3)e&2id6e(Bot44a/nt Syrië aanvaardt Saoeds bemiddeling niet Ook Schuman moet het opgeven Koningin Elizabeth in de Ver. Naties Anti Nederlandse campagne in Indonesië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14239 j KONING SAOED IN Z'N HEMD BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Vandaag komt de kwestie voor de V.N. De Syrische afvaardiging bij de Ver. Naties heeft gisteravond de berich ten dat koning Saoed van Saoedi-Arabië zal bemiddelen tussen Syrië en Turkije tegengesproken. Enkele uren tevoren had de Syrische ambassade in Washington bevestigd dat Syrië en Turkije de bemiddeling hadden aanvaard. Deze verklaring werd later ingetrokken. De Saoedi-Arabische autoriteiten hebben er hun verbazing over uitge sproken dat de Syrische regering heeft bekendgemaakt, dat zij het bemid- delingsaanbood van koning Saoed niet heeft aanvaard. Indien de Syrische regering wil terugkomen van haar aanvaarding, draagt zij hiervoor de verantwoordelijkheid, aldus het Saoedi-Arabische commu niqué. De Saoedi-Arabische ambassade in Washington had eerder meegedeeld dat de Turkse delegatie over twee dagen te Damman in Saoedi-Arabië zou aankomen en onder leiding van de minister van voorlichting zou staan. Volgens een bericht uit Dzjeddah van het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten zouden ook de Syrische afgevaardigden over twee dagen te Dzjeddah aankomen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal vandaag bijeen komen ter behandeling van het ge schil tussen Syrië en Turkije. In kringen van de Verenigde Na ties is reeds informeel overeenstem ming bereikt over het zenden van 'n commissie van onderzoek naar de Sy- Tisch-Turkse grens. Syrië wenst echter het onderzoek uitsluitend op Turks grondgebied te laten plaatshebben: de Verenigde SPAANS ding geeft een blad uit „De Zendingsbode". Er zou voor ons geen aanleiding zijn de inhoud van dit blad te critiseren, omdat het geheel buiten onze gezichtskring ligt. Anders werd het echter, toen „Onze Vaan", het mededelingenblad van de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee in zijn nummer van 31 augustus een stukje uit „De Zendingsbode" overnam, geti teld „Spanje". In dit stukje werd medegedeeld, dat als gevolg van de pauselijke en cycliek „Divino Afflante Spiritu" de Katholieke Kerk in Spanje een cam pagne begonnen was ter bevordering van het bijbellezen. Het blad zou"zich daarover moeten verheugen, maar het kan dat niet schrijft het: „Integen deel. We hebben zulk een roomse bij bel eens ingezien en halen enkele tek sten aan". De „Zendingsbode" geeft dan en kele psalmen weer, in welke de naam van God is vervangen door Maria. Psalm 23 b.v. zou beginnen met „Ma ria is mijn herderin; mij zal niets ontbreken". Enz. enz. Het blad vervolgt: „Zo gaat het door in de Psalmen en ook in het Hooglied van Salo mo. De naam van God is vervan gen door die van Maria. In de har ten van het volk moet Maria de plaats van God innemen. En zo wordt het volk misleid en wordt hun geleerd, dat onze „Protestant se Bijbel" vervalst is. Toen ditv artikel in het Katwijkse blad was opgenomen, kwamen daar onmiddellijk reacties op van protes tantse en katholieke zijde, waarna het stuk aan ons ter beoordeling werd voorgelegd. Wij hebben toen gepoogd te achterhalen, hoe dit ver haal in de wereld is gekomen, en daarbij medewerking en tenslotte te genwerking ondervonden. Uit de verschilende mededelingen kon in ieder geval vastgesteld wor den, dat het niet over de Bijbel ging, maar over een bóek of boeken, waar van één bron zeide, dat het op naam stond van Alphonsus de Liguori, ter wijl een andere bron de eer gaf aan „meneer Bona ven tura!'! Teruggetrokken wordt dus van de zijde van de „Spaanse Evangelische Zending", dat het een Spaanse Bijbel uitgave betrof, waarmede het betoog van „De Zendingsbode" over „zulk een roomse bijbel" zijn bewijs heeft verloren. In de werken van genoemde schrij vers zou de gesignaleerde psalm-ver valsing echter als „bijbels" worden voorgesteld. Volgens de een zou zij voorkomen in de „Heerlijkheden van Maria" van de H. Alphonsus, te To ledo uitgegeven, maar een ander, de schrijver, die „zulk een roomse bij bel eens (had) ingezien", verwees ons naar een uitgave van „meneer Bonaventura", welke hij te Leuven had geraadpleegd en aldaar was ge publiceerd. Op ons verzoek aan de schrijver, die de titels ir. en dr. voor zijn naam heeft staan, zijn bron wat wetenschappelijk-nauwkeuriger aan te geven, werd niet ingegaan. Dat moesten wij zelf maar uitzoeken. De bewijslast voor deze vervalsing rust echter bij de „Zendingsbode". Wij wachten maar kalm af! Een ander sterk citaat, nu uit het besproken nummer van „Onze Vaan": Geve de Heere dat Zij dan, om Christus wil, eeuwig met Hem zit ten mag in Zijnen troon in dat Koninkrijk, waar geen verdriet, geen oorlog en geen verbanning meer zijn zal, om de eerkroon te dragen tot in eeuwigheid. Ogenschijnlijk zou men hierach ter een verregaand staaltje van Roomse Maria-verheerlijking ver moeden, volstrekt ongepast wegens dat „zitten in ''ijnen troon". Geen en kel katholiek Maria-vereerder zou, evenmin als de psalmvervalsing, dit citaat in de mond durven nemen. Wees gerust; het betreft niet Maria. Het is het slot van een artikel, door de redactie gewijd aande ver jaardag van Prinses Wilhelmina. Staten wensen een onderzoek dat zich eveneens op Syrisch grondge bied uitstrekt. De kans dat de internationale po litiemacht, thans gelegerd aan de Egyptisch-Israëlische grens, naar de Turks-Syrische grens wordt gezon den, is vrij gering. De toekomst van deze politiemacht staat trouwens in verband met ontoereikende financi ële middelen als geheel op het spel. Adenauer reorganiseert zijn kabinet Bondskanselier dr. Adenauer is be zig aan een reorganisatie van zijn kabinet. De belangrijkste wijziging is dat Fritz Schaeffer als minister van Finansiën wordt vervangen door Franz Etzel, vice-president van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Schaeffer wordt in het nieuwe ka. binet vice-kanselier en bovendien minister van de schatkist. Dit laatste is een nieuwe functie, waarin Schaef fer onder meer de staatsbedrijven, zoals de Volswagenfabrieken, zal be heren. Als vandaag de Bondsdag bijeen komt, zal voorzitter Gerstenmaier 'n brief van president Heuss voorlezen waarin wordt voorgesteld Adenauer weer tot kanselier te benoemen. Daar de Christen-Democratische Unie en de Duitse Partij, die samen het nieu we kabinet zullen vormen, 287 zetels hebben, is de benoeming van Ade nauer een uitgemaakte zaak. Morgen zal Adenauer zijn kabinet officieel aankondigen. Vrijdag legt hij een re geringsverklaring af. Idealen nog niet bereikt Koningin Elisabeth van Groot-Brit- tannië heeft gistermiddag in New York de algemene vergadering van de Verenigde Naties toegesproken. De koningin, de eerste Britse mo narch die in de assemblee het woord voerde, zei, dat de V.N. nog steeds ver verwijder^ zijn van de vervulling der idealen die de stichters van de wereldorganisatie zich gesteld had den. Zij voegde daaraan toe, dat de vol keren van de wereld verwachten dat de V.N. zich zullen blijven inspan nen om die idealen een te verwer kelijken. De ontvangst die New York het vorstelijk paar bereidde was de groot ste van deze aard sinds generaal Dou glas MacArthur uit Japan terugkeer de. Honderdduizenden hadden zich langs de weg opgesteld om het ko ningspaar toe te juichen. Kantoor- employes wierpen hun confetti, snip pers van verscheurde telefoonboeken en dunne stroken papier uit telex machines, uit de ramen van de wol kenkrabbers. Op het vliegveld Idlewild, vanwaar koningin Elisabeth vannacht naar Engeland vertrok, waren de voor zorgsmaatregelen voor haar veilig heid gisteren verscherpt. De aanlei ding was een nieuwe telefonische waarschuwing dat een aanslag op haar leven zou worden gepleegd. Stakingen in Argentinië Een algemene staking van 48 uur, die door 71 Peronistische vakvereni gingen in Argentinië is uitgeroepen, is te middernacht begonnen. Hoewel het nog moeilijk is de om vang van de staking vast te stellen schijnt het, dat het stakingsparool in de hoofdstad Buenos Aires slechts ten dele is opgevolgd, terwijl in som mige provincies de staking bijna al gemeen is. In de haven van Buenos Aires heerst geen bedrijvigheid meer. De telegrafisten in openbare dienst zijn opnieuw in het gehele land in staking gegaan uit solidariteit met de telegrafisten van particuliere be drijven, die reeds meer dan 40 dagen niet werken. De regering heeft bekendgemaakt, de leiding van enkele vakverenigin gen, waarvan de hoofdbureaus door de politie bezet zijn, overgenomen te hebben. Naar verluidt zou president Aram- buru de staat van beleg willen af kondigen. iïe% aUegende tukketkaat naai kantaai In een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift, Mechmix Illustrated Magazine", heeft de Amerikaanse teke naar Frank Tinsley, in beeld gebracht hoe men in de toekomst misschien per vliegende bus van en naar zijn werk zal reizen met een snelheid van een paar honderd kilonieter per uur. De luchtbussen zouden, zoals de te kening laat zien worden voortbewogen door liggende propellers, welke verstelbaar zijn en welke twee lucht- kolommen veroorzaken, waarop de bussen als het ware drijven. In het midden van het vaartuig, ontworpen floor Charles Zimmerman, van de Amerikaanse nationals advies-commissie voor luchtvaartaangelegenheden, zit een koepel voor de bestuurder en diens assistent. De bussen zouden veertig passagiers kunnen vervoeren. Ongeregeldheden te Praag De Tsjecho-Slowaakse minister van binnenlandse zaken, Barak, heeft maandag meegedeeld, dat er zich ver leden week tegen de staat gerichte wanordelijkheden te Praag hebben voorgedaan. De incidenten in de late avonduren werden veroorzaakt door „straat schenders", die de openbare orde ver stoorden en leven en eigendom van de burgers in gevaar brachten. Barak zei, dat de „klassevijanden" deze straatschenders beschouwen als bondgenoten tegen de republiek. De oproerkraaiers hadden getracht voor bijgangers in de wanordelijkheden te betrekken, maar hierbij hadden zij zich vergist. Hopeloos verdeeld Frankrijk Robert Schuman heeft president Coty medegedeeld dat hij niet zal trachten een nieuwe regering te vor men. Hij verklaarde, dat het onmoge lijk voor hem zou zijn een nieuwe re gering te vormen zolang de politieke partijen zo bitter verdeeld zijn. Intussen begint het Franse publiek ongerust te worden over de positie van de frank, nu de regeringscrisis N.-Guinea-offensief In toenemende mate wordt er door Indonesische politici en jeugdleiders op aangedrongen om vergeldings maatregelen tegen Nederland te ne men, in het geval de pogingen van In donesië om in de Verenigde Naties een oplossing te bereiken voor het ge schil met Nederland over West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) opnieuw mochten mislukken. Zij spuien een ongebruikelijke stroom van eisen en verklaringen niet de strekking, dat de Nederlandse be drijven in Indonesië zullen moeten lijden, indien de „kwestie West-Irian in de Assemblée van de Ver. Naties niet op vreedzame wijze kan wor den opgelost". Dinsdag hebben, in een snelle op eenvolging, organisaties van verschil lende politieke richting verklaringen uitgegeven, waarin er bij de Indune- Siandkeetd aaai de gaande en kantende man sische regering op werd aangedron gen om in dat geval de Nederlandse bedrijven te confiskeren. Het parlementslid Sjech Djalalud- din stelde voor, een West-Irian-di- visie te vormen, „om de wereld te tonen dat het Indonesische volk be reid is het kolonialisme te bevech ten". Bijna alle partijen en groeperingen hebben hun instemming betuigd met de verklaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr Subandrio, voor de Assemblée van de Verenigde Naties, dat Indonesië mo gelijk een andere koers zal moeten gaan volgen, als de Verenigde Naties niet in staat zijn deze kwestie op te lossen. De minister lichtte niet nader toe, wat hij met een „andere koers" be doelde, doch verschillende parle mentsleden hebben intussen ver klaard, dat deze nieuwe koers zou moeten bestaan uit het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Nederland, het sluiten van di plomatieke vertegenwoordigingen in de landen, die zich in dit geschil de zijde van Nederland scharen, zo als Australië, België en Frankrijk, het confiskeren van de Nederlandse bedrijven in Indonesië en beperxin- gen op de transfer van winsten door Nederlandse bedrijven in Indonesië naar Nederland. .Maandag a.s. zal in de gehele ar chipel een „week voor de bevrij ding van West-Irian" worden ingezet, als onderdeel van een campagne op grote schaal „om de wereld de vast beslotenheid van het Indonesische volk om West-Irian terug te krijgen, duidelijk te maken". reeds drie weken duurt. Deze onge rustheid kwam maandag tot uiting in een stijging van de goudprijs op de markt te Parijs met ruim 4 pet tot het hoogste peil sedert meer dan 5 jaar. Volgens gewoonlijk goed ingelich te kringen wordt in het vertrouwe lijke rapport, dat Robert Schuman aan de Franse president heeft uitge bracht over de financiële situatie van het land duidelijk gemaakt, dat een verzwaring van de belasting druk niet kan worden vermeden en dat een buitenlandse lening noodza kelijk zal zijn, wil men voorkomen, dat de invoer van vitale goederen wordt onderbroken, hetgeen grote werkloosheid tengevolge zou hebben. In bankierskringen te Parijs ge looft men, dat binnenkort waar schijnlijk een verdere wijziging in de dollarwaarde van de frank nood zakelijk zal worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is een jaar geleden dat de Hongaarse vrijheidsstrijders de vlag met het Kossoeth-embleem hesen en vele Hongaren naar het westen vluchtten. In die woelige dagen werd het meer dan levensgrote Stalinbeeld van zijn voetstuk getrokken. Nog altijd staat de kale sokkel in Boedapest, maar men fluistert dat er misschien een Stalinbeeld op zal verrijzen. Onbestendig weer Bij de zuidpunt van Noorwegen lag vanmorgen het centrum van een van IJsland afkomstige depressie, aohter deze storing om stroomt po laire lucht via Engeland en de Noord zee naar onze streken. Door de on stabiele opbouw van deze lucht ont wikkelden zich vooral boven zee tal rijke buien, waarvan sommige ge paard gingen met hagel en onweer. Intussen is bij IJsland een nieuwe depressie verschenen, die nog in om vang toeneemt. Tussen deze depres- sie en die bij Noorwegen komt boven Engeland een gebied van hogere luchtdruk voor dat langzaam nader bij komt. Onder invloed daarvan neemt de buiïgheid weer af. Het regengebied van de nieuwe depres sie zal waarschijnlijk ons land niet voor het einde van de middag be reiken. weer geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. ENKELE OPKLARINGEN Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien, in hoofdzaak in de kustprovincies. Koudere nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Aanvankelijk r atige tot zwakke later matige tot vrij krachtige naa.- west of zuidwes. draaiende wind. Hoogwaterstanden 23 Okt. v.m. 2.55; n.rn. 3.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. geheel bew. onbew. onbew. onbew regenbui licht bew half bew zwaar bew licht bew regen geheel bew mist geheel bew. regen geheel bew geheel bew regen half bew. licht bew Korreltje Een gierigaard is nooit verlegen om een reden tot weigering.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1