Kijk de kat niet uit de boom Oud-leerlingen van ,Don Bosco' kozen eigen bestuur Oud-leerlingen r.-k. lyceum Leiden voor 25 e maal bijeen Expositie in Leidse Boerhaavezalen Het Kruisniet slechts symbool 65 Jaar te Leiden in de echt verenigd VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Fancy-fair voor nieuwe kerk te Leiden Maar laat u in de tent lokken Parochianen van de St. Leonardus- parochie te Leiden hebben een cir custent met afmetingen van 27 bij 12 meter geplaatst in de tuin achter de kerk. In deze tent is men koorts achtig doende om alles klaar te ma ken voor de ontvangst van duizen den bezoekers, die op de vele prijs- spelen zullen worden losgelaten. De tent is ruim en de keuze uit de at tracties is zeer groot. Geen wonder, dat men van de op komst der Leiden aars en van de in komsten voor de bouw van de nieu we St. Antoniuskerk in Leiden Zuid west goede verwachtingen heeft. Bij de opbouw v_-i deze tent le verde de brede boom, die midden in de tuin staat, bijzondere moeilijkhe den op. De tent moestn.l. om de boom heen gebouwd worden. Zoals de foto laat zien: men heeft een ver nuftige oplossing gevonden door het gewas uit het tentzeil te laten op schieten. Men heeft van de nood een deugd gemaakt door van deze boom een apart programma-punt te ma ken. Bezoekers kunnen n.l. mooie prijzen winnen door te raden hoe oud deze aartsvaderlijke boom in de pastorie-tuin wel is. Vanavond om zeven uur worden de rijen wachtenden tot de tent toe gelaten. (Foto: De Leidse Courant) Grote activiteiten verwacht Na een oriënterende bijeenkomst, waarop de aanwezige jongelui ge peild werden omtrent animo en plan nen, werd in juni van dit jaar opge richt de vereniging van Oud-Leerlin gen van de r.k. Technische School „Don Bosco" te Leiden. Deze vereni ging, welke inmiddels reeds meer dan 200 leden telt hetgeen na een bestaan van amper een half jaar toch wel groot aantal genoemd mag worden, stelt zich ten doel contactbijeenkom sten te organiseren en naast maat schappelijke en culturele problemen ook godsdienstige vraagstukken te behandelen en de band met de afge studeerden te bewaren en te verste vigen. Gisteravond had in de fraaie gym nastiekzaal van het schoolgebouw aan de Boerhaavelaan een tweede bijeen komst plaats: de eerste officiële ver gadering om te komen tot de benoe ming van een permanent bestuur, of liever in feite: een uitbreiding van het bestuur door vier nieuwe leden, gekozen uit jongeren der vereniging. De heer J. de Groot, die de bijeen komst leidde, sprak dan ook zijn ver wachting uit, dat door de verkiezing van vier jonge bestuursleden de ver eniging met geheel frisse moed en ook andere ideeën dan sommige ver enigingen met oudere bestuurders aan het werk zou gaan. Er zijn proble men te over om te bespreken. Uit de leden, die in groten getale waren opgekomen, hadden zich negen jongelui beschikbaar gesteld om in het verenigingsbestuur te worden op genomen. De stemming had een vlot verloop en terwijl in een geanimeerde sfeer van de koffie werd genoten to gen de zes „stemcommisarissen" aan het werk en telden op het podium voor in de zaal de uitgebrachte stem men. Bij de uitslag bleken de meeste jongens hun vertrouwen te hebben gegeven aan degenen, die reeds lan ger van school af waren en bijgevolg al iets meer van de maatschappij heb ben gezien en de vrijwillig op zich genomen taak wel naar behoren zul len weten te vervullen. De heren v. Re- mundt, Bekkering, De Groot en Van Kampen behaalden de meeste stem men en zullen dus van nu af hun woordje in de vergaderingen mee gaan spreken. Met een hartelijk ap plaus werden zij verwelkomd. Op de volgende bijeenkomst zullen de functies worden verdeeld. Op deze avond werden ook verschil lende voorstellen te berde gebracht aan de hand waarvan een beeld kon worden gevormd hoe de volgende bijeenkomsten in hun werk zullen gaan. Ten gunste van een dansavond bleek in de z^al een grote eenstem migheid te bestaan, maar hieraan zitten tal van moeilijkheden vast, zo als het betalen van belastingen en het verkrijgen van de gemeentelijke toestemming indien er een bandje optreedt. Toch zal deze suggestie een punt van overweging blijven. De vraag of er bij de volgende avonden een splitsing in de onderscheidene vakrichtingen moest zijn werd door het grootste deel der aanwezigen ont kennend beantwoord; de avonden zul len voor allen zijn, was het besluit. Na een aanvankelijke schroom spra ken de jongelui zich ook uit voor het uitnodigen van sprekers, die onder- even goed doet. werpen van culturele aard zouden behandelen. Het instellen van dis cussiegroepen vond vooral bij ouderen weerklank. Er werd tevens besloten nu en dan excursies te or ganiseren op een dag dat het 't best uit zou komen. Luid was de instem ming met het voorstel, eens per jaar een amusementsavond te hou den, doch als een soort tegenhanger zal evenzeer een bijeenkomst besteed worden ?an geestelijke verdieping. Wat betreft het .vertonen van films was men het er in principe over eens, dat dit zowel technische als al gemeen-culturele moesten zijn. Na de bespreking van bovenge noemde punten, waarbij de leden hun mening niet onder stoelen of banken staken, volgde de vertoning van en kele interessante films over televisie, atomen en atoomsplitsing: actuele onderwerpen, die vooral de belang stelling van de jeugd hebben. Deze films waren buitengewoon leerzaam en gaven een duidelijk overzicht van de gang van zaken bij deze op zich ingewikkelde materie. Vervolgens zag men een film over het ABC van de handgereedschappen en tenslotte eer komische tekenfilm van Walt Disney: een soort rolprent die het altijd nog NOORDWIJKERHOUT K.A.B. start met winterprogxamma. De K.A.B. opende gisteravond haar winterprogramma met een fees telijke ledenbijeenkomst, waarbij de heer Louis Beuimer als spreker op trad en het accordeon-trio The Three Jacksons voor de muzikale inter mezzo's zorgde. De voorzitter der afdeling, de heer J. J. Duivenvoorde verwelkomde met groot genoegen, naast de in grote getale opgekomen leden, de spreker van de avond en de nieuwe g.a, pa ter Horck, die hopelijk voor lan gere tijd zijn aandacht en zijn medewerking aan het werk van de K.A.B. zal schenken. Louis Beumer, de leider van de Centrale Propagandadienst der Be weging herdacht in de eerste plaats de gevallenen in de strijd voor de vrijheid in Hongarije, die juist een jaar geleden haar tragisch maar heroïsch hoogtepunt had bereikt. Een van de argumenten, aldus de heer Beuimer, die ons in de K.A.B. binden is de noodzaak om datgene, wat wij in het verleden hebben we ten te bereiken, vast te houden. Zich als het ware wendend tot een figuurlijke, niet bij de K.A.B. aan gesloten arbeider, vroeg Beumer deze man of hij het wel voldoende waar deerde, dat wij hier in Holland in vrijheid kunnen leven; dat wij straks ons tehuis, ons gezin, onze ouders weer kunnen zien. Het is goed ons nog eens in herinnering te brengen de 5 jaren bezettingstijd. Toen waar deerden wij de vrijheden, die ons tevoren zo vanzelfsprekend leken. Houdt vast aan Uw K.A.B. en helpt de beweging nog verder uit te bou wen, ook omdat er nog zoveel te bereiken is; omdat er nog zoveel pro blemen op te lossen zijn. Hoe kunnen de lasten van de bestedingsbeperking zo rechtvaardig mogelijk worden ver deeld; hoe moeten de problemen, uit de tweede sociale revolutie, de auto matisering, voortvloeiende worden opgevangen. De voorzitter zei in zijn dank woord, dat zelden of nooit een spre ker in Noordwijkerhout zoveel aan dachtig gehoor heeft gehad als Louis Beumer vanavond. Moge zijn kern achtig en opwekkend woord veel vruchten afwerpen. In aansluiting hierop vroeg de heer Duivenvoorde de speciale aandacht van de leden voor de Forum-avond, die in het kader van het winterprogramma op 11 december zal worden gehouden en waarbij het forum gevormd wordt door kapelaan N. J. Donkers van de St. Victorparochie, mej. E. Stringa, leidster van de diocesane K.A.V., de heer J. Kortink, voorzitter van de diocesane K.A.B. en de heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de R. K. Landarbeidersbond. Tevens wekte hij de leden op om de Bezinningsdag die op zondag 29 december in het St. Clemens-retraitehuis zal worden igehouden, bij te wonen. Mutatie Rijksbelastingdienst De ambtenaar van de belastingdienst de heer G. van der Meulen is met Zaterdag 9 en zondag 10 november zullen twee belangrijke dagen zijn voor alle oud-leerlingen van het r.-k. Lyceum, vroeger r.-k. H.B.S. „St. Bonaventura". Op die dagen zal n.l. de grote lustrum-reunie plaats vin den n.a.v. het vijfde lustrum. 25 Jaar reünie, 25 jaar geleden opgericht of de 25e reünie? De historische des kundigen onder wie de huidige rec tor van het Lyceum dr W. Geurts o.f.m., zijn het er niet over eens. Waar zij het met het bestuur wel over eens zijn, en dat is ook het enige, is dat er in elk geval een gro te reünie gevierd moet worden. Een reünie „vindt" op het lyceum n.l. niet „plaats", maar wordt gevierd; en hoe! Nu 25 jaar geleden is het begon nen, toen de eerste eindexamenklas, alvorens de harde maatschappij in te gaan, nog eens bij elkaar kwam. Zo is de reünie ontstaan, en deze eer ste lichting kan men nog steeds op elke reünie terugzien, wat zwaarder, wat kaler, wat gewichtiger, maar op die dagen nog precies even zorgeloos onbezonnen als vroeger. Wie reünies organiseert, heeft het mis. De reünie heeft n.l. een studiefonds opgericht, waaraan vele oud-leerlin gen bijdragen en waarin ook elk jaar de vereniging „De Reünie" haar sal do stort. Dit fonds steunt minder draag krachtige begaafde oud-leerlingen bij hun verdere studie. Hoewel het nog niet zo oud is, is het er toch reeds in geslaagd een aantal oud-leerlingen te helpen. Daar zijn de reünisten trots op en het studiefonds is dan ook hun troetelkind. Tussen twee haakjes het gironummer is 551754 t.n.v. het Studiefonds St. Bonaven tura te Oegstgeest; u weet een goed verstaander De jaarlijkse reünie volgens traditie op de 2e zondag in novem ber is altijd een succes. Honder den oud-leerlingen komen in de loop van de dag de school bezoeken of maken de gehele dag mee. Soms hoort men wel van een oud-leerling, dat hij wel zou willen komen, als hij maar zeker wist dat er klasgenoten zijn. Welnu er komen elk jaar zoveel mensen, dat er van ieder klasgenoten by zijn. Daarom doet de rector en het denkt dat men uitsluitend gezellige reunie-bestuur ook een dringend be- Tot en met 27 oktober wordt in de Boerhaavezalen te Leiden een expositie gehouden van kun stenaars, die zijn aangesloten bij het Leids Kunstcentrum. Een van de exposanten is de heer Hessel de Boer uit Den Haag, van wie wij hier de reproductie van zijn „Gezicht op Parijs" af drukken. (Foto: De Leidse Courant) roep op alle oud-leerlingen waar ook in Nederland om dit reunie-festijn mee te vieren. Weet u dat de trouw ste reuniebezoekers elk jaar uit de verste hoeken van het land komen, om van een onbezorgde schooldag te genieten? Daar de diverse echtgenoten, ver loofden en zij die dat hopen te wor den van oud-leerlingen, die ene dag in het jaar alléén zitten, biedt de reünie of liever gezegd de school aan deze dames en tegenwoordig ook he ren, een sèirée aan op de vooravond van de reünie. Deze soirée, op zater dag 9 november om acht uur des avonds in de cantine van het r.-k. Lyceum, staat onder leiding van Evert Castelein met gezellige muziek van een klein, maar select strijkje. De zondag begint met een plech tige H. Mis ter intentie van de over leden oud-leerlingen om 10 uur des morgens. Daarna een ontbijt aange boden door de rector. Aan dit ontbijt zal de huldiging plaats vinden van mej. Ter Haar, die 25 jaar over de school en de jongens heeft gemoe derd. Voor degenen, die deze naam niets zegt: de naam „Annie" zegt waarschijnlijk aanmerkelijk meer. Vervolgens de traditionele leden vergadering, die een nazaat moet zijn van de Babylonische spraakver warring. Dit jaar echter zal tijdens de vergadering de huldiging plaats vinden van de heer L. Hagemeijer, die 25 jaar jang de Duitse taal op het lyceum doceert en met succes. „Idiomatisches" en „schwere Wör- ter" erin gepompt heeft. Na dit on misbare programmapunt, een geeste lijke opfrissing, een spoedherha- lingscursus, geen huiswerk, geen strafwerk. Tot slot volgt dan het diner in „Het Gulden Vlies", dit diner vindt z'n weerga niet in het gehele land. Dit feest kan elke oud-leerling meemaken, verzuim het dan ook niet. Voorzover de adressen bekend zijn ontvangt elke oud-leerling een uit nodiging. Zonder uitnodiging is ech ter elke oud-leerling van harte wel kom, stelt hij prijs op uitnodiging en programma, dan even een berichtje aan De Reünie, Mariënpoelstraat 4. Zo gaat de Reünie een 25-jarig feest vieren, en als de voortekenen niet bedriegen zal het voorlopig niet het laatste zijn van deze instelling, die z'n levensvatbaarheid duidelijk be wezen heeft. BIOSCOPEN De films in de week van 25 okto ber tot 1 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Luxor: Trianon: Rex: „Oorlog en vrede", 14 jaar. ..Guys and Dolls", 18 jaar. „Liefde langs de weg", strikt volwassenen. Df.ze foto geeft een beeld van het nieuwe radio-station van het Vaticaan, Radio Heilig Jaar, te Santa Maria di Galeria, op 30 km afstand van Rome, dat op 27 oktober a.s., de dag van „Christus-Koning", waarschijnlijk door Paus Pius- Xn in gebruik zal worden gesteld. Het station is een gift van katholiek Nederland ter gelegenheid van het jubileum-jaar. Het gehele complex beslaat een oppervlakte die tien maal groter is dan die van Vati- caan-stad. Om het gelijkhoekige gebouw dat we in het midden van deze foto zien en waarin de apparatuur is ondergebracht, welke een uitzending mogelijk maakt, die over de gehele wereld te ontvangen moet zijn, staan 21 stalen zendmasten. De stalen toren op de voorgrond is 78 meter hoog, het kruisvormige bovenstuk heeft zowel een symbolische als technische functie. ingang van 1 november benoemd tot dienstgeleider der directe belas tingen in Noord wijk. Bejaardensocieteit Volgende week woensdag, 30 oktober opent de Bejaarden-societeit in het jeugdhuis aan de Langevelderweg voor het komende winter-seizoen haar deu ren. Aan deze eerste societeits-mid- dag, die om 2.3Ö uur aanvangt, zal een licht officieel tintje worden ge geven. Met de K.A.B.O. naar Rome De heer C. van der Togt, verbonden aan de St. Bavo-stichting, heeft een hoofdprijs gewonnen in de K.A.B.O.- loterij, nl. een reis naar Rome in 1953. De K.A.B.O.-leden in Noordwijker hout organiseren overigens in eigen kring ook een loterij met als prijs een Rome-reis. In de eerstvolgende ledenvergadering zal geloot worden wie Van der Togt op zijn reis naar Rome vergezelt. VOORSCHOTEN AUTOBOTSINGEN. Twee vrachtwagens, een bestelwagen en vijf personenauto's. Gisteravond omstreeks half vijf ontstonden op de Haagweg bij de Haagse Schouw in Voorschoten drie aanrijdingen, waarbij in totaal acht automobielen, waarvan twee vracht wagens, betrokken waren. Een personenauto komende uit de richting Den Haag, bestuurd door de heer A. D. uit Parijs, remde sterk af bij de nadering van het kruis punt, slipte, reed tegen de achter zijde van een voorrijdende personen wagen, kreeg en slinger van deze wagen en gleed dwars naar de over- rijbaan en werd vervolgens gegrepen door een naderende geladen vracht wagen met zand. De vrachtwagen, waarvan de bestuurder trachtte de personenwagen te ontwijken, kwam in de berm, kantelde in een sloot, welke plaatselijk gedempt werd door de 5 m3 zand van de laadbak. Vlak hierna slipten op dezelfde plaats nog twee personenauto's, een naderende vrachtwagen, een bestelwagen en 'n personenwagen vlogen hierna ook op elkaar, toen zij trachtten de chaos, welke ontstaan was door de twee voorgaande aanrijdingen, te ontwij ken. De materiële schade was zeer groot. Een kraanwagen sleepte een vrachtwagen en twee personenwa gens weg. Alleen de heer A. D. uit Parijs bekwam een hoofdwonde en werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, alwaar hij na verbonden te zijn, weer naar zijn hotel kon terugkeren. Geb.: Ingrid Th., d. v. P. G. van der Swaluw en W. H. Th. Lammers; Johannes, z. v. P. Bakker en E. van Riel; Johannes, z. v. H. Neuteboom en H. Visbeen; Marcel, z. v. Chr. H. Endeveld en E. M. Stammers. Ondertr.: J. G. Verver en H. Steeds te Leiden; L. F. Coertse en L. van de Vlekkert. Overl.: Bertha de Koning, 78 jr. wed. van P. E. W. Kok. De vroegere directeur van de wereldberoemde Tsjechische bier brouwerij te Pilsen Jan Sebelik is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Engeland. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken sprak met stelligheid tegen, dat Se belik een Britse spion is. Voor het eerst sedert de woe lingen zijn de negen negerleerlingen van het centrale lyceum in Little Rock woensdag zonder militair ge leide na school naar huis gegaan. Op 9 november a.s. viert het Leids echtpaar Petrus Johannes Martinus Leune (85) en Adriana Isabella Hen- drika Leune—Van Hartevelt (85) zijn 65-jarig huwelijksfeest. „Het is geen verdienste oud te worden", meent de heer Leune, hij nam daarom het bezoek van een fo tograaf naar aanleiding van dit feit niet helemaal ernstig. Hij lachte er wat mee. Maar dat neemt niet weg, dat een 65-jarig jubileum in het hu welijk geen alledaags feit is. Zelfs kan men van „landelijk nieuws"' spreken, want het komt niet dikwijls voor, dat er ergens in den lande het getal 65 in 'n ereboog geschreven kan worden. Het feest aan de Prins Frederikstraat 20 a is des te gedenk waardiger, omdat de belde echtelie den nog een voor hun leeftijd rede lijke gezondheid bezitten. Zij hebben acht kinderen, achttien kleinkinde ren en acht achterkleinknderen. Het feest wordt op 10 november op bijzondere wijze gevierd door een H. Mis om half tien, die tot intentie van het bruidspaar, in de Herensin gelkerk wordt opgedragen, nadat het feest in de familiekring op 9 no vember gevierd is.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13