JSfli ÉÊt De envovei* Veilig Verkeer-praktijkdi- ploma's WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA II Raad van Boskoop pleit voor betere salariëring lagere ambtenaren .Een voltallige gemeenteraad van Boskoop heeft het gepresteerd om ruim 3 uren vol te praten, waarbij soms fel van leer werd getrokken, met als resultaat dat de voorstellen zoals deze ter tafel werden gebracht toch werden aangenomen. Ruim een uur was er mee gemoeid om de me dedelingen er door te krijgen. Bij het antwoord van b. en w. op een vraag van de heer Bulk over de afsluiting van Zuidwijk, dat de toe stand van bedoelde weg een tijde lijke openstelling niet gedoogt, merk te de heer Bulk op, dat voor deze toestand toch een oplossing moet worden gevonden. De voorzitter, burgemeester Ver kerk, is bang voor misbruik. De heer Dool sluit zich bij de heer Bulk aan en vestigt tevens de aandacht op het tweede Laag-Roskoop, waarover de heer Verbeij reeds openstelling voor motorcarriërs had gevraagd. De heer Bulk wil de afsluiting van Zuid- wijk morgen reeds opgeheven zien. Zo vlug kan zoiets nu eenmaal niet en tenslotte zeggen b. en w. toe naar een goede oplossing te zullen stre ven binnen de kortst mogelijke tijd waarbij gedacht wordt aan de twee hogere palen met een deklat waar wel een bakfiets onderdoor kan, maar geen auto. Doortrekking busverbinding Met de mededeling van het door trekken van de busverbinding van de n.v. Citosa naar het einde van de Goudse Rijweg, merkt de heer Bulk op, dat betreffende de in te richten parkeerplaats wordt voorge steld om tot de aanleg te besluiten, doch hij meent gezien te hebben, dat de aanleg reeds bijna voltooid is, zodat het voorgestelde geen zin heeft en de Raad hier weer eens een keer buiten werd gehouden. Ook de heer Van den Dool vindt deze gang van zaken niet gewenst. Hij wil toch wel weten waar het geld van de gemeen te blijft en wil daarvan van tevoren op de hoogte worden gesteld. De heer Noest knoopt hier de vervoer- prijs binnen de gemeente aan vast, die hij nogal aan de hoeg kant vindt. De voorzitter antwoordt hierop, dat de uitvoering van dit werk aan het college behoort en dat de zin „Wij stellen u voor tot deze aanleg te besluiten", abusievelijk is opge nomen. Wat de vervoerprijs betreft, hierin hebben wij geen zeggenschap. De twee ontwerpbesluiten strek kende tot herziening van de jaar- wedderegeling voor de secretarissen resp. voor die van de ontvangers, brengt de heer Noest in het geweer. Spr. zou gaarne zien dat namens de Raad aan de regering het dringende verzoek wordt gericht ook de lagere ambtenaren een salarisverhoging toe te kennen. Een verheugender mededeling was dat de rentevoet van de kasgeld leningen is verlaagd tot 5 y3 procent, terwijl voor een extra-krediet in rekening-courant van 500.000 en voor een kasgeldlening van ƒ500.000 de vereiste machtiging van het col lege van Ged. Staten werd ontvan gen. De heer F. W. Dijkman heeft eer vol ontslag gevraagd als onderwij zer aan de openbare school, hetgeen hem zonder aanmerking werd ver leend. De onbewoonbaarverklaring van de woningen Zuidkade 62 en Biezen 96 ondervond evenmin enig bezwaar, waarbij de voorzitter me dedeelde, dat een telling van 1920 is gevonden waarbij ook al een groot aantal „slechte" woningen werd ge noemd. Het aanbrengen van een board-plafond in het gymnastiek lokaal van de r.-k. school vond de heer Bulk een goed object om de bestedingsbeperking op toe te pas sen. Na een toelichting over de situatie in dat lokaal ging ook dit voorstel onder de hamer door. - verkoop van een woning aan de Goudse Rijweg kon eveneens de goedkeuring van de raad verwerven, terwijl de wijziging van de precario- verordening als zijnde een admini stratieve wijziging zonder commen taar werd doorgehamerd. Het voor stel om voor het gebouw Florida een extra vergunning ingevolge de Drankwet aan te vragen, bracht de tongen weer in beweging. Het slot van de discussie was tenslotte dat het voorstel werd aangenomen met de aantekening dat de heren Noest en v. d. Dool geacht willen worden te hebben tegengestemd. Nadat nog een wijziging van de begroting voor het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf was goedgekeurd, hetgeen een verhoging betekende van 6400 voor het treffen van voor zieningen voor een goede stroom- levering voor het beursgebouw kwam het voorstel tot vaststelling van de inbrengbalans en van de begroting voor het gemeentelijk woningbedrijf. Nadat hierover enkele inlichtingen waren gevraagd, welke tot genoegen werden verstrekt, werd een en ander goedgekeurd. Eenzelfde voorstel be treffende het gemeentelijk grondbe drijf kon eveneens de goedkeuring van de Raad verkrijgen. Maar dan moet ook alle grond worden inge bracht. Over het bouwrijp-maken Over het bouwrijp maken van het terrein, vervat in het partiële uit breidingsplan Goudse Rijweg Oost II, kónden de heren raadsleden het weer niet met b. en w. eens worden. De heer Van Wengerden merkte op, dat hij noodgedwongen voor dit voorstel zou stemmen, doch dat in het vervolg een openbare aanbeste ding moest plaats hebben. De heer Bulk was er tegen en meende dat alsnog tot een openbare aanbeste ding of inschrijving kon worden overgegaan. Hij rekende er dan vast op dat dit een besparing van zeker een 20.000 zou opleveren. Zo'n grote vertraging zou dit toch niet op leveren. Het kostte de voorzitter heel wat overredingskracht om de heren ervan te overtuigen, dat het met het oog op de tijd niet anders meer kon. Dit lukte toch niet geheel, want, zo luidde de tegenopmerking, dan had het eerder moeten gebeuren, hetgeen zeer wel mogelijk was ge weest. Tenslotte werd het voorstel van b. en w. instemming gebracht en met 4 stemmen, van de heren Ver- bey, v. d. Dool, Bulk en Romijn tegen, aangenomen. Maar wel werd de restrictie gemaakt, dat in het ver volg een aanbesteding of inschrijving moest worden gehouden. Een tweede toegevoegd agenda punt betrof het instellen van een wachtverbod van de Goudse Rijweg. De voorzitter merkte hierbij wat on deugend op, dat dit een capitulatie van b. en w. betekende, doch in ver band met het doortrekken van de Haagse busverbinding nu toch wel noodzakelijk wordt geacht. De raad was het met dit voorstel vanzelf sprekend roerend eens. zelfs werd nog even een stopverbod overwogen, terwijl men toch wel enig bezwaar had tegen het bos van borden dat door deze maatregel zal moeten ver rijzen, aangezien bij elk straatje een bord moet worden geplaatst. Bij de rondvraag bracht de heer Kooij de Biezen weer eens ter sprake waarbij hij direkt steun kreeg van de andere leden. De heer Kooij noemde de toestand van de Biezen een schande voor Boskoop. Daar moet iets aan gedaan worden. De voorzitter antwoordde, dat in deze tijd van bestedingsbeperking Bos koop, behalve de verbetering van de Biezen aan de Burg. Colijnstraat, nog dertien objecten heeft, welke een bedrag zouden vergen van 3,6 miljoen gulden. De heer Bulk druk te zich zeer sterk uit door te ver klaren dat dit werk, koste wat kost, moet worden uitgevoerd en wil men een goede oplossing krijgen, dan moet de sloot aan de zuidzijde dicht. Allen zijn van de overtuiging dat, al was het maar het gedeelte tussen Valkenburgerlaan en Tuinstraat, de Biezen dringend om verbetering vraagt. De heer Verbeij vraagt nog om voorzieningen dat de bewoners van Den Ham voorbij de sluis, ook wan neer* een bewoner veel elcctrische stroom gebruikt, verzekerd kunnen zijn van goed licht, want nu zitten deze mensen vaak in het donker. Tenslotte vraagt de heer Romyn naar de stand van zaken betreffen de de sportvelden. Hier is het wach ten op de vergunning voor een uit- pad. En hiermede is dan deze lange praatvergadering toch nog tot een einde gebracht. ALKEMADE Primeur voor Nederland In de aula van de St. Jozefschool te Alkemade kwam de Ver. voor Vei lig Verkeer Alkemade bijeen, waar haar voorz., dr. A. v. d. Bijl, het zich een genoegen achtte het grote getal aanwezigen welkom te mogen heten, bijzonder ook Alkemade's eerste bur ger E. J. M. Kolfschoten en echtge note, dr. E. G. A. M. Muskens, groepscommandant der rijkspolitie, P. v. Dijk en waohtemm. Ie kl. de Wilde. Voorz. dr. v. d. Bijl herinner de aan de eerste diploma-uitreiking, hetwelk thans aangevuld wordt met het diploma voor praktisch verkeers- examen, waarbij de leden uit Rijp- wetering thans beide diploma's in ontvangst zullen nemen. Voorz. wees voorts op het belang van het volgen van een cursus voor Veilig Verkeer. Dit zal door iedere ervaren weg gebruiker beaamd kunnen worden, want dagelijks wordt men in het verkeer voor problemen gesteld waarin ook dagelijks fouten gemaakt worden. Spr. hoopt ook zelf de tijd te kunnen vinden om een cursus te volgen. Het is spr. een groot genoe gen met deze diplomauitreiking een primeur in Nederland te hebben. Want Alkemade is de eerste ge meente in Nederland, die de prak tijk diploma's van het Verbond voor Veilig Verkeer in Nederland mag uitreiken. Met nog groter genoegen reikte hij hierna het diploma met nr. 1 aan de burgemeester van Alke made, E. J. M. Kolfschoten, uit, waar na groepscommandant der Rijks politie P. v. Dijk het 2e diploma in ontvangst mocht nemen. Burgemees ter Kolfschoten zeide niet bevroed te hebben waaraan hij dit diploma had te danken, maar als voor van de examen-commissie deed het spr. genoegen, dat in zijn gemeente vele personen hun vrije tijd opgeofferd hadden om door het volgen van deze cursus dit diploma te bemachtigen. By het weggebruik moet naast het eigenbehoud vooral de naastenliefde spreken. Daarom had spr. als lid van de Provinciale commissie voor ver keer tegen de per 1 nov. van kracht geworden bepalingen voor de maxi mum snelheid gestemd. Het bepalen van een algemene regel voor maxi mum snelheid, noemt spr. generalise ren, en is in dit opzicht onverant woord, omreden men de verantwoor delijkheid van de inviduele wegge bruiker kapot maakte. Beter is aan de weggebruiker zelf over te laten welke snelheid tegen over zijn medemensen verantwoord is te achten. Tot slot uitte spr. de wens dat van de bezitters van de diploma's veel propaganda voor het veilig verkeer mag uitgaan. Vervolgens ging burge meester tot uitreiking van de 46 diploma's over. Allereerst aan mej. v. d. Laan uit Hoogmade, niej. M. Wolvers, de heren M. Straathof, A. Straathof, H. Rotteveel, A. v. Veen, Jansen, Leidlage, Bennings, Versteeg, G. v. d. Meer, P. Wolvers, C. Kui pers, en P. v. Veen, allen uit Rijp- wetering. Voorts Mart. v. Hameren, Fr. Koek, mevr. Vink, Joh. v. d. Zwet, M. Weststeijn, G. Deters, P. Verdel, P. de Jeu, L. Koppelaar, P. Weststeijn, Th. Krijger, mevr. de Jong, J. Pouw, A. Elstgeest C. van Haestregt, W. Rodewijk, Nic. Ver haar, Ant. Akerboom, A. Koek, mej. M. Buskermolen, mej. Fr. v. Ruiten, P. v. Hameren, Herm. Rodewijk, C. Verseur, P. l'Amie en Jac. Hoogen- boom. Hierna sprak burgemeester een woord van gelukwens tot de ver eniging voor Veilig Verkeer Alke made. Namens de cursisten van Rypwete- ring sprak een der deelnemers een dankwoord tot cursusleider de heer C. v. d. Meij, en overhandigde hem als waardering een cadeau in de vorm van rookwerk. De heer v. d. Meij bracht dank voor deze attentie, en gaf nog enkele praktische wen ken en besloot met aandacht te vra gen van de nieuwe cursus, waarvoor men zich alsnog kan opgeven bij het secretariaat Bert Bakker, Spoor straat 10 te Roelofarendsveen. Na het sluitingswoord van de voorzitter bleef men nog enige tijd bijeen voor de vertoning van enkele toepasselijke verkeersfilmpjes. ALPHEN AAN DEN RIJN Wegaanleg gegund Door d^ di- rekteur van Gemeentewerken is na mens B. en W. het aanleggen van een weg ter ontsluiting van het in dustrieterrein aan de Heimanswete ring onderhands gegund aan de fa. P. B. Huberts te de Bilt voor 523.988. Jeugdcursus E.H.B.O. Donder dagavond van 78 uur is er in de Sint Josephzaal te Alphen aan den Rijn gelegenheid tot inschrijving van belangstellenden voor de jeugd cursus in het verlenen van eerste hulp bij ongelukken, uitgaande van de pl. afd. van de Nat. R.K. Bond voor E.H.B.O. „St. Martinus". Opnieuw ontsparing bij Rijkspost spaarbank Ook bij de Rijkspost spaarbank zette zich in de maand oktober de ontsparing voort. Aan het postkantoor Alphen aan den Rijn en het daaronder behorende ambte- gebied werd gedurende de maand oktober 1957 ingelegd 142.153.69, terwijl uitbetaald werd 149.154.48. Geboren: Nico Cornelis Hendri- kus z. v. O. C. van Hemessen en A. Reyneker. Antonie z. v. L. van Gaa ien en M. de Jong. Cornelis Willem Bernard, z. v. B. Keller en B. Dek ker. Christina d. v. H. A. Overbeek en C. Loomans. Nell d. v. J. van Gu- lik en M. J. van den Brand. Jan z. van J. de Bruin en G. Huisman. Bou- dewün Robert z. v. J. W. Bergshoeff en J. van Cappelle. Lidwina Alde- gonda Maria d. v. J. M. van LeeuWen en C. M. Ponsioen. Overleden: Johanna M. van de Werdt 85 j., wed. van P. Girmscheid. Krijntje Drijver 78 j. wed. van A. Groeneveld. Gehuwd: Bastiaan J. Simmerman 28 j. en Alida J. Mulders 23 j. Ger- rit J. de Rover 23 j. en Christina J. Blijleven 18 j. Marinus Tuinenburg 24 j. en Marijtje J. Oudshoorn 21 j. Teunis Rijlaarsdam 33 j. en Hendrika N. Hoop 28 j. Plein Rijlaarsdam 28 j. en Willemijntje Hoop 24 j. Pieter Hoekstra 25 j. en Aartje Koning 1 jaar. Ondertrouwd: Jacob Spierenburg i j. en Cornelia E. van Heusden 27 j. Thomas den Horder 25 j. en Adria- na Zuidam 20 j. Johannes Frederik Wiegman 31 j. en Lijntje Boot 23 j. Frederik A. Rietveld 23 j. en Marijtje Schreuders 20 j. Cornelis Verzaal j. en Hendrika van Dijk 25 j. DE KWAKEL Feestavond K.D.O. Maandag avond gaf de r.k. sportver. „Kracht door Oefening' m de propvolle zaal van Leenders, voor haar leden en do nateurs, een feestavond, die zeer ge slaagd genoemd kan worden. Nadat de 2e voorzitter, de heer C. v. Zaal, deze avond had geopend met een kort woord, gaf hij het woord aan de - „Vrolijke Vrijbuiters" o.l.v. Klaas Tas IM ti Baartman, zoon; A. S. de Winter en D. C. Boes, dochter; G. de Meule- meester en E. Offerman, dochter; H. N. Buskermolen en J. B. Egberts, dochter; P. G. Bijman en A. M. van Schaick, zoon; P. A. van Houten en M. G. J. Kolkman, dochter; H. W. Zethof en C. van der Sluis, dochter; A. Schootemeijer en A. W. M. de Groot, zoon; G. H. Hellenberg en F. E. M. Linck, zoon; J. A. Vork en M. Wijfjes, zoon; J. Smits en J. M. Verkerk, dochter; L. J. van Diemen en M. A. van Schaik, dochter; W. M. Schellingerhout en A. Koppenol, zoon; H. J. M. Wessels en J. V. Oos terbron, zoon. Ondertrouwd: P. H. H. Gommers en H. F. J. M. de Beus. G. M. Weg- brons en C. C. Hoogervorst. Gehuwd: J. Stroomer en C. G. Pappot. H. C. de Graaff en G. Q. Meijer. P. E. M. Snelders en C. L. Th. Röhling. Overleden: E. Overduin wed. van J. Vroom. P. W. J. van Tol wednr v. M. E. J. Kea. A. M. C. van den On- cker, echtgenote van C. J. Verlaan. SMC—KDO 1—0. De gehele week met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd SMCKDO is door de gastheren met de kleinst moge lijke cijfers gewonnen. Met 0—1 moesten de onzen in SMC hun meer dere erkennen. Deze wedstrijd was voor beide par tijen een wedstrijd van groot belang won de thuisclub dan betekende dit, dat deze club hun leiderspositie ver sterkte, won K.D.O. dan mocht zij zioh leider" in deze klasse gaan noemen. Hoe het zij S.M.C. staat nu stevig aan de kop met 11 punten uit 6 wedstrijden, terwijl K.D.O. met één wedstrijd meer, 9 punten heeft, op de 3e plaats staat Z.P.C. met 8 punten uit 5 wedstrijden, ook dit blijft dus een gevaarlijke mededin ger. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn, het veld was praktisch onbespeelbaar aangezien er tevoren reeds 2 wedstrijden waren gespeeld. De elftallen wogen goed tegen elkaar op, hoewel K.D.O. voor de rust iets beter spel liet zien dan hun tegen standers. Beide doelen kwamen re gelmatig in gevaar maar doelpunten bleven tot de rust uit. Na de rust het zelfde spelbeeld, een kwartier voor het einde slaagde S.M.C. er in te sco ren. Met een beetje geluk had het gelijk spel kunnen zijn, dit was wel verdiend, en had ook de verhouding goed weergegeven. Het 3e elftal speelde uit tegen R.O.D.A., het verloor met 51. De A-junioren speelden thuis tegen Wilskracht, ook zij konden het niet tot een overwinning brengen en verloren met 2—4. HAZERSW0UDE (Gr.) Inbraak. In de nacht van'maan dag op dinsdag is er ingebroken in de vleeswarenfabriek van de fa Scholtes alhier. De daders hebben zioh toegang verschaft tot de fabriek door een ruit te forceren in een berg plaats. Hierna zijn zij naar het kan toor gegaan en hebben daar gepro beerd, de safe te forceren. Dit is hun echter niet gelukt. Wel hebben ze een busje met geld mee kunnen ne men, dat eigendom was van een kaartclubje van het personeel. Ook hebben ze wat postzegels meegeno men. De daders hebben een enorme ravage in het kantoor achtergelaten. Hoewel de politie met een speur hond al vroeg ter plaatse was en de hele dag heeft gezicht is er van de daders nog geen spoor gevonden, Stormschade. Door de storm, die in de nacht van maandag en dinsdag woedde is hier ter plaatse heel wat schade aangericht. Het laatste ge deelte van de muur rond de pastorie tuin, dat nog overgebleven is van een storm, die een tiental jaren ge leden woedde, is door deze storm ge veld. De aangebouwde stenen poort kon het geweld eveneens niet weer staan. Ook de nieuwbouw in Groe- nenstein moest het ontgelden. Hier werden in verschillende huizen rui ten door de storm vernield. KOUDEKERK Zeven polders bespraken bemaling Gistermorgen waren in hotel de van de uit Aalsmeer, met medewerking van Mórtin Verbeek en zang van Janny Wessels. Het gezelschap heeft met zijn revue „Lach en Vergeet" de aan wezigen een kostelijke avond be zorgd. De „Vrolijke Vrijbuiters" zijn geen ohbekenden in De Kwakel, zij traden hier reeds meerdere malen op. Maar het succes dat zij deze maal oogstten was wel buitengewoon groot. Het spontane applaus dat zij na ieder optreden in ontvangst kon den nemen, was wel verdiend. De liedjes, gezongen door Janny Wessels vielen ook bijzonder in de smaak, en hadden een aandachtig gehoor. Tij dens de pauze werd een vlotte verlo ting gehouden, en na afloop werd er nog een gezellig dansje gemaakt. De geest, adviseur, kapelaan Brandsma, was ook de gehele avond aanwezig. Korfbal Ook de laatst gespeelde wedstrijd van de plaatselijke korfbal ver. VZOD is een grote overwinning voor haar geworden. Werd vorige week V. en V. in een uitwedstrijd met 80 verslagen, nu moest CSCA uit Amstelveen het ontgelden. In een thuiswedstrijd op het KDO-terrein won VZOD maar liefst met 160. Wel een bewys hoe sterk dit twaalf tal momenteel is. Het staat thans aan de kop met 6 punten uit 8 wedstrij den en wij kijken dan ook niet raar op, als dit twaalftal op het einde der competitie als kampioen voor het voetlicht zal treden. Waarschijnlijk is de indeling voor deze club wel wat licht geweest. Het komt thans uit in de 3e klasse der CKB. Dit had be ter de 2e klas kunnen zijn, aangezien zij dan meer partij was geweest voor haar tegenstanders, als dat nu het geval is. Voor a.s. zaterdag staat er wederom een thuiswedstrijd op het program. Geboren: P. Vermaas C. J. J. Rijn beek, zoon; J. C. M. Koeleman en G. Achthovener polder te Leiderdorp, de Hondsdijkse polder en de Lage- waardse polder te Koudekerk aan den Rijn, de polder Gnephoek te Aliphen aan den Rijn en de Doespol der, de Voorofse polder en de Vliet- polder te Woubrugge, met de cul tuurtechnische dienst. Het initiatief voor deze bijeenkomst was uitgegaan van de Bedrijfsvereniging Rijnstreek- west en de tweede voorzitter dezer vereniging, de heer P. Paardekoper te Zoeterwoude, had dan ook de lei ding in deze bijeenkomst, die een zuiver informatief karakter droeg, naar de mogelijkheden van een bete re waterbeheersing. Voor de cultuurtechnische dienst was aanwezig de heer Van Dam en voor het Hoogheemraadschap Rijn land de heer Krul. hoofdambtenaar, die beiden het woord voerden. Allereerst sprak de heer Van Dam. Hij wees op het nut van een water beheersing die men steeds in de hand kan houden. Vanzelf komt men dan bij de noodzaak van een mechanische bemaling. Daarna gaf de heer Krul een uit eenzetting van de mogelijkheden, die een mechanische bemaling biedt aan het poldergebied der zeven boven genoemde polders, die samen een grootte van 1.800 ha. hebben. Hij wees er op, dat het eventueel te stichten gemaal voldoende toe voer zal moeten hebben. Dit gemaal zal komen op de plaats waar nu de Lagewaardse Amerikaanse windmo len staat, omdat dit het laagste punt in dit poldergebied is. Hoogteverschil in deze polders zou moeten worden opgevangen door het aanbrengen op daartoe geschikte plaatsen van kunstmatige stuwen of stortbedden, waardoor in dit gehele gebied nog een individuele waterbe heersing mogelijk blijft. Daar een centrale aanpak van de ze zaak grote kostenbesparing met zich brengt, als men dit vergelijkt met de gevolgde methode van eigen bemaling waarbij iedere polder ei gen materiaal moet onderhouden, is deze zaak de overweging alleszins waard. Gewezen werd op de noodzake lijkheid, dat ook de centrale water gang voldoende toevoer krijgt vanuit de toevoersloten, waarbij vooral de polderbesturen de taak zouden heb ben intensief toezicht te houden op het schoonhouden van die sloten. Hieraan vastgekoppeld was een interessant opgezette kostenbereke ning, waaruit wel bleek, dat zeer grote bedragen met dit alles gemoeid zouden zijn. Teveng echter werd ge wezen op het feit, dat de Overheid dergelijke werken tot 50% subsidi eert. LEIDERDORP Geboren: Augustina Joyce dr van A. A. Allaart en F. Blok. Ondertrouwd: Henk Kasteelen 23 j., te Leiden, en Anna Straathof 20 j Gehuwd: G. J. Konijnenburg en M. J. Meiners; A. W. Tasseron en N. B. Brinksma. RIJPWETERING KLOOSTERZUSTER SPREEKT IN „DE VERGULDE VOS". Missie-zondag, Missie-aktle; deze uitdrukkingen klinken ons niets vreemd. Maar weten wij feitelijk van Missie-werk iets af? Laten wij het maar eerlijk bekennen; bitter weinig. Soeur Marie Nicolas (Marie Ver- kleij) is geen onbekende voor Rippers. Zes en dertig jaar geleden vertrok zij naar het Zwarte Wereld deel. Zij kan uit ondervinding spre ken en er u heel wat van vertellen. Wij wonen in een watergebied, maar in Afrika zijn streken waar zelfs de apen rheumatisch worden, zij heeft van nabij de Mau-Mau ge zien. „Afrika voor Christus" dat is het grote doel. Wilt u er eens wat meer van weten: Sr M. Nicolas komt don derdag 7 november a.s. 's avonds in café Zoetemelk een boekje over haar ervaringen open doen. In de namiddag van 7 november zal zij de school jeugd eens van het mooie missiewerk vertellen. Rippers, komt naar „De Vergulde Vos". Soeur Marie Nicolas wil u heel graag na haar lange afwezigheid te rug zien. TER AAR Geboren: Geertruida M. Th. dr van F. A. Bakker en E. M. Berg; Cornelis zn van N. van Vliet en M, Rodenburg. Ondertrouwd: G. H. Borst 31 j. en J S. Bocxe 29 j.; M. L. de Rijk 28 j. en J. C. Hogenboom 26 j. Getrouwd: A. van Eijk en M. v. d. Haven; C. P. N. v. Vliet en M. E. v. d. Hoorn; G. S. Janmaat en A. M. J. Hoogeveen; S. H. de Regt en W. den Hertog; S. P. v. d. Does en J. J. VulJk. Overleden: C. Bogerd 47 J., echtg. van H. J. B. Angenent. ZOETERWOUDE Ernstig ongeval op Hoge Rijndijk Motorrijder omgekomen Gisteravond omstreeks zes uur heeft op de Hoge Rijndijk onder de ge meente Zoeterwoude een ernstig ver keersongeval plaats gevonden, waar bij een motorrijder zo zwaar werd gewond, dat hij later aan zijn ver wondingen is overleden. De motorrijder, de heer R. H„ wo nende in Leiderdorp, kwam uit de richting Hazèrswoude langs de Hoge Rijndijk, toen ter hoogte van garage Hol een truck met oplegger van een erf af, de rijbaan opdraaide. De heer H. reed met zijn motor tegen de zij kant van de aanhangwagen en kreeg, nadat hij onder het voertuig was ge vallen, naar alle waarschijnlijkheid een van de wielen over zien heen. In zwaar gewonde toestand werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd, waar hij enige tijd na aan komst is bezweken. AANLEG RIJKSWEG 4A WIJZIGT POLDERGRENZEN. Tengevolge van de nieuwe Rijks weg YpenburgBurgerveèn (weg 4A) is in het zuidwesten van de Kleinen Cronesteinschen of Knotter Polder de Vrouwevaart omgelegd en in het oosten van deze polder de Mallesloot. Hierdoor zijn enige delen van die polder afgesneden die bij de Oost- vliet-polder (1,4 ha.) en de Room- of Meerburger-polder (1,3 ha.) zul len worden toegevoegd. Het omslagplichtig gebied van de Knotterpolder is alzo verkleind met 2,7 ha. Voor de wijziging van het Bijzon der Reglement van de drie genoem de polders voor de nieuwe grensom- schrijving hebben Ged. Staten van Zuid-Holland een ontwerpbesluit ge nomen waarbij wordt overwogen, dat deze verkleining door de Knotter polder noodgedwongen moet worden aanvaard en dat het dus redelijk is dat het Rijk een financiële schade loosstelling geeft. Dit zou gerealiseerd kunnen wor den door het Rijk voor de uittreden de gronden een laatste omslag te la ten betalen. Voor de bepaling van deze laatste omslag zou worden uit gegaan van een polderomslag van 15,per ha. Als de variabele be- malings- en andere kosten op 5,— per ha. gesteld worden, komt men tot een bedrag van f 10.als basis van afkoopsom. Gekapitaliseerd te gen de pehning XXV betekent dit een laatste omslag van 250,per ha. Het Rijk zal dus voor 2,7 ha 675,aan de polder moeten beta len. Het bestuur van de polder heeft tegen dit ontwerp aangevoerd, dat de variabele bemalingskosten (zijnde de olie-aankoop) in de, laatste vijf jaren slechts 2,07 per ha. beliepen en dat het vaststaat, dat de polder- lasten in de komende jaren 20, per ha.' zullen bedragen, zodat de basis voor afkoopsom niet f 10, doch 20,— 2,07 of f 17,93 moest zijn. Het Provinciaal Bestuur heeft daarop medegedeeld, dat het r.a nauwkeurig onderzoek heeft uitge maakt dat de vaste lasten over de laatste vijf jaren 11,40 hebben be dragen. Het bedrag van 10.zal echter toch gehandhaafd worden omdat, tengevolge van de Rijksweg 4A langs de Meerburgerwetering het bij de polder berustend onderhoud van de kade belangrijk wordt ver minderd. Opgemerkt wordt, dat bij de be rekening van de omslag door de pol der rekening is gehouden met de dit jaar aangegane tienjarige lening ad 3500,a 3'K De uit deze le ning voortvloeiende lasten zijn niet van blijvende aard, terwijl de lening is gesloten, nadat de wijziging van de waterstaatkundige toestand van de polder reeds een voldongen feit was. Ged. Staten zien geen reden om wijziging in het ontwerp-besluit aan te brengen, mede gelet op het feit dat de rentevoet thans hoger ligt als tegen de penning 25 is berekend. (24) Etn honowbete blinkt vrinribMsnek imfe/enl /fèy m/ertfvnlm mnrchim lik al nar bril mar eemhiltn! J~~ iis ditxh'mtmhttm-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11