Een dierenliandelanr moet mensenkenner zijn Begroting 1958 vertoont hogere bedrijfswinsten dan vorig jaar Voorschoten heeft geen sluitende begroting 1958 DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 WASSENAAR Zoals reeds was aangekondigd bij de behandeling van de bezuinigings voorstellen, enkele maanden gele den, en zoals nu blijkt uit de cijfers van de begrotingen voor 1958, zullen de bedrijven in 1956 hogere winsten opleveren dan in het thans lopende jaar het geval was. Alleen voor het waterbedrijf werd een verlies ge raamd van 12.900.dat is iets meer dan het verlies over 1957, dat op 12.000.geschat werd. Het elek triciteitsbedrijf zal over 1958 een winst opleveren van 33.000.(vo rig jaar een verlies van 7500. het gasbedrijf een winst van 22.300.(vorig jaar een winst van 13.000.In totaal zullen de be drijven dus bijna 50.000.meer winst opleveren dan over 1957 was geraamd. Wat de dienst van gemeentewer ken betreft, de totale raming van de kosten is bijna 20.000.hoger dan in 1957, n.l. 994.052.42. Alleen op het onderdeel openbare werken kon ten opzichte van het vorig jaar iets worden bezuinigd door verminde ring .van de post „leveranties en diensten door derden". De post voor de plantsoenen is onveranderd ge bleven, n.l. 90.000.—; de post rei niging is thans 358.250.dat is 41.000.hoger dan het vorig jaar. De stijging van de totale post voor gemeentewerken is vooral veroor zaakt door stijging van lonen. Het bedrijf buitenplaatsen, dat in 1957 een verlies zou op leveren van 92.000.geeft voor 1958 een iets gunstiger cijfer te zien, n.l. een ver lies van 79.000.Deze verbetering is te danken aan de hogere huurop brengst van de woningen op de bui tenplaatsen en een bescheiden be zuiniging op de exploitatielasten. B. en W. hebben de begrotingen voor 1958 vergezeld doen gaan van een uitvoerig overzicht, waarin de belangrijkste ramingen voor 1958 vergeleken worden met die voor 1957. Het belangrijkste verschil bij de in- komstenposten toont de raming „al gemene uitkering uit het gemeente fonds" die voor 1958 1.154.778. bedraagt tegen het vorige jaar 677.023. Bij deze nieuwe rantng is inbegrepen een bedrag van 422.000.dat het gemeentebestuur denkt te ontvangen als een subjec tieve verhoging van de uitkering, die intussen in verband met de pre caire begrotingspositie is aange vraagd. Andere inkomstenposten, die hoger geraamd zijn dan in 1957 zijn o.m. de bijdragen van de gemeente lijke bedrijven en diensten wegens kosten van het algemeen beheer 11.550.méér), een hogere bij drage van het rijk in de politiekos ten 57.931.méér), hogere op- ibrengensten van de eerste jiulpver- leningsgelden, bijdragen schooltand- verzorging, keur- en slachtlonen, leges bouwvergunningen, waarvoor de tarieven met ingang van 1 januari 1958 werden verhoogd. Wat de belas tingopbrengsten betreft, op de begro ting voor 1958 komt voor het eerst weer voor een post van f 72.000. aan reinigingsrechten. De straatbe lasting zal, dank zij een tariefsver hoging 65.000.meer opbrengen; de personele belasting 19.000. meer; de hondenbelasting 13.000. meer. Uit het gemeentefonds wordt een hogere belastinguitkering ver wacht van 45.000. Een overzicht van de uitgaven bevat tal van posten die hoger ge raamd moesten worden in verband met salarisverbeteringen van het gemeente-personeel. Op schrijf- en bureau-behoeften, onderhoud en aan koop van meubelen, reis- en ver blijfkosten en representatiekosten konden enkele duizenden guldens bespaard worden. Op de begroting voor 1958 komt geen bedrag meer voor voor het maken van een film over de gemeente; de werkzaamhe den aan deze film worden in 1957 beëndigd. Voor het eerst komt op de begro ting bij de politiekosten een bedrag van f 2690.voor voor fotografie en dactyloscopie. Voor de Bescher ming Bevolking is 20.734.ge raamd, dat is 7699.— lager dan het vorige jaar. Op de post onderhoud van pleinen en straten is een verso bering toegepast van f 44.000— Voor verlichting, verwarming en onderhoud van schoolgebouwen staat ruim 7000.meer op de be groting, in verband met het in ge- bruiknemen van de derde openbare lagere school bij Deyleroord. Een bedrag van f 2375.dat verleden jaar op de begroting stond voor toe passing van nieuwe onderwijsme thoden, is op de nieuwe begroting geschrapt. Met 14.500.— vermin derd tot 27.090.werd het subsi diebedrag voor bijzonder middelbaar onderwijs. Geschrapt is een post van 2900. voor aankoop van kunstwerken, ge- PUBLIEKE LOTERIJ OF BESLOTEN VERENIGING? Wegens het organiseren van een voetbalpool, uitgaande van de Natio nale Caritasvereniging, was de orga nisator daarvan, zekere H. voor de kantonrechter te Heerlen gedaagd, doch door die rechter vrijgesproken. De rechtbank te Maastricht gaf in hoger beroep ook een vrijspraak. De officier van justitie, die zelf vrij spraak had gevraagd, doch het oor deel van de Hoge Raad wenselijk achtte, stelde een cassatiemiddel voor op grond, dat het hier geen zuivere vrijspraak zou betreffen. Dit cassatieberoep is vandaag te gengesproken door mr Ph. C. M. van der Ven te 's Gravenhage. Al heeft deze vereniging 15 a 20 duizend le den, zij blijft een besloten gezelschap, aldus pleiter. Het lidmaatschap ver krijgt men alleen als men aan aller lei voorwaarden voldoet. Verder pleitte hij op juridische gronden, dat het wel degelijk een zuivere vrij spraak betreft, in cassatie onaantast baar. De advocaat-generaal, mr. Loeff, conclusie nemen op 19 november. halveerd werd een bedrag voor ..volksfeesten"X>e laatste post op de begroting, n.l. de post onvoorzien is teruggebracht van f 78.253.tot 37.659.B. en W. tekenen hierbij aan, dat bij het aanvragen van een subjectieve uitkering uit het gemeen tefonds, een bedrag voor onvoorziene uitgaven wort aangehouden van niet meer dan 1.50 per inwoner. BEWONERS VAN NOOD-BARAKKEN MAKEN BEZWAAR TEGEN HUURVERHOGING Bij de gemeenteraad is enige tijd geleden ingekomen een adres van de bewoners van de houten noodwonin gen aan de Haven, waarin bezwaar gemaakt wordt tegen de verhoging van de huren met 25% met ingang van 1 augustus j.l. In het adres wij zen de bewoners er op, dat hier geen sprake is van huur van een woning, maar van gebruiksvergoeding voor een noodwoning. De kwaliteit van deze noodwoningen is zo slecht, aldus het adres, dat het meubilair schade lijdt. Bovendien heerst er in deze wo ningen door slechte afvoer van faeca- liën een ondragelijke stank en een ware vliegenplaag. Het stoken in de tochtige houten gebouwen is veel duurder dan in een gewone woning. In het adres wordt er verder de aandacht gevestigd, dat alle be woners buiten hun schuld uit hun vroegere woningen zijn gezet door een gerechtelijk vonnis. Terwijl het gemeentebestuur het deed voorko men, alsof de huisvesting bier slechts van tijdelijke aard zou zijn, zijn er onder de bewoners, die nu al een derde winter in deze noodwoningen tegemoetgaan. B. en W. zeggen in hun preadvies over deze kwestie, dat de huurprijs voor de kleinere woningen indertijd werd vastgesteld op 3.per week voor de grotere woningen op f 5. per week. Met ingang van 5 augustus j.l. heeft het college besloten, op deze prijzen de normale huurverhoging van 25 van toepassing te verkla ren. Het college acht het redelijk, dat deze huurverhoging ook voor nood woningen geldt, te meer omdat ook na deze verhoging de gebruiksver goeding nog lager ligt dan een ver goeding op basis van de kostprijs. De klachten over schade aan meu bilair, stank door slechte afvoer en het duurdere stoken noemen B. en W. niet- geheel ongegrond. De stank is echter niet toe te schrijven aan een slechte afvoer, maar aan een onvol doende werking van de stankafslui- ting. Er zullen maatregelen ter ver betering worden getroffen. Door het af si uiten van de ruimte onder de ba rakken hopen B. en W. het euvel van tocht te kunnen wegnemen. 5. en W. merken verder op, dat door verdergaande maatregelen het woongerief in de barakken zeker zou kunnen worden verhoogd. Het col lege wil daartoe echter niet overgaan omdat dan de verbruiksvergoeding verder zou moeten worden verhoogd en bovendien omdat er goede hoop is, dat door nieuwbouw in het uit breidingsplan Zijlwatering de ba rakken eerst gedeeltelijk en daarna geheel als woning buiten gebruik ge steld zullen kunnen worden. Dat bijna alle bewoners van de noodwoningen slachtoffers zijn van gerechtelijk vonnis, is volgens b. en w. niet juist. Er zijn vijf ge zinnen, die "destijds op eigen ver zoek in de nog leegstaande barak ken werden ondergebracht. Twee van deze vijf families kwamen in tussen in aanmerking voor een nieu we woning, die zij echter weigerden omdat de huurprijs te hoog was. Aan geen van de bewoners is voorgehou den, dat van gemeentewege zou worden gevormd voor een beperkte duur van hun verblijf in de nood woningen. B. en w. menen, concluderend, dat er geen voldoende termen aanwezig zijn om de huurverhoging met in gang van 1 augustus jl. achterwege te laten. Ongeluk in schoolgebouw Tij dens werkzaamheden in de christe lijke school aan de Heerenweg kreeg de 46-jarige verwarmingsmonteui A. P. D. uit Leiden een buis van 5 meter lengte tegen het hoofd. De man liep een herschudding en een hoofdwonde op en is, nadat dokter De Neef eerste hulp had verleend, per ambulance-auto naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. HILLEG0M Jongen onder auto Toen de heer A. H. v. d. V. wonende te Zegveld, maandagavond om ongeveer 6 uur met zijn volkswagen over de 3e Loos- terweg reed, kwam de bijna 7-jarige J. H. M. van Schie onverwacht de straat op en liep voor de auto uit, de bestuurder kon echter ondanks sterk remmen een aanrijding niet voorkomen. Het jongetje moest met een gescheurde bovenkaak naar het ziekenhuis worden vervoerd. LEIDSCHENDAM DIAMANTEN BRUILOFT Maandag 29 dezer zal het 60 jaar geleden zijn dat J. J. Wessel en Hil- legonda van Dongen in de echtelijke staat zijn getreden. De diamanten bruidegom is afkomstig uit Zoeter- woude, waar hij op 20 november 1876 werd geboren. De bruid is een Leid- schendamse en werd geboren op 19 september 1876, zodat zij in leeftijd niet veel verschillen. Het echtpaar geniet nog een goede gezondheid. St. Nicolaas De middenstands centrale heeft bericht ontvangen dat, St. Nicolaas ook weer dit jaar naar Leidschendam zal komen en wel op 23 november a.s. per stoomboot. Bij de sluizen bij de katholieke kerk zal de bisschop aan land gaan en zich dan begeven naar het raadhuis, waar Hij door het gemeentebestuur plech tig ontvangen zal worden. Ter ge legenheid van deze feestelijkheid zullen de winkeliers alles in het werk stellen om de gehele gemeente een feestelijke aanblik te geven. Door een gratis lotenactie en het verstrekken van een aardig kleur boek je aan de kinderen, hopen de winkeliers mede door extra mooie etalages, het beoogde doel te berei ken. De harmonie St. Cecilia zal bij dit alles de behulpzame hand bieden. N00RDWIJK Aanleg weg van Langeveld naar zee. Afhankelijk van zyn finan ciële toestand en rekening houdend met de personeelsbezetting, streeft de provincie Zuid-Holland er naar, nog dit jaar een aanvang te maken met de aanleg van een toegangsweg van het Langeveld naar Zee, welke wegaanleg in het vorige dienstjaar nog niet konden worden uitgevoerd. De credieten, groot 20.000 en 150.000, die Provinciale Staten in 1957 voor de aanleg van genoemde verbindingsweg beschikbaar hebben gesteld, zullen hiervoor thèns worden gebruikt. Aannemend, dat de werke lijke kosten de enigezins veranderde ramingen niet ver te boven zullen gaan, zal van deze credieten over 1957 vermoedelijk 20.000 kunnen worden verwerkt, zodat voor 1958 nog 150.000 resteren zal. Tegenover deze uitgaven staan als ontvangsten de bijdragen van de ge meente Amsterdam ad f 41.000 en van de gemeente Noordwijk groot 2.500.—. WARMOND Tafeltennisver. „Steeds Vooruit". De uitslagen van de afgelopen week waren niet onverdienstelijk. Het eerste damesteam kon he+ niet bolwerken tegen Unitas 3 uit Den Haag. Met 82 zegevierde Unitas 3 over het damesteam. Ook het onvol tallige tweede daniesteam moest met een 37 nederlaag huiswaarts ke ren uit Hazerswoude bij de vereni ging RTC 1. Het eerste herenteam deed het beter en versloeg in de tweede klasse der NTTB het Haagse Sportief 3 met 100. Ook het twee de herenteam ging op de ingeslagen weg voort, door ook deze tweede wedstrijd met 37 te winnen van RTC 2. Het programma voor de ko mende week luidt. Het eerste herenteam krijgt het op te nemen legen het zeer sterke ATTC 2 uit Alphen aan den Rijn. Deze wedstrijd wordt gespeeld te Warmond. Het tweede team trekt op dinsdag 5 november naar Leiden voor de wedstrijd PPSV 2Steeds Vooruit 2. De training is deze week op de normale dagen en uren. Een stille hoop De gemeentebegroting voor het jaar 1958 vermeldt, wat de gewone dienst betreft, aan uitgaven een to taal bedrag van ƒ2.041.062,55 en aan ink. een bedrag van 1.811.258,89. Het hoofdstuk Verrekeningen geeft aan inkomsten en uitgaven de som van 1.272.605,74. Er is derhalve een tekort geraamd van f 229.803,66. Voorts is geraamd een beschikking over de saldi-reserve ad 30.000, zodat 't werkelijk tekort 259.803,66 bedraagt. Door verhoging van de uit keringen uit het gemeentefonds wordt het tekort echter terugge bracht tot ƒ235.000. Er bestaat ech ter nog een mogelijkheid dat er door het Rijk een nieuwe regeling voor de gemeenten wordt vastgesteld. Als deze nieuwe regeling zal ^Worden toegepast, zou dit voor de gemeente Voorschoten een voordeel betekenen van rond 130.000, wat het tekort op de begroting voor 1958 aanzien lijk kleiner zou maken. Dit voorlopig geraamde tekort is groter dan het tekort van vorig jaar. De netto vlot tende schuld der gemeente bedraagt momenteel 2.205,51. Ondanks de steeds ongunstiger wordende finan cieringsmogelijkheden blijkt dat een belangrijk deel van de voor 1957 ge noemde plannen zijn uitgevoerd. Voor 1958 zullen de investeringen niet zo groot kunnen zijn. In '58 zal toch de eerste zorg van het college van b. en w. en raad zijn de bouw van woningwetwoningen en het bouw rijp maken van gronden hiervoor. Er dient naar te worden gestreefd, dat de navolgende grote plannen in uitvoering worden genomen: bouw rijp maken gronden erven Hooy- mans; bouwrijp maken V.A.M.-com plex; reconstructie riolering Pape laan; speelweide in Vlietwijk; aan leg verbindingsweg Papelaan-Wijn gaardenlaan en verbetering aanslui ting Wijngaardenlaan-Schoolstr. en scholenbouw in Vlietwijk. Voorts dient er voor zorg te wor den gedragen dat de normale uit breiding der gemeentebedrijven doorgang zal vinden. Eveneens die nen te worden bevorderd, dat de bouw van de neutrale kleuterschool, de uitbreiding van de Chr. u.l.o. en van de School met den Bijbel voort gang kan vinden. De financiering B. en w. geven de volgende toe lichting: Voor de na 1 januari 1958 uit te voeren plannen voor woning- wetbouw zullen voor zover het de bouwkosten betreft, rijks voorschot ten kunnen worden ontvangen. Van de grootte van het aandeel van deze gemeente in de door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten uit te geven nationale woningbouwlening 1957 zal afhangen of, en welke van de hierboven vermelde andere wer ken kunnen worden gefinancierd, maar in de eerste plaats zal dit aan deel in de genoemde lening moeten worden gebruikt voor de financie ring van de in 1957 aangevatte in vesteringen. De financiële verplich tingen terzake van de thans in uit voering zijnde werken bedroeg half oktober nog 1.171.000. De voor particuliere woningbouw bestemde gronden zullen voor het bouwrijp maken verkaveld worden en de kopers zullen voor de over dracht een zodanig bedrag moeten betalen, dat hieruit het grootste deel der kosten van bouwrijp maken kan worden bestreden. De financiering van de verbindingsweg Wijngaar denlaan-Papelaan en aansluiting Wijngaardenlaan-Schoolstr. zal naar verwachting voorlopig gedurende de uitvoeringsperiode geheel door de provincie geschieden. De katholieke vereniging van on dernemers in het bloembollenbedrijf vergaderde maandagavond in „De Nachtegaal" te Lisse onder voorzit terschap van de heer C. Ph. Freriks. De voorz. wees er in zijn openings woord op, dat de export in het voor bije seizoen goed is verlopen en dat het feit, dat er meer dan anders werd ingeleverd voor het surplus, te wijten is aan de abnormale oogst en het goede gewas. De secretaris deelde mede, dat er bericht van verhindering was inge komen van de heren Van Dam, Bee- len en M. Roozen. Bij de kandidaatstelling voor leden van het hoofdbestuur werd de heer W. Witteman te Hillegom kandidaat gesteld vanwege het bestuur. Uit de leden werd de heer C. van den Aardweg kandidaat gesteld. Na stemming bleken 20 stemmen uitgebracht op de heer C. van der Aardweg (Lisse) en 16 stemmen op de heer W. Witteman (Hillegom) en 5 stemmen blanco. Daarna werd voorgesteld dat de vakature-J. J. de Wit Czn. te Bovenkarspel, ter be schikking van die afdeling werd ge laten. Namens het bestuur stelde de voorzitter voor om voor de algeme ne vergadering een voorstel in te dienen: „tot het afschaffen opkoop van inlevering van alle abnormaal, van tulpen en narcissen". Dit voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat een goede ver standhouding'tussen kwekers en ex porteurs van groot belang is en dat de gelden voor de onpersoonlijke re clame van groot belang zijn voor beide groepen. Vastgesteld werd dat er op diverse binnenlandse markten nog veel slechte bollen worden ver kocht en dat de controle daarop niet afdoende is. Er werd gevraagd of de straf op de verkoop van deze bollen wel hoog genoeg was. Ook werd bij zondere aandacht gevraagd voor een goede behandeling van „surplus" in de schuren, zodat deze nog zo goed mogelijk kunnen worden. Z0ETERMEER DWO—BMT 1—0. DWO trad thuis tegen BMT aan. Deze club, die samen met HMSH nog ongeslagen aan de kop stond, heeft in Zoeter - meer zijn eerste nederlaag moeten slikken. BMT won de toss en koos wind mee. BMT brandde direct los en lanceerde enige aanvallen op de DWO-veste, welke echter alle reso luut door de verdediging werden af geslagen. DWO zag zelfs kans de rollen om te keren en tot de aanval over te gaan. Op deze wijze werd de nodige verwarring in de BMT- gelederen gebracht. Toch zagen geen der ploegen kans om de verdedigin gen te overrompelen en met 00 ge lijke stand trad de rust aan. Na de rust had DWO de wind iets mee met de daardoor de meeste aan- valskans, doch ook BMT wist zich goed vrij te maken. Eerst in het laat ste kwartier kon J. Bolleboom de BMT-keeper verschalken. Wel kwam BMT nog enige malen voor het DWO-doel, doch de verdediging gaf geen krimp en met het kleinst mo gelijke verschil bewees DWO tot de kopgroep te behoren. DWO 2 speelde eveneens thuis te gen Rijswijk 5. Hier had DWO voor rust de wind mee, doch er werd geen gebruik van gemaakt en de rust ging met een gelijke stand (11) in. Na rust was ieder er van over tuigd, dat Rijswijk nu fle beste pa pieren had, doch ook hier werd weer bewezen, dat voetbal een spel is met ongelijke kansen. Met de sterke wind tegen kwam het spel van DWO eerst goed tot zijn recht en met vier goede doelpunten zag het kans Rijswijk te yerslaan, dat hier niet tegenover kon stellen. De uitslag werd 51 voor DWO. De andere wedstrijden wer den afgekeurd. GESPREK IN DE DIERENWINKEL (Van onze verslaggever; ROTTERDAM (P. P.) - „En nu hep me dat joch van z'n boodschappengeld bij U eenden gekocht en ik kan helemaal geen beeste hebbe en nou ben ik ook nog m'n centen kwijt, hoe moet dat nou I" raasde de volksvrouw, ter wijl ze een gescheurde doos met jonge eendjes terugschuift over de toon bank. Een klein knaapje in gescheurde bloes staat met roodbehuild gezicht naast zijn moeder en staart naar de zacht kwetterende schat, die hem ont nomen is. „Dat kon ik niet weten" sust de winkelier, „die strop hoeft U niet te lijden, juffrouw, die zal ik dan wel nemen". Hij tast in de kassa en geeft de vrouw de kwartjes terug. „Maar die arme knul moogt U ze niet afnemen, hier jongen, hier heb jij van mij je eendjes en wees er maar goed voor". jaloers en vliegen moeder of kind aan, als men ze vrij laat vliegen." Wie het kleine niet eert ER STAPT een zwaargebouwde arbei der binnen en vraagt om een dubbelt]* visvoer. Hij krijgt het. Even later haalt een meisje van 16 lentes een pakje katte- bro^d. „Ook die kleinigheden tellen mee" glimlacht de dierenhandelaar, „soms ia 't een laddertje, voor de muizenkooi, van een kwartje en dan is het een half pond je gemengd zaad voor de marmotjes, WE STAAN TUSSEN de gerst en het ochtendvoer onder bungelende vogel kooien en zien het toneeltje aan in één van Nederlands vele dierenwinkels. Zul ke drama's spelen zich hier vaak af, want de echte dierenliefhebbertjes vergeten gauw het mijn en dijn als het gaat om zo'n heerlijke donzen schat, zo'n prettig kameraadje. „Maar ik kan geen eenden hebben in m*n huis, ik heb er geen plaats voor 1" stribbelt de vrouw tegen. „Er is altijd plaats voor zo'n paar kleine diertjes" weerlegt de verkoper, „al zou u ze in uw bed leggen, maar dat jong wil dieren en gezelschap om zich heen en dat moogt u niet stuk maken. Heus mens, neem die paar eenden mee, je zult er zelf ook ple zier van hebben." Ze vertrekt zuchtend, haar zoon straalt van geluk en knelt de kostbare doos onder de arm. „Tja" verzucht onze dierenvriend, „je moet ook nog paeda- goog en mensenkenner zijn in dit vak. Wat kunnen sommige ouders een hoop vernielen in het kinderleven. Waarom zou zo'n jongen geen speelkameraadje mogen hebben en een ander wel Het had zover niet hoeven te komen met dat geld als z'n moeder hem al eerder een klein hondje of witte muizen of een aquarium cadeau gedaan had." Onverstandige kopers „MOET U WEL EENS dieren terug nemen?" vragen we, omdat dit nu toeval lig aan de orde komt. „Praat daar niet van, meneer" klinkt het tot onze verrassing, „als u wist hoe stom de mensen soms zijn. Inplaats vaif eerst te overdenken of ze 'n bepaald dier wel kunnen verzorgen en voeden kopen ze soms een enorme hond of een dier uit de tropen en dan moeten ze later probe ren het weer kwijt te raken omdat het houden daarvan zo tegenvalt. Laatst nog stapte een echtpaar binnen en kocht een aap uit de etalage. Zonder verder vra gen in een kist en er mee weg. Nu van de week kwamen ze klagéh, dat het dier niet zindelijk is en zich niet laat vangen als ze het los laten lopen. Ja, wat wil je, een grote aap kun je niet loslaten in een bovenkamer en die kun je ook niet meer gaan vangen om hem zindelijk te maken. Dat moet het dier van jongsafaan geleerd hebben". „Vr--ko j, u veel apen?" „Nee, daar is veel bekijks voor, maar veel vraag naar goudhamstertjes en veel kijkers maar weinig kopers bij de apen weinig kopers durven het aan. De meeste vraag is er op 't ogenblik voor die Sy rische goudhamstertjes. Enfin, dat Ls een modegril en daar stellen we de prijzen ook op in." Goedkope en dure dieren „Wat kosten uw dieren „We hebben ze van enkele centen en van dubbeltjes en kwartjes tot honder den guldens. Witte muizen hebt u voor een paar dubbeltjes, en konijnen en mar motjes, laat ik liever zeggen guinese big getjes, want dat zijn het, voor wat kwar tjes. Een prachtige rashond daarentegen komt op 100,— tot 150,—." „En de apen zijn zeker het duurst „Nee-nee, deze meerkat kunt u mee nemen voor 60,—. Mur ja, dan moet u hem goed behandelen en vooral de ruimte geven. En aan die ruimte ont breekt het helaas wel eens. Er zijn men sen, die zich „dierenliefhebbers" noemen en die zoveel mogelijk beesten willen hebben. Dan houden ze parkietjes in veel te kleine kooien en tropische vissen in zo'n akelig bekrompen aquarium, dat die diertjes geen vin kunnen verroeren. Dan hoor je hier klagen, dat de muizen de nesten verstoren en de jongen opvre ten. Meneer, wat wil je by zo'n woning nood Dan gaan de dieren voor huisves tingcommissie spelen en dan mogen er geen nieuwe bewoners bykomen. Wie d'r dan nog in durft komen, wordt doodge beten en opgevreten." „U verkoopt anders ook kooien „Ja meneer, maar ik probeer de men sen te overtuigen, dat elk dier levens ruimte moet hebben. Alle vogels moeten in hun verblijf kunnen vliegen. Ik wil geen winst maken op de hokken, maar als 't even kan verkoop ik grote volières en ruime onderkomens, de grootste aqua ria en de beste hondenmanden. Dan pas weet je, dat het arme dier een dragelijk lot heeft en niet z'n hele leven lang zon der lichaamsbeweging en zonder afleiding zit te verpieteren." En de gebruiksaanwijzing „VERSCHAFT U de kopers ook een handleiding of andere voorschriften „Die zijn er wel, Ja. De leveranciers van voer geven soms gedrukte handlei dingen uit, kijk, dit is een folder over de goudhamsters. Maar je kunt niet alles voorzien. Iemand, die kuikens afhaalt, die zó uit de broedmachine komen, moet zelf begrijpen dat zo'n stelletje tere we zentjes niet zomaar in het kippenhok los gelaten mogen worden. Dat gebeurde me dit voorjaar nog de volgende ochtend alle kuikens dood door nachtvorst. Wie verwacht, dat een trouwe klant z'n kui kens buiten laat overnachten Wel geef ik altijd advies over de juiste voeding en noodzakelijke verzorging, maar over ziekten kun je hier niet begin nen, want dan gaat de koop al niet door." „Dan schrikken de mensen terug „Ja, dan vragen ze zich plotseling af of ze er wel verstandig aan doen ooit aan een dier te beginnen. Als u eens nagaat aan hoeveel kwalen kippen al kunnen lij den, dat zijn er tientallen. Wel vertel ik van de hamsters, dat die beesten haast niet in een kooi te houden zijn en liefst vrijheid moeten hebben in een grote ruimte waar ze een hamsterhoekje kun nen inrichten. Laat de mensen ze los in de kamer, dan krijg je weer ongelukken doordat die beestjes in de gordijnen gaan klimmen en er telkens uitvallen. Dan breken ze de rugwervels of hun pootjes. En bij papagaaien moet men oppassen als er een baby komt, want dan worden ze maar zo nu en dan verkopen we «grof wild een Siamese kater of een franse herder van honderdvijftig gulden. Of een tropisch aquarium met alle tcebehoren zoals waterpomp, thermom-'.er, water planten, bruggetje en honderd zeldzrme vissen. En die aquariums maken we zelf, dus dat is gauw verdiend." We kijken even in de kleine werk plaats, waar ijzeren ramen van dik glas worden voorzien en ruime houten kooien in elkaar worden gezet. Achter grote gla zen ramen zwemmen de gekleurde vis jes. Rondom ons in de -jen kooien flui ten en zingen de op en neer hippende vogels. In grote onderkomens huizen de aapjes en honden, ganzen en pap .aien. Schildpadden kruipen rond in een ondie pe bak. Buiten tegen de etalageruiten ont waren we de platgedrukte neuzen van de stadsjeugd, die o zo graag een paar speel kameraadjes zou kopen, maar misschien van vader en moeder niet mag. Tot de verleiding op een goede dag te sterk wordt en ze van stiekem opgespaarde centen het eerste muisje kopen. Wapt ééns worden alle kijkers toch klanten Foto linksboven „Kom jij me kopen denkt de lampong-aap. Foto onder Een aardig kijkspel vormen de witte muizen in het terrarium met huisje en laddertjes. Voor alle kinderen en vele ouderen een attractie, en., niet duur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5