Tweede Kamer aanvaardt Delta-wet Historisch moment in het parlement Groep belastingcontroleurs procedeert over promotie Nieuwe kansen voor de middenstand, ondanks dreigende beperkings psychose Eén jaar geëist tegen oplichter Verwelkoming en afscheid van buitenlandse vertegenwoordigers WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Tweede Kamer heeft gisteravond de Delta-wet aanvaard. Het was een historisch moment. Minister Algera hield een bewogen toe spraak namens de regering, waarin hij wees op het belang van het besluit dat nu genomen was; en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Korten- horst, sprak van een plan, dat „tot in verre geslachten vooruitziend, ge durfd, ingenieus en doortastend genoemd zal worden". Het wetsontwerp werd met 106 tegen 8 stemmen aanvaard. De K.V.P.- leden prof. mr Romme, mr F. J. H. Bachg, dr N. H. L. v. d. Heuvel, dr W. A. P. L. de Kort, drs W. J. M. Peters, dr A. M. Lucas, mr H. W. van Doorn en J. M. Peters onthielden zich wegens grondwettelijke bezwaren van de stemming. Acht stemmen waren tegen Met het aannemen van dit Delta plan staat ons land voor een gran dioos werk, dat in 25 jaar voltooid moet zijn, dat tot drie miljard gaat kosten en de kaart van Nederland in het westen aanzienlijk zal wijzigen. Grotere veiligheid, betere wegen, nieuwe meren voor de watersport, bestrijding van de verzüting worden bereikt. Plaatsjes als Veere, de mos sel- en oesterteelt worden echter be dreigd. Grondwet geschonden. De tegenstand van acht KVP'ers aan het einde van het debat, was een wanklank, die de stemming op het laatst nog dreigde te bederven. De KVP'ers hadden zelf ook spijt over de gang van zaken. Zij legden er de na druk op, dat zij het Delta-plan even goed Welgezind zijn. Evenals hun partijgenoten en de andere leden van de Tweede Kamer. Zij voerden echter aan, dat artikel vier van de Deltawet kennelijk in strijd was gekomen met de grondwet, toen de Kamer een voorstel tot wij ziging, van de heer Biewenga (AR) •uouxouaguee peq Prof. Romme citeerde artikel 206 van de grondwet, dat zegt: „De Staten der provinciën hebben het toezicht op alle waterstaatswerken, water schappenDe Deltawet echter zegt: een dijk kan door het Rijk in beheer worden genomen, als- dit het versterken samengaat met het afslui ten van een zeearm. Overleg met Provinciale Staten moet hiervoor gevoerd worden. Men ontneemt hier, aldus prof. Romme, de Provinciale Staten een bevoegdheid, die zij van oudsher be zitten. In dit verband had prof. Rom me eerder al gezegd, dat de Grond wet een decentralisatie-systeem waar borgt. De wetgever mag niet toege ven aan het streven van deze tijd de regering voor alles verantwoording te laten nemen en alle macht tot zich te laten trekken. Bevoegdheid ontnomen. Over de tegenstelling in de twee wetten was eerder al in de debatten gesproken. Ook in het socialistisch kamp werden opmerkingen gemaakt over grondwet en het recht van de Provincale Staten. Prof. Romme zou vóór gestemd hebben, indien niet het amendement Biewenga het accent na drukkelijk op het ontnemen van be voegdheid aan de Provinciale Staten had gelegd. Het amendement stelde n.l. voor het overleg van de regering van Gedeputeerde Staten naar Pro vinciale Staten te verleggen. Voor heen was het nog mogelijk aan te ne men, dat in het overleg met Gede puteerde Staten de vrijheid van de Provincale Staten geëerbiedigd wordt. Dit was nu niet meer mogelijk. Door het amendement Biewenga was de grondwet zonder meer geschon den. Prof. Romme zei, dat hij de Kamer leden benijdde, die nu zonder gewe tensbezwaar vóór konden stemmen. Hij voelde het als zijn plicht zijn stem tégen te laten horen. Zeven frac tiegenoten. voegden zich bij hem. Principieel. Door het debat over de motie, die door de gedachte over centralisatie en decentralisatie een principieel ele ment kreeg, werd de beslissing over de Delta-wet tot half twaalf 's avonds verplaatst. In de middaguren heb ben de vele bezoekers op de tribune, die meenden een historisch moment bij te wonen niet veel méér gehoord, dan „grondwet-schennis of géén grondwetschennis". De film was er ook om de Kamer leden en het kabinet in het zonnetje te plaatsen. De felle koolspitslampen hadden weer hun eigen invloed op de temperatuur in de Kamer. Dr. v. d. Heuvel diende nog een amendement in, waarmee hij tracht te de bezwaren van de gedachte aan De foto laat zien hoe de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Alge- ra, die na het goedkeuren van de wet vele felicitaties in ontvangst mocht nemen, werd gefeliciteerd door Ka mervoorzitter mr L. G. Kortenhorst. grondwetschennis weg te nemen, —cl werd met alleen de stemmen der KVP-leden vóór verworpen. Minister Algera heeft in de zitting nog gezegd, dat men de mogelijkheid van een vaste oeververbinding voor de Westerschelde wil onderzoeken. Hij gaf toe, dat voor een aantal Zeeuwse mosselbedrijven in de Wad denzee geen plaats meer zal zijn. Compenserende maatregelen in de geest van schadevergoeding zullen genomen worden. Als motie van orde werd aangeno men de motie van drs. Th. J. Wester hout tot een onderzoek van Rijkswege naar de wenselijkheid van instelling van een ontwikkelingsfonds voor het Deltagebied ter stimulering op sociaal en economisch terrein. Van de ingediende amendementen was waarschijnlijk de belangrijkste, dat van de heer J. M. A. C. van Don gen om niet alleen de visserij en aanverwante bedrijven tegemoetko ming voor de schade in het vooruit zicht te stellen, maar ook anderen die daarvoor in aanmerking komen. Het amendement werd aangenomen. De P. v d. A. stemde tegen. Voor het ambtenarengerecht te Amsterdam heeft een principiële zaak gediend van een controleur van 's Rijks Belastingen te Bussum, de heer M. Meijer, die van mening is, dat hij op grond van bepaalde arti kelen van het ambtenarenbesluit-be- lastingdienst juridisch en moreel recht op promotie tot hoofdcontroleur heeft. Hij heeft deze zaak aanhangig gemaakt voor een groep controleurs, die in dezelfde' omstandigheden ver keert en ontevreden is over de wijze waarop deze promotieregeling wordt toegepast. Bij de belstingdienst zijn twee soor ten controleurs. £ij, die een cursus hebben gevolgd en niet-cursisten. Volgens een artikel van het ambtena- renbesluit wordt bij de bevordering alleen gekeken naar de taak en de wijze waarop de ambtenaar deze vervult, zo betoogde de raadsman mr. J. F. J. v. Bijlevelt. Krachtens een ander artikel van een overgangsrege ling worden de controleurs, die de cursus niet hebben gevolgd, „geacht de cursus te hebben gevolgd", waar bij zij dus worden gelijkgesteld met de cursisten. Op grond van dit laatste artikel stelde de raadsman zich op het standpunt, dat zijn cliënt zonder test (hetgeen n.l. was geschied en waarbij hij was afgewezen voor promotie) recht heeft op een bevordering. Er zijn aldus de advocaat geen twee categorieën controleurs. De advocaat, die optrad voor het ministerie van Financiën, mr. M. E. van Nieveldt, voerde aan, dat deze test een peiling is van wat men ten minste moet weten voor hoofdcontro leur. Bij de controleurs die de cur- AMBTENARENBONDEN SPREKEN MET MINISTER In verband met de moeilijkheden, welke bestaan over de salariëring van het overheidspersoneel, hebben de voorzitters van het A.C.O.P., de Christelijke Centrale en de Rooms Katholieke Centrale, resp. de heren Blom, Kapinga en Weijters gisteren een audiëntie gehad met de minister van binnenlandse zaken. GROOTSTE PIANOFABRIEK VAN EUROPA De minister van Economische Za ken, prof dr. J. Zijlstra heeft dinsdag in Ede een nieuw gedeelte geopend van Rippens Pianofabriek, die nu met haar 5000 m2 grondoppervlakte en een produktie van meer dan 12 piano's en vleugels per dag de groot ste fabriek van Europa is. sus hebben gevolgd wordt alleen een onderzoek naar hun taak en de wijze waarop zij deze vervullen ingesteld. Voorzitter N.R.K.M. ziet Hedenmorgen om elf uur begon in Krasnapolsky te Amsterdam, onder voorzitterschap van de heer F. C. de Hosson, de jaarlijkse centrale raads vergadering van de Interdiocesane Katholieke Middenstandsbond in de bis dommen Haarlem en Rotterdam, nadat om 10 uur in de kerk van de H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade een H. Mis was opgedragen door de geestelijk adviseur van de bond, de hoogeerw. heer J. Th. M. Kraakman, deken van Alkmaar. De heer De Hosson hield de openingsrede waarin hij refereerde aan het in mei van dit jaar gevierde gouden feest van de bond. „Ik mag wel aan nemen", aldus de heer De Hosson, „dat U, evenals wij, van de feestsfeer weer in de werksfeer is gekomen". Spr. herinnerde aan het woord van mgr. M. A. Jansen op de feestvergade- ring in Haarlem, waarin de bisschop de aanwezigen op het hart drukte, zich niet te veel in beslag te laten nemen door stoffelijke zaken maar heel bij zender de aandacht vestigde op de gezinstaak, het culturele-, retraite- en kernwerk. Culturele Raad begon zijn werk De heer De Hosson deelde vervol gens mede dat een Culturele Raad van de Nederl. R.K. Middenstands bond (N.R.K.M.) niet alleen geïnstal leerd is, doch ook zijn werkzaamhe den is begonnen en al een rapport heeft uitgebracht aan het toporgaan van de bond. Sprekende over de ontwikkelings cursussen, zei de voorzitter dat deze zijn gestart in zo goed als alle plaat sen waarvoor zij waren gepland, en vervolgde: Wanneer Staatssecretaris Veldkamp ons bij ons feest voorhield dat het „levenwekkend element" voor de verdere uitbouw van de P.B.O. ge vonden zal moeten worden in de pri vaatrechtelijke, ofwel vrije organi saties, dan betekent zulks, eenvoudi ger gezegd: U zult voor de goede gang van zaken in die lichamen, dus voor het algemeen belang, voor de belangen van uw branches, voor uw gezinnen en bedrijven mensen moe ten vormen en beschikbaar hebben, die deze taken aan kunnen, 'n Zaak dus van het grootste gewicht en een taak voor u en ons, die volkomen aansluit bij de doelstelling van onze organisatie. CONTRIBUTIEVERHOGING NOODZAKELIJK. In verband daarmee is het van groot belang te vermelden, aldus de voorzitter, dat te verwachten valt dat op de eerstvolgende Bondsvergade ring van de N.R.K.M. de contributie zal worden verhoogd met 5,Met nadruk zij gezegd, dat bij de verde ling daarvan het hoofdbestuur van onze bond daar het minst van zal profiteren. Deze contributie zal op de eerste plaats de N.R.K.M. de hoogst- nodige ruimere armslag moeten ge ven en op de tweede plaats de afde lingen de middelen moeten verschaf fen hun vormende taak krachtiger te kunnen voortzetten. De verdeling zal namelijk worden resp. 2 gulden voor de N.R.K.M., 2 gulden voor de afde lingen en 1 gulden voor de Dioc. Bond. Na gewezen te hebben op het be lang van het optreden der landelij ke organisatie (de NJRJt.M.) bij het aanpakken van diverse vraagstukken, ging de heer De Hosson verder met dankbaar te memoreren dat er nieu we kansen worden geboden aan de middenstand op het gebied van nieu we vestigingen, niet alleen door de daarvoor in het leven geroepen cre- dietvormen, maar ook door de mo derne planning en marktanalyse, dan bekruipt mij toch ook een gevoel van onbehagen door de bestedingsbeper king, welke weer zoveel toekomst contouren vervaagt en bij velen, zo niet een psychose dreigt te veroor zaken, dan toch grote onzekerheid op roept. Zelfstandige zijn vraagt in deze tijd veel zorg en eist daarom heel wat om staande te blijven. Daar is o.a. ook nog de prijsstabilisatie. Een aangele genheid, die van het hoogste belang is voor 's lands economie, van groot belang dus ook voor ons omdat de middenstand alleen maar kan gedijen in een staatshuishouding, die gezond is. Nauwlettend dient echter te wor den toegezien, dat deze stabilisatie niet buiten de perken van de recht vaardigheid treedt. Wij vragen ons dan ook met grote bezorgdheid af of men die rechtvaardigheid wel be tracht, wanneer men bedenkt dat geen compensatie wordt geboden voor de hogere loonkosten. Evenmin voor de lasten van de A.O.W., zowel in de persoonlijke als in de personeelssfeer. En evenzeer ontbreekt compensatie weer voor de zelfstandigen in de huurverhoging van de bedrijfspan den en de algemene kostenverhogin gen. In totaal belopen deze niet-ge- compenseeide factoren een slordige 15 Men kan deze verhogingen ten slotte toch niet blijven wegwuiven met het argument dat men dit nu eenmaal als zelfstandige heeft te ne men! EEN LEGER VAN VOOGDEN. Dan worden wij de laatste tijd be dreigd door een leger van voogden, dat zich aandient onder de namen Consumentenbond en Consumenten contactorgaan, waar de intiatieven daarvoor ontsproten aan ambtenaren- kringen, zijn deze, waar zij de te laag betaalde dienaren zijn van een over heid die zich graag overal mee be moeit, op zich misschien wel begrij pelijk. Maar waar juist omtrent de efficiënte werkmethoden in het amb telijk leven nogal wat vragen rijzen, worden deze initiatieven bepaald on begrijpelijk. Evenzeer valt als onbegrijpelijk te bestempelen dat hier medewerking wordt verleend door ja dat het schijnbaar zelfs tot een programma punt wordt gemaakt van stands organisaties. Wij zien hierin niets we zenlijks voor standsorganisaties en nog minder een aanleiding voor de partementsambtenaren om hierbij ideeën te spuien. Het is een bijna na tuurlijk streven van de industrie, die toch nogal wat te torsen heeft, om door modernisering van het produc tie-apparaat» en door verbetering van productiemethoden, tot prijsverlagin gen te komen en niet zonder resul taat. Mogelijk liggen er nog kansen om op dat gebied meer te bereiken door verhoging van productie per man. Hier ligt ook duidelijk een werkterrein voor de middenstand. Een taak, die men ernstig dient aan te vatten onder voorlichtmg van de daarvoor geëigende organen. Hield het Econ. Instituut voor de Middenstand zich reeds eerder met di. vraagstuk bezig, onlangs is onder leiding van de in onze kringen wel bekende heer Scheltema een insti tuut in het leven geroepen dat zich uitsluitend met dit probleem gaat be zig houden. HUISHOUD RAAD OVERBODIG? Maar in dit verband mogen de werkzaamheden van de Huishoud- raad ook niet onvermeld blijven. Het orgaan dat, gevormd uit diverse vrou wenorganisaties, reeds jarenlang des kundig en prettig samen werkt met ta1 van instanties, industriën en alles wat daarbij doeltreffend kan werken. Is deze Huishoudraad inmiddels on mondig of overbodig geworden? Uit dat laatste mag gerust worden opge maakt dat wij goede adviezen op prijs stellen en een bepaalde be moeiing niet vrezen. Wij vrezen ech ter wel de olifant in het bloembollen- veld. Geloof mij, het probleem van de productiviteitsverhoging is niet even op te lossen door te roepen „het is te duur" of door het kapmes te ge bruiken. De heer De Hosson besloot met vast te stellen dat er nog alle reden is voor activiteit en zelfwerkzaamheid om de nieuwe gemeenschap op te bouwen, een gemeenschap die mede gediend wordt door een gezonde mid denstand. De vergadering duurt voort. De officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar, jhr. mr. A. J. Rei gersman, heeft vanmiddag een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 56-jarige H. P. van 19551956 als marktbetaalmees. ter bij de Langedljker gxoentecentrale gelden zou hebhen verduisterd tot een bedrag van 26.000 gulden. P. die op provisiebasis was aange steld, werd het vorig jaar ernstig ziek. Bij de kasovername door zijn plaatsvervanger bleek er een tekort van 1600 gulden. Een accountants controle bracht aan het licht, dat P. drie bedragen van resp. 4000 en twee maal 10.000 gulden met opzet niet in de boeken had vermeld. Hij had het geld opgenomen en het was in zijn huishouden volledig opgesoupeerd. P. bekende het hem ten laste gelegde. Hij voerde tot zijn verdediging aan dat hij meende te laag gesalarieerd te zijn. De verdediger mr. H. Schuur man vroeg vrijspraak op juridische gronden. De rechtbank zal 17 november uit spraak doen. H.M. de Koningin heeft dinsdag op het Paleis Huis Ten Bosch in Den Haag vier buitenlandse vertegenwoordigers in ons land ontvangen. Het wa ren v.l.n.r.: beeld 1: de nieuwe gezant van Uruguay, de heer A. Pacheco, die zijn geloofsbrieven kwam overhandigen; hij werd vergezeld door W. Graaf van Limburg Stirum. Beeld 2: de scheidende gezant van Zuid-Slavië, Salko Fejic, die hier bij zijn aankomst de erewacht inspecteert. Beeld 3: de nieuwe ambassadeur van Iran, de heer Abdol Hossein Meftah, die zijn geloofsbrieven kwam aanbieden. Beeld 4: de nieuwe Poolse gez>nt. de heer Jan Balicki, die eveneens zijn geloofsbrieven aanbood. Ook hij werd vergezeld door W. Graaf van Limburg Stirum, kamerheer i.b.d. van HJV1. de Ko ningin.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9