Grootste scheepswerf van Europa Minister accoord met verorderingen M.I.R. Zeist in hoger beroep Verschuiving in de tabaks- industie sinds prijsverhoging Grootse zwendel in huurkoopaffaire Geen strafvervolging inzake het auto-ongeval Majoor K» Orie mannen door rioolgas bedwelmd DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nieuwe toekomst voor een eiland —^PLANNEN VOOR ROZENBURG Het is uit met de landelijke rust van het eiland Rozenburg want tot die gebieden waar de industrialisatie grondig het gezicht van het land zal veranderen behoort het gebied van de Nieuwe Waterweg, waarin het eiland Rozenburg en het gebied van de Botlek een zeer belangrijk deel vormen. Tot voor kort was dit deel van ons land nog geheel een streek waar de landbouw onbeperkt de scepter zwaaide en wat voor een scepter, Rozenburg behoort tot de allerbeste landbouwgebieden van Ne derland. Knappe koppen beslisten echter, dat Rozenburg een offer moet bren gen aan het grote nationaal econo mische belang van de industrialisatie, waarvan voor dit deel van ons land Rotterdam de grote motor is. Hon derden miljoenen guldens worden er voor Rozenburg geïnvesteerd en plannen van formaat zijn ontworpen voor dit gebied waarvan de naam in de toekomst steeds meer betekenis zal krijgen. Rozenburg en het Botlek- gebied zijn een van de steunpilaren voor onze voortschrijdende industria lisatie. Een ontwikkeling, die reeds is begonnen in juni van het vorige jaar toen er in de Oude Polder een begin werd gemaakt met de aanleg van een scheepswerf, die de grootste van Europa moet worden. Men heeft echter over het gebied nog andere plannen gelegd. De aan leg van havens waarvan de 4e petro leumhaven plaats moet bieden aan de grootste tankers van de wereld. Ook de plannen voor een mogelijk hoogovencomplex over een gebied van 500600 ha. spreken een duide lijke taal over de ontworpen toe komst van 't gebied rond de Nieuwe Waterweg. Het Botlekgebied zal in 1958 een begin zien van de bouw van een raffinaderij welke in 1960 gereed ral zijn en ca. 175 miljoen gulden zal kosten. Ontwikkeling is het wacht woord voor dit hele gebied geworden en de gemeente Rotterdam heeft de regering dan ook verzocht om met het uitdiepen van de Nieuwe Water weg gelijke tred te willen houden met de werken in het Botlekgebied. De regering hoopt begin 1959 de Nieuwe Waterweg geschikt te hebben gemaakt voor schepen met een diep gang van 38 a 39 voet. De kosten hiervan worden geraamd op 510 miljoen gulden. Volgens de verwachting van prof. ir. J. Thijsse zal de Nieuwe Water weg in de toekomst moeten worden verdubbeld gezien de berekende 9upertankontwikkeling, het vestigen van zware industrie op Rozenbrug, de groei van steden op Voorne en een mogelijke ontwikkeling van de Maasvlakte. Het plan Veen-Mesu wil n.l. een groot zeehavencomplex op de voor de kust van Rozenburg gelegen Maasvlakte, zie kaart. Bij al deze plannen laat het zich aanzien dat tegen 1980 geheel Rozen burg voor de landbouw verloren zal zijn gegaan. In alle plannen heeft het eiland een niet-agrgarische bestem ming zodat de landbouw op 't eiland wel tot het verleden zal behoren. Daarbij zullen de bewoners van Rozenburg schadeloos gesteld moeten worden. Dat de meningen over de redelijkheid van de schadeloosstel lingen uiteen lopen is een kwestie die Spit in de rug Flink wrijven met Klooster balsem; de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. Kloosterbalsem "geen goud zo goedJ de gemoederen voorlopig wel bezig zal houden. Wat ook tot het verleden zal gaan behoren is de rust van het natuur reservaat „De Beer", waar jaarlijks zo ongeveer 25.000 vogels broeden, want als wij op de kaart kijken zien wy dat de plannen voor de 4e petro leumhaven en het hoogovercomplex in de nabijheid van „De Beer" zijn ontworpen. Als een afspiegeling van de nieuwe toekomst voor het eiland zien '*ij het dorp Rozenburg dat van de ca. 3100 inwoners die het thans telt zich zal ontwikkelen naar een plaats van ver moedelijk 10.000 inwoners rond 1965. ANNA KETHLY OP BEZOEK BIJ MINISTER KLOMPé. Als presidente van de nationale vertegenwoordiging van Vrij Honga rije heeft mevrouw Anna Kethly, die tijdens de opstand in Boedapest mi nister is geweest, gisteren een bezoek gebracht aan minister dr M. Klompé om deze te danken voor de Neder landse hulp aan haar ontheemde landgenoten. De op 30 oktober j.l. door de Mijn- indilstrieraad vastgestelde verorde ningen, betreffende loonsverhogingen van verschillende categorieën mijnwer kers, hebben het fiat verkregen van de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Volgens deze verordeningen krij gen de ondergrondse mijnwerkers een premie van 1.50 per onder de grond verrichte dienst. Voor de beambten, die onder gronds werkzaam zijn, varieert de premie al naar gelang hun functie van 40,tot 75,per maand. De hiervoor in aanmerking komende bo vengrondse groepen arbeiders krij gen een loonsverhoging van 0.02 tot 0.07 per uur. Geen verhoging van inkomstenbelasting De minister van financiën ziet geen heil in verhoging van de inkomsten belasting voor de inkomens van twaalfduizend gulden en hoger ter verbetering van de financiële positie. In de memorie van antwoord naar aanleiding van de algemene fi nanciële beschouwingen, zegt minis ter Hofstra tot de Kamerleden, die een dergelijke verhoging voorstelden, dat deze belasting nog steeds zeer zwaar is. Zeist laat het er niet bij zitten. De gemeente is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de Utrechtse recht bank inzake de caravans, die op een particulier terrein in het Zeister bos geparkeerd stonden Wij roken zo veel en zo goedkoop mogelijk Kleine sigaartjes De sigarettenproduktie in ons land is in de periode van maart 1957 tot en met september 1957 gedaald ten opzichte van de produktie van sigaretten in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Dit blijkt uit „de tabaksdetailhandel", waar in de invloed van de prijsverhoging op de verschillende sigarettenmer ken wordt nagegaan. Uit een bij deze beschouwing ge voegde tabel blijkt dat in de laatste zeven maanden in de voornaamste prijsklassen dertien miljoen sigaret ten minder zijn geproduceerd omdat het roken van sigaretten voor velen De gemeente had de houders van te duur werd. Het blad constateert die vervoermiddelen aangezegd, er mee te verdwijnen omdat voor het opstellen geen vergunning was aan gevraagd in de zin van de bouwver ordening of de woningwet. De eige naren stelden toen, dat dit niet nodig is. omdat hun eigendom kan rijden. In kort geding trok Zeist toen aan het kortste eind. een verschuiving in de consumptie, omdat over dezelfde periode de pro duktie van rooktabak en shag grote sprongen omhoog heeft gemaakt. Maar niet alleen de rooktabak en shag vertonen een stijging, ook het sigarenverbruik, met name dat van kleine sigaartjes. Bij de vijf cents sigaartjes steeg Drie vrouwen gearresteerd De recherche van het bureau San— delingplein te Rotterdam is een grote huurkoopoffaire op het spoor geko men, waarbij voor duizenden gul dens, volgens de aangever zou het bedrag de 10.000 overschrijden, werd verduisterd, en tevens valsheid in geschrifte zou zijn gepleegd. In verband hiermee zijn gearresteerd de 52-jarige mevr. W. H. verdacht van valsheid in geschrifte, de 37-jarige mevr. M. C. C., verdacht van verduis tering en de 49-jarige mevr. P. P. J. van der K., verdacht van heling. De gedupeerden zijn de 33-jarige textielhandelaar A. van G. uit Rotter dam en de Utrechtse N. V. L. in gou den en zilveren voorwerpen. De textielhandelaar die tevens de vertegenwoordiging van de Utrechtse N.V. had, had mevr. W. H., een oude huurkoopklant van hem, goederen in consignatie gegeven. Zij zou kopers aanbrengen volgens het huurkoopsysteem. Zij behandelde de klanten zelf, zorgde voor de con tracten en inde het geld. Reeds in het begin bracht de vrouw veel klanten aan, maar de laatste zes weken was het aantal bijzonder hoog, vond Van G. Toen zij op 23 oktober een dag uitstel van betaling vroeg, ën later nog eens een dag, werd de han delaar achterdochtig. Het bleek hem dat er goederen verdwenen waren. Het bleek dat mevrouw H. weer goederen in consignatie had gegeven aan mevrouw M. C. C., die ook „klan ten" aanbracht. De laatste, die schul- „Normaal ongeval' (Advertentie) Het onderzoek inzake het verkeers ongeval, dat majoor K. enige tijd ge leden op de Rijksweg 12 onder Har- melen is overkomen heeft na het ver hoor van drie gtuigen en van het slachtoffer zelf voorlopig gegronde redenen gegeven om aan te nemen, dat het hier een „normaal" verkeers ongeval betreft Mr. J. Overbeek, officier van justi tie te Utrecht ziet derhalve geen ter men aanwezig tot het instellen van een strafvervolging. In de namiddag van 5 november j.l., was de toestand van majoor K zoveel vooruit gegaan, dat de behan delend geneesheer toestemimng ver leende tot een verhoor. Hierin ver klaarde de majoor aan de districtscom mandanten van de Marechaussee en van de Rijkspolitie te Utrecht en De Bilt, dat hij meende te zijn aangere den. Hij zeide niet een auto te heb ben gezien, die met zijn wagen in botsing kwam. Wel had hij achter zijn auto, een DKW, een lichtschijnsel waargenomen. Het ongeluk is gezien door drie per sonen, jdie gezeten waren in twee ver schillende, op vrij korte afstand ach ter de majoor rijdende auto's. De in zittenden van deze beide wagens ken den elkaar niet. Ook op het gerechtelijk laborato rium heeft men geen sporen van een botsing als zodanig herkend. Het technisch onderzoek van de automotor heeft uitgewezen, dat deze motor na het ongeval geblokkeerd was. De oorzaak was gelegen in een onderdeel, dat zich bevond in het vliegwielhuis en dat is geraakt tus sen de drukplatengroep, het vliegwiel en het vliegwielhuis. Daardoor moet plotseling de trek kracht van de motor zijn weggevallen door het vastlopen van het vlieg wiel. Hoewel van de majoor bekend is, dat hy altijd in de vrij loop reed en de storing dus niet geleid zal heb ben tot blokkering van de wielen, werd toch de besturing van de wa gen bemoeilijkt. Mogelijk, aldus de officier van jus titie was de oorzaak van het ongeval gelegen in de omstandigheid, dat een der wielen van de wagen zich juist op de afscheiding van de beide rijba nen bevond. den had, verkocht de goederen ver beneden de waarde, maar zorgde er voor dat de afrekeningen op tijd plaats hadden. Haar „klanten" hadden gefingeerde namen en adressen, men kwam over een dat mevrouw II. de contracten tekende. Bij de verkoop van de arti kelen zou mevr. C. terzijde zijn ge staan door mevr. P. J. van der K. Enkele „klanten" die sieraden, hor loges, japonnen e.d. ver onder de waarde verkocht zouden hebben, wor den verdacht van 'teling. Het onder zoek duurt nog voort. In het gebouw, waar het hoofdkan toor is gevestigd van de cokesfabriek A.C.Z. te Sluiskil, zijn woensdagmor gen drie mannen door rioolgas be dwelmd geraakt, nadat zij, de een na de ander, op inspectie waren getogen om de oorzaak van een zeer onwelrie kende geur op te sporen. De onderchef van de werkplaats, de heer R. de Graeve, ging als eerste in de kelder van het kantoor een on derzoek instellen naar de onwelrie kende dampen, welke hieruit opste gen. De concentratie van deze dam pen bleek dermate sterk, dat hij hier door bevangen werd. De heer Brakman van de technische dienst, begaf zich eveneens in de kel der, werd ook onwel en onderging eenzelfde lot. De heer De Wolf van de administra tie kon de stank niet meer ver dragen, zodat hij als derde een on derzoek wilde instellen. Hij bereikte de kelder niet, maar bleef by de deur liggen. Het wegblijven van de heer De Wolf wekte argwaan bij zijn colle ga's en deze togen eveneens op in spectie. Toen zij de slachtoffers aan troffen werd onmiddellijk alarm ge maakt. Het bleek, dat de betreffende dampen afkomstig waren van de na bijgelegen riolering, welke in ver band staat met de kelder. De drie slachtoffers maken het goed en naar alle waarschijnlijkheid zullen twee van hen het ziekenhuis vandaag weer mogen verlaten. LOONSTATEN VERVALST. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft anderhalf jaar gevangenissrtaf met aftrek geëist te gen de 38-jarige kantoorbediende J. G. te Tiel. G. wordt er van verdacht als personeelschef van een fabriek te Tiel bij de uitbetaling van lonen geld te hebben achtergehouden. Hij boek te hogere loonbedragen dan hij uit betaalde. Gedurende drie en een half jaar zou hij volgens eigen bereke ning zich ƒ30.000 a ƒ40.000 hebben toegeëigend. Volgens zijn werkgevers zou dit bedrag echter ƒ62.000 belo pen. het verbruik van 10.518.205 stuks in 1956 tot 17.318.390 stuks in 1957. Een stijging dus met 6.8 miljoen stuks. Uit deze cijfers blijkt dus wel dui delijk dat het rokend publiek zoekt voor zijn inkomen zoveel en zo goed koop mogelijk te kunnen roken. De tijd dat men niet op een dubbeltje keek is voorbij, aldus het blad. Het orgaan noemt de voorgestel de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten een ernstige zaak voor de sigarenwinkeliers, omdat zij, naar het meent, onherroepelijk haar weerlag zal vinden op de inkomens van die winkeliers, als de minister drie procent meer vraagt van de sigarettenopbrengst, zal de industrie en de handel toch drie procent min der ontvangen. De winstmarge wordt dan met drie procent verlaagd. Het blad concludeert dat een al gemene prijsverhoging van tien cent per pakje uitgesloten Is en een gemiddelde prijsverhoging dichter by de vijf cent dan by de tien cent komt te liggen. Een verhoging van tien cent was echter al noodzakelijk om zonder een aanslag op de tegen woordige winst de minister het zij- ne te geven. Een gemiddelde verho ging van vUf cent betekent echter een aanslag op het tegenwoordige inkomen van industrie en handel van zestig cent per duizend sigaret ten. Het blad noemt in dit opzicht een voorbeeld: bij de tegenwoordige ge middelde prijs van vijfenveertig gul den per duizend sigaretten krijgt de minister 30.15 (zevenenzestig pro cent) en blijft voor de industrie en handel over 14.85 (drieendertig procent). Wanner een prijsverho ging van vijf cent per pakje van twintig noodzakelijk zou worden ge acht dan zou een gemiddelde prijs van 47.50 per duizend sigaretten moeten worden betaald, waarvan de fiscus 33.25 (zeventig procent) zou nemen en voor handel en industrie 14.25 (dertig procent). Het is te hopen, aldus „De Tabaks detailhandel", dat alle onderhande lingen en besprekingen, welke thans de bestuurders der organisaties heb ben met kamerleden en politici, re sultaat opleveren. Resultaat in dier voege dat de minister wordt afge bracht van zijn onheilzaam plan de omzetbelasting op sigaretten te ver hogen! Geen zoete inval voor snoepzuchtige Soldaat ging stropend rond Een abnormale snoepzucht zag de verdediger van een twintigjarige sol daat uit Beverwijk als de oorzaak, die zyn cliënt gisteren voor de Krijgs- raad in Den Haag trecht deed staan. Hem was diefstal ten laste gelegd van talrijke geldsommen, en van twee bromfietsen. De verdediger, kapitein W. G. Tip pen, verzocht de Krijgsraad derhalve, alvorens recht te spreken, eerst een medisch onderzoek te laten instellen om te zien of de soldaat misschien een organische afwijking had, die de on gebreidelde snoeplust kon verklaren. Tien jaar geleden kreeg beklaagde een berisping van de Haarlemse kin derrechter en van dat ogenblik af heeft de snoepzuchtige soldaat zich verschillende malen voor de rechter moeten verantwoorden wegens krui meldiefstallen. Aan zijn opvoeding heeft alles ontbroken, meende de auditeur-militair. Ook in dienst had de jongen het stelen niet kunnen laten. Na een aan tal gelddiefstallen was hij op 26 juli van dit jaar uit het legerkamp weggelopen, waarna hij een maand lang het land rondzwierf, stelend waar hy maar enigszins de kans kreeg. Zo brutaal ging het heerschap te werk, dat hy in die maand zelfs een keer in het kamp Maarn heeft gi - slapen zonder daar te worden opge merkt. De auditeur-militair, die in de sol- daar „byna een zware jongen" zag, vroeg anderhalf jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevange nis en ontslag uit de militaire dienst De krijgsraad vonniste de snoep zuchtige tot een jaar en drie maan den jeugdgevangenis met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. Is bewusteloos meisje een Russische? Vrijdagnacht werd in de Vroesen- laan te,Rotterdam een ongeveer 20- jarig meisje bewusteloos aangetrof fen. Zij werd in het Westerziekenhuis opgenomen, maar men kon haar iden titeit niet vaststellen. Het meisje, dat vertelde Brigitta te heten, bleek aan vankelijk een Russische te zijn, doch dit kon niet worden vastgesteld om dat ze geen papieren heeft. Bij ver dere nasporingen kwam uit Amster dam het bericht, dat zij daar tn een hotel had geslapen en dat daar haar paspoort nog lag. Uit deze pas viel op te maken, dat zij een Zweedse is. Daar het meisje nog steeds niet vol ledig bij kennis is, is men nog niet tot een nader verhoor kunnen komen. De politie denkt zowel aan een onge val als aan geweldpleging. Het on derzoek wordt voortgezet. TEXTIELFABRIEK ZOEKT OPLOSSING IN BETALINGS MOEILIJKHEDEN. De N.V. Wolspinnerij, Weverij en Ververij J. ten Bos te Almelo heeft surseance van betaling gevraagd. Het uitstel is met onmiddellijke ingang verleend. Tot deze voor het voortbe staan van de onderneming zo ingrij pende stap is na zeer uitvoerige be sprekingen besloten. De fabriek heef* neenbedrijven in Wierden en Weerselo. De totale be drijfsbezetting omvat ongeveer 600 personeelsleden. Men heeft thans een reoganisatieplan opgesteld, teneinde het bedrijf weer gezond te maken. Aetherklanken VRIJDAG TELEVISIE N.T.S.: 20.30—22.00 Relais v. d. Vlaamse TV: Reinaard de Vos, spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewij de muz. 7.50 Een woord v. d. dag 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Instr Trio. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11V00 Gram. 11.30 V. d. jeugd. 12.00 Pia norecital. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Musette muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte muz. 14.45 Gram. 15.00 Jaarvergadering Fed. van Diakonieën. 16.00 Gram. 16.15 Promenade ork. en solist. 17.00 Voor- dr. 17.20 Koperens. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.20 Stem men van Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Ru briek „Verklaring en toelichting: Europese economische samenwerking en middenstand", door Drs. A. W. H. J. Quaedvlieg. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 De jeugd op eigen wieken hoorsp. 21.00 Omr. ork., vocaal ens. en sol. 22.00 Christenen in Israël, caus. 22.15 Or- gelconc. 23.00 Nws. 23.15 Langs we gen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 1930 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 V. d. zie ken. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Gram. 11.20 Competitie. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Piano quatre mains. 14.35 Voordr. 14.55 Gevar. progr. 16 00 Or gel en zang. 16.30 Jeugdconc. 17.10 V. d jeugd. 17.40 Instr. kwart. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Latijnse klan ken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 y. d. kleuters. 19.10 Musette- ork. 19.30 Leven in Nederland. 19.45 VPRO-nws. 19.55 Kerkenergie naast kernenergie, caus. 20 00 Nws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boekbespr. 20.35 N.O.V.I.B. caus. 20.45 Kamerkoor en sol. 2L0Ó Muzikaal kolderjourn. 21.20 De lan ge weg, documentaire. 2?.45 Gram 21.55 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. 22.40 Zorg om de mens, caus. Daarna: Avondwijding. 23 00 Nws. 23.15—24.00 Gram. J[[Jkonin^nJ door E. Phillips Oppenheim 8) „Het stelt mij gerust, dat te horen, verklaarde hij. „Uw oom is een van mijn oudste vrienden en, afgeschei den daarvan, zijn wij juist nu gewik keld in een paar bijzonder belang rijke speculaties; het zijn dingen die u, jonge dame, nauwelijks zult be grijpen, maar het zou heel slecht treffen, als hij nu juist lang ziek werd." „De dokter gelooft", merkte Virgi nia op, „dat hij over een dag of vier, vijf weer in staat zal zijn het aller noodzakelijkste te behandelen, maar vóór die tijd is het hem niet eens toegestaan een krant in te zien." Weiss knikte in gedachten. „U ging juist naar huis, zie ik", merkte hij op. „Staat u mij toe een eindje met u op te lopen?" Virginia aarzelde een ogenblik. „Ik heb nog een paar boodschap pen te doen", zeide zij, „ik ging eigen- lyk nog niet naar huis." „Mijn lieve jonge dame", zeide hij, „ik heb u iets heel gewichtigs mede te delen. Ik ben er zeker van, dat u nu wel met my naar huis terug wilt gaan en uw wandeling later wilt voortzetten. Het is zo wel in het be lang van uw oom als in het myne." Zij gaf toe en liep een eind met hem terug en toen zij de Avenue over gestoken waren, begon Stephan Weiss ernstig te spreken en, zich wat naar haar toebuigend, haar de zaak uit te leggen. „Uw oom", zeide hij, „en drie of vier van ons, die u gisterenavond ontmoette, zijn kortgeleden in een belangrijke onderneming betrokken. Ik kan u alles niet uitleggen, maar het gaat om vele millioenen, meer dan een van ons in staat is te beta len, hoewel wij geen van allen, zo als u weet, nu bepaald arm zijn. Nu kunnen wij ons hier doorslaan, zon der uw oom lastig te vallen en we kunnen alles goed ten uitvoer bren gen, maar er is alléén één ding dat wij moeten hebben en dat is een papier, dat uw oom in zyn studeer kamer heeft verborgen en waar juist alles om draait. Ik sprak er giste renavond met uw oom over door de telefoon en hij beloofde mij het van morgen voor mij klaar te leggen, als ik kwam. Er was echter niemand bij u thuis, die er instructies over ontvangen had en daaruit maakte ik de gevolgtrekking, dat hij er u over gesproken had." Virginia schudde het hoofd. „Neen", antwoordde zy, „hy heeft mij niets verteld." „Juffrouw Longworth", vervolgde hij, zijn hand een ogenblik op haar arm leggend, „u weet wat uw oom gisterenavond zei, dat wij eigenlijk allen deelgenoten zijn. En het is in zijn belang, zowel als in het onze en ook in dat van u, dat wij dat papier in handen krijgen. Als wy bij u thuis komen, gaat u dan naar de kamer van uw oom en zeg hem maar één ding. Zeg hem, dat ik beneden ben. Hij zal begrijpen, waarom ik kom en ik weet zeker, dat hy u zal zeggen het my te geven. Ik vind het heel naar, hem juist nu lastig te vallen, maar ik kan u verzekeren, dat het hem veel meer kwaad zal doen, wan neer hy weer beter zal zyn, te horen dat het verkeerd gelopen is, dan dat u hem nu even iets zegt." Virginia scheen te weifelen. „Het voorschrift van de dokter was heel streyg, ik weet werkelyk niet, wat ik zeggen moet," „Dokters", zeide Weiss, „zyn heel goed, maar zy weten niet alles. Al leen die enkele woorden van u kun nen uw oom onmogelyk kwaad doen en zy zullen voorkomen, dat hy la ter weer instort. Ik zou dit alles niet aandringen, myn waarde Jonge dame, als ik niet overtuigd was van de bui tengewone belangrijkheid ervan, daar kunt u op aan." Virginia liep enige stappen verder, zonder iets te 2eggen. Zij naderde het huis van haar oom, waar zich reeds een troepje mensen verzameld had om het bulletin te lezen, dat aan het hek hing. Weiss stond ineens stil. „Is er niet een manier om binnen te komen, zonder door die hele troep gezien te worden?", vroeg hy. „Zy zullen ons dood ergeren met hun vragen." Zy knikte en leidde hem langs de achterzyde. Maar één was hun te slim af, het was echter een journalist, die door Weiss zonder complimen ten op zyde werd geduwd. Virginia bracht haar geleider in de ontvang kamer gelykvloers en verzocht hem te gaan zitten. „Als u hier wachten wilt", zeide zy, „zal ik naar boven gaan, naar mijn oom. „Alg ik merk, dat het maar enigszins mogelyk is, zal ik doen wat u gevraagd hebt". „Uitstekend", zei hij. „Als u het goed vindt juffrouw Longworth, zal ik naar de studeerkamer gaan, waar wij gisterenavond waren. Ik denk wel, dat een van de bedienden van uw oom daar zyn zal en er zyn een paar kleinigheden, die ik met Smed ley zou willen bespreken, als ik hem te pakken kan krijgen." „Ik zal mr. Smedley voor u opzoe ken als ik beneden kom. Ik weet zeker, dat hy niet in de bibliotheek is, omdat mijn oom die alleen voor zich persoonlijk gebruikt. Weest u zo goed om hier te wachten, tot ik beneden kom." Zy liet hem alleen en ging naar boven. By de deur van haar oom's slaapkamer stond diens ïyfknecht die haar doorliet. Binnen de kamer zat Phineas Duge, zorgvuldig ge kleed, in een gemakkelyke stoel een sigaret te roken met een stapel dag bladen naast zich. Op een tafel op enige passen afstand stond een tele foon, waarvan hy de hoorn juist had neergelegd. „En" vroeg hy, opkykend toen zy binnentrad, „hebben zy al een zet gedaan?" „Ik ontmoette mynheer Weiss in Fifth Avenue" zeide zy. ,Hy legde mij uit, dat u met u allen deelgeno ten zyt in een heel belangryke fi nanciële onderneming. Toen zei hy verder, dat zy het wel zonder u tot een goed eind konden brengen, maar dat zy een papier moest hebben waar, zoals hij zegt, alles op neer komt. Hy zei, dat hy er u gisteren avond over heeft getelefoneerd en is er van overtuigd, dat u my zult wy- zen waar ik het vinden kan, om het hem dan te geven. Hij haalde my zelfs over, zoals u ziet, om tegen het doktersadvies te handelen". Phineas Duge glimlachte rustig. „Ik ben te ziek om voor zulke din gen gestoord te worden", zei hij, ter- wy] hij een nieuwe sigaret aanstak. Ik weet niet welk papier hy be doelt, Als je nog eens komt om my over zaken te spreken, moet ik de dokter laten komen Hoe dwaas is het! Maar zeg eens, in welke kamer heb je mijnheer Weiss gelaten?" ..».In de ontbytkamer", antwoordde zy. Hy wilde in de bibliotheek gaan en Smedley spreken, maar ik heb hem verzocht te blijven, waar hy was, tot ik beneden kwam." „Het zal my benieuwen, of je hem daar nog vinden zult" zei Phineas Duge. „Hy kan Smedley spreken, als hij dat verlangt Op"jouw ver antwoording natuurlijk. Die jongens weten van niets. Kom my straks ver tellen, hoe hij het opneemt." Virginia ging naar beneden naar de ontbijtkamer en vond die verla ten. Zy stak de hall over, opende zachtjes de deur van de grote bibli otheek. en liep snel en onhoorbaar naar het kleinere vertrek. Weiss stond in peinzende aanschouwing voor het bureau van haar oom. Hij keek snel op, toen zy binnentrad. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11