W. J. Batist - een begrip voor de Lichtfabrieken - nam afscheid Drie jubilarissen bij de Leidse politie TYPEN STENO „Anova" bracht verfrissende cocktail van cabaret en variété ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT RAG1NA 3 Na bijna een halve eeuw in gemeentedienst te zijn geweest heeft de heer YJ. J. Batist gisteren de Sted. Lichtfabrieken met pensioen verlaten. De heer Batist, die ook in de kring van de Leidse Hervormde gemeente en dan speciaal in die der Diaconie een vooraanstaande plaats inneemt, heeft het in dit energiebedrijf tot een hoge functie gebracht. Voor 49 jaa met een salaris van 3.50 per week als hulpklerk begonnen, verlaat de heer Batist dit bedrijf in de rang van referendaris, in welke kwaliteit hij was aange steld tot chef van de afdeling algemene zaken en tot secretaris van de di rectie. In deze kwaliteit heeft de heer Batist zich niet alleen bij zijn supe rieuren, doch ook bij het personeel der S.L.F. een grote populariteit ver worven, zodat van hem kan worden gezegd, dat hij zich in de loop der ja ren geen vijanden, doch slechts vrienden heeft verworven. Na bijna een halve eeuw (Advertentie). Velen van hen gaven gistermiddag bij het officieel afscheid van de heer Batist van de S.L.F. blijk van hun waardering en hoogachting voor de persoon en 't werk van de functiona ris. Vertegenwoordigden de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder D. van der Kwaak en de meente-secretaris, mr. J. Bool, het Leidse gemeentebestuur, namens de Centrale waren aanwezig de direc teur, ir. Y. Ykema, de leden van de technische en administratieve staf, de oud-directeur, ir. G. A. van Klin kenberg en de beide adjunct-directeu ren, dr. ir. P. Fehmers en dr. ir.- F. Stokhuyzen, terwijl ook de Perso neelsvereniging en de afdeling Lei den van de Chr. Bond van Over heidspersoneel belangstelling voor dit afscheid toonden. Een begrip. Na een woord van welkom en inlei ding, uitgesproken door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. J. C. Snel, sprak de wethouder van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak, zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Batist. Nog slechts een enkel uur, aldus de wethouder, en het begrip Batist-SLF behoort tot het verleden. Bijna een halve eeuw wisten 't gemeentebestuur en de Centrale zich vertrouwd met de naam van Batist. Batist, ter zake kundig, was een man van de gege vens, met een begrip voor het heden, waaraan nauw het verleden was ge koppeld. Opeenvolgende college directies hebben van zijn veelzijdige belangstelling geprofiteerd, terwijl daarnaast zijn belangstelling ook uit ging naar de kant van het perso neel, dat in hem een trouw pleitbezor ger vond. Ir. Y. Ykema, die er eveneens op wees, dat de heer Batist tot „de top van het bedrijf" was opgeklommen, schonk aandacht aan de grote nauw keurigheid, waarmede de scheidende alle zaken behandelde. Voorts stelde spreker de kennis van de heer Batist van de historie in het licht om hem vervolgens te danken voor de prettige samenwerking. De heer R. J. Hazenberg, die de heer Batist opvolgt en bijzondere de scheidende functionaris hem had ingewerkt, zag in de heer Batist een onuitputtelijke bron van inforamties. Iemand, die kan terugzien op het af leggen van een loopbaan, welke naar boven leidt, hetgeen te danken is aan een helder inzicht van de zaken waarom het ging. Namens staf en af deling S. overhandigde de heer Ha zenberg de heer Batist enkele ge schenken. De heer Snel, die niet alleen in zijn kwaliteit van voorzitter van de Per soneelsvereniging, doch ook namens enkele oud-collega's tot de heer Ba tist het woord voerde, had veel lof voor de prettige samenwerking met de scheidende chef, een dynamische figuur, die ook na zijn pensionering nog wel raad met zijn tijd zal we ten. Geschenken. In gelijke geest voerden tenslotte 't woord de heer H. van Woudenberg namens de dienst- en medezegging- schapcommissie, van welke commissie de heer Batist secretaris was, en de heer Van der Mark, als vertegen woordiger van de afdeling Leiden van de Chr. Bond van Overheidspersoneel. Ook zij onthielden de heer Batist een woord van lof en waardering niet. Boeken, sigaren, grammofoonplaten, een taart, een kristallen asbak etc. waren de tastbare geschenken, welke gistermiddag werden aangeboden. In een uitvoerig dankwoord, waar bij de dank aan God voor zo véél ze gen aan weemoed geen plaats liet, richtte de heer Batist zich tenslotte tot zijn vele SLF'ers, die hem een prettige werkkring mogelijke hadden gemaakt. Aan deze in zo hartelijk sfeer ge houden bijeenkomst ging een af scheidsreceptie vooraf, waar zeer ve len de heer Batist de hand ten af scheid hebben gedrukt. Bij de foto: ir. Y. Ykema overhan digt de scheidende employé' een geschenk. figuur van de heer Van der Scheer en diens familie. Behalve dat de oud- commissaris van politie, de heer R. J. Meijer en de oud-hoofdinspecteur, de heer D. J. van der Wal hier felicita ties aanboden, deed dit ook de heer Barends in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Politie Bond, die namens afdeling en hoofdbestuur resp. een fruitmand en een enveloppe met in houd overhandigde. Evenmin ontbra ken op dit zilveren feest de hoofdin specteur D. J. Verzijden, de inspec teurs G. A. N. Cornelisse en J. L. Ar- bouw, de heer B. A. M. Mom, oud chef van de afdeling Bijzondere Wet ten, de heer P. A. de Vrind en H. J. Mattheus namens het bestuur van „De Professorenwek", de heer D. van der Tuin van de Rijkspolitie, tal van col legae, vrienden en vertegenwoordi gers uit het Horeca-bedrijf, waar mede de jubilaris in zijn functie zo veel te maken heeft. Tal van geschen ken werden aangeboden. De tweede jubilaris, de heer J. C. Ham, viel in zijn woning aan de Ge rard Brandtstraat 8 eveneens een uit gebreide en hartelijke huldiging ten deel. In de morgenuren boden de commis saris, de heer J. Dreeuws en de hoofdinspetceur J. C. Hofstede ge lukwensen aan, waarbij gememo reerd werd, wat in de afgelopen 25 jaar door de heer Ham in het belang van het politiewerk is gedaan. De voorzitter van de r.-k. politiebond „St. Michaël", de heer A. J. Linder- hof kwam de heer Ham, die 25 jaar lang lid van deze bond is geweest, danken namens de bond. Hij zei, dat de jubilaris zich een goed en actief lid heeft getoond. Ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap speldde hij de jubilaris een zilveren decoratie op, waarna hij twee enveloppen met inhoud overhandigde: één namens de bond, en één namens de afdeling. 's Middags, tijdens de receptie tus sen twee en vijf uur, was het een gaan en komen van vrienden, colle ga's en bekenden, die de heer Ham en zijn familie de hand wensten te drukken. Onder hen waren de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de BB, de inspetceurs J. L. Arbouw D. J. Verzijden, welke laatste in zijn woord van gelukwens herinnerde aan het feit, dat de heer Ham vroeger bij de politietroepen heeft gediend; een goede basis voor een politie-loop- baan en dat de heer Ham een ver dienstelijk schermer is. In antwoord op deze woorden deel de de jubilaris onder meer mee, dat hij een zilveren wisselbeker ter be schikking wenste te stellen ter her denking van het feit, dat hij ook 25 jaar bij de politie-sportvereniging is aangesloten. In de loop van de middag toonden nog hun belangstelling: de oud-com missaris R. J. Meyer,, oud-hoofdin specteur Van der Wal, de inspecteur A. Oudmaan, vele collega's en gepen sioneerde collega's en vertegenwoor digers van de BB-organisatie. Gisteren had de Leidse Politie drie zilveren jubilarissen in haar midden. Het waren de heer F. van der Scheer, J. C. Ham en D. A. Louwerse. Had de zilveren jubilaris Louwerse zich van alle hulde onttrokken, zijn collega's stonden deze dag in het middelpunt van de belangstelling. De heer Van der Scheer, sinds 1945 verbonden aan de afdeling Bijzondere Wetten, had in de ochtenduren in zijn woning aan dé Buys Ballotstraat hoog bezoek ontvangen. De commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, bood waardering had voor de wijze, waarop hier in. tegenwoordigheid van de hoofdinspecteur, de heer J. C. Hof stede en de inspecteur L. G. E. Nooijens gelukwensen aan, waarbij vanzelfsprekend aandacht werd ge schonken aan de plaats, welke de ju bilaris in het Leidse corps en daarbui ten inneemt. Groot en even hartelijk was de be langstelling, welke zich in de middag uren van de dag in 't Prof je aan de Burggravenlaan concentreerde rondde Met jackikaawkatp& mae&t de weettiaed wekken Oudste Senator bij Koningin Juliana Vrijdagochtend heeft H. M. Koningin Juliana In de bibliotheek van het paleis te Soestdijk ontvangen Senator Theodore Francis Green, voomtter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Senator Green brengt van 9 oktober tot 10 december een bezoek aan de 14 landen die met de Verenigde Staten in de NAVO verenigd zijn. Hij is het oudste lid, dat ooit in het Amerikaanse Congres zitting heeft gehad. De foto toont H. M. de Koningin in druk gesprek met de bejaarde Senator terwijl prinses Margriet toekijkt. 4 talen '130 letter grepen p. minuut Kon Erk PITMANSCHOOL Plantsoen 65 tel. 26558 (Advertentie) 40- en 25-jarige jubilea bij NZHVM Serenade voor de heer Burggraat Ter gelegenheid van het afscheid van generaal B. R. P. F. Hasselman, werd donderdagavond in de Julianaka- zerne te Den Haag een taptoe gehouden door de K.M.A.- Jachthoornkorps Gardereg. Jagers, Trompetkorps der Cavelerie en het Fanfarekorps der Genie. Na afloop neemt generaal Hasselman (links) definitief afscheid met een handruk aan zijn opvolger generaal Lefèvre de Montigny. Onder het spelen van de jubileum mars door de N.ZJ1. Harmoniekapel o.l.v. de heer P. Baart, maakten don derdagavond in de Stadsgehoorzaal de jubilarissen van de N.Z.H.VJV1. een feestelijke rondgang tussen col lega's en genodigden. Zij werden hierbij onthaald op een stormachtig applaus. De heer Hollinga verwel komde hierna alle aanwezigen in het bijzonder de 40- en 25-jarige jubila rissen ter ere van wie deze feest avond georganiseerd was. De voorzitter van het Jubileum fonds de heer Ockerloen sprak ook enige woorden van welkom en roem de de trouwe N.Z.H. medewerkers voor hun jarenlange plichtsbetrach ting. Hij vond 't jammer dat niet alle jubilarissen aanwezig konden zijn. Op de ereplaatsen in de zaal waren wél gezeten: de 40-jarige jubilarissen de heren: H. Fakkel, G. Bavelaar en F. Swagers en de „25-jarigen" de he ren M. W. Raasveld en C. Plaats. Ook een 45-jarige. Tot veler verrassing maakte dt voorzitter bekend, dat op 1 november de heer C. A. Burggraaf 45 jaar bij de maatschappij werkzaam was. Ver volgens gaf hij het woord aan de onderdirecteur van de NZHVM heer Capteyn, die de jubilarissen huldigde, dankte en feliciteerde. Ter afsluiting van dfe huldiging speelde de harmoniekapel nog enkele mar sen en een wals. De beheerste uit voering hiervan viel bij het publiek erg in de smaak. In het tweede gedeelte van het programma trad op het Anova-caba- ret met „Parade der lach". De be kende radioartist „Mans uut Twente' lijmde met gezellige kout in Twents dialect de cabaret- en variëténum- mers op vlotte wijze aan elkaar. De verschillende onderdelen volg den elkaar in snel tempo op en de afwerking was over het algemeen uitstekend. Vooral op het gebied van acrobatiek had Anova veel te bieden. De zogenaamde kolder-acrobatiek vierde hoogtij. Deze op zichzelf niet zo originele vorm van variëté werd door Harry Movers en de Hardorys zeer verdienstelijk op de planken ge- bracht. Het vermaarde duo Scott en Black wist ook van wanten, zij de monstreerde fantastische staaltjes grondacrobatiek. De Wico's een accordeonduo, be speelden hun instrumenten met gro te virtuositeit. Jammer dat zij met een potpourri van bekende melodie tjes, hun overigens originele speel- trant een afgezaagd tintje gaven. Een ovatie kreeg de rasartiest Frans v. Dusschoten voor zijn imita tie van: De gewone man, Jules de Corte, Willy Ver voort, Snip en Snap en Johnny Jordaan. Opmerkelijk hierbij was dat hij niet alleen de stemmen van deze artisten imiteerde maar ook him gebaren en zelfs hier en daar hun mimiek. De pianist Joop de Leur bracht de moeilijke taak, als begeleider op te treden, er zeer goed af. Zijn potpour ri van dansliedjes blonk echter meer uit door geraffineerde vingertechniek dan door muzikaliteit. Carla met haar poppen. Het hoogtepunt van dit cabaret werd gevormd door „Carla met haar poppen". Zij bracht de toeschouwers in extase door een meesterlijk staal tje buikspreken. Met drie verschil lende stemmen en fijne manipulaties gaf zij haar poppen een verbijsteren de realiteit. Dit was het beste, wat wij op dit gebied ooit gezien hebben. Een gezellig bal onder leiding van de heer J. Alphenaar waarbij „The O.K. Rhythme Stars" voor de dans muziek zorgden, droeg er tenslotte mede toe bij, dat de bezoekers vol daan en dankbaar huiswaarts keer den. Serenade Omdat het personeel van de N.Z.H. V.M. een 45-jarig jubileum niet on gemerkt voorbij wil laten gaan, kwam gisteravond om half negen een grote bus voorrijden vóór de woning van de heer Burggraaf aan de Mel- chior Treublaan, waaruit de voltal lige harmonie gewapend met hun in strumenten stapte. De heer Burggraaf had een com plete serenade in ontvangst te nemen bij dit weinig voorkomende feest. Onder leiding van de onderkapel meester de heer J. de Jager bracht de harmonie enkele aardige marsen ten gehore, terwijl de tweede voor zitter, de heer Hamer de heer Burg graaf en de familie, welke in huise lijke kring het feest herdacht, de beste wensen van het personeel overbracht. De korpsleden werden allen in huis in de gelegenheid gesteld de feesteling te complimenteren. A.s. zondag hoopt het echtpaar J. de Jong—van Wijngaarden de dag te herdenken, waarop zij 65-jaar gele den in het huwelijk traden. Voorwaar een zelden voorkomend feest. Op 3 nov. 1892 werd het burgelijk huwe lijk voltrokken door burgemeester Onderwater. Beide echtgenoten ge nieten nog een goede gezondheid, of schoon de heer de Jong 27 nov. 83 jaar wordt, ter-vijl zijn vrouw 86 jaar is. Tot voor 15 jaar woonden zij in Noorden, waar de heer de Jong een kruidenierszaak dreef. Tevens was hij jaren lang sluiswachter aan de sluis van Slikkendam. Het echtpaar heeft 8 kinderen, 18 kleinkinderen en nog verscheidene achterkleinkinderen. In een speciale kerkdienst in de Ned. Hervormde kerk zal dit 65-jarige huwelijksfo««t morgen worden herdacht, waarbij 'n zoon, de heer W- de Jong uit Alphen aan den Rijn het orgel zal bespelen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5