Tweede Kamerdebat over lening uitgesteld WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Na telegram uit Curaqao Afwachten De leden van de Tweede Kamer vonden gistermiddag op hun lesse naars de motie van de Eilandsraad van Curasao, waarin vermeld staat dat het de Nederlandse hulp bijzon der op prijs stelt, maar toch wil pro beren het zonder te doen. Het gaat om de weigering van een bedrag van vier miljoen, dat Nederland aan Cu rasao wilde lenen, voor de bouw van hotels op Curasao en Aruba ten behoeve van Amerikaanse toeristen. De motie spreekt zich overigens zeer vriendelijk uit:Men is er kentelijk, maar men wil Nederland in deze moeilijke tijd niet zwaarder belasten dan nodig is.... Met andere woorden Curasao kan zijn eigen boontjes wel doppen. Over deze motie is in de wandelgangen door de Kamerleden druk gesproken. Men denkt, dat hier sprake is van een politiek spel, waarvan in het Bin nenhof de draagwijdte nog niet is te overzien. Minister Lampe, de gevolmachtig de minister voor de Nederlandse An tillen in Den Haag heeft gesproken over een „zeer slechte politieke stunt van de Curagaose oppositie, die ge richt is tegen het algemeen belang en in het bijzonder tegen het belang van Curasao. Hij vermoedt, dat de oppositiepartijen uit deze stunt poli tieke munt willen slaan, in verband met de verkiezingen van het vol gend jaar. De Minister van Zaken Overzee, mr. Helders, hield gistermiddag in de Tweede Kamer een toespraak, waarin hij zich ongeveer op gelijke wijze uitliet. Deze leninggarantie was door de Tweede Kamer op de agenda geplaatst na herhaald aan dringen van mr. Helders De motie van de Eilandsraad kwam nu een spaak in het wiel steken. Aan het begin van de vergadering gistermiddag deelde de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst mede, dat hij in overleg met de Ka mercommissie voor Zaken Overzee tot de conclusie was gekomen, dat „gezien de verwikkelingen" het nut tig zal zijn af te wachten hoe de Staten van de Antillen, die een dezer dagen bijeen zouden komen, zullen reageren. De Kamer vond het beter even te wachten. Het Kamerdebat over deze lening garantie werd dus opgeschort. Mr. Helders was van mening, dat het dienstiger ware geweest het wets ontwerp toch maar in behandeling te nemen. De regering van de Antillen zou dit zeker op prjjs hebben ge steld. PROF. CLEVERINGA, LEIDEN, EREDOCTER TE GENT. De bekende Leidse professor, prof. mr. R. P. Cleveringa heeft van de universiteit van Gent het ere-docto- raat ontvangen. Prof. mr. R. P. Cle veringa verwierf zioh in Nederland grote bekendheid door zijn protest- redevoering in 1941 tegen de Duitse maatregelen jegens Joodse hoogle raren. Het ere-doctoraat werd hem bij de aanvang van het academisch jaar uitgereikt. Met hem werden tien andere buitenlandse geleerden met de erebul onderscheiden. Herdenking van Alkmaar vierde ontzei in 1573 8-oktoberfeesten Minister Struycken: Geen verhoging gem. kindertoeslag De plannen van verschillende ge meenten om in bun kindertoelage verordeningen een sterkere progres sie naar het kindertal te berekenen, dan is opgenomen in de rijksregeling, is in strijd zowel met de algemene loonpolitiek als met die t.a.v. het overheidspersoneel, en derhalve niet aanvaardbaar. Die verklaarde minister mr. A. A. M. Struycken in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamer lid, dr. M. A. M. van Hel voort (KVP), bur gemeester van Boxtel. Deze heeft deze zaak aanhangig gemaakt op het Binnenhof, nadat niet minder dan 55 gemeenteraden bij Kon. Besluit zijn aangemaand besluiten in te trekken, die betrekking hadden op verhoging der in de bestaande gemeentelijke kindertoelageverordeningen opgeno men maximumbedragen. Zij moesten deze weer wijzigen volgens de richt lijnen van minister Struycken. Met een lampionoptocht en een tap toe door de Johan Willem Frisokapel begonnen maandagavond de Alk maarse 8 oktoberfeesten. Laat op de avond was er nog een receptie ten stadhuize. De eigenlijke feestdag be gon met de traditionele reveille waarna de schooljeugd burgemeester H. J. Wytema voor diens ambtswo ning een aubade bracht. De officiële herdenking van het ontzet in 1573 vormde 't hoogtepunt. Deze plechtigheid in het Victoriepark werd behalve door vele burgerlijke autoriteiten ook bijgewoond door de garnizoenscommandant en de com mandant Zeemacht uit Den Helder, door deputaties van de Leidse 3-Octo- bervereniging en de zustervereniging uit Groningen alsmede door het col legium van het Leidse Studenten korps. De oud-voorzitter van „Alkmaar ontzet" mr C. J. de Lange, die de her denkingsrede hield, zei onder meer dat hij hoopte dat het 8-Oktoberfeest voortaan door de gehele Alkmaarse bevolking meegevierd zou worden omdat het de plicht van de Alkmaar- ders is diegenen dankbaar te geden ken, die voor de vrijheid en onafhan kelijkheid hadden gestreden. De ochtenduren werden gevuld met een gecostumeerde kinderoptocht, wielerwedstrijden en volksspelen, Plaatselijke muziekcorpsen en het Waagtoren-carillion zorgden voor de feestelijke klanken. De hoofdschotel van de feestviering was de grote mid dagoptocht: „Boeken trekken voor bij" waarin zowel de klassieke als de middeleeuwse en de moderne littera tuur waren vertegenwoordigd. De op- IMAXIMUÏVI-SNELHEID VOOR VRACHTWAGENS. Op 1 november a.s. wordt de maxi mum-snelheid in de bebouwde kom ingevoerd. Volgens deze maatregel zullen motorrijtuigen binnen de be bouwde kom niet sneller dan 50 km per uur mogen rijden, tenzij door borden een toegelaten snelheid van 70 km per uur is aangegeven. De Algemene Verladers- en Eigen- vèrvoerders Organisatie (E.V.O.) wijst er echter op, dat voor bepaalde categorieën motorvoertuigen de toe gestane snelheid binnen de bebouw de kom zowel als daarbuiten lager dan 50 of tussen 70 en 50 km per uur kan liggen. Een vrachtauto, waarvan de wiel- druk hoger is dan 2400 kg mag nooit sneller rijden dan 60 km per uur. De maximale snelheid voor een vracht wagen met aanhangwagen mag, als de wieldruk meer dar 375 kg be draagt, niet sneller rijden dan 50 km per uur. Van voertuigen met een lan ge naar achter uitstekende lading (2/3 wielbasis, met een maximum van 5 meter) mag de snelheid in geen enkel geval de 40 km per uur te bo ven gaan. Bestuurders van de hierboven ge noemde categorieën voertuigen doen er dus goed aan nie' alleen rekening te houden met de algemene snel heidsbeperkingen binnen de bebouw de kom, maar ook niet de voor hun voertuigen geldende maxima. OPRICHTING KASKI TE HOORN VOORBARIG. De Directeur-Generaal van het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut verzoekt ons naar aanleiding van de berichten over de opening van een KASKI-bureau in Hoorn er op te willen wijzen, dat deze berichten als volkomen voorbarig zijn te beschou wen en dat hem over deze aangele genheid niets bekend is. Weliswaar overweegt het KASKI in dit gebied onderzoekingen te ondernemen, doch de formele opening van een afzon derlijk bureau in deze streek is nog niet aan de orde. Minister acht melkgarantieprijs juist verdeeld De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt is vastbesloten, alle hem ten dienste staande middelen te ge bruiken om de onjuiste gevolgen van een monopolievorming op het gebied van melkvoorziening in westelijk Ne derland tegen te gaan. De minister deelt de mening niet, dat de meeropbrengst van de con- sumptiemelk in dat gedeelte van het land tot een onjuiste verdeling van de regeringsgarantie van de melkprijs voor de veehouders zou leiden. Deze garantie geldt voor alle in Nederland geproduceerde melk als geheel. Het zou onjuist zijn, de melkprijsgarantie per zuivelbedrijf te doen gelden, daar dit een economisch niet gewenste richting zou geven aan de verwer king van de melk, aldus het ministe rieel antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. H. W. van Koeverden (K.V.P.) in verband met de duurte van de melk. De melkopbrengstprijs, die de indi viduele melkveehouder ontvangt, is namelijk verschillend en afhankelijk van de uiteindelijke verwerking van zijn product De bewindsman acht de hieruit voortvloeiende verschillen echter volkomen verantwoord. In omgeving Kampen: Mond- en klauwzeer breidt zich uit Het mond- en klauwzeer, dat enige tijd geleden op de gemeenteweide van Grafhorst (bij Kampen) is uit gebroken, heeft zich thans verspreid over een vrij groot gebied. Er zijn nu in totaal tien koeien en twaalf pinken afgemaakt. Het vermoeden bestaat, dat zich hier en daar nog meer ziektegevallen hebben voorge daan. De fokveedagen in Grafhorst zijn als gevolg van het optreden van de ziekte afgelast en op de traditionele „Grafhorster Biestemarkt", die gis teren werd' gehouden, mochten geen koeien worden verhandeld. Volgens deskundigen had uitbrei ding van de gevreosde ziekte voorko men kunnen worden, als men direct de nodige voorzorgsmaatregelen had genomen Men is van mening, dat men de koeien in wijde omgeving had moeten-inspuiten Dit gebeurde alleen bij het vee op de Grafhorster gemeenteweide Toen zich daar geen nieuwe ziekteverschijnselen meer voordeden, dacht men de ziekte be dwongen te hebben. Maar plotseling trad de ziekte ook op bij koeien in de omgeving. Als de epidemie, die nu een veel grotere omvang dreigt te nemen, niet spoedig tot staan komt, zal men in grijpende maatregelen nemen. Nog steeds staan de mond- en klauwzeer - gevallen in de omgeving van Graf horst op zichzelf, want nog nergens anders in Nederland werden gevallen gemeld. (Trouw) De duo-passagier J. v. d. W. uit Amsterdam (17) werd, in de Rijn straat te Amsterdam, van de motor afgeslingerd en levensgevaarlijk ge wond toen de motor in botsing kwam met de 69-jarige voetgangster J. C. F. uit Alkmaar. Zij en de bestuur der van de motor liepen een lichte hersenschudding op. Voor het leven van de duo-rijder wordt gevreesd. tocht, die 45 nummers telde, trok veel belangstelling. De dag werd besloten met een vuurwerk, dat aan de over zijde van het Noordhollandslcanaal werd afgestoken. V.N. postzegel .wnu.shs U.NJQAS frV OfcYEZmilKHHUfi IIA U11 tl Ter gelegenhedi van de Dag van de Rechten van de Mens (10 decem ber a.s.) zullen de Ver. Naties een speciale postzegel uitgeven. Dg q- gel zal verschijnen in een waox..e van 3 en 8 cent, resp. rood en groen grijs. Als afbeelding draagt de ze gel een vlammende toorts van de menselijke rechten. De zegel is ont worpen door de heer O. Mathiesen uit Denemarken. APELDOORNSE METAAL INDUSTRIE ONTSLAAT 30 ARBEIDERS. Tengevolge van verschillende om standigheden heerst er bij diverse metaalindustrieën in Apeldoorn grote slapte. Bij verscheidene bedrijven dreigen ontslagen van arbeiders. De n.v. Apeldoornse Machinefabriek v/h Loog Landaal, die enkele maan den geleden al verscheidene werk nemers moest ontslaan, heeft thans de vertegenwoordigers der verschil lende vakbonden doen weten, dat volgens de directie wegens reorga nisatie wederom ongeveer dertig werknemers ontslag zal worden aan gezegd. De ontslagbrieven zullen op korte termijn worden uitgereikt, maar het proces zal over een be paalde periode worden uitgesmeerd, al naar gelang het aantal dienstjaren van de betrokken werknemers bij de n.v. Voor diegenen, die werkzaam waren in de gieterij-afdeling van het bedrijf is er een mogelijkheid voor werk bij de n.v. Nederlandse Ijzer gieterij ..Vulcanus" te Vaassen. A-griep nog niet op het hoogtepunt De influenza-epidemie in Neder land is, naar uit gegevens van de ge neeskundige hoofdinspectie valt of te leiden, nog niet over haar hoogtepunt heen. Aldus een mededeling van het Ministerie van Sosiale Zaken en V olksgezondheid. Hoewel uit enkele plaatsen inlich tingen zijn ontvangen over een ver mindering, blijken oveT het gehele land genomen de hoge aantallen da gelijkse nieuwe ziektegevallen zich te handhaven. Deze aantallen bewe gen zich tussen de 50.000 en 100.000 nieuwe meldingen per dag. Met name in het noorden van het land blijkt de A-griep toe te nemen. Een overzicht van het aantal sterf gevallen valt nog niet met enige nauwkeurigheid te geven. Het aantal sterfgevallen vormt echter geen aan wijzing dat de influenza een kwaad aardiger karakter heeft gekregen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8