S)e CoiebeSoti/Yant Half december topconferentie te Parijs De maarschalk dolf het onderspit Syrië in kalmer vaarwater Tweede „Spoetnik" op 7 nov* a*s* de lucht in? GELUKKIG Directeur: C. M. y. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14248 KALMER ROND SYRIÈ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ...it-TT Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50 BUITEN-RUIMTELIJKE CONTACTEN 1 betrekkingen (hoewel deze nog steeds onbeholpen en onvolmaakt zijn) droomt de mensheid al van in terplanetaire betrekkingen en, door dromend, van een interstellaire en tenslotte universele gemeenschap. Het "is een vraag, waarop nie mand antwoord weet, of ergens in het heelal nog een ander hemellichaam wordt gevonden, waarop het raadsel van het leven is uitgegroeid tot het raadseLmens, of tot iets wat wel licht onder andere stoffelijke om standigheden gegroeid daarmede te vergelijken valt. Dat hangt af van het ingrijpen der Voorzienigheid en er is ons op aarde generlei openbaring daaromtrent gedaan. De vraag blijft open en daar mee staat of valt het stoutmoedig droomgezicht. Onafhankelijk echter van de mense lijke speurzin is ons een univer sele gemeenschap bekend geworden, waarbij zonder gebruik te maken van werktuigen, raketten of kunstmanen, de mens in onmiddellijke aanraking kan komen met wat buiten ruimte en tijd bestaat. Er is bij dat contact geen sprake van ruimtevaart, in de onder ons, mensen, gangbare zin van het woord, Men kan zich b.v. de hemelvaart van Christus niet denken als een ruimte vaart. Hoe moeilijk het evenwel is in menselijke begrippen te omschrij ven, wat ër wel is, daar waar géén ruimte is, blijkt wel hieruit, dat ook de geloofsbelijdenis spreekt van „opgestegen", en dat de nemel ge dacht word+ „in den hoge". Nog moeilijker is het zich enig be grip te vormen van een bestaanswijze buoten ruimte en tijd, waarvoor ons geen andere woorden ten dienste staan dan oneindigheid en eeuwig heid. Deze woorden houden echt men selijk! alleen maar een niet meer te omvatten uitbreiding in van ruim te en tijd, de twee begrippen waar mede wij vertrouwd zijn, zonder er iets anders voor in de plaats te kun nen stellen. Vandaar het populaire gezegde van saaiheid! Zo is het echter niet! Want al hebben wij geen begrip van de jeu wigheid zonder mystie ke verlichting is deze voor ons onke^ir baar de enige werkelijkheid van de eeuwigheid is God. In volstrekte zin bestaat alleen de Geest Gods en alles wat bestaat, dankt aan de Geest dat bestaan en is daar volkomen afhankelijk van. Dat is versluierd door onze zin tuigelij ke waarneming, reeds op aarde zo. Door de dood van het lichaam buiten ruimte en tijd getreden, wordt die volstrekte Aanwezigheid aan de ziel openbaar. Iedere vergelijking gaat hier mank, maar menselijk gedacht is de dood een overgang uit een dichte nevel naar het volle Licht. Evenals we op een mistige dag toch leven bij de gratie van de zon en m' haar licht wandelen, zo staan we ook tijdens ons aardse leven voort durend onder de Aanwezigheid Gods en kunnen wij daarmee recht streeks in contact treden. In de menselijke samenleving heeft God Zich echter door 't offer van de mensgeworden Tweede Persoon van Zijn allerheiligste Drievuldigheid, een gemeenschap afgezonderd, de Kerk. Deze gemeenschap lééft in Christus en door Christus en staat door het vruchtdragend woord de genade-dra gende sacramenten in een veel nau wer contact met de Goddelijke Alom tegenwoordigheid, dan Krachtens de aard van de gevallen menselijke na tuur mogelyk was. Christus is bij zijn Verrijzenis en hemelvaart buiten de begrenzing van tijd en ruimte getreden, maar leeft en werkt op aarde voort door en in Zijn gemeenschap, de Kerk. Door zijn opname in die gemeen schap, naar de mate hij mééleeft met het leven der Kerk, treedt de mens reeds buiten de begrenzing van het aardse. De Kerk is zonder dat we er iets onvriendelijks mee bedoelen halfslachtig; zij is kennelijk en ook kenbaar op deze aarde, maar zij is niet van deze aarde. Zij is een ber^ waarvan de schitterende top zich in het wolkendek verliest. Maar, ge zien en onzienlijk, is zij één gemeen schap in Christus, een echte gemeen schap van levende en gestorven men- hen, van mensen binnen en buiten de begrenzing van tijd en ruimte. r\eze ménselijke gemeenschap zou niet de gedachte van Christus, van de allerheiligste Drievuldigheid ver wezenlijken indien zij zich onbekom merd toonde Over het lot der gehele mensheid, en in 't bijzonder over het lot van de leden der gemeenschap. De persoonlijke heiliging in en door Christus kan een lid dier gemeen schap niet verwerven zonder geïnte resseerd te zijn voor zijn naaste, d.w.z. voor ieder van zijn medemen sen, in of buiten die gemeenschap. Ofschoon volgens Christus' woord „de Vader weet, dat ge dit alles no dig hebt", heeft Hij ons toch op het hart gebonden te bidden voor onze persoonlij kge aangelegenheden, o.a. voor het dagelijks brood en wordt van ons verwacht, dat wij in ons gebed en offer "de belangen van de mensheid, van de cnristelijke samenleving en het bloed kruipt tóch waar het niet gaan kan in 't bijzonder van ons gezin en onze vrienden aan Hem zul len bekend maken op menselijke ma nier. De Kerk is ten allen tijde een bid dende gemeenschap geweest, mèt el kaar en vóór elkaar. Wie daar niet aan meedoet is een egoïst en onaan genamer beschuldiging kan een mens niet treffen. Wij leven in Christus in een har telijke gemeenschap van levende en gestorven mensen, van mensen bin nen en buiten tijd en ruimte. In de Kerk zijn er geen begrenzin gen van hier en hiernamaals Zij is één geheel, waarin wij ons verheugen met de verheugden, die het Eeuwige Licht zijn binnengegaan, lijden met de lijdenden, die, hoewel gestorven nog niet de Aanschouwing Gods ge nieten en strijden tezamen met onze lotgenoten, die op aarde ploeteren. Dat is de „gemeenschap der heiligen". Deze gemeenschap houdt volstrekt niet op met de dood. Het feest van morgen en de gedenkdag van over morgen zijn de benadrukking van dit altijd-bestaande contact over en weer met wat buiten ruimte en tijd be staat, van die voor' elkaar biddende en smekende en offerende gemeen schap, die verenigd in Chritsus, ge nade vindt in het oog des Heren. Centrale comité ging uiteen Maarschalk Zjoekof blijkt nu toch wel het onderspit te hebben moeten delven. Het Franse communistische blad „l'Humanité" meldt uit Moskou, dat het centrale comité van de Sowjet communistische partij woensdag zijn werkzaamheden heeft beëindigd en dat het ontslag van maatrschalk Zjoe kof niet in twijfel getrokken is. Volgens de correspondent van het blad in Moskou blijkt uit het besluit ten aanzien van Zjoekof, dat de com munistische partij, zijn centrale comi té en het Sowjet-leger „trouw willen bljjven aan de geest die hen bezielde toen zij de interventionisten, het wit te leger en het fascisme versloe gei". Hei centrale comité wenst in het leger een levende politieke geest te handhaven, aldus de correspon dent. Volgens de Moskouse correspondent van het Italiaanse commuistische blad „Unita" zijn er bepaalde tekenen, dat het centrale comité van de Sowjet- partij maarschalk Zjoekof er van verdacht dat hij grote persoonlijke ambitites koesterde. Zjoekofs verzet tegen de invloed van de partij-organi saties in het leger scheen volgens het centrale comité niet alleen maar een gevolg van zijn overigens natuurlijke autoritaire denkwijze als groot gene raal. Het Deense communistische blad „Land og Folk" verklaarde woensdag, dat de kwestie-Zjoekof alleen de maarschalk betreft en dat er niet een groep van hoge officieren bij betrok ken is. President Eisenhower heeft over de ontwikkeling in de Sow jet-Unie op zijn persconferentie verklaard te ho pen, dat het aftreden van Zjoekof als minister van defensie even vrij willig is geweest als dat van zijn Amerikaanse collega Charles Wilson. Hij zei, dat het moeilijk was de ge- dachtengang van de mensen in het Kremlin te reconstrueren. Het ble ven louter speculaties. Kloosterlingen en militaire dienst De H. Congregatie van de religieu zen heeft nieuwe richtlijnen vastge steld voor de militaire dienst van kloosterlingen. Volgens deze richtlijnen mag in de toekomst niemand tot de eeuwige ge loften worden toegelaten, die zijn mi litaire dienst niet heeft volbracht of hiervoor voor goed is afgekeurd. De tijdelijke geloften worden voor de tijd van de militaire dienst opgehe ven. Voorzover de militaire discipline dit toelaat, dient de kloosterling zijn religieuze plichten na te komen. On danks de dispensatie van zijn gelof ten blijft hij lid van zijn orde of con gregatie. Nederlanders in Indonesië gemolesteerd De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta werd donderdag in kennis gesteld van verschillende gevallen van molesta ties van Nederlanders in de intensie ve anti- Nederlandse campagne voor de bevrijding van Nieuw-Guinea. O.a. werd de advocaat mr D. Ver meulen gemolesteerd, toen hij tracht te zich te verzetten tegen het beklad den van zijn auto met anti-Neder landse leuzen. Ook werden gevallen gemeld, waarin ruiten werden inge gooid, auto's beschadigd en de ama teur-schilders de woningen van Ne derlanders binnendrongen. De minister van voorlichting, Su- bidjo, verklaarde gisteren in zijn kwaliteit van voorzitter van het ac tie-comité, dat de tweede golf van deze campagne, die op 10 november zal beginnen, op nog krachtiger wij ze zal worden gevoerd. Van de zijde van de Nederlandse werknemers in Djakarta vernam de AN.P.-correspondent, dat er onder hen toenemende bezorgdheid bestaat over de mogelijkheid van excessen. De politieke actie voor de bevrijding van Nieuw-Guinea hebben de Ne derlandse werkers in Indonesië ge duldig ondergaan, doch thans vragen zij zich af of rust en orde wel zullen kunnen worden gehandhaafd. Vol gens deze zegsman hebben reeds en kele Nederlandse werknemers terug keer naar Nederland aangevraagd. Eisenhower en Adenauer naar Nauo-raad Invloed van nieuwe wapens De Noordatlantische Verdrags-Or- ganisatie heeft gisteren een voorstel aangenomen om de vergadering, wel ke in december gehouden wordt, te maken tot een „op het niveau van re geringshoofden". De vergadering zal op 16, 17 en 18 december in Parijs worden gehou den. de NAVO-bij eenkomst in begin de cember in Londen besprekingen voe ren met premier Macmillan. In Parijs verwacht men, dat het voornaamste onderwerp van bespre king op de NAVO-conferentie in de cember zal zijn de aanpassing van de defensiestrategie aan de jongste ont wikkeling van intercontinentale ra ketten en de gevolgen van de geslaag de Russische poging om een aardsa- telliet te lanceren. De NAVO-opperbevelhebbér in Europa, generaal Norstad, heeft een geheim verslag opgesteld voor reor ganisatie van de Europese NAVO- strijdkrachten in verband met de ont- President Eisenhower van de Ver. Staten heeft op zijn wekelijkse pti"J-c-j conferentie verklaard voornemens te' wikkeling der nieuwe wapens, zijn de uitnodiging om de bijeenkomst van de NAVO-raad bij te wonen, te aanvaarden. De president zei, dat hij naar Pa rijs zal gaan op voorwaarde dat de meerderheid der regeringsleiders van de NAVO-landen aan de bijeenkomst deelneemt. Hij zou voor zijn eventuele vertrek overleg plegen met de leiders van de twee partijen in het congres. Hij voegde er aan toe, dat hij nog niet wist of hij bij zijn bezoek aan Europa gebruik zou kunnen maken van de gelegenheid om Londen en an dere steden te bezoeken. Hij zou o.a. gaarne een bezoek aan koningin Eli zabeth willen brengen. Adenauer komt ook. Ook bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal deelnemen aan de bijeenkomst van de NAVO-raad, is in Bonn bekend gemaakt. De minister van Buitenlandse Za ken, van Brentano en de ministers van Financiën en Defensie, Etzel en Strauss, zullen hem vergezellen. Adenauer zal waarschijnlijk vóór Voor FALCON EN BIG-BEN REGENJASSEN Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 89 (Advertentie). De heer Hettinga, voorzitter van de A.B.T.B., is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Desondanks een resolutie Syrië heeft de Ver. Naties gisteren officieel verzocht een commissie van zeven landen 'ir te stellen voor een onderzoek naar de crisis aan de Turks-Syrische grens. Het onderzoek zou zowel op Turks als op Syrisch grondgebied plaats moeten hebben. De commissie zou binnen twee weken rapport moeten uitbrengen. e resolutie waarin het voorstel was vervat, werd in de algemene ver gadering der Ver. Naties ingediend door de Syrische afgevaardigde Fa- ried Zeineddine. Namens zeven landen Japan, Noorwegen, Canada, Spanje, Peru, Paraguay en Denemarken heeft de Japanse ambassadeur Koto Matsoe- daira eveneens een resolutie inge diend. Daarin wordt secretaris-gene raal Dag Hammerskjoeld verzocht tussenbeide te komen in de Turks- Surische crisis en zo nodig naar h t Midden-Oosten te reizen. De Syrische stap heeft in westelij ke kringen verrassing gewekt. Mm had gedacht dat Syrië niet meer op de zaak zou terugkomen omdat het doel propaganda was bereikt. Van Russische zijde was immers reeds het sein gegeven om de aanval op Turkije te staken. Aanwijzingen hiervoor waren de opmerking van de Russische partij leider Kroestsjef, dat de spanning in het Midden-Oosten is afgenomen en een soortgelijke verklaring van de woordvoerder der Syrische regering gisteren in Damascus. Volgens hem is de toestand langs de Syrisch-Turkse grens minder gespannen. Hij voor spelde dat Turkije zijn samengetrok ken troepen in het grensgebied gelei delijk zal beginnen terug te trekken. Op IJsland gestationeerde Ame rikaanse vliegtuigen en alle schepen in de vaarwateren rondom de Far Oer zoeken naar de van de Far Oer afkomstige treiler „Stella Argus", die, naar gevreesd wordt, tijdens de storm die in het afgelopen weekeinde in dit gebied gewoed heeft, met 22 opvarenden is vergaan. 90-Jarige senator op bezoek in Nederland De 90-jarige Amerikaanse senator mr. Green arriveerde woensdagmiddag vanuit Bonn in Den Haag voor een bezoek aan ons land. De Amerikaanse ambassadeur mr. Philip Young, verwelkomt de grijze senator op het bordes voor zijn huis. Vrijdag, 1 november, feest van Allerheiligen zal De Leidse Courant niet verschijnen en zullen onze kan toren die dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Wetenschappelijk vuurwerk De Moskouse correspondent van de Londense „Daily Worker" meldt, dat de Russische autoriteiten van plan zijn op 7 november a.s„ de 40e verjaardag van de oktoberrevolutie, een tweede, grotere „Spoetnik" de lucht in te zenden. Men moet er Geheime Russische dossiers In de universiteit van Stanford in Californië is men gisteren begonnen met het uitpakken van een archief van de vroegere tsaristische geheime politie, dat vermoedelijk allerlei ge gevens over huidige en vroegere Russische leiders bevat. Het archief is vToeger door een af deling van de Russische geheime poli tie in Parijs samengesteld en in 1926 door de toenmalige ambassadeur in Frankrijk, Maklakof, naar Amerika gezonden. Maklakof, die voor zijn leven vreesde, verzocht de Ameri kaanse autoriteiten het archief tol na zijn dood ingepakt te laten staan Toen het communistische bewind de dossiers indertijd opeiste, verklaarde Maklatof, dat ze verbrand waren. Maklatof is'in juli in Zwitserland overleden. In het archief zijn steeds stukken gevonden die betrekking hebben op Trotsky (onder zijn echte naam Bronstein), Molotof (Skriabin) en de vroegere Poolse dictator maar schalk Pilsoedski. Geen oliebuis langs 't Suezkanaal De besturen van de Engelse olie maatschappijen hebben 'n verzoek om deel te nemen aan de aanleg van een oliebuisleiding langs het Suezkanaal van de hand gewezen, zo wordt uit goede bron te Londen vernomen. Het verzoek was gedaan door de Libaan- se financier Emile Bustani, een per soonlijke vriend van president Nas ser. Naar men meent te weten, zijn de Engelse oliemaatschappijen van oor deel, dat een buisleiding op Egypti sche grondgebied niet meer zekerheid biedt dan het Suezkanaal. De reder Aristoteles Onassis heeft, zoals bekend is, reeds geweigerd het project te financieren, dat ook voor ziet in uitbreiding van de havenin stallaties en in de bouw van olie tanks te Port Said en Suez. De kos ten van deze werken bedragen 10U miljoen pond. j evenwel rekening mee houden, aldus r.. i i de correspondent, dat het lancerennummer bestaat Uit I b pagina S van allerlei omstandigheden afhanke lijk is, zodat vertraging bij de ver wezenlijking van de plannen kan ont staan. Er is nog niets officieel be kendgemaakt. Ander „wetenschappelijk vuur werk" om te tonen hoever de Sow- jet-Unie gevorderd is, omvat het te water laten van de atoomijsbreker „Lenin" en de eerste vlucht van een nieuw passagiersvliegtuig dat zonder tussenlanding 170 tot. 180 passagiers van Moskou n aar New York kan brengen met een kruissnelheid van 960 km per uur, aldus de correspon dent. De genoemde atoomijsbreker is de eerste door atoomkracht voortgedre ven ijsbreker. i Het blad van de marine, „Rode Vloot", schrijft, dat de ijsbreker meer dan een jaar op zee kan blijven zon der brandstof in te nemen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). IETS KOUDER Veel bewolking en op de meeste 1 plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later tot hard of stormachtig toenemende j zuidwestelijke wind. Iets kouder. ik heb 7wTlOy'A. dekens! Advertentie. Depressie-aktiviteit Het weerbeeld op het noordelijk deel van de oceaan en op de Noord zee wordt nu geheel beheerst door een depressie, die afkomstig is uit de omgeving van de Bermuda-eilan den en vanochtend met een laagste druk van 960 m.b. het zeegebied ten zuidwesten van IJsland bereikte. Het koufront van deze depressie trekt via de Britse eilanden oost waarts en zal morgen ook tot ons land doordringen. Plaatselijk zal dit enige regenval met zich meebren gen. Na de frontpassage wordt het niet onmiddellijk kouder. Doordat aan de zuidkust van de depressie waarschijnlijk een flinke trog tot ontwikkeling komt, zal de wind ook morgen vrijwel de gehele dag zuid westelijk blijven. Wel komt dan polaire lucht naar Nederland, maar deze heeft een zo danig lange omweg over zee afge legd, dat slechts een geringe tem peratuurdaling het gevolg zal zijn. Meer zuidelijk op de oceaan is een krachtig gebied van hogedruk ont staan, dat in zijn centrum een druk vertoont van 1042 mb. Tussen dit hogedrukgebied en de depressie stroomt zeer koude lucht, van Groen land afkomstig, het westelijk deel van de oceaan op. 1 1 Nov. zon op: 7.36; onder: 17.14; maan op: 14.42; onder: 1.03. 2 Nov. zon op: 7.38; onder: 17.12; I maan op: 15.03; onder: 2.07. Hoogwaterstanden 1 Nov. v.m. 10.25; n.m. 11. 2 Nov. v.m. 11.40; n.m. 12.15. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA Korreltje Het machtigst is hij, die zichzelf in zijn macht heeft. half bew. -2 C. zwaar bew. 1 zwaar bew. 1 regen H licht bew. 9 zwaar bew. 10 geh. bew. 13 geh. bewolkt 11 M mist 5 geh. bewolkt 10 mist 9 mist 1 onbewolkt 12 zwaar bew. 10 mist 5 onbewolkt 4 mist 3 mist 0 mist 1 mist 5 mist -1 onbewolkt 11 licht bew. 9 half bew. 12

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1