S)e &2id6e(Eot4/fca/itt ■i i De spanning rond Syrië in de Verenigde Naties Vandaag geleden in een jaar Hongarije Kunstmatige spanning Gromyko onthulde Turkye's aanvalsplannen ,Van Buren een eigen onderdeel? De staking in Argentinië Nieuwe zender Radio Vaticana „Wij kunnen de winkel beter sluiten1' Veel wind weer l KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14241 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 punnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 KUNST SPANNING MET HETZELFDE GEMAK waar mede zij de kunstmaan hebben gelanceerd, hebben de Russen ook een kunstmatige spanning rondom Syrië de wereld in geschopt. Het is met deze spanning net als met de Spoet nik, zij blijft maar rond de aarde cir kelen alsmaardoor tsjirpend en sput terend en iedereen kijkt en kijkt, maar niemand ziet iets. Het is de Russen gelukt om het ge val in de Assemblée der Verenigde Naties te krijgen, waar Gromyko naar hartelust heeft kunnen para- 0 deren als de grote paladijn van de nationalistische idea len der jonge Arabische staten. Mos kou is de grote vriend van alle lan den van het Midden-Oosten. Moskou zal wel zorgen, dat geen boze Ame rikaan of Turk een vinger naar hen uitstrekt. Moskou helpt iedereen on baatzuchtig in tegenstelling tot die olie-imperialisten van Amerikanen, wie het alleen maar om de dollars te doen is. Moskou is de grote hulp in elke nood; wend u tot Moskou. Dit is de quintessens van de re devoeringen van Gromyko in de Al gemene Vergadering der Ver Naties en als de Sow jets met het hele hei beltje verder niets meer bereiken, hebben zij toch reeds een flink stuk van hun doeleinden bereikt, n.l. pro paganda in het Midden-Oosten. Bijna hadden de Syriërs, d'e in zulke zaken niet zo bedreven zijn als de heren van het Kremlin, de pro paganda-stunt in de soep gereden door een bemiddelingspoging van ko ning Saoed van Saoedi-Arabië te aanvaarden. Zij moesten er in al lerijl op terugkomen met een smoes je, dat zij de boodschap van de ko ning anders hadden opgevat. Er valt n.l. niets te bemiddelen, zeggen de Syriërs, want de Turken moeten op houden, wij niet. En de Russen kun nen er aan toevoegen: bemiddeling is ongewenst, want wij willen geen op klaring, wij willen troebel water, hoe troebeler hoe liever. Wanneer de Sy riërs niet ijlings teruggekomen wa ren van hun aanvankelijke aanvaar ding van Saoeds bemiddeling, was er helemaal geen debat geweest m de Ver. Naties; dan had men de zaak aangehouden om de bemiddelingspo gingen niet te verstoren. Dat zou jam mer geweest zijn voor de mooie pro paganda. Het bemiddelingsaanbod is intussen toch gedaan en men kan het niet helemaal negeren. Daarom is de behandeling in de Ver. Naties drie dagen aangehouden om te weten, wat er nu mee gedaan zal worden. Welkom is het in elk geval niet en daarom zal het ons niets verwonde ren, als men een smoes zou weten te verzinnen om het af te ketsen. POLITIEK DEBAT Uet is met het probleem der bezits- vorming, zoals dit door de voor zitter der katholieke fractie tijdens de algemene politieke debatten in de Kamer werd gebracht, nu ook weer niet zó, dat deze idee geen tegen spraak zou hebben opgeroepen. Wij hebben in ons eerste artikel reeds uiteengezet, dat deze tegen spraak niet kwam van de zijde van de regering, al is dr. Drees dan ook voorzichtig genoeg om niet meer te beloven dan hij verantwoorden kan. Of al hetgeen hij beloofde voor de K.V.P. voldoende acceptabel zal zijn om geen kabinetsmoeilijkheden te veroorzaken zal men dienen af te wachten. Dat zal afhangen van de voorstellen, welke de regering ten aanzien van de bezitsvorming zal in dienen. Eerst dan zal men zich in K.V.P.-kringen de vraag hebben te stellen of deze regeringsvoorstellen zó ver gaan, dat zij dit probleem aan vatten als een structuurprobleem. Zouden het alleen maar incidentele voorzieningen zijn, dan zou er men moet dit opmaken uit de bewoordin gen, waarin prof. Romme zijn eisen heeft vervat met de K.V.P. geen land te bezeilen zijn. Uit het ant woord van dr. Drees moet men dus opmaken, dat de regering een open oor heeft voor deze verlangens. De vraag is nu of het met de verschil lende partijen óók zo is gesteld. Ook indien de regering het onder ling eens zou worde, over hetgeen er binnen dp K.V.P.-fractie aan ver langens leeft over de bezitsvorming en men acht het daar dus een structureel probleem dan wil dat nog niet zeggen, dat daarop in de Kamer straks niemand van de par tijen critiek zal uitoefenen en dat iedereen maar alles zal aanvaarden zoals vader Drees met zijn ministers dat zal hebben geregeld. Men heeft in de Kamer daar nu reeds een staaltje van te zien gekre gen. Men behoeft de rede van de socia listische heer Burgers slechts na te lezen om te weten, dat hij straks in deze zaak niet zover zal willen gaan, dat hier een structuurpro bleem zal worden aangepakt. En dat is het toch voor de K.V.P. Men behoeft slechts te vernemen, dat hij die hele zaak van de bezits vorming slechts een „materieel aan doende slogan" vindt om iemand, die het in deze situatie wel meent met deze regering, de schrik om het hart te doen slaan. Nu is de heer Burger altijd wat wild in zijn uitdrukkingen. Diplo- WAAROM MAG SAOED NIET BEMIDDELEN? Turkije heeft gisteren in de algemene vergadering der Ver. Naties voor gesteld het debat over de crisis in het Midden-Oosten uit te stellen ten einde bemiddelingspogingen door koning Saoed van Saoedi-Arabië mogelijk te maken. Maar Syrië antwoordde onmiddellijk dat er geen bemiddeling is. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zei, dat de Ver. Staten listen gebruiken om de Ver. Naties om de tuin te leiden. De bedoe ling van de poging tot uitstel van de behandeling is „zand te strooien in de ogen van naïeve en goedgelovige lieden" terwijl er een aanval tegen Syrië wordt voorbereid. doen en moet binnen ongeveer tien dagen verslag uitbrengen. HOFFELIJKHEID! De voorzitter van de Algemene Ver gadering, de Nieuw-Zeelander Sir Leslie Munro, onderbrak Gromyko na deze woorden. Hij zei, dat Gromy ko gelegenheid zou hebben over de zaak zelf te spreken, zodra besloten zou zijn, dat de behandeling door ging. De Rus antwoordde scherp, dat de voorzitter zijn energie maar niet moest verspillen met onderbrekingen, maar ze gebruiken moest om de ver gaderingen goed te leiden. Daar er geen motie werd ingediend, waarin om verdaging werd verzocht, ging de vergadering over tot behan deling van de kwestie. Üe Syrische minister van Buiten landse Zaken, Salah Bitar, verzocht de Algemene Vergadering Turkije te bevelen zijn strijdkrachten van de grens terug te trekken en een einde te maken aan de uitdagende daden. Verder verzocht hij een commissie in het leven te roepen om een onderzoek in te stellen. Deze commissie dient de bevoegd heid te hebben aanbévelingen te Nederlands ambassadeur in Moskou Dr. J. G. de Beus, wiens benoeming bij K. B. tot Nederlands ambassadeur te Moskou binnenkort kan worden verwacht. „Onthullingen". Tijdens een tweede spreekbeurt onthulde Gromyko de plannen van de Turkse generale staf. Na de algemene verkiezingen in Turkije van zondag a.s. moest een aanval op Syrië wor den ondernomen, waarvoor meer dan 50.000 man en 700 tanks aan de grens waren samengetrokken. Het was de bedoeling, dat gemotoriseerde een heden over een breed front tussen de Middellandse Zee en de Euphraat Syrië zouden binnenvallen. De haven stad Latakie zou zo gauw mogelijk worden bezet om schepen van de Amerikaanse zesde vloot gelegen heid te geven de haven binnen te lo pen. De hoofdmacht zou vervolgens in de richting van Damascus moeten oprukken. Ook Israël is een rol in de veld- toegedacht, zo voegre Gromyko er aan toe. Bovendien trachten de Ver enigde Staten meer Navo-landen in het plan te betrekken. Drie dagen uitstel. Nadat de Amerikaan Cabot Lodge er bij de Syriërs op had aangedron gen om het bemiddelingsaanbod van koning Saoed te aanvaarden, heeft de Algemene Vergadering met 33 tegen 32 stemmen bij 15 onthoudingen een voorstel aangenomen van de Syriër Zeineddin, 't debat voor een periode van niet meer dan drie dagen te ver dagen. Zeineddin zei, dat men dan zal weten hoe de zaken met betrek king tot koning Saoed's bemiddeling staan en kan beoordelen wat gedaan moet worden. SAOEDS AANBOD ANDERS OPGEVAT. Het Syrische ministerie van bui tenlandse zaken heeft een uitvoerige verklaring uitgegeven betreffende het optreden van koning Saoed ten aan zien van de spanning tussen Surië en Turkije. Volgens het communiqué heeft de Syrische regering in een boodschap van de Saoedi-Arabische vorst, die toen in de Libanese hoofd stad Beiroet vertoefde, aan president Koewatli nooit een aanbod tot bemid deling gezien. Zij had het schrijven slechts beschouwd als een tot uit drukking brengen van Saoeds vriend schappelijke gevoelens jegens Syrië. De verhouding tussen Syrië en Turkije was, naar Syrische opvatting, ook geen zaak voor bemiddeling, om dat het er alleen maar om ging, dat de troepenconcentraties aan de Sy rische grenzen worden teruggetrok ken en de Turkse staatslieden er mee ophouden, „beschuldigende verklarin gen aan het adres van Syrië af te leggen en zich in de binnenlandse aan gelegenheden van dit land te men gen". Voorbereiding tot straatgevechten. Het Arabische persbureau meldt, dat duizenden jongelieden maandag avond in de Noord-Syrische stad Aleppo oefeningen in straatgevech ten hebben gehouden. De gouverneur opende een „week voor het aanleg gen van versterkingen", waarin 20.000 vrijwilligers loopgraven rondom de stad zullen maken en barricades zul len opwerpen. In een bericht uit Damascus wordt j gezegd, dat andere steden, waaronder de hoofdstad, het voorbeeld zullen volgen. Russische troepen staan klaar Vandaag een jaar geleden brak de Hongaarse „opstand" uit. Maar er is in Hongarije geen gelegenheid de vrijheidsstrijd in het openbaar te her denken. De begraafplaatsen zijn ge sloten. De communistische pers en radio hebben gisteren tot het Hongaarse volk een „laatste waarschuwing" ge richt, waarin nadrukkelijk werd ge zegd dat de politie en strijdkrachten elke demonstratie de kop in zullen drukken. Russische bezettingstroepen werden in Boedapest en in de pro vincie gereedgehouden om zo nodig op te treden. Elke vorm van demonstratie is ver boden, met inbegrip van het dragen van rouwbanden of het uitsteken van rouwvlaggen. Minister van Staat Marosan heeft verklaard persoonlijk scholen en universiteiten te zullen bezoeken om te zien of scholieren en studenten lessen verzuimen. Buitenlanders die gisteren uit het westen in Hongarije kwamen, wer den bij de grens zorgvuldig gecontro leerd. matie is niet zijn sterkste zijde en als straks dr Drees in zijn kabinet in deze zaak tot overeenstemming is gekomen en met voorstellen bij de Kamer komt, die veel verder gaan dan de heer Burger nu zou wensen, dan zal hij vader Drees toch wel niet opnieuw in zijn aartsvaderlijk hemd laten staan, evenmin als zij nu ge daan hebben in de kwestie van de uitsluiting van een journalist. De heer Burger heeft dat één keer ge daan: in 1955 in de kwestie van de huren en waarschijnlijk ligt hem dat nog steeds zwaar op de maag. Maar desondanks heeft hij nu toch maar gezegd, dat de tijd nog niet rijp is voor een beslissing in deze. Hij vond een redelijke bestaanszekerheid nog te weinig verankerd bij de werkne mers dan dat men nu al verder zou kunnen denken. Een verstandig mens zou zeggen: ja. wat moet men dan? Moet men een mens dan zoveel zekerheid ge ven, dat werken overbodig wordt? Dan zou de wettelijk vastgestelde ze kerheid immers ook wegvallen! Juist daarom zoekt de K.V.P. naar een andere mogelijkheid van zekerheid en dat is het verwerven van bezit. Maar zo iets schijnt de heer Burger niet te kunnen verstaan. Zo is ook de exclamatie van de heer Oud enigszins begrijpelijk, dat het een illusie zou zijn te denken, dat de ijver van de K.V.P. voor in dividuele bezitsvormng in samen werking met de socialisten tot re sultaat zou kunnen leiden. Prof. Romme heeft daarop terecht geant woord, dat hij niet zo pessimistisch was, omdat deze zaak er niet alleen een is van politieke maar ook van maatschappelijke gesteltenis. Hier werd duidelijk een elegante buiging gemaakt in de richting van de so cialisten, die al meer geëvolueerd zijn. En per slot van rekening komt het in de politiek neer op het practisch bereikbare. Als dus een socialistische minister president met voorstellen dienaan gaande zou komen, die de heer Bur ger nu nog niet wenst te aanvaarden, dan zal hij er toch straks, in de we tenschap, dat zij ook van socialisti sche ministers komen, even iets an ders tegenover moeten staan. Men moet zijn beschouwingen van nu dus meer beschouwen als een soort van afremming, omdat het niet helemaal past in zijn socialistisch systeem. Maar de practische politiek stelt andere eisen. En daaraan zal ook de heer Burger zich hebben aan te passen. Hij kan geen tweede keer zijn grote voorman in een aartsvaderlijk hemd zetten. Ook vrachtauto's die Boedapest wilden binnenrijden, werden bij een nieuwe controlepost aan de verkeers weg Wenen-Boedapest aangehouden. De post moet enkele dagen geleden zijn opgericht. Premier Kadar heeft gisteren in een rede gewaarschuwd dat Honga rije een „krachtige politiek" zal voe ren, indien het door zijn vijanden daartoe wordt gedwongen. Kadar sprak op de algemene ver gadering van het zogenaamde Hon gaarse „patriottische volksfront", een niet-politieke organisatie die onder leiding van communisten staat. „Wij wensen vrede, maar wij zijn bereid te vechten indien wij gedwon gen zijn de volksdemocratie in Hon garije te verdedigen", zei de commu nistische premier. De algemene staking van 48 uur in Argentinië een krachtproef tussen de regering en de vakbeweging is vandaag de tweede dag ingegaan. Het personeel van vervoersbedrij ven in Buenos Aires heeft met verlen ging van de staking gedreigd als de zetel van de vakbond, die door de politie is bezet, niet ontruimd wordt. Strategische punten in de Argen tijnse hoofdstad worden door militai ren en politie bewaakt. Er zijn reeds meer dan 50 arrestaties verricht. Radio Vaticana zal zondag, feest dag van Christus Koning, de inzege ning van de nieuwe zenders te Santa Maria Galeria uitzenden. Het programma begint om 10.25 u. en is te beluisteren op de golfleng ten 19, 25, 31 en 41. Het programma wordt overgenomen door de Italliaan- se, Franse, Spaanse en Ierse radio stations alsmede door de radio van Monte Carlo. De KRO laat haar ru briek „Echo" zondagavond vervallen en verzorgt van half negen tot negen uur een samenvatting van de uitzen ding. Zoals bekend zal Z.H. de Paus de nieuwe zenders inzegenen. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, zal de plechtigheid bijwonen. Ontstemming in de Raad van Europa „Wij kunnen de winkel beter slui ten en een eind maken aan de hypo crisie, want zonder dat hier écn lid van het comité van ministers is heeft het geen zin de discussies voort te zetten. Het kan zo werkelijk niet langer duren; wij zijn nu op een kri tiek punt gekomen. Ik heb thans anderhalf jaar ervaring in de raad gevende Vergadering en ik voel er niets voor op deze wijze nog langer in het luchtledige te werken", aldus verklaarde zeer ontstemd de voorzit ter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, Fernand Dehousse, gisteren bij de behandeling van een rapport, dat .iet comité van ministers aan de Raadgevende Ver gadering had voorgelegd. Nadat nog verscheidene andere ge delegeerden hun misnoegen over de afwezigheid van de ministers tot uit drukking hadden gebracht, werd op instigatie van de Engelse gedelegeer de Hay besloten een motie op te stel len, waarin de afwezigheid van de ministers ten zeerste wordt afge keurd. Tevens werd overeengekomen, het rapport van het comité van ministers bjj wijze van protest terug te ver wijzen en eerst te behandelen, wan neer één of meer ministers in de Raadgevende Vergadering aanwezig zouden zyn om de commentaren der afgevaardigden te horen. Tenslotte werd nog een tweede motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de Raadgevende Vergadering ervan overtuigd is, dat het verdrag van de Raad van Europa in zijn huidige vorm een doelmatige werking moge- lyk maakt. In de nacht van dinsdag op woens dag daalden de temperaturen tijdens opklaringen tot lage waarden, plaat selijk tot 3 graden. Bovendien begon de buiigheid minder te worden door dat een zwakke rug van hoge lucht druk passeerde. Intussen ontwikkel de zich bij IJsland een diepe depres sie, die zich met een luchtdruk in de kern van ongeveer 965 m.b. in oostelijke richting naar de Noorse kust verplaatste. Ten zuiden van de depressie komt een sterk windveld voor, dat zich woensdagmorgen over de Noordzee begon uit te breiden. De krachtige zuidwestelijke tot wes telijke wind voert tamelijk zachte lucht met veel bewolking aan, waar uit plaatselijk enige regen of mot regen valt De wind neemt langs de kust tot hard toe. Wegens de aan houdende depressie-activiteit blijft het weer de komende paar dagen onbestendig met veel wind en af en toe regen. Dat een drieling bij hetzelfde onderdeel van het leger terecht- komt, zal wel niet veel voorko- men. Vandaar dat men bij het regiment verbindingstroepen in Ermelo moeite heeft om Fred, Hans en Rudi van Buren, die op 7 mei 1938 in Amsterdam het levenslicht zagen, uit elkaar te houden. Op de bovenste foto ziet men de drie jongens, toen zij nog baby's waren. U zult het van ons aan moeten nemen dat de volgorde op de beide foto's de zelfde is, nl. van links naar rechts Fred, Hans en Rudi. Het twee en een half jarig zoon tje van de heer M. de Vries aan de Horsterweg te Ermelo is gistermid dag in een kolk achter het huis ver dronken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te kwart over elf) IETS ZACHTER Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Minder koude nacht, morgen overdag iets hogere tempera turen. Hoogwaterstanden 24 Okt. v.m. 3.40; n.b. 4. Het weer in Europa OSLO geheel bewolkt 9 C. KOPENHAGEN mist 11 ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN regen 12 AMSTERDAM half bewolkt 11 LUXEMBURG zw. bewolkt 9 PARIJS mist 13 BORDEAUX mist 15 GRENOBLE half bewolkt 10 NICE zwaar bewolkt 20 BERLIJN geheel bewolkt 10 FRANKFORT zwaar bewolkt 11 MUNCHEN geheel bewolkt 1 ZURICH mist 9 GENEVE onbewolkt 9 LOCARNO geheel bewolkt 16 WENEN geheel bewolkt 12 INNSBRUCK regen 13 ROME half bewolkt 15 AJACCIO onbewolkt 20 Korreltje Wanneer de ebbe op haar laagst is gaat het getij keren. Longfellow.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1