Een Nederlander heeft vreemde REISGEWOONTEN Oostenrijk uit de mode, Zu/ltserland zeer in trek „Ergens geweest te zijn", maakt hem gelukkiger dan ergens te zijn( Sl&t&eCein als kunstprodukt DE LEIDSE COURANT EN hoe heeft u het in uw vacantie gehad?" Heeft n er wel eens op gelet, dat de mensen meestal deze vraag stellen, als ze graag over hun eigen vacantie willen praten? Mijn buurman is in Majorca geweest met het vliegtuig van de KLM en hij is ijse- lijk trots op deze onderneming, maar te wellevend om daar uit zich zelf over te beginnen; het zou ook erg misstaan, zo maar als een opgewonden kind beginnen te ratelen over eigen belevenissen. Daarom wil hij zich wel geduldig door dat verhaal van mij heen werken terwijl hij voor zich zelf al zijn reis aan 't sorteren is. Hij hoort mij niet vertellen, dat de treinreis naar het land X met de hoofdstad zo vermoeiend is geweest. Ik zou hem gerust kunnen zeggen, dat ik mijn toeristische uitspattingen zover heb gevoerd, dat ik de presi dent van de republiek, die ik bezocht, vermoord heb. De welwillende glimlach zou niet van zijn gelaat ver dwijnen. .weet u wat daar een kopje koffie kost? Men maakt grote reizen om dingen te zien, waarop men in eigen woonplaats geen acht slaat Het romantische Italië en de smoezelige Marianne Maar eindelijk krijgt hij dan zijn kans. Mevrouw zoekt intussen in haar tasje naar de zakjes met kiek jes. Buurman trekt enige malen stevig aan zijn sigaar, zakt wat onderuit en zegt: Majorca.... puf, puf,.... Majorcapufeen vreemd eilandpleqh- tige pauze zwanger van zwoele romantiek we konden er niet eens een gewoon Hollands kopje thee krijgen.... alleen maar vino en daar hebben we dan terdege van geprofiteerd. Uit de beschrijving blijkt dan, dat de „Haasterman- netjes" dat leuke stel, je kent ze wel, er óók waren en dat zij met hun viertjes op een onvergetelijke avond op een terrasje stevig wijn gedronken hebben zonder het echter al te bont te maken. Het was voorts erg warm in Majorca, gelukkig geen regen, en dan waren er nog vissersboten, die overigens erg on fris rokenmaar 't was wel: schilderachtigen „liefelijk" ook. LIEFELIJK SINDS DE REISBUREAUS hun veelkleurige prospec tussen uitgeven is het woord „liefelijk" waar het om dalen, baaien, bossen, meren en dorpjes gaat sterk in de mode gekomen. Het isook een gemakkelijk woord, dat de spreker van de moeite ontslaat, naast een beschrijving van zijn persoonlijke wederwaardig heden ook nog aan een vermoeiende schildering van de natuur te geven. De moderne Nederlander is daar niet sterk meer in, ook al komen wij voort uit een ge slacht, dat beroemd is om zijn landschapschilders. Maar wij kunnen uit de beschrijvingen van buur man wel opmaken, dat Majorca ((Spanje!) nog goed koop is. Vijftien gulden per dag: eten en drinken in begrepen, kom daar nü nog maar es om! Cijfers van een reisbureau. De begrippen duur en goedkoop spelen een belang rijke rol in dé keuze van het land, waarheen de Ne derlander met vacantie wil trekken. Dat blijkt ook duidelijk uit de cijfers, die de Nederlandse Reisver- eniging ons over de reis-gewoonten van de doorsnee Nederlander verstrekte. De portefeuille bepaalt de keus, Oostenrijk bijvoor beeld, dat bekend stond als een „goedkoop land" heeft de waarde van het toerisme leren kennen, de prijzen zijn van lieverlee omhoog gegaan met het gevolg, dat de stroom van toeristen naar het land is ingedamd. Zo iets werkt langzaam bij de massa uit. vrouw met een misprijzend gezicht haar kopje aan de mond heeft gezet. Zijn vrouw had trouwens ook gezegd toen ze thuis achter hun lekkere bakkie e.egen zetsel zaten: „dat 't ééns maar nooit wéér was geweest". Italië daareentegen is hevig in de gunst volgens de officiële cijfers. Maar wat nog méér dan zon en bloeiende sinaasap pelen doet de Nederlander naar Italië verlangen? De vrouwen voeren romantische redenen aan; wij spre ken thans over de categorie vrouwen, die nog niet de trappen van het stadhuis heeft beklommen: de man nen zijn er zo galant, en zij kunnen van die schattige complimentjes maken. MIJN KAPPER MIJN KAPPER is nog in Oostenrijk geweest en hij vertelt er een weinig somber over zoals zelfs het zonnigste weersoverzicht uit zijn mond wat triest klinkt. Weet u wat ik voor een kopje koffie moest betalen? Hij laat de schaar even, rusten om het effect van zijn woorden op mijn gezicht te bestuderen. Acht schilling! Hij rekent mij voor dat dat ongeveer één guldentwintig is in harde Nederlandse valuta. Kijk, op zo'n moment krijg je een inzicht in de reden, waarom Oostenrijk er uit gaat bij de Neder landse toeristen. We kunnen ons voorstellen hoe zijn DE ROMANTIEK Deze uitspraak, geachte lezer of lezeres, hebben wij opgetekend uit de mond van een secretaresse, die een geheel jaar lang de eivlekken op het vest en de af schuwelijke rood-blanwe stropdas en het gesnauwde dictaat van haar baas moet verduren. De Eugenio's, Aldo's en Giusseppe's met hun don kere ogen, glimmend gepoetste schoenen en onberis pelijk gesnedencostuutns, hebben hun hart veroverd. Zij vohd het mieters om een kópje espresso te. drinken in een trattoria en te luisteren naar die énige zanger, die zo smeltend „per un baccin d'amore" kon zingen. En het forum Romanum? vroegen wij belang stellend. Maar ik geloof, dat zij dat niet gezien had, of toch welwaren, daa niet die ruïnes, die nog door de Romeinen gebombardeerd zijn? Italië was dus zeer in trek in de afgelopen zomer. De meneer van de Reisvereniging geeft echter andere redenen op: Italië is niet zo duur als men wel zou ver wachten, en de mening, dat het niet beheersen van de taal een handicap is, doet geen opgeld meer. En daarmede zijn wij toch weer bij de lieftallige se cretaresse terecht gekomen: de taal der liefde is im mers internationaal. Bergen. Zwitserland is méér in de mode dan Oostenrijk, hoe wel de beide landen op bergen kunnen bogen. Waar om? In onze onmiddellijke omgeving vonden wij een Helvetiafiel, die geen jaar overslaat het land van Wil lem Teil en de schokvrije horloges te bezoeken. Hij is de toerist, die steeds aan de andere kant van de berg wil zien hoe het er daar uitziet. En als hij begeleid dóór zijn trouwe metgezel de rugzak zich door het puffende bergtreintje door tunnels en over ravijnen laat trekken voelt hij zich als de jongen, die droomde van een spoortrein, toen hij op zijn tiende verjaardag een glaasje wijn teveel had gedronken. Parijs blijft in tel. Horden vacantiegangers trokken langs het graf van Napoleon, zij leunen over de mar meren balustrade en luisteren naar de gids, die zegt, dat „het een groot man was" en dat de lichtval in de Döme zo bijzonder is. Zij gingen in het Louvre zaal in zaal uit, hoewel zij het Rijksmuseum nog nooit van binnen hebben gezien en zij vinden dat de glimlach van Mona Lissa hen een beetje doet denken aan het lachje van tante Klasien als zij zojuist voor een twee de kopje thee heeft bedankt. Anderen houden er meer van om de Franse sfeer te proeven. Zij zitten op terrasjes (wat is de citronade toch duur) en zij lezen staande in de metro als een echte Parisien hun France-soir. REINHEID REISQEU/OONTEN Resumerend kunnen wij vaststellen, dat de meeste toeristen, die wij spraken, in een ander land zochten wat zij hier menen niet kunnen vinden. De Nederlander is een moeilijke toerist. Hij en zij ook is gehecht aan zijn kopje thee, zijn kruimi- ge aardappeltje en zijn biefstukje. Het blijkt, dat „er gens geweest te zijn hen gelukkiger maakt, dan ergens te zijn." Zij maken dikwijls grote reiden om dingen te zien, waarop ze in hun woonplaats geen acht slaan. En toch gaan ieder jaar weer gevulde bussen over de grens en denderen treinen beladen met toeristen het land uit en beweegt zich een fille auto's naar den vreemde. Het is een verschijnsel, dat er bij de reisbu reaus de moed in houdt en dat ons stof heeft geleverd voor deze na-zomerse overpeinzing. Aldo, Mario en Eugenio zijn zo romantisch. De reizigers voor Frankrijk voeren allen dezelfde klacht aan: het is er zo groezelig. De vrouw van de accouttant, die wij naar haar, belevenissen vroegen, onthulde met afschuw, dat op de plinten van het bed vingers dik de stof der eeuwen rustte. „Een verfje" kan die stad ook wel gebruiken, vind zij. Ik met de nadruk op ik zou er niet kunnen wonen. Na haar grimmig requisitoir zette zij met een verbeten gelaat de stofzuiger aan om de alle plinten in haar huiska mer nog eens 'n extra beurt te geven op dit mo ment besprong mij de gedachte, dat Frankrijk best een minister-voor-schone-zaken zou kunnen gebrui ken en dat een Hollandse huisvrouw voor dit werk geknipt zou zijn. Onder het motto: het sop er over zou zij de groezelige Marianne een ander aanzien geven. Met de Cóte d'Azure was het n inder van het jaar. Is het omdat Grace Kelly nu gelukkig getrouwd is, trekt de zee niet meer? „Te duur", zegt de meneer van de Reisvereniging. Wel zijn nog duizenden met de zonexpres naar de ten tenkampen getrokken, het is goedkoop en je bent er in ieder geval eens helemaal uit. Duitsland leent zich meer voor de kleine klusjesrei- zen; automobilisten, die twee of drie dagen eens op stap willen. De trek naar Duitsland van Nederlanders echter staat niet in verhouding tot de aantrekkings kracht die onze blonde duinen op onze oosterburen uitoefenen. Oude liefde roest niet Stiefkinderen van de Nederlandse toeristen zijn En geland en Skandinavië. Het percentage toeristen dat zich naar deze landen waagt is zo klein dat het prac- j tisch te verwaarlozen is. Nederlanders zijn niet bang voor een buitje regen, maar het mag niet in hun va cantie vallen en genoemde landen hebben nu eenmaal I de reputatie, dat zij regenachtig zyn- De kunst van het vervaardigen van aardewerk is reeds zeer oud en verliest zich in de vroegste tijden der mensheid. Potscherven zijn steeds waar ze gevonden worden, 'n bewijs, dat er mensen zijn geweest ejb dikwijls uit tijdperken waarvan ui| geen andere overlevering hebben dan deze scherven. In China is, volgens de als echt bekende jaarboeken, de kunst van het pottenbakken uitgevonden in 't jaar 2698 vóór de aanvang van onze jaartelling. Opgravingen in de oude cultuurwijken van 't verre verleden hebben reeds pottenbakkersfabrika ten opgeleverd, die van een zekere mate van kunstvaardigheid blijk ga ven, zoals in Egypte, Babyion, Ninivé en dergelijke. Ook de Grieken en Romeinen kenden deze kunst en wis ten haar tot bloei te brengen. Het verschil tussen gewoon aarde werk en pjrselein bestaat hierin, dat bij porselein de glazuurlaag wel en bij aardewerk niet met de kern is samengesmolten. Voorts is porselein min of meer doorschijnend en aarde werk op enkele uitzonderingen na niet. Van porselein gaat door zyn fijn heid en teerheid een zekere beko ring uit, het geeft het idee van een cultureel hoger product dan aarde werk en daarom hebben velen er 'n voorliefde voor. Het vervaardigen van porselein is ook door de Chinezen uitgevonden. Men weet niet precies wanneer, maar het moet tussen 185 vóór en ongeveer 80 na Christus zijn geweest. In het jaar 583 werden de porselein fabrieken te King-^e-sjin tot keizer lijke fabrieken verheven Hier werk ten ruim een millioen mensen bij meer dan 3000 porseleinovens. De porseleinen toren Het weelderigst bloeide deze tak van nijverheid onder de keizers van het vorstenhuis „Ming" (1368-1647), een tijdperk waarin ook de beroem de toren te Nanking ward gbouwd. Deze toren heeft 'n hoogte van ruim m. hoogte en telt 9 verdiepingen. Het bouwwerk is bekleed met por seleinen platen met een vijfkleurig email. Men maakte in China drie, als het ware te onderscheiden soorten van porselein die in kleur en siera den onderling verschilden: één voor e kei-er. een andere voor de man- derijnen en een derde voor het volk. Omstreeks de vijftiende eeuw kwam het Chinese porselein door de Por tugezen naar Europa en men be grijpt, dat de voorwerpen toen tot de zeer dure curiositeiten behoorden. Eerste pogingen Maar de Europese pottenbakkers ,aten niet stil en het Chinese porse lein bewonderend, rijpte het plan om dit na te maken. Reeds in 1470 werden te Venetië hiertoe de eerste pogingen gedaan, echter zonder re sultaat. Omstreeks honderd jaar later bereikte men be< ?r? resultaten en wel aan het hof te Florence, waar hertog Frans I in samenwerking met een Griek een soort porcelein wist te vervaardigen, dat echter zachter was dan het Chinese. Dit zogenaam de Medici porselein werd beschil derd met blauwe ol paarse voorstel lingen. Producten hiervan zijn ech ter nog schaars te vinden. in 17U8gelukte het aan Johann Friedrich Böttger om hard porselein te vervaardigen. Hij zag de grote mogelijkheden hiervan in en in 1710 volgde te Dresden de oprichting van een porseleinfabriek, die echter zeer spoedig verplaatst werd naar Meis sen. Het duurde niet lang of in weer. wil van de pogingen om het procédé geheim te houden, lekte dit uit en er ontstonden meer porseleinfabrieken. Opkomst en bloei Men is het er wel over eens, dat de fraaiste Europese porselein om streeks het midden van de achttien de eeuw werd vervaardigd. De soe pel te bewerken materie leent zich bij uitstek tot uitbeelding van de trivole vormen, die zo typisch zijn voor die tijd. Veel bestond de pro ductie uit beelden en beeldjes. Aan vankelijk werden vooral de beschil deringen op Chinees en Japans por selein nagemaakt, maar spoedig kwam men tot een geheel eigen stijl, zoals bloemen, vogels en landschap jes. Geruime tijd bleef het porselein van Meissen de toon aangeven, het geen hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de geniale schilder Höroldt en de modelleur Kandler, die door hun ar tistieke werkzaamheden voor de roem van Meissen zorgden. Sèvres en Weesp. In de achttiende eeuw beschikte Europa over een ?root aantal porse leinfabrieken in verschillende lan den. Stuk voor stuk leverden deze prachtig en artistiek werk, dat ook nu nog grote waarde heeft. Van deze fabrieken willen we nog noemen de beroemde koninklijke porseleinfa brieken te Sèvres in Frankrijk, eigendom van koning Lode wijk XV persoonlijk. Grote Franse kunste naars waren aan deze fabriek ver bonden en leverden htm ontwerpen voor ettelijke fraaie kunstvoorwer pen, die de roem van Sèvres over Europa verbreidden. De vervaardiging van hard porse lein in Nederland begon omstreeks 1758 met de stichting van een fa briek te Weesp, door de graaf van Gronsveld Diepenbroik. Aan deze fa briek werkten hoofdzakelijk Franse kunstenaars. Deze fabriek bleek 'n kort leven beschoren, want zij werd in 1771 reeds opgeheven. Dominee J. de Mol te Oud-Loosdrecht kocht het materiaal, waarmede hij ging experimenteren. In 1774 werd zijn fabriek te Oud-Loosdrecht geopend. Het Loosdrechts porselein is bekend om zijn blankheid en om zijn deco raties. In 1782 werd ook deze fabriek gesloten. Het wilde niet vlotten met de porseleinfabricage in Nederland. Toch wilde men het nog eens probe ren en in 1784 werd te Ouder-Amstel met het Loosdrechtse materiaal een nieuwe fabriek geopend, die porse lein vervaardigde, dat zeer veel op het Loosdrechtse porselein geleek. Maar ook deze fabriek, die inmiddels was verplaatst naar Nieuw-Amstel, kon het niet volhouden en werd in 1814 gesloten. In Den Haag heeft ook nog <»en korte tijd een porselein industrie bestaan, naar deze sloot spoedig. De bekende fabriek „De porceleyne Fles" te Delft vervaar digt in tegenstelling tot ae naam slechts Delfts aardewerk. Nog steeds wordt door grote kun stenaars overal in Europa getracht hun kunstgevoelens in porselein uit te leven, maar het porselein heeft zijn grote tijd gehad en verheugt zich nog slechts in een betrekkelijk kleine schar»- bewonderaars. Toch is het een vorm van kunst geweest, die niet nagelaten heeft een diepe in druk in de geschiedenis van de kunstwereld na te laten. Dit is een foto van Koningin Victoria Eugenia van Spanje en haar zoon, de graaf van Barcelona, gemaakt te Lausanne in Zwitserland op de 70ste verjaardag van de koningin. De vorstin, die in Lausanne heeft gewoond sinds Spanje een republiek is geworden, is een kleindochter van koningin Victoria van Engeland. Het ligt in haar bedoeling voor het einde van dit jaar een bezoek aan Londen te brengen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14