Voorburgs gemeentebestuur geeft zijn visie op „Plan Wilsveen" Wethouders van Lisse gaan hun ambt neerleggen PONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Slot). 7) De waterstaatkundige toestand voor het nieuwe stadsgebied moet voldoen aan de volgende eisen: a. het polderpeil moet op één niveau liggen of kunnen worden gebracht Onderlinge verschillen in polder- peil zijn in een stad, waar de bodem doorstoken is van riolerin gen en leidingen moeilijker op te vangen dan ten plattelande om dat het handhaven van verschil lende peilen extra kosten mee brengt. b. het aanwezige boezemwater moet niet gehandhaafd behoeven te bljjven. c. de afvoer van het gezuiverde rioolwater moet mogelijk recht streeks op het boezemwater kun nen plaats vinden. Het gebied Wilsveen ligt vrijwel geheel op eenzelfde niveau. Bij een stichting op polderpeil behoeft der halve geen partiële ophoging plaats te vinden, terwijl het gehele stads gebied als één polder kan worden be handeld. De binnen het gebied lig gende tussenboezem kan vervallen. Een gelukkige omstandigheid is voorts, dat kan worden volstaan met een normale zuivering van afval water, dat volgens verkregen inlich tingen in gezuiverde toestand op de boezem van Rijnland kan worden ont vangen. Het poldergebied onder Pijnacker is gelegen op een groot aantal ver schillende peilen. In dit gebied lig gen 5 gemalen, terwijl gedeelten van dit gebied nog door daarbuiten lig gende gemalen op peil worden ge houden. Dit houdt in een verdeling van het rioleringssysteem in vele ge bieden met daarmede samenhangend de aanleg van vele gemalen en min der economische verdeling van stam en nevenriolen. In Pijnacker kan voorts geen boe zemwater worden onttroken. Hier door moet het boezemwater, dat aan zienlijk boven het polderpeil ligt, ook binnen de stad gehandhaafd ble ven. Dit betekent meer werken voor de instandhouding van de waterhuis houding. Daarenboven zal Delfland geen ge zuiverd afvalwater in enigszins gro te hoeveelheden in zijn boezemwater wensen te ontvangen. Dit brengt m?e af^ioer op andere wijze b.v. door een persleiding naar de Nieuwe Water weg. De gevolgen hiervan zijn ho gere kosten en langdurige onderhan delingen. Bovendien blijft het risico bestaan, dat ook aan het op deze wij ze te lozen water kwaliteitseisen wor den gesteld, die nog een zuivering no dig maken. 8) De kosten van het bouwrijp- maken van de nieuwe stad en de kosten om de stad voldoende bereik baar te maken, moeten binnen rede lijke grenzen blijven, vooral ook in verband met de hoogte van de huren. Concrete gegevens hierover zijn nog niet bekend. Zeker is echter, dat de kosten hoger zullen zijn dan die van de huidige stadsuitbreiding in Den Haag. Dit wordt vooral veroorzaakt door de hogere uitgaven voor de fun dering en door enkele initiale kosten, welke aanstonds zullen moeten wor den gemaakt, zoals die van toegangs wegen en rioolzuiveringsinstallaties. Voor het kostenvraagstuk is echter uitermate belangrijk, dat slechts een gering aantal opstallen behoeft te worden verplaatst en dat geen inten sief gebruikte tuingrond in beslag be hoeft te worden genomen. Voorts is men bij de keuze van Wils veen niet afhankelijk van de bereid heid van derden (Rijk, provincie, spoorwegen) om aanstonds kostbare werken uit te voeren. Het is slechts noodzakelijk dat het Rijk medewer king verleent voor het maken van aansluitingen aan de rijkswegen 12 en 4a en dat de spoorwegen een halte maken aan de lijn Den Haag Utrecht. Terzake van het kostenvraagstuk is het overigens voor het doen van een keuze slechts van belang een in zicht te hebben in de meerkosten van de ene mogelijkheid boven de an dere. Hiervoor is een uiteraard zeer globale berekening opgesteld waar bij de volgende uitgangspunten heb ben gegolden: a. de oppervlakte van de beide ste den is gelijkgesteld. b. beide steden dienen even goed te zijn. Daarvoor is nodig dat in Pijnacker alle tuinbouwbedrijven minimum 210 ha) en vrijwel alle bebouwing worden opgeruimd. c. de kosten van verhoging c.q. om legging van de Hofpleinspoorlijn door Pijnacker is als een nadeel voor het plan Pijnacker opgeno men, aangezien vooralsnog wordt gemeend dat de aanleg van een nieuwe spoorweg voor Wilsveen niet nodig is. d. uitgegaan is van gelijkwaardige wegverbindingen. In het plan Pijnacker betekent dit ondertun neling van het vliegveld Ypen- burg. Voorts zijn uitsluitend die posten opgenomen, waarvan het niet aan twijfel onderhevig is dat zij een belangrijk kostenverschil zullen opleveren tussen de stichting van de ene en die van de andere. Er blijkt dan dat met het plan Pijnacker 145.000.000,méér ge moeid zijn dan met het plan Wils veen. De kosten van ophoging c.q. om legging van de Hofpleinspoorlijn zijn nagenoeg gelijk aan die van de con structie van een nieuwe spoorweg ten dienste van Wilsveen. Mocht de aanleg daarvan alsnog nodig worden geacht, dan wordt het nadelig verschil voor Pijnacker ver laagd tot 123.000.000. Zou men voor Pijnacker genoegen willen men met minder goede verkeersvoorzienlngen dan voor Wilsveen en de ondertun neling van Ypenburg niet noodzake lijk achten, dan wordt het nadelig verschil verminderd met 55.000.000. Alsdan zijn de beide steden echter niet gelijkwaardig. Men zou het plan Pijnacker nog meer kunnen drukken door het, voor lopig althans, achterwege laten van de verwijdering van de tuinbouwbedrij ven en de afbraak van het bestaande dorp. Dit is echter onaanvaardbaar omdat het voor een goede ontwikke ling van de nieuwe stad eis is dat te gelijk met de woonwijken ook het centrum tot ontwikkeling kan wor den gebracht, wil men niet het gevaar lopen, dat op de stad van de aan vang af het stempel van onvolwaar digheid drukt. In dit centrum lig gen bij Pijnacker echter juist de tuinbouwbedrijven en de kom van het dorp, welke zelfs als tijdelijk cen trum volkomen onbruikbaar is. 9) Zeer belangrijk is dat de be staande bevolking in de gemeenten op welker grondgebied de nieuwe stad wordt gesticht, zo weinig moge lijk overlast wordt aangedaan. De bevolking mag de nieuwe stad niet zien als een bedreiging van geves tigde belangen. Ook dient van tevo ren de toekomstige stadsgrens te worden vastgesteld. Vermeden moet worden dat men in zee gaat met (halve) toezeggingen dat bepaalde terreinen en gebouwen zullen wor den gespaard en dat dan later be kend wordt dat zij toch nodig zijn. Uit algemeen bestuurlijk oogpunt is één van de grootste voordelen van Wilsveen, dat de bevolking gering in aantal is. Dit is tevens een van de wel zeer ernstige nadelen van Pijnacker. 10) Uit bestuurlijk oogpunt is te vens van grote betekenis, dat geen bestaande dorpskernen van enig be lang worden aangetast. Vergeleken met alle andere mogelijkheden is het opofferen van de buurtschap Wils veen het minste kwaad, dat boven dien te herstellen is door de betrok- kei^ landbouwers zoveel mogelijk te helpen in het verkrijgen van grond elders, met name in de Zuiderzee polders. Bij Pijnacker is te verwachten dat voortdurende conflicten zullen ont staan met de publieke opinie ter plaatse en dat het gemeentebestuur van Pijnacker daardoor in een steeds moeilijker positie zal komen. De ge projecteerde plaats van de stadskern onmiddellijk tegen de bestaande dorpskern zal een bron van moei lijkheden worden met de bestaande winkelstand. Bovendien heeft het dorp ook thans reeds behoefte aan uitbreiding van de eigen kern en terrein dat no dig is voor de stad kan niet worden opgehouden. Bij al de gesignaleerde moeilijkhe den komen dan nog de onderhande lingen met Delft en Rotterdam over het te creëren recreatiegebied en de onderhandelingen met Delfland, Delft en het Westland over de afvoer van het afvalwater. Gelet op het vorenstaande zijn b. en w. van Voorburg van mening, dat voor de plaats van de nieuwe stad de voorkeur moet worden ge geven aan Wilsveen. Daarbij heeft bij. b. en w. vooral ook de overwe ging gegolden dat de nieuwe stad dienstbaar moet zijn uitsluitend aan de Haagse agglomeratie en niet, zoals het geval bij Pijnacker zou zijn, aan de Haagse en Rotterdamse agglome ratie. Interessant is nog, dat op de een dezer dagen gehouden ledenvergade ring van het instituut voor volkshuis vesting en stedebouw mr H. W. Bloe- mers, commissaris der Koningin van de provincie Gelderland, met in stemming melding maakt van het plan Wilsveen. Wanneer de huidige zittingsperio de van de raad der gemeente Lisse ten einde is, zal er ook een belang rijke wijziging ontstaan in het dage lijks bestuur der gemeente Lisse. Het staat nu vast, dat zowel de wethou der van de Bedrijven, de heer J. W. A. Lefeber, alsook de heer A. Tib- boel, de wethouder van Sociale Za ken, niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, zodat in beide vacatures een nieuwe wethouder ge kozen zal moeten worden. Weth. J- W. A. Lefeber Tijdens de oorlogsjaren was de te genwoordige burgemeester van de gemeente Vught, jhr F. van Rycke- vorsel, burgemeester van Lisse. Door verschillende omstandigheden was er tijdens de oorlogsjaren practisch niet meer sprake van een daadwerkelijk gemeentebestuur en berustte het be leid hoofdzakelijk bij de burgemees ter, daarbij trouw bijgestaan door i gemeente-secretaris, wijlen de heer J. C. de Haan. Tijdens dit min of meer „bestuurloos tijdperk" werd door burgemeester Van Rijckevorsel vaak een beroep gedaan op de heer J. W. A. Lefeber, toen raadslid der gemeente Lisse, om hem in de be stuurstaak bij te staan door hem bij verschillende aangelegenheden in de sfeer van de Dienst van Openbare Werken van advies te dienen. Het was dan ook in het geheel geen ver rassing, toen de heer Lefeber na het overlijden van wethouder P. War merdam als wethouder van Openba re Werken gekozen werd. In verband met de snelle gr-oei der gemeente Lisse wachtte de heer Lefeber een zware taak. De ontwikkeling van iïet dorpsbeeld van Lisse nam een grote vlucht. Het aspect van het dorp on derging de laatste 15 jaren een enor me verandering, zodat belangrijke voorzieningen moesten worden ge-, troffen. De heer Lefeber heeft in de na-oorlogsê jaren zijn krachten ten volle gegeven om mee te werken aan de uitbreiding van Lisse. Als wet houder van Openb. Werken heeft hij talloze besprekingen gevoerd met in gezetenen van Lisse voor aankoop van gronden ten behoeve van de wo ningbouw, wegenaanleg en andere voorzieningen. Bijna altijd wist de heer Lefeber door zijn vele relaties tot een overeenkomst te komen met de betrokkenen en het resultaat van de gevoerde besprekingen in de vorm van een voorstel aan het gemeente bestuur en via dit college aan de raad voor te leggen. Door zijn ge moedelijke omgang en zakelijk in zicht genoot hij het vertrouwen van vele ingezetenen. De wethouder zal zeer binnenkort zijn ambt neerleggen. Wethouder A. Tibhoel De heer Tibboel, wethouder van Sociale Zaken, zal deze functie aan het einde van de zittingsperiode de finitief néerleggen. Zijn hoge leef tijd de heer Tibboel is reeds 75 jaar! noopt hem tot meer rust. Ook de gezondheidstoestand van de heer Tibboel spreekt een woordje mee. Hij was wegens ziekte niet in staat de begrotingsvergaderingen bij te wonen, hoewel hij thans weer bij na geheel hersteld is van zijn ziekte. Wethouder Tibboel is nu 10 jaar als wethouder werkzaam, terwijl hij reeds 22 jaar lid van de raad is. Hij volgde in 1947 weth. Kingma op in dit ambt Hij heeft in deze 10-jarige periode de gemeente Lisse naar bes te weten gediend. Hij was in dit ambt op het sociale terrein volkomen op zijn plaats, gezien zijn zeer rijpe ervaring op het terrein der maat schappelijke zorg, daar hij een zeer lange staat van dienst achter de rug heeft als diaken der Herv. Gemeente. Als ambtenaar van de burg. stand heeft hij vele partijen in de echt mo gen verbinden. Ruim 800 maal heeft hij jonggehuwden een eerste geluk wens voor de levensweg mogen mee geven. Als wethouder van Sociale Zaken is hij tevens voorzitter vari het be stuur van de dienst van Sociale Za ken. Hoe zeer hy in dit bestuur ge waardeerd wordt, bleek duidelijk in de laatste bestuursvergadering van oktober j.L, toen hem een voor hem zelf geheel onverwachte huldiging ten deel viel, zulks in verband met het feit, dat hij 10 jaar lang de voor zittersfunctie bekleed heeft. Door zijn weloverwogen adviezen, gefundeerd op een rijke levens ervaring, is hij in deze dienst uitnemend op zijn plaats en zal men hem node missen! Goed toneel voor de KAB Ter gelegenheid van het patroons feest van St. Willibrord, de schutspa troon van de K-A.B., speelde „Nut en Genoegen" dinsdag- en woensdag avond voor een ..uitverkocht" K.A.B.. gebouw „De Vreemdeling", van An- toon Coolen. Zondag a.s. komt de to neelgroep naar De Engel om de K.A. B.-leden daar in de gelegenheid te stellen, dit bijzonder fraai gespeelde stuk te bewonderen. De heer J. de Koning, voorz. van de afdeling Lisse, liet in zijn ope ningswoord niet alleen de resultaten van de snel voortschreidende tech niek oaan de revue passeren, maar hy wees ook op de dure plicht die Op ons rust in verband met de onderontwik kelde gebieden in Afrika en Azië. Het communisme probeert vooral in die gebieden voet aan de grond te krijgen waar velen noch lezen noch schrijven kunnen. Het is nu de tijd met gebed en geld het missiewerk te steunen. Er zijn momenteel in Nederland veel pries terroepingen voor missionaris. Ze kunnen echter niet buiten de steun van Katholiek Nederland. Het toneelwerk van de bekende schrijver Anton Coolen was een goede keuze en „Nut en Genoegen" had het stuk serieus ingestudeerd. Het onderwerp was een liefdeeaffaire van een smidsdochter. Zij moest kie zen bussen een hoofdonderwijzer en een vreemdeling die acht jaar gevan gen gezeten had wegens moord. De heer Wim van Dijk, vertolkte zeer goed de rol van vreemdeling. Karei van der Hoorn beschikt over voldoen de toneelervaring om als smid en hoofd van een gezin te voldoen. De heer Henk EMering, als mees ter Bos en mededinger naar de hand van Agnes, was soms te beweeglijk, hoewel, zéér rolvast. De moeder, mej. Riek ie Janssen, maakte in Lisse een goed debuut. De reacties van Agnes, mej. Willie, waren weieens aan de trage kant Ze beschikt echter over genoeg capaci teiten om deze foutjes te verbeteren. HAARLEMMERMEER Geboren: Willem Johannes zn van J. Pollé en M. A. Koop. Antonia Ma ria dr van Th. H. A. van Wittmar- schen en L. C. Majoor. Johanna dr v. J. Roemeling Frima en T. F. C. Nan- ninga. Frandne Marianna Petronella dr van E. F. Totté en J. G. Versteeg. Cornelis Franciscus zn van P. van Aarle en M. A. P. van Vlimmeren. Dingeman Arend Hendrik zn van A. H. Dekker en T. Bakker. Annechiena dr van A. Norg en T. Snippe. Chris tina Josephina dr van K. Kampman en A. T. Peperkoorn Johanna dr van M van Es en T. de Lange. Carla dr van G. van Hulzen en T. Kulk. Wil- lemina dr van P. J. Nijhof en S. Mo lendijk. Gehuwd: J. B. Bijleveld en M. M. Overeem. H. D. Willems en G. Loos broek. K. Cuiper en M. Tijssen. M. J. Loogman en M. A. Calvelage. G. J. van der Putten en H. J. Hulsbosch. J. de Bock en M. den Hollander. A. C. Koole en E. S. Saarloos. Ondertrouwd: L. P. Zonneveld 27 jr en W. P. van der Zwan 26 jr. Overleden: J. Sleggers 70 jr wednr van S. C. Poortier. G. Kbemeester 75 jr wed. van P. W. Blom. KATWIJK Ko-Plu-Ko. In „Casa Cara" kwa men de leden van de Konijnen- en Piuimveefokvereniging in vergade ring bijeen onder leiding van voorz. L. A. Kreft Na opening door de voor zitter enkele hamerpunten waarna de secretaris de heer G. J. H. VI. Bosch verslag uitbracht van de Zomerten- toonstelling, waarvoor hem de dank der vergadering gewerd. Op het ver slag van de gehouden tafelkeuring van konijnen waren geen aanmer kingen. Na de pauze volgde de uit reiking der N.B.K.V.-kaarten waarna de vergadering door de voorz. werd „omgezet" in een „onderlinge babbel" waarna die voorz. de vergadering sloot met dank voor de goede opkomst. Burgerlijke Stand. Op 1 novem ber bedroeg het aantal inwoners der gemeente 27.670 tegen 27.541 op 1 october. Een netto bevolkingsaanwas van 129 personen. Nogmaals een gehoorzaal. Van de zijde van de middenstand is een adres aan de raad gericht waarin ver zocht wordt alsnog medewerking te willen verlenen voor de bouw van 'n gehoorzaal waartoe door de midden stand voornamelijk wordt aangedron gen. In verband met de bestedings beperking is de bouw van een zaal door de overheid onuitvoerbaar en van particuliere zijde is reeds lang het initiatief genomen. KATWIJK AAN DEN RIJN R.-K. VROUWENGILDE. De leden van het r.-k. Vrouwen gilde kwamen voor de eerste maal in dit winterseizoen in vergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mej. C. J. M. van Stijn, die na een openings woord allen in het vernieuwe Paro chiehuis welkom heette doch inzon- der pastoor Van de Vliet, de eerw. zusters uit Pension St. Jozef en de spreker van deze avond, dr M. J. de Jong, secretaris van het Bisdom Rot terdam. Na de opening verkreeg deze het woord om te spreken over het onderwerp „Een gezond gezinsleven". In een zeer uitvoerige causerie be sprak de eerw. spreker het gezin, het huwelijk en de liefde. Aan de hand van veel voorbeelden, dikwijls op humoristische wijze voorgedragen die de aanwezigen soms hartelijk de den lachen werden deze onderwer pen behandeld. Ten daverend applaus en een namens de vergadering uit gesproken dankwoord door de presi dente waren de dank voor de mooie, en leerzame woorden door dr De Jong uitgesproken. Aan het slot van de bijeenkomst ontvouwde de presidente het pro gramma voor het winterprogram n.l. op 19 dec. komen zusters uit Ven ray spreken over Voogdij en Kin derbescherming, in januari hoopt het bestuur dat dr De Jong nog eens te rug zal komen om te spreken voor de leden en hun echtgenoten; op 6 februari als vastenavondfeest een cabaretavond. Er was een schrijven ingekomen waarin gevraagd werd door het gemeentebestuur of de ver eniging kan instemmen met het in stellen van een weekmarkt. De gro te meerderheid sprak zich uit voor zo'n markt. Voorts zal binnenkort weer een hulpactie voor Hongarije worden ingesteld. Enige dames ga ven zich reeds op en de mogelijk heid voor medewerking hieraan be staat nog. N00RDWIJK PSYCHOLOGISCHE ASPECTEN BIJ HET WEGVERKEER. In een bijeenkomst van de plaatse lijke afd. van de Fed. van Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening hield de heer P. Verhoef, inspecteur van politie te Noordwijk, een belangrijke causerie over het .wegverkeer, waar van hij speciaal verschillende psy chologische aspecten belichtte. Spre ker leidde zijn voordracht in met een aantal statistische gegevens uit het Jaar 1953. In dat jaar waren in ons land 694.494 motorvoertuigen in ge bruik, waarvan de bromfietsen, per sonenauto's en motorrijwielen het leeuwendeel uitmaakten. Er gebeur den 86778 ongevallen, waarbij in to taal 28335 slachtoffers vielen. Hier van werden er gedood 1390 en zwaar gewond 14535. Tragisch werden deze cijfers toen spreker mededeelde, dat tot deze verkeersslachtoffers 4167 kinderen van 112 jaar behoorden, van wie er 275 werden gedood en 2209 ernstig werden gewond.. Dit be tekent, dat in het jaar 1953 in Neder land bijna 7 schoolklassen met kinde ren werden gedood en 55 schoolklassen met kinderen ernstig werden ge wond. Het probleem van de veiligheid op de weg is een vraag van psychologi sche aard, omdat zij afhankelijk is van de sociale insteling van de wej rog- gebruikers, dia bij ons helaas weinig ontwikkelde, door onze traditionele opvatting omtrent de tegenstelling tussen algemeen en individueel be lang. Dit vormt de kern van de opvoe ding van de kinderen tot sociaal we zen en dus ook tot goede weggebrui kers, waarin in het verleden niet vol doende aandacht is besteed. Het is dus nodig er van doordrongen te zijn, dat algemeen belang evengoed eigen belang kan zijn. De opvoeding van de kinderen is op de allereerste plaats een taak voor de ouders. Poli' tie en onderwys moeten daarbij de helpende hand bieden, hetwelk, het welk volgens spr. nog te weinig ge beurt. Uitvoerig en gedocumenteerd ging spreker in op de steeds meer in zwang zijnde gewoonte om 's mor gens niet te ontbijten. Deskundigen zyn van oordeel, dat hieraan vele on gevallen moeten worden toegeschre ven. Inspecteur Verhoef schetste ver der het gevaar van alcoholgebruik in het wegverkeer, maar ook het veelvuldig gebruik van verdovende middelen tegen hoofdpijn e.d. de vaak te lange werktijden en psychische stoornissen zoals huiselijke twisten, ernstige zorgen enz. Het terrein van de verkeersveiligheid is zeer veelzij dig en zeker niet alleen bestemd voor verkeersdeskundigen, vooral voor medici, psychiaters en sociale dien sten ligt hier nog veel braak terrein. De stand van de verkeersveiligheid wordt in wezen door drie factoren beheerst: le verkeersdiscipline; 2e de toestand vaji de weg en de verkeers regeling en 3e verkeersvoorschriften en politionele waakzaamheid. Met klem bepleitte spr. de verkeersop- voeding en de verkeersscholen, waar bij hij verkeersles op de kweekscho len voor onderwijzers van zeer groot belang achtte. 0EGSTGEEST Rapiditas, In ..St, Willibrord" gaf de R.K. Damesgymnastiekveren, ..Rapiditas" een jeugdiuitvoerinig. die uitstekend slaagde, De belangstelling was zo groot dat er stoelen moesten worden byge- plaats, Immers vele ouders en fami lieleden wilden wel eens zien wat hun meisje op gymnastisch gebied zoal presteerde, .Onder bezielende leiding van de heer S, Brak el werd een lang programma vlot afgewerkt, Door goede organisa tie sloten de nummers direct aaneen met slechts af en toe enkele ogenblik ken pauze voor het wisselen van toe stellen, Op pittige pianomuziek van de heer Van Wissen presenteerde de veren, zich met de vlag en daarop volgde een keur van oefeningen, .samenge steld door de heer Brakel en aange past aan de leeftijd van de meisjes, De kleuters met bun bank oefening veroverden weer aller harten, Vrye oefeningen, knots-, bal- en hoepel oefeningen werden afgewisseld met springkaet, brug en evenwiohtsbalk. Er was met de oefenstof niet te hoog gegrepen, zodat mislukkingen bijna niet voorkwamen, en de uitvoering ervan stond op een behoorlijk hoog peil, „Rapiditas" kan terugzien op een avond van propagandistische waar de, Rest ons nog te vermelden, dat een afgevaardigde van de Kath, Gym, Bond en de aalmoezenier van het jeugdwerk van Kerkwerve. van hun belangstelling deden blijken, 4 SASSEHHEIM V.V.V. „Sassenheim Vooruit". De vereniging voor vreemdelingen verkeer te Sassenheim organiseerde dinsdagavond een avond in het „Bruine Paard" waar de bekende auteur dr. A. Melchior uit Haarlem kwam vertellen over z'n ervaringen in het Amazonegebied. De burgemeester zette in zijn openingswoord uiteen, dat de doel stelling van het V.V.V. is, de vreem delingen naar Sassenheim te trek ken. In het winterseizoen laat men de inwoners van Sassenheim op reis gaan naar het buitenland door mid del van lezingen, voordrachten e.d. Reeds verschillende sprekers zijn in Sassenheim geweest. Het valt echter te betwijfelen of er ooit een spreker is geweest als dr. A. Melchior. Van het begin tot het eind van z*h ver haal hebben de aanwezigen met gro te belangstelling zitten luisteren. Spr. vertelde over het oerwoud langs de Amazone in zijn fauna en flora. Het is echter een hel voor de mensen die daar wonen. Velen heb ben nooit een blanke gezien, laat staan een dokter. Het is dan ook geen wonder, dat dr. Melchior zeer druk werk kreeg op z'n reizen. Met grote dankbaarheid sprak hy over de hulp die hij mocht ontvangen van de kath. missie. Zijn suggestieve ver- teltrand sleepte allen mee naar de oerwouden langs de Amazone. Ook de film was zeer interessant en ver duidelijkte heel veel. De burgemeester dankte nq^ afloop en sprak de wens uit, dat nogmaals een beroep mag worden gedaan op deze spreker. Verder werd medege deeld, dat eind van deze maand een puzzlerit voor auto's wordt georga niseerd. Nadere bijzonderheden ko men nog. Z0ETERMEER De jeugd vUegt uit. De afdeling Berkel, Bleiswijk, Bergse Hoek, Pyn. acker, Nootdorp en Zoetermeer van de R.K. Middenstandsvereniging hiel den een Kringvergadering, die dit maal in Zoetermeer gehouden werd. Voor deze vergadering, die in de grote zaal van Ons Genoegen gehou den werd bestond grote belangstel ling. Na de opening door de heer J. Moers, voorz. van de afdeling Zoeter meer, werd door mr Hans Velü ge- gesproken over het onderwerp: De jeugd vliegt uit. Op markante wyze heeft spreker het jongerenvraagstuk besproken. In den brede weidde spr. uit over de jeugd in vroeger tijden en nu. Vroegei werd zonder meer gedaan wat door de ouders werd bevolen. De tegenwoordige tijd, waarvan de ge zagspositie geheel scheef getrokken is heeft ook het gezin niet onberoerd gelaten. De jeugd wil het hoe en waarom der dingen weten. Men wil wel doen wat de ouders zeggen als er maar overleg gepleegd wordt en men de redelijkheid der dingen inziet. Het is goed, dat de jeugd zelfstan dig leert denken sn oordelen. Helaas denken nog te veel ouders, terug blikkend op hun eigen jeugd, dat men alleen met gebieden er kan komen. i-Van de andere kant is het nodig, dat Leidse Agenda DONDERDAG 7 NOVEMBER „St. Joris" (Kath. bond v. arb. in de voeding> en genotmiddelenbedr.) Ledenvergadering met film in zaal Maria Gyzensteeg, 8 uur nam. K.A.V. Stedelijke afdeling. „Het blanke negermeisje", Toneelvoorstel ling. St. Antonius clubhuis, 8 u. nam. Studentenhuisvesting. Opening stu dentenpaviljoens Piet Paaltjespad, 45.15 uur nam Vespaclub Leiden. Ledenvergade ring. De Groote Vink, Voorschoten. VRUDAG 8 NOVEMBER Raad v. Maatsch. en Cult. Overleg Vergadering „Central", Breestraat. 8 uur nam. VOLA. Filmavond. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Ruhr Festsplele". Iphigenie auf Tauris, drama van Goethe. Schouw burg, 8 uur nam. Ned. Reisvereniging voor Katho lieken. Lezing over Florence,, door Jules Jongenelen. De Harmonie, Breestraat. 8 uur nam. ZATERDAG 9 NOVEMBER Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. „Lakenhal-concert" Lakenhal, 8 uur nam. Filmdienst Endegeest. „Paniek in het Warenhuis, Recreatiezaal Nieuwe Gebouw, 7 uur nam. Oud-leerlingen St. Bonaventura- lyceum. Reünie. St. Bonaventura- lyceum, Mariënpoelstraat. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. DIEN3T DER APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 2-274. BIOSCOPEN. Casino: „Zwei blaue Augen", 14 jaar. (Donderdag: „De Pickwick Club", alle leeftijden). LJdo: „De nachten van Cabiria" volwassenen. Lnxor: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „Het monster van Venus", 14 jaar. De 26-jarige S. O. en de 19-jarige H. O. uit Rotterdam, broers en beide machinist op de grote vaart, zijn van nacht gearresteerd nadat zij in de Rochussenstraat de 33-jarige derde machinist H. F. H. zouden hebben mishandeld. Diens polshorloge had den zij meegenomen, aldus de politie. TAS AAN BOEKHOUDSTER ONTRUKT Een Aog onbekend gebleven man heeft gisteravond in de Baljuwstraat te Rotterdam de handtas ontrukt aan de boekhoudster W. Hij ging er mee vandoor in de richting van de Hoe- venstraat en sprong daar op een fiets, terwijl hij achtervolgd werd door de luid gillende juffrouw. Hij wist te ontkomen, maar heeft de tas weg gegooid. Deze werd later namelijk gevonden in de Harddraverstraat, en aan de inhoud onder meer een be drag van 138 gulden ontbrak niets. RECHTZAKEN ONBEVOEGDE GROSSIER. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter de 32- jarige exploitant van een kinder treintje uit Zoeterwoude tot 30. of 12 dagen en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar pioeftyd. Verdachte, die een seizoen- bedrijf heeft, werkt s winters als chauffeur. In dienst van een Vlecs- warenfabriek te Wassenaar had hij aldaar hammen, spek. rundvlees e.d. weggenomen en verkocht aan een Leidse slager. Do verdachte vertelde dat hij door belastingschuld hiertoe was gekomen. SLINGEREND OP DE FIETS, Na een eis van f 45,boete of 18 dagen veroordeelde de Haagse poli tierechter een niet verschenen 40- jarige koopman in lompen uit Lei den tot 40.— boete of 16 dagen. De koopman had op 15 april j.l. om half één 's nachts op de Nieuwe Rijn ge fietst terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Voor eenzelfde delict stond een Leidse kelner terecht, die eveneens render dr-n' - t te fietsen op de Steenstreat Ook hij was niet aui'i, ui en kreeu even eens 40,— boete of 16 dagen. de jeugd eerbied blijft koesteren voor het gezag van de ouders in het bij zonder. Mr. Velu drong er op aan ge mengde clubjes te vormen, waarin de jeugd gelegenheid krijgt zich uit te spreken en eigen ideeën ontwikkelt. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd slechts een bescheiden ge bruik gemaakt. Pastoor J. A. Voor ham woonde de vergadering bij.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5