S)e CddóeSoii/fccmt Heeft de „SPOETNIK" een foto-installatie? Spoetnik-foto's Wat deskundigen allemaal beweren Hopeloze pogingen om tot ontwapening te komen Mondschein-sonate van Ike en Nikita En dit is dan no.3 Helikopter redt bergbeklimmer Atoomreactor liep gloeiend heet Dit is nu de Spoeknik De internationale politiemacht Koudere nacht r Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. ZATERDAG 12 OCTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14232 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 ponnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 NEDERLAND EN CURAQAO Er heeft in de Tweede Kamer en kele dagen geleden een merk waardige zaak plaats gehad. Op de agenda stond een wetsont werp, dat de garantie van een lening tot een bedrag van 38 millioen in hield voor de Antillen ten behoeve van allerlei opbouwprojecten op de eilanden aldaar. Zoals men weet, zijn die eilanden volkomen afhan kelijk van de olieraffinaderijen en regeren is vooruitzien men wil toch ook wel bronnen van inkomsten hebben buiten de olie. Vandaar die lening voor nieuwe objecten. De Antillen zijn in een groot Rijks verband met Nederland verbonden, dus is het begrijpelijk, dat men bij Nederland heeft aangeklopt om een lening. Het resultaat is geweest de garantie voor een lening, zodat de regering van de Antillen in het bui tenland een lening zou kunnen aan gaan ten behoeve van de opbouw programma's der verschillende eilan den van dat gebied. Deze garantie door de Nederlandse regering was voorbereid door be sprekingen met èen delegatie uit de Antillen, waarin leden van de Eilandsraad van Curagao en van Aruba zitting hadden, die ook die leden hadden aangewezen. De dele gatie, die hier de besprekingen voerde stond onder leiding van de minister van financiën, Irausquin, omdat de lening tenslotte door de Antilliaanse regering zou moeten worden gesloten. Alles was in kannen en kruiken en het daartoe strekkende wetsont werp behoefde alleen maar door de Kamers te worden aangenomen, wat ongetwijfeld zou geschieden. En juist op de morgen, van de dag dat dit zou geschieden, kwam als een kunstmaan aan de heldere hemel het bericht, dat de Eilandsraad van Cura gao besloten had van die garantie af te zien. Zogenaamd, omdat Nederland zelf in financiële moeilijkheden zat en men dan toch moeilijk een be roep op de financiën van Nederland kon doen. Nu kan Nederland ten eerste zelf het beste uitmaken wat zij op finan cieel gebied wel en niet kan doen, daar behoeft Curagao zich geen zor gen over te maken, maar bedenkelij ker is het, dat de Eilandsraad, die dus alleen voor Curagao zelf beslist, eerst mensen in een delegatie afvaar digt naar Nederland om deze zaak te bespreken en daarna op de val reep deze mensen desavoureert met de telegrafische mededeling, dat zij deze garantie niet verlangt. De heer Everts, lid van de Eilandsraad, heeft dan ook de enig mogelijke conse quentie getrokken en hèeft om dat hij deel uitmaakte van deze dele gatie zijn lidmaatschap neerge legd ll/ïen heeft zich na deze wat on ver - 1** kwikkelijke geschiedenis natuur lijk onmiddellijk afgevraagd wat hier van de achtergrond is. En de tweede vraag was dan wat hiervan de conse quenties zijn. De achtergrond is klaarblijkelijk de Curagaose politiek. De Nationale Volkspartij (Comez) die in de Staten van de Antillen in de minderheid is, heeft in de Eilandsraad samen met twee kleinere partijen de meerder heid en heeft nu deze gelegenheid gebruikt om de politiek van de rege ring te doorkruisen. Dat daarbij Ne derland een klap in het gezicht werd gegeven, werd blijkbaar van minder belang geacht dan het oolitiek ge win, dat men hieruit hoopte te pu ren. De Kamer heeft de enig mogelijke houding aangenomen en de zaak uit gesteld, totdat de Staten van de An tillen zelf zich hebben uitgesproken over deze garantie. Dat zou dezer dagen gebeuren en is gebeurd. De garantie gaat dus door. Nederland zal ongetwijfeld en wel zonder discusie deze garantie ver lenen. Maar wat dan? Dan zal de regering van de Antil- Alexander Sjerbin plaatsvervangend directeur van de Oekrainse acade mie van wetenschappen, die momenteel een bezoek brengt aan Joegoslavië, heeft meegedeeld dat de Russische kunstmaan een volledige telefoto-uit- rusting bevat. Met de telefoto-uitrusting zouden foto's kunnen worden gemaakt voor transmissie naar Rusland. Sjerbin verklaarde niet te weten of de apparaten in staat zijn bij de hoge snelheid, die de satelliet heeft, foto's te vervaardi gen. Sjerbin heeft een persoonlijk aandeel gehad in het lanceren van de Russische kunstmaan. De kunstmaan heeft gistermiddag om vier uur Nederlandse tijd voor de honderdste maal de tocht om de aarde volbracht. Zij had toen 4,4 miljoen kilometer afgelegd. Een hond als eerste levende passagier KUIMTE-VRACHTJE. De Russische deskundige Poloskof heeft vrijdag in Kopenhagen waar hij met twee andere geleerden enige uren vertoefde op doorreis van New York naar Moskou verklaard, dat de Russische geleerden van plan zijn, een hond met één van de volgende kunstmanen mee te sturen. Ook als die satelliet niet naar de aarde zou terugkeren, zou zijn gedrag toch door de instrumenten van de kunstmaan geregistreerd en naar de aarde ge seind worden, zo zei hij. Poloskof achtte het voorts helemaal niet zeker, dat de men ooit met een raket naar de maan zal reizen. Wel verwachtte hij, dat binnen enkele jaren een onbemande raket een reis om de maan zou maken en naar de aarde terugkeren met gegevens over de achterkant van de maan, die op aarde nooit kan worden waargeno men. De enige dochter van de Sjah Voor het eerst in de geschiedenis van Perzië is .een dochter van de regerende vorst getrouwd met iemand van buiten de hofkringen. Het enige kind van de sjah, de zeventienjarige prinses Sjahnaz, is gisteren in het huwelijk getreden met ingenieur Ardesjir Zahedi, zoon van oud-preimier van Perzië. Het was een eenvoudige plechtig heid, die werd gehouden in de spie gelzaal van het paleis in Teheran. Voor het diner, dat de sjah na de huwelijksvoltrekking gaf, waren „slechts" 150 gasten uitgenodigd. len een lening aangaan, die door Ne derland wordt gegarandeerd. Dan zal die regering tot het be stuur van het eiland Aruba zeggen: hier hebt U geld, dat U nodig hebt voor uw projecten. Maar dat zal zij niet kunnen zeggen tot het bestuur van het eiland Curagao, dat die ga rantie immers heeft geweigerd. Zij schijnt dat te hebben gedaan in de veronderstelling, dat het benodigde geld in Curagao zelf te vinden zou bijn. Maar dan had men geen dele gatie naar Nederland moeten afvaar digen om daar een garantie tè zoeken voor de benodigde gelden. En als het niet lukt de benodigde gelden op Curagao te vinden? Dan zal de eilandsraad het nu genomen besluit moeten inslikken en op han gende pootjes bij de regering moeten aankloppen. Of zij zal dat niet doen en er zal een politiek geharrewar ontstaan, waaruit de Nationale Volks partij munt zal trachten te slaan. Maar dan zal zij wel dienen te be denken, dat zij de belangen van het eiland opoffert aan eigen partijpoli tiek voordeeL Volgens een artikel van de Rus sische natuurkundige Lebedew in de Izwestia is bewezen, dat het binnen kort mogelijk is lading naar de in terplanetaire ruimte over te bren gen. De hoeveelheid kan in de ton nen lopen. Lebedew baseert deze stelling op het feit, dat delen van de raket, waar mee de kunstmaan naar de ruimte is gezonden, te zamen met de aardsatel- liet in de ruimte blijven, hoewel zij veel zwaarder zijn dan de kunst maan. Dr Willy Ley, een in Duitsland ge boren raketdeskundige, heeft in Chi cago gezegd van mening te zijn, dat de Ver. Staten binnen zès jaar een bemande satelliet kunnen lanceren. PANIEK IN DE SPEELGOED BRANCHE. Warenhuizen en speelgoedwinkels in Amerika, die al tot de nok toe vol zitten met goederen voor Kerstmis, zijn door de Russische kunstmaan verrast en ijlings proberen de direc ties hun speelgoedafdelingen aan te passen bij de recente ontwikkeling van de techniek. Het warenhuis Macy in New York richtte in allerijl een ruimtevaartaf deling in, waar aardsatellieten, geo fysische rekenmachines en satelliet- gevechtsposten te koop zijn. Een ander warenhuis adverteert met veldkijkers, waarmee men de Spoetnik kan zien, als hij New York „passeert"' en de boekwinkels etale ren allerlei boeken over ruimtevaart. Zelfs de kerstman heeft zijn plan- ren gewijzigd. Een warenhuis in Pennsylvanië heeft aangekondigd, dat het dit jaar bezocht zal worden door de kerstman, die wordt afge schoten in een kunstmaan. Resolutie van 21 landen In weerwil van de volkomen nega tieve houding van de Sovjetunie, die donderdag weer eens bleek uit de re de van de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko, hebben 21 landen waaronder Nederland gisteren het veelbesproken westelij ke ontwapeningsvoorstel ingediend: Dit geschiedde tijdens de tweede dag van het debat ober de ontwapening in de politieke commissie der Ver enigde Naties. In het voorstel van het Westen wor den achtereenvolgens alle punten op gesomd, die ook reeds tijdens de be faamde mislukte conferentie in Lon den aan de orde zijr geweest. Bijzon dere nadruk valt echter thans op de noodzaak van intern-tionaal toezicht op alle projectielen welke in de ruim te worden gelanceerd. Dit onder de indruk van het lanceren van de eer ste Russische kunstmaan. Aanbevolen wordt dan: "I Onmiddelijk alle proeven met kernwapens te staken en een ef fectief controle-apparaat daarvoor in te stellen; O de aanmaak van splijtbaar mate- riac.1 ten behoeve van oorlogs doeleinden stop te zetten en dit ver der onder internationaal toezicht slechts voor vreedzame doeleinden te fabriceren; O de voorraden kernwapens te ver- minderen en onder internationaal toezicht wederzijds de voorraden splijtbaar materiaal te bestemmen voor vreedzaam gebruik; A vermindering van de strijdkrach- en de bewapening; C inspectie in de lucht en te land om te waken tegen verrassings aanvallen; C het gezamenlijk bestuderen van een controle-systeem om te ver zekeren, dat voorwerpen, welke in de ruimte worden gelanceerd niet -voor oorlogsdoeleinden worden gebruikt. Voorts verzoeken de westelijke mo gendheden de bekende sub-commissie (waarin zitting hebben Amerika, En geland, Canada, Frankrijk en Rus land) op een geschikt tijdstip weer bijeen te laten komen. Deze commis sie zou tegen 30 april volgend jaar rapport van haar werkzaamheden moeten uitbrengen. De Franse conservatieve leider en oud-premier Antoine Pinay zal trach ten een nieuwe regering te vormen. Pinay heeft gisteren een opdracht tot kabinetsformatie van president Coty aanvaard. De 58-jarige Pinay is de derde for mateur in de huidige crisis, die thans twaalf dagen duurt Hij heeft na een onderhoud met de president verklaard alleen een rege ring te willen vormen als hij kan rekenen op de steun van een meer derheid in de Nationale Vergadering. De kansen van Pinay worden over het algemeen niet hoog geschat. In de genationaliseerde gas. en elektriciteitsbedrijven in Parijs, Lyon, Le Havre en ander Franse steden hebben zich vrijdag hier en daar stakingen ter ondersteuning van looneisen voorgedaan. Een Zuidafrikaanse helikopter, voor het eerst in de lucht, heeft met een kunnen dienen om een gestrande alpinist van de Tafelberg naar de be gane grond te brengen. De piloot van de helikopter was juist bezig de eerste proefvlucht met het toestel te maken, toen hij bij de voorbereidingen voor de landing, dicht bij de top van de Tafelberg een groepje klimmers zag, dat ken nelijk in moeilijkheden verkeerde. Prompt maakte hij een landing boven op de top van de berg. Vijf minuten later was de helikopter al op weg naar beneden met aan boord een gewonde klimmer. j Een Engelse atoomfabriek in de I buurt van Calder Hall het Britse I atoomcentrum is gisteren ont- j ruimd nadat splijtbaar materiaal in j een reactor oververhit was geraakt. De 3000 arbeiders van de fabriek, waarin plutoniumpatronen worden j gemaakt voor de ontsteking van A- en H-bommen, kregen de waarschu wing speciaal op te passen voor het gevaar van radio-actieve neerslag. Brandweerploegen pompten water in de desbetreffende reactor, waarin de uraniumpatronen gloeiend waren ge worden. De arbeiders moesten zich onderwerpen aan een medische con trole. Enkelen werden met speciale vervoermiddelen naar huis gebracht. Volgens een woordvoerder van het gezagsorgaan voor de Britse atoom energie is het niet bewezen, dat het publiek gevaar loopt. Later is be kendgemaakt, dat de fabriek, be halve voor wat de reactors betreft, weer normaal functioneert. Het na bijgelegen atoomcentrum Calder Hall is niet getroffen. In het Russische blad „Jonge Techniek" is kortgeleden dit diagram afge drukt van een model van de kunstmaan welke Russische geleerden de ruimte hebben ingeschoten. De vertalingen van de Russische bijschriften luiden van boven naar beneden: magnetometer, kwik accumulator, radio zender, veer om satelliet van raket los te maken, slagpen en neus van raket. Het kleine diagram links toont de diverse loopbanen van de satelliet, terwijl de tekening onder op deze foto drie posities van de kunstmaan ten opzichte van de aarde in beeld brengt: v.l.n.r. des nachts (onzichtbaar), 's avonds en 's morgens (zichtbaar), overdag (onzichtbaar). Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal der V.N., heeft in een van daag gepubliceerd rapport over de internationale politiemacht verklaard dat haar bestaan „een der voorwaar den blijft voor het bewaren van de rust langs de grenzen tussen Egypte en Israel". In het rapport, dat naar verwach ting begin november door de Alge mene Vergadering der V.N. zal wor den behandeld, wordt voorts gezegd, dat de rust elk ogenblik „abrupt kan worden verbroken". Aangaande de financiering van de politiemacht zegt Hammarskjoeld, dat tot dusver door de leden der volkerenorganisatie in zeer beperkte omvang is gereageerd op het ver zoek tot vrijwillige bijdragen. Hier in lag een ernstig gevaar. De secretaris-generaal vroeg de Algemene Vergadering om toestem ming voor het uitgeven van ten min ste 24 miljoen voor het politieleger tot het einde van dit jaar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot i zondagavond. Opgemaakt te kwart over elf). j KOUDERE NACHT Koudere nacht met plaatse- lijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag op t de meeste plaatsen zonnige pe- rioden en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aan- vankelijk weinig wind, later matige en langs de Waddenkust krachtige wind tussen zuid en zuidwest. De zachte lucht uit Frankrijk, die gisteren ons land binnenstroomde, had een onstabiele opbouw, waardoor er plaatselijk vrij veel regen is ge vallen. Op het vliegveld Woens- drecht werd vrijdag overdag 11 mm. regen afgetapt. Er waren echter ook stations, waar het de gehele dag vrij wel droog bleef. Ondanks de bewol king was de temperatuur op de meeste plaatsen aanzienlijk boven normaal. Op het vliegveld Volkel werd een maximumtemperatuur van 20 graden gemeten. Zondag staat het weer onder invloed van een nieuw hogedrukgebied, dat van het zeege bied ten zuidwesten van Ierland via Zuid-Engeland naar het vasteland trekt. Om dit hogedrukgebied stroomde vanmorgen wat minder zachte lucht het land binnen. De ko mende nacht zullen in verband daar mede de minimumtemperaturen veel lager zijn dan in de afgelopen dagen. De sterke afkoeling zal plaatselijk weer mist doen ontstaan, die waar schijnlijk overdag overal weer op trekt of tijdelijk overgaat in laag hangende bewolking. Hoogwaterstanden 13 Okt. v.m. 5.40; n.m. 5.55. 14 Okt. v.m. 6.15; n.m. 6.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM nevel C. OSLO onbew. 11 KOPENHAGEN ha'f bew. 13 ABERDEEN zwaarbew. 13 LONDEN nevel 19 AMSTERDAM regenbui 16 LUXEMBURG onbevv. PARUS mist 22 BORDEAUX mist 20 NICE half bew. 22 BERLIJN mist 15 MüNCHEN zwaar bew. 17 ZüRICH mist. 19 GENèVE mist 18 WENEN nevel 17 CNNSERUCK mist 20 ROME nevel 27 Korreltje Liefdadigheid is een natuurlijk in stinct van de menselijke geest: wan neer A ziet dat B zich in moeilijkhe den bevindt dringt zijn geweten er altijd op aan dat hjj Z vraag om hem te helpen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1