WEET.... Duizend twijfels over de verwezenlijking Euromarkt Leidse taxi-chauffeurs klagen over optreden reserve-krachten Scherp VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Adres aan de Raad Taxichauffeurs van „Eltax" en Station te Leiden, hebben zich tot de Leidse raad gericht over diverse wantoestanden, die zijn ontstaan door het ontbreken van plaatselijke bepalingen zoals die elders wel be staan. Zij schrijven o.m.: Onze diensten zijn verdeeld in ochtend- en avondploeg, hierdoor is een gedeelte der ploegen gelijk tijdig in dienst, zodat dan het maxi mum aan wagens aan het station aan wezig kan zijn. Dat bij het aanwezig zijn van het maximui i-aantal het on mogelijk is een redelijk loon te ver dienen, laat zich verstaan. De dien sten zijn van' 719 uur en van 13 24 uur, van 1924 uur is dus het mi nimum aan wagens in dienst, dus dan is onze kans wat te verdienen groter. Nu doet zich het euvel voor, dat z.g. reserve-chauffeurs in dienst ge nomen worden voor de avonduren, waardoor de bron van inkomsten voor de beroepschauffeurs zeer in het gedrang komt. Deze reserve- mensen zijn natuur1 ijk erg voorde lig, niet plakken, geen belasting enz. enz. Erger is echter de manier waar op zij hun diensten doen, voor een rit van 7,50 wordt 10,gere kend, dubbele adressen rijden en toch twee maal de prijs rekenen, vinden zij gewoon, dat hierdoor de toch al vaak ten onrechte slechte naam van de taxichauffeur wordt be smeurd, laat zich denken. Aange zien deze reserve-chauffeurs op de dag hun gewone werkzaamheden verrichten, komt het vaak voor, dat zij al slapende op hun vracht wach ten, zodat de klanten ze vaak moe- TONEELAVOND „IN DE VROOLIJCKE ARKE" Voor leden en donateurs van het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" werd gisteravond in het St. Antonius Clubhuis een toneelavond gehouden, die goed bezocht werd en die in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. De directeur van het St. Fransisca Romana-werk, pater J. Sweerts OSC verwelkomde de aan wezigen en dankte „De Gastspelers" voor hun bereidwilligheid het to neelstuk „Daar liegen wij ons uit'' op te voeren. Dit stuk, dat reeds enige malen in Leiden is opgevoerd, oogst te weer het bekende succes. Er is veel gelachen. De avond mag ook geslaagd heten, omdat de verloting in de pauze, de beurzen ontsloot ten bate van het werk van De Vrolijcke Arke. De heer A. Pley voorzitter van het bestuur besloot de avond met een dankwoord Burgerlijke Stand Geb.: Johannes Martinus Maria zn v. J. H M. Snijers en A. M. Nieu- westeeg; Catharina Bernadette Ma ria dr. v. J. H. A. M. Snijers en A. M. Nieuwesteeg; Mark Reinier zn v. H. A. Tolhoek en J. L. Patje; Anita Paulina dr. v. C. P. Mantel en S. G. Vredenburg. Overl.: H. Vijlbrief 54 jr man. Getr.: P. Brohm en J. Opgelder; G. A. P. Veeren en M. W. Kok; A. J. J. Vogelaar en S. M. Melet; H. de Wa ter en C. Pison; W. Kroesemeijer en M. Overduin; J. Mulder en S. M. Linschooten; S. van Weeren en J. Fakkel. POTLOOD en GEEST ten wekken. Het gebeurt ook vaak, dat ze met z'n driéën in een wagen zitten te smoken en te babbelen, met als gevolg een onfrisse wagen. Dit alles kunnen zij zich permitteren het is immers toch maar bijverdien ste. Dat het toch al schaarse aantal klanten welke wij zo goed mogelijk trachten te bedienen op die manier wordt weggejaagd, is logisch. Het werkboekje, dat moet kloppen, wordt vertrapt, en de politie moet goedvinden dat een vermoeide man na zijn volle dagtaak nog een uurtje of zes in een personenwagen gaat rijden. Dat de verkeersveiligheid hierdoor wordt bedreigd, wie trekt zich daar iets van aan? Als wij over deze toestanden aan collega's uit -ndere steden vertellen, worden wij gewoon uitgelachen; nooit hebben zij van zulke reserves gehoord, dat is trouwens ook bij Po litieverordening verboden. De chauffeurs verzoeken tenslotte de raad zodanige bepalingen in het leven te roepen, dat het afgeven van een rijvergunning als taxi-chauffeur door de politie aan mensen met een volle dagtaak niet meer mogelijk is. Politie kan (nog) niets doen. Noot redactie: Ook de politie, die wij om inlichtingen vroegen, ziet het optreden van de reserve-chauffeurs als een euvel. Er is een arbeidswet, zo zei men ons, en een rijtijdenwet. De Arbeids wet bepaald, dat niemand een twee de dienstbetrekking mag hebben, ontheffing door het hoofd van de ar beidsinspectie is noodzakelijk. De rijtijdenwet regelt de werktij den van de chauffeurs. Iemand die zelf een zaak heeft, bijv. als handels reiziger voor eigen risico, werkt eigenlijk volgens de arbeidswet en de rijtijdenwet niét (zolang hij geen auto bestuurt). In veel gemeenten heeft men een verordening, waarin is vastgelegd de afgifte en de geldigheidsduuru van rijkaarten voor het besturen van huurauto's. Leiden kent geen veror dening op huurauto's-taxibedrijven, daarom kan de politie niet tegen het euvel van de reserve-chauffeurs op treden. Het woord is thans aan de gemeen teraad, die wèl in overweging mag nemen, dat Leiden in deze zaak in Nederland een uitzonderingspositie inneemt. WAAROM BRANDEN DE KNIPPERBOLLEN PRINSESSE- KADE NIET? Dat hebben wij ons afgevraagd. Maar het blijkt nu, dat men nog wacht op het antwoord van de Raad op vragen die door de heer Drijber zijn gesteld over de juiste plaats voor deze oversteekplaats. Er zijn n.l. stemmen, die pleiten voor een „knip- perbollen-pad" verder in de richting van de Bostelbrug. Die stemmen werden in de Raad ook al gehoord enige maanden gele den. De knipperbollen werden aange bracht op de plaats, die door b. en w. werd geadviseerd, maar nu mogen de oranje lampjes niet branden tot de Raad zich opnieuw over deze kwestie heeft uitgesproken. BIOSCOPEN. De films in de week van 11—18 ok tober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Diamanten vermist", 14 jaar. Lido: „Chirurg", 18 jaar. Luxor: „Je kunt 't haar niet kwa lijk nemen", 18 jaar. Trianon „Symphonie" in goud", alle leeftijden. Rex: „Parachutisten vallen aan", 14 jaar. (Donderdag: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar). Prijs I 2.- Verkrijgbaar bij elke drogist! (Advertentie) No. 518. Horizontaal: 1. Arabisch tentendorp, 5. stronkje, 8. glijvoer- tuig, 10. muzieknoot, 11. onbekende, 13. verouderd woord voor zweep, 15 voorzetsel, 17. kruipend dier, 19. ver voermiddel, 21. lelieachtig gewas, 22. aanvoerder der Argonauten, 24. soort onderwijs (afk.), 25. teugel, 27. hangt aan de mast, 29. maanstand, 31 bloei- wijze, 33. drinkt men uit, 34. tucht roede. Verticaal: 1. zoon van Jacob, 2. boom, 3. wiei soort, 4. tocht, uitstap, 6. voorzetsel, 7. water in Gelderl., 9. zijtak Douro, 12. werk -an Ibsen, 14. boom der tropen, 16. deel van een schip, 18. Europeaan, 19. vaartuig, 20. schijf vis, 23. gem. in Drente, 26. ver moeid, 28. vis, 30. term bij het boksen (ak.), 32. stoomschip (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517. Horizontaal: 1. jool, 4. kot, 6. ore, 7. pas, 9. ha, 10. hap, 11. Ie, 12. een, 13. lui, 14. Norg, 16. pand, 17. nop, 18. Java, 19. ei, 20. bora, 22. rank, 23. do. 24. lang, 25. Hem. Verticaal: 1. Johannes, 2. ora, 3. 0.e., 4. kap, 5. os, 7. Pan, 8. meid, 10. heg, 11. Luna, 12. Erp, 13. lava, 15. 001, 16. park, 18. jong, 20. ban, 21. hom, 2. ra 23. de. Wat lezers schrijven DEMPT DE (MEST) PUT, VÓÓR HET KALF VERDRONKEN IS! Nu in de a.s. raadsvergadering één- richtingverkeer voor de Oude Rijn ter sprake zal komen, zou ik de Raad het volgende onder zijn aandacht wil len brengen: Zeker zie ik het nut in van een éénrichtingverkeer, doch men mag de verkeersveiligheid niet uit het oog verliezen. Gevaar is hier zeker aan wezig. Het gedeelte Oude Rijn waar het om gaat vanaf de Gepekte brug tot de Uiterstegrachtbrug is zeer slecht bestraat. Als men dan bedenkt, dat de Uiterstegrachtbr .g een trechter is van 3 meter breedte en er zeer veel kinderen hard lopend van de ene kant van de gracht naar de andere vliegen, moet men zien, dat ongelukken niet uit zullen blijven. De ligging van het bruggetje is zo, dat iemand met een beladen hand wagen of bakfiets er niet alleen tegen op kan komen. Dan staan er op dit gedeelte vaak auto's te laden of te lossen. Er zijn geen trottoirs, noch langs dit straatgedeelte noch p de brug aanwezig. Waar moeten de voet gangers blijven? Voor men op dit gedeelte een één richtingverkeer gaat toepassen, is het volgens mij de eerste eis, dat trot toirs worden aangelegd zoals aan de Nieuwe Rijn en de brug verbreed. Nog beter is dat mooie en geurige grachtje te dempen. H. J. BIJLEVELD, Oude Rijn 81a. Leiden, 11 oct. 1957. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten dooi het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) VRIJDAG 11 OKTOBER. Leids Kunstcentrum. Tentoonstel ling, 8 uur nam. opening Boerhaave- zalen. Sociale Raad. Vergadering. Trouw zaal stadhuis 8 uur nam. ZATERDAG 12 OKTOBER. „De Royalisten". Feestavond „Tus sen twee haakjes". St. Antonius Clubhuis 8 uur nam. T.I.G. „Kinderen beslissen", 8.15 uur nam.. Schouwburg. Aula Stedelijk Gymnasium, Fruin- laan 15. Klassieke avond door jon geren uit het Leidse jeugdwerk, opera, declamatie en solistisch optre den. Aanvang 8 uur nam. R.K. Instuif Haagweg, Dansavond. Leonardushuis, 8 uur nam. L.J.A. Klassieke (jubileum)-avond door Leids jeugdwerk. Aula Stedelijk Gymnasium, Fruinlaan 15, 8 uur nam. ZONDAG, 13 OKTOBER. Stedelijke K.A.V. Maria-moeder- ochtend. Na H. Mis in Hartebrugkerk om 8 uur v.m., in het St. Antonius- clubhuis. K.A.V.-Herensingel. Maria-moeder- ochtend. Na H. Mis in Herensingel- kerk om 8.15 uur v.m. in zaal Maria Gijzensteeg. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136 Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen oum- mer 20935 tot 19.00 out (7 uur)-. Zaterdag 1? uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE MEDEDELING AAN ONZE ABONNE'S In verband met diverse ziektege vallen onder onze bezorgers, roe pen wij de clementie in van onze abonne's, indien de bezorging van de courant enige stagnatie mocht onder vinden. Al het mogelijke wordt gedaan om de courant tijdig bezorgd te krijgen DE DIREKT1E. BODEGRAVEN Toneelavond St. Odilia. Ten bate van de Kath. Blindenbond St. Odilia werd in het Parochiehuis een toneelavond gegeven, die een volle zaal trok. Kapelaan Voortwist sprak het openingswoord, waarin hij aller eerst het gebed vroeg voor de over leden geest. adv. van de Bond, pas toor Schulte uit de Meye. Vervol gens vertelde een bestuurslid een en ander over doel en werk van de Blindenbond. Tevens wekte hij de aanwezigen op zich als donateur op te geven. De Goudse Kath. Toneel groep „Tavenu" kwam hierna met de opvoering van „Boemerang", een spel in 3 bedrijven van R. Feen- stra. Het gegeven was de minder goede verhouding tussen stad en platteland, tussen een harde zaken man in ruste en de dorpelingen iets dat wel wat aftands aandoet Hoe het zij, de hoofdrollen waren in goe de handen. Bijzonder die van de da mes werden succesvol ten tonele ge bracht. Dit kunnen we niet zeggen van het slappe spel van de huis knecht of van de te sterk aangedikte rol van de makelaar. Alles bijeen was bet voor de ïanwezigen een ont spanningsavond van het goede soort. Jammer is, dat de gemeente van de entreégelden nog circa 28 opeist. Koit dat niet anders? Raadsagenda. Hedenavond 11 oktober om 19.15 uur zal de raad on zer gemeente in openbare vergade ring bijeenkomen. De agenda voor deze bijeenkomst telt 17 punten, waaronder aanvragen om gelden resp. ten behoeve van de kath. school in de Meye, de Chr. ULO-school en de Verhoef-Rolmannschool; verlen ging subsidieregeling Kruisvereni gingen; verkoop van grond; wijzi ging gemeenschappelijke regeling in zake onderlinge hulpverlening in ge val van brand; bezwaarschriften, ver zoeken om ontheffing winkelslui ting; idem tegemoetkoming kosten in vervoer naar school en last not least de aanbieding van de gemeentebe groting 1958. de bedrjjfsbegrotingen 1958 en de begroting 1958 van het woningbedrijf. Film Zaterdagavond 12 oktober draait in het Parochiehuis te Bode graven de bekende film: Waar Woes tijnen bloeien gaan. Een documen taire kleuren- en geluidsfilm over Pakistan. Met enkele humoristische films beloofd dit een interessante, leer zame en gezellige avond te worden. LEVENDIGE KVP-VERGADERING IN „DE TURK" Verkiezingen zetten afdeling in actie In de eerste ledenvergadering in de afdeling Leiden van de K.V.P., gehouden in „De Turk", gaf de voor zitter, mr. H. A. L. Vijverberg, een overzicht van nieuwe actualiteiten in de afdeling, die gericht zijn op de verkiezingen voor Provinciale Sta ten en Gemeenteraad in 1958. Hij noemde o.m.: 1. De vorming van een kerngroep die afgevallen leden meestal af gevallen om financiële redenen in de partij proberen terug te bren gen. 2. Het organiseren van wijk- avonden. 3. Standsorganisaties zullen hun wensen voor het gemeenteprogram ma bekend maken. 4. Een commissie stelt een ge meenteprogramma voor Leide nsa- men. 5. Een propaganda-commissie zal onder meer een verkiezingskrant uitgeven. Voorts zei de voorzitter nog, dat men bezig is met het vormen van parochiële afdelingen voor de ver kiezingen; men zal een college voor staatkundige vorming (debating club) in het leven roepen. De bespreking van de begroting verliep zonder moeilijkheden. Er is een saldo-tekort van 1900; ont staan door het feit, dat voor de ver kiezingen een bedrag van 2000 is uitgetrokken. Een der vergaderden stelde zich garant voor de bijdrage van een bedrag van 100. Bij de bespreking van het regle ment candidaatstelling gemeente raadsverkiezing maakte de heer Schinck bezwaren tegen het punten- stelsel. Er zit iets in van „selectie" „van hoger hand opleggen" De heer Schinck werd door enige vergader den bijgevallen. Van achter de be stuurstafel klonk het bezwaar, dat een goede gemeentepolitiek slechts gevoerd kan worden, indien het „schip bemand is met deskundigen in de verschillende onderdelen der vaartechniek". Euromarkt Overstappend van de Leidse- naar de Europese en zelfs naar de we reldpolitiek, begon mr. P. A. Blaisse fnet zijn inleiding over de Euro markt. Hij belichtte enkele facetten die nog niet zozeer in het licht van de belangstelling hebben gestaan. De opzet van een Europese gemeen schappelijke politiek is steeds voor gestaan door de K.V.P. Het is te be treuren, dat Engeland niet aan het streven naar eenheid kon medewer ken. Er zijn redenen voor aan te voeren: op de eerste plaats is het land nog georiënteerd op het ge menebest, zijn belangensfeer is voorts het gehele dollar-areaal, daar na komt pas zijn belangstelling voor Europa. Engeland begon te begrijpen dat het nodig is ten aanzien van het continent het isolationisme te door breken. Engeland gaat echter pas overstag als het zijn belang is. Een geleidelijke groei naar de partners in de Euromarkt van Enge land is echter te verwachten. As Spr. wijdde vervolgens aandacht aan de andere landen in Europa, die nog niet aan de Euromarkt aange past konden worden. Zes landen is te weinig. Tegenover de machtsvor mingen in Oost en West wilde men de as verstevigen. De blik ging naar Afrika. Het verdrag heeft een sa menwerking voorzien met Afrika in de gebiedsdelen van Frankrijk en België. Dit brengt voordelen voor de overige landen, die echter op hun beurt deelnemen in een gemeen schappelijk investeringsprogramma voor de Franse en Belgische gebieds delen in Afrika. Wederzijdse belangen zijn altijd de beste beginselen voor vriendschap. Het verdrag heeft ook voorzien in nadere overeenkomsten met Tunis, Marokko en Algiers. Een belangrijke verdienste van het ver drag is dat men offers heeft willen brengen om zich van de vriendschap van Afrika te verzekeren, terwijl Afrika kan rekenen op de hulp van Europa (vrij van enig koloniolisme). Aldus kan een bolwerk worden ge vormd tegen het opdringend commu nisme. Sprekend over de landen die bij de Euromarkt zijn aangesloten noemde de heer Blaisse Italië een van de belangrijkste partners, omdat het een plaats inneemt aan de Mid- dellandsezee en een belangrijke rol kan spelen als bemiddelaar met de landen in het Midden Oosten en in Afrika. Duitsland aldus spr. is de belangrijktse partner op economisch gebied. Een land met een fantastisch hoge conjunctuur. De positie van Ne derland in het verdrag is politiek ge zien niet sterk, economisch moet Ne derland wel „zeer uit zijn doppen kij ken". Spr. wees op de bevolkings groei, op de moeilijke geografische positie (wereldland) op de armoede aan grondstoffen. De voorwaarden van Nederland zijn slechts ten dele geaccepteerd. Het moeilijke is aldus spr. dat wij niet helder kunnen voorspellen of de ontwikkeling van de Nederlandse handel in het Euromarktgebied gun stig of ongunstig zal zijn. De Kamer heeft inzicht gehad in Je noodzaak van Europese-samenwerking men is er echter van overtuigd dat de rege ring te hard en te onbesuisd heeft gelopen. Spr. gaf tenslotte eer overzicht van het kamerdebat en van de amende menten, die „moeten maken dat ons land zo veilig mogelijk deze markt binnengaat". Economisch verdrag. De heer P. J. Udink cc drs, secre taris van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, die lid is van de C.H. U., besprak de problemen van de Euromarkt als econoom. Hij stelde vast, dat we nog niet weten hoe groot de economische offers zullen zijn. Opheffing van handelsbelemme ringen heeft altijd de instemming ge had van het Nederlandsbedrijfsleven, douanetarieven mochten wat het be drijfsleven betreft gerust verdwijnen. Een voordeel van de Euromarkt is specialisatie, overigens géén eenvou dig probleem. De grote industriële landen gaan hier echter het ruimst van profiteren. De Duitse bedrijven zijn bijvoor beeld al sterk gespecialiseerd. Het ge vaar bestaat dat „alles wat groot is nog groter wordt, wat klein is: kleiner". Landbouw heeft daarenboven een uitzonderingspositie in het verdrag gekregen. In het verdrag is dus niets gebeurd, dat de belangen van énig boer in één der deelnemende landen kan schaden. Vrije circulatie van landbouwproducten is buiten het ver drag gelaten. Dit betekent voor Nederland dat het geen garantie heeft gekregen voor de vrije uitvoer van zijn produc ten, hoewel het voor 60 van zijn export moet leven. Transport. Drs Udink noemde nog meer nade len: voor onze transportpolitiek is het van belang, dat wij vrij kunnen vervoeren in andere landen. Het ver drag geeft ons land hierover geen enkele zekerheid. De Benelux gaat economisch zijn betekenis verliezen. Spr. voerde ook nog het bezwaar aan, dat Frankrijk een compensatietarief (invoerrecht) van 15 heeft bedongen. In het algemeen gaf drs Udink in zijn spits voorgedragen inleiding dui delijk aan, dat er in .-.et bedrijfsle ven duizend twijfels zij over de rea lisering van het Euro-programma. Essentieel noemde spreker de een heid in de monetaire politiek. Een levendige discussie tussen ver gaderden en sprekers ontspon zich. Laat in de avond besloot de voorzit ter de vergadering met dankwoorden. Hij deelde nog mee, dat bezwaren te gen het reglement vooi de gemeente raadsverkiezing tot veertien dagen vóór de volgende vergadering schrif telijk bij het bestuur kunnen worden ingediend. WARMOND Middenstandsvereniging. Onder voorzitterschap van de heer A. Akerboom hield de r.-k. Midden standsvereniging een vergadering in hotel De Zon. Nadat de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, werden door de secretaris, de heer G van Bentem, de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen die onder dankzegging zonder bewerkingen werden vastge steld. Hierna gaf de voorzitter een uiteenzetting van het doel en stre ven der vereniging. Nog veel te wei nig middenstanders, aldus spreker, zijn doordrongen van de noodzake- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 11 October 1857. Men heeft thans gegronde hoop dat het plan tot doorgra ving van de landengte van Suez door den Sultan, in weerwil van den tegenstand van Engeland, zal worden goedgekeurd Advertentie: Men verlangt ter stond ifi een Drogisten-winkel een knappen en eerlijken jon gen, niet beneden de 15 jaren oud. Beste Brielsche aardappelen te koop, voor f 2.40 per Mud (vrij aan huis), bij Den Holder, op het Korte Galgewater bij de Beestenmarkt. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem zal dinsdag 15 en woensdag 16 oktober a.s. geen audiëntie ver lenen. lijkheid van een bloeiende midden standsorganisatie. Zelfs de overheid heeft meerdere malen gewezen op de belangrijke schakel, die de midden stand is in het economisch bestel. In deze gemeente lijdt de vereniging aan bloedarmoede en het is daarom, dat het bestuur gemeend heeft een nauwer contact tot stand te moeten brengen tussen het bestuur en de le den. Dit contact zal niet alleen ge zocht moeten worden op binding van zakelijke belangen, doch ook het on derling gezelschapsverkeer zal hier in een belangrijke plaats moeten in nemen. Deze avond, aldus spreker, zal dan ook in het teken staan van een gezellige avond en het bestuur heeft gemeend te moeten voldoen aan veler verzoek, een kaartavond te organiseren. Het bleek, dat het bestuur hiermede inderdaad een be gin heeft gemaakt tot versterking van de onderlinge band, want van de geboden gelegenheid tot prijsjas- sen werd een druk gebruik gemaakt. De uitslag was als volgt: le prijs C. Witsenburg (4 p. carbonade); 2e prijs mevr. Witsenburg (3 p.); 3e prijs P. van Wissen (2 p.); 4e prijs C. Papot (1 p.). Met een toepasse lijk woord werden de prijzen aan de winnaars ter hand gesteld waar bij de hoop werd uitgesproken dat deze avond, als inleiding van het winterseizoen, nog door meerdere 1 gevolgd zal worden en dan met steeds meer bezoekers. Inenting tegen polio. Ook in onze gemeente zal op grote schaal worden overgegaan tot inenting te gen de kinderverlamming. De eerste inenting zal plaatsvinden op 14 ok tober in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis. Van de betrokke nen zal een bijdrage worden ge vraagd van 1.De oproepingen zijn reeds verzonden. Zij, die op deze datum verhinderd zijn op het aan gegeven uur te komen, worden ver zocht hiervan tijdig ter secretarie kennis te geven, opdat dan in over leg met de gemeente-geneesheer een ander tijdstip kan worden vastge steld. Zij, die geen oproep hebben ontvangen maar wel kinderen heb ben die in 1955 geboren zijn, kunnen zich melden bij de inentingsadmini stratie (gemeentehuis). WEET U HEI OOK NIET Vraag: Persoonlijk adres pater We ren fried van Straaten (..Oostpriester, hulp"). Antwoord: Pater Van Straaten is te bereiken in de Abdij vanTongerlo (Antw.) in België. Vraag. J. H. te N. Ik heb een wed denschap met een kennis over de volgende vraag: Wat voor stem heeft Jo Vincent? Antwoord: De zangeres Jo Vincenl is sopraan. Vraag: J. v. E. te V. Waar is een schooi gevestigd voor opleiding tot schildersgezel? Antwoord: Wij raden u aan zich om inlichtingen te wenden tot de B.N.S. in uw woonplaats. Vraag J. B.: is men verplicht om bij een rijweg met aan weerskanten een rijwielpad, op dat rijwielpad te lopen, waar het verkeer uit de tegen overgestelde richting komt? Er ge beurde laatst in het donker een aan rijding tussen een bromfietser en 2 wandelaars. Wie is volgens u de schuldige? Antwoord: zodanige verplichting bestaat niet, raadzaam is het uiter aard wel. Een proces zou moeten uit wijzen wie schuld had. Vraag v. R.: Hoe verwijdert men een gele zeepvlek uit een bouclélo- per? Antwoord: probeert u het eens met een lauw sopje van alkuli-vrij was middel. Werken van buitenkant vlek naar binnenkant Niet te stevig druk ken. Goed na spoelen. Vraag Abonnee: Kan men eieren inleggen in waterglas in een plastic emmer? Antwoord, gezien het feit, dat deze soort emmers nog betrekkelijk kort in gebruik zijn en wij nog geen on dervinding hebben opgedaan met de resultaten, raden wij vooralsnog maar liever aan de voorheen gebrui kelijke methode te handhaven. Denkt u er om, dat men voor 100 eieren no dig heeft 1 liter waterglas, dat ver dund moet worden met 9 maal zo veel water Soms moet men minder water toevoegen, dit moe1 men vra gen aan de drogist, waar het water glas gekocht wordt. De eieren moe ten ruim onder de vloeistof staan. Onafgedekt waterglas wordt vrij vlug vast, afgedekt veel minder vlug. Ook is het raadzaam de eieren wel goed schoon te maken, maar niet te hard wrijven, want dan wrijft men het beschermende eiwitlaafje aan de bui tenkant weg en kan dit oorzaak zijn van bederf Vraag J. v. d. B.: Wilt u mij bin nen- en buitenlandse adx-essen opge ven van scheepvaartmaatschappijen? Antwoord: wij weten niet voor welk doel u deze adressen nodig hebt en bestaat de mogelijkheid, dat wij u niet het adres opgeven wat u nu juist wel nodig hebt. U doet er goed aan even de internationale telefoon- gids te raadplegen onder de letter S. vindt u in de grote plaatsen vele maatschappijen genoemd, ook van Nederlandse adressen, die als agent optreden van buitenlandse maat schappijen wenst u mee te doen aan de huidige verzamelwoede van alles wat betrekking heeft op scheepvaart (en autospeldjes e.d.) dan kunt u zich n.o.m. de moeite wel besparen De vraag is zo groot (geweest), dat er eenvoudig niet meer op kan wor den ingegaan. Vraag W. C. v. P. te R. Kost een potlood van 60 ct. tweemaal zoveel als een potlood van 30 ct. of moet men zeggen: éénmaal zo veel? Antwoord: U wint de pot; het js tweemaal zoveel.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2