GEBED VOOR ALLERZIELEN Uitgeverij N. Samsom N.Y. te Alphen aan den Rijn 75 jaar it i Niet eerste H. Mis in Woubrugge! DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ik zwierf door de straten van Amsterdam en langs de wegen van Canada. Ik trok met de wind door mijn vaderland en de hitte van Afrika. Maar overal hoorde ik, Heer, Uw stem op de weg van Jericho naar Jeruzalem. En immer zag ik mijn broer, die gewond en geslagen, mijn bijstand vroeg. Ik zag hem liggen, maar meest liep ik door, had ik aan mezelf niet genoeg? Toch hoorde ik altijd, Heer, Uw stem op de weg van Jericho naar Jeruzalem. Slechts een enkele maal was ik Samaritaan als ik mijn broeder vond. Dan bood ik mijn wijn en mijn lastdier aan en was, mèt mijn broeder, gewond. Dan zei ik de waard: Draag zorg voor hem tot ik weerkom van Jericho naar Jeruzalem. Eens zal ik liggen, ook ik, gewond, hunk'rend naar brood en naar wijn. Smekende, die op zijn beurt mij vond, mijner gedachtig te zijn. Zal ik dan horen, broer, Uw stem op mijn weg van Jericho naar Jeruzalem? En als dan eens zal gekomen zijn het eind van mijn aardse dag; als ik geslagen met dood en pijn geen troost meer verwachten mag, zal ik dan horen, broer, Uw stem in het zicht van het heméls Jeruzalem? WILLEM VAN HORSTENDAAL. In ontwikkeling van bedrijf weerspiegelt zich het openbare leven Een mensenleven in Nederland weerspiegelt zich in de historie van het 75-jarige uitgeversbedrijf van N. Samsom n.v. te Alphen a. d. Rijn, dat in 1882 zijn leven begon, dank zij het vindingrijk initiatief van de toen 37- jarige gemeentesecretaris van het kleine Zuidhollandse plaatsje Alfen, de heer N. Samsom (18441917), die als zoon van de burgemeester van de naburige gemeente Koudekerk, deze ambtelijke functie al op 23-jarige leeftijd vervulde. De ervaring, die hij in die functie uiteraard beter dan wie ook, kon op doen, heeft hem geleerd, dat de ad ministratie van de gemeente veel te wensen overliet. Er was een grote be hoefte aan de nodige formulieren welke voor het verkrijgen van de ge wenste uniformiteit en voor het heb ben van enige leidraad onmisbare diensten zouden kunnen bewijzen. Het vaststelden van dit euvel be tekende voor de jonge Nicolaas Sam som tevens de consequentie van het zich verschaffen van deze materia len. Daarom besloot hij zelf de voor de gemeenteadministratie nodige for mulieren te ontwerpen. Zijn organi satorisch talent en gevoel voor doel matigheid waren eigenschappen, die hem van pas kwamen. Het duurde niet lang of zijn collega's in de om trek maakten graag gebruik van zijn ontwerpen. De kring van „afnemers" groeide snel en dit noopte de heer Samsom in 1882 tot het vestigen van een uitgeverij. Hoewel deze beschei den van omvang was, kreeg zij reeds een grootse naam: „Inrichting voor de gemeenteadministratie". Deskundig heid, dienstvaardigheid, accuratesse en een rotsvast vertrouwen in de toe komst vormden toer. de belangrijkste investeringen, welke weldra goede revenuën zouden gaan afwerpen en welke tot een stevige grondslag zou den samensmelten voor de snelle op bloei en uitgroei van de onderneming. In 1883 betrok de jonge uitgever (39) met zijn groeiend gezin het wit te „Amstelstein", dat nóg het cen trum is van het tegenwoordige gebou wencomplex, waar de directie-kamers zijn en waar het hart van het uitge breid bedrijf klopt. Van dat ogenblik af verzekerde de stichter zich van de hulp van zijn eerste employé voor het verrichten van enig administratief- en expeditie- werk. Onderwijl nam het uitgevers- werk dermate toe, dat de,heer Sam som het verantwoord vond zich uit zijn ambtelijke loopbaan terug te trekken, hetgeen hij einde 1885 deed. Sedert 1888 bijgestaan door zijn oudste zoon, de heer J. B. Samsom, bracht de heer Samsom het jonge be drijf tot gestadige ontwikkeling daar bij de gang der steeds toenemende wetgeving volgende. Ook onderwijs. j Zeven jaar na de grondlegging be- trad de heer Samsom een nieuw ter-1 rein, dat hij, in de vorm van de scho len in zijn belangensfeer betrok. De uitvoering van de Subsidiewet-Mac- kay van 1889 vormde hiertoe de aan leiding. Het duurde echter nog ruim dertig jaar eer de afdeling schoolza- ken een belangrijke vlucht nam. Dat gebeurde pas voor goed in 1920, het jaar van de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onder wijs. Dit kwam ook sterk tot uiting in de personeelsbezetting, die toen bijna 200 man sterk was. Ook de lei ding ondervond uitbreiding door de deelname van N. Samsom jr. en W. Samsom. Het onderwijs kreeg een speciale verkoop-afdeling. In 1932, na dat de heren J. B. Samsom jr., mr R. H. Samsom en J. F. Samsom de lei ding waren komen versterken, werd de ondernemingsvorm gewijzigd in een naamloze vennootschap. Kwam voor de eerste wereldoorlog een be langrijke verbouwing tot stand, vlak voor de tweede wereldoorlog, in 1939, mocht de directie haar nieuwe en rui me gebouwen-complex, dat in aan sluiting op het bestaande in twee la gen werd opgetrokken, in gebruik ne men. Het bedrijf telde toen reeds bij na 300 personeelsleden. In 1940, toen een sterk verband tus sen overheid, onderwijs en onderne mingen zich begon af te tekenen, liet de directie zich de kans niet ontglip pen om een derde afdeling aan haar bedrijf te verbinden, die de belangen van het bedrijfsleven zou gaan behar- tigen. Deze nieuwe expansie maakte de behoefte aan bedrijfs- en kantoor ruimte, toonzaal etc. nog nijpender, zodat enkele particuliere woningen en het vroegere secretariegebouw van ouds „Overpost" genaamd, na ver bouwing en modernisering eniger mate verlichting in het „woonruimte- vraagstuk" brachten. Dit jaar werd een belangrijke uitbreiding aan het gebouwencomplex gegeven door de ingebruikname van de kantoren, op slagplaatsen en archiefruimten van de onlangs stopgezette jamfabriek van de wed. C. Rok en zoon aan de Julianastraat. Thans vinden in het ju bilerend bedrijf ruim 600 personen emplooi, hetgeen duidelijk maakt, dat de uitgeverij N. Samsom n.v. voor Alphen a. d. Rijn het belangrijkste bedrijf is. Feest voor de burgerij. Om deze sterke binding met de burgerij van Alphen a. d. Rijn extra te onderstrepen, betrekt de directie van de jubilerende n.v. de inwoners op bijzondere wijze bij haar jubileum. Voor de schoolgaande jeugd van de hoogste klassen heeft zij een prijs vraag uitgeschreven, de lagere klas sen worden getracteerd, terwijl elk gezin een fraai uitgevoerde maand- kalender ontvangt waarop foto's en kele aardige plekjes van Alphen in beeld tonen. Het personeel van het bedrijf mocht enkele culturele bijeenkom sten beleven en het zal een herinne ringsgeschenk ontvangen naar eigen keuze, in waarde in evenredigheid tot het aantal jaren van de dienstbe trekking. Huisorganen in jubileum-tooi. De jubilaresse geeft een drietal huisorganen uit voor het onderhou den van het contact met de grote kring van clientèle. Het een is een maandblad ten behoeve van de ge meentebesturen; het andere heet „De Bron" en is bestemd voor de scholen, terwijl het derde, „Stimulans" ge naamd, client voor het contact met het bedrijfsleven. Ook deze periodie ken zijn in een feestkleed gestoken. Zij bevatten waardevolle artikelen. Een ondergeschikt gedeelte ervan wordt benut voor het 75-jarig jubi leum. Voor het „Maandblad" heeft mr.' J. M. Kan, secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, een inlei dend woord geschreven. Hij besluit met verheugd te constateren, dat N. Samsom n.v., ondanks de moeilijke omstandigheden, waarin de gemeen ten verkeren „se porte assez bien." Al deze organen zijn rijk geïllu streerd met tekeningen en foto's waarvan de meesten een vergelijkend materiaal vormen van „toen en nu". Jubileum-boek. Evenals zulks het geval was in 1932, toen het bedrij." 50 jaar bestond, waaraan evenwel op generlei andere in het oog springende wijze aandacht was besteed, werr ook nu een jubi- I leum-uitgave in boekvorm verzorgd, I waarin mr S. J. Fockema Andreae te Leiden de schijnwerper richt op de I ontwikkeling van het openbaar be j stuur, onderwijs en onderneming, ge durende een driekwart eeuw, welke periode de auteur gelijk stelt met een mensenleven. Uiteraard heeft de ju bilaresse in deze ontwikkeling een belangrijke rol gespeeld. Het boek, dat evenals de voornoem de werken rijk geïllustreerd, en in opzet suggestief van aard is, zal veel bijdragen tot verbreding van inzicht in de betekenis van dit bedrijf. Persconferentie. Nadat de heer J. F. Samsom op een flanellenbord een schets had gegeven van het ontstaan en groei van het be- drijf, dit om zijn gehoor een duide lijk inzicht te geven van de jubile rende uitgeverij, en nadat de heer W. Samsom in het bijzonder er op had gewezen, dat de jubileum-viering meer in het teken van de dankbacr- heid zal staan dan van festiviteiten ,en hij voorts nu reeds zijn dank be tuigde voor de gunst van de mensen in Alphen a. d. Rijn en van de rela tiekring, die met hun allen de groei van het bedrijf mogelijk hebben ge maakt, richtte prof. mr. W. F. de Gaay Fortman tijdens een bijeen komst woensdagmiddag met de Ne derlandse pers, in tegenwoordigheid o.m. van mr dr F. A. Helmstrijd, grif fier van prov. Z.-H., de schijnwerper op de plaats van de uitgeverij N. Samsom n.v. in de Nederlandse sa menleving. In het leven van N. Samsom N.V., weerspiegelen zich ook de gewijzigde opvattingen over het wezen van de onderneming, aldus spr. Zag men haar eerst louter als „een zaak, die men opzet of drijft om geldelijk voor deel te behalen", nieuwe sociaal-eco nomische opvattingen zagen haar rui mer als een instelling, die vooral ge richt is op het verschaffen van zo sta biel mogelijke werkgelegenheid voor leiding gevende en uitvoerende ar beid. Tenslotte voegde zich daarbij het inzicht, dat de onderneming niet op zichzelf staat en niet uitsluitend de belangen van leiding, werknemers en kapitaalverschaffers dient, maar zich tevens moet richten op het die nen van het algemeen welzijn, aldus analyseerde prof. De Gaay Fortman de aspecten van het bedrijfsbeleid in de top van het jubilerend bedrijf. Het 75-jarig bestaan van N. Sam som n.v. wordt vrijdagmorgen 1 no vember herdacht tijdens een officiële bijeenkomst in het verenigingsge bouw van de Ned. Herv. gemeente, Julianastraat, aanvangende om uur. Des middags zal de directie van 35 uur in het centraal gebouw van het bedrijf recipiëren voor vrienden, kennissen en relaties en des avonds voor medewerkers, bediijfsgenoten en andere belangstellenden. Het volgende schrijven werd ons uit Alphen a. d. Rijn toegezonden: Met genoegen las ik op de vóór- pagina van uw editie van dinsdag jl. het bericht betreffende het H. Mis offer te Woubrugge. En inderdaad is dit „in parochieverband" de eerste maal sedert de Hervorming. Doch het is U blijkbaar niet bekend, dat de Duitse aalmoezenier Ludwig Ebbing, thans pastoor te Herten in Westfa- len op 20 augustus 1943 een H. Mis heeft gelezen in de Gereformeerde kerk te Woubrugge; en dat de Gere formeerde predikant de H. Mis met de tekst in de hand van een plaats achter het orgel heeft gevolgd. De heer H. Schaminée, thans burgemees ter van Zevenbergen, was destijds gemeente-secretaris te Woubrugge en heeft het, naar hij mij heeft medege deeld, in de annalen van de gemeente Woubrugge opgetekend. Laat het dan niet „in parochiever band" geweest zijn, de eerste H. Mis na de Reformatie werd op Sint Ber nard 1943 door de zeereerw. heer Eb bing voornoemd gelezen. Daar „kriegspfarrer" Ebbing te mijnent in kwartier was, heb ik zijneerw. ge holpen daar te kunnen lezen. (Daar bij werd alle medewerking ondervon den van Gereformeerde zijde). In dit verband is het wellicht inte ressant op te merken, dat ook in de Ned. Herv. Kerk te Benthuizen en naar ik meen ook te Waddinxveen in de zomer van 1943 H. Missen zijn gelezen. BERN. KNAAPEN Op de foto, die gemaakt is in de di rectie-vergaderzaal, van links naar rechts de heren J. F. Samsom, mr R. H. Samsom, W. Samsom en J. B. Samsom. Vervolgens de heer C. v. d. Griend, directie-secretaris. De heer N. Samsom, dievonlangs als directeur aftrad en thans als commis saris functioneert, bevindt zich niet in dit gezelschap. AARLANDERVEEN Schaken. Schaakuitslagen van onderlinge competitie: D. de GraafM. v. Dijk 10, G. v. Rijs wijkG. v. Doorn 10, J. Groen in 't WoudJ. Haring 10, A. Roden burgJ. Kroon 10, Th. Leliveld H. J. v. Harten 10, H. J. v. Har tenG. v. Rijswijk 10, J. Haring •B. Oskam 0—1. BOSKOOP Trottoir spoorwegovergang wordt doorgetrokken. Van de Nederl. Spoorwegen werd bericht ontvangen, dat het thans mogelijk is geworden het trottoir aan de noordzijde van de spoorwegovergang aan de Zijde door te trekken, onder meer dank zij een bijzondere constructie, welke kan worden toegepast voor de in standhouding van het zgn. geïsoleer de spoor. Wanneer het werk zal wor den uitgevoerd zal ook de bestaande overwegbevloering worden vervan gen door platen in gewapend beton. Een en ander betekent dus een be langrijke verkeersverbetering en dus ook -beveiliging, vooral voor de voetgangers. Verlenging eindhalte bus. Bij de mededelingen voor de komende openbare raadsvergadering delen b. en w. mede, dat de onderhandelingen met de N.V. Citosa er toe hebben mogen leiden, dat thans kan worden tegemoet gezien een doortrekken van de busverbinding naar en van Den Haag tot aan het einde van de Goud se Rijweg, voorzover gelegen binnen de gemeente Boskoop. In verband hiermede zal de ten noorden van het laatste blok van na-oorlogse wo ningwetwoningen bestaande ruimte moeten worden ingericht tot halte plaats. Bedoeld terreintje zal alsdan worden voorzien van een klinker bestrating over een lengte van on geveer 18 meter, gerekend vanaf de bestaande weg. Uitbreiding kan indien nodig nog plaatsvinden in westelijke richting. Aan de zuidzijde zal dit te bestraten gedeelte worden voorzien van een verhoogd trottoir, ter breedte van ongeveer 2 meter, waarop een wachthuisje van de N.V. Citosa zal kunnen worden geplaatst. HAZERSWOUDE (H. R.) Vrouwengilde. Woensdagavond om 8 uur opende de presidente de eerste officiële avond van het katho liek Vrouwengilde met gebed. Zij sprak pastoor Koene een hartelijk welkom toe alsmede de leden en de dames die nog geen lid waren, maar op deze avond ook uitgenodigd wa ren. Mevrouw Staal-v. Santvliet uit Oegstgeest hield een lezing met lichtbeelden over Rome met al zijn prachtige kerken en basilieken. In de pauze was er gelegenheid voor het betalen van de contributie en om te genieten van een heerlijk kopje koffie. Na de pauze werd ver schillende afbeeldingen van de H. Maria getoond, waaronder het Ave Maria werd gezongen. Ook zag men de Paus de St. Pieter binnenkomen en hoorden we de zegen „Urbi et Orbi" op de gramofoonplaat, terwijl de Paus op het scherm stond. De opkomst had beter kunnen zijn. Een volgende keer wordt op een goed-bezette zaal gehoopt. Eerbewijs voor overleden modekoning ZILVEREN JUBILEUM E. H. VAN EGMOND. De heer E. H. van Egmond, wonen de te Alphen a. d. Rijn en werkzaam bij A. Oosthoek en zn n.v., afdeling betonfabrikage te Zoeterwoude; her dacht woensdag de dag waarop hij 25 jaar geleden bij dit bedrijf te Alphen a. d. Rijn in dienst was gekomen. De eerste vijf jaren was hij werk zaam aan de kleimolen als afraper van kleiwalken; daarna werkte hij tot half 1939 op de betonfabriek in de Hoorn als molenaar voor de banden produktie. Vervolgens werkte hij aan de Bimsbetonfabriek in Zoeterwoude als specierijder en tot einde 1942 als molenaar. Sedert juni 1945 werkt hij als moleaar op de Betonfabriek te Zoeterwoude. In tegenwoordigheid van zijn echt genote werd hij woensdagmorgen ontvangen ten kantore van de direc tie, waar hij het eerst werd toege sproken door de directeur, ir. F. H Kotter, die hem in waarderende woorden dank bracht voor de dien sten aan het bedrijf verleend. Ir. Kotter overhandigde de oorkon de en de bronzen plaquette van de vereniging van handelaren in bouw materialen in Nederland, alsmede een geschenk onder couvert van de di rectie. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Jhr. Z. H. M. Asch van Wijck, onder-directeur, die mevr. Van Egmond bloemen aanbood. De heer Asch Van Wijck hield een korte toe spraak waarin hij het standpunt van de directie openbaar maakte, dat als het in het gezin van een werknemer alles naar wens verloopt en er een gezellige sfeer valt waar te nemen iets waartoe vooral de echtgenote een belangrijk aandeel kan bijdragen het op het werk niet minder goed verloopt. De heer J. Brouwer, bedrijfsleider van de Betonfabriek te Zoeterwoude sprak eveneens enkele sympathieke woorden tot de jubilaris en diens echtgenote, waarna de jubilaris een dankwoord richtte tot de directie en de bedrijfsleider. Tijdens een des avonds plaats ge had hebbende bijeenkomst ten huize van de jubilaris, ontving deze ook van het personeel bewijzen van sym pathie in velerlei vormen. Tewaterlating „Molensingel". In tegenwaordigheid van vele belang stellenden, onder wie zich o.m. bur gemeester Z. Bruins Slot van Alphen a. d. Rijn bevond, werd woensdag op de scheepswerf „De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot n.v. te Alphen a. d. Rijn met goed gevolg te water gela ten de motorkustboot „Molensingel" in aanbouw voor de N.V. Transport onderneming „Invotra" te Rotterdam. Het schip is van het gladdek type en heeft d,e volgende afmetingen: lengte t.1.1. 48.75 m., breedte 8.65 m., holte 3.50 m., geladen diepgang 3.15 m., laadvermogen D.W. pl. 670 ton. In het schip zal geplaats worden een „Industrie" Dieselmotor, type 6. D. 7 met een vermogen van 450 pk van de Motorenfabriek „De Indus trie" te Alphen a. d. Rijn. Het m.s. „Molensingel" wordt ge bouwd onder klasse Bureau Veritas en Scheepvaart-Inspectie. De te waterlating werd ook bijge woond door een groot aantal leerlin gen van scholen. Inbraak in landbouwhogeschool. In de nacht van dinsdag op woens dag hebben inbrekers zich door for cering toegang verschaft tot de land- Onder de velen, die in de Parijse katholieke kerk van Saint Honoré bouwhuishoudschool „Koningin Ju- D'eyeau de uitvaartdienst voor de overleden Pariise modekoning Christian liana". Er wordt een kleine som I Dior bijwoonden, bevonden zich ook de hertogin van Windsor en Pamela gelds vermist. Churchill, die men hier (resp. links en rechts) by de kerk ziet aankomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5