Nieuwe, zonnige kamers voor de Leidse studenten I I ff Studentikoze sfeer aan het Piet Paaltjenspad 11 11II s 11 j 11 r 1 f rrrrr- 1 liitiiJ, Het echtpaar Bouman met hun „Impian" Ter verfraaiing van Leiden DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 legenheid uitbreiding te geven. Me de dank zij de medewerking van het bedrijfsleven kan binnen afzienba re tijd aan de Haagweg-Ohurchill- laan een studenten-sterflat worden gebouwd, die 222 studenten onder dak zal verlenen. Het is hard nodig. Rekening moet men houden met de groei van het getal studenten in Leiden. Het gebrek aan kamers voor de studenten te Leiden is nijpend. De hos pita, bezongen in de studentenliederen van weleer, is dood. En er is nie mand, die haar plaats zal innemen. Voor de studenten geen knorrige, maar goedhartige matrone meer, die haar pupil, in het barre bestaan van de aca demiestad kan bemoederen. Andere tijden andere zeden. De studenten wonen nu op zich zelf, sinds kort onder meer in zonnige, moderne paviljoens, die aan de rand van het universitair sportcomplex zijn verrezen. Het zijn zeven paviljoens, waarin 103 minnaars van de Alma Mater gehuisvest zijn. Dit wooncomplex is voor hen zeer aantrekkelijk. Op de eerste plaats is er de typisch studentikoze sfeer, die zo goed benaderd wordt door de naam van het pad, waaraan de pa viljoens zijn gelegen: „Piet Paalt- jens pad". De studenten, leven hun eigen leventje, kunnen geregeld contact met elkaar onderhouden, door geen andere levensregel gebon den, dan „het niet al te bont te ma ken". De nestor van een paviljoen ziet er op toe, dat men het met dit „niet al te bont" menens is. Lage huur. Daar zijn andere aantrekkelijkhe den. De huur bijv. die voor een comfortabele kamer 50.50 of 55.50 moet kosten, is matig, indien men in aanmerking neemt, dat het meu bilair, verwarming, schoonhouden, electriciteit en water er bij zijn in begrepen. Ieder paviljoen, waarin 15 studenten een kamer vinden, heeft een gezamenlijke ontbijt-lunchkamer waar ook de disputen vergaderen kunnen. Tegenover deze gemeen schappelijke ruimte is een kleine keuken gelegen, waar men zelf kof fie, thee of een lunch kan klaarma ken. Verder bevat het paviljoen een wasruimte met vier wastafels en een douche, alsmede een w.c. In het plan is voorts opgenomen een woning voor de concierge met een kleine service-ruimte, waarin levensmiddelen zoals brood, melk, etc. verkrijgbaar zijn. Druppel. Natuurlijk betekent deze beperkte woongemeenschap achter het Aca demisch Ziekenhuis slechts een drup pel op een hete plaat. De opdracht geefster, de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting, is zich daar ten volle van bewust. De nood aan ka mers schat men op ongeveer vier honderd. Geen wonder, dat men al les in het werk stelt aan de woonge- Ook van andere zijde wordt alles in het werk gesteld om de woning nood onder de Leidse academie-bur gerij te verlichten. De stichting Stu dentenhuisvesting heeft in februari aan de vijf huizen die zij beheert het pand Hogewoerd 30 toegevoegd. Eojuist heeft zij ook het pand Oude Vest 31 aangekocht ten behoeve van de huisvesting van negen meisjes studenten. Nog enige gegevens over het pa viljoen: het complex werd gebouwd door de architect H. Postel uit Delft. Het heeft 700.000 gekost, het Rijk nam een derde van bouwsom voor zijn rekening. Het paviljoen is ge bouwd door de aannemingsmaat schappij Panagro te Warmond. Hedenmiddag werden de pavil joens door de president curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. ba ron de Vos van Steen wijk geopend. Tegen twaalf uur troffen wij in de ontbijt-lunchkamer nog aangenaam- vegeterende bewoners in kamerjas aan. (Foto: „De Leidse Courant") Tl vi f tt f fTf rrrrrr rr r- rrr De sfeer in een van de studenten kamers. De bewoners hebben de vrij heid hun woonruimte naar eigen be lieven in te richten. Sommigen heb ben het schaars getal toegemeten vierkante meters benut om een soort oudheidkundig museum in te rich ten, anderen voelen zich rustig in de koele, aangename sfeer van het mo derne meubilair. De kleerkasten, die veel ruimte innemen zijn echter bij na alle bij de concierge opgeslagen. (Foto: „De Leidse Courant") Herbouwd jacht te Woubrugge te water 10 y, meter bedraagt. De kiel weegt 4.75 ton, het gehele schip 9.9 ton. De hoge opbouw van het schip, een zgn. kippenhok, is vervangen door een lagere opbouw, waarbij het aan wezige Djati-hout zoveel mogelijk is benut, zodat weer een fraai geheel is verkregen. De opbouw moet nu natuurlijk nog Het volgend voorjaar hoopt het echtpaar Bouman een kruistocht naar Sardinië te maken, hij om zijn juridi sche kennis van het eiland te verrij ken, zij om haar zucht naar archaeo- logie te bevredigen. Binnenkort wordt de reis per trein daarheen gemaakt om poolshoogte te nemen. Hedenmiddag te precies 12 uur liep van de scheepsbouwwerf van de heer G. van Wijk aan de Boddens Hosangweg te Woubrugge van sta pel het jacht Impian, een in Enge land gekocht schip, dat hier gerepa reerd en moderner ingericht werd. Op zichzelf is een tewaterlating van een jacht in Woubrugge een zelfs vrij veel voorkomend verschijnsel. De bijzonderheid van de Impian schuilt evenwel hierin, dat het thans eigendom is van mr. H. A. Bouman en zijn echtgenote, Mieke Bouman. Mieke Bouman is vooral bekend geworden uit de processen in Indo nesië tegen Jungschlager c.s. Bij een tocht door Engeland, op zoek naar een voor hen geschikt jacht vonden zij ergens de Cruin- nag II en het was voor beiden een droom, een liefde op het eerste ge zicht. En het jacht was nog te koop ook. Zo kwam het in eigendom van de heer en mevr. Bouman, die ermee naar Nederland zeilden en het bij Van Wijk in Woubrugge waar het echtpaar tijdelijk in een woonschip ■MUTRAAT ITI Li'OCM (Advertentie). Beelden aangekocht De gemeente Leiden heeft twee beelden gekocht om deze ter ver fraaiing van de stad op een plein, in plantsoen of park te plaatsen. Het beeld „Moeder en kind" is van de nog jeugdige beeldhouwer Jan Wol kers uit Amsterdam. Hij heeft de intieme verhouding tussen moeder en kind goed getrof fen. Uit de houding van de moeder spreekt liefde, maar ook bescherming. Het kind voelt zich in haar armen volkomen veilig. Van C. Hund uit Amsterdam is het werk: „Het gezin". Het lijnenbeeld van dit beeld is bijna monumentaal, hoewel de kun stenaar een speels moment uitbeeldt. Hij heeft een afbeelding van het ge zin willen maken, dat voor alle tij den geldend is. Het is de bedoeling, dat „Het ge zin" een plaats zal vinden ergens tussen de nieuwe woonblokken in het zuid-westen van Leiden. Voor „Moeder en kind", dat nog in brons gegoten moet worden heeft het gemeentebestuur nog geen be stemming gevonden. Aan twee kunstenaars is voorts cpdracht gegeven een ontwerp te vervaardigen van een beeldje ter herdenking van Frangois Haver- schmidt (Piet Paaltjens). De ontwer pen zijn ontvangen, doch hebben geen volledige bevrediging kunnen schenken. Een der beide kunstenaars zal thans een nader ontwerp inzen den. MET MARY POS OP REIS De foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteravond vrijwel tot de laat ste plaats bezet met belangstellenden, die enerzijds gekomen waren om Mary Pos, de bekende reizende jour naliste, te beluisteren en anderzijds misschien ook om in gedachten de landen om de Middellandse Zee te bezoeken. De directeur van kantoor Leiden van reisbureau Lissone-Lindemann, de heer J. H. Koek, verwelkomde Mary Pos en nodigde haar uit allen mee te voeren op haar „sprookjes- tocht om de kusten van de Middel landse Zee". De schrijfster bracht haar toehoor ders deze avond naar vier landen. Turkije Griekenland Italië en Ma jorca. Zij had weldra allen volledig in haar ban. Haar boeiende vertel trant doet de vertellingen nog meer spreken dan reisverhalen, die zij op schrift stelde. De kleurendia's, die zij vervolgens vertoonde, waren prachtig van compositie en voorstel ling. Een gedeelte van de foto's wa ren door de schrijfster zelf gemaakt. Met behulp van deze dia's slaagde zij er wel in om het publiek de schoon heid van natuur en cultuur van deze landen te tonen. Een langdurig dankbaar applaus beloonde Mary Pos voor het gobode- ne. De schrijfster werd tenslotte in de bloemen gezet. onderdak heeft gevonden, in repara tie gaven. Het is een fraai jacht van de jacht werf Dickey uit Tarbert aan Shannon River aan de westkust van Schotland. Het had een hoge op bouw, als sloep getuigd met teak houten romp, waarvan de achter- spiegel vooral een fraai beeld ver toont en was voorzien van een Lister Dieselmotor, welke nu vervangen zal worden door een Purkins-motor. Het jacht heeft een lengte van 13 meter bij een breedte van 3.20 m., fterwijl de lengte op de waterlijn beginnen, maar de grote bouwloods moet weer nodig gebruikt worden voor de winterberging van andere schepen. Zo vond hedenmiddag de her- tewaterlating plaats van het jacht in tégenwoordigheid van de heer en mevrouw Bouman, die men hier op de foto ziet in de huiskamer van de fam. Van Wijk, terwijl men voorts het jacht in zijn oude, vertrouwde element ziet. De burgemeester van Woubrugge, de heer J. C. van Wa- geningen, woonde de korte plechtig heid bij.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7