L.D.M. bevloeit het duin tussen Katwijk en Wassenaar Leidenaar maakt zijn T.V.-debuut voor de N.C.R.V.-camera Méér water, geen verzilting dündeAimjjvnS' C.H. LENS Co Winterprogramma Residentie Orkest 40 jaar IEMCO, LEIDEN V D maakte slot aan geslaagd showseizoen VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 WAAR UW KRAAN GEVOED WORDT In het duinterrein tussen Katwijk aan Zee en de Wasenaarse Slag: wordt uw drinkwater gemaakt. De directeur van de Leidse Duinwatermaat- schappij heeft ons op zijn heerlijkheid eens laten zien, wat er gedaan moet worden vóór u onbezorgd en met smaak uw kopje thee kunt drinken. Daarvoor hebben wij een wandeling gemaakt, langs kakelende fazanten en langs h.v.c. die verschrikt hun oren overeind staken bij het zien van de vreemde bezoekers. Wij hebben ook in het miniatuur spoortreintje van de L.D.M. gezeten: de droom van de speelse vader, die zo graag het spoortje van zijn zoon laat rijden. Met deze spoorwagen waarin je zelf spoortje mag spelen, voortgedreven op smalspoor door een benzine-motor, hebben wij het bevloeiïngsgebied van de Leidse Duinwater Maatschappij, vijf kilometer van de watertoren bij Katwijk bereikt. We staan midden in het terrein, ter wijl een helicopter van Valkenurg als hommel boven ons zoemt. „Het is polderwater van Rijnland. Schoon polderwater, dat vrij is van de vervuiling der rivieren. Het wordt met de Wassenaarse Wetering, die ergens bij Valkenburg in ie Rijn uit mondt aangevoerd en door het duin zand schoner dan schoon gefilterd. „Hoe worden de vele pompen op dit terrein bediend?" „Dat is zeer vernuftig. In het ge bouw bij de watertoren, waar het wa ter een laatste zuivering ondergaat, ijzer vrij wordt gemaakt en waar zo nodig dit komt slechts zelden voor chloor wordt toegevoegd be vindt zich een kiesschijf waarmede de pompen in beweging gezet kunnen worden." Natuur verfraaid Een verrukkelijk stukje natuur. Vlierstruiken, brem, duindoorn en duingras bloeien je voor de voeten op. De wandeling gaat over berg en door dal, terwijl de schoenen diep in het mulle zand wegzakken. Dit een stuk ongerept duin, dat de Duit sers in hun verdedigingswerken, ver geten hebben, óf zij hebben dit deel van hun verdedigingslinie goed we ten te camoufleren. Soms staat men voor een duinmeer tje, idyllisch begroeid, zacht kabbe lend aan een geel strand. Men zou er forellen kunnen vissen, indien er forellen in zwommen, maar het is een meertje van de LDM. T*VE MAATSCHAPPIJ heel veel ka- nalen moeten graven, maar in te genstelling tot de streng-rechte be- vloeiïngskanalen, die in andere duin terreinen aan de Nederlandse kust zjjn gegraven, heeft men van de be- vloeiïngskanalen in het recreatie gebied Bergheide, dichterlijke rivier tjes gemaakt. Het lijkt alsof dc stroompjes er duizend jaren over ge daan hebben om van hun oorsprong hun doel te vinden. Het zijn rivier tjes, soms zelfs snelstromend, omdat er gepomd wordt, die dit landschap verfraaien. Toch zit er achter dit idyllische brokje natuur meer dan streling voor het oog. Twee employé's van de LDM hebben een groot gedeelte van het twee kilometer lange bevloeiïngska- naai aangelegd. Deze bevloeiingswer ken zijn het behoud van de drink waterwinning. De directeur," dr. ir. Lindenbergh, vertelt, dat in 1943 al een eind ge komen zou zijn aan de reserve voor het drinkwater, indien men geen be vloeiingswerken had aangelegd. Nu heeft men een rijke, reserve kunnen kweken. Het laatste be- vloeiïngskanaal is enige weken gele den gereed gekomen. Het voorziet in nieuwe behoeften. HET is niet zo, dat Leiden en de omliggende plaatsen, die het kos telijk vocht van de LDM afnemen, direct behoefte hebben aan de voor raden, die zich in de grond onder het duin verzamelen. Maar wel heeft men zich bevrijd van de nukken van de natuur. Men is niet meer op regenval alléén aangewezen. Er kunnen natte zomers komen (zoals de afgelopen zomer) maar het kan ook zo droog worden dat de bloemetjes in het duin in koor om een druppeltje water smeken. In zulke zomers heeft de LDM toch water in overvloed. Men heeft nu een capaciteit als wij het wel hebben van 6.7 miljoen kubieke meter water. Het is een ca paciteit die tot twaalf miljoen uit gebreid kan worden, indien men de sterkte van de pompen vergroot. Méér water kan in het duin gepompd wor den. Meer kanalen zullen zich vul len. HET zich immer uitbreidend volk heeft ook steeds meer water no dig, niet om een onbedwingbare dorst te lssen, of eigenlijk toch wél: om een niet te stuiten dorst van de industrie naar water te kunnen stillen. 98 Pet. van het waterverbruik is bestemd voor reiniging. Er is echter nog een klemmender noodzaak voor de bevloeiïng aan te wijzen. Indien men maar steeds water uit het duin wegzuigt, water dat alléén door regenval wordt aangevuld, ver groot men het gevaar van verzilting. Het zout komt steeds dieper het land in, het zout tast de plantengroei aan, waar zout is kan geen leven zijn. „Waar komt dit water vandaan?" Een duinmeertje, dat dank zij de bevloeiïng is ontstaan. de kanalen verdeeld. Bepaalde be- vloeiïngsgebieden worden uit- of in geschakeld, zonder dat er een men selijk wezen in de buurt komt. Dit menselijk wezen kiest op vijf kilome ter afstand slechts een nummer. Het is een noodzakelijke maatregel, want hoeveel medewerkers zou men op dit terrein niet moeten hebben in aan merking nemend, dat het 900 hectare groot is? „Hoe kunt u de stroming van het water door het duinzand volgen?" „Daar hebben wij verschillende proeven voor: we maken een door snede van het duinterrein, we ken nen formules en ook stellen we wel vast hoe snel het water zich onder de grond verplaatst door een zak van honderd kilo zout in het bevloeiïngs- kanaal te leggen. Als het zout in het kanaal wordt aangetroffen, waarin het water zich verzamelt, weet men tevens hoe lang het water er over ge- dan heeft van punt A naar punt B te gaan. wordt in dit duingebied ge- werkt om het water zonder gebre ken in uw kraan te brengen. Men laat „Gods water niet over Gods Ak ker lopen" er wordt zelfs geen „wa ter bij de wijn gedaan". Drie zeer nuttige dingen bereikt men: goed water, géén verzilting en een duinterrein, waar' het goed wan delen en vertoeven is. NIEUWE RIJN 39-40 (Advertentie) LANDELIJKE MIDDENSTANDS COMMISSIE V.V.D. Het hoofdbestuur van de Volks partij voor Vrijheid en Oemocratie heeft in de landelijke middenstands commissie onder meer benoemd: lid en voorzitter drs H. A. Korthals, te Voorschoten en de heren W. Zwart en mr F. Portheine te Leiden. MAANDAG L.L. WAREN de Leid se muziekrecensenten tot een persconferentie uitgenodigd door de directie van het Residentie-orkest, waar de heer Brederode de plannen toelichtte voor deze winter. Een pro gramma voor het seizoen betekent een wikken en wegen van velerlei; het vinden van een compromis tus sen veel, dat niet overeenkomend of Na zorgvuldig afwegen van voor- en nadelen, besloot de heer J. A. Beurze afscheid te nemen van zijn baas en op 10 oktober 1917 vestigde hij een eigen zaak in elektrische apparaten en (later ook) radiotoe stellen aan de Mare. Dat was het begin van een „suc- cess-story", die hoewel nog niet beëindigd door de N.V. Iemco werd bekroond met een groots za ken jubileum. Weliswaar werd de feestvreugde enigzins getemperd door de overwe ging, dat de oprichter-directeur deze heuglijke datum niet heeft mogen beleven en de huidige directie, die tijdens een overweldigend-drukke receptie vele gelukwensen in ont vangst mocht nemen, schonk daar om een groot deel van de eer aan de overledene. Des morgens was er voor het ge hele, meer dan 120 koppen tellende, personeel van de N.V., een feeste lijke morgen in 't Gulden Vlies. Hier schonk de heer J. Hakkaart, chef monteur, namens het personeel een plakette met afbeelding van de heer Beurze aan de directie. In antwoord sprak de heer Schouten, adjunct directeur, een dankwoord. Elk van de personeelsleden kreeg een zakje bruidssuikers, dat vergezeld ging van een verrassing, waarvoor de heer A. Iterson uit aller naam dankte. De belangstelling voor de recep tie die des middags tussen drie en vijf uur gehouden werd, was zo groot, dat een verkeersagent de af- en aanrollende auto's en het passe rende verkeer in goede banen moest leiden. En dat valt te begrijpen, wan neer men weet, dat Iemco vele gro te overheidsbedrijven en industrieën in het gehele land van elektrische installaties voorziet. Onder degenen die him opwachting kwamen maken zagen we o.a. burgemeester jhr mr F. H. Kinschot, de wethouders Jon geleen en Menken, afgevaardigden van politie en brandweer en van verschillende gemeentelijke dien sten. Ook enkele buitenlandse za kenrelaties gaven acte de presence «MARIONETTENSPEL IS GEEN POPPENKAST« Passie binnen grenzen Mensen kijken graag in de spiegel, Zij zien zichzelf graag zoals anderen hen zien maar liever nog, zien zij Na ampele opmetingen en afspra ken omtrent spel en speltijd en met de stellige verzekering „dat hij er nog wel van zou horen" zdjn de des kundigen weer vertrokken, een ij de le hoop achterlatend. De liefde voor het poppenspel en iicu wen maai xicvci m>ë, «cu xij - - zichzelf zo voordelig mogelijk. Het de nk geroken kruitdamp gaven voorhouden van een snieeel aan de'dlngen naar opname in het NCR V-programma „Dit is nu mijn hobby". Gretig kwamen weer televisiemensen uit Hilversum. voorhouden van een spiegel aan de mensen hoort daardoor tot de oudste cultuuruitingen. Men vindt pogin gen daartoe in dans, zang en poëzie enin het poppenspel. Wie zich aan poppen spiegelt, spiegelt zich zacht. Poppen kunnen de mensen obsede ren en daarvan weet de heer P. J. Onderwater, Middenweg 19c te Lei den, mee te spreken. Poppen zeiden hem iets en dat was het, waarom hij een jaar of zeven geleden, begon met het snijden van een aantal poppen- koppen uit Balsahout. Hij vermaakte zichzelf en zijn kennissen wat met zijn spel. Poppenspel werd zijn liefhebberij. Maar een hobby kan uitgroeien tot een passie en ook dat heeft de heer Onderwater moeten ervaren. Aan vankelijk maakte hij alleen een paar eenvoudige handpoppen maar toen hij de speltechniek beter beheerste en hij eens wat anders wilde, werden er enkele stokpoppen geboren. Het meest echter bleef hem het echte marionettenspel boeien. „Ma rionettenspel is geen poppenkast". De weg daarheen liep via een voor stelling met één-meter grote poppen, die hij gafvoor de Bond Zonder r.aam, op D.Day in Den Bosch. Hij was toen nog maar een ama teurtje, dat toen een persfotograaf hem in zijn spel „blitzte" een heel lelijk woord aan de microfoon toever trouwde, tot grote vrolijkheid van zijn auditorium. Zijn poppen spreken en de heer Onderwater laat zé spreken, hopend dat zijn toehoorders hen verstaan. Daardoor is zijn hobby buiten de proporties gegroeid, die een liefheb berij kan hebben: De gelukkige pop- penvader is voor het voetlicht ge treden en kreeg reeds een vermaard heid, die doordrong tot de Vara-tele- visie. is geen hobby meer", meende de heer Rol, een van de deskundigen, die daarom een uitnodiging achterliet voor het programma „Debuut". Een debuut, waarvan u morgen avond getuige zult kunnen zjjn. Terwijl we met vader Onderwater in gesprek zijn, komt Sjaakie de ka mer inlopen, hetgeen de heer Onder water schersend doet zeggen: Kijk, daar is de opvolger in mijn zaak!" En meteen laat hij er op volgen: „Ik hoop het niet. Je moet die niet voor je beroep doen, dat wordt „zwaar armoe", En daarmede peilen we het argument, dat de liefhebberij van deze poppenspeler binnen grenzen houdt: het zijn zijn vrouw en zijn beide kinderen Sjaak en Janneke. Sjaakie en Janneke zijn vertrouwd in de omgang met vader's poppen. zelfs tegengesteld is. E: is met zorg gespeurd, geselecteerd en 't beste ge kozen. Van een groep van 16 werken, welke het Residentie-orkest speelt, zijn er 9 uit deze eeuw; 2 Romanti sche en 5 klassieke. Deze indeling moet tot een succes leiden. Een bijzondere gebeurtenis voor de Leidse concertbezoekers belooft de avond van 17 oktober te worden met Antonietti als solist en van Ot- terloo als dirigent o.a. in „Le Sacre- du Printemps", het meesterwerk van Strawinsky. Het 2e concert brengt ons de Oostenrijkse pianiste Ingrid Haelber die bij een proefspel te Pa rijs van de vakmusici aller aandacht trok. Ook vermelden deze genoemde programma's werken van Bach, Beet hoven en Mozart, naast o.a. van Hin- aemuth: de Symphonie .Die Harmo nie der Welt". Willem Andriessen mogen wij horen in Beethoven's 4e Pianoconcert; de pianist, wiens pure muziek-opvatting aan allen bekend is. Hiernaast staat Konzertante Mu- sik van Blaches, die dit werk zon der problemen heeft geschreven en Shéhérazade van Rimsky Korsakoff. Staan deze concerten onder leiding van Willem van Otterloo; op 9 ja nuari a.s. komt Ignace Neumark als dirigent en de violist Herman Kreb- 'bers als solist in Dvórak, in de en tourage van Glinka en Borodien; mooie aansprekende muziek. Het volgende concert onder van Otterloo brengt een modern werk van Jaap Geraeds en de Poolse pia nist Werschenska in Grieg's piano concert. Op 29 februari dirigeert Pe dro de Freitas Brenco, die nieuwe Portugese muziek zal uitvoeren o.a. Elégie van Braga Santos. Uninsky speelt dan het 2e pianoconcert van Brahms. Onze jonge landgenoot Da niël Wayenberg speelt op 28 maart Liszt's pianoconcert in Es en er wordt bovendien een kort stuk: „Ka- leidoscoop" van Landré als inleiding gespeeld. De veelgeliefde 5e Sym phonie van Tschaikowsky besluit dit programma. Het laatste concert vangt aan met een werk van de Roos, waarna Ri- cardo Odnoposoff, die wij hier al ruimschoots bewonderd hebben, het 2e vioolconcert van Paganini zal ver tolken. Nog andere werken (zo mo gelijk) staan op de programma's, die op gelijk niveau gehouden worden als in Den Haag. Iets van deze tijd, een culturele noodzaak; en daarnaast het meer bekende repertoire, ge wijd aan de romantische en klassieke werken, die de algemene belangstel ling en waardering hebben. Grootse plannen bestaan voor de uitwisse ling met buitenlandse orkesten. J. KORTMANN. DE HALFJAARLIJKSE serie mo- deflitsen werd gisteren door V D besloten met een collectie die een uitstekend slot van het ge slaagde showseizoen vormde. Thans viel de aandacht op de hoeden, die dit najaar een tikje schuin op het hoofd worden gedragen, wat een ovaal gezicht iets pikants geeft. De baretmodellen uit de collectie waren bij de sportieve kledingstukken glad aan de rand gezet, bij de geklede japonnen en ensembles werden meer bewerkelijke baretten gedragen, die dikwijls geplooid aan de rand waren aangezet. Het clochemodel heeft dit seizoen een opgeslagen rand. De variaties op de zuidwester kleden speciaal de slanke vrouwen goed. Van de japonnen noemen we een grijs pied-de-poule ruitje met hoef ijzervormige halsuitsnijding, waar bij enziaanblauwe accessoires waren gekozen. Verder een rood-zwart ge streept japonnetje, waarvan de streep horizontaal was verwerkt, wat het alleen geschikt maakt om door slanke vrouwen te worden ge dragen. Voor de oudere vrouw was er een eenvoudige roestbruine ja pon met een kleine vierkante hals uitsnijding en een plooirok. Apart en chique was de cerise-rode japon met a-symmetrische knoopsluiting van de hals tot aan de zoom van de rok. De voorbaan was geheel uit een stuk geknipt, achter vertoonde ja pon een smal ceintuurtje in de tail le. Een shawl in wit en zwart was in de halsuitsnijding geplooid. M DE FLES LEEG, DE LUCHT VERZADIGD Een hele straat heeft kunnen rui ken, dat er een klein ongelukje had plaats gevonden in een bestelauto van Van Gend Loos. Het gebeurde gisteren op de Lange Gracht, ter hoogte van de Lichtfabrieken. Een stalen mandfles, waarin een chemisch preparaat, „pyridine" werd vervoerd, raakte gedurende de rit onklaar en de inhoud stroomde over de bodem van de wagen de straat op. De chauffeur, die niets bemerkte, reed door naar een sajetfabriek aan de Derde Binnenvestgracht terwijl zijn wagen een spoor van stank door de straten legde. Vanaf de Rijneveststeeg tot aan de Derde Binnenvestgracht was de be nauwde lucht zo sterk, dat de weg onbegaanbaar was. De gemeentelijke Reinigingsdienst heeft het vuile var kentje gewassen. Elfde lustrum „St. Eloy". Met een triduum ter bezinning, een H. Mis waardoor zij willen demon streren, dat'de leden van „St. Eloy" een hechte gemeenschap vormen, die niet slechts materiële belangen na jagen, en een feestavond voor de jon geren gaat de Leidse afdeling van de Nederlandse Katholieke Metaal- bewerkersbond zijn 55-jarig bestaan vieren. Het afdelingsbestuur hoopt, dat alle leden het feestprogramma ont vangen en met belangstelling gelezen hebben. En dat zij en hun huisgeno ten in groten getale en vol geestdrift het feest zullen meevieren. Men ver zoekt ons te willen mededelen, dat kaarten voor de feestavond verkrijg baar zijn bij de heer J v Lierop, Oude Singel 44, en, voorzever voor radig, aan de zaaL DE WARME WINTERMANTELS werden met twee rijen knopen gesloten. De visgraat in zwart en wit is weer in het modebeeld terug gekeerd, maar ditmaal in een veel groter dessin. Nieuw is de bouclé mantel gegarneerd met houten kno pen en met in het achterpand de suggestie van een ceintuur op de heup. We zagen een model in olijf groen, gecompleteerd met een lang harige melusirie hoed in dezelfde kleur. Een driekwart tweed ensem ble vertoonde een v-vormige rugpas die tot aan de heup reikte, en daar het jasje strak om de heupen trok. Voor cocktailjaponnen bracht men een nieuwtje uit Italië. Een meta len ceintuur snoerde de taille in. Zuivere zijde, fluweel, satijn en vele lagen tulle in verschillende tinten waren in de cocktail- en avondja ponnen verwerkt. SPORT Naar Belga gisteren meedeelde, zou de voetbalwedstrijd tussen Neder- lanse en Belgische parlementsleden op 2 november worden gehouden, zo als wij vandaag op de sportpagina mededelen. Van Nederlandse zijde deelt men nu mee, dat de wedstrijd wordt gehouden op maandagavond 28 oktober o<m 19.30 te Antwerpen. KORFBAL. KORFBALPOOL BEGINT OP 3 NOVEMBER. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond verzoekt ons te willen mededelen, dat de korf- balpool zondag 3 november zal star ten. Recht van deelneming hebben alleen leden van de KNKB en yan de regionale bonden. Zij moeten evenwel de leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt. WIELRENNEN. De data voor de wereldkampioen schappen, in 1958 zijn definitief als volgt: Wegkampioenschap amateurs: 30 aug. te Reims (185.670 km), weg kampioenschap profs: 31 aug. te Reims 288.820 km). Baankampioen- sohappen: 2-7 sept. Pare des Prinses Parijs; Cyclo cross: 23 februari te Li moges. 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 12 3 1 2 3 2 3 1 2 3 1 2 TOTAAL OER TOLLEN

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5