S)e £cidóe(2oii/fcci/nt KrOCStSjef meeilf S0Ci3liSten koningin opent Canadees parlement mee te kunnen krijgen De Egyptische troepen in Syrië Een probeersel van Kroestsjef Schrijven aan Europese socialistische partijen Zu'eZ" aanvragen van ee,? gesprS eïï Griep neemt nog' niet af I Dat had de winkelier nog niet Antilliaanse Staten keuren lening goed Minder bestendig weer WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14235 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF.N BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25591 en 20015; Adver Icnties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 EUROPESE VERDRAGEN II. NA DE MEER practische uiteenzet ting in ons eerste artikel, moet men dan constateren, dat er een nieu we en zeer forse stap is gezet op de weg naar de Europese eenmaking. Wij weten het nu: wil dit slagen, dan zal men zijn nationaal egoïsme indien men het zo mag noemen wat aan banden moeten leggen. Be ter gezegd: men kan de offers, die wij zullen moeten brengen beter zien als een investering voor de toekomst van Europa. Er moeten barrières worden opgeruimd en dat kost altijd geld. Het gaat hier dus niet alleen om een doctrinaire idee of een nog maar vaag idealisme. Het gaat om het ver werkelijken van een dringende nood zakelijkheid. De intensievere samenwerking, de verdieping en stabilisering van de economische, sociale en technische sa menwerking zal moeten leiden tot nieuwe en stabiele vormen van poli tieke samenwerking, welke Europa in staat zullen stellen met grotere eens gezindheid te reageren op druk van buiten. Wij hebben dezer dagen hierover een smakelijk artikel gelezen dat we kelijks, naar bekend, door een voor aanstaand staatsman in een dagblad wordt geschreven. Hij liet in dat arti kel, geschreven na aanneming van de Europese verdragen, o.a. een Griek optreden, die de debatten over deze verdragen in de Tweede Kamer zou hebben gevolgd. Deze „Griek" heeft dan de redevoering van de heer Wel ter gevolgd, die een prachtige les van staatsmanswijsheid weggaf aan prof. Gerbrandy. De laatste had zich tegen deze verdragen gekeerd, omdat voor hem de nationale alleenzeggenschap en dan het liefst een calvinistische nu een eenmaal een sacraal dogma is. De „Griek" sprak dan aldus: Ik ben het met de heer Weiter eens. Hij heeft gesproken als een klassiek redenaar. Als het niet pedant klinkt: uit zijn mond klonk Griekse staatkundige wijsheid en zin voor realiteit". De man moet aan Pericles hebben ge dacht, wiens woorden nu nog in de muur van het parlement van Athene zijn gebeiteld. „Ook mijn land is de bakermat geweest voor een grote we reldomvattende beschaving, ook mijn volk heeft in zijn oudheid zijn stem pel gedrukt op het geestesleven van de toen moderne wereld, ook Grie kenland was eens de schakel tussen Oost en West. Wij zijn gegaan door oceanen van teleurstellingen, maar wij hebben met olympische rust ons neergelegd bij feitelijke ontwikkelin gen, die wij niet meer in de hand hadden. Ook Griekenland is juist als Nederland een kleine mogendheid ge worden. Maar onze geest en ons ka rakter zijn niet gebroken en zelfs niet beschadigd. Wij hebben opnieuw een plaats veroverd op de wijde we reld van zeeën en continenten. Wij hervonden onze vrijheid en onafhan kelijkheid door een plaats te verove ren in een wereld, die geen grenzen meer kent. Daarom wens ik U Nederlanders geluk met het veroveren van het in zicht, dat een klein land de moed moet hebben grot' risico's te aanvaar den in het bewustzijn, dat de kracht van de kwaliteit het altijd winnen zal van de schijnbare macht van wat zich groot acht". DE VRAAG IS NTJ of deze verdra gen ook uit een oogpunt van recht aanvaardbaar zijn. Wij verwerpen ge lukkig de dictatoriale idee dat „Recht ist, was dem Volke nützt": Recht is recht en een overeenkomst, die niet op recht is gebaseerd, is de doodsteek voor een volk. De heer van Rijckevorsel heeft zich juridisch bezwaard getoond, toen hij zeide, dat een verdrag, waarvan men. de complicaties en de gevolgen nog niet kan overzien, onherroepelijk en onopzegbaar zou zijn. Met een kunstmatige dwang, zo re deneerde hij, maakt men nog geen Europese geest en het parlement geeft nu bevoegdheden prijs zonder dat deze terugkomen in het Europese vlak. Dat betekent dus, dat hij bezwaar maakt tegen het afstaan van een stuk souvereiniteit. Maar de zaak ligt nu eenmaal zo, dat in de huidige politieke en econo mische situatie dat stuk souvereini teit al lang niet meer werkt Men kan het dus niet meer tot gelding bren gen. En als men dat niet kan, dan be hoort het eenvoudig te verdwijnen, dan heeft het zijn tijd overleefd. Dan moet er iets anders voor in de plaats komen, omdat men anders in een va cuum komt te verkeren, dat steriel en dodend is, maar waaraan men al leen vast houdt, omdat het historisch is. Dan streeft men naar een museum, waarin men verwijlt met sehnsueht naar het verleden, maar dat buiten de herinnering niets oplevert voor de toekomst. De staatsrechtelijke leegte, die dan is ontstaan zal men moeten opvullen met een souvereiniteit op een ander niveau, omdat zij nationaal niet meer blijkt te kunnen bestaan. Hiermee is niet gezegd, dat met de aanvaarding van dit verdrag nu alles in kannen en kruiken is. Het is nog maar een theoretische werkelijkheid en er zal nog veel staatsmanswijsheid en er zullen ook nog veel offers no dig zijn om hiervan een practische werkelijkheid te maken. Maar als dat niet zou lukken, dan moge God het oude Europa bescher men. Beschuldiging aan het adres van Amerika De Europese socialistische partijen, waaronder ook de Nederlandse Partij van de Arbeid, hebben een brief van partijsecretaris Kroestsjef van de Sowjet-Unie ontvangen. Kroestsjef dringt er bij de socialisten op aan er naar te streven de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten te verzekeren. Kroestsjef beschuldigt de Ver. Staten er van dat zij Turkije er toe aan zetten, Syrië aan te vallen. DE BRIEF AAN DE P. v. d. A. I ANTWOORD DER DENEN. De Britse Labourpartij heeft be sloten op de brief van Kroestsjef nog niet dadelijk te antwoorden. Zij heeft de ontvangst bevestigd en eraan toe gevoegd, dat indien de Sowjet-Unie meent dat de spanning aan de Turks- Syrische grens verontrustend is, zij de V. N. hiervan in kennis behoort te stellen. Postzakken voor Nieuw- Zeeland geplunderd Men heeft ontdekt, dat zakken met post bestemd voor NTeuw-Zeeland, geplunderd zijn aan boord van het I De Deense socialistische partij Britse schip „Ceramic", dat maandag De brief die Kroestsjef namens zijn heeft op gelijkluidende brief ge- j in Auckland is aangekomen. partijbestuur aan de heer E. Ver- antwoord, dat de Deense socialisten Blijkens een mededeling van de j meer, voorzitter van de Partij van de tegen alle agressie zijn. Daarom heb-1 pprp Auckland heeft men met zijn Arbeid, heeft gezonden, luidt: I lïïd KorMd"^Ïrite-FMM icS VingerS 2! Pakken gezeten z,uia norea, ae urus r ranse actie en ongeveer 80 pakketten, die voor „Wij nodigen allen wie de vredeïegf_n EgyP.te en «et Sowjet-ingrijpen grootste deel Kerstgeschenken aan het hart gaat, uit krachtig het J? Hongarije veroorideeld. Volgens de ^vatten, geopend. Het schijnt, dat gebruik van geweld als middel voor Deense partij moeten de Ver. Naties zakken geplunderd zijn vóór het oplossing van bestaande vraagstuk- nauwlettend toezien en tamhton ver- uit Londen vertrok. „L nT'^t; Midden'; De plunderaars hebben ook uit De Noorse socialistische partij Londen verzonden pakketten ge- heeft besloten de brief aan de rege- opend, die afkomstig zijn uit Neder- ring door te zenden. land. Koningin Elizabeth glimlachte en prins Philip keek ernstig, toen zij te Ottawa in een open staatsierijtuig naar het parlementsgebouw reden, waar de vorstin de zitting van het parlement zou openen. ken te veroordelen en wij nodigen hen uit niet toe te staan dat de vrede in het Midden-Oosten verstoord wordt. Vorig jaar heeft het voorbeeld van Suez bewezen, dat de vredes- krachten, als zij zich verenigen, het kunnen en moeten winnen van de agressieve en oorlogszuchtige krach ten". ,.Het centrale comité van de Sow- jet-communistische partij verklaart zich van zijn kant bereid aandachtig overwegingen en eventuele voorstel len van het bestuur der Nederlandse Partij van de Arbeid aangaande kwesties die verbonden zijn met het verzekeren van de vrede en de vei ligheid in het Midden-Oosten, te be studeren". AANVARING OP ZEE. Prestige strijd van president Nasser Een woordvoerder van de Egyp tische ambassade in Ankara ver klaarde dinsdag, dat als de Verenig de Staten hun militaire, politieke en tï i'm* i m t economische druk op het Midden-1 geroepen om geduld te oefenen na De griepepidemie in Europa schijnt nog niet in hevigheid af te nemen. Zo is in Londen deze week een kwart van alle schoolgaande kinderen thuis gebleven en één van elke tien onder wijskrachten. Van de Parijse politie macht (15.000 man) ligt een kleine duizend man ziek. Het Belgische s.s. „Flandres" is tegen een Turkse aanval tische troepen naar Syrië niet be- Sowjetblok" zal vallen, doeld is als verdedigingsmaatregel De Russische vice.preroier Miko vanmorgen vier mijl ten zuiden van het lichtschip „East Goodwin" in uanvaring gekomen met het Libe riaanse schip „Trader". Eén der op varenden van de Flandres is aan daarbij opgelopen verwondingen overleden. De Franse sleepboot „Jean Bart" niemand schijnt te geloven maar heeft de „Flandres" op sleeptouw tussen Nasser en koning Saoed van genomen naar Duinkerken. Saoedi-Arabië. staat dat „Syrië in handen van het j groot aantal telefonistes ligt met griep te bed. In Oostenrijk overweegt men om alle scholen te sluiten ten jan heeft dinsdag op een ontvangst einde verdere verspreiding van de ^ei°VeJl„M van de ambassade van Afghanistan j griep tegen te gaan. Het keukenper- als een poging van president Nasser jn Moskou het 2en(jen van Egypti- soneel van Praagse restaurants draagt -he troepen naar Syrië toegejuicht, driemaal met ontsmet water afgewas sen. In de Zuidduitse stad München is het aantal griepgevallen in één week van 82.000 tot 187.000 toegeno de Arabische werelddat hem laatste tijd scheen te ontglippen, weer vaster in handen te krijgen. omdat dit een geval van „broeder lijke hulp" was. De Syrische ambassadeur Janal el Het Libanese blad „Oriënt" meent, Qin Zei, dat de Egyptische troepen- dat er een prestigestrijd gaande is zending niet bedoeld is als een drei- De heer Leiand Bryan uit Highland in de Amerikaanse staat Michigan wachtte reeds lang op een combinatie van auto en vliegtuig, maar de in dustrie stelde iets dergelijks nog niet in het vooruitzicht. Dit was voor hem reden om zelf een „vliegende auto" te gaan bouwen. Zo ontstond een een persoons voertuig dat met een snelheid van ongeveer 100 kilometer p.u. langs de weg rijdt, in 10 minuten kan worden omgebouwd tot vliegtuig en zich dan met een snelheid van ruim 150 km p.u. door het luchtruim begeeft. De heer Bryan schat, dat de bouw van zijn „vliegende auto" hem een kleine vierduizend gulden heeft gekost. Foto's (v.oju.b.): over de weg gaat de heer Bryan naar de dichtstbijzijnde startplaats, waar hij binnen 10 minuten zijn auto heeft omgebouwd tot vliegtuig. De autoriteiten hebben Bryan een doorlopende vergunning versteekt waarmee hij in een actie-radius van 40 km. mag vliegen. Voor grotere trips heeft hij een aparte vergunning nodig. gement gericht tegen enig land in het bijzonder. Turks schrijven aan Hammarskjoeld In een brief aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de Verenig de Naties heeft de Turkse ambas sadeur Seyfullah Esin dinsdag ge zegd, dat Syrië de laatste tijd een politiek volgt, die geheel parallel loopt met die van de Sowjet-Unie. Volgens het schrijven heeft Tur kije gegronde redenen om bezorgd te zijn over de jongste ontwikkelin men. In Belgrado zijn de afgelopen maand 30 scholen tijdelijk gesloten geweest. Amerika niet gelukkig met z'n raketten KOOKPANNEN van 14 tot en met 26 cm Inhoud van VU L. tot 7V» L SOLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het leven Advertentie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een nieuwe Amerikaanse raket, j „Talos" genaamd, die dinsdag op het proefterrein White Sands voor het AV-/E/ eerst "beproefd is, is neergestort zonder haar doel te hebben bereikt. De raket gen in Syrië. Het brandmerkt de ecn hooste van slechts 1200 De „Talos" was juist door de Ame rikaanse marine aan het leger overge dragen, hetgeen met een plechtigheid gepaard ging. Er zouden twee proeven genomen worden met de „Talos". De eerste ra- kèt was afgevuurd op een bommen werper van het type B-17, die zes duizend meter hoog vloog en veertig kilometer van de afgevuurde raket verwijderd was. De raket begon op 'n hoogte van 1200 meter van richting te veranderen en stortte later neer. Een proef met een tweede raket werd toen afgelast. De „Talos" kan van een „atoom kop" voorzien worden. Syrische klachten over Turkse troe penverplaatsingen als „volkomen vals". Syrië, aldus de brief, voert een propagandacampagne ter ondersteu ning van eerder afgelegde verklarin gen van de regering der Sowjet- TTnie ten behoeve van Syrië. VOORSTEL VAN KONING SAOED Volgens het Libanese blad „l'Ori- ent" zou koning Saoed van Saoedi- Arabië de Syrische regering hebben voorgesteld Saoedi-Arabische troe pen naar Syrië te zenden. De Syrische regering heeft hier over nog geen beslissing genomen, aldus het blad. Eilandstaat van Curasao gelaakt De Staten der Nederlandse Antillen hebben dinsdag de ontwerp-lands- verordening inzake de geldlening met Nederlandse garantie met 14 togen 6 stemmen goedgekeurd, na een verga dering die ruim negen en een half uur met een korte onderbreking heeft geduurd. Tegen stemden de Nationale Volkspartij en de KVP. De tegenstemmers voerden als hoofdbezwaren aan: de onvolledige toelichting, overhaasting en samen koppeling van Arubaanse en Cura- gaose leningen. Aan het eind van de vergadering werd een door de heer H. L. Braam (Democratische Partij Zoals bekend is, betreft de lening een bedrag van 10 miljoen dollar, waarvan 4 miljoen voor Curagao en 6 miljoen voor Aruba bestemd is. De eilandsraad van Aruba keurde het ontwerp voor de lening goed, de eilandsraad van Curagao had het ver worpen. motie aangenomen, waarin het af wijzend besluit van de Eilandsraad van Curagao gelaakt werd. De Sta ten besloten een telegram te zenden aan de Staten-Generaal, de Neder landse regering en de gevolmachtigd minister Lampe. Dit telegram luidt: De Staten van de Nederlandse Antil len maken gaarne gebruik van de geboden mogelijkheid tot financiering met behulp van Nederland. De rege ring van de Ned. Antillen is ver zocht, in het belang van het eiland gebied Curagao nogmaals hieromtrent overleg te plegen. Ook in de afgelopen nacht is weer op vele plaatsen in ons land mist ontstaan. Het rustige weer is nu ech ter ten einde, omdat het hogedruk- gebied boven het vasteland van Euro- ingediende Pa zich voortdurend verder naar het AJAOCIO oosten terugtrekt. De fronten van een diepe depres sie bij IJsland naderen over de Brit se eilanden ons land en zullen van- ROME nacht met regen passeren. Na de frontpassage zullen mórgen opkla ringen voorkomen. Westelijke winden zullen polaire lucht aanvoeren, waar in de temperaturen in de middag niet boven de 15 graden ziullen zijn. Door de nu optredende weersontwikkeling wordt de baan naar West-Europa ook voor volgende oceaandepressies vrij gemaakt, zodat het weer minder bestendig wordt. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MORGEN OPKLARINGEN Vanavond en vannacht frontpas sage met regen. Morgen overdag opklaringen en overwegend droog weer. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Temperaturen vannacht omstreeks 8 graden, morgenmid dag omstreeks 13 graden. Hoogwaterstanden 17 Okt. v.m. 8.50; n.m. 9.25. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK weer temp. regen 9 C. zwaar bew. 7 onbew. 10 geheel bew. 13 motregen 17 mist 16 mist 15 mist 12 onbew. 22 mist 21 licht bew. 22 geheel bew. 11 mist 14 geheel bew. 11 geheel bew. 13 geheel bew. 14 half bew. 20 mist 17 geheel bew. 18 onbew. 26 licht bew. 24 Korreltje Een klein gezin lijkt mooier dan het is. Een groot gezin is mooier dan het lijkt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1