3)e CeidóeSoti/fca/nt Amerikaanse plannen voor zes kunstmanen Plastic-maan Japanners doen het veel goedkoper Is Elten zo onmondig? Koninklijk gezin aan de waterkant De operette-revolutie in San Marino K.A.B. in 1 week meer dan 1000 nieuwe leden Sydney bedreigd door bosbranden Veel bewolking weer: Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14231 1 is toch voordeliger j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 „Spaetnik" in zuteim wimte-g.%ui& De Ver Staten zijn van plan dertien raketten de ruimte in te zenden, waarvan zes met kunstmanen. Zeven raketten zullen gebruikt worden voor de proeven waarmee men in december zal beginnen. In maart van het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met het lanceren van de overige drietrapsraketten, die kunstmanen met alle vereiste instrumenten zullen bevatten. De Amerikaanse satellieten zullen ongeveer negen kg. wegen en op een hoogte van 300 tot 2.400 km. met een snelheid van omstreeks 28.000 km. in anderhalf uur om de aarde draaien. Dit blijkt uit een verklaring die dr. John Hagen, het hoofd van het Amerikaanse kunstmaanprogramma, op 2 augustus voor een Senaatscom missie heeft afgelegd en waarvan de inhoud nu pas is bekendgemaakt. BOMBARDEMENT VAN METEORIETEN. Radio^ïoskou heeft gisteravond meegedeeld dat micro-meteorieten nu de kunstmaan bombarderen, maar dat zij klaarblijkelijk geen ernstige schade aanrichten. Speciale aanbieding in moderne „Rembrandtieke- kleuren" 99.- PEVSEEL Haarlemmerstraat 175 Lelden ONVEILIGE SEINEN VELEN ZULLEN HET GETSJIRP van de Russische kunstmaan reeds hebben gehoord, maar zij heb ben er niets van begrepen. De seinen, welke de satelliet uitzendt, zijn in code gesteld en leveren bijzonderhe den omtrent de temperatuur, lucht dichtheid, vochtigheidsgraad enz., al lemaal dingen, welke de deskundigen iets zeggen, maar voor de leek onver staanbaar zijn. De satelliet geeft evenwel ook seinen, welke wij allen kunnen verstaan; zij waarschuwt, zeer dringend en duidelijk. Op de eerste plaats wijst zij er op, dat de voorsprong, welke de 0 Sow jet-Unie heeft gekregen, omdat zij als eerste een kunstmaan lanceerde, te wijten is aan het feit, dat men in Rusland alle krachten kan concentreren op één doel, iets wat men in het Westen al leen kan, als allen het eens zijn. Wij zijn geen voorstanders van ?o'r. ge dwongen eenheid, maar wel van vrij willige eenheid, van eensgezindheid en samenwerking. Daaraan ontbreekt in het Westen nog wel een en ander en dat gebrek aan één lijn zou ons wel eens parten kunnen spelen. Op zichzelf is het van geen enkele bete nis of de Russen dan wel de Amerika nen het eerst in de ruimte zitten; voor de ontwikkeling van de weten schap maakt dat geen verschil. Ook een paar maandjes vroeger of later legt geen gewicht in de schaal. Maar wat wel gewicht in de schaal legt is het politieke voordeel, dat dit eerste lingschap de Sowjets oplevert. Deze seinen van de kunstmaan moeten door allen worden gehoord en begre pen. Wij moeten ons realiseren, dat de Sowjet-Unie op het gebied van de raketten onverwacht snelle vorde ringen heeft gemaakt en dat wij niet weten, welk gebruik zij daarvan zal maken. Dat Moskou met zijn nieuwe successen zal gaan dreigen, staat als een paal boven water. Kroestsjef is er reeds dadelijk mee begonnen. Hij heeft weliswaar beweerd, dat de Sowjets er geen misbruik van willen maken, maar de ervaring heeft ons geleerd, dat onze begrippen van „mis bruik" niet parallel lopen met die van het Kremlin. Gromyko's rede voering in het ontwapeningsdebat in de Verenigde Naties is een veelzeg gende aanwijzing voor de manier, waarop de Russen hun technische successen zullen trachten uit te bui ten. Daarentegen kunnen wij slechts een sterk aaneengesloten front stel len, zolang wij geen zekerheid heb ben, dat de voorschrijding der tech niek slechts op vreedzame doelein den zal zijn gericht. Wij hopen van harte, dat het mogelijk zal blijken, de fabricage van raketten onder interna tionale controle te krijgen. Wat ons betreft, liever vandaag dan morgen. Zolang Moskou evenwel doorgaat met de vrede te prediken met de mond er met de daad de wereld te tyranniseren, kunnen wij niet anders dan de seinen van de Spoetnik wel ter harte te nemen. j Tussen 20 en 23 oktober zal zij echter met de aarde in de buurt van de meteorietenzwerm de „Orioniden" komen en het is de vraag of zij dan niet getroffen zal worden. De Japanse raketdeskundige prof. Hideo Itokawa heeft de Russische kunstmaan geldverspilling genoemd. Hij kondigde aan, dat Japan binnen twee jaar op een veel goedkopere wijze zijn eigen kunstmanen zal af schieten. De Japanse satelliet zou niet meer dan 200.000 dollar kosten, terwijl de Russen aan hun kunstmaan vijfhon derd miljoen dollar zouden hebben besteed en de Ver. Staten in totaal tweehonderd miljoen dollar voor hun maan zouden uitgeven. Volgens prof. Itokawa zal de Ja panse satelliet zo goedkoop zijn, doordat hij van plastic zal zijn ver vaardigd en de drietrapsraket slechts 640 kg. zal wegen. DE MENS ZONDER ZWAARTE KRACHT. Een Amerikaanse arts heeft don derdag op de conferentie voor ruim tevaart te Barcelona gezegd, dat het niet noodzakelijk is bij interplanetair verkeer de zwaartekracht kunstmatig te herstellen. De mens past zich goed 1 aan in omstandigheden zonder zwaar tekracht. De dokter zei, dat men dit in de Verenigde Staten had kunnen nagaan aan boord van vliegtuigen, waarvan de snelheid en de baan zo was vast gesteld, dat de zwaartekracht 47 se conden lang werd geneutraliseerd. Het prestatievermogen daalt niet aldus de arts. De helft van de proef personen vond de toestand zondei zwaartekracht aangenaam, een kwart liet het onverschillig en het laatste kwart kreeg luchtziekte. De Duitse bondsregering is tegen een volksstemming in het gebied van Elten. „Deze streek is zonder volks stemming aan Nederland toegewezen en het is niet meer dan billijk, dat zij ook zonder volksstemming wordt teruggegeven", verklaart het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn. „Bij de onderhandelingen met Ne derland is wel herhaaldelijk over een volksstemming gesproken", aldus het ministerie, „maar wij zijn van me ning, dat dit middel slechts kan wor den toegepast op gebieden van grote re omvang en waarvan niet vaststaat bij welk land zij behoren". TOMADO VERRAST HUISVROUWEN met Nederlandse snelkookpan! Compromis bereikt De vier ministers van de anti-com munistische regering en vier belang rijke ministers van de communisti sche regering van San Marino heb ben donderdag in de Italiaanse bad plaats Rimini overeenstemming be reikt over de wijze, waarop de anti communisten de plaats van de com munistische regering zullen innemen aldus hebben de regeringen donder dag bekendgemaakt. Domenico Morgate, de voormalig communistisch leider in San Marino, heeft meegedeeld, dat dt. nieuwe an ti-communistische regering zondag te middernacht het bestuur zal over nemen. Alvaro Calale, lid van deanti communistische regering verklaarde, dat vijftig vain de honderdtien gen darmes, die deze regering ter be schikking staan, vrijdag tussen tien en twaalf uur de hoofdstad zullen De rode Pimpernel der Algerijnen De 27-jarige „Rode Pimpernel" van de opstandelingen te Algiers, Amar Ali, is dood. Soldaten hebben zijn lijk in de nacht van woensdag op donderdag gevonden in de ruïne van enkele huizen in de kasbah van Al giers. Deze huizen waren dinsdag ver woest bij de ontploffing van een mu nitiedepot van de opstandelingen. Door de dood van Amar Alie heb ben de opstandelingen de laatste van hun belangrijkste leiders in Algiers verloren, aldus Franse autoriteiten. binnentrekken. Er wordt geen bloed vergieten verwacht. De twee regeringen zijn overeen gekomen het hoofd van de politie, Ettore Sozzi, markies van San Irene, bevoegdheid te geven de militie van deze twee regeringen te ontwapenen en toezicht uit te oefenen op het vreedzame verloop van de regerings wisseling. Over de politieke voorwaarden is niets medegedeeld. De eerste indrvV te Rimini was, dat de coinmiuhisien enkele concessies hebben verkregen en dat de regeringswisseling niet de vorm zal hebben van een volledige capitulatie van de communistische regering, zoals aanvankelijk door de niet-com/miunisten was geëist. Geen vingerafdrukken meer De Amerikaanse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij, behoudens enkele uitzonderingen, af ziet van het nemen van vingeraf drukken van vreemdelingen, die kor ter dan een jaar in het land verblij ven. Van immigranten zal men vin gerafdrukken blijven nemen. Amerikaanse ambtenaren zeiden te verwachten, dat jaarlijks meer dan patenten aangevraagd Volgende week verkrijgbaar de eerste ècht-Nederlandse snelkook pan met tal van nieuwe snufjes. Iedereen die voortaan snel, gezond en lekker wil koken vraagt bij zonderheden aan zijn winkelier of schrijft naar Tornado Dordrecht. (10 ct postzegel Insluiten) Eisenhower bood excuses aan President Eisenhower heeft de mi nister van Financiën van de Afri kaanse negerstaat Ghana, E. K. A. Gbedemah, gisteren zijn verontschul digingen aangeboden. De reden was dat de minister maandag, omdat hij een neger is, in Dove (Delaware) uit een restaurant is gezet De president ontving de minister gisteren voor een ontbijt, waarbij ook vice-president Nixon aanzat, en liet hem het Witte Huis zien. De president was wat ongerust over het gebeurde, ve.-telde minister Gbedemah later. „Maar ik ben van mening, dat door dit ontbijt het inci dent van maandag goedgemaakt is". Ontwapeningsdebat zonder boop Amerika is bereid „zonder verder MftÏE wachten", een initiatief te steunen, Verenigde Staten onder deze nieuwe regeling vallen. De maatregel zal waarschijnlijk in het begin van de volgende week van kracht worden. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zei, dat dit besluit is genomen, omdat er lan den zijn, die erover hebben geklaagd, diat hun staatsburgers de Verenigde Staten niet kunnen bezoeken. (De Sowj et-Unie heeft herhaaldelijk be zwaar gemaakt tegen de vereiste van het nemen van vingerafdrukken). Maarschalk Szoekov bezoekt Joego-Slavie Op het vliegveld van Belgrado in Joegoslavië is woensdag de Russische minister van defensie, maarschalk Georgi Zjoekov, aangekomen voor een bezoek van enkele dagen. Zaterdag zal maarschalk Zjoekov de Joegosla vische president Tito, die op het ogenblik aan de kust van de Adriatische Zee verblijft ontmoeten. Bij de aankomst van de Russische minister (rechts) op het vliegveld, werden de volksliederen van beide landen gespeeld. Hij werd verwelkomd door zijn Joegoeslavische collega, generaal Ivan Gosnjak (links). dat er toe zal leiden, dat in de ruim te geschoten voorwerpen slechts we tenschappelijke en vreedzame doel einden dienen, aldus heeft de Ameri kaanse afgevaardigde in de V.N., Ca bot Lodge, donderdag bij de opening van het debat over de ontwapening in de politieke commissie der Ver enigde Naties verklaard. Het perspectief voor een dergelijk initiatief is evenwel niet erg hoop ge vend, gehoord de redevoering, welke de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko meende moe ten afsteken. Wellicht onder invloed van 't Russische succes met de kunst, maan hield hij een zo fel betoog, dait men in Westelijke kringen is gaan wanhopen aan errig succes voor wel ke onitwapeninigsovereenkomst dan ook. Volgens de Rus kan het jongste voorstel van de Verenigde Staten en enkele andere landen alleen maar tot de conclusie leiden, dat deze lan den de ontwapeninigsbesprekingen tot in het oneindige wensen voort te zetten. i De"e aardige foto van het Engelse koninklijke gezin werd kortgeleden gemaakt in de grote tuin van het Buckingham paleis, de Britse koninklijke residentie te Londen. De per 1 oktober door de K.A.B. ingezette nieuwe propaganda-actie heeft de eerste week reeds een re sultaat opgeleverd van meer dan duizend nieuwe leden. Vermoedelijk zal dit cijfer in deze maand nog wor den verdubbeld. Op 1 november start de K.A.B. met een nieuwe actie onder het mot to: „Wees een Sint voor een Kind". De bedoeling daarvan is, dat de K.A.B.-leden voor elk nieuw aange wonnen lid het adres kunnen op geven van een ziek of invalide kind, dat dan omstreeks Sinterklaas van de Centrale Propaganda Dienst een leuke surprise ontvangt. Schandaal te Megen Ontvanger ontving ten eigen bate Enige jaren geleden verwekte de gemeente Megen (N. Br.) enige hila riteit, toen bleek dat de inning van belastinggelden op soms allerzonder lingste manieren geschiedde. De gemeenteontvanger trachtte gelden te innen, die reeds lang be taald waren en was met andere aan slagen zover achter, dat ze niet meer invorderbaar bleken. De vrolijkheid is thans verkeerd in spijt en schaamte want voor de offi cier van justitie te Den Bosch ver klaarde de gemeenteontvanger de 53-jarige A. C., gisteren, dat hij zich in de jaren 1956 en 1957 schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen, waarvan het totale bedrag nog niet bekend is. De oneerlijke ontvanger is op staande voet geschorst. Prof dr F. J. J. Buytendijk, hoog leraar in de algemene psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft gistermiddag zijn afscheidscollege ge houden, waarvoor hij als onderwerp koos „het innerlijk evenwicht". Het 5-jarige meisje A. Smits uit Eindhoven, dat gistermiddag om half vier onverwachts de autoweg overstak, werd gegrepen door een auto uit Gouda. Het kind was op slag dood. Aan zeer ernstige brandwonden is, aan het Westeinde te Den Haag overleden, de 78 jarige mevrouw B. Starrenburgh-de Vries. Zij had te dicht bij het gastel gestaan waardoor haar kleren in brand gevlogen waren. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Aan de rand van Sydney woeden talrijke bosbranden, die, aangewak kerd door een krachtige storm, de stad bedreigen. Ondanks het feiit, dat het vuur door alle beschikbare krachten wordt bestreden, zijn al zeventien huizen en een fabriek ter waarde van 160.000 pond (ongeveer 1.650.000 gul den) in de as gelegd. Door de storm werd een aantal kleine schepen in de haven op de rotsen geslagen. Een Brits vracht schip, dat met springstoffen is ge laden. sloeg ook van zijn ankers los. Met veel moeite kon het tenslotte op een veiliger plaats worden gemeerd. Boven Rusland handhaaft zich een hogedrukgebied met een luchtdruk van 1036 m.b. in het centrum. Op het noordelijke gedeelte van de oceaan duurt de depressie-activiteit voort. Een vore van lage luchtdruk verbindt het depressiesysteem tus sen Groenland en Noord-Noorwe- gen met een oud lagedrukgebied ten westen van Portugal. Met een zui delijke bovenwind dreven gisteren wolkenvelden uit Frankrijk Neder land binnen. Daardoor werd de nach telijke afkoeling sterk getemperd en daarmede samenhangend vormde zich slechts hier en daar korte tyd mist. Vanmorgen viel er uit de bewol king hier en daar wat regen. Boven Engeland ligt een front, behorende bij de depressie tussen Groenland en Noord-Noorwegen, dat langzaam na derbij komt. In verband daarmede zal er ook zaterdag vrij veel bewol king zijn met plaatselijk enige re gen. Het weer behoudt een zacht karakter alhoewel de temperaturen morgenmiddag over het algemeen iets lager zullen zyn. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). j IETS MINDER ZACHT Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, later ook enkele opklaringen. Over het algemeen iets minder zacht. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende i richtingen. Hoogwaterstanden 12 Okt. v.m. 5.05; n.m. 5.25. Het weer in Europa De weerrapporten van vanmorgen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO ABERDEEN KOPENHAGEI LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA Korreltje Een verstandig man zegt tegen zijn vrouw, dat hij haar begrijpt. Een domme man probeert het te bewij zen. nevel 11 C. mist 12 zwaar bewolkt 17 N geh. bewolkt 10 mist 17 nevel 14 zw. bewolkt 19 mist 19 mist 23 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 22 nevel 20 mist 10 mist 17 mist 19 mist 19 regen 20 onbewolkt 18 mist 23 nevel 26 zwaar bewolkt 23 half bewolkt

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1