Waterleiding leverde stof op zitting van de Raad te Ter Aar Oud fort herbergt een modern comfort WAAR MEN DE KLOK TERUG KAN ZETTEN Nieuwkoops jonge boeren vierden feest DINSDAG 22 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Grondprijs en lichtpunten Maandagavond kwam de Raad van Ter Aar in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Hogenboom. Afwezig waren de he ren G. Versluis en Joh. van Eijk we gens ziekte, en de heer L. J. Hooger- vorst, die bericht van verhindering bad gestuurd. Allereerst werden enkele ingeko men stukken behandeld, o.a. een schrijven van het Diaconessenhuis te Leiden. In de vorige raadsvergade ring is hier reeds over gesproken en besloten om mee te doen tot het ga randeren van rente en aflossing voor de geldlening ten behoeve van de bouw van een nieuw ziekenhuis. In dit schrijven stond nu, dat alle gemeenten akkoord gaan met de re geling, dat als eenmaal blijkt dat de gemeenten moeten worden aange sproken, als basis genomen wordt het gemiddelde aantal patiënten over de laatste 5 jaar voorafgaande aan het desbetreffende exploitatie jaar. Met deze regeling was men het eens. B. en w. stellen voor een verho ging crediet opneming kasgelden en wil men het bedrag van f 350.000 opvoeren tot 850.000; aldus werd besloten. Voorgesteld werd verder om gron den te verkopen in het uitbreidings plan Langeraar en wel aan de heer J. Zwirs 185 m2, en aan N. Pieterse 177 m2, die samen een dubbel woon huis aldaar willen bouwen. Besloten werd om deze gronden te verkopen tegen de prijs van 14.50 per m2. Op een vraag van de heer Koning hoe het met de kostprijs van de gronden staat, deelde de voorzitter mede dat de grondprijs practisch naar de kost prijs is vastgesteld, ze is iets ver hoogd. Ook het vierde agendapunt is in de vorige raadsvergadering al in be handeling geweest. Het gaat hierover wijzigingen aan te brengen in de ge meenschappelijke regeling tot'hulp verlening in geval van brand. Het gaat er hier voornamelijk om dat de brandweer ook buiten de gemeente kan en moet uitrukken bij brand. Tussen deze beide vergaderingen hébben de raadsleden het schrijven hierover kunnen bestuderen, en nu werd dit voorstel dan ook zonder enige bespreking aangenomen. Oud zeer. Dan komt een wel belangrijk punt aan de orde, en wel de onrendabele gebieden waterleiding. Vooral de laatste jaren is dit punt, belangrijk voor onze gemeente, door verschil lende raadsleden herhaaldelijk aan gesneden. Er zijn nog verschillende gedeel ten in Ter Aar, waar de mensen geen waterleiding hebben, de z.g. ..onrendabele gebieden". Dit punt heeft ook steeds de aandacht in de vergaderingen van de „Elf Gemeen ten" gehad zegt de voorzitter en is ei nu een algem n besluit genomen op deze algemene vergadering, om die gebieden financieel te helpen, en hun het wat gemakkelijker te maken. Er is besloten, aldus de voorzitter, dat het waterleidingbedrijf „de Elf Gemeenten", 1/3 van het onrenda bele bedrag voor hun rekening zullen nemen tot een maximum bedrag van 1000.per aansluiting. Dan wor den door de voorzitter hierover en kele mededelingen gedaan. Hij wijst liierin vooral op die percelen die al leen veraf liggen. Van de onrendabele gebieden waar verschillende mensen bij elkaar wo nen is al een begroting opgemaakt, en deze ziet er in onze gemeente als volgt uit: Westkanaalweg de percelen 119 t/m 124. Totale kosten 24.000. rendabele kosten f 2900.onrenda bele kosten 21.100.—, bijdrage door de „Elf Gemeenten" 6000.het te kort is 15.100.—. Oostkanaalweg (omgeving Geref. kerk) 9 percelen: totale onkosten 18.000.rendabele kosten 3550.—, onrendabele kosten 14.450.bij drage 4800.het tekort is f 9650. Hogedijk: totale kosten 9000. rendabele kosten 2570.onrenda bele kosten 6430.bijdrage 2150.het tekort is f 4280. Oostkanaalweg percelen 15; to tale kosten 11.000.rendabele kosten 1700.onrendabele kosten 9300.bijdrage 3100.het te kort is 6200. Schilkkade: totale kosten 6000. rendabele kosten 980.onrenda bele kosten 5020.bijdragé 1670.het tekort is 3250. De heer Van Rijn vraagt of de be trokken inwoners hierover bericht krijgen, wat wel de bedoeling is, en verder kunnen de betrokken inwo ners zich hierover met b. en w. in verbinding stellen, aldus de voor zitter. Aansluiting èn water? De heer A. P. Uyttewaal vraagt of deze mensen dan ook water krijgen, vanwege dat er zaterdags en vooral 's maandags geen druppel water te krijgen is uit de leiding aan Papen veer en omgeving, aldus deze spre ker. Hij vindt dit diep treurig. De heer Uyttewaal raakte hier een teer punt, waarover nogal enige tijd werd gediscussieerd. De voorzitter wees er echter op dat het juist vandaag wel heel erg is. Maar het is een bijzonder geval, daar er ergens een lek is. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat langs de Westkanaalweg, vanaf Aardam naar Papenveer bin nenkort een nieuwe buis gelegd zal worden, zodat het dan wel beter zal worden. Dat mag toch verwacht wor den. Op een vraag hoe het gaat als in een bepalad gebied er een paar mensen wonen, die niet aangesloten willen worden, vraagt de voorzitter, dit aan b. en w. te willen overlaten, waarop wethouder De Hollander er op wijst dat ook mensen afzonderlijk kunnen komen met een verzoek voor aansluiting dit zal apart bekeken moeten worden waarna van het leidingwater werd afgestapt. Voorbarig. Dan maakt de voorzitter enkele wijzigingen bekend die zijn gemaakt van de gemeenschappelijke regeling van de stichting drinkwaterleiding de „Elf Gemeenten". Hierover waren de besluiten door deze raad te vroeg genomen in een vorige vergadering al en moesten nu opnieuw vastgesteld worden waaronder een post die om hoog gebracht pioest worden. In de commissie van advies als be doeld in artikel 8 eerste lid van de Woonruimtewet 1947 werden alle le den herbenoemd. Deze commissie bestaat uit de heren G. Versluis, Jac. Boogaard, Fr. Sassen, C. van Vliet en J. Egberts. Bij de comptabele besluiten deelt de voorzitter o.a. me de, dat er twee nieuwe straat-lich- punten in de gemeente bij zullen ko men en wel een bij Kattenbrug en een bij de Machine in Korteraar. Bij de rondvraag informeert de heer A. Hoogervorst of er nu weer een „lichtpuntje" is voor de huizen bouw in het uitbreidingsplan Lan- Zaterdag j.l. is te Willemstad hotel intercontinentaal „El Curacao" geopend in tegenwoordigheid van een groot aantal binnen- en buitenlandse genodigden. Foto: het nieuwe hotel, dat is gebouwd tussen de muren van het oude waterfort. Links is een deel van de schipbrug zichtbaar, die de twee delen van Willemstad verbindt. geraar, waarop de voorzitter zegt, dat de woningbouw-lening prachtig geslaagd is, en er nu wel weer spoe dig meer gebouwd zal kunnen wor den, ook met de 45 huizen in Lan geraar. De heer Fr. Sassen zou graag zien, dat de straatlantaarns 's morgens om 5 uur weer gingen branden. Voor 11 a 12 honderd gulden per jaar blijven ze de hele nacht branden, wat veel practischer is, aldus de voorzitter, en zal dit bekeken worden. De heer Uyttewaal tenslotte, heeft een jammerklacht over de pas aan gekochte vuilnisauto. Er kan volgens hem niet genoeg meegenomen wor den, hij is moeilijk te laden, terwijl de twee mensen die helpen, altijd achter de auto moeten staan op een plankje, als de auto verrijdt; spreker vindt dit zeer gevaarlijk en vraagt dan ook aan b. en w.. of zij, deze beide mensen, een betere plaats kun nen geven. en pijn weg- wrijven met D AMPO ALKEMADE Spreekuur Maatschappelijk Werk ster Naar wij van de zijde van het Inter parochieël Sociaal Charita tief Centrum alhier vernemen zal de aan dit Centrum verbonden Maat schappelijk Werkster Mej. van der Sprong te beginnen met de week van 28 okt.2 nov. e.k. spreekuur gaan houden en wel voor de parochie St. Petrus Banden elke maandag des morgens van half tien tot half elf in de spreekkamer van het St. Jaco- bus-gesticht. Voor de parochie Maria Presen tatie elke woensdag des avonds van 7 tot 8 uur in het Kleuterhof St. Anna. Het Nederlandse Kostuummuseum biedt een blik in de oude tijd (van verslaggever) DEN HAAG (P P) „Hier ziet u een achttiende-eeuwse keuken". Bij deze woorden wijst onze gastvrouw, mejuffrouw J. M. Bolkenstein, wetenschappelijk assistente van het Nederlandse Kostuummuseum, naar grote openslaande ramen opzij in de gang waardoor wij lopen. Wanneer wij over de vensterbank naar binnen leunen, zien we een tot in alle details verantwoorde achttiende-eeuwse keuken, keurig ingericht, waar in de vorm van aangeklede poppen, de vrouw des huizes, haar dienst meisje en een knecht bezig zijn, terwijl een klein meisje, dat een kar retje achter zich aantrekt, nieuwsgierig op de keukentafel kijkt. Het koper van potten, pannen en kranen glimt ons tegen en even krijgen we die typische indruk als is dit echt en vertoeven we voor een ogenblikje in die achttiende eeuw en wierpen wij een onbescheiden blik naar binnen in een keuken waar men bezig is de maaltijd te bereiden. HIER WORDT de indruk van leven gewekt en het is dat heerlijke moment van zich even verplaatst te zien in een tijd van drie eeuwen terug-, een tijd die wij van eigen aanschouwen niet kennen, dat het doet. Men ziet de zaken in ver band, men krijgt een beeld van het le ven in die tijd, waardoor elk detail gro tere waarde krijgt Wanneer wij ons enthousiasme tegenover mejuffrouw Bol kenstein uiten, lacht zij en merkt op „Het effect dat u zojuist onderging, is ook de opzet van deze vorm van expo seren, doch er zijn ook nadelen aan ver bonden waarvan er één zeer zwaar weegt. U kunt/het geëxposeerde niet van zeer nabij bekijken. U ziet bijvoorbeeld niet het fijne van het borduurwerk op die schitterende omslagdoek. Dat zou nu weer beter tot zijn recht komen, wanneer het kostuum los van de om geving in een vitrine was tentoongesteld, zodat u er dichter bij kon komen." „Dit zou te ondervangen zijn, wan neer men de bezoekers in de keuken zou laten. Dan kunnen ze de schoon heid der kostuums van nabij bezien", zeggen wij. „Helaas onmogelijk", weert onze gastvrouw af. „Het gevaar is te groot, dat één en ander beschadigd zou wor den en dat mag men bij dergelijke unie ke en kostbare stukken niet riskeren". In gezelschap van deze wetenschap pelijke assistente, die ons op heldere wijze uitleg geeft van één en ander, zwerven we verder door dit gebouw en zien diverse andere kamers, zoals een salon en een muziekkamer, een slaap kamer en wat al niet meer, waar poppen in de kleding van vervlogen eeuwen als het ware leven'in een sfeer en en tourage, die, historisch verantwoord, ons een beeld geven van het huiselijk leven van onze voorouders, terwijl te vens een beeld wordt gegeven van de ontwikkeling van de mode en alles wat hiermede samenhangt op cultuurhisto risch gebied. Iets nieuws DIT NEDERLANDS KOSTUUMMU SEUM, kabinet van Mode en Smaak, gevestigd op de Lange Vijverberg 14 te Den Haag, dat kortgeleden geopend werd, is uniek in zijn soort In vrijwel alle musea treft mén kostuums aan, dik wijls tentoongesteld op onmogelijke pop pen, stomweg geplaatst in een vitrine. Zoiets zegt het publiek betrekkelijk weinig. De gemeente Den Haag had een be langrijke doch zeer kleine collectie kos tuums en toen zich de gelegenheid Voor deed dat zij de uitermate belangrijke collectie van de heer Cruys Voorberg h, een particuliere verzameling van groot belang, kon overnemen, heeft zij niet ge schroomd. Op deze wijze verkreeg Den Haag een collectie historische kostuums die enig is. Geruime tijd is het niet mogelijk geweest deze collectie op verantwoorde wijze ten toon te stellen, doch toen zich de gelegenheid voordeed om twee panden van cultureel belang op de Lange Vijver berg te kopen, tastte de gemeente Den Haag toe en hierin werd het Nederlands Kostuummuseum ondergebracht. Het is aan de deskundigen te danken, dat het materiaal geëxposeerd wordt op een wij ze, die, zoals nu reeds na korte tijd is te constateren, bij het publiek in de smaak valt. Natuurlijk leverde het nog veel moeilijkheden op, om de kamers in gericht te krijgen. Hiervoor heeft men een beroep moeten doen op het gemeente museum van Den Haag. Zo'n kamer uit een bepaalde tijd vormt de entourage waartegen de kos tuums moeten uitkomen. Maar die entou rage moet historisch verantwoord zijn, dus meubelen, tapijten, schilderijen, ge bruiksvoorwerpen enzovoort, alles uit die tijd, tot zelfs het behang toe. Een moeilijke opgave. Maar men heeft zich er voortreffelijk van gekweten, met als re sultaat, dat het Nederlands Kostuum museum iets nieuws en iets aparts ge noemd mag worden, waar zeker een groot deel van het publiek belangstelling voor zal hebben. Het is tenminste alles zins de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Men wordt niet teleurgesteld en gaat met indrukken naar huis, die niet snel zullen vervagen. (Nadruk verboden). Vijf jaar L. T. I. Zaterdagavond herdachten de jon ge boeren in onze parochie, verenigd in de L.T.J., het eerste lustrum van het bestaan van hun afdeling. Met verloofden, zusjes en ouders waren ze samen gekomen in de grote zaal van het parochiehuis om dit feit te herdenken. In zijn openingswoord heette Kees Verhaar speciaal welkom pastoor van Rooyen, geestelijk adviseur, kapelaan Voortwist uit Bodegraven, districts aalmoezenier, Toon v. Moorsel, dio cesaan voorzitter, Theo van Son dio cesaan leider en Joop v. Vliet, sekre taris van het distrikt Rijnland. „Het is nu 5 jaar geleden", aldus de heer Verhaar, „dat we onze orga nisatie in elkaar hebben gezet" en als bewijs, dat ze nog springlevend is, wees hij op het fraaie nieuw aange schafte vaandel, dat aan zijn stan daard op het toneel prijkte. Pastoor v. Rooyen zegende het nieuwe vaandel in en hoopte dat de jongeren van nu en die van straks zich om dit symbool zullen blijven scharen. Voorbreeiding. De heer N. de Jong, voorzitter van de L.T.B., die hierna het woord krijgt is zeer verheugd, dat er hier een L.T. J. is, waardoor de jongeren een bete re kijk op het leven krijgen en voor bereiding op- de grote organisatie. Ook het distrikt Rijnland feliciteer de bij monde van de sekretaris Joop van Vliet, aangezien het voor Kees Verhaar als distrikts voorzitter wel wat veel gevraagd was, zijn eigen afdeling geluk te wensen. De heer van Vliet merkte op, dat ofschoon de afdeling Nieuwkoop wel heel klein is, deze toch om haar aktiviteit een voor beeld voor het distrikt genoemd mag worden. De heer Van Gans, toneelregisseur, geeft dan een uitvoerig overzicht van hetgeen de toneelafdeling in de laat ste jaren heeft bereikt. De heer Van Moorsel, diocesaan voorzitter roemt de nieuwe vlag, die een goed idee geeft van het milieu, waaruit de L.T.J. geboren is. Voorts wijst hij er op, dat door de verstedelijking in 't westen des lands de boeren en tuinders kwantitatief achteruit gaan, maar hij verwacht, dat door het organisatie leven de in vloed kwalitatief, groter zal worden. Dan geeft Annie Verhaar in een al leraardigst en keurig verzorgd rijm een dichterlijk verslag van de bele venissen van de L.T.J. in de eerste vijf jaren van bestaan, dat een ieder erg mooi vond. Als dan de diocesane leider Theo van Son het woord krijgt, heeft hij direkt ieders gespannen aandacht. In een bezielende improvisatie, staat hij, zoals hij dat alleen maar doen kan, even stil bij de kleine mijlpaal, die deze jongeren-organisatie nu bereikt heeft en die hij zelf mede heeft mo gen oprichten. Tegenstelling. Hij schetst het ontstaan van de af deling en brengt welverdiende hulde aan haar voorzitter, aan wiens initia tieven hij het voor een belangrijk deel toeschrijft, dat deze kleine groep niet, zoals zovele andere, is gaan af zakken. Hij richt zich ook tot de ouderen en wijst op de tegenstelling in ideëen, die er tussen hen en hun kinderen is, maar ook noodzakelijk moet zijn. Ga zo voort zegt hij tot de jongeren met de vlag in top, naar een leefbaarder wereld, dan die waarin wij nu leven. De voorzitter is dankbaar voor de injektie, door de heer Van Son toe gediend, doch kapelaan Voortwist, distrikts-aalmoezenier, vindt dit veel te zwak uitgedrukt en gewaagt zelfs van een ko.nplete bloedtransfusie, welke de diocesane leider zijn gehoor heeft toegediend. Hi, spreekt de wens uit, dat wanneer over 5 jaar het 2e lustrum gevierd zal worden, dit te vens het eerste lustrum zal zijn van een L.T.M., die hij hoopt, dat er nog deze winter zal komen. Dan richt hij zich in een geestige en gloedvolle toe spraak tot jong en oud en spreekt de wens uit, dat mede door de organisa tie de jongerer mogen uitgroeien tot de volle mannenmaat en een echt christen-boer of -tuinder. Ook deze door een warm-vóelend priesterhart ingegeven toespraak maakte een gro te indruk op alle aanwezigen. Een verloting hierna gehouden spij kerde de berooide kas weer wat bij. Er daarna bleven allen bij muziek en een dansje nog enige tijd gezellig bij een. Het bestuur van onze aktieve L.T.J. kan zeer zeker met groot genoegen op deze leerzame en prettige lustrum viering terugzien. Schaken. Uitslagen onderlinge competitie: A. VijfhuizenTh. Rui- terman 10; Th.. J. F. TeunissenG. v. d. Laan 10; A. A. RuitermaJ. G. Vroonhof afgebr.; O. v. d. Laan G. J. Bremer 01; A. A. de Troye J G. Vroonhof 1—0; J. Schuurman J. Verwey 01; G. J. BremerP. G. Verkley 10; D. v. d. LaanA. Vijf huizen 01; J. G. VronhofW. v. d. Bosch 10; A. A. de TroyeTh. J. F. Teunissen 1—0. Bonte avond voor de jeugdbewe ging Wederom gaf de R.K. jeugd beweging een „bonte avond". Pas toor A. L. J. van Rooyen heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spre ker was zeer verheugd, de ouders cn belangstellenden in zo groten getale weer aanwezig te zien. waarmee zij hun sympathie en belangstelling toonden voor het jeugdwerk. Dit is een zeer gelukkig verschijn sel en zal het beroep, dat op u allen gedaan wordt in de vorm van een verloting zeker gunstig be ïvloe- den. De opbrengst komt ten goede aan 't jeugdwerk en zal 't tekort ho pelijk dekken. De Cupido's deden weer geweldig hun best, om aan de avond een vrolijke tint te geven met hun nieuwe schlagers en keurige begeleiding. Jammer dat hun muziek en zang door het rumoer van achter in de zaal soms niet te horen was. De jonge gidsen toonden hun lenig heid in enige gymnastische oefenin gen en tot slot kregen we nog een aardig een-actertje te zien „Toen Tante kwam". Al was tante dan niet erg welkom, het was toch een „happy end". Hopman Boekhorst dankte de musici en aanwezigen na afloop. LANGERAAR Geslaagd. Deze dagen is de heer C. Akerboom Jr. geslaagd voor het diploma aannemer. LEIDERDORP P. C. ARNOLDUS 25 JAAR BIJ TOUWFABRIEKEN De heer P. C. Arnoldus vierde maandag 21 oktober zijn 25-jarig dienstjubileum bij de N.V. Vereenig- de Touwfabrieken te Leiderdorp. Na met zijn echtgenote en dochtertje van huis te zijn gehaald werd hij door de directie, in tegenwoordig heid van zijn chef, baas en verte genwoordiger in de Ondernemings raad ontvangen. Bij het binnenko men in de juist die dag gereed ge komen cantine voor het administra tief en technisch personeel, ontving mevrouw Arnoldus een smaakvolle boeket rose anjers. Nadat de koffie was rond gediend nam als eerste de fabrieksdirecteur, de heer H. B. Haanappel, het woord. Spr. ging in vogelvlucht de levens loop van de jubilaris na. Hij merkte daarbij op, dat er voor de oorlog ook andere toestanden op het ter rein der werkgelegenheid hebben bestaan. Van bestaanszekerheid was vaak geen sprake aldus moest een arbeidsovereenkomst nog al eens ver broken worden. Voor jubilaris Arnoldus komt daar nog bij, dat zijn jubileumdatum aanvankelijk was vastgesteld in be gin januari 1957, doch tengevolge van ziekte moest de herdenking van zijn jubileum tot vandaag verscho ven worden. Allereerst wenste de heer Haan appel de jubilaris een spoedig en al geheel herstel toe. Spr. bracht hem dank voor de trouw en toewijding, gedurende deze 25 jaren betoond, en voor alles, wat hij voor de vennoot schap heeft gepresteerd. Mede uit naam van de hoofddirec tie bood de fabrieksdirecteur de heer Arnoldus het zilveren V.T.-ere- metaal aan, alsmede de gebruike lijke gratificatie onder couvert. Nadat spr. ook de gelukwensen van de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper die persoonlijk niet aan wezig kon zijn had overgebracht, besloot hij zijn toespraak met de wens waarin hij ook mevrouw Ar noldus betrok, dat de jubilaris nog vele jaren in goede gezondheid ge geven mogen worden. Namens chefs en bazen in de spin nerij bood de heer Jac. Stouten met enkele welgemeende, vriendelijke woorden een tafelkleed aan. De heer Beij bood namens de On dernemingsraad zijn gelukwensen aan, waarna de chef en baas van de jubilaris, de heren J. Nievaart en P. Groenendijk, de heer Arnoldus de hand drukten. De jubilaris nam tenslotte zelf het woord. Hij bracht dank aan directie, bedrijfsleiding, chefs en bazen voor de samenwerking, gedurende deze kwarteeuw ondervonden. Hij was vol dankbaarheid jegens ieder van wie hij medeleven tijdens zijn ziek te had ondervonden. Tenslotte werd nog wat nagepraat, waarna de jubilaris met zijn familie naar huis werden gereden, waar hij de dag in huiselijke kring zou door brengen. DE POLIO-INENTING Voor de tweede injectie tegen po lio is het volgend schema vastgesteld: Dinsdag 29 dezer in het Pf.lronaats- gebouw, Damlaan; woensdag 30 en donderdag 31 dezer Dienstgebouw, Regthuissti.- dinsdag en woensdag 5 en 6 nov. a.s., Patronaat, Damlaan; donderdag 7 nov in Gym lokaal R.K. Jongensschool in Stompwijk. De injecties zullen plaats hebben tussen 17.30 en 19 uur in Le;dschen- dam en tussen 15.30 en 17 uur in Stompwijk. De tweede injectie voor de kinde ren die vegens ziekte e.d. na 7 nov. a.s. pas hun eerste injectie hebben gehad zal plaats hebben op woensdag 27 nov. a.s. tussen 17 en 18.30 uur in het Patronaatsgebouw, Damlaan. Woningbouw Het bouwen van 18 woningen in het uitbreidingsplan wordt voor eigen rekening uitge voerd door J. en ir. C. A. W. Ver meulen te 's 'Gravenhage. Gehuwd: W. Hoogendijk en A. Gersonius; A. Keus en W. N. Harkes. Overleden: D. C. Aldewereld 83 j., gewoond hebbende Van der Valk Boumanweg 44; J. Spriel 63 j. ge woond hebbende lesedastr. 76a, echt genote van A. Hol.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5