Aquaduct bij Nieuwe Wetering een primeur voor Nederland Tien jaar Leidse Jeugd Actie in Lakenhal gevierd Het was een weldaad, te kijken 2K Méér dan gouden bruiloft te Alphen aan den Rijn MAANDAG 21 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Waar nieuwe Rijksweg de Ringvaart kruist De aanleg van de Rijksweg 4a blijft onze aandacht boeien. Dit gigantische project, dat in 1960 klaar moet zijn, heeft vele interessante gedeelten. Niet in de laatste plaats kan men hiertoe rekenen het aquaduct in de kruising van de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder ten westen van de Braas- semermeer. Een primeur voor Nederland. Zoals bekend maakt de rijksweg 4a een verbinding tussen Ypenburg en Burgerveen, waar een aansluiting gevonden wordt met de Rijksweg Den HaagAmsterdam. Deze weg die ook langs Leiden voert heeft het voardeel, dat de automobilisten Den Haag kunnen mijden, wanneer zij van de belangrijkste zuid-noord- verbinding in west-Nederland gebruik maken. den, 220 meter tunnel zou men moe ten overdekken. Verlichting en ven tilatie zouden nodig zijn. De kosten verbonden aan het leg gen van een aquaduct bleken het laagst te zijn; zo verneemt de Nieuwe Rotterdamse Courant. Een gedeelte van de Ringvaart heeft men nu af gesloten, na een omlegging gemaakt te hebben het afgesloten gedeelte kan men gemakkelijk droog leggen door het water naar de Haarlemmer meer te lozen. Een onderzoek is door het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening ingesteld naar de mogelijkheden om de bouwput droog te houden, welke damwandschermen gebruikt moeten worden om het regime van he grondwater niet te verstoren. Men moet ook rekening houden met het handhaven van het polderpeil en het peil'van de Ringvaart komen te liggen zal men op dit ge deelte niet heien, maar wordt de ondersteuning gevonden door z.g. putten: dit zijn op elkaar geplaatste betonnen ringen, die worden inge graven, waarna de holle ruimte I wordt opgevuld met slappe specie of zand. Boven de fundering gaat men de vloer storten. Op de plaats Schepen varen door betonnen bak De Ringvaart ten noorden van Al kemade, leverde in deze verbinding een hindernis op. Hoe moest men, dit water passeren? Zoals uit publicaties in dit blad bekend is, heeft men be sloten een aquaduct aan te leggen. Foto's in dit blad hebben laten zien, dat men een „wegomlegging" voor het waterverkeer heeft gemaakt; ter plaatse wordt nu een betonnen pro fiel van de Ringvaart gemaakt, waar in de schepen óver het wegverkeer worden gevoerd. De weg duikt ónder het water door. Verschillende oplossingen. Het vraagstuk kon natuurlijk op verschillende wijzen opgelost wor den. Men had een brug of een tunnel aan kunnen leggen. Er waren echter bezwaren aan beide oplossingen ver bonden. Men heeft een origineler op lossing gevonden: de betonnen bak, waarover het scheepsverkeer voort gezet wordt, bleek niet alleen uit het oogpunt van de kosten het voor deligst, het was ook de aantrekke lijkste oplossing. Een brug heeft vele bezwaren. Er is een druk scheepvaart verkeer in de Ringvaart: het gemotoriseerde verkeer op de straks Zeer drukke rijksweg zou er te veel hinder van ondervonden hebben. Bovendien moet men in aanmerking nemen, dat de kruising zich bevindt in de directe omgeving van Kager- en Braassemer- meer. Veel zeilboten met hoge mas ten passeren geregeld het vaarwater. Ook een beweegbare brug zou in ieder geval zo hoog moeten liggen dat de schipper de mast niet zou be hoeven te strijken. Van automobilis ten in het westen van ons land kan men niet verwachten, dat zij water sport-minnend genoeg zijn om op het passeren van BM of Pampus te wach ten. De hoge ligging zou echter een zeer lange aanloop behoeven, het zou een kostbaar project worden. Hetzelfde geldt voor een verkeerstunnel; de grondslag ter plaatse is buitengewoon slecht. Men zou diep moeten graven, het aanloopstuk zou zeer lang wor- Het bestuur van de L.J.A. reci- pieert: v.l.n.r. rector L. P. M. Vester, de heer Th. Scholte, penningm. dr. P. L. Schoonheim (voorz.), de heer P. A. Harteveld, (gedeeltelijk zicht baar): de heer H. Zunderman (secr.), ds W. J. Hubeek en de heer A. Val- kenburgh. Wethouder J. C. v. Schaik feliciteert het bestuur. Uitvoering. De uitvoering van het werk ge beurt in etappes. De betonconstruc ties van het aquaduct en de verkeers- bak vormen een geheel. Maar los daarvan moet er veel graafwerk wor den verricht. Nadat het grondverzet is uitgevoerd gaat men beginnen met het heien van de fundering; beton nen palen, die tot in de draagkrach tige grondlaag geslagen moeten wor den. Dit is ongeveer 13 meter bene den het A.P. Daar het diepste punt van de verkeersbak onder het aqua duct op 9 meter beneden A.P. zal van de kanaalkruis komt een vloer plaat van beton te rusten aan de Noord- en Zuidzijde daarop de wan den van beton. Het aquaduct moet uiteraard waterdicht zijn, het zal daarom met asfalt worden afgesloten, waarover nog weer een beschermlaag wordt aangebracht Toch wordt er om de verkeersbak droog te houden nog gebruik gemaakt van een pomp- installatie. De aanloop-ritten aan beide zijden zullen ongeveer 150 me ter lang worden. Een moment van belang zal zijn er zal aan dit moment zeker offi ciële aandacht worden besteed als straks het aquaduct zich met water zal vullen en de omlegging wordt opgeruimd. Maar het zal wel 1959 worden vóór we zo ver zijn met de Rijksweg 4a. ■a, In het kasteel „Oud Wassenaar" te Wassenaar is zaterdag 19 oktober on der grote belangstelling een show van bont en juwelen gehouden, verzorgd door zes Brusselse huizen. De netto-opbrengst van deze show zal worden afgedragen aan het Koningin Wilhelmina Fonds. De foto laat zien hoe de laatste hand werd gelegd aan het toilet van de mannequin Lydia, die hier een Mexicaanse Ocelot-bontmantel (Iraagt van het model „Champs Elysee". Het collier is van goud, bezet met robijnen en briljanten. De heer C. Markman en mevr. H. J. MarkmanPouw, wonende aan de Raadhuisstraat 55 te Alphen aan den Rijn hopen op 7 november de dag te herdenken waarop zij 55 jaar gele den met elkaar in het huwelijk tra den. De heer Markman is 77 jaar, mevr. Markman een jaar jonger. Beiden ge nieten een goede gezondheid. Of schoon de heer Markman vanaf zijn vierde jaar een van zijn benen mist, belet hem dit niet om nog dagelijks met de fiets tochtjes te maken. Meer dan 50 jaar was hij een trou we klant van de veiling te Ter Aar, waar haj groente en fruit voor zijn grossierderij betrok. Het ging eerst met paard en wagen. Toen zijn enige zoon Gijs hem kwam assisteren in de zaak, werd een auto aangeschaft en junior reed. Het echtpaar heeft nog vijf dochters, voorts 24 klein kinderen en acht adhter-kleinkinde- ren. Eén van hun kinderen woont in Amsterdam, één te Nieuwveen, de rest te Alphen aan den Rijn. Voor zijn dagelijkse bezigheid verzorgt de heer Markman een honderdtal ko nijnen, welke hij omstreeks kerstmis voor de bout verkoopt. Hij vindt daarin zijn genoegen, maar of hij het lang zal blijven doen, kan hij niet zeggen. De heer Markman is van Ter Aar geboortig. Mevr. Markman komt van Hazerswoude. Zolang zij getrouwd zijn, wonen zij in Alphen aan den Rijn, want reeds dezelfde dag van hun huwelijk stond hun bedje hier gespreid met de zaak als grossier derij erbij. veel jongeren, die moeilijk te berei- noeg kan zijn. Wil het jeugdwerk ken zijn en daardoor niet in aan- succes hebben, dan zijn scholing van raking komen met culturele vormen het kader, gebouwen engeld van ontspanning, hoewel ook zij me- dringend nodig. Het gemeentebestuur de de toekomst van ons land be- dient zich dit wel bewust te zijn. Het Ook „ongrijpbare' jeugd moet gegrepen worden Veel verenigingen, organisaties en acties, die na de oorlog zijn opge richt komen de laatste tijd aan hun tweede lustrum toe. Het aantal her denkingen is legio en zaterdagmid dag heeft Leiden dan het feit ge vierd, dat de Leidse Jeugd Actie, een overkoepelend orgaan voor alle jeugd-organisaties in Leiden, haar eerste decennium heeft vólgemaakt. In de stemmige Grote Pers van de Lakenhal was een gemengd gezel schap bijeen, vele jeugdigen, die eigenlijk het middelpunt van deze feestviering zijn, maar ook vele no tabelen, die allen direct of indirect bij het werk van de L.J.A. zijn be trokken. 1 Bij de herdenkingsbijeenkomst en/of receptie waren onder meer aanwezig de deken van Leiden, de burgemeester, de wethouder Van Schaik, Jongeleen en Menken, kerkelijke autoriteiten, hoofden van dienst, directeuren van middel bare scholen, rectores van gymnasia en lycea, vertegenwoordigers van VVSL, LSC, jeugdverenigingen in en om Leiden. De voorzitter van de LJA, dr. P. L. Schoonheim, sprak een woord van welkom, waarna de rector-magnifi- cus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, de herdenkings rede uitsprak. I Prof. De Boer memoreerde de op richting van de LJA. In de oorlog werd reeds de basis voor de actie 1 gelegd. Nog tijdens de intocht der Canadezen, terwijl de NSB-burge- meester nog op zijn post was, nam de Leidse Jeugdhulp zijn intrek in het Stadhuis. Naast de hulpdienst zocjit men naar vormen, waarin de jeugd de bevrijding zou kunnen be leven. Het motto was: Geef de jeugd een nieuwe visie op een nieuwe tijd. In 1945 reeds werd het district Lei den van de Nederlandse Jeugdge meenschap opgericht, daaruit kwam de Leidse Jeugd Actie voort. Prof. De Boer bracht hulde aan de per sonen, die in de LJA werkzaam zijn. Ongrijpbare jeugd Zij hebben door hun vyerk het ver trouwen kunnen winnen van de plaatselijke overheid, die zich het belang van de jeugdzorg steeds meer bewust werd. Als zijn persoonlijke mening stelde spr., dat in de komen de 10 jaar vooral aandacht besteed dient te worden aan de zorg voor de ongrijpbare jeugd. Er zijn nog zo- palen. Entr i acte Voor en na deze rede was er een muzikaal intermezzo, dat werd ver zorgd door het trio Minjon, Jeugd- omroep afdeling Leiden, bestaande uit: Aya Snellen, fluit, Henk Mizée, viool, en Joop Stokkermans, piano. De uitvoering was een verrassing. Ondanks hun jeugdige leeftijd heb ben deze jeugdige solisten leer lingen van het Conservatorium een bewonderenswaardig zelfvertrou wen. Zij steunen op routine, maar ook op een aangeboren muzikaliteit. De stokvoering van de violist Henk Mizée is zelfbewust, vertrouwwek- kend; Aya Snellen bereikt een glan zende toon met haar .fluitspel. Haar spel is lieflijk en vrouwelijk. Joop Stokkermans is een voortreffelijk pianist, wij hebben van zijn talent in deze krant al meer mogen getuigen. Zijn pianospel is doorzichtig, vir tuoos en toch persoonlijk. Als trio speelden zij allereerst het adagio en allegro uit het trio in c kl.t. voor fluit, viool en piano van J. J. Quants, daarna het Moderator con espressio- ne uit de Sonta voor viool en piano in bes gr.t. van Luigi Boccherini (Mizée en Stokkermans) en tenslotte een suite voor fluit en piano .van Joop Stokkermans grave-capricio- nocturne-scherzo door Aya Snelle en Joop Stokkermans. De opvoering van dit eigen werk van de pianist was een première voor Leiden. Stokkermans heeft hier kor te impressies, bijna epigrammen, in muziek weergegeven. Hjj geeft er blijk van, dat hij een voortreffelijk leerling van het conservatorium was. Zijn kennis van harmonie en contra punt is zeer goed en hij heeft fan tasie. Wat de twee Minjonners brachten, was geen compositie met „rekenlineaal opgebouwd", men kon het werk modern noemen, maar de tonaliteit doet de oren geen geweld aan. Stokkermans presenteerde een schools, maar aantrekkelijk werkje, dat in veel opzichten aan Ravel doet denken. Overheid en jeugdwerk Wethouder J. C. van Schaik hield een toespraak over „Overheid en Een moment tijdens de eerste uit- Jeugdwerk" Hij legde er de nadrukvocri te Leiden van de suile v00r op, dat de bemoeiing van de over- heid voor de jeugdzorg, die aanvan- j fluit en piano van Joop Stokkermans, kelijk aarzelend was, niet intens ge- piano. moet minstens evenveel aandacht schenken aan de jeugdzorg als aan het onderwijs. RECEPTIE Velen drukten hierna het bestuur van de tien jaar oude LJA in de Papezalen de hand. In volgorde van binnenkomst wa ren dit onder meer de heren A. J. van der Pompe en De Jong van K. O., de heer J. Kouwenhoven na mens de Provinciale Jeugdraad, de heer J. v. d. Kloot namens de LMC, dr. J. Keuning namens het Rijks museum v. Volkenkunde, dr. P. C. Zwaan namens het museum voor mi neralogie en geologie, de heer Maks namens de Centr. Jeugdvorming te Delft, vertegenwoordigers van speel tuinverenigingen, van wie de voor zitter van de bond, de heer P. Flip- po, een voorzittershamer aanbood, de commisaris van politie, de heer J. Dreeuws, ir. A. van Driel namens de Leidse Ver. v. Industriëlen, mr. Ph. J. de Ruiter de Wildt, voorzitter van de Sociale Raad, een deputatie van de Mater Amabilisschool, de heer Th. M. Pley, namens de NRKM, verte genwoordigers van vele jeugdvereni gingen, de heer J. A. van Zonneveld, namens de politieke jongeren con- tactraad, de heer J. C. de Winter, namens de KAB, pater E. G. de Pon- ti o.f.m. namens het SFL, vertegen woordiging van het Rode Kruis, de heer J. Benjamin, van Pro Juventute de heer J. C. van Hameren, namens de padvindersjeugd van de Heren singelparochie, de heer P. J. W. van Adrichem, voorzitter van het r.-k. comité vakantiebezigheden, ds heer J. C. Koers, namens de Sportstich ting, de heer E. A. M. Pley, adjunct directeur dienst sociale zaker., na mens het SFR, pater Sweerts o.f.m. namens „In de Vrólijcke Arke", een vertegenwoordiging van het jeugd werk te Voorburg, de heer J. Voor- bach, chef van de gebouwendienst. De receptie was levendig en zeer goed bezocht. De belangstellenden konden kennis nemen van een kleine expositie, die aan de hand van kran tenknipsels, affiches, programma's etc. een overzicht gaf van 10 jaar Leidse Jeugd Activiteit.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10