Begin van wijzigingen in het onderwijsleidsmontessori -kl in'tzilver Andere selectie in toelating middelbaar onderwijs mogelijk Brand aan boord van de „Nieuw Amsterdam DINSDAG 22 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot het verlenen van grotere vrijheid bij de inrichting van het onderwijs door het wegnemen van een aantal wettelijke beletselen, die de ontplooiing van bestaande en de ontwikkeling van bepaalde nieuwe vormen van onderwijs in de weg staan. Het wetsontwerp beoogt in het bijzonder de belemmeringen tot het doen van onderzoekingen weg te nemen, in de verwachting, dat deze reeds op korte termijn een bijdrage tot de verbetering van het onderwijs kunnen leveren. Tot de aanbieding van dit ontwerp heeft voorts bijgedragen de over weging, dat er geruime tijd nodig zal zijn om van de bestaan de situatie in een nieuwe te komen. Het onderwijs kan men niet van de ene dag op de andere veranderen, zelfs alzou men zeker zijn van alle noodzakelijke wijzi gingen. Het onderhavige ontwerp wil slechts een eerste stap zijn. Examenvak minder Het wetsontwerp bevat geen dwin gende regelingen, het wil niet meer dan afwijkingen van bestaande rege lingen toelaten, indien de scholen dat vragen en indien blijkt dat die afwij kingen verantwoord zijn. Bij dit wetsontwerp heeft de mi nister de volgende mogelijkheden tot verandering voor de verschillende schooltypen voor ogen gehad; Bij het lager onderwijs: De mogelijkheid wordt geopend tot toelating tot een school voor VGLO van leerlingen, die niet alle zes klas sen van het GLO heb en doorloper en voor wie de overgang naar zulk een school, liefst vóór het einde van de leerplicht, een verbetering zou be tekenen. VGLO-scholen kunnen in één ge bouw en onder één leiding samen ge bracht worden bij het VKMO (voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs). Het grootste nadeel van het toela tingsexamen tot het VHMO schuilt in de omstandigheid, dat het de ge wone lagere school belemmert in haar ontplooiing en in haar streven naar een natuurlijke differentiatie, voornamelijk in de klassen 5 en 6. Het huidige GLO is in vele geval len een voorbereiding voor het VH MO, waarvan de tendentie ook door werkt tot de leerlingen die niet naar het VHMO gaan. In het wetsontwerp wordt daarom volgen. In de school zullen dan bij zondere eisen voor dit vak worden gesteld bij de overgang naar de hoog ste klas. Alléén wanneer aan die ei sen is voldaan zal het de leerling vrijstaan in het laatste leerjaar de lessen in dat vak niet meer te volgen. De minister ^ecft aanvankelijk het voornemen onder bovenvermelde voorwaarde voor de bestaande rich tingen de volgende mogelijkheden ter beperking van h„t eindexamen (aan het einde van het iaat°te leer jaar) te openen: gymnasium alpha: de wiskunde; gymnasium beta: grieks of een mo derne taal; hbs - b: ^er moderne taal. tingen accentueren en het combine ren van groepen van leerlingen voor sommige lessen bevorderen. Daartoe is nodig, dat de leerstof voor bepaal de vakken, met name in de hoogste klassen ongeveer geilj is. Het wetsontwerp opent moge lijkheid het onderwijs volgens een vrijer lee^programm. in te richten door afwijking toe te staan van de voorschriften inzake de verplichting aan de school te onderwijzen vakken. Combinatie vai scholen en nieu we schooltype Ook in ens land zijn stemmen op gegaan, die pleitten voor de oprich ting van z.g. „comprehensive schools" naar het Brits voorbeeld. De minister is van mening, dat ons onderwijssysteem zich minder dan het Engelse daartoe leent. Toch meent de minister dat in somriige gevallen een combinatie van scholen, tot ver schillende typen behorende, van be perkte om Tang en onder een leiding, voordelen zal kunnen bieden. De be staande onderwijswetgeving legt ech ter onoverkomelijke moeilijkheden tot de vonring van deze schoolge meenschap in de weg. Nieuwe schooltypen. Tenslotte geeft het ontwerp een voorlopige grondslag voor de oprich ting van scholen voor Hoger Alge meen Voortgezet Onderwijs (HAVO). Op de rijksbegroting voor 1956 waren reeds gelden uitgetrokken voor sub sidiering van dit schooltype, doch 't ontbreken van enige wettelijke grondslag heeft de uitvoering daar van verhinderd. In de gedachte van de minister zou het HAVO het best kunnen worden opgebouwd, indien het in een school gemeenschap met (VHMO) en (ULO) zou worden gebracht. Het is een school voor eenzijdig begaafden. Wat de kosten van de voorzienin gen betreft, zet de minister uiteen, dat de-e binnen zeer beperkte gren zen zullen blijven. Passagiers voor New York met „Rijndam" tt Grate waterschade schade is echter aanzienlijka Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Morgen zal men i. -j j Om ongeveer half elf gisteravond,1 trachten door het openbreken van het de mogelijkheid geopend afwijking werd er boord van de „Nieuw dek boven de bar, nadere gegevens JSCfJe wHiniln Amsterdam die gemeerd ligt aan de te verkrijgen over het ontstaan van treffende de toelating van leerlingen wilhe|mi,lak;llIe te Rotterdam, grooi deze brand. De schade loopt in de (andere selectie dan examen). alarm geWazen 0p het ach,erdek tienduizenden guldens. Teneinde de aanpassing te kunnen I ontwikkelde zich een enorme hoeveel, i De „Nieuws Amsterdam" zou van- verbeteren opent het wetsontwerp de beid rook. Terstond rukte de haven-morgen naar New York vertrekken, mogelijkheid om, behalve van de brandweer met groot materiaal naar l hiervan kon echter geen sprake zijn. voorgeschreven urentabellen ook van het terrein van de HAL Ook de twee Het schip moet in reparatie en zal de voorschriften inzake het leerplan havenboten zetten zo snel mogelijkpas weer voor de volgende reis op 9 af te wijken en wel in ruimere mate koers naar het brondende schip. Het December beschikbaar zijn. Van de dan thans het geval is. j heeft een tijdje geduurd voor men de gelegenheid zal men nu gebruik ma- Selectie van leerlingen kan in de vuurhaard ontdekte. Tenslotte bleek ^en om tevens de jaarlijkse win ter- eerste klas der middelbare scholen het dat de brand zijn oorsprong vondschoonmaak aan boord van het vlag- worden voortgezet. „Stuyvesantbar", de bar voor j genschip te laten verrichten. mWdenklas passagiers onder het pro-De directie van de HollandAme- menadedek. rika-lijn heeft de „Rijndam", 24 Oktober 1932 begon zuster Vero na een Montessorie-klasje in de school aan de Haarlemmerstraat 30. In het zelfde klasje viert dezelfde zuster- Montessori-leidster overmorgen haar vijf en twintigjarig jubileum. Hon derden kinderen hebben in de afgelo pen kwart-eeuw met de opvoedings methode van dr Maria Montessori kennis gemaakt en goede herinne ringen aan de methode, die de zelf werkzaamheid bevordert, bewaart. Oud-leerlingen van zuster Verona getuigen hiervan. De school heeft ook Het wetsontwerp biedt voorts de mogelijkheid voor het eindexamen 'n examenvak te laten vallen, ter keuze van de leerling. Dit heeft het gevolg, dat in het Toen r„ de v—le«J vÏÏffii ontdekt leverde de brandweer opdjacht gegeven naar Rotterdam te. de° Sprinklerinstallatie van het schip ^vfr^egr|n' treffende vak niet meer behoeft te de brand toen spel meester, de water- Mc Manu& Canceett de Maednifï Ja, het is dan zover, na het broodje, de oorbellen en het kapsel is de hoed voor de dames der schepping ook gaan lijden aan Spoetnikitis. De Spoetnik- hoed is gecreëerd door de Amerikaan Raymond Hudd en in het Lasalle- hotel te Chicago voor het eerst aan den volke getoond door Lois McManus (nee heus, die naam is echt) ter gelegenheid van de „Victory Beauty Trade Fair". Jammer dat u dit plaatje van Lois niet in de echte kleuren kunt zien, dan zou U nl. ook nog kunnen genieten van de niet zo heel bescheiden tintent metaal-rood en zilver, welke deze hoednik sieren. weer in de thuishaven aangekomen. De passagiers van de Nieuws Am sterdam, zullen met „De Rijndam" kunnen reizen, daar dit schip niet geheel was volgeboekt. De „Rijndam" zal vanavond om 7 uur uit Rotterdam naar Southampton vertrekken. Onderweg zal Le Havre niet worden aangedaan. Passagiers, die oorspronkelijk in deze haven aan boord zouden gaan, zullen op an dere wijze naar Southampton wor den overgebracht. Voor alle eerste-klasse passagiers van de „Nieuw Amsterdam" zal er evenwel op de .Rijndam" geen plaats zijn. Naar men verwacht zal dit schip met slechts ongeveer twaalf uur ver traging in de haven van New York aankomen. Na aanvaring op Weslerschelde Duitse kustvaarder gezonken Gisteravond tegen halftien is op de Westerschelde nabij de Biezelingen- plaat het Duitse kustvaartuig „Plan 5" dat onder het bevel van kapitein Huss, de haven van Antwerpen was uitgevaren met een lading wol voor Hamburg, door de Duitse tanker „Winnitou", aangevaren en gezonken. De opvarenden zijn gered en aan boord van de „Winnitou" genomen, die naar Antwerpen vaart. Het wrak van de „Plan 5" ligt gedeeltelijk bui ten de zwarte boeien en levert ge vaar op voor de scheepvaart. De scheepvaart is inmiddels her vat, nadat zij enige uren gestremd was geweest in verband met het zoe ken naar de drenkelingen. Doordat aanvankelijk niet bekend was of alle schipbreukelingen gered waren, heeft het zoeken vrij lang ge duurd. De „Plan 5" is een heel nieuw schip, dat 300 brt meet en vermoede lijk thuishoort in Hamburg. De „Win nitou" meet 6554 brt. KOETSIER VAN LIJKWAGEN BEKNELD GERAAKT. De 54-jarige koetsier J. W. Jansen, was zaterdag naast het lijkenhuisje op de bedraafplaats in Silvolde bij Winterswijk bezig met het inspannen van een paard voor de lijkwagen. Plotseling deed het paard een paar stappen voorwaarts, waardoor Jansen tegen de muur van het lijkenhuisje bekneld raakte. Het slachtoffer over- 1 leed ter plaatse. Montessori-leidsters, die nu voor de klas staan, waarin zij- zelf jaren ge leden een gedeelte van hun prille ja ren doorbrachten. Zuster Verona begon met een klas van 18 kinderen, thans telt de Mon- tessorie-school 140 kleuters. De leidsters hanteren nog steeds de oude methoden van dr Montessori; nieuwe werkwijzen in het ontwikke len van het creatief vermogen van het kind zoals schilderen (met de vingers) op de rhythme van muziek worden echter eveneens toegepast In intieme kring viert men donder dag dit zilveren feest van deze Mon- tessorieschool van de Zusters van Liefde. Ouders, oud-leerlingen en be langstellenden krijgen vrijdagmorgen gelegenheid om zuster Verona, met het tweeledig feest geluk te wensen. De foto laat zuster Verona zien in het klasje, dat al in afwachting is van de feestelijkheden. (Foto: „De Leidse Courant"). Wijziging in kieswet Weer stemrecht na verwijdering van strafblad In de Tweede Kamer is hedenmid dag aan de orde gesteld een wijzi ging in de kieswet. Tot nu toe verbond de kieswet aan een tweede veroordeling van een delinquent tot meer dan een jaar ge- vangenistraf in levenslange uitslui ting van het kiesrecht. De regering wil daar verandering in brengen nu de wet de mogelijkheid van het verwijderen van een straf blad uit het strafregister mogelijk maakt. Het strafblad zal n.l. als re- gel acht jaar na de tweede veroorde^ ling verwijderd worden. Thans stelt men voor alsdan ook herstel van de uitoefening van het kiesrecht te ver lenen. Een overeenkomstige regeling wordt voorgesteld voor hen, die wegens be delarij óf landloperij zijn veroor deeld. Andere voorstellen in de wijziging der kieswet zijn nog gedaan: De kan didaatstelling voor de gemeenteraads verkiezing drie weken te vervroegen en deze in plaats van de tweede dins dag in mei te stellen op de derde dinsdag in april. De stemmingsdag zal dan vallen op een woensdag in het tijdvak van 21 mei tot 3 juni. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de Provinciale Staten zal op de tweede dinsdag van februari geschie den. Tenslotte wordt een wijziging voor gesteld, waardoor een kiezer steeds twee aanwijzingen als gemachtigde zal mogen aanvaarden. September was duurder Kleding en brandstoffen Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van hand- en hoofd arbeidersgezinnen, dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld op basis van 1951 100, steeg van medio augustus tot medio septembber j.L met 1 punt. Het indexcijfer ex clusief A.O.VV. steeg van 118 naar 119 en het indexcijfer inclusief A.O.W. van 123 naar 124. De voornaamste stijgingen deden zich voor bij de niet-voedingsmidde- len. Zo liep voor de groep „woning" het indexcijfer op van 131 naar 133, vooral als gevolg van een stijging van de indexcijfers voor vaste brand stoffen (winterprijzen) en bloemen. Voor kleding en schoeisel steeg het indexcijfer van 86 naar 88 wat ge heel voor rekening komt van de kle ding. Dit houdt voor een deel ver band met de overgang van de zomer kleding op de winterkleding. De winterkleding is n.l. t.o.v. de basis periode 1951 duurder dan de zomer kleding. Daarnaast is er, ook t.o.v. het vorige seizoen, een prijsstijging voor winterkleding te constateren. Bij de voeding vertoonden de in dexcijfers voor groenten en fruit een stijging, terwijl voorts voor eieren een prijsstijging werd waargenomen. Tegenover de genoemde stijgingen stonden in de voedingssector prijs dalingen voor waterwitbrood, aard appelen, vlees en zoute haring. Bij de niet-voedingsmiddelen daalde het in dexcijfer voor persoonlijke en ge zondheidszorg als gevolg van de op heffing van het zgn. tandartsencon flict. CHRISTUS KONING-VIERING VOOR GEZAGSDRAGERS. Op zondag 27 oktober, het feest van Christus Koning, wordt te 12 uur in de dekenale kerk te Den Haag aan de Parkstraat, een dienst gehou den voor de katholieke autoriteiten uit Den Haag en directe omgeving, zowel voor de diplomatieke verte genwoordigers uit het buitenland als de Nederlandse gezagsdragers. Na een korte meditatie door pater J. A. M. van Rijckevorsel S.J. wordt een stille H. Mis opgedragen door de deken van Den Haag, mgr W. Boke- loh. De Haagse crematoriumvereniging heeft van de Kroon verlof gekregen, een crematroium in de gemeente Den Haag op te richten. De bezwaarma- kende groepen bleken, volgens de Kroon, slechts een gering gedeelte van de bevolking van Den Haag uit maken, zodat niet gesproken kon wor den van een overheersend bezwaar. Het crematorium zal worden gebouwd op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duinen. WEST-FRIESLAND ZOEKT OPLOSSING IN „KOFFEEOORLOG" De heer F. M. H. v. d. Ven, voor zitter van de kamer van koophandel en Fabrieken voor West-Friesland, heeft in de laatste vergadering te CORRESPONDENTIE. Een lezer, die zijn naam niet be kend maakte, schrijft ons over het be zoek van Miss Mansfield en, in wij der verband, over het K.R.O.-pro- gramma. Zijn conclusie is: „Zonder afgunst anderen successen zien be halen waarnaar men zelf streeft, dat is ware grootheid". Daarmede zijn wij het eens, maar is hiertegen gezon digd? Een persoonlijk onderhoud zou de beide standpunten wellicht tot el kaar brengen. kennen gegeven dat het uit moet zijn met de „textiel-koffieoorlog". „Wij moeten onoirbare concurrentie uitbannen" aldus de voorzitter. Men zal trachten tussen de textiel handelaren en de kruideniers een „rondetafelconferentie" te beleggen om aldus tot een bevredigende op lossing be komen. Bij gelegenheid van de vijftiende wegverkeersdag van de KNAC, die vrijdag 25 oktober in het Kurtiaus te Scheveningen wordt gehouden, wordt daar een kleine expositie in gericht met veilig verkeers-reclame- materiaal. Ook zullen er enkele ma quettes worden getoond van par keergarages. De expositie zal een beeld geven van de wijze waarop Nederlandse en buitenlandse bedrij ven via de reclamemedia een bijdrage leveren tot verhoging van de ver keersveiligheid. JVUeuut &peetgaedbooï pupa? wmm Met een gewone elektrische zaklantaarn, waarvan zij de lichtbundel op bepaalde gevoelige celletjes richten regelen deze twee jongens, de zoontjes Philip en Dominique van de bekende Franse komiek Bourvil, deze model wagentjes, welke de naam „Cyberbar" dragen en de eerste elektronische stukjes speelgoed in Europa zijn. De knaapjes grepen hun kans toen in de Orangerie te Parijs de „speelgoed-oscars", onderscheidingen voor speelgoed ontwerpers werden uitgereikt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7