S)e Koning Saoed als bemiddelaar tussen Turkije en Syrië r i Koning Saoed Turkije ontkent agressieve plannen „PRAWDA" GAAT DOOR MET BESCHULDIGINGEN Geen rouw in Boedapest £i nplon-expres in botsing Spoetnik zakt Bonn breekt officieel met Belgrado Vorstelijke handdruk voor kleine patiënt Amerika keek door Turks raam in Rusland Krassers toonden in Zandvoort hun goede wil Gevecht in Zuid-Celebes Mislukte recordpoging Prins Karim gekroond weer Korreltje MAANDAG 21 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14240 ALS „VREDES-DUIF" j Hoofdredacteur: L. C. J ROOZRN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 r: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Syrië en Turkije hebben een aanbod van koning Saoed van Saoedi-Ara- bië tot bemiddeling in de Turks-Syrische grenscrisis aanvaard, heeft de B.B.C. gisteravond in 'n nieuwsuitzending voor de televisie bekendgemaakt. De aanvaarding van het aanbod is volgens de Britse omroep door radio- Mekka meegedeeld. Afgevaardigden van Turkije en Syrië zullen binnen en kele dagen in Saoedi-Arabië aankomen. Koning Saoed is gisteren, na een bezoek van tien dagen aan Libanon, per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Volgens een gemeenschappelijke ver klaring zullen Saoedi-Arabië en Libanon een aanval op Syrië beschouwen als een aanval op henzelf. gezonden waarin het verzekert, niet GEEN AANVALSPLANNEN. van plan te zijn Syrië aan te vallen. President Bayar van Turkije heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië de verzekering gegeven, dat Turkije niet van plan is Syrië aan te vallen, is in Libanon vernomen. De president gaf deze verzekering in een antwoord op een boodschap van Saoed, waarin de koning verklaard zou hebben dat hij Syrië, als het aangevallen werd, zou helpen. Turkije heeft ook Egypte een nota De Hongaarse autoriteiten nemen uitgebreide maatregelen om te voor komen, dat de opstand van vorig jaar herdacht wordt. Uit alle winkels in Boedapest zijn zwarte dassen, rouwbanden en zwar te stoffen verdwenen. Mensen, die normaal zwarte kle ren dragen, of die in de rouw zijn, 'hebben de waarschuwing gekregen, dat zij woensdag als 'het een jaar geleden zal zijn dat de opstamd be gon beter iets anders kunnen dra gen om „misverstanden" te voorko men. Congierges van huizenblokken heb ben de vlaggen moeten inleveren. Voorts moeten zij aan de politie alle bijeenkomsten in hun blok, ook ver- jaarpartijtjes, melden. De Simplon-expres is in de nacht van zondag op maandag in Turks Thracie in botsing gekomen met een stoptrein. Naar verluidt zouden 25 personen om het leven zijn gekomen en 150 gewond. Volgens een ooggetuige, die met de eerste trein met gewonden vanoch tend in Istanbul aankwam, zou het aantal slachtoffers zelfs de honderd te boven gaan. De Simplon-expres was op weg naar Saloniki, toen hij in botsing kwam met een stoptrein, die van Edirne (het voormalige Adrianopel) op weg was naar Istanbul. Er is op dit traject slechts enkel spoor. Spoor wegfunctionarissen gaven als hun mening te kennen, dat de botsing het gevolg was van een misverstand tus sen twee stations. Het Turkse blad „Djoemhoryet" be schuldigt de Sow jet-Unie ervan, een aanzienlijke troepenmacht bij de Rus sisch—Turkse grens samen te trekken. Het blad is van mening, dat als de Ver. Naties de Turks-Syrische kwes tie behandelen ook „de gevaarlijke toestand aan d-ï Turks-Russische grens" ter sprake moet worden ge bracht. Het blad van de Russische rege ring, Izwestia, gaf gisteren te ken nen, dat de Sowjet-Unie misschien van atoomraketten gebruik zou ma ken in geval van een aanval op Syrië. Het Russische partijblad „Prawda" beweert, dat de Britse premier Mac- millan naar Washington gaat om met Amerika een geheim plan van agres sie tegen de Arabische staten uit te werken. „De Britten zijn blijkbaar van me ning, dat de tijd is gekomen om zich voor het Suez-avontuur te wreken," schrijft het blad. „In ruil voor de steun van Engeland aan de Ameri kaanse plannen hoopt Macmillan op Amerikaanse steun voor het Britse optreden in Jemen, Oman en aan de Perzische Golf". De kunstmaan en haar begeleidster, de laatste trap van de raket, verlie zen langzaam snelheid en hoogte. Dit maakte het Russische persagent schap Tass gisteren bekend. Het ver lies van snelheid gaat bij de raket sneller dan bij de Spoetnik. De radiozender van de kunstmaan werkt nog steeds normaal. De satel liet is thans 16 dagen in het wereld ruim en eerst thans zullen Amerika en Rusland enige gegevens uitwisse len. Dit deelde de Amerikaanse as-, tronoom Campbell mee. De kapitein van het Nederlandse s.s. „Gaasterland" heeft Spoetnik za terdagmiddag met het blote oog ge zien. Hij voer toen met zijn schip in de Golf van Bengalen. Spoorwegstaking in Frankrijk Het personeel van de Franse spoor wegen zal vrijdag 24 uur staken. De rooms-katholieke en communis, tische vakbonden hebben de staking afgekondigd uit protest tegen het trage verloop van de onderhandelin gen over de lonen. Het bestuur van het Franse chris telijke vakverbond heeft besloten, alle arbeiders in Frankrijk vrijdag tot grootscheepse betogingen bij wijze van waarschuwing aan de overheid en de werkgevers, op te roepen. In Washington heeft H.M. Koningin Elisabeth van Engeland o.m. een bezoek gebracht aan een groot kinder ziekenhuis. Deze foto laat zien hoe de vorstin op een van de zalen de hand drukte van een kleine patiënt, de zesjarige Leroy Gooding. „Vijandige daad" zegt Belgrado De Westduitse Bondsregering heeft zaterdag de diplomatieke betrekkin gen met Zuid-Slavië afgebroken, om dat volgens haar de erkenning van Oost-Duitsland door de Zuidslavische regering „een onvriendelijke daad is, die tegen de levensbelangen van het Duitse volk indruist". Frankrijk zal de West-Duitse belangen in Belgrado behartigen. Dr. von Brentano, de Wetduitse mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde zaterdag op een persconfe rentie, dat als de Bondsrepubliek slechts tegen de erkenning van Oost- Duitsland door Zuid-Slavië geprotes teerd zou hebben, dit beschouwd zou zijn als aanvaarding van de Russische "stelling, dat er twee Duitjse staten zijn en dat Duitsland niet door vrije verkiezingen, maar door onderhande lingen tussen deze twee staten ver enigd moet worden. De Zuidslavische regering heeft za terdagavond te Belgrado medege deeld, dat zij de West-Duitse beslis sing tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië als een „vijandige daad" beschouwt. In een speciale, door het Zuidslavi sche ministerie van buitenlandse za ken uitgegeven verklaring, wordt ge zegd, dat een „dergelijke eenzijdige en willekeurige daad niet gebruike lijk is de betrekkingen, die de lan den in vredestijd met elkaar onder houden". Verklaard wordt, dat West-Duits- land „druk op Zuid-Slavië uitoefent, teneinde de Zuidslavische politiek te beïnvloeden", hetgeen als een „on toelaatbare inmenging in de Zuidsla vische binnenlandse aangelegenhe den" wordt beschouwd. In een artikel in het zaterdagavond verschenen exemplaar van het offi ciële Zuidslavische dagblad „Borba" wordt de Westduitse beslissing, om de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië te verbreken, vergeleken met de „handelswijzen van het derde rijk" „Duitsland heeft Zuid-Slavië reeds tweemaal, namelijk in elk der beide wereldoorlogen, aangevallen. Nu is het de derde maal. Doch ook deze aanval op vrijheid en onafhankelijk heid van Zuid-Slavië zc.l worden af geslagen", aldus „Borba". Op uitnodiging van de burgemeester van Zandvoort, mr H. M. van Fenema, zijn zaterdag kinderen nit ver schillende plaatsen in Nederland naar de na de oorlog gebouwde watertoren te Zandvoort gekomen om daar hun namen uit te wissen, die zij tijdens bezoeken in de afgelopen jaren op de muren hadden gekrast. Na het schoonmaak-karwei, dat vermoedelijk door meerdere zal worden gevolgd, onthaalde de burgemeester zijn jeugdige gasten in een nabijgelegen restaurant. Deze foto laat zien hoe de burgemeester een van de gerecru- teerde „krassers" een handje hielp. Door middel van radar De Verenigde Staten hebben meer dan twee jaar lang de proeven met Russische raketten gevolgd door mid del van radar- en andere opparaten, die in Turkije stonden opgesteld, meldt het Amerikaanse weekblad Aviation Week. In diplomatieke kringen beschouwt men dit als een van de redenen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoog te zijn, Turkije onder militaire -en politieke druk hebben geplaatst, al dus het blad. De Amerikaanse geheime dienst die zich bezighoudt met raketten, be schikt over radarapparaten met een werkingsbereik van 1.600 kilometer. Deze apparaten stonden te Samsun aan de Zwarte Zeekust en werden door burgers bediend. Uit de waarnemingen blijkt, dat de Russen in 1956 zijn overgegaan van proeven met raketten op ongere gelde tijdstippen tot het lanceren van vijf raketten per maand. Dit zou er op duiden, dat de Russen typen be- Volgens een mededeling van de le- gervoorlichtingsdienst in Makassar, zijn tijdens een hevig gevecht tussen het leger en een bende van de „Da- rul Islam" in het onderdistrict Ken- dari, in Zuid-Celebes, vijftig op standelingen gedood. Dit gevecht had plaats nabij Kasi- poete. Aanvankelijk moest de daar gelegerde legerafdeling haar post prijs geven als gevolg van de grote overmacht van de aanvallende bende, die uit verschillende „bataljons" be stond en werd geleid dor Kahar Mu- zakkar, de bendeleider nummer één van Celebes. Het militaire commando in Makas sar zond onmiddellijk versterkingen naar Kendari, die erin slaagden Je aanvallers in wanorde terug te slaan. Een poging van de Amerikaanse vlieger Bill Wyatt, om met een een persoonsvliegtuigje zonder tussenlan ding van Galveston in Texas naar Ro me te vliegen, is geëindigd met een noodlanding op zee in Golf van Bis- caje. Wyatt kon gered worden door een Spaanse vissersboot, die hem aan boord en zijn vliegtuig op sleeptouw nam. In La Coruna, waar hij aan land gebracht werd, verklaarde Wyatt, dat hij op het laatste deel van zijn vlucht over de Atlantische Oceaan met stopn te kampen had gjhad. Er zette zich ijs af op de vleugel- van zijn toestel, waardoor Lij steeds meer hoogte ver loor. Zijn toestel kwam op circa 50 km uit de kust in zee neer, vlak bij de vissersboot „Virgen del Buen Con- sejo," die hem gered heeft. Wyatt wild-» met zijn vlucht van Galveston naar Rome, een afstand van ruim 9.000 km, het wereldrecord breken, dat de Amerikaan William Odom in 1949 had gevestigd met een solovlucht van Honoloeloe naar New Jersey, een afstand van bijna 8.000 km. Verder is volgens Aviation Week gebleken, dat de Russen tegen het einde van het vorige jaar begonnen zijn met het lanceren van intercon tinentale raketten, waarvan enkele een afstand van 6.500 kilometer zou den hebben bereikt. Op het gebied van deze raketten zouden de Russen nog twee of drie jaar van operationeel gebruik ver wijderd zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft zondag geen commen taar op dit bericht willen geven. Ruim 25.000 fleurig geklede Ismaili Mohammedanen verdrongen zich za terdag in het grote stadion van Dar es Salaam, de hoofdstad van Tan ganyika, om de inwijding mee te ma ken van de 49e Imam, de 21-jarige kleinzoon van de Aga Khan, prins Karim. De kleurige plechtigheid had plaats op een podium, overdekt met bloemen, in het midden van het sta dion. Daar zaten te midden van zijn familie de Begum en zijn ge scheiden ouders, prins Aly Khan en mevrouw Joan Bulier de jonge prins Karim. Achter hem zat de Britse ïinister van Koloniën, Len- neox-Boyd. Terwijl er een doodse stilte heer ste onder de duizenden toeschou wers, schreed een delegatie van Is- maili-leiders plechtig nader om de jonge Imam de eeuwenoude zegel ring om de vingers te doen, hem een rijk-geborduurd gewaad om te han gen en hem een met diamanten bezet zwaard en tulband te overhandigen. Twintig miljoen Ismaili's hadden met het overhandigen van deze attribu ten hst wereldlijke en geestelijke ge zag van prins Karim aanvaard. Verzoeningsmissie voor Schuman President Coty heeft zaterdagmid dag de volksrepubl'kein Robert Scha man belast met een .vczoeningsmis- sie". Hij zal probc-en een basis te vinden voor een regering die kan re kenen op een meerderheid in de Na tionale Vergadering. De 71-jarige Schuman, een vroege re premier en minister van buiten landse zaken, verklaarde zaterdag te genover verslaggevers: „Wij moeten binnen een week of tien dagen han delen". Hij zal een financieel nood- program opstellen. In de 400 kilometer ten noord-oos ten van Bagdad gelegen stad Soelei- mania zijn bijna vijftig huizen, waar van de fundamenten door overstro mingswater ondermijnd waren, inge stort. Hierbij zijn 32 personen om het leven gekomen en velen gewond. Het officiële Tsjecho-Slowaakse persbureau „Ceteka" meldt, dat in Slowakijk achttien personen zijn ge arresteerd, die ervan worden be schuldigd voor de Verenigde Staten te hebben gespioneerd. 'n werkelijk lage prU» ORIGINEEL MOHAIR JASSEN „de grote mode" 69.— PEVSEEL Haarlemmerstraat 175 Leiden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Enkele buien De depressie, die zondag bij IJs land was gelegen, verplaatst zich thans langzaam in de richting van Zuid-Noorwegen. Een regengebied van deze depressie bereikte in de afgelopen nacht ons land. Van zon dagavond tot maandagmorgen werd in het noorden van Nederland vrij veel regen afgetapt, in Den Helder 12, in Leeuwarden 10 en op Ter schelling 8 mm. Aan de achterkant van de depres sie tussen IJsland en Noorwegen stroomt thans koude lucht in de rich ting van de Britse eilanden. Deze lucht, waarin buien voorkomen, dringt morgen ook ons land binnen. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER Veranderlijke bewolking me', enkele buien. Iets kouder. Ma tige tot krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Hoogwaterstanden 22 Okt. v.m. 2.05; n.m. 2.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 10 C. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 12 regen 14 regen 13 .mist 10 zwaar bewolkt 14 mist 17 half bewolkt 14 half b.-wolkt 20 half bew. 13 mist 14 mist 9 mist 12 onbewolkt 14 regen 14 zwaar bew. 15 geh. bewolkt 11 geh. bewolkt 23 half bew. 22 Nooit is iemand slechter dan wan neer hJj zich als braaf voordoet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1