S)e CcidieSoii^ant De Algemene Vergadering zal de Syrische klacht bespreken Mogelijk wordt rookgordijn weggeblazen Koning Saoed ving bot De maan - kleur van 1 Bonn besloot met Belgrado te breken Krachtenbundeling in de Navo KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN AJPINGRACHT 3 EN OMSTREKEN ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 49sf JAARGANG No. 14238 j krijgt er n j Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPÉNGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 POLITIEK DEBAT I. HET lag wel voor de hand, dat het algemeen politieke debat, dat jaar lijks aan de begrotingsbehandeling pleegt vooraf te gaan, niet tot zulke scherpe tegenstellingen en formule ringen zou leiden zoals dat anders het geval kan zijn. Daarvoor waren verschillende rede nen aanwezig. Het is het tweede zit tingsjaar van dit kabinet, dat zoals elk kabinet, vooral bij zijn eerste op treden stevig aan de tand wordt ge voeld en aan politieke critiek wordt onderworpen. Dat is verleden jaar ook gebeurd en toen reeds werd dit kabinet het etiket „Nood-kabinet- Drees" opgeplakt. Vroeg men zich nu vóór deze algemene beschouwingen af wat er eigenlijk voor actuele poli tieke vraagstukken lagen, dan had men zelfs moeite er enkele te vinden. De hele politiek wordt eigenlijk be heerst door de bestedingsbeperking en deze is bij de behandeling in dit voorjaar reeds uitgebreid uit de doe ken gedaan. Toen zijn ook de lijnen vastgesteld, waarnaar het beleid in de toekomst zou worden gericht. Die bestedingsbeperking is een ge volg geweest van de moeilijkheden, die wij doormaken wat betreft onze nationale economie en juist die moei lijkheden zijn ook weer een reden ge weest om bij deze politieke beschou wingen de zaken niet al te scherp te stellen, maar liever de handen ineen te slaan om deze moeilijkheden te boven te komen. Alleen de heer Bur ger, de fractievoorzitter van de P. v. d. A., meende deze gelegenheid weer eens te moeten aangrijpen om op zijn eigen, soms nogal wat onbesuisde, manier anderen de schuld te geven, dat wij een beetje in het moeras zijn geraakt. De P. v. d. A. had er natuur lijk altijd tegen gewaarschuwd; zij alleen had zich verzet tegen de be lastingverlagingen en tegen de over- investeringen in de bedrijven, waar door de expansie te snel zou zijn ge gaan, zodat er kapitaaltekort en ren testijging was ontstaan. Men kan dat laten voor wat het is, feit is, dat alles dit jaar zo'n beetje koek en ei was, dat men de regering maar liever de regering liet of zo als de heer Oud het uitdrukte: ik heb liever, dat minister Hofstra nu met deze moeilijkheden op zijn financiële stoel zit, dan ik. En ook prof. Komme was geneigd de regering een groter kans te geven dan verleden jaar, toen iedereen er eigenlijk van overtuigd was, dat dit kabinet zijn ministeriële leven van vier jaren wel niet zou halen. Prof. Romme herinnerde er immers aan, dat hij verleden jaar dit kabinet een „noodkabinet" had genoemd, maar dat dit niet behoefde te betékenen, dat het nu ook vier jaar lang een noodkabinet zou moeten blijven. Rede nen dus te over voor de heer Oud om te constateren, dat dit kabinet op ro zen zit. lyiEN zou dus zo zeggen: het werd geen politiek debat, maar deze conclusie is toch niet helemaal juist. Immers prof. Romme was nu ook weer niet bereid om dit kabinet in het tweede jaar nu maar zo voor de vuist weg de volle vier jaar te ge ven, indien niet aan bepaalde voor- waarden zou worden voldaan. Prof. Romme heeft namelijk in zijn redevoering ook de levensduur van I het kabinet ter sprake gebracht, toen hij constateerde, dat zijn fractie zich voorshands zou houden aan de opzet van de formatie d.w.z. dat men zich ook nu nog de volle vrijheid voor behoudt tegenover de daden van het kabinet. Hij zei dan wel te hopen, dat die daden zo zouden zijn, dat hij he,t ka binet de nodige tijdsruimte zou kun nen geven en dat betekent voor het kabinet nog een ruimte van drie jaar, maar dat die drie jaar toch wel wat erg veel waren om in nader on derling beraad te komen tot een al gemene, substantiële bijdrage voor de! oplossing van het structuurprobleem der vrijwillige besparing onder in schakeling van zo breed mogelijke la-1 gen der bevolking. Men kan het kor-i ter zeggen en wel: voor de oplossing van het probleem der bezitsvorming. Prof. Romme had er echter klaarblij kelijk behoefte aan dit aldus te om schreven om het belang van dit pro bleem als zijnde een structuurpro bleem den volke voor te stellen. Maar hoe dan ook, alles bij elkaar kwam het er dan toch maar op neer, dat, de K.V.P. de regering geen drie jaar meer wenst te geven om deze bezits vorming daadwerkelijk gestalte te doen aannemen. De regering zal dus eerder met plannen dienaangaande moeten komen, indien zij wenst, dat de K.V.P. haar de volle regeringspe riode zal laten. Reeds vroeger heeft Prof. Romme zich daarover in het openbaar uitge laten, maar nu heeft hij dan zonder omwegen gezegd waar het voor de K.V.P. op staat zonder zich natuur lijk aan een vastomlijnde tijd te bin den. Dr. Drees heeft in zijn antwooord getoond te begrijpen wat er op het spel staat en reeds enige maatrege len genoemd, welke de regering over weegt zoals de rentespaarbrieven. Maar hij schijnt ook begrepen te heb ben dat er méér moet komen. Maar ook met het voorbehoud van de bezitsvorming schijnt de positie van het kabinet toch wel sterker ge consolideerd te zijn. Ook dank zü de bestedingsbeperking. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft met 66 stemmen voor, geen tegen en één onthouding, besloten als punt van behandeling op haar agenda te plaatsen: „klacht over bedreiging van de Syrische veilig heid en de wereldvrede". De stemming werd niet door alle afgevaardigden bijgewoond. Na de stemming verklaarde voorzitter sir Leslie Munro (Nieuw-Zeeland) dat hij voorstelde de Algemene Vergadering volgende week op een ge schikte datum bijeen te roepen ter bespreking van de Syrische klacht. Daarna werd de bijeenkomst der Assemblée, die slechts twaalf minuten had geduurd, verdaagd. GEEN BEZWAAR. Van de zijde van het Turkse minis terie van buitenlandse zaken is vrij dag gezegd, dat Turkije niet gekant is tegen het Syrische verzoek om een commissie van de Verenigde Naties een onderzoek te laten instellen naar de toestand aan de grens tussen Tur kije en Syrië. DEBAT IN AGENDA-COMMISSIE. Voordat de Algemene Vergadering haar besluit nam, had de agendacom missie de Syrische klacht over „be dreiging door Turkije" in behande ling genomen. De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah Bitar, verklaarde voor de agendacommissie, dat er een „algemeen Turks plan" bestaat, dat een bedreiging vormt van Syrië's vei ligheid en onafhankelijkheid. De Turkse vertegenwoordiger Sei- ïoella Esin verklaarde dat zijn rege ring „volledige waarborgen heeft verstrekt voor de onschendbaarheid van het gebied van alle Arabische landen, waaronder Syrië", terwijl zjj ook „alle garanties heeft gegeven, dat Turkije een vreedzame politiek voert". „De tegen Turkije gerichte propa ganda en de valse beweringen over mijn land zjjn volkomen ongegrond", aldus Esin. De werkelijke gevaren voor de vre de in het Midden-Oosten worden ver borgen achter een rookgordijn. Dit rookgordijn is: het scheppen, door de Sowjet-Unie van een toestand van denkbeeldig gevaar, die dan wordt aangewend voor het uiten van be dreigingen jegens en pogingen tot vreesaanjaging van Turkije, een veel telijke vergroting van verwarring en spanning in het Midden-Oosten met de diepste bezorgdheid gade te slaan. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, zeide: „Een on derzoek door de Verenigde Naties zal de ongerijmdheid van de Sowjet-Rus sische beschuldigingen jegens Turkije en de Verenigde Staten aantonen. Ook zal hieruit blijken, wat de wer kelijke oorzaak van de spanning in dit gebied is. De Sowtjet-Russische beweringen zijn plompe en schande lijke beschuldigingen, waarvan er niet één kan worden bewezen". De Britse afgevaardigde Allan No ble verklaarde de goede trouw van de indieners van de klacht sterk te be twijfelen. GEEN ANIMO. Koning Saoed van Saoedi-Arabië en president Camille Chamoun van Libanon hebben het denkbeeld opge geven om zondag in Libanon een bij eenkomst van Arabische staatshoof den te beleggen. De officiële verklaring noemde geen reden voor het besluit. Goed in gelichte bronnen beweren, dat voor lopige besprekingen met andere Ara bische leiders niet veelbelovend wa ren geweest. Onbekende duikboten Schepen en vliegtuigen van de Canadese marine onderzoeken het zeegebied bij Newfoundland om on bekende duikboten op te sporen, die daar de afgelopen paar maanden waargenomen zouden zijn, zo heeft schout-bij-nacht Pullen, de bevel hebber van de Canadese marine aan de Atlantische kust, in Halifax be kendgemaakt. In Vancouver, aan de andere kant van Canada, meldde donderdag een krant, dat in de afgelopen drie weken twee Russische duikboten bij de kust van Brits Columbia zijn waargeno men. Een kleine ideeeen grote vinding In de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag houdt de Centrale Ideeën bus Commissie een tentoonstelling van ideeën, ingezonden door ambtenaren van departementen en daaronder ressorterende diensten en bedrijven. De tentoonstelling werd geopend door de oud-directeur generaal van de P.T.T. I dr L. Neher. Foto: Volgens een nieuw systeem, dat grote besparingen ople- vert worden van dr Neher vingerafdrukken genomen. Alleen op 't politieke vlak Volgens het West-Duitse persbu- bureau DPA heeft de West-Duitse re gering besloten, de diplomatieke be trekkingen met Zuid-Slavië te ver breken. Dit besluit zou de Zuidslavische re gering zaterdagochtend in een nota medegedeeld worden. Deze stap van de West-Duitse regering is het ant woord op de erkenning van Oost- Duitsland door Zuid-Slavië. De beslissing viel vrijdagmiddag in een onderhoud van bondskanselier Adenauer met de West-Duitse minis- kleinere buurstaat van Sowjet-Rus-1 ter van buitenlandse zaken, von land. Brentano. Aan dit onderhoud was des Elk vredelievend land ter wereld morgens een vergadering voorafge- behoort deze stelselmatige en opzet-1 gaan van de vertegenwoordigers van Maarschalk Tsjoekovj onder de grond de fracties in de Bondsdag. Hierin had von Brentano meegedeeld, dat de West-Duitse regering het afbreken van de betrekkingen noodzakelijk vindt, omdat alleen een protest bij Belgrado tot gevolg zou hebben, dat 25 tot 35 staten hef voorbeeld van Zuid-Slavië zouden volgen. De vrije democraten (liberalen) en de socia listen in de commissie protesteerden legen het voornemen van de rege ring. Uit welingelichte bron verluidt, dat het afbreken van de betrekkingen met Zuid-Slavië slechts op het poli tieke vlak zal geschieden en dat alle andere overeenkomsten met Zuid- Slavië waarschijnlijk onberoerd zul len blyven. De herstelbetalingen aan Zuid-Slavië bijv. zouden voortgang vinden. Wordt de maan rood? De Russische geleerde Alexandrow heeft in een artikel in de Izwestia, het blad van de Russische regering verklaard, dat mogelijk spoedig een natuurkundig station op de maan zal worden ingericht Alexandrow was voorts van me ning dat de wetenschappelijke resul taten, die de Russen hebben verkre gen, te danken zijn aan het feit dat de Sowjet-Unie de eerste plaats in de wereld inneemt voor wat de vor ming van specialisten betreft. In Rus land zijn op het ogenblik 265.000 spe- sialisten, aldus Alexandrow. Het Russische maanstation zou Mir- naja (vreedzaam) genoemd worden. Het Amerikaanse tijdschrift „Avia tion Weekly" schreef gisteren dat Russische geleerden wellicht zullen proberen vóór 7 november de 40e verjaardag van de Russische revolu tie een raket naar de maan te zen den. Die raket zou hel rood poeder op de maan moeten uitstrooien, dat met telescopen vanaf de aarde zichtbaar1 zou zijn. Een raketdeskundlige in Philadel-1 phia heeft een foto gemaakt van het j raket-deel, dat de Russische satelliet j begeleidt. Uit deze foto zou op te ma ken zijn, dat het raketdeel aan de voorkant een grote scheur vertoont, Waardoor het de vorm van een ho rizontale „y" heeft. Plan van Eisenhower President Eisenhower van de Ver. Staten is bezig een verstrekkend plan te ontwerpen voor een bunde ling van de wetenschappelijke kennis en scheppende vermogens die in de Navo-landen aanwezig zijn meldt Associated Press. Het plan is bedoeld als een ant woord op de Russische successen bij de ontwikkeling van nieuwe wapens en de kunstmaan. Het zal wellicht een der belang rijkste onderwerpen van gesprek vormen bij de komende besprekingen tussen Eisenhower en de Britse pre mier Mac-Millan. Het zou echter ge richt zijn op de bundeling vam de vermogens in alle vijftien landen der Noord Atlantische Verdrags Organi satie. Aangenomen mag worden dat zo'n plan zal moeten leiden tot een ver zoek om herziening van de Ameri kaanse wet die de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens regelt. Voègens deze wet is het namelijk niet toegestaan Engeland of enig ander land belangrijke atoomgegevens te verstrekken. NEDERLANDSE BISSCHOPPEN TE ROME. Hedenochtend om tien uur heeft Paus Pius XII op zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo de bisschop van Breda, mgr. dr Jos Baeten in audiën tie ontvangen. De H. Vader onderhield zich geruime tijd met zijn bezoeker en gaf ten slotte de bisschop en de gelovigen van Breda zijn Pauselijke zegen. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, die zijn bezoek ad-limi- na aan Rome wegens ziekte enige tijd had moeten uitstellen, bevindt zich eveneens te Rome. Hij is her stellende- GEEN AUDIëNTIE BIJ MGR. JANSEN. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent volgende week woensdag, 23 oktober, geen audiën- Pinay verslagen De conservatieve leider Pinay is vrijdagavond bij de stemming in de Franse Nationale Vergadering versla gen. Met 248 tegen 198 stemmen wei gerde men Pinay de investituur. Sinds de val van de laatste Franse regering, die van Bourges Maunoury, is Pinay reeds de derde, na Mollet en Pleven, die er niet in geslaagd is de nodige steun te krijgen voor de vorming van een nieuwe regering. Verwacht wordt, dat president Co- ty thans een leider van de Rooms Ka tholieke MRP zal verzoeken, een po ging te doen om de voornaamste par tijen tot elkaar te brengen. Men denkt, dat zijn keus zal vallen op Ro bert Schuman, die lange tijd minister van buitenlandse zaken is geweest en ook premier. De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren vijfling, Michèle Ghristofle, is vrijdag in een zieken huis overleden. Drie van de vij fling overleden bin nen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. De Russische minister van defensie, maarschalk Tsjoekow, die een acht daags bezoek aan Joegoslavië heeft gebracht, bezocht o.a. de beroemde Postumia grotten, die tot het einde van de tweede wereldoorlog tot Italië behoorden en bekend staan als een van de grootste natuurwonderen van Europa. In een dikke cape gehuld zat maarschalk Tsjoekow (links) naast de chef van de Joegoslavische generale staf, generaal Ljubo Vuckovic, in bet kleine ondergrondse „treintje" dat het gezelschap naar de grotten bracht, 1 De A - griep neemt (heus) af Meer dan 300 doden Blijkens een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid begint, na de opgave over de ontwikkeling van de a-griep nu een week geleden, volgens bij de ge neeskundige hoofdinspectie binnen gekomen berichten, de reeds toen ge constateerde lichte afname van het aantal influenzagevallen zich voor het gehele land duidelijker af te teke nen. Op sommige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afgelopen zijn van de epidemie. Deze daling valt ook waar te nemen in de zieken huisopname. Sedert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdin spectie bekend geworden sterfgeval len de 300 overschreden. Maar ook in het aantal sterfgevallen, dat uit de laatste dagen bekend wordt, is enige daling waar te nonen. IBRÊESTP. 173 TEL.235571 Wisselvallig weer Het weer in onze omgeving wordt nog steeds gekenmerkt door een gro te depressie-activiteit In de afge lopen nacht trok alweer een volgende depressie over de Noordzee. Aan de kust kwam daardoor opnieuw tijde lijk harde tot stormachtige wind. voor. Deze depressie trekt nu weer naar het oosten weg en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. Daardoor neemt de wind af. In de polaire lucht, waarin we ons de komende 24 uur ziullen bevinden, komen naast buien ook opklaringen voor. Bij IJsland is een nieuwe de pressie gearriveerd. Deze zal het weer in ons land morgen echter nog niet beïnvloeden. Oit nummer bestaat nit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) WISSELEND BEWOLKT. Enkele buien afgewisseld door opklaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Vannacht kou der, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- Hoogwaterstanden 20 Okt. v.m. 0.20; n.m. 12.50. 21 Okt. v.m. 1.20; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uiur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 9 C. OSLO regen 7 KOPENHAGEN geh. bew. 13 ABERDEEN onbewolkt 12 LONDEN zwaar bew. 15 AMSTERDAM geheel bew. 16 LUXEMBURG motregen 19 PARIJS re-gen 20 BORDEAUX regen 25 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE motregen 21 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFORT regen 20 MüNCHEN half bew. 21 ZURICH zwaar bew. 21 GENèVE licht bew. 22 LOCARNO mist 19 WENEN geh. bewolkt 18 INNSBRUCK licht bew. 19 ROME onbewolkt 25 AJACCIO half bew. 23 MALLQRCA half bew. 24 Korreltje Een inwoner van Moskou tot een verslaggever van de Nieuwe Rott. Courant: Wie de Eucharistie viert staat reeds hier en nu buiten tijd en ruimte, hy staat reeds midden in de ze wereld in de eeuwige heerlijkheid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1