S)e ÊcicbeSou^cmt De ruimtehond draait nog steeds de aarde rond J Honds gedoe - in de ruimte Ademhaling en pols zijn normaal SPOETNIK I VLOOG DOOR METEORENVELDEN ALTIJD PRIJS IN DE P.P. Negerdominee afgeranseld Ook Prinsjesdag in Engeland Gaillard aanvaard als Frans premier Zandet pxatetaxiëiA gaat het niet in Öio-ehaie&t menu Rustig weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Adver Unties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p ƒ8.- WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14252 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF1N. Advertenties: 17 ct. p m.m. Telefoontjes f 1.50 Radio-Moskou heeft dinsdagavond gemeld, dat de toestand van de ruim tehond aan boord van „Spoetnik II" bevredigend is. Zijn ademhaling en polsslag zijn normaal. Prof. Baclin, directeur van het Moskouse instituut voor astronomie, heeft een correspondent van radio-Boedapest meegedeeld, dat de hond binnen een week naar de aarde zal terugkeren. Hij heeft nl. voor een week voedsel. Volgens de Russische professor zal de hond op Russisch gebied terechtko men. De „Spoetnik" II heeft reeds meer dan anderhalf miljoen km. afgelegd. Waarnemers en radioluisteraars in verscheidene delen van de wereld meldden, dat zij dinsdag de „Spoetnik" H hadden waargenomen of haar signalen hadden gehoord. Het persbureau Nieuw China deelt mee, dat ge leerden te Nanking de kunstmaan hadden gefotografeerd. Haar kleur was oranje-geel en soms wit. SPOETNIK I KAN ER TEGEN. Prof. Yoeri Boelanzhe, vice-voor zitter van de Russische commissie voor het internationale geoiysische jaar, heeft verklaard, dat de eerste durende twee jaar in de gehele we reld mag tentoonstellen. DULLES ERKENT ACHTERSTAND Minister Dulles heeft gisteren toe- Spoetnik" tweemaal door een veld gegeven, dat de Verenigde Staten van meteoren was gevlogen, zonder dat zij ernstige schade had opgelo pen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat eerdere theorieën over het gevaar van meteoren in de kosmische ruim te overdreven zijn, aldus prof. Boe lanzhe. Een internationale impresario heeft in een brief aan de Sowjet-ambassa- de te Londen aan de Sowjet-Unie 250.000 pond sterling (ruim 2.500.000 gulden) aangeboden, indien hij de ruimtehond, wanneer deze levend naar de aarde zou terugkeren, ge- VERDACHT- MAKING Ï-Iet Vrije Volk" is aan het door- slaan gegaan op enige zin sneden uit de „Nieuwe Limburger". Aan het Maastrichtse blad kan ge voegelijk worden overgelaten van antwoord te dienen op de uitgeoefen de critiek. Uit de aangehaalde zin sneden concludeert „Het Vrije Volk": „Bezitsvorming als hier wordt be doeld, betekent heel nuchter: grote in komens en vermogens ontzien. Spa ren bevorderen van hen, die genoeg hebben om te sparen". En tot slot: „En geen wonder ook, dat velen in rooms-katholieke kring zich terecht door de K.V.P.-kreten over de bezitsvorming bij de neus genomen voelen. Zij doorzien het spel". Met deze laatste zinnen wordt de gehele K.V.P.-actie voor bezitsvor ming of juister gezegd bezitssprei- ding tot een spel gedegradeerd van „schaamteloze bevoordeling van de beter gesitueerden", in het begin van het artikel uitgemaakt als te zijn de bedoeling van althans een aantal rooms-katholieken in de K.V.P." als dezen de term bezitsvorming in de mond nemen. Zelfs in de politiek is het niet ge oorloofd aan de goeder trouw van andere groepen te twijfelen, wan neer deze een rechtvaardige hervor ming der samenleving nastreven. Men kan het met hun methode niet eens zijn, maar dat wettigt in geen enkel opzicht, hun bedoelingen ver dacht te maken. Dit nu doet „Het Vrije Volk", om zijn eigen hevige uitdrukking over te nemen, op schaamteloze wijze. Hier wordt de K.V.P. in de schoe nen geschoven, dat zij een spel speelt met de bezitsvorming en, zoals ge suggereerd wordt, geen erg fraai spel. Het „Katholiek Staatkundig Maand schrift" heeft zo-juist een dubbel nummer uitgegeven, geheel gewijd aan de bezitsvorming. Het zij de scri bent van „Het Vrije Volk" ter lezing aanbevolen! Wij citeren lukraak uit een van de daarin opgenomen arti kelen, dat van dr Kratz uit Bonn (waarin tevens wordt uiteengezet wat op het gebied der bezitsspreiding in Duitsland op touw is en wordt ge zet): „Er is dan geen rechtvaardiging voor een situatie in de moderne industriële maatschappij, waarbij het steeds groeiend economisch ka pitaal voor het overgrote deel als eigendom toevloeit aan een heel kleine groep mensen, terwijl de grote massa van de burgers en in het bijzonder de werknemers met lege handen blijven staan", (p. 284) In deze ongerechtvaardigde situa tie een rechtvaardige hervorming te verkrijgen is de doelstelling van de K.V.P. wanneer zij bezitsvorming na streeft en aanmoedigt. Men behoeft geen medelijden te hebben met de K.V.P. als zij in haar edelste bedoelingen wordt verguisd. Het is een partij, die zijn mannetje staat! Eerder is medelijden op zijn plaats met schrijverij als „Het Vrije Volk" zich veroorlooft. „achterop geraakt schijnen te zijn" bij de Russen wat betreft het ge bruik van raketten. Hij gaf toe, dat het hem aange naam zou zijn, wanneer de Verenig de Staten nu onmiddellijk het bewijs konden leveren, dat ook zij tot soort gelijke prestaties in staat zijn, maar hij moest zeggen, dat dit op het ogenblik nog niet mogelijk was. In de toekomst zal echter worden bewe zen, dat de Verenigde Staten raket ten hebben die met de Russische overeenkomen. Verder heeft Dulles gezegd, dat het wenselijk is, dat de Europese bond genoten van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië incluis, worden voorzien van ballistische projectielen voor middelgrote afstanden. Op de komende Atlantische conferentie te Parijs zal Amerika een plan indie nen voor de vorming van een voor raad atoomwapens voor de Noordat- lantische verdragsc ganisatie. De Russische geleerde T. Katsja- toerof, corresponderend lid van de Sowjetrussische academie van we tenschappen, schrijft in „Goedok", het dagblad van het vervoerswezen, onder meer: „De Sowjet-Unie be schikt over een nieuwe brandstof, die het afschieten van een raket moge lijk maakt, waarmede de maan in tien uur kan worden bereikt Een raket, die wordt afgeschoten met een snelheid van elf kilometer per sec., is in staat de aantrekkings kracht van de aarde te overwinnen, waarna zij zelfstandig haar reis in de oneindige ruimte kan voortzet ten". Omtrent de vervaardiging van de tweede kunstmaan schrijft Katsja- toerof o.a.: ,,Er moest een electro- nisch brein worden gemaakt, dat tot taak had afwijkingen in de baan der kunstmatige aardsatelliet op te hef fen, voordat deze zijn kringloop om de aarde ging beschrijven". BOVEN NEDERLAND WAARGENOMEN. De correspondent van het A.N.P. te Doetinchem meent gisteravond om elf uur ongeveer „Spoetnik" II te hebben waargenomen. De kunstmaan deed zich aan hem voor als een rood achtig lichtend puntje, ter grootte ongeveer van de grootste ster uit de Grote Beer, dat zich met de snelheid zoals die van een vliegtuig laag over de noordelijke horizon van ongeveer noordoost naar ongeveer zuidwest bewoog. De waarneming duurde on geveer vijf minuten. Af en toe was het lichtschijnsel (dat iets van een brandend bolletje had) een paar se conden onderbroken. De correspon dent zag de „Spoetnik" ongeveer 15 graden boven de horizon over de top pen van een rij bomen .scheren". Blijkens de „dienstregeling" van Spoetnik II moest de Russische aard- satelliet zich omstreeks elf uur lood recht boven de Faroer-eilanden be vinden, waar het voorwerp dan in derdaad nog juist buiten de scha duw van de aarde zou zijn. Het sterrekundig observatorium van Tokio meldt, dat men vóór de tweede kunstmaan een vreemd voor werp heeft waargenomen, dat schit tert als een ster van de vierde groot te De afstand tot de kunstmaan be draagt een 700 km of in tijd een voorsprong van anderhalve minuut. Men vermoedt dat het een deel te. De afstand tot de kunstmaan be- zijn baan heeft gebracht. DE AARDE OP DE GRENS VAN DE RUIMTEVAART Dez week start de P.P. met een nieuw systeem, dat op het gebied van deze prijsvragen e n i g is in Nederland. Aan de eigenlijke winnaar met feilloze oplossing wordt dan n.l. niet meer de gehele prijzenpot, doch 60 p c t. uitgekeerd. Ongeacht het feit of een feilloze kolom wordt aange- troffen of niet, zal toch onder de inzenders met slechts 1 fout 30 pet. van de pot worden ver- deeld. Ongeacht het bovenstaande ontvangen alle inzenders met 2 j fouten tezamen 10 pet. Is er in een dezer categorieën geen rechthebbende, dan blijft dit deel van de prijzenpot staan tot de eerstvolgende prijsvraag, maar dit geschiedt dan altijd on- afhankelijk van de uitbetalingen aan de winnaars in beide andere groepen. Met andere woorden: inzenders met 0, 1 en 2 fouten hebben van S vrijdag 8 november a.s. af a 1- t ij d p r ij s in de P.P. en dit zal j voor alle abonnees een grote sti- mulans vormen, om mee te doen aan de enige puzzel, die óók uit- keert aan inzenders met fouten als er winnaars zijn! Doe mee aan de PJP. van vrijdag a.s. Mao eerde Stalin Een Chinese delegatie, met Mao Tse Toeng aan het hoofd, heeft dins dag in het mausoleum te Moskou een krans voor Stalin neergelegd met het opschrift: „Aan de grote Marxistisch-Leninistische Stalin". Een krans voor Lenin droeg het opschrift: „Aan Lenin, de grote lei der en leraar van de proletarische revolutie". Dit meldt het Russische persbureau Tass. Roemeense delegatie verongelukt Een vliegtuig aan boord waarvan zich de Roemeense premier Chivu Stocia bevond, is maandag bij Mos kou neergestort. Premier Stoica werd licht gewond. Drie leden van de bemanning en de secretaris van het hoofdbestuur der Roemeeense communistische partij, G. Preotcasa, kwamen om het leven. Het vliegtuig vervoerde afgevaar digden van de Roemeense communis tische partij en de regering die in Moskou de viering van de veertigste verjaardag der oktober-revolutie wil den bijwonen. De delegatie bestond uit premier Stoica, vice-premier Mo- ghiaros en vier andere hoge functio narissen. De Poolse partijleider, Gomoelka is gisteren in Moskou aangekomen. Nader wordt gemeld, dat de Roe meense eerste minister, Georgioe Dej, van wie aanvankelijk werd ge meld, dat hij deel uitmaakte van de Roemeense delegatie naar Moskou, in Boekarest gebleven is, zodat hij ook niet gewond kan zijn bij het vliegon geluk. Een Amerikaanse negerdominee te Centervilla in de Ver. Staten is, nadat hij een kerkdienst had geleid, door enkele blanken met een zweep afge ranseld. Hij wordt op het ogenblik in een ziekenhuis verpleegd. De gees telijke werd onbarmhartig geslagen. Een van de mannen die mij afran selden droeg een hoed, zoals de leden van de Ku Klux Klan dragen, zo ver telde de dominee. De mannen blinddoekten hem en deden hem handboeien om. Tenslotte werd hij nog steeds geboeid in de bagageruimte van zijn auto ge worpen. Na enige tijd wist hij zich zelf te bevrijden. HM. Koningin Elizabeth II van Engeland, gefotografeerd in het rijtuig op weg naar het parlement, waar zij dinsdag met het uitspreken van de troonrede het nieuwe zittingsjaar heeft geopend. "TT"""-Tjt— Twee straattaferelen uit de hoofdstad van Bulgarije, Sofia. De ene foto toont het gouvernementsgebouw in de 600.000 inwoners tellende stad. De trottoirs worden twee maal daags schoongespoten en die voor het gouverne mentsgebouw worden zelfs met de stofzuiger behandeld De andere foto toont een van de weinige sloppen in de stad; voor het fotograferen ervan werd de fotograaf prompt gearresteerdMen is echter druk bezig de sloppen op te ruimen en de wegen te verbeteren. Hij komt met een □oodprogramma De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond laat de radicale ka binetsformateur Felix Gaillard aan vaard als premier met 337 tegen 173 stemmen. Gaillard, die juist zijn 38ste verjaardag vierde, is de jongste Fran se regeringsleider sinds Napoleon. Gaillard had voordien een noodpro- gram ontvouwd om het land weer economisch op de been te helpen. „On ze toekomst hangt af van onze beta lingsbalans", zei hij. „Als deze crisis niet wordt opgelost kunnen wij niets meer uitgeven en moeten wij over gaan tot een rantsoenering van grond stoffen. Daar zal werkloosheid uit voortvloeien". Gaillard vroeg een gestrenge, maar vooruitziende politiek ten opzichte van Algerië, het in evenwicht bren gen van de in- en uitvoer, strijd te gen inflatie en een wijziging van de grondwet teneinde de Franse rege ringen meer bestendigheid te geven. Gaillard kwam met drie verrassin gen op het gebied van de herziening van de grondwet. 1. Hij stelde voor, de president van de republiek de bevoegdheid te geven de Nationane Vergadering „na een zekere tijd" te ontbinden. 2. De Nationale Vergadering zou niet langer nieuwe uitgaven mogen voorstellen. Dat zou alleen de rege ring mogen doen. 3. Gaillard stelde de instelling voor van comité's van parlementaire leiders voor het controleren en zelfs voor het nemen van initiatief op het gebied van de aanpassing en de her vorming van de grondwet, van het kiesstelsel, van de Algerijnse poli tiek en ook van de begroting. Slechts 16 ministers. Het kabinet van Gaillard telt bui ten hemzelf slechts zestien volledige ministers. Later zullen nog twaalf staatssecretarissen worden benoemd. In de regering hebben vier socialisten zitting, drie volksrepublikeinen, drie conservatieven, twee radicalen (Gail lard is zelf ook radicaal) en vier le den van andere partijen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VAN DE DAG Weel u wal lekker smaakt? SPINAZIE (uit blikmet ..soldaatjes (stukjes gebakken Advertentie i Om een depressie, waarvan het centrum met een luchtdruk van 980 mb. boven het noordelijk deel van de Noordzee gelegen is, stroomt met een zuidwestelijke wind tamelijk droge van oorsprong arctische lucht naar onze omgeving. Er komen hier in flinke opklaringen voor, maar ook lichte buien. Door drukstijgingen in West-Europa worden de luchtdruk- verschillen gering, waardoor de ko mende nacht bij weinig wind de temperaturen tot lage waarden zul len dalen en plaatselijk mist kan ontstaan. In Zuid-Frankrijk en de Po-vlakte bevindt zich een kleine storing, die vooral tegen de zuide lijke berghellingen van de Alpen veel regen veroorzaakt. Het is niet mogelijk, dat deze storing morgen in het oosten van het land enige regen brengt. Elders heeft het weer echter een rustig karakter. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Koude nacht met hier en daar mist. Overigens langzaam toe. nemende bewolking met morgen in het oosten van het land tijde lijk enige regen. Weinig wind en ongeveer dezelfde middag, temperaturen. 7 Nov. zon op: 7.47; onder: 17.04; maan op: 17.04; onder: 7.31. 15.32V.M. Hoogwaterstanden 7 Nov. v.m. 3.10; n.m. 3.20 Het weer in Europa HELSINKI motregen 9 C. STOCKHOLM geh. bewolkt 1 OSLO regenbui 10 KOPENHAGEN geh. bewolkt 10 ABERDEEN half bewolkt 3 LONDEN half bewolkt 3 AMSTERDAM onbewolkt 7 BRUSSEL onbewolkt 7 LUXEMBURG geh. bewolkt 6 PARIJS licht bewolkt 5 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE regen 9 NICE regen 13 ZURICH zwaar bewolkt 6 GENEVE regen 7 LOCARNO regen 9 ROME half bewolkt 17 AJACCIO regen 14 MALLORCA licht bewolkt 8 Korreltje Als we het werk uit de weg gaan, wordt alles tot een vermoeienis. (Theresia van Avila).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1