen en Tol de plaatsen van Kruiver en Schuurman in. De middenlinie en verdediging kwamen vóór rust en daar na met dezelfde spelers uit. Van hen was Cor van der Hart de beste, maar heel veel moeite hebben zij ook met de Engelse aanvallen niet gehad, al waren linksbinnen Alf Stokes en mid- voor Len Duquemin soms wel gevaar lijk. Ook Jan Klaassens speelde, vooral verdedigend, niet onverdienstelijk, maar zijn plaatsen was vaak onzuiver. Nog Deze foto toont een duel om de bal tussen Bart Carlier, die zijn hoofd, en de Engelse doelman Godwin, die zUn vuist gebruikte. Op de achter grond de Nederlander Kruiver. meer viel dit laatste op bij Jan Noter- mans, hoe goed hij soms ook in ander opzicht speelde. Hieruit blijkt, dat het teleurstellende spel in deze door ongeveer 20.000 be zoekers bijgewoonde wedstrijd nog vrij behoorlijk door het fraaie weer, want men had slechts op 10.000 toe schouwers gerekend hoofdzakelijk komt op rekening van de voorhoede. Een buitengewoon moeilijk geval voor bondscoach Schwartz, want hij heeft geen gelegenheid meer tot verder ex- perimenteren. De jongeren hoe goed somtijds spelend in clubverband heb ben daarmede een behoorlijke kans om hun capaciteiten te tonen, lelijk voorbij laten gaan en zij noch hun aanhang, die hen als 't ware naar voren hebben gebracht zullen zich hebben te be klagen, indien zij niet in de definitieve ploeg worden gekozen. DE WEDSTRIJD ZELF is eigenlijk gauw verteld, want het heeft geen zin de vele machteloze aanvallen, noch het slechte schieten te memoreren. Erg moeilijk heeft de Bournemouth-keeper Tom Godwin het niet gehad. Twee ge vaarlijke schoten van rechtsbuiten Meyers heeft hij behoorlijk verwerkt, maar het hadden er veel meer kunnen zijn, indien de Feyenoorder en met hem ook anderen niet tot in het oneindige hadden gecombineerd inplaats van een Nog een mislukt experiment DE wedstrijd tussen het voor lopig Nederlands elftal en de „London Combination" is gister- middag op een ongebruikelijk tijd stip begonnen: om twee uur. De KNVB kwam daarmee tege moet aan de verlangens van de Rotterdamse politie, die het orga- niseren van belangrijke wedstrij den in het Feyenoord Stadion in de namiddag ongewenst acht in verband met de extra verkeers- drukte tijdens het spitsuur. Het is voor de bond een kost baar experiment geworden. Werden 1 tot dusverre de oefenwedstrijden van het Nederlands elftal bij ge- woond door 40.000 50.000 toe- schouwers, ditmaal waren nauwe- lijks 18.000 toeschouwers in het stadion aanwezig onmiskenbaar J een gevolg van het vroege aan- vangsuur. w Het experiment is bovendien mis- lukt. Want ook ditmaal kon een verkeerschaos niet worden voor komen. Voor de wedstrijd onder vond het verkeer weinig moeilijk heden, na afloop echter des te meer. Vanaf het stadion tot de Maastunnel vormde zich een enor- me file van voertuigen en meeste automobilisten konden de afstand van nauwelijks 3,5 km. slechts in ruim een uur afleggen* De Maastunnel was opnieuw de grote rem. Het normale vrachtver- voer, de opkomende drukte van het spitsuuren het extra verkeer J voor de voetbalwedstrijd gingen i gezamenlijk de capaciteit van de J „bottleneck" te boven. Er ontston- J den stremmingen en dat vererger- de, hoewel geen ongelukken zijn gebeurd, de situatie, omdat het spitsuur inmiddels was aangebro- J ken. De moeilijkheden werden pas J omstreeks 7 uur opgelost, nadat de j politie vele auto's naar de Maas- bruggen had gedirigeerd. behoorlijk schot te lossen. Bovendien heeft linksbuiten Carlier genoeg voor zetten gegeven, maar er ontbrak steeds een man, die de geboden kansen wist te benutten Nederland had bijna voortdurend een kleine meerderheid in het veld, ook al doordat veel in de breedte werd ge speeld, maar verloor desondanks, zij het dan met het geringst mogelijke verschil: 01. Dat doelpunt kwam toen er 36 minuten was gespeeld van de voet van Kavin Buron, die de eer van zijn ploeg daarmee hoog hield en zulks terecht verdiende, want hij was de grote zwoe ger in de Engelse aanval. Bijna had rechtsbuiten Govan er nog 02 van ge maakt, doch Wiersma wierp zich op tijd in de strijd om deze aanval onschade lijk te maken. De tweede helft van de strijd was nog van minder gehalte. De na het Engelse doelpunt gelanceerde kreet „Abe, Abe!" werd nu veelvuldig ge hoord, maar erger was nog het her haaldelijk gefluit, waarop „de lieden uit het publiek" eigen spelers onthaal den. Dat deprimeerde de spelers waar schijnlijk nog meer en ondanks het feit, dat zo nu en dan het gehele Neder lands elftal op de Engelse helft stond en dat zelfs Wiersma en Van der Hart mee ten aanval trokken, niets was in staat die hatelijke nul voor de Neder landse voorhoede uit te wissen. De cor nerverhouding was 82 in het voor deel van Nederland. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal (1820 jaar) dat zaterdag 16 novem ber te Breda tegen de Belgische junio res uitkomt, heeft gisteravond op het teprein van Oosterparkers te Groningen een oefenwedstrijd gespeeld tegen een vertegenwoordigend Gronings team, waarin echter geen spelers van de ere divisieclub GVAV waren opgesteld. De jeugdploeg verloor met 13. De rust stand was 12. De uitslag is wel wat in strijd met de krachtsverhoudingen in het veld. Het jeugdteam overspeelde de Groningers gedurende geruime tijd zelfs. De voor hoede van Groningen maakte echter van de kansen een beter gebruik. Het Groningse team nam een 20 voorsprong door Medema en Eimers (beiden Velocitas). Na 35 minuten scoor de Swart (Ajax) het enige doelpunt van de jeugd. Kort voor het einde van deze ontmoeting bracht Mensinga (Be Quick) de stand op 31. Bij de jeugd blonken vooral de SW-er Romeyn en de Feyenoord-speler Veldhoen uit. ENGELANDNOORD-IERLAND 2—3 In het stadion te Wembley heeft het Noordierse elftal, dat uitslutend uit spe lers van Engelse en Schotse leagueclubs bestond, een verrassende 32 overwin ning' op 'de Engelse ploeg behaald, na bij ruit met 10 te hebben voorge staan. Dit was de eerste overwinning van de Noordieren op de Engelsen in een pe riode van 30 jaar, en het was de eerste nederlaag van de Engelsen in een reeks van 17 internationale wedstrijden in een periode van twee jaar. Bijna iedere Engelsman had een off-day, en dit gold speciaal voor aanvoerder Billy Wright, die in 50 interlandwedstrijden nooit slechter heeft gespeeld. Het eerste Noordierse doelpunt was aan een over treding van Wright te wijten. De Noordieren speelden prachtig en werden uitnemend aangevoerd door de rechtshalf Danny Blanchflower. Maar de beste man van het veld was hun doelman Harry Gregg van Doncaster Rovers, die in de laatste minuten, door een kogel van Ronnie Clayton meester lijk te keren, de zege van zijn ploeg tot een feit maakte. WERELDKAMPIOENSCHAP 1958 Schotland naar elndtoornool In Zweden De voetbalwedstrijd Schotland—Zwit serland in groep 9 (Europese zone) van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal 1958, gis teren te Glasgow gespeeld, is door de Schotten met 3—2 gewonnen. Bij de rust was de stand 11. De stand in deze groep is thans: Schotland 4 3 0 1 6 109 Spanje 3 1113 8—7 Zwitserl3 4 1 2 1 5—7 De laatste wedstrijd voor deze groep, ZwitserlandSpanje, wordt op 24 nov. a.s. te Lausanne gespeeld, maar heeft geen invloed meer op de eindstand. Wint Spanje dan komt het toch 1 punt tekort om gelijk te komen met Schot land, dat zich in de eindronde heeft geplaatst. PAARDESPORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de woensdag te Duin-, digt gehouden draverijen luiden: Fans-prijs: 1. Willy Bond (J. van Dooyeweerd) 1.33.6, 2. Winston Spen cer; 3. Wilma Zora. Toto: winnend f 2.30; plaats f 1.20, f 1.90, f 1.30; ge koppeld f 3.90; covercal f 11.50. nend f 2.50: plaats f 1.30, f 1.90, f 3.20; gekoppeld f 10.80; covercal f 7. Jim Wilkes-prijs: 1. Victor Alsvin (E. Freundt) 1.28.8; 2. Vaja Con Dios; 3. Skippy M. Toto: winnend f 2.40; plaats f 1.70, f 1.90, f 7.70; gekoppeld f 5.30; covercal f 6.60. Kitty Zora-prijs: 1. Rosa Dear (J. M. v. d. Berg) 1.27.1; 2. Uranie; 3. New Vlamingman. Toto: winnend f 7.60; plaats f 1.80, f 1.20, f 2.50; gekoppeld f 10.60; covercal f 7.50. Limbus-prijs: 1. Quichotte (J. M. v. d. Berg) 1.25.1; 2. Prinses Zora; 3. Postduifje. Toto: winnend f 3.10; plaats f 1.30, f 1.20, f 1.10; gekoppeld f 3.30; covercal f 5. Finish-prijs: 1. Kaliban (S. Mala- tinszky) na strijd; 2. Wurftaube; 3. Rose des Vents. Toto: winnend f 10.80; plaats f 3.10, f 1.50, f 1.80; gekoppeld f 12.50; covercal f 5.30. Finish-prijs: 1. Clemenceau (G. W. Groos) zeker gewonnen; 2. Hykala; 3. Princesse Aldis. Toto: winnend f 3.30; plaats f 1.90, f 1.60; gekoppeld f 4.70; covercal f 4.20. Finish-prijs: 1. Harold (H. Pije) na strijd; 2. Wervelwind; 3. Csibesz. Toto: winnend f 8.30; plaats f 2.90, f 2.10, f 1.70; gekoppeld f 26.40 covercal f 5.10. Totale omzet: f 71.148. b. en ly>e (rechts) doelpunt uit de wedstrijd scoorde doelman Pieters Graafland (op de grond) te hebben omspeeld. Achter Stokes tiet men Jan Notermans nog juist komen aanhollen. SCHAATSENRIJDEN Ook dit jaar zullen wederom Neder landse schaatsenrijders voor een condi tietraining naar Valladalen in Zweden worden gezonden. De uitverkorenen zijn de definitieve goedkeuring door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond moet nog worden gegeven Jan Pesman, Jeen van den Berg, Wim de Graaf, Jacques Vogels, Yff, Kees Kroon, Jan Koeleman, Van der Grifft, Jaap Langerhuizen, Ar ie Zee en Nico Houter. De ploeg vertrekt op maandag 2 december naar het trainings kamp in Valladalen, waar Kees Broek man zich bij het gezelschap zal voegen. Eind december na Kerstmis vertrekt de gehele ploeg voor de ijs- training naar Hamar. De coach Klaas Schenk gaat dan naar Noorwegen. Om streeks die tijd zal er een wedstrijd worden gehouden tussen de B-ploegen van Nederland en Zweden in Oester- sund. Op vrijdag 10 en zaterdag 11 jan. wordt in Oslo de drielandenwedstrijd gehouden tussen Nederland, Zweden en Noorwegen. Na de ijstraining te Hamar en de lan- denwedstrijden worden de resultaten bekekfen, waarna een ploeg zal worden samengesteld voor de Europese kam- pioepschappen op 1 en 2 februari te Eskilstuna (Zweden) en de wereldkam pioenschappen op 15 en 16 februari te Helsinki. IJSHOCKEY Y.H.C.—VIKING 9—6 De te Den Haag gespeelde vriend schappelijke ijshockeywedstrijd tussen YHC (Den Haag) en de Zweedse ploeg Viking (Hagfas) is in een 96 over winning voor de Hagenaars geëindigd. De tussenstanden waren 13 23 6—0. GEWICHTHEFFEN L.K.V. WON VAN SIMSON In het clublokaal van LKV vond de derde competitiewedstrijd plaats tussen Simson (A) en LKV (A), een ontmoe ting die door onze stadgenoten met rui me voorsprong werd gewonnen. Voor LKV waren de uitslagen: K. Devilee 210, W. Turenhout 265, H. de Hoed 270, K. van Kampen 297 S. Stokkel 332 y kg. De leiding van deze avond was in handen van de heren P. Uitenhout en J. Vreke. A.s. zondag gaat dezelfde ploeg naar Simpelveld om deel te nemen aan de kampioenschappen van Zuid-Nederland. WANDELSPORT WANDELKRING L. EN O. Op zaterdag 16 november zal door de „Wandelkring Leiden en Omstreken" de bekende St. Nicolaaswandeltocht worden gehouden in Alphen a. d. Rijn, Katwijk en Leiden. De afstand bedraagt voor personen tot en met 13 jaar 10 km., voor personen van 14 jaar en ouder 15 km. De startplaatsen zijn: Alphen: LJsclubgebouw Prins Bernhardlaan; Katwijk aan Zee: Oranjeschool Secr. Varkevisserstraat; Leiden: Oud-Hortus- zicht, Witte Singel. WEET U HET OOK NIET Vraag: L. M. te H. Het totale aantal sterfgevallen aan de A-griep. Antwoord: In de afgelopen maan den zijn in Nederland ca. 600 perso nen aan de influenza gestorven. Hier bij dient wel te worden vermeld, dat in bijna alle gevallen de griep niet de enige doodsoorzaak was, maar dat een andere ziekte het lichaam had verzwakt, zodat dit niet voldoende weerstand tegen het A-virus kon bie den. Vraag: D. te L.: Hoe kunnen ge droogde appeltjes, die beschimmeld WATERPOLO L.Z.C.—S.Z. EN P.C. 9—6 rust kwam met 50, einde 9—0. BILJARTEN DRIEBANDEN-TOURNOOI TE ROTTERDAM Gisteravond is in biljartzaal „Wilhel- mina" in het Groothandelsgebouw te Rotterdam een begin gemaakt met een driedaags internationaal invitatie drie- banden-tournooi, dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van deze biljartzaal. De deelne mers zijn: René Vingerhoedt en Ray mond Steylaerts (België), Sweering, Teegelaar, Van Bommel en Van Gils (allen Nederland). De uitslagen van de eerste avond zijn: Teegelaar 49 61 6 0.803 Sweering 50 61 9 0.819 Steylaerts 50 75 6 0.666 Van Gils 50 75 5 0.666 Van Bommel49 65 4 0.753 Vingerhoedt 50 65 4 0.769 SCHAKEN HET ZONE-SCHAAKTOURNOOI De uitslagen van de partijen uit de zevende ronde van het internationale zone-schaaktournooi te Wageningen zijn: Szabo-^Trojanescu 10, Hanninen Donner 01, TeschnerUhlman afgebr., Stahlberg—Orbaan 10, IvkovClar ke yy, TrifunovicLintblom 10, LarsenKólarov afgebr., Niephaus Olafsson afg., DucksteinAlster yy Na de 7e ronde luidt de stand: 1. Szabo 6y prit.; 2. Donner 5 pnt.; 3. en 4. Trifunovic en Stahlberg 4y pnt.; 5. en 6. Uhlman en Larsen 4 pnt. plus 2 afgebroken partijen; 7. Olafsson 3 y pnt. plus 2 afgebroken partijen; 8. en 9. Kolarov en Duckstein 3 pnt. plus 1 afgebroken partij; 10. en 11. Alster en Ivkov 3 pnt.; 12. Teschner 2y pnt. plus 2 afgebroken partijen; 13, 14. en 15. Hanninen, Trojanescu en Clarke 2y pnt.; 16. Niephaus ly pnt. plus 1 af gebroken partij; 17. Orbaan 1 pnt plus 1 afgebroken partij; 18. Lintblom y p. zijn, weer bruikbaar gemaakt wor den? Antwoord: als ze niet te erg be schimmeld zijn, kan men ze afwas sen met lauw water, doch als dit heeft plaatsgehad moeten ze wel spoedig geconsumeerd worden, want de schimmel zal hierdoor eerder te rugkomen. Vraag: M. v. T.: Hoe kan men lei dingwater voor de was ontharden, zonder dat dit schadelijk is voor de wasmachine? Antwoord: wij hebben hier dus te doen met „blijvende" hardheid. Mén kan dit water zonder enig risico ont harden door er soda of borax aan toe te voegen .U dient er dan wel re kening mede te houden, dat deze stoffenaltijd enige tijd moeten in werken' en dat men het daarna voor zichtig moet afschenken, zodat de neerslag niet meekomt. Het is ech ter wel eens moeilijk de juiste hoe veelheid soda of borax af te meten, maar dit is een kwestie van routine. Overmaat is schadelijk zowel voor de was als voor de machine. Syn thetische wasmiddelen zijn alkali- vrij en niet gevoelig voor kalk en voor zuren en geven geen neerslag. Juist deze wasmiddelen zijn in Ne derland van veel waarde, omdat hier te lande veel hard water wordt aan getroffen. Probeert u het eens. Er zijn ook gewone wasmiddelen, waar op vermeld staat, hoe te handelen, indien men hard water moet gebrui ken. Informeert u eens in de winkel en lees de gebruiksaanwijzing eens Vraag: W. C. W.: Onze woning is in 1952 gebouwd. Moet de huur hier van ook verhoogd worden met 25% Antwoord: die mogelijkheid be staat zeer wel. Wij kunnen uw vraag echter niet met algehele zekerheid beantwoorden, want dan zouden wij moeten weten of de woning ge bouwd is met subsidie (of niet) en volgens welke subsidieregeling. In formeert u eens bij de huuradvies commissie te Leiden, stadhuis. Vraag: Abonnee: Waar is de fa briek gevestigd van de Kaiser was machines? Antwoord: wij hebben overal ge ïnformeerd, ook bij het Merkenre gister, doch het resultaat is nega tief. Wy betwijfelen ten zeerste of deze fabriek (nog) bestaat. Vraag: A. S. te H. Waar moet men zijn voor inzendingen van de lime- ricjren van de Tip van Bootz? En zijn daar nog voorwaarden aan ver bonden? Antwoord: Het adres van de N.V. H. Bootz Distilleerderij is: O. Z. Voorburgwal 234, Amsterdam. Voor waarden zijn ons onbekend. (25)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8