Zeekrijgsraad berechtte diefstal en heling op vliegveld Valkenburg Blokkering en deblokkering van huurgelden Min. Zijlstra vindt prijspeil niet bevredigend Twee inzittenden verdronken Jayne Mansfield aangekomen Drie procent meer loon voor typografen De man van tMagere Jossie' gearresteerd Vitale 104-jarige Duo-passagier niet aan ongeluk overleden VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Voor woningverbetering Het is ons gebleken, dat vele lezers nog met problemen zitten aangaande de „Wet Grootboek Woningverbete ring". Wij zullen daarom de beteke nis weergeven van de voornaamste bepalingen van deze wet. Degene, die op 1 augustus 1957 ver huurder was van een vóór 27 decem ber 1940 tot stand gekomen woning, is verplicht daarvan aanmelding te doen bij de Directeur van het Groot boek voor Woningverbetering te 's Gravenhage, Stadhouderslaan 136. De aanmelding diende te geschieden vóór 1 oktober 1957 op formulier A, dat bij de postkantoren verkrijgbaar is. De directeur stelt bij beschikking de bedragen vast, welke over de blokkeringsperiode van 1 augustus 1957 tot en met 3i december 1966 tel kens moeten worden gestort ter in schrijving in het Grootboek. Die pe riode vangt aan met 9 stortingsjaren. Elk stortingsjaar loopt dus van 1 aug. tot en met 31 juli daaraanvolgend. Vóór het einde van elk stortingsjaar moet een bedrag worden betaald ge lijk aan het halve verschil tussen de huurprijs over het betreffende stor tingsjaar en de huurprijs per jaar op 31 juli 1957. Over het stortingstijdvak van 1 aug. 1966 tot en met 31 dec. 1966 is een bedrag verschuldigd gelijk aan het halve verschil tussen de huurprijs over dat tijdvak en de huurprijs per 5 maanden op 31 juli 1957. Rente wordt ook geblokkeerd. De per 1 augustus van enig jaar in het Grootboek ingeschreven gelden dragen een rente van 3 's jaars. De rente wordt eveneens geblokkeerd en voor de eerste keer op 1 augustus 1959 op het Grootboek bijgeschre ven. Over bedragen, die in de loop van een stortingsiaar gedeblokkeerd worden, wordt over dat jaar geen rente vergoed. Deblokkering wegens woning verbetering. Op grond van woningverbetering kunnen de geblokkeerde gelden wor den terugbetaald. Onder „verbeterin gen" verstaat de wet: alle technische voorzieningen, waardoor het woonge- rief geacht kan worden te zijn geste gen, met inbegrip van in rechtstreeks verband daarmede uitgevoerde ande re werkzaamheden, alsmede de voor zieningen, welke bestaan in binnen door de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid te bepalen tijdvakken uitgevoerde schilders- en stukadoorswerkzaamheden aan het inwendige van woningen. Deze definitie maakt het mogelijk ook voor onderhoudswerken mits uitgevoerd in verband met een tech nische voorziening deblokkering te verkrijgen. In de Memorie van Ant woord heeft de Minister als voorbeeld genoemd de verbouwing van een dak kamer met afgeschuinde wand tot een kamer met rechte wanden. Wan neer men bij die gelegenheid tevens de gehele kamer opschildert, zal ook voor de kosten van het schilderwerk deblokkering gevraagd kunnen wor den. Daarentegen kan binnenschilder- werk- en stukadoorswerk, dat los staat van een technische voorziening, slechts aanleiding zijn tot deblokke ring, indien het uitgevoerd is binnen nader te bepalen tijdvakken, b.v. de winterperioden. In zijn toelichting schrijft de Minister, dat voorkomen moet worden, dat de uitvoering van schilder- en stukadoorswerk afbreuk doet aan de nieuwbouw Bij het vast stellen van deze tijdvakken aldus de Minister zal rekening worden gehouden met de verwachtingen om trent de situatie op de arbeidsmarkt, waartoe telkenmale overleg zal wor den gepleegd met de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tijdvakken, als bovenbedoeld, zijn nog niet aangewezen. Berekening te deblokkeren bedrag. Het bedrag, dat gedeblokkeerd wordt, is gelijk aan het bedrag der verbeteringskosten plus twee derde gedeelte daarvan. Bedoeld twee derde gedeelte dient voor de betaling van inkomstenbelasting. Zodra een be paald bedrag gedeblokkeerd wordt, is daarover inkomstenbelasting ver schuldigd. Voor dit bestanddeel van zijn inkomen kan de huiseigenaar toe passing vragen van het bijzondere ta rief van artikel 48 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941. In dat geval zal hij over het gedeblokkeerde bedrag tenminste 20 en tenhoogste 40 aan inkomstenbelasting ver schuldigd zijn. De wetgever is uitgegaan van de veronderstelling, dat de huiseigenay 40 of twee vijfde van het vrijgeko men bedrag aan inkomstenbelasting zal moeten afstaan. Drie vijfde van het gedeblokkeerde bedrag dient der halve ter bestrijding van de verbete ringskosten en twee vijfde ter beta- Jing van inkomstenbelasting. In ver band met deze verhouding heeft de wetgever het bedrag, dat voor de be taling van inkomstenbelasting gede blokkeerd wordt, gelijk gesteld aan twee derde van de verbeteringskos ten. Als de verbeteringskosten bijv. 300.bedragen, wordt er 300 2/3 X 300.— 500.— gede blokkeerd. Uit het vorenstaande volgt, dat het op het Grootboek ingeschreven be drag in zijn geheel gedeblokkeerd wordt, zodra de verbeteringskosten drie vijfde vormen van het ingeschre ven bedrag. Liggen de verbeterings kosten hoger, dan kan de huiseige naar deblokkering vragen van gel den, welke ter zake van andere hem toebehorende woningen op het Groot boek zijn ingeschreven. AJs de verbe teringskosten meer bedragen dan drie vijfde der aldus gedeblokkeerde gel den, kan de eigenaar - ten belope van dit verschil ontheffing vragen boek, doch uitsluitend ter zake van de woning, waarvoor de verbetering is aangebracht. Hoe te handelen. De huiseigenaar moet zijn verzoek om deblokkering vergezeld doen gaan door een door burgemeester en wet houders van de gemeente, waarin de woning is gelegen, goedgekeurde op gave van de aangebrachte verbete ringen. Bedoelde goedkeuring dient binnen drie maanden na de voltooiing der verbeteringen te worden aange vraagd. Als de opgave goedgekeurd is, zal de huiseigenaar in vele gevallen niet dadelijk deblokkering kunnen vra gen. Hiervoor eist de wet namelijk, dat de verbeteringskosten tenminste 30 vormen van het totaal bedrag, dat vóór 1 januari 1967 op het Groot boek zal moeten zijn gestort. Ter be reiking van dit percentage zal de eigenaar dus soms meer dan één goedgekeurde verbeteringsopgave moeten indienen. Het percentage van 30 is niet wille keurig gekozen. De Minister heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het de bedoeling is te voorkomen, dat meer dan twee keer gedeblok keerd behoeft te worden. Als de ver beteringskosten het percentage van 30 hebben bereikt, zal het te deblok keren bedrag gelijk zijn aan 5/3 X 30 50 of de helft van het be drag, dat in totaal op het Grootboek zal moeten worden gestort. 's Ministers mededeling ten spijt zal er toch meer dan twee maal gede blokkeerd kunnen worden, daar ook de op het Grootboek bijgeschreven rente voor deblokkering in aanmer king komt. Voorbeeld. Iemand heeft drie woningen A, B en C, waarvan de jaarhuren op 31 juli 1957 resp. bedragen 1440, f 1000.en 800.Vóór het einde van elk stortings jaar moet voor deze woningen resp. 180.—, 125.— en 100.op he Grootboek worden in geschreven. Terzake van woning A zal voor de negen stortingsjaren 9 x 180.z= 1620.en voor het tijd vak van 1 augustus tot en met 31 de cember 1966 5/12 X 180.— 75, derhalve in totaal 1695.— op het Grootboek moeten worden ingeschre ven. Voorwaarde voor deblokkering is, dat de kosten van verbeteringen tenminste 30-% van 1695 503,50 bedragen. Na 1 aug. 1957 voorziet de eigenaar woning A van een douchecel en een vaste wastafel. Dit kori hem 450. dus minder dan het vereiste minimum van 508,50. Wij nemen nu aan, dat de Minister de maand januari 1959 aanwijst als tijdvak voor stukadoors- en schilderwerk. In deze maand laat de eigenaar voor 60.binnenschil- derwerk verrichten. Hiermede stijgen de kosten van „verbeteringen" in de zin van de wet tot 510. De eigenaar zou nu deblokkering kunnen vragen tot een bedrag van 510.— 2/3 X 510.— 850.—, indien dat bedrag op het Grootboek was ingeschreven. Het is inmiddels april 1959 geworden. De eigenaar heeft alleen over het eerste stortings jaar gelden op het Grootboek inge schreven. Aan zijn stortingsplicht voor het tweede stortingsjaar behoeft hij eerst voor het eind van juli 1959 te voldoen. Daar ter zake van woning A nog slechts 180.— op het Groot boek is ingeschreven, kunnen ook de voor de woningen 8 en C ingeschre ven bedragen van resp. 125.— en 100.gedeblokkeerd worden. In totaal wordt dus 405.— gedeblok keerd. Vervolgens kan de eigenaar ont heffing vragen van zijn stortings plicht ter zake van woning A tot een bedrag van 510.— min 3/5 X f 405 243.—. Tot 31 dec. 1970. Voor zover de op het Grootboek in geschreven bedragen niet eerder we gens woningverbetering zijn terug betaald, zullen zij uiterlijk op 31 de cember 1970 gedeblokkeerd moeten worden, zij het wellicht in de vorm van rentedragende schuldbewijzen. Mr. C. A. BARON BENTINCK. 7m.^P±Lnie^ijfe[ ™nist"|toe en het snijpunt zal volgens de a? Kuil gistermor- minister begin 1958 worden bereikt. ders van het Christelijk Nationaal Vakverbond gezegd dat de stijging van dit cijfer de uiterste aandacht vraagt. De minister becijferde dat het prijsindexcijfer in twee jaar tijd van augustus 1955 tot augustus 1957 met twaalf punten is gestegen van 106 tot 118. Een deel van deze stijging schreef hij toe aan pure sei zoensstijging. Prol Zijlstra hoopte en verwacht te niet dat een loonsverhoging aan staande is. Hij zag ook geen reden voor een stijging van het prijsniveau. Onze aandacht moet volgens hem in toenemende mate gericht zijn op prijsdaling. De prijsdaling van inge voerde grondstoffen en grondfabrika- ten, zei hij, moeten hun weg vinden naar het binnenland. Koers terug. De minister wees er op dat het al gemene prijsniveau van de industriële sector zich zeer rustig heeft gehou den ondanks vrij forse loonstijgin gen. Hij zei dat we bezig zijn terug te koersen naar de situatie van 1952 tot 1953, maar hij wilde daarmee nog geen overschotten op de beta lingsbalans voorspellen. De grote vraag die voor de ontwik keling van de nationale economie van belang is, is wat de wereldecono mie gaat doen. Als we een ontspan ning van de binnenlandse economie krijgen en de wereldeconomie blijft op peil, zal 1958 een goed beginpunt zijn voor een nieuwe economische ontwikkeling. Mocht de wereldcon junctuur werkelijk ongunstig worden, dan moeten we volgens de minister een wezenlijke depressie bestrijden. Niet verontrustend. Over de arbeidsmarkt zei minister Zijlstra dat na 1954 de lijn van openstaande aanvragen bij arbeids bureaus uitging boven de lijn van de beschikbare arbeidsreserve. Nu groeien die lijnen weer naar elkaar Auto slipte en reed te water Vannacht omstreeks 1.15 uur is een bestelauto van een naaimachinemaat schappij in het water van de Wees- pertrekvaart bij Amsterdam terecht gekomen. De inzittenden twee mannen kwamen hierbij door ver drinking om het leven. Een wielrijder zag het ongeluk var ver gebeuren. De bestelauto kwam uit de richting van het Gooi en slipte in een bocht van de Weesperzijde ter hoogte van de Kruislaan. De wagen schoot dwars over deg, kwam enkele tientallen meters verder in het wa ter en verdween snel in de ongeveer vijf meter diepe vaart. De politie, die spoedig ter plaatse was, had veel moeite om de plaats op te sporen waar de auto op de bo dem van de vaart rustte. Toen dit gelukte en de auto naar de kant was gehaald bleken de inzittenden reeds overleden te zijn. De lijken zijn naar het Wilhelmina-gasthui8 te Amster dam overgebracht Een kraanwagen van de stadsreinging heeft de bestel auto weer op het droge gezet. 1954. Hü noemde dat niet verontrus tend, omdat men dan eerder van een statistische dan van een reële werk loosheid kan spreken, omdat men dan met vele moeilijk plaatsbare werk krachten zit. In 1954 waren er ruim 74.000 werk lozen. De minister noemde dit toe laatbaar. De grens van 100.00 mag echter niet worden overschreden. Op een vraag of de woningbouw lening van zes procent directe ge volgen zal hebben voor de prijzen, zei de minister dit niet te verwachten met uitzondering van de huren. De huren zijn zeer gevoelig voor het rentepeil. Als het rentepeil van zes procent zich zal handhaven dan zal dit volgens de minister ongetwijfeld zijn uitwerking hebben op de huren. Champagne uit een Hollandse klomp Jayne Mansfield, de 24-jarige Ame rikaanse filmster van de 20 Th. Cen ture Foxfilm, uit „The Wayward bus", is gisteravond by haar aan komst uit Dusseldorp op Schiphol stormachtig ontvangen. In het restaurant van het vlieg veld vormde zij enkele ogenblikken later het middelpunt van een grote groep vertegenwoordigers van pers, radio en film, terwijl de perschef van de Netherlands Foxfilim, de heer A. D. Werkheim, haar vroeg of zij iets wilde drinken. „Als ze iets hebben", zei Jayne met een kinderlijk hoog stemmetje. Na de verzekering dat dit zo was vr «eg m«ss Mansfield meteen champagne, die daar de kellner op zeer bijzon dere wijze werd gereserveerd. Iemand had Jayne zo juist een paar onge verfde Hollandse klompen aangebo den en op veler verzoek donk de filn6ter haar champagne uit eaa van deze klompen. Miss Mansfield, die in de komende dagen im Amsterdam, Den Haag, Lei den en Rotterdam bij de vertoning van haar nieuwste film in levende lijve voor het witte doek zal ver schijnen bevestigde van plan te zijn te zijner tijd in het huwelijk te zul len treden met de Hongaarse film ster Mickey Hargitay. KNAC VRAAGT BORDEN „MAXIMUM 70 KM/U TOEGESTAAN". De KNAC heeft een brief gezonden aan de colleges van Gedeputeerde Staten, waarin wordt gevraagd de wegen, die voor een snelheidslimiet van 70 km per uur in aanmerking ko men, vóór 1 november a.s. aan te wijzen. De KNAC vraagt dit, omdat na 1 november in Nederland binnen de bebouwde kommen nergens harder mag worden gereden dan 50 km. per uur. Daarop is echter één uitzondering mogelijk. Langs bepaalde grote ver keersaders, zoals doorgaande routes kunnen borden worden geplaatst met „max. 70 km/u toegestaan". Aan de colleges van Gedeputeerde Staten is I de taak om aan te wijzen waar deze De slachtoffers zijn de 33-jarige A. borden kunnen komen (voor zover G. van Lunzen en de 37-jarige D.jhet tenminste gaat over wegen, die van verdere stortingen op het Groot- Heinhuis, beiden uit Hilversum. niet onder beheer van het Rijk zijn). De lonen van het technische en ad ministratief personeel in het grafisch bedrijf zullen met ongeveer drie pro cent worden verhoogd. De verhoging zal voor weekloners ingaan op 7 ok tober, voor maandloners op 1 okto ber. In de niouwe loonsom is ook de compensatie voor de premie A.OW verwerkt. Dit wordt meegedeeld in e'.n circulaire, van het Centraal Bu reau voor de Grafische Bedrijven. Het college van rijksbemiddelaars heeft aan deze verhoging zijn goed keuring reeds verleend. Zoales bekend kregen de typogra fen bij de gedifferentieerde loonronde van maart 1956 een loonsverhoging van ongeveer drie procent. Dit krach tens een beslissing van het college van rijksbemiddelaars, dat zich op grond van een rapport van de werk- j gevers in het boekdrukkersbedrijf op het standpunt stelde, dat doorbereke ning noodzakelijk was en dat de loonsverhoging derhalve tot drie procent beperkt diende te blijven. De ze beslissing veroorzaakte grote on rust onder de werknemers in het grafisch bedrijf en leidde in vele Amsterdamse bedrijven tot een sta king van een dag. Prof. inr G. de Grooth in driemanschap Burgerlijk Wetboek Professor mr. G. de Grooth, de be kende oud-hoogleraar in het burger lijk recht en internationaal privaat recht, thans verbonden als buiten gewoon hoogleraar in het Angelsak sisch privaatrecht aan de Rijksuniver siteit te Leiden, heeft een aanzoek ontvangen, zitting te nemen in het driemanschap, dat sedert het overlij den van prof. mr. E. M. Meijers is belast met de voorbereiding van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Professor G. de Grooth werd dins dag j.l. 65 jaar. Hij zal de vakature vervullen, die in het driemanschap ontstond door het uittreden van prof. mr. J. Eg- gers, die dezer dagen werd benoemd tot gewoon hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam. Met professor De Grooth wordt het college gevormd door prof. mr. J. Drion, die onlangs als regerings commissaris optrad in de Kamer, en door mr. F. J. de Jong. Prof. De Grooth heeft bevestigd, dat hij de uitnodiging zal aanvaar den. Het staat nog niet vast of hij, als gevolg hiervan, zijn werkzaamhe den als lid van de Eerste Kamer waarin hij voor de V.V.D. zitting heeft zal neerleggen. Prof. De Grooth heeft zuTks wel in overwe ging, doch pleegt hierover nog over leg. De vraag of zijn opvolger op de lijst, mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, hem zal kunnen vervan gen, is op zijn beslissing mede van invloed. Mr. Kappeijne, wethouder van Loenen, die voor de V.VD. zitting heeft in de provinciale staten van Utrecht, deelde mede, dat hij mede in verband met veelvuldig ver blijf in het buitenland, de aan vaarding van een eventuele benoe ming tot lid van de Eerste Kamer eerst ernstig zou moeten overwegen. Door de uitbreiding van het leden tal van de Kamers, is prof. De Grooth in november van het vorig jaar lid van de Eerste Kamer geworden. Gemangeld slachtoffer van spitsuur Hoe moeiljjk het ook mag zfyn Je in 'n volle tram staande te houden, voor één ding aal een man-op-weg-naar-zijn-werk altijd zorgen: dat de KAAS voor zjjn twaalfuurtje niets overkomt. Want KAAS Is een verrukkelijke voedzame lekkernij. Die moet Je hooghouden, wat er ook gebeurt! Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk izh.) doemeer met KAAS Publ. H«t Nederland* Zuivelbureau 45 Vonnissen van enkele maanden Gisteren zijn de leden van het mi litaire personeel van het marine vliegkamp Valkenburg berecht, die hadden deelgenomen aan de om vangrijke diefstal en heling van ben zine. Eergisteren heeft de politierech ter te 's-Gravenhage zes leden van het burgerpersoneel veroordeeld voor hun deelneming aan deze oneerlijkheden. De 39-jarige korporaal-chauffeur H. v. d. H. ,die een groot aandeel in deze affaire zon hebben gehad, werd door de Zeekrijgsraad te 's-Graven- hage veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij had benzine gegeven aan ander personeel van het kamp, zonder er echter ooit betaling voor te hebben ontvangen. De zaak tegen de luitenant ter zee specialediensten der le klasse K. P. M., de chef van Van der H., en te gen de chauffeur P. L. G. werd aan gehouden. De chauffeur le klasse P. H., die een enkele maal benzine had afgetapt uit een tank werd conform de vorde ring veroordeeld tot f 50, boete sub sidiair 10 dagen. De majoorvliegtuig- maker-radio-radarmonteur A. J. J., die benzine had aangenomen van v. d. H. voor zijn tweedehands auto hoorde een vonnis van drie maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk over zich vellen. De Zeekrijgsraad veroordeelde de hulp-vliegtuigmaker 3e klasse M. C. J. van B. wegens heling tot een ge vangenisstraf van één maand met af trek van voorarrest. Overeenkomstig de eis werd de korporaal hulpvliegtuigmaker R. K. wegens diefstal en heling veroordeeld tot twee maanden met aftrek. De korporaal chauffeur M. I., die dief stal van benzine op zijn geweten had, kreeg een straf van één maand, over- Spierinkje voor kabeljauw Diefstal van een damestas Het onvoltooide en misschien nooit te voltooien verhaal van de moord op „Magere Jossie" heeft gis teren een onverwacht vervolg gekre gen door de arrestatie van de echt genoot van het slachtoffer. Zoals men zich zal kunnen herinneren werd de vrouw op 11 augustus jJ. in een sou terrain aan de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam gedood. De mail werd aangehouden op ver denking van diefstal van een dames tas uit een hotel aan de Groenburg wal. Maar direct nadat hij was gegre pen, werd hij overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar hij zijn medewerking moest geven aan de reconstructie van wat op die zondag ochtend gebeurde. De reconstructie bracht tal van buurtgenoten op de been en ook de eigenaresse van het pand en een vroegere vriendin van de vermoorde verleenden hun medewerking. Het is gebleken, dat na de aanslag enige artikelen uit het souterrain verdwenen zijn, waaronder enkele sieraden en een massageapparaat, j Ook meende men, dat de portefeuille, die het slachtoffer in haar bezit moest hebben, gestolen was. Later bleek echter dat de vrouw haar portefeuille had geschonken aan een van haar kennissen, een taxi chauffeur. Maar de politie vond gis teren aanleiding om naar de vermis, te zaken te gaan dreggen. De Am sterdamse politie laat zich niet uit over de resultaten, en ook wil men niet zeggen of men de thans gearres teerde man van moord verdenkt. Wel meent de politie, dat ze geen reden heeft om de man als absoluut on schuldig te beschouwen. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat er door de arrestatie enig licht begint te dagen in deze duistere moordzaak, die evenals de moord op Chinese Annie de Amster- damse onderwereld diep heeft be roerd. GEEN TOESLAG VOOR AMBTENAREN. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt officieel mede: „Het in een der och tendbladen (De Telegraaf) versche nen bericht, dat de minister-president de organisatie van overheidsperso neel zou hebben laten weten, dat de regering alsnog bereid zou zijn een bedrag van drie miljoen beschikbaar te stellen ten behoeve van de invoe ring van een diensttijdtoeslag voor beaalde categoriën van overheidsper soneel, is volkomen onjuist." 255 FIRMA'S OP KOMENDE VAKBEURS VOOR MEUBELEN EN WONINGTEXTIEL. Op de 6e Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 4 tot en met 9 november in Utrecht wordt gehouden, zullen 255 firma's (vorig jaar 246) vertegenwoordigd zijn. De expositie, welke wordt inge richt in de Bernhardhal, Margriet- hal en Hal C, gelegen op het Croese. laanterrein, beslaat een totale opper vlakte van 15.000 m2 (vorig jaar 12.200 m2). Op het gebied van meubelen zullen 190 inzendingen te zien zijn. Met wo ningtextiel 41 firma's ter beurze ver. schijnen. Voorts zal de bezoekers een grote verscheidenheid in matrassen, vloer, bedekking, rubber- en plastic artike len, alsmede fournituren aantreffen eenkomstig de vordering van de fis caal. De fiscaal, mr. N B. Spoor, zeide in zyn requisitoir, dat de benzine diefstal op Valkenburg als een don derslag bij heldere hemel was uitge komen. „De moderne afgod van bijna iedereen is de motor. Hoe kan, zo vraagt men zich af, iedereen ook in de lagere functies er een motorvoer tuig op na houden? Daarom wordt verleiding wat benzine van het rijk te nemen groot De korporaal v. d. H. was in deze zaak de centrale figuur. Zijn onmiddellijke chef was een wil loos werktuig in zijn handen", zo meende de fiscaal. De verdedigers, mr. dr. ir. F. Schuy- •lenburg, luitenant ter zee voor spe ciale diensten eerste klasse F. W. Surink en luitenant ter zee tweede klasse E. C. L. Dekking bespraken in hun pleidooien de situatie op het vliegkamp en de goede conduitesta ten van de meeste beklaagden. Zij vroegen clemente straffen. Lezen en haken Mevrouw H. Smit-Meyering, bij ve len beter bekend als „Opoe Smit" nit de Oosterstraat te Ter Apel hoopt op 7 november haar 104e verjaardag te vieren. Niet alleen haar hoge leeftijd maar ook haar vitaliteit is bewonde renswaardig. Volgens haar kleinkin deren, bij wie mevrouw Smit al vele jaren woont, is zij „stukken beter" dan vorig jaar. Mevrouw Smit leest nog veel, waarbij haar voorkeur uit gaat naar streekromans. Verder wordt de krant nog helemaal gelezen. Een andere prettige bezigheid voor haar is haken. Heel wat kluwens vis sersgaren gaan nog door haar vingers. Een bril heeft zij er niet bi, nodig. Verleden jaar kreeg zij van haar zoon een televisie-toestel en hoewel ver schillende programma's wat te vlug zijn voor haar, slaat ze kerkdiensten en het toneel nooit over. Dat ze hele maal „bij de tijd" is, "blijkt wel uit het feit dat zij enige weken geleden" aan haar kleindochter «rroeg wat nu eigenlijk een atoom is. Ze had wel eens wat gelezen van een atoom, maar: „Het zou wel eens heel iets verschrikkelijks zijn", zei ze, „Want er wordt zo veel over geschreven". OP HET WAD VERDWAALD EN OM HET LEVEN GEKOMEN Op het wad nabij Zwarte Haan, 'onder de gemeente 't Bildt (Fr.) is het stoffelijk overschot gevonden van de 45-jarige P. B. Kuiken. In de nacht van woensdag op donderdag was K met zijn slikslede naar zijn in zee gelegen boot gegaan om daar de netten te lichten. Waarschijnlijk heeft hij door de dichte mist de boot niet kunnen vinden en is op het wad verdwaald. Op grond van gegevens van de Haagse politie is dezer dagen gemeld dat een bij een ongeluk in de Lek straat te 's-Gravenhage gewonde duo passagier van een motorrijwiel, die na in een ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis werd gezonden, later weer moest worden opgenomen en daarna is overleden. Van de zijde van het ziekenhuis St. Johannes de Deo aan het Westeinde te 's Gravenhage maakt men er ons opmerkzaam op, dat de gewonde, de 21-jarige bankwerker M. J. K. uit de Malakkastraat naar huis is gezonden, nadat men hem (zondag 6 oktober, 's avonds) had behandeld wegens de bij het ongeluk opgelopen verwondin gen. De volgende dag, aan het einde van de middag if hij opgenomen, niet als gevolg van de verwondingen maar ter behandeling van een interne af wijking dit niets met het ongeluk te maken had. De jongeman is tenge volge van deze interne afwijking op dln«dApmorgen 1.1. overleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14