Imam DUINSTREEK KA C Scherp WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 SCHOOLJONGENS-SCHAAMTE. Stelt u zich dat voor: te blijven zitten in de vierde klas van de HBS en na .deze eerste teleurstelling te moeten wachten op een herfstrap- port, dat zeer zeker de hoopvolle ver wachtingen van vader en moeder zal torpederen! Het is om het niet te overleven als je al vijftien jaar oud bent. Diep in de put, zwierf daarom gisteren een Haagse HBS'er door de Sleutelstad. Hij schaamde zich er voor, thuis te komen en wist, ten einde raad, niet beter te doen, dan zijn tampatje op te slaan in het wachthuisje van de Bostelbrug. Daar werd hij slapend aangetroffen door een surveillerend agent van de Leidse politie. Toen die van de schone slaper vernomen had, wat er aan schortte, was het leed weldra geleden. De politie zorgde dat de jongen veilig thuis kwam. We menen, dat de jongeman het hele geval te somber heeft ingezien. Maar het is ook haast onmogelijk, dat een vijftienjarige naast de overstel pende berg leerstof, die een vierde klas HBS aankleeft ook nog eens zulk een ramp zou kunnen verwerken. Collectanten Klaproosactie Voor de jaarlijkse collecte ten be- hoeve van de Klaproosactie voor onderhoud en verzorging van oor logsgraven is nog dringend be hoefte aan collectanten. Zij, die zich hiervoor willen opge ven, worden verzocht zich op zater dag 9 november a.s., te melden i: de bovenzaal van de Vergulden Turk aan de Breestraat. Belangstellenden kunnen daar terecht vanaf 8 uur des morgens. „Sancta Veronica". Morgen, donderdagmiddag, tussen half drie en vijf uur worden de da mes van „Sancta Veronica" verwacht in de achter-bovenzaal van De Vro- lijkcke Arke, Lange Pieterskerkkoor- steeg 15. Het bestuur verwacht een drukke opkomst van dames, die ko men om nieuw materiaal te halen en om achter te laten, wat ze voor de stille armen vervaardigd hebben. Arbeider brak beide benen bij ongeval op bouwwerk te Leiden Op een bouwwerk aan het ver lengde van de Kooistraat heeft zich gistermiddag, rond kwart voor zes een bedrijfsongeval voorgedaan, waarbij een arbeider ernstig werd gewond. Bij het optakelen van een beton nen balk struikelde een van de ar beiders, de heer F. J. Vis uit Zoeter - woude, ten gevolge waarvan hij met beide benen bekneld raakte tussen de zwevende balk en een op de grond liggende betonnen paal. Hij liep daardoor fracturen op aan de rech ter enkel en de linker knie. De eer ste hulpdienst vervoerde de arbeider naar een van de Leidse ziekenhui zen. POTLOOD en GEEST Inbrekers weer actief. In de nacht van 4 op 5 november zijn inbrekers weer actief geweest in Leiden. Bij een postagentschap annex sigarenwinkel aan de Morsweg trachtten zij zich toegang tot het huis te verschaffen, door de pennen uit de scharnieren van een achterdeur te verwijderen. Het moest echter bij een poging blijven omdat de deur aan de binnenzijde gegrendeld was. Bij een bouwkundig bureau, een eindje verderop aan de Morsweg, hadden de jongens meer succes. Door verbreking van een achterdeur tus sen garage en bureau, wisten ze in het perceel door te dringen. Ook de laden van een stalen schrijfbureau wisten ze los te peuteren, waarna een gesloten, metalen kistje eenzelf de lot onderging. De buit bedroeg vierhonderd gulden. Diefstal. Door diefstal in de Hollandse Con structie Werkplaatsen verdwenen tussen eind september en eind okto- ber handboormachines en een hand slijpmachine ter waarde van onge-1 veer veertienhonderd gulden. Tentoonstelling in Leidse universiteit „Het werk der V. N." De afdeling Leiden van de Neder landse Studentenvereniging voor We reldrechtsorde, welke zich ten doel stelt belangstelling te wekken voor problemen betreffende de internatio nale betrekkingen, is haar activitei ten in dit academiejaar begonnen met het organiseren van een tentoon stelling over de Verenigde Naties. Op deze expositie, die in het Histo risch Museum der Universiteit gehou den wordt, wordt vooral aan de ge specialiseerde onderafdelingen van de V. N. bijzondere aandacht geschon ken. Het materiaal is in bruikleen af gestaan o.m. door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde te Den Haag en het Unesco-centrum te Amsterdam. Er wordt op de tentoonstelling, die dagelijks van tien tot vijf uur ge opend is, niet alleen een fotografisch verslag gegeven van het ontstaan van de V. N., maar duidelijk wordt ook aangetoond van welk een grote bete kenis het werk van het kinderfonds der V. Nr, van de Wereldgezondheids organisatie, van de Internationale Arbeidsorganisatie en van de Voed sel- en Landbouworganisatie is. Fila telisten kunnen hun hart ophalen aan een collectie postzegels door en voor de V. N. uitgegeven. Enkele zegels zijn van het Nederlands Postmuseum, terwijl de rest particulier bezit is. De studenten hebben het plan op gevat om in de toekomst tentoon stellingen op touw te zetten die zeer in het bijzonder op één bepaalde on derafdeling van de V. N. betrekking zullen hebben. Vereniging „Oud Leiden'' Dr. Chr. C* Vlam over vijftig jaren muziekleven in Leiden (1575-1625) No. 539. Horizontaal: 1. mandje, 3. plomp, 5. voertuig, 7. jongensnaam, 9. muziekstuk, 11. zum Teil (afk.), 12. geheel de uwe (afk. Lat.), 13. luxe, 16. voorvoegsel, 17. voorvoegsel, 19. kippenloop, 20. sportterm. Verticaal: 1. kom, 2. Rom. keizer, 3. kleur, 4. beleefdheidsbetuiging, 6. gbm. in N. Brab. bij Helmond, 8. gem. in N. Brab. bij Breda, 10. troefkaart, 11 tegenstelling van licht, 14. voed sel, 15. de fijnste vederen, 18. voor zetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 538. Horizontaal: 1. netel, 5 pont, 6. vaan, 8. spa, 10. Ria, 13. dra, 15. formateur, 16. Ina, 17. end, 18. sla, 20 rede, 22. Deen, 24. Ommen. Verticaal: 1. n.n., 2. ets, 3. eva, 4. la, 5. porfier, 7. Naarden, 9. praal 11. ion, 12. ara, 13. Dee, 14. run, 18. Sem, 19. adé, 21. do, 23. en. Voor de aanvang van de lezing van dr. Chr. C. Vlam, die als „jubi leumlezing" bij gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de vereniging Oud-Leiden gold, voerde mr. C. de Jongh namens de zustervereniging Haarlem, die één jaar ouder is, het woord. Hij complimenteerde de vereniging met dit jubileum en merkte op dat Haarlem de vereni ging Oud-Leiden benijdde vanwege de stiptheid waarmede zo vroeg in het jaar het joarboekje verschijnt. Na wederwoord van de voorzitter, dr. A. Kessen, die mr. De Jongh dankte voor zijn toespraak, volgde de lezing over het Leidse muziek leven. Voor deze lezing van dr. Vlam bestond een bijzonder grote belang stelling. De „Grote Pers" in de La kenhal was geheel bezët. Sweelinck De periode 15751625, aldus spr., omvat niet alleen de levensperiode van onze grote Sweelinck, doch ook die van de Leidse organist Cornelis Schuyt, van de Leidse rederijker An- thonis van Buytevest, die ons een belangrijk handschrift met volks liederen naliet, en van de Leidse luitmeester Joachim van den Hove. Tevens is de genoemde periode er een waarin de muziekpraktijk ver anderingen onderging die misschien in geen andere periode van gelijke importantie waren: als reactie op de objectieve muziek van de late re naissance ontstond een muziek met nieuwe vormen die beantwoordde aan de verlangens van een sponta ner en individueler expressie. Poli tiek gezien is deze periode voor ons land van groot belang, aan het begin waarvan voor ons, Leidenaren, de stichting van de universiteit staat. De spreker belichtte vervolgens de banden die van bijna van den aan vang af tussen de hogeschool en de muziek bestaan hebben. Vooral bij de oraties en de inauguratie van de rector-magnificus speelden zang en instrumentale muziek een rol: vaste muzikanten in dienst van de univer siteit vinden we echter pas in 1693. Vervolgens kwamen de stadsspeel lieden aan de orde, waarmede de stad zich allengs intensiever mee ging bezighouden. Zij voorzagen te vens gedeeltelijk in de behoeften naar het „openbaar concert", als in strumentale groep en als medewer kers aan de orgelconcerten die de stadsorganist des zondags (buiten de dienst) en in de week had te ver zorgen. Als merkwaardig feit bij het vele materiaal dat de archieven ons over de laatste functionarissen vertellen, constateerde spreker, dat in Leiden de figuur van Schuyt zozeer ver bleekt bij die van z(jn Amsterdamse collega Sweelinck, waar geen ge legenheid verzuimd wordt om aan te duiden dat hier solliciterende or ganisten leerlingen zijn van de be roemde Sweelinck. Zelfs Jan Pie terszoon van Rijnsburch, aanvanke lijk leerling van Schuyt, wordt beke ken als een leerling van Sweelinck, bij wie hij een tweetal perioden zijn opleiding ontving. Deze Van Rhijns- burch een neef van Jan Steen was een merkwaardige figuur die wegens zijn dronkenschap tweemaal ontslagen werd, doch wederom in genade werd aanvaard. Als verwij ten golden ook dat hij mee-profi- teerde van de dure lessen die de stad hem had laten nemen bij Sweelinck! Na een uitvoerige bespreking van de grote groep van speellieden en „muziekmeesters", van hen die les gaven aan de voornaamste kringen tot hen die speelden in de eenvou digste herberg, volgde een bespre king van de Leidse instrumentma kers: dank zy het vinden van een inventaris van een werkplaats voor vier personen zijn wij wél ingelicht over de instrumentmakerij waarbij I zich duidelijk de wisselende behoef-1 ten aan luiten, gamba's en violen in de betreffende periode demon streert. Bij de bespreking van de in Leiden gedrukte muziekwerken, volgde de bespreking van het liederenhand schrift van Anthonis van Buyte vest. Een drietal meisjes van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest brach ten daarbij een aantal liederen uit het handschrift ten gehore. Na de pauze kwamen de luitspe lers aan de beurt die aanvankelijk in groten getale, doch na het midden van de 17de eeuw in Leiden niet meer gevonden worden. Onder hen bevindt zich ook Dudley Rosseter, zoon van de beroemde Philip Ro- scher, één van de „Kings Musicians".- Van de vele Leidse luitmeesters is slechts muziek bewaard gebleven van mr. Maarten en van Joachim van den Hove. De laatste geboortig van An'.- werpen vestigde zich aan het einde van de 16e eeuw in Utrecht. In 1594 vinden we hem reeds werkzaam in Leiden, waar hij met zijn Utrechtse vrouw gaat wonen in de „De Gulden Passer" op het Pieterskerkhof. In zijn drukke lespraktijk, Frederik Hendrik en Maurits van Nassau telde hij onder zijn Leidse leerlingen vond hij tijd voor het uitgeven van drie luitboeken, waaruit de spreker een aantal werken op het clavecym- bel ten gehore bracht. In zijn parti culiere leven leren we hem kennen als een "evenslustig man die schilde rijen van voorname meesters verza melde, die hield van wijntje en trijn tje, die buitenlandse kunstreizen maakte o.a. naar Napels en Vene tië doch die financieel in steeds groter moeilijkheden geraakte. In 1618 wordt dientengevolge zijn huis bij executie verkocht; in 1620 sterft hij in Den Haag. Zijn kinderen verzoeken de erfenis onder beneficie van inventaris te mogen aanvaar den, daar de kosten de baten over treffen In Van den Hove verloor Leiden de grootste luitmeester die Neder land bezat. De voorzitter heeft aan het slot een zeer hartelijk dankwoord tot dr. Vlam gesproken en hem hulde ge bracht voor zijn omvangrijke archief arbeid, waarvan hij „Oud-Leiden" heeft laten profiteren. Lezing over C-14 methode Ouderdom bepaald door radio-activiteit Over de C-14 methode bij oudheid kundig onderzoek hield prof. dr H. T. Waterbolk uit Groningen gister avond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Aan de ontwikkeling van de kern- phisica in de Verenigde Staten ge durende de oorlog danken wij een methode om de absolute ouderdom van organische overblijfselen uit de laatste 50.000 jaar met vrij grote nauwkeurigheid te bepalen. De in deze resten nog aanwezige radioac tiviteit, welke berust op het gehalte aan de radioactieve isotoop C-14 van koolstof, is een maat voor de tijd, die verlopen is sinds het afsterven. Hout, houtskool, verkoold graan, zijn zeer gesfrhikt voor de bepalin gen. De van Libby (Chicago) afkom stige methode is in Groningen door prof. dr H. de Vries, geperfectio neerd. In deze lezing werd een overzicht gegeven van enkele belangrijke re sultaten welke ook in ons land reeds 1 zijn bereikt. Reeds 4.000 v. Chr. zijn de Limburgse löss-gronden bewoond door een landbouwend volk, dat van zwaar eikenhout grote gebouwen van 30 x 6 meter wist op te richten. Vergelijkbare vondsten op de Balkan (o.a. te Vinca, in de omgeving van Belgrado) blijken even oud te zijn. In het oorsprongsgebied van de neo- Kthische culturen, het Nabije Oosten, zijn nog vroegere dateringen verkre gen. In Jericho is reeds 7.000 jaar v. Chr. een zgn. praekeramische neo- lithische cultuur aanwezig. De be treffende metingen te Londen zijn te Groningen bevestigd. Aan de andere kant blijken de be staande inzichten over het einde van de laatste ijstijd geheel te worden bevestigd. Deze berustten op tellin gen van warven, d.i. jaarlaagjes in Oostzee-sedimenten. Pas ca. 7.000 v. Chr. treedt de definitieve klimaats verbetering in een verdwijnt de sub- arctische flora en fauna. Een belangrijk probleem, in ver band met de studie van het Palaeo- lithicum, vormen de duur en de in deling van de laatste ijstijd. Hier over worden thans allerlei metingen gedaan. Bij Pesse in Drenthe werd enige jaren geleden een met vuur uitge holde boomstam, kennelijk een kano, gevonden. Volgens het stuifmeelon- derzoek van de laag, waarin het vaartuig gevonden zou zijn. zou het van ca. 6.000 v. Chr. moeten dateren. Het voorwerp was echter door drag lines omhoog gehaald en ook als de diepte-opgave juist was geweest, was er nog de mogelijkheid dat het door zijn gewicht later in het veen was weggezakt. Het C-14-onderzoek bewees ech ter dat deze kano inderdaad reeds 8.000 jaar oud was. Het is het oudst bekende vaartuig ter wereld. Ook voor jongere perioden, die reeds enigermate door contact met gebieden als Egypte in het licht der historie vallen, kan de C-14-methode waardevol zijn, bijvoorbeeld voor de datering van grafheuvels. Zo kon een probleem betreffende de ouder dom van een bepaalde groep brons tijd-vondsten uit N.-Brabant, door het C-14-onderzoek worden opgelost. Zij dateerden niet uit het allerlaatst, doch juist uit het begin van de Brons tijd; een verschil van bijna 1000 jaar! Andere tevens moeilijk verklaarba, e verschijnselen konden nu zonder moeite worden begrepen. Zo ligt de waarde van de C-14- methode vooral ook daarin, dat het op elk gebied der praehistorie tot een critische herbeschouwing van de chronologische gegevens leidt. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Cornelis zn van A. Wink en H. C. Minderman. Ma rianne dr van W. van Dijk en T Bisschop. Petronella Gerarda Johan na dr van H. Boet en T. M. Olijer- hoek. Overleden: M. C. H. Verhoeven 80 jr, wed. van H. Wallaart. Leidse Agenda WOENSDAG 6 NOVEMBER. R.K. Kapperspatroonsbond Leiden en omgeving, Belangrijke bijeen komst, De Harmonie. Breestraat, 8.15 Uur nam. Sempre Avanti's Jong en Jolig. „Geef ons maar de ruimte", Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. Lissone Lindeman. Sprookjesreis rond de Middellandse Zee, kleuren dia's-lezing door Mary Pos. Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. Litteris Sacrum. ..Ninotchka", Leid se Schouwburg, 8 uur nam. Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. Bijeenkomst. Spr. de heer Th. J. Bos, bondssecretaris. De Harmonie, Bree straat. 8.15 nam. DONDERDAG 7 NOVEMBER „St. Joris" (Kath. bond v. arb. in de voedings- en genotmiddelenbedr.) Ledenvergadering met film in zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. K.A.V. Stedelijke afdeling. „Het blanke negermeisje", Toneelvoorstel ling. St. Antonius clubhuis, 8 u. nam. Studentenhuisvesting. Opening stu dentenpaviljoens Piet Paaltjespad, 15.15 uur nam. Vespaclub Leiden. Ledenvergade ring. De Groote Vink, Voorschoten. 8 uur nam. VRIJDAG 8 NOVEMBER Raad v. Maatsch. en Cult. Overleg Vergadering „Central", Breestraat. 8 uur nam. VOLA. Filmavond. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Ruhr Festspiele". Iphigenie auf Tauris, drama van Goethe. Schouw burg, 8 uur nam, Ned. Reisvereniging voor Katho lieken. Lezing over Florence,, door Jules Jongenelen. De Harmonie, Breestraat. 8 uur nam. ZATERDAG 9 NOVEMBER Kon. Ned. Toonlcunstenaarsver. „Lakenhal-concert" Lakenhal, 8 uur nam. Filmdienst Endegeest. „Paniek in het Warenhuis, Recreatiezaal Nieuwe Gebouw, 7 uur nam. Oud-leerlingen St. Bonaventura- lyceum. Reünie. St. Bonaventura- lyceum, Mariënpoelstraat. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. DIENST DER APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 2^274. BIOSCOPEN. Casino: „Zwei blaue Augen", 14 jaar. (Donderdag: „De Pickwick Club", alle leeftijden). Lido: „De nachten van Cabiria" volwassenen. Luxor: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „Het monster van Venus", 14 jaar. Laatste Berichten SPOETNIK H WAARGENOMEN. Om vijf minuten voor zes heden morgen is de kunstmaan Spoetnik II door de Utrechtse sterrenwacht waar genomen. De kunstmaan verscheen zeer laag aan de oostelijke horizon en was zo helder als een ster van de derde grootte. De raket van Spoetnik 1 en de eer ste kunstmaan zelf zijn vandaag niet te zien. De tweede kunstmaan kan morgenochteid om 6.08 in oost-zuid oostelijke richting verwacht - orden, laag boven de horizon gaande van zuid naar oost. Op 8 november zal hij verschijnen om 6.20 uur in dezelfde richting. GROTE PARTIJ DIAMANTEN GESTOLEN. Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag j.l. in een per ceel aan de Blankenstraat te Am sterdam een grote slag geslagen. Bij een op de eerste verdieping gevestigde firma die gereedschappen voor de diamant verwerkende indus trie vervaardigd hebben zij een brandkast opengebrand, waarin zich een grote partij diamant en dia mantpoeder bevond. Ee partij ruwe diamant met een gewicht van 416,91 karaat, in afmetingen van een halve tot zeven millimeter en met een waarde van 13387,86 werd ont vreemd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ OP AMSTERDAMSE ZEEDIJK. Vannacht om drie uur kwamen twee Amsterdammers op de Zeedijk met elkaar in conflict, waardoor een hevige vechtpartij ontstond. Uitlok- ker van het gevecht, een 26-jar'ge koopman, liep een zware hersen schudding en diverse bloedende won den op. Tussen de koopm. en een 23-jari- ge classificeerder bestond sinds enige tijd een vete om een vrouw, die eerst genoemde op radicale wijze trachtte op te lossen. De koopman vroeg zijn 23-jai-ige medeminnaar, toen hij hem in het holst van de nacht op straa* ontmoet*?, om een vuurtje. Hij sloeg dadelijk het doosje uit handen van de classificeerder en gelastte hem dit op te rapen. De jongeman weigerde en liep weg. De koopman ontstak hierop in woede, .smeet zijn rivaal op de grond, stootte hem met het hoofd tegen de straat en beet hem in zijn nek. Een broer van de aangeval lene snelde te hulp er sloeg de koop man enkele malen met een koudbei- tel op hoofd en armen. Het bloe dende slachtoffer werd door vrien den naar het Binnengasthuis ge bracht, waar hij weigerde zich te la ten behandelen en onmiddellijk de benen nam Hij is nog steeds onvind baar. De politie heeft de broer van de classificeerder aangehouden. P.v.d.A.-RAADSFRACTIELEIDER IN WORMERVEER BEDANKT ALS PARTIJ-LID De heer Joh. B. Prinse leider van de P.v.d.A.-fractie in de gemeente raad van Wormerveer, heeft bedankt als lid van deze partij. Hij heeft ver klaard lid van de raad te blijven tot de nieuwe verkiezingen, waaraan hij met een eigen lijst zal deelnemen. Reeds geruime tijd bestond onenig heid tussen de heer Prinse enerzijds en het bestuur van de plaatselijke afdeling en de raadsfractie anderzijds Vóór honderd jaar Brussel: Omtrent de redding van Mertens, deelt de Antwerp- sche Précurseur eene treffende beschrijving mede, waaruit wij het volgende vernemen: Naau- welijks was het gerucht in de stad verspreid, dat een der on der het puin bedolven menschen gered was, of duizenden stroom den naar het entrepot, en onder die digte massa heerschte een doodsche, ontzagwekkende stil te. Maar pas was de zekerheid ontvangen dat Mertens gered was, of die stilte werd door een oorverdoovend gejuich ver vangen, en toen de geredde bo ven op de puinhoopen ver scheen, gesteund door twee mi litairen, weergalmde de lucht van de tallooze malen herhaalde kreten: Leven de redders! Leve Kapitein de Marteau! Leve Mer tensHet tooneel was onbe schrijfelijk; geen oog was zon der traan, en onder het volk zag men werklieden, waarschijnlijk vrienden en kennissen van Mertens, snikkende elkaar om helzen REEDS JARENLANG WERKGEEFSTERS BESTOLEN? In het huis van bewaring is de 45- jarige mevrouw S. A. J. S.—W. opge sloten, verdacht van diefstallen, ge pleegd in een bijouterieënwinkel aan de Groen Hilledijk 'te Rotterdam, waar zij werkzaam was. De vrouw werd dezer dagen gear resteerd, omdat de beheerster van de winkel ontdekte, dat zij zich enige waardebonnen had toegeëigend. Bij haar thuis vond de politie een groot aantal sieraden, afkomstig uit de winkel, en een partijtje dat naar la ter bleek, afkomstig is uit een win kel in Den Haag, waar de vrouw vroeger gewerkt had. De verdachte bewoont met haar echtgenoot een flat in Schiebroek, die zij gekocht hebben. Het lijkt de politie onmogelijk dat zij dit van hun salarissen hebben kunnen doen. Daarom onderzoekt de recherche in hoeverre de vrouw nog schuldig is aan andere diefstallen en haar man wellicht aan heling. LOU BANDY WEF.R OP DE PLANKEN Lou Bandy, die enige jaren een ho tel te Haarlem heeft geëxploiteerd, zal zich weer geheel wijden aan het artistenvak. Hij heeft het hotel ver kocht per 15 december a.s. rr- en zal zich in Zandvoort vestigen. Zijn echtgenote begeeft zich naar Italië om haar zangstudie te vol tooien. Zij zal daarna in opera's, o.m. in Gent optreden. LEIDEN, 6 nov. Groente. Appe len 3968; druiven 72; peren 1848; andijvie 825; pronkbonen 50; snij bonen 167, stokbonen 198201; kro ten 1419; kroten, gekookt 2030; boerenkool 820; rode kool 910; gele kool 8; groene kool 812; prei 1119; spinazie 1175; stoofsla 10 14; spruiten A 3852; idem B 1938 per 100 kg. Tomaten A 20—53; idem B 26—52; idem C 20—30; idem CC 21; waspeen 1218; witlof 3957 p. 100. kg; bloemkool A 1054; idem B 14 35; knolselderij 1018; sla A 660 1480 idem B 1214 per 100 stuks; bospeen 1017; peterselie' 78; sel derij 69 per 100 bos. KATWIJK AAN ZEE Woningbouw. Het architecten bureau Verloop en v. d. Meij alhier heeft namens de heer D. Parlevliet het bouwen van een woonhuis aan de Sluisweg gegund aan de firma G. de Best Kzn. en Zonen alhier voor circa 25.000. KATWIJK AAN DEN RIJN Bouw Constructiewerkplaats ge gund. Het architectenbureau Ver loop en v. d. Meij alhier heeft na mens de heer E. Oostingh hei bou wen van een constructiewerkplaets aan het' Veereinde gegund aan de fa. J. van Noort en Zn. te Bent huizen. VOORSCHOTEN Ondertrouwd: Nicolaas Aloisius Cornelis Lingerak en Catharina Ma ria van der Valk. Gehuwd: Johannes Gerard Verver en Hendrica Steeds, wonende te Leiden; Pieter Leenderd Streeder en Johanna Catharina Lucas wonende te Leidschendam. WASSENAAR Het meisje uit het westen". De R. K. toneelvereniging „De Vriend schap" heeft zondag- en maandag avond in het verenigingsgebouw voor een grote schare trouwe donateurs en andere belangstellenden het to neelstuk „Het meisje uit het westen" opgevoerd. Het was een vermakelijk stuk met NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve O te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. als hoofdfiguren een vrijgezel, schrij ver van beroep, en een meisje uit het Amerikaanse westen, dat de schrijver, mét een erfenis van een rijke oom, op zijn dak gestuurd wordt. Het meisje, dat door de oom voorbestemd is om met de schrijver te trouwen, verschijnt in de woning van de vrijgezel als 'n boerendochter met zwarte kousen en een echt plattelands-accent. Dat blijkt echter slechts een vermomming te zijn; in werkelijkheid is het meisje uit het westen een zeer aantrekkelijke jonge dame. De schrijver wordt verliefd op haar in haar vermomming en als dan het démasqué heeft plaats gehad is er uiteraard een zéér happy end. Het stuk werd onder regie van Ben v. Hest vlot voor het voetlicht gebracht. Albert van der Krogt was de schrijver, Els v. Rijn-Sabée het meisje uit het westen. Riet Plompen speelde de rol van het nichtje van de schrijver, dat zich bijzonder aan getrokken voelt tot een zekere Lewis illustrator van beroep, W. Meeuwesse. J. v. Steen zorgde als „een char mante kennis" voor vrolijke momen ten in het stuk en Lidy Nederpel en Gerda Westgeest waren elegante aanbidsters van de schrijver. Jeanne Bellekom verscheen op de planken als de zwarte huishoudster en B. Noordoven en P. Putker traden op in kleinere rollen, resp. van verze keringsagent en inspecteur van poli tie. NOORDWIJK AAN ZEE Aanbesteding verbouwing. Door architect J. van Tubergen alhier is namens de fa G. v, d. Wiel en Zn onderhands aanbesteed: het verbou wen van een bedrijfsruimte aan de Trompstraat. De inschrijvingen wa ren van hoog naar laag als volgt: fa Wed. K. v. d. Wiel te Noordwijk aan Zee 18.970; J. Vink en Zn te Noord wijk aan Zee '4.950; J. v. d. Niet te Noordwijk aan Zee 13.400; B. v. d. Wiel en Zonen te Noordwijk 12.465; J. Ca Beugelsdijk en Zn te Noordwijk-Binnen 12.400. Het werk is aan de laagste inschrij ver de fa Beugelsdijk gegund.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2