kfrMWS kiï Kring Leiden Veehouders van de LTB vergaderde. WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Pittige vergadering Gisteravond was het tjokvol in de voorzaal van de „Harmonie". Bijkans alle afgevaardigden van de L.T.B. - afdelingen van de kring Leiden wa ren aanwezig om zich te beraden over de talrijke voorstellen, welke de afdelingen in behandeling hadden gegeven van de kring Leiden. Opening. Voorzitter G. P. van Leeuwen opende de vergadering met de chris telijke groet en een hartelijk welkom. Hij ond het verheugend welkom te mogen heten, de bestuursleden van de kring, de heer M. P. v. d. Weijden, voorzitter van de vakgroep veehou ders en de heer B. G. Bles van het algemeen secretariaat. De voorzitter duidde op het feit, dat het weer de zoveelste wapenschouw van de kring Leiden was. Er zijn nog vele zaken, die de aandacht van de boeren blij ven vragen. Het is daarom goed, al dus spreker, dat er voor de algeme ne vergadering van de kring een grote belangstelling is. Gelukkig is het niet zo, dat de boeren rondom Leidèn alles overlaten aan een paar mensen. Integendeel, in de kring Leiden blijft gelden, de gezamenlij ke verantwoordelijkheid, aldus spr. De notulen van de algemene ver gadering van 25 september '57, waar in zulke ingrijpende besluiten wer den genomen, keurde de vergadering ongewijzigd goed. De ingekomen stukken kwamen in behandeling. Ten aanzien van een verzoek om een_ voordracht te doen van een tweede 'lid van de pachtka- mer, kantongerecht Alphen, wegens het heengaan van de heer Uiterwaal te Ter Aar, besloot de vergadering deze voordracht over te laten aan de Jaarvergadering kring Leiden Bestuurswisseling bij L.T.B.-tuinders In de „Harmonie" waren gister avond de tuinders van kring Leiden van de L.T.B. bijeen in een algemene ledenvergadering, ter bespreking van de voorstellen voor de aanstaandev vak-groepvergadering. De voorzitter, de heer P. v. d. Hulst, riep een hartelijk welkom toe aan de niet zo talrijk opgekomen leden vermoedelijk ook wel een gevolg van de griep-epidemie en bracht spe ciaal den dank van de vergadering over aan de heren G. W. Kampschoër, de bondsvoorzitter, en A. J. Baars, afgevaardigde van het bondssecreta- riaat voor hun komst ter vergadering. In vlot tempo werden de notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester behandeld en onge wijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.a. een oproep van de kader- commissie om ook in de kring Leiden een kadercursus te houden, waarvoor een minimum deelname van 15 perso nen is vereist en de kosten ƒ30. p.'p. bedragen. Een lijvig rapport van het bonds- secretariaat over grotere activiteiten van de vakgroep tuinders werd ver wezen ter behandeling naar de vak groepvergadering. Bij de verkiezin gen werd de heer P. v. d. Hulst una- nieum weer herkozen in het bestuur. Bij de voorziening in de vacature van de afdeling Katwijk a. d. Rijn verliep het niet zo vlot, totdat de oud voorzitter van de kring, de heer F. Meijer, onder veel aandringen zich weer herkiesbaar stelde voor de be treffende afdeling. De moeilijkheden bij de reorganisatie van de bedrijfs voering in zijn eigen bedrijf hadden de toenmalige voorzitter genoopt zijn ontslag in te dienen, en af te zien van alle bestuursfuncties. De voor liefde voor de L.T.B. echter en het van alle zijde aandringen hadden spreker er toe gebracht zich dit be stuur weer beschikbaar te stellen. Na de pauze gaf de bondsvoorzitter, de heer Kampschroër, opnieuw zijn besluit te kennen om zo mogelijk bij a.s. bondsvergadering zijn bestuurs zetel ter beschikking te stellen. Op de pogingen van de heer Meyer van dit voornemen af te zien, gaf de heer Kampschroër wijselijk geen toezeg ging. Hierna gaf de heer C. J. M. Duijve- steijn, secr. van het Waarborginstituut in Zuid-Holland, een duidelijke uit eenzetting over het werk van het Borgstellingsfonds, speciaal ten op zichte van de tuinbouw, dat zeer nut tig werk verricht voornamelijk bij het bewerkstelligen van een betere bedrijfsvoering. Na zijn inleiding beantwoordde spreker een aantal vragen welke die per ingingen op het werkterrein van dit Instituut en waarvan de beant woording de verschillende facetten ervan duidelijk belichtte. Hierop voortbordurend gaf de heer A. J. Baars enige mogelijkheden aan om tot een betere bedrijfsvoering en daardoor tot betere bedrijfsresultaten te komen. Spreker gaf tevens een uit eenzetting over de werkwijze van de vakgroep in de naaste toekomst, spe ciaal op het gebied van voorlichting inzake betere bedrijfsvoering. De heer Meyer bedankte de beide heren voor hun uiteenzettingen. Ook voor de rondvraag bestond grote belangstelling en zowel de voorzitter als de heer Baars kwamen onder een spervuur van vragen te lig gen. Op duidelijke wijze wisten zij de leden tevreden te stellen over de moeilijkheden die iedereen in het vak en het vakbondsleven dagelijks te genkomt. Vanzelfsprekend kwamen ook de premies van A.O.W. en Bedrijfspen sioenfonds ter sprake evenals de ho ge kosten van het Landbouwschap. AJ met al hadden de aanwezigen een vruchtbare en prettige vergade ring, waarvan zij voor hun bedrijf wel enkele wetenswaardigheden zul len hebben meegenomen. kring de .,Veenstreek" van de L.T.B. Het afwijzend verzoek van de ge meente Leiden om de veemarkt op het feest van Allerheiligen, 1 novem ber, te verzetten naar een vroegere datum ontlokte een korte discussie. De vergadering was van mening, dat waar men in andere marktplaatsen dc katholieke zondagen weet te res pecteren, de gemeente Leiden zulks ook kan doen. Besloten werd om op de katholieke veehouders en hande laren een beroep te doen, de vee markt van 1 november 1957 in Leiden niet te bezoeken en de eigen feestdag van Allerheiligen te respecteren. Als laatste ingekomen stuk werd behandeld, het schrijven van rector L. P. M. Vester waarin deze mede deling deed, dat hij de vergadering wegens ziekte, niet kon bijwonen. Besloten werd om de geestelijk ad viseur van de kring spoedige beter schap toe te wensen. Behandeling ingekomen voorstel len van de afdelingen. In snel tempo werden de ruim 42 voorstellen van de afdelingen be sproken. Het is niet doenlijk om alle voorstellen de revue te laten passe ren. Wij zouden een hele pagina no dig hebben om deze indrukwekken de vergadering te verslaan. Wij stel len dan ook voor om de voorstellen welke werden aangenomen hieron der te vermelden. Inkomstenbelasting. Verschillende afdelingen stellen voor om de inkom stenbelasting te heffen over vijf ja ren. Na een flinke gedachtenwisse- ling, waarin de heer v. d. Weijden het zijne stelde, werd besloten om voor te stellen de inkomstenbelas ting voor de landbouw te heffen over drie jaren. Belastingvrije reserve. Waar de landbouw zo vast ligt aan bepaalde economische normen, aldus de ver gadering, daar moet gestreefd wor den naar een belastingvrije reserve. De boeren moeten omwille van de dynamiek investeren. Bij hun be drijfsvoering zijn zij afhankelijk van, de weersomstandigheden. Zijn deze slecht dan kunnen ze de tegenslagen niet opvangen, daar er te weinig over schoot om te reserveren. Met alge mene stemmen werd dan ook aan genomen het voorstel voor een be lastingvrije reserve. Monopolieheffingen. Ten aanzien van de monopolieheffingen kwamen vijf verschillende voorstellen ter sprake. Enerzijds drong het geluid door om deze heffingen af te schaf fen,. anderzijds wilde men deze hef fingen beperken. Na een deskundige toelichting van de heer v. d. Weij den, die een kijkje gaf op de situatie van de wereldmarkt werd besloten om de monopolieheffingen bij de uit voer van varkens en eieren te com penseren. In principe besloot de ver gadering derhalve niet te streven naar een algemene opheffing van de monopolieheffingen. Prijsbeleid. Zeer belangrijk was het besluit van de vergadering, na de discussie over het prijsbeleid. Het bestuur kreeg opdracht om al het mogelijke te doen, dat de overheid alles in het werk zal stellen om de kostende prijs van de producten te doen betalen door de consument. Bij uitvoer dient, indien de marktprijs lager is. de overheid het verschil tussen de kostende prijs en de prijs bij uitvoer te overbruggen. Gewicht vette varkens. Bij de vet te varkens ging het in eerste instan tie om het vrijlaten van de varkens. Dit voorstel kon geen genade vinden. In tweede instantie ging het om het gewicht van de vette varkens. Bij stemming werd met grote meerder heid besloten om voor te stellen het gewicht van de vette varkens te stel len op'125 kg. Wanneer de vette var kens zwaarder wegen dan moet een korting worden toegepast. Onderwijs. Met algemene stemmen werd het voorstel aanvaard om na het zesde leerjaar het land- en tuin- bouwonderwijs te volgen. Heffing landbouwschap. Over de dubbele heffing van het landbouw schap was de vergadering niet te spreken. Voorgesteld zal worden, dat zulks niet meer moet gebeuren en dat in de vakbladen elk jaar een overzicht gegeven wordt van de fi nanciële huishouding van het land bouwschap. Ruilverkaveling. De vergadering vond de stemmerij bij ruilverkave lingen tamelijk dubbelzinnig. Men kan stemmen volgens de oppervlak ten en men kan stemmen hoofdelijk. Ten aanzien van de hoofdelijke stem ming werd een amandement aange nomen, dat bij de hoofdelijke stem ming werd besloten de stemmen gel dig zijn van hen, die meer dan 10 are grond bezitten. Grondlasten. Een oude onvervulde wens: „weg met de grondbelasting", kwam in bespreking. Het besluit viel om weer opnieuw opheffing te vra gen van de onredelijke grondbelas ting. Onderhoud polderwegen. De ver gadering besloot om het onderhoud van polderwegen niet meer ten laste van de eiggnaren te houden, maar te vragen het onderhoud ten laste van provincie- of wegenbelasting te doen komen. Voorschot melkprijs. Het voorstel om een voorschot op de melkprijs te vragen werd aangenomen. Tevens werd besloten om de melkprijs voor fyet komende melkprijsjaar bekend te maken omstreeks 1 december. Vleesimport. Het besluit om de im porten van vlees stop te zetter, werd genomen, daar de vergadering stelde dat in Nederland voor 't Nederlandse volk voldoende vlees geproduceerd wordt. L.E.I.-berekening. Het bestuur kreeg van de vergadering opdracht om te streven dat alle factoren by de kostprijsberekening worden op genomen. Bij de L.E.I.-berekening kwam ook het prijsbeleid ter sprake. Waar de overheid gedeeltelijk de wensen heeft vervuld van het Land bouwschap, daar stelde de vergade ring uitdrukkelijk dat alle uitgangs punten in aanmerking dienen te worden genomen. De vergadering sprak zich uit tegen de blokkering. Verkiezing. De heer S. P. Kroft te Alphen die werd gekozen voor de vakgroep Veehouders, zei, zijn be noeming vanwege gezin en bedrijf I niet te kunnen aanvaarden. Bij stem ming verwierf de heer P. C. v. Vliet te Alphen 10 van de 14 stemmen, de heer F. van Swieten te Stompwijk 1 stem en de heer G. P. v. d. Hulst, die vooraf had gezegd een benoeming niet te zullen aanvaarden, 3 stem men. De algehele vergadering van de kring droeg derhalve de heer P. C. van Vliet voor om zitting te nemen in het bestuur van de vakgroep Vee houders. A.C.V.-controle. Uitvoerig werd be sloten het weigeren van een adver tentie in „Boer- en Tuinder" van de A.C.V.-controle ingesteld door de mengvoerder fabrikant. De adverten tie werd geweigerd in verband met het voorkeursrecht van de coöpera tieve instellingen van de K.N.B.T.B. De vergadering besloot voor te stel len om ook advertenties in het bonds orgaan op te nemen van met de coöperaties concurrende vrij-handel. Jongerenraad, leeftijdsgrens. Een voorstel om de jongeren in de L.TJB. besturen mee tc betrekken, werd aangenomen. Het formeren van een jongerenraad werd de wens van de vergadering. De leeftijdsgrens voor het aftreden van bestuursleden werd door de vergadering bepaald op 65 jaar. Reclame. De vergadering accep teerde een voorstel om nog meer reclame te maken voor de melk en de melkprodukten. Vestigingseisen. Na een uitvoerige toelichting van de heer M P. v. d. Weijden werd besloten een voorstel in te dienen, inhoudende, dat de kring Leiden tegen vestigingseisen is ten opzichte van de persoon en het bedrijf. Ook sprak de vergadering zich uit tegen de socialiserende ten- denzen van het landbouwbeleid. Aan genomen werd een voorstel tot het ontwikkelen van een christelijk agra risch landbouwbeleid. De vergade ring stelde, dat het goedkoop is om overal tegen te zijn. Daarom moet de K.N.B.T.B. in samenwerking met de K.V.P. een programma samenstellen waarin aangegeven wordt wat de Katholieke Boeren- en Tuindersstand nu eigenlijk wel wil. Wij hebben positieve bouwstenen aan te dragen en geen negatieve. Aldus de verga dering. Sociale zaken. Na een zeer inge wikkelde discussie over de sociale voorzieningen werd besloten voor te stellen de administratie van de sociale lasten te vereenvoudigen. Vervolgens zal het bestuur moeten blijven streven naar één premie voor alle sociale regelingen. Rondvraag. Tijdens de rondvraag werd bespro ken de onjuiste ontwikkeling van een verzekeringsgeval door de verzeke ringsinstellingen van de K.T.B. Op voorstel van de heer Van de Weijden werd besloten om het gesignaleerde geval voor te leggen aan het hoofd bestuur van de L.T.B. Overigens kwamen er stemmen ter vergadering, die het nut van een eigen verzeke ringsinstelling bewezen. Op verzoek van de voorzitter kreeg het bestuur machtiging om de voor stellen van vorig jaar welke nog niet verwezenlijkt zijn opnieuw ter be spreking te brengen op de grote ver gaderingen te Haarlem. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met een hartelijk woord van dank en de christelijke groet, na vastgesteld te hebben dat deze alge mene vergadering een zeer pittige vergadering is geweest. DRONKEN OVERWEGWACHTER VERGAT BOMEN TE SLUITEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen overeenkomstig de vordering van de procureur-generaal het vonnis van de rechtbank één maand gevangenisstraf bevestigd tegen de 25-jarige overwegwachter P. J. de G. uit Leiden, die op de avond van 12 oktober van het vorig jaar de bomen van de spoorwegover gang op de Zoeterwoudseweg te lei den niet tijdig had gesloten, toen 'n trein naderde. Een burger zag, dat de bomen niet dicht gingen en kon, door midden op de weg te gaan staan en met zijn armen te zwaaien een aiutomabiliste tot shoppen brengen. Hierdoor werd een ernstig ongeluk voorkomen. Het bleek, dat de overwegwachter in zijn huisje dronken op de grond lag te slapen. Naderhand had de jongeman verklaard, dat hij was gaan drinken omdat zijn meisje de verloving had verbroken. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 9 sept. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 5740 stuks vee, zijnde: 2108 runderen, 42 grasklaveren, 480 vette kalveren, 346 nuchtere kalveren, 77 schapen, 18 geiten, 61 fokzeugen, 385 slachtvarkens, 31 lopers, 1502 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk en kalfkoeien ƒ7251160, guiste koeien f 625875, kalfvaarzen f 710 1075, klamvaarzen 660860, guis te vaarzen f 610800, pinken 410 590, graskalveren voor rok- en mes- terij 80210, weideschapen 5575, lammeren ƒ3570, drachtige zeugen 260350, lopers 5765, biggen 3053, alles per stuk. Slachtrunde- ren: aanvoer 719 stuks. Extra kwa liteit ƒ3.10—3.20, le kw. ƒ2.90—3.05, 2e kw. 2.60—2.80,, 3e kw. f 2.50—2.60 alles per kg. gesl. gew., stieren f 2.65 2.85, worstkoeien 2.302.45, vette kalveren le kw. 3.703.00, idem 2e kw. 2.302.60, idem 3e kw. 2.05 2.25; slachtvarkens 1.551.68, slachtzeugen le kw. 1.401.46; id. 2e kw. 1.321.38, alles per kg. lev. gew., vette schapen 70105, vette lammeren 6090, nuchtere slacht- kalveren 47.5082.50 alls per stuk. Handel: melk- en kalfkoeien aan voer iets ruimer, handel gedrukt, nauwelijks prijshoudend; guistekoeien aanvoer nominaal, handel traag, prijzen minder; jongevee: aanvoer normaal, handel stil, prijzen gedrukt; vette kalveren: aanvoer minder, han del rustig, staande prijzen; nuchtere slachtkalveren: aanvoer groter, han del redelijk goed, prijzen moeilijk te handhaven; schapen en lammeren: aanvoer normaal, handel kalm, prij zen niet goedkoper; fokzeugen: aan voer normaal, handel rustig, prijzen op gelijk niveau; lopers en biggen: aanvoer groter, handel stil, prijzen lager; slachtvee: aanvoer minder, handel kalm, prijzen weinig verande ring; slachtzeugen: aanvoer groter, handel gedrukt, prijzen lager. WOERDEN, 9 oktober Kaas. Aanvoer 115 partijen, le kwaliteit 2,312.38, tweede kwaliteit 2.26 —ƒ.2.30, extra kwaliteit tot 2.55, Handel kalm. RIJNSBURG, 8 okt. Bloemen. Am. Anjers Sim wit 2426; Luky Stricke 25—26; Apollo 22—24; Golden Harvest 2324; Sim rose 2125 Sim rood 1724; geplozen Chrysanthen Mardilen 2934; Red. Flaim 2931 Day Dream 1823; W. Hope 2025 Migoli 1622 ct. alles per stuk. Free sia geel 1.101.25; wit 8095; dwerg aster 30—41; Pink 42—47; Elta 40—48; Tros Chrysanten: Carona 1.001.20; Chatworth 951.20; Shirly rose 75— 1.15; Creme 75—1.10; wit 70—1.00; Filmster 751.10; Normandie 90— 1.00; W. Hope 901.05; Horwood 80 1.05 Eng. Bruin 8595; Samaria 80 90; Bunty 7085; Wendie 6595 ct. alles per bos; Helianthen 3.004.00; Zinnia 1.60—2.00 per 100; Eiken blad 1227 ct. per bos; witte lelie's 30—36 ct. per kelk. VEUR. 9 oktober. Groente. Kas- komkommers A 4249; kaskomkom- mers B 2629; kaskomkommers C. 1821; sla 8—13; stoofsla 14—19; andijvie 1225; spinazie 2572; bloemkool A 1721; bloemkool B 1013; tomaten A 9101000; toma ten B 820890; tomaten C 800850; selderij 813; bospeen 2133; snij bonen 128145; prinsessebonen 81 104; pronkbonen 3045; postelein 1934; groene kool 1315; prei 14 17. Studiepiano te koop aangeboden. Brieven on der no. 5471 bur. v. d. bl. Electr. 125 volt wasma chine, geëmail. kuip, grote eiken kast. Mechelse leeu wenkop tafel, boekenkast, bureau en dressoir, maho nie secretaire, cylinderbu- reau. In- en verkoop. W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D.. let op tel. 23261. Gevraagd voor terstond nette werkster of hulp in de huishouding. Mevr. Chorus. Rhijngeesterstr.- weg 11. Oegstgeest. tel. 24149. en hebben er nog geen idee van, wat er allemaal in de „grote wereld" omgaat. Maar moeder weet dat gelukkig wel. Zij weet, dat haar schat er schattig moet uitzien en daarom koopt zij geregeld op onze BABY-AFDELING U moet beslist eens komen kijken naar onze nieuwe collectie babykleertjes. Alleraardigst! Trouwens, u weet het, alles wat uw jongste nodig heeft, kunt u bij V en D vinden I TEDDY BABY JOPPERTJE mei satijn gevoerd. Mei capuchon en rits- sluiting. In leuke babykleuren 15,50 ANGORA TRAININGBROEK1E voor baby's van 9 maanden In wh en b>eu 4.95 2.15 2.35 NEEMT U DE BABY MEE OP RIK Dan is de „Teddy" reiszak een uitkomst Geheel met llanel gevoerd. Met rltssluitlpg 17.50 „TEDDY" KRUIKENZAKJE met llanel gevoerd. In wit eo bleu 3.90 UNICUM LUIERS (rose merk) zijn enig In hun soorl en kwaliteit Zacht Soapat an Stark in hydrophyte - of oogjesweefsel 1.10 UNICUM SUPERIEUR (blauyv merk) 1.30 WOUEN BRETEIBROEKJE met Ingeweven patroon 3.90 BIJPASSEND KIEUTERTRUITJE eveneens met Ingeweven patroon Schoudersluiting 4.35 SCHATTIG BABYJURKJE wol met zijde in Noorse patronen gebor duurd. In rose en wit 4.25 co LEIDEN ALPHEN

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3