I Ontwerp voor een maanreis IS GEEN SLAG IN DE RUIMTE ZATERDAG 26 OKTOBER 1957DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het „WIEL" als springplak gINNEN 10 a 15 JAAR zullen de mensen naar de he mel opzien en een vreemde maan van horizon naar horizon zien spoeden. Het is 'n kunstmaan, vele malen groter dan de „Spoetnik", die werkelijk de eerste slap in de richting van de reizen door het heelal zal plaatsen. Op het eerste gezicht zal men het hemel lichaam kunnen houden voor een nieuw soort straal jager, maar iedere 12 uur zal men het opnieuw zien, een mensen-leeftijd lang. Spoedig zal het als ruimte-station even normaal bezien worden als de echte maan. Enige jaren na zijn verschijning, zal een ruimteschip op de maan landen, maar ook dat zal een alledaagse gebeurtenis worden. Mars, Venus en andere planeten zullen volgen als doe len voor de ruimteschepen, die tegen die tijd een mas saproduct zullen zijn. Dit zijn geen droombeelden: ernstige geleerden wer ken nu aan ontwerpen, die gerealiseerd kunnen wor den bij de huidige stand van de wetenschap. De tijd is rijp voor ruimtevaart. De wetenschap bijv. is zeer ver gevorderd waar het gerichte projectielen betreft. De foto Iaat de vlucht van een bestuurbaar raket zien, gefotografeerd uit een vliegtuig hoog boven de wolken. De Spoetnik en de Amerikaanse kunstmanen die nog in de maak zijn worden niet voor niets gefabriceerd en afgeschoten. De projecten hebben misschien mili taire betekenis, maar toch werken de geleerden op de eerste plaats omdat zij menen, dat voor de mens de tijd rijp is de ontdekkingsreis door het heelal te be ginnen. Feitelijk had Columbus het bij zijn reis naar Amerika veel moeilijker dan de moderne avonturiers die een greep naar de maan doen. Columbus wist niet méér dan, dat de aarde rond is; de moderne mens kent afstand tot, grootte en aantrekkingskracht van - de maan. Hij beschikt over de natuurkundige gegevens, die van een sprong in het heelal, geen slag in de ruimte maken. De eerste springplank voor deze sprong zal ongetwijfeld zijn het ruimtestation een satelliet van de aarde die volgens berekeningen van dr Wernher von Braun, de uitvinder van de V-2, 1700 kilometer boven de aardbodem zal zweven; ruimteschepen zullen hier gebouwd worden op een plaats waar de zwaarte kracht van de aarde practisch overwonnen is. De ma-- terialen zullen worden aangevoerd door kleinere ruim tevaartuigen. Dr von Braun stelt zich voor, dat de vooruit gefabriceerde onderdelen voor de zwevende luchthaven door raketschepen gebracht worden. Het station zal waarschijnlijk de vorm krijgen van een enorm wiel met een doorsnede van 75 meter. Het zal zachtjes in de rondte draaien en de 80 a 100 kunst maanbewoners zullen in de rand van dit wiel leven en werken. We zullen hopen dat de mensheid tegen die tijd van eendrachtig samenwerken is toegekomen, want dit wiel zou ook voor de oorlogvoering van door slaggevende betekenis kunnen zijn. Met krachtige te lescoop-camera's zouden de „wiel-bewoners" gedetail leerde foto's van elke plaats op aarde kunnen maken. -Zij zouden een ijzeren gordijn op kunnen lichten, het doel er niet toe, waar het neergelaten is. Maar laten wij in dit toekomstbeeld, dat grotendeels berust op gegevens van Wernher von Braun, thans werkzaam in de U.S.A., optimisme betrachten en eens zien, welke maatregelen de mens moet nemen om in het bezit van een werkelijk bruikbare satelliet te komen. AflEN ZAL ZICH AFVRAGEN hoe men het gevaarte van honderd meter in doorsnee op zijn plaats zal kunnen krijgen; men begrijpt, dat hier ook een van de moeilijkse punten in deze affaire aangesneden wordt. De heer Von Braun, die het ontwerp als een serieuze studie heeft ingediend, laat zich over deze étappe niet in details uit. In het algemeen stelt hij, dat bemande raketten de onderdelen voor dit wiel buiten de damp kring zullen brengen. Werklieden in ruimtpakken zet ten de onderdelen in elkaar, tot een geperfectioneerd station, beschikkend over een elektrische centrak vele kostbare meetinstrumenten, radio etc. gereed is Het is een ware fabriek, waarin specialisten 80 a 100 in getal dagwerk vinden. Ruimteschepen zullen af en aan vliegen en in dit centrum worden de voorbereidingen getrfofen voor een eerste vlucht naar de maan. Op deze wijze kan men een vlucht van satelliet tot satelliet maken. De medische zijde van „space-traveling" zoals het door de Amerikanen genoemd wordt is een zeer belang rijke. Men moet rekening houden met bet startpro bleem, het gewicht van de ledematen wordt vele ma len vergroot bij een vermeerdering van de snelheid, de hitte zal snel stijgen door de lucht die langs de wand strijkt, de ruimte-reizigers moeten voorzien zijn van zuurstof-tanks en zij behoren ook rekening te hou den met de gewichteloosheid, indien zij zich eenmaal in de vrije ruimte bevinden. Zelfs meent men, dat het ontbreken van gewicht invloed kan uitoefenen op bloedsmoloop, ademhaling, enz. Geen wonder, dat ook dit onderdeel van de ruimtevaart ernstig onderzocht wordt. De vlieghaven van de maan: op de grond staan In een verlaten landschap een groep raketten klaar om te vertrekken; hier is geen plantengroei mogelijk. Andere ruimteschepen zijn reeds onderweg naar de aarde. Men heeft berekend, dat het tochtje heen en weer naar de aarde (766.000 kilometer) ongeveer in tien dagen kan geschieden. Hoewel de maan dertien maal kleiner is dan de aarde, heeft zij bergen die hoger reiken dan de Himalaja en omdat er geen wind en geen water is, verdwijnen deze bergen ook nimmer. De hemel is zwart, maar de helderheid van de aarde (13 x zo groot als wij de maan zien) is zeer groot en in tegenstel ling met de maan gezien van de aarde kan men haar om haar as zien draaien. |7EN VRAAG die ook velen intrigeert is: wat zullen *-• wij op de maan aantreffen? De eerste bezoekers aan deze satelliet van de aarde kunnen zeker niet op een dichte plantengroei rekenen. Voorzover de tele scopen het nu bezien kunnen is de bodem van de maan practisch kaal. Chemisch is er sterke overeenkomst tussen de beide hemellichamen. Het is wel zeker, dat dezelfde mineralen, die op onze planeet voorkomen ook op de maan aangetroffen worden. Met het voort schrijden van de tijd wordt het steeds moeilijker voor de aardbewoners delfstoffen uit de grond op te diepen. Edele metalen zoals goud, zilver en andere kostbare stoffen, inzonderheid uranium liggen dikwijls diep on der de oppervlakte. Op een afstand van nog geeri 400.000 kilometer ech ter kan voor dit probleem een afdoende oplossing ge vonden worden. Geleerden zijn het er namelijk over eens, dat de maan zeer rijk aan mineralen is. Het werk op de maan wordt nog aanzienlijk vergemakkelijkt door het feit, dat men er zich minder gewichtig bewe gen kan. Een man van 75 kilo immers weegt op de maan niet zwaarder dan 12 kilo en hij zal 100 kilo met het zelfde gemak tillen, als waarmee hij op aarde de ko lenkit de trap opdraagt. Geleerden, die zich nu al met bespiegelingen over de toekomst bezig houden, hou den met dit gewichtsverlies rekening. Het werk op de maan zal immers aanzienlijk vereenvoudigd worden. /"YVER EÈN DING zijn de mannen der wetenschap het eens: zij twijfelen er niet aan of de maan zal eenmaal door menselijke voeten betreden worden. Men noemt tijden van 30 tot 50 jaar als de periode die Hierboven de eerste étappe in de reis AardeMaan: een enorme satelliet wordt geïnstalleerd op 1700 kilo meter hoogte. Een ruimteschip links op de tekening brengt materialen aan en levensmiddelen. Het over laden geschiedt door middel van een „ruimte-taxi". Mensen en voorwerpen zweven in de ruimte, omdat zij door het ontbreken van de aantrekkingskracht der aarde géén gewicht hebben. Deze tekeningen zijn gemaakt naar een ontwerp van dr Wernher van Braun, een Amerikaanse geleerde, die de onderzoekingen voor de ruimtevaart leidt Het la geen toekomstblik geschikt voor een fantastische ro man, maar een serieus en naar men zegt weten schappelijk verantwoord ontwerp. men nog moet doormaken om tot een resultaat te ko men. Zij leggen echter ook allen de nadruk op samen werking. Eerst als het werk gedaan wordt door geleer den uit alle landen, die in een verovering van het heelal belangstelling hebben, eerst als de grote wereld machten de resultaten van hun geleerden uitwisselen, het werk verdelen in de vele onderdelen die van be lang zijn, heeft men pas met recht een kaartje voor de reis naar de maan in de zak. We hopen dat het een retour zal zijn en dat we niet met zijn allen inééns naar de maan gaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7