Een dag van weemoed en vreugde voor Marken Aanwinsten van de Leidse brandweer op het kazerne-plein overgedragen nieuwtjes Utrechts Stedelijk Orkest bij Kunstkring Bloembollenstreek VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Om elf minuten over één zwaaide gistermiddag de grijper voor de laatste maal boven het gat in de dijk, die Marken met het vasteland zou verbinden. Lang zaam daalde de bak met klei, waarin de rood-wit- blauwe vlag was geplant. De burgemeester van Mar ken, de heer B. G. van Hout plaatste de driekleur in het sluitgat en reikte zijn ambtsgenoot van Broek in Waterland, de heer H. G. M. Boekhorst, die op het andere dijkeinde stond, de hand. De sirenes van de in de omgeving gemeerde sleepboten, vletten en jachten barsten los in een oorverdovend geloei. De honderden Markers, die op hun dijkhelft de voltooiing van het werk hadden gadegeslagen juich ten luidkeels. Het hoerageroep werd beantwoord door de Broek in Waterlanders, die zich aan de andere kant achter de afzetting verdrongen. „Het is een dag van vreugde en van weemoed voor Marken", zo had burgemeester Van Hout voor de plechtigheid in het Verenigingsgebouw op zijn Eiland gezegd. „De vreugde over het feit dat het laatste Zuiderzee-eiland thans met het vasteland is verbon den is echter het grootste. Van weemoed was alleen maar sprake, toen vele jaren geleden de vissersvloot werd geliquideerd". De dijk groeide zowel van de Noord-Hollandse kant als van het eiland Marken. Vorige maand was het werk reeds zover gevorderd, dat de zuidelijke toe gang tot de Gouwzee voor de scheepvaart moest wor den gesloten. Hoewel dit een nadeel is voor de scheepvaart op de route Amsterdam-Monnikendam- Volendam, wordt deze korte verbinding met de hoofdstad algemeen van groot belang geacht voor de eilandbewoners. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst nabij de Nespolder een beweegbare brug te bouwen, zodat de scheepvaart naar de Gouwzee kan worden her steld. Op de in aanleg zijnde dijk is een brede rijweg ontworpen, maar voordat deze voor het verkeer zal worden opengesteld moet eerst de aansluitende weg op het eiland worden voltooid. 1. Dit is het moment, warop de laatste hap kleileem met de Nederlandse driekleur op de plaats van de dijksluiting aankomt. De burgemeesters van Marken en Broek in Waterland stonden al ongeduldig te wachten, opdat zij de vlag in de gesloten dijk konden planten. 2. Burgemeester Van Hout en burgemeester Te Boek horst (rechts) planten de Nederlandse vlag op de plaats waar zojuist de dijk van de vaste wal naar Marken gesloten werd. 3. Met de vaderlandse driekleur in hun midden, op de plaats waar het gat gesloten werd juichen de bur gemeesters van Marken, de heer B. G. van Hout (links) en die van Broek in Waterland, de heer H. G. M. te Boekhorst naar de belangstellenden, die de dijksluiting donderdagmiddag bijwoonden. Vanmorgen om negen uur vond op de binnenplaats van de brandweer kazerne a'an de Langebrug te Leiden een korte plechtigheid plaats, waar bij een nieuwe nevel-tankwagen en een kraanwagen aan het gemeentebe stuur werden overgedragen, die bei de van nieuwigheid glimmende wa gens op zijn beurt weer aan de com mandant van de brandweer over droeg. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de burge meester, de wethouders Menken, v. d. Kwaak, Jongeleen en secertaris mr Bool; ook de commissaris van poli tie, de heer Dreews was aanwezig. De heer S. Hagedoorn, comman dant van Brandweer en B.B., gaf bij deze plechtigheid, waarbij ook het personeel van de brandweer tegen woordig was, eerst het woord aan de leverancier van de neveltankwagen, de heer M. L. Kronenburg, die dank te voor het vertrouwen, dat het ge meentebestuur in zijn firma heeft ge steld en de hoop uitsprak, dat de wagen nog veel bij oefening liever niet bij brand gebruikt zal wor den. De heer Hagedoorn voerde hierna het woord als leverancier van de kraanwagen; deze wagen immers is in eigen beheer gebouwd op een dumpchasis. De oude kraanwagen die veel en nuttig werk heeft verricht, was afgekeurd door de Rijksverkeers inspectie. Het personeel heeft het werk uitstekend verricht, in het bij zonder noemde de heer Hagedoorn in dit verband met werk van de brandmeester v. d. Kraan, wiens geesteskind deze wagen is. De burgemeester sprak van een blijde dag, waarop de stad Leiden twee nieuwe voertuigen voor de be strijding van brand rijker is gewor den. Hij herinnerde aan het nuttige werk, dat met de nevelspuit gedaan kon worden: in de Breestraat heeft de brandweer nog onlangs dank zij snel en vakbekwaam optreden, een tweede buskruitramp kunnen voor komen. Hij bracht het korps dank voor het moedige optreden bij deze tankbrand. Hij hoopte, dat de beide voertuigen goede diensten aan de brandweer verlenen en droeg ze over. De heer Hagedoorn richtte zich vervolgens na gedankt te hebben voor de vriendelijke woorden tot de manschappen, er op wijzend, dat de bestrijding van vuur met deze nieuwe neveltank wagen gemakkelij ker is geworden. De eerste klap is een daalder waard, en met deze ne velspuit kan men de brand inderdaad een doeltreffende „eerste klap" toe dienen. 80 Atmosfeer Wij vernamen nader, dat de tank auto gebouwd door de firma Kro nenburg op een Ford-chassis een pomp voor hoge en een voor lage druk bezit. De lage druk-pomp le- Na de overdracht werd een demon stratie gehouden, waarbij ook b. en w. zich van hun mistigste kant lieten zien. vert een gewone waterstraal van 2500 liter per minuut bij 8 atmos feer. De hoge-druk Plunjer-pomp heeft een capaciteit van 250 liter bij 40 tot 80 atmosfeer. De nevelspuit verspreid een fijne mist welke aan het vuur calorieën onttrekt en de brand voor zuurstof afsluit. Minder water is nodig waterschade! en de vuurhaard kan men zeer dicht benaderen met de nevelpistolen. De kraanwagen heeft een hef-ver- mogen van 10 ton kan in alle rich tingen heffen bezit een lierkabel, van 60 meter hetgeen van pas kan komen indien een auto te water is geraakt en beschikt over vele on derdelen die bij mogelijke compli catie van pas kunnen komen. Alle onderdelen worden van één plaats uit bediend. BIOSCOPEN Casino: „Mannen in het wit", strikt volwassenen. (Donderdag: „Famfam la TuUpe", volwas senen). Lido: „De halfbloed van Saigon", 14 jaar. Luxor: „Geef me 'n kans", 18 jaar. Trianon: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar. Rex: „Rit in de nacht", 14 jaar. Marathon- De tipgevers dingen bodendien mee in onze niéuws-marathon, waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een prjjs van 25, van 10 en van 5 galden beschikbaar wordt gesteld. Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. BAKKER (BIJNA) AANGEBRAND. Dat bakkers goed tegen de warm te kunnen, is gisterenmiddag wel ge bleken. Een bakker met een motorbakfiets, De kraanwagen door eigen personeel gebouwd. Dannielle Dechenne, pianiste van groot talent Donderdagavond gaf in de grote zaal van Treslong te Hilegom onder aus piciën van de Stichting „Kunstkring" voor de Bloembollenstreek, het Utrechts Stedelijk Orkest onder lei ding van Paul Hupperts een concert waarop werden uitgevoerd een drie tal werken van J. Chr. Bach, Franz Liszt en Johannes Brams. Aan dit kunstkringconcert, het eerste in het seizoen, werkte als soliste de jonge Franse pianiste Danielle Dechenne die komende uit de richting Oegstgeest en gaande naar Leiden, rookte rustig een sigaret. Aangezien deze nog al duur zijn en hij er graag 2 maal mee wilde doen, maakte hij zijn sigaret op de helft uit om er later nogmaals van te genieten. Hij stak dartoe het stukje sigaret in zij jaszakje en tuf te gemoedelijk verder. Langzamer hand kwam hij tot de ontdekking, dat zijn hart warm werd, wat zelfs bij bakkers een ongewoon verschijn sel is. De bakker kreeg het echter zó warm, dat hij afstapte en tot de ontdekking kwam. dat hij in brand stond. Het stukje sigaret was door jas en overhemd heengebrand. Een voorbijganger, die de bakker inhaalde dacht dat hij met een laag- vliegende straaljager te doen had, zó veel rook liet de bakkerna. Gelukkig liep alles nog goed af, doordat de bakker zelf de brand kon blussen. Ingezonden door: J. UPHOFF, Roemer Visserstraat 21, Leiden zich, ondanks haar jeugd, zij is pas 21 jaar, ontpopte tot een muzikante van uitzonderlijke begaafdheid. Zij speelde het zware Concert voor piano en orkest nr. 2 in A van Franz Liszt met een bravour en een tem perament die het effectvolle werk van de grote Hongaar volledig tot zijn recht deed komen. In prachtige har monie met het USO onder Hupperts gevoelige, over het algemeen rusti ge leiding, kwam zij tot een zeer gave verklanking vooral in de enkele in niger passages die de componist tus sen de grote effecten heeft geweven. Danielle Dechenne (de naam zelf is reeds muziek!) is voor het grote publiek nog een onbekende. Zij maak te haar debuut in Nederland met het Radio Philharmonisch Orkest en won, met hetzelfde werk overigens, op een internationaal pianistenconcours te Genève de Prix d'Excellence. Zy is naar ons gevoelen reeds thans op een hoogte gekomen die weinigen op die leeftijd ooit hebben bereikt. Haar spel wordt nu reeds gekenmerkt door 'n bloeiende rijpheid en als de virtuo siteit dit uitzonderlijke talent „wat met rust wil laten" schijnt zij ons voorbestemd een der groten te wor den waarvan de muziekwereld nog veel mag verwachten. Het USO heeft het concert geopend met de Symphonie in Es gr. t. opus 18 van Johann Christian Bach (1735 1762). Deze loot van de grote bach- familie was de jongste zoon van Jo hann Sebastian. De gespeelde sinfo- nia kenmerkt zich door een hartelijke, licht aanspreekbare muzikalteit met o.m. fraaie passages van de altviolen. Het dikwijls herhaalde, iets gescan deerde Leitmotiv is zeer melodieus en grote effectverschillen kent deze symphonie niet. Na de pauze vertolkte het orkest de Tweede Symphonie in D gr. van Joh. Brahms waarin vooral in de meer pastorale gedeelten een grote klank schoonheid te bewonderen viel. Hup perts voerde hier de muzikanten tot een hoogte die de wat vreemde schoonheid van deze Brahmsmuziek alle recht deed wedervaren. Het publiek was opgetogen en riep soliste en dirigent enkele malen te rug. W. PRINS. N00RDWIJKERH0UT Nhaplavis vergaderde Gister avond hield de vereniging van Aqua rium en Terrariumhouders Nhapla vis haar tweede bijeenkomst in het nieuwe seizoen in de feestzaal van St. Bavo. De voorzitter, de heer de Jong, opende de bijeenkomst en heette in het bijzonder welkom de heer Bak ker uit Amsterdam. Aan de aanwezigen werd gepre senteerd een lezing van de heer A. de Haan „Melodie in kleur" opgeno men op de geluidsband en omlijst met goede muziek. De lezing was geïllustreerd met 135 kleurendia's van de heer C. van Raam. Beide heren zijn leden van de Pro gressieve Aquariumvereniging te Amsterdam. Schitterende opnamen werden vertoond van exotische planten en dieren, van bewoners van terrarium en aquarium. Bij het vertoonde werd tekst en uitleg gegeven en nuttige wenken over de inrichting van het aquarium, de beplanting en de vis sen zelf. Kleaterbureau Op dinsdag, 22 oktober a.s. zal géén kleuterbureau worden gehouden. De eerstvolgende zitting van dit bureau zal zijn op 29 oktober 1957.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7