FOTO-TOTO létti /4MI1 hfeekMiqh SPEUR NEUZEN SacietyAutuelijfi in Olauyel'yke Muntiatuwc Dame uit Voorschoten stal haar gestolen auto ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Vrijdagochtend Is in de kapel van de Pauselijke nuntiatuur te Den Haag het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen de heer Marc Edward Berent en mej. Claire Ruffin, dochter van de Franse ambassaderaad in ons land. Als getuigen fungeerden de Amerikaanse- en Franse ambassadeur in ons land, terwijl de inzegening voltrok ken werd door mgr. Giobbe. De bijgaande foto geeft een beeld tijdens de plechtigheid; op de tweede rij derde van links de Franse ambassadeur, baron Edmund de Beauverger; uiterst rechts de heer Philip Young, de Amerikaanse ambassadeur. Gelukkige vondst en droef gevolg Mevrouw T. uit Voorschoten heeft deze week in Kerkrade haar eigen auto ontvreemd. De vorige maand had zij de wagen namelijk verhuurd aan een onbekende man uit Oegstgeest, die niet öieer kwam opdagen. Zij deed aangifte bij de politie en hoorde later, dat de Volkswagen op de auto markt te Tilburg verkocht was aan een Kerkradenaar. Deze deed hem over aan zijn va der. De uiteindelijke bezitter werd tenslotte een andere inwoner van Kerkrade. De verhuurster is maandag j.l. met haar zoon naar Kerkrade getogen, vond de wagen voor een huis gepar keerd staan en heeft hem zonder vorm van proces meegenomen. De laatste bezitter, die de auto volkomen te goe der trouw bezat, was het daarmee niet eens en de politie evenmin,, met het gevolg, dat de wagen thans op LAATSTE STOOMLOCOMOTIEVEN GAAN VERDWIJNEN De laatste stoomlocomotieven van de Nederlandse Spoorwegen die nog in dienstvaardige staat zijn, zullen in de loop van december uit de dienst worden genomen en naar de sloper verdwijnen. In totaal zijn er nog 27 stoomlocomotieven, die zijn onder gebracht in de depots van de N. S. te Maastricht en Roosendaal. Na de cember zullen ook deze locomotief depots worden opgeheven. verzoek van de Kerkradense ge meentepolitie door de rijkspolitie te Voorschoten in beslag is genomen. Wil de bezitster uit Voorschoten haar eigen auto, die na de verduiste ring liefst vijf keer werd doorver kocht, weer in bezit krijgen, dan zal zij hem van de Kerkradenaar moeten terugkopen. Zij kan dan een civiele vordering instellen tegen de Kerkra denaar, die dat op zijn beurt weer kan doen tegen degenen, van wie hij de auto gekocht heeft. De man uit Oegstgeest, die de auto werkelijk ont vreemd heeft, is inmiddels gearres teerd. Of er op hem nog verhaal is, is niet bekend. nis u zich tenminste laat voorlichten door de smakelijke en voedzame recepten uit de befaamde Libelle-keuken I Deze week is u daarmee o.a. letterlijk en figuurlijk in de bonen! LibeDe. Ntwêuplein 7. Haarlem (Advertentie). In een smalle straat, waaraan het snelverkeer op korte afstand voor bij raast, staat een gebouw, dat met zijn lange, geheel gesloten gevel en strakke poortgebouw een beetje Vatikaans aandoet. Het lijkt een vereenzelviging met de rust, die uit zijn bestemming voorvloeit. Doch opvallender is, dat u, eenmaal door deze poort geen enkele rechte hoek meer zult bespeuren: het gehele interieur is scheefNiet uit ouderdom, maar met opzet. Het huisnummer is, zoals u ziet 7. De naam van het gebouw, staat bo ven de deur. Wij hebben hem weg gelaten. Kunt u ons desondanks zeggen bij welk gebouw deze poort behoort? De vorige week Dat een plaats, waar velen dage lijks passeren, zo onbekend kan voorkomen is ons uit de inzendin gen op de Foto-toto van de vorige week gebleken. We zijn er getuige van geweest, dat er weddenschap pen zijn afgesloten op de oplos sing. Het was een nek-aan-nek race tussen nietes en welles. Die op welles wedden, hebben het gewonnen. Het was een foto van de Oranjebrug, genomen vanaf de leuning van de Kraaiersbrug van de zijde Utrechtseveer. U ziet dus Nieuwe Rijn en Oranjegracht. Het lot viel op mevr. N. M. Wijsman v. d. Meeburg, Hooigracht 78 te Leiden. Zij ontvangst de waarde bon ad. 5. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. ENGELS DOPJE voor de komende winter Van Engelse origine is dit leuke dopje gecreëerd voor de komende winter en zonder twijfel ge schikt ter bekroning van menig winters toilet. Het werd gemaakt van bever- bruine en zwarte aan bont herinnerende stof en draagt aan de voorzijden een zwarte strik van het zelfde materiaal. Hoeveel stroom verbruiken de elektrische apparaten „Ik snap niet, waar die elektri citeitsrekening zo hoog van is", kreunt Ansje, het jong getrouwde vrouwtje. ,',Ik denk, dat ik het wel snap", zegt Ton, haar jeugdige echtgenoot. „Hoeveel avonden hebben wij deze maand de elektrische radiator aan gehad? En ik denk, dat je hem overdag ook nogal eens inschakelt, als je stil zit". „Je kunt toch niet in de kou zit ten", pruilt Ansje. „Natuurlijk niet kind, dat zal niemand van je verlangen. Maar weet je niet meer dat ik tegen je zei, dat ik geloofde, dat we beter de haard aan konden steken, om dat volgens mij de elektriciteit nog veel meer kost?" „Hoe kan ik nou weten, hoeveel dat allemaal kost. Ik heb toch geen verstand van al die dingen", zegt Ansje met tranen in de ogen. Het is te leren! „Liefje", troost Ton. „Je hoeft niet dadelijk alles te weten, maar daarom kun je het wel leren. Ik denk, dat we samen nog een hele boel moeten leren. En dat zal heus niet zonder schade en schande gaan. Je bent nu erg geschrokken van die rekening; maar schrikken al leen maakt de dingen niet beter. Ik maak me sterk, dat je tot dus ver al je elektrische apparaten maar hebt gebruikt, zonder er ooit bij na te denken, hoeveel stroom ze verbruiken en hoeveel hun gebruik je kost per maand. Kijk nu maar niet zo verdrietig, er zijn hoopjes huisvrouwen die al heel wat lan ger getrouwd zijn dan jij en die ook nergens op letten. Die maar zo'n beetje op goed geluk huishouden en daardoor met weten, door welk lek hun geld wegvloeit. En als ze het niet weten, kunnen ze er ook geen verbetering in brengen. Laten we ons nu voorlopig eens bij die elektriciteit houden. Zodra je je er goed rekenschap van geeft, dat elke keer, als je een lichtknopje omdraait of een of ander apparaat inschakelt, er stroom gebruikt wordt, die je aan het eind van de maand moet betalen, zul je ook le ren, zuinig met die stroom om te springen. Je zult geen licht laten branden, waar het niet nodig is. Je zult je apparaten niet méér en niet langer gebruiken dan strikt nodig is. Wat gebruik ik? Voor alles is het daarom nodig, dat je weet, hoeveel stroom elk ap paraat op zich gebruikt. Dan kun je zelf uitrekenen, wat het gebruik ervan je kost. Als hoofdregel kun je uitgaan van het feit, dat toestellen, die warmte produceren, véél meer stroom verbruiken van apparaten, die licht en kracht afgeven. Tot de eerste soort horen elektrische kachels, snelkokers, melkkokers enz. Tot de laatste gloeilampen, stofzuiger, naaimachine enz. Onze elektrische radiator heeft een vermogen van 1000 watt, de snelkoker eveneens. Dat betekent dat ze beide één kilowatt elektri citeit per uur kosten. Je strijkijzer en broodrooster hebben een ver mogen van 450 watt. Die kim je voor de prijs van een kilowatt elek triciteit dus ruim twee uur gebrui ken. De wasmachine en stofzuiger ruim drié uur, want die hebben maar een vermagen van 300 watt. En een gloeilamp van 100 watt kun je tien uur branden om pas een ki lowatt verbruikt te hebben. Is het mijn vrouwtje nu wat duidelijker geworden?" MARCELLE. Uit de keuken geklapt Het tegenwoordig wel heel po pulaire melkproduct yoghurt kan zo in z'n pure vorm, maar ook gecombineerd met vruchten moes en/of noten als dessert ge geven worden. In onderstaand weekmenu brengen we een yoghurtcrême, dij wel bijzonder fijn van smaak is en de zondagse maaltijd zeker een heel feestelijk besluit geeft. ZONDAG: kerriesoep, gebakken ham, witlof met tomaten, aard appelen, yoghurt-notencrême. MAANDAG: schotel bloemkool met kaas en rest aardappelen, wentelteefjes. DINSDAG: bloemkoolsoep, ge bakken lunchworst, snijbonen, aardappelen (bonen in de week zetten). WOENSDAG: bruine bonen, ge bakken uien, aardappelpurée, spek, rödgröd. DONDERDAG: kruidenomelet, andijvie, aardappelen, koffie- vla. VRIJDAG: gebakken visfilets, groene kool, gebakken aard appelen, beschuit met appel moes. ZATERDAG: nassi goreng, fruit. Hoe zit dat met de mode? de mensheid heeft zich al vroeg aan de mode-gril on derworpen en het waren in hoofdzaak de landen van be tekenis, die hierbij de toon aangaven. zo waren in de grijze oudheid vooral de klederdrachten van Grieken en Romeinen maat gevend, maar moeten in dit opzicht ook de vorsten en staasthoofden worden ge noemd. in de 16de eeuw kreeg Spanje met zijn klederdrachten gro te invloed in Europa. We kre gen toen de mode van de stij ve kragen en wj hier „stijf heid" het kenmerk. heel wat mode-artikelen zijn ontstaan uit een gril of vreem de inval van een leiding-ge vende figuur. Ook toen had men dwaasheden op dit ge bied. als voorbeeld moge Lodewijk XIV dienen. Deze vorst kreeg op latere leeftijd last van kaalhoofdigheid, dus schafte hij zich een pruik aan. Nu waren er mannen met een welvoorziene haardos, die ex pres zich lieten millimeteren om maar een pruik te kunnen dragen! voorts diende bepaalde kle ding om gebreken te verber gen. Men had b.v. snavel schoenen voor mismaakte voe ten, lange rokken voor dito benen, „mouches" om Wratten te verbergen, hoepelrokken voor scheve heupen en hand schoenen voor lelijke handen. ook de kunst ging een woord je meespreken. Zo kreeg Goe the met zijn Werther-kostuum vele navolgers, in 't begin veel gedragen door bewonderaars te zijner ere. komen we tot slot in de poli tiek terecht. In dit opzicht heeft de cilinderhoed een rol gespeeld. Eind 1700 was dit het symbool der republikei nen in Frankrijk en daarbui ten. Hun tegenstanders daar entegen droegen driekantige hoofddeksels. Later werd de hoge hoed een teken van def tigheid en werd hij uitslui tend bij speciale gelegenheden gedragen. (Nadruk verboden). Recept: Yoghurt-notencrême. 1 liter yoghurt, 100 gr bruine suiker, sap van 2 citroenen, 100 gr gemalen of gehakte noten, fs| 8 blaadjes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten zeer goed dooreen roeren. De fp geweekte gelatine in 1 dl heet water oplossen en daarna goed met de yoghurt mengen. Het ge- heel goed koud laten worden en opdienen in glazen of kleine schaaltjes, eventueel met wat gehakte noten er over gestrooid. Recept: Nassi goreng (4 personen) VA pond gare rijst (liefst van de vorige dag), 80.gr roomboter, 200 gr varkensvlees, in dobbel steentjes gesneden, 100 gr ham, 2 uien, 25 gr gedroogde nassi gorengkruiden (verkrijgbaar als boemboe nassi goreng), 2 eieren. De roomboter in een flinke ruime braadpan of watjan doen, de uien er in fruiten, samen met het vlees, en als dit bijna gaar is, de kruiden toevoegen en bij gedeelten de rijst. De rijst ook even meebakken en oppassen, dat ze niet kan aanbranden, dus geregeld omscheppen. Vlak voor het opdoen de ham, in stukjes gesneden, er door mengen. Ook kunnen een paar plakjes be waard blijven om op de schaal op de nassi goreng te worden gelegd. Van de eieren omeletten bakken, hiervan reepjes snijden en deze reepjes ook bovenop het gerecht leggen. U kunt niet alles weten Werknemers mogen tegen de wil van hun werkgever hun be trekking niet in de steek laten. Zij dienen in het bezit te zijn van de toestemming van het ar beidsbureau. Een slechte boekhouding le vert voordeel op voor klant en belastingdienst. Is men in loondienst geweest en men beëindigt de betrekking b.v. wegens een huwelijk, dan verdient het aanbeveling met het plakken van rentezegels door te blijven gaan. Wendt u tot de Raad van Arbeid. Inktvlekken op leder verwij dert men met lauwe melk. Bet ten, tot ze verdwenen zijn. Het watje niet te nat maken, dit ter voorkoming van kringen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12