)LW£LGAT K A 0 ebjLMüSTAD Eenrichtingverkeer op Oude Rijn voor vracht- en personenauto's Scherp Wollen ruiten in warme tinten Burpev|:5ke Stand Leidse Agenda Leidse Universiteit NIET BEZORGING DINSDAG 8 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT 50 JAAR ELEKTRISCHE CENTRALE. Deze maand is het 50 jaar geleden, dat de stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit van onze stad voor het eerst de elektrische centrale in gebruik namen. Bovendien werd in 1907 voor de eerste maal buiten de gemeente Leiden gas geleverd. Vol gende week woensdag 16 oktober a.s. zal ter gelegenheid van dit gedenk waardig jubileum een receptie wor den gehouden in de Lakenhal aan de Oude Singel van half vier tot vijf uur des middags. R.K. LEIDSE HARMONIE KAPEL Alle leden van de R.K. Leidse Har monie-kapel, dus muzikanten en tam boers, worden dringend verwacht he denavond in het repetitie-lokaal, in verband met het overleden van de heer G. Lorist. Het bestuur rekent op ieders medewerking. Muziekavond van Leidse Jeugd Actie. Velen zullen zich de geslaagde bij eenkomsten herinneren, waarbij groe pen uit het Leidse jeugdwerk ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan, iets van hun prestaties hebben ge toond. Min jon Jeugdomroep, volksdans groepen, speeltuinverenigingen, de padvinderij, tambour- en pijpencorp- sen, kindercircus „Knikkebeen", etc. kwamen reeds voor het voetlicht. Maar het jeugdwerk kent ook vele beoefenaren van de klassieke muziek en declamatie. Een aantal van hen heeft zich spon taan bereid verklaard om ook een avond te verzorgen en wel op zater- De Vereniging voor Internationale Rechtorde, afd. Leiden/Oegstgeest, hield gisteravond in het gebouw Ra penburg 8 haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart, sprak een kort welkomstwoord en deelde mede, dat er voor de komende winter een groot aantal lezingen over verschillende onderwerpen op het programma staat. Hij gaf daarna het woord aan de Amerikaan S. Humes, die in het kort een uiteenzetting gaf van het partijsysteem in de V.S. Een systeem dat uiteraard zeer verschilt met dat van andere landen. Spr wees op de rol van Amerika in de huidige we reldpolitiek, vertelde het ean en an der over de wijze waarop men in de V.S. verkiezingen houdt en weid de enige aandacht aan de twee groot ste partijen aldaar, de Republikeinse en de Democratische. Interessant was de lijst, die de spreker later op de avond liet zien en waarop aangege ven stond welke groepen van de Amerikaanse bevolking de neiging hebben republikeins en welke demo cratisch te stemmen. Nadat de heer Humes nog wat propaganda-materiaal van de laatst gehouden verkiezingen had getoond, besprak hij tot slot de Amerikaanse politieke geschiedenis in de laatste honderd jaar. Na de pauze volgde over dit on derwerp een bespreking. dagavond 12 okt. 1957 om l uur in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Fruinlaan 15. Men late zich vooral niet afschrik ken door het woord „klassiek", want de 12e oktober zal beslist geen avond worden, waar men met een ernstig „concertgezicht" behoeft te zitten. Het programma is zo gevarieerd, dat zeker allen er van zullen genieten. Hengelsport.^ De Gu-Vo viste haar derde wed strijd in de Zijl. Vangs* was goed. 1. G. C. Kok, 2. A. Janse, 3. A. Kamping 4. B. v. Helden, 5. J. Kaay, 6. J. Hel- versteijn, J. H. Schepper, 8. M. Bron- meijer. ONTSLAG MEJ. DR. C. R. BAKKER LERARES GYMNASIUM Mej. Dr. C. R. Bakker, lerares aan het Stedelijk Gymnasium heeft we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 januari 1958 ontslag uit haar be trekking verzocht. B. en W. stellen voor de lerares in de Natuurlijk Historie eervol ontslag te verlenen. R. K. KLEUTERSCHOOL AAN DE TIMORSTRAAT Het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Lei den heeft B. en W. medewerking ver zocht voor de stichting van een kleu terschool met twee leslokalen en een speellokaal aan de Timorstraat. Aan het voorschrift, dat bij het verzoek moet worden overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht door ten minste 60 kleuters, is voldaan. Aan gezien de aanvraag ook overigens aan de wettelijke eisen voldoet, zal de gevraagde medewerking moeten worden verleend. De nodige urgentie- verklaring is reeds afgegeven. De financiële consequenties en de over dracht van de grond zullen nader worden geregeld. Leidse Raad gaat beslissen over: POTLOOD en GEEST Dief stee g gesloten voor bakfietsen Bij de behandeling van de gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1957 is de verkeerssituatie in de Diefsteeg en op de Oude Rijn aan de orde ge weest. B. en W. hebben zich hier omtrent nader beraden en merken ter zake het volgende op: Diefsteeg. De Diefsteeg, voor zover gelegen tussen de Breestraat en de Lange- brug, is in beide richtingen gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Voor het ge deelte tussen de Langebrug en de Pieterskerkgracht geldt geen enkel rijverbod. Wel staan er aan beide toegangen z.g. keerpalen, die aan automobilisten de toegang tot dit gedeelte beletten. De Diefsteeg is voor het rijwielver- keer van belang, omdat zij een scha kel vormt in de verbinding tussen de Witte Singel en de Haarlemmerstraat via het Paterstraatje. Doelengracht, Doelensteeg enz. Afsluiting van deze weg voor het rjjwielverkeer zal dan ook alleen dienen te geschieden, in dien dringende omstandigheden daar- toe nopen, hetgeen naar de mening I van B. en W. niet het geval is. In deze mening worden zij versterkt door het feit, dat in verhouding tot het vrij drukke verkeer in de Dief steeg weinig ongevallen gebeuren. Uit de gegevens van de politie blijkt, dat van 1946 tot en met 1956 in de Diefsteeg zelf in het geheel geen on gevallen zijn voorkomen, terwijl op het kruispunt Langebrug 29 aanrij dingen hebben plaats gehad en óp het kruispunt Pieterskerkgracht 1. Deze cijfers kunnen voor een periode van elf jaar geenszins verontrustend wor den genoemd. Wel bestaat er aanleiding de Dief steeg tussen de Breestraat en de Langebrug- in de richting van deze laatste weg gesloten te verklaren voor wagens, waartoe ook bakfietsen worden gerekend. Dit gedeelte van de Diefsteeg loopt van de Breestraat in de richting Langebrug schuin af, waardoor het verkeer met vrij grote snelheid de hoek Langebrug nadert Voor bestuurders van wagens is dit gevaarlijk, daar zij gewoonlijk eerst het kruispunt Langebrug kunnen overzien, als het trekdier of de laad ruimte zich reeds op het kruisings- vlak bevindt. Bij de ongevallen wel ke op dit punt gebeuren, zijn dan ook meermalen bakfietsen betrokken. Oude Rijn. Bij de begroting is de vraag ge steld om eenrichtingverkeer op de Oude Rijn in te voeren voor vracht en personenauto's. Een dergelijk een richtingverkeer bestaat reeds voor het gedeelte tussen de Hoogstraat en de Hooglandse Kerkgracht, resp. de Donkersteeg en de Pelikaanstraat, n.l. voor motrrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens. Voor het gedeelte van de Oude Rijn tussen de Gepekte brug en de Sche- luwbrug geldt thans geen enkel rij- No. 515. Horizontaal: 1. scheeps keuken, 6. waterkering, 7. spijsberei- der. 9. voorzetsel, 10. plechtige ge lofte, 12. dam langs een water, 13. groot visnet, 15. bereide dierenhuid, 16. zwemvogel, 17. nobele, 19. voor zetsel, 21. priem, 22. voornaamwoord, 23. voorzetsel, 25. woedend, 26. kort geleden. Verticaal: 1. hoofddeksel, 2. voor zetsel, 3. voorsteven van een schip, 4. pers. voornaamwoord, 5. korte kous, 6. doelpunt, 8. warme drank ook slemp geheten, 10. dorp in N.- Brab. bij Vechel, 11. ten dele, 13. grote uitgestrektheid zout water, 14. ontkenning (spreektaal), 18. een der profeten, 20. nieuw (Gr.), 22. bedekt bloeiende plant, 24. onbekende, 25. gewicht (afk). Oplossing morgenavond. Oplossing \o. 514. Horizontaal: 1. os, 3. Goes, 7. paal, 9. een, 11. kar, 12. iets, 14. mees, 16. la, 18. stel, 20. tram, 22. To. 23. stee, 25. Otto, 27. Don, 29. oma. 30. Orel, 32. Kent, 33. ma. Verticaal: 2. spa, 3. ga, 4. olie, 5., set, 6. on, 8. arme. 10. Esla, 11. kast, 13. Este, 15. Eist, 17. amen, 19. toom, 21. rede, 24. toon, 26. tak, 28. olm, 29. Ob, 31. R.T. OLIEKACHELS VOOR KATHOLIEKE SCHOLEN Het bestuur van de Stichting Rooms-Katholieke Scholen te Lei den verzocht de gemeente om mede werking voor het wijzigen van de bestaande verwarming in het gebou wencomplex Haarlemmerstraat 240, Pelikaanstraat 20, waarin momenteel gehuisvest zijn de r.-k. scholen voor g.l.o. Haarlemmerstraat 240 en Peli kaanstraat 20, alsmede de r.-k. meis jesschool voor v.g.l.o. Pelikaanstraat 20. Aangezien de in het gebouwencom plex aanwezige kolenkachels door langdurig gebruik zijn versleten, me nen b. en w. dat bij inwilliging van het verzoek in die zin, dat medewer king wordt verleend voor de aan schaffing van oliekachels, die nor male, aan het geven van lager onder wijs te stellen eisen, niet worden overschreden. Naar raming en behoudens nadere beoordeling ingevolge artikel 77, lid 5, der Lager-Onderwijswet 1920 zal met deze aanschaffing een bedrag van 9.830.gemoeid zijn, waar van 4.915.voor het g.l.o. en 4.916.— voor het v.g.l.o. Deze be dragen kunnen in 10 jaren worden afgeschreven. verbod. Aan beide zijden van dit ge deelte is echter een druk verkeer, vooral 's zaterdags, als de Haarlem merstraat gesloten is voor motorrij tuigen op meer dan twee wielen. Aangezien de wegbreedte ter plaatse gering is, zijn B. en W. evenals de Verkeerscommissie, van mening, dat het aanbeveling verdient voor deze weggedeelten een volledig eenrich tingverkeer in te voeren. Tenslotte stellen B. en W. voor de Houtmarktbrug gesloten te verkla ren voor voertuigen, waarvan de breedte met inbegrip van de lading, meer dan 2.20 m. bedraagt. Leiden leent voor woningbouw Noord Door bemiddeling van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ontving de gemeente Leiden van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage een aan bieding tot het aangaan van een vas te geldlening ad 2.437.187.—. Deze lening dient voor de financiering van de bouw van 243 woningen op een terrein ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan door de woningbouw vereniging „Ons Belang". Het le ningsbedrag zal in 6 termijnen be schikbaar worden gesteld en wel zo danig, dat 37van le lening wordt opgenomen in 1957 en 61 Yz% in 1958. Opheffing school „Voorgeest" Het aantal leerlingen, dat de school voor buitengewoon lager onderwijs verbonden aan de inrichting voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest" bezocht, bedroeg gemiddeld 331/3. Dit betekent, dat het Rijk de sala rissen van de leerkrachten van deze school sedert 1 januari j.l. niet meer aan de gemeente vergoedt, een mini- mum-aantal van 35 leerlingen is ver eist. In 1957 heeft de teruggang van het aantal leerlingen zich voortgezet. Aangezien voor de zwakzinnigen in „Voorgeest", die de gestelde leeftijds limiet overschrijden, geen mogelijk heid tot plaatsing in andere inrich tingen bestaat, wordt de afdeling, hoewel voor jeugdige zwakzinnigen bestemd, steeds meer door ouderen bevolkt. Deze omstandigheid remt de toevoer van nieuwe leerlingen, zodat een verdere daling van het aantal leerlingen in de toekomst te verwachten is. Onder deze omstandigheden achten B. en W. het niet verantwoord, dat de gemeente de salarislasten, die thans per jaar ongeveer 18.000. bedragen, voor haar rekening neemt. Naar haar oordeel dient daarom tot opheffing van de school te worden besloten. Bij opheffing van de school zullen de twee leerkrachten, die aan de school zijn verbonden, moeten wor den ontslagen. Het ontslag dient, voor zover dit het hoofd van de school betreft, door de raad te wor den verleend. Voor het onderwijs aan de in „Voorgeest" opgenomen kinderen, is na opheffing der school, een bevre digende oplossing gevonden. LEIDS LABORATORIUM ONTVANGT SCHEDELS VAN VISSEN. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleraar in de algemene zoölogie aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het zoölogisch labora torium aldaar, enige jaren geleden een subsidie verleend voor een on derzoek naar de schedelarchitectuur bij vissen. Bedoeld onderzoek is uit gevoerd door een aantal assistenten kandidaten in de biologie en wel onder leiding van dr. P. Dullemeijer, wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan dit laboratorium. Hoewel het bewuste onderzoek op het ogen blik is afgesloten en de resultaten binnen afzienbare tijd bekend zul Jen worden gemaakt, is men op de inge slagen weg voortgegaan en tevens bestudeert men thans de ontwikke lingsgeschiedenis (onto genie) van de schedelarchitectuur bij vissen. Een deel van de indertijd met Z.W.O.- subsidie aangestelde assistenten is daarvoor door deLeidse Universi teit overgenopien. OP C.&A.-SHOW TE LEIDEN: Op de Shows, die C. A. tot en met 10 oktober in de foyer van de Stads gehoorzaal houdt, wordt de aandacht van de bezoeker direct geboeid door de fleurige kledij voor de „little lady". Er zijn bijvoorbeeld lange man tels in mooie kleuren met afstekende fluwelen kraag, zevenachtste jasjes van wollen mohair in ruitdessin of effen met geruite voering, geruite ia ponnen met jasjes, vilten rokken, in effen of in fantasie, en vlotte wijde tweed of flaush rokken met sportieve poplin of wollen mousseline blouses. In de C. A.-collectie is veel ge bruik gemaakt van wollen ruiten in warme tinten. Meestal werden deze modellen gegarneerd met knopen. We zagen veel afstaande kragen en blousende ruggen. De mantels had den het accent meestal op de rug, dikwijls in laaghangende ceintuurs. De japon met het jasje is een prak tisch kledingstuk. Het ontbrak ook op deze show niet. De doorknoopja- pon was eveneens van de partij. Een mantelkostuum bestond uit een tweed gladde rok en zevenachtste tweed japon met vierkante halsuitsnijding, mantel, die een blousende rug had. Dé jumpers en blouses waren gezellig ROTOGRAVURE GAAT BOUWEN. De n.v. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, gevestigd te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen kopen een tweetal gedeeiten indus trieterrein, gelegen aan en nabij de Trekvliet in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest". Volgens het bepaalde in artikel 13 van de overeenkomst zijn de ge meente en de „Rotogravure" ver plicht bedoelde gedeelten industrie terrein te verkopen en te kopen, zo dra het jaagpad langs de Trekvliet aan het openbaar verkeer zal zijn onttrokken en de langs het aan ge noemde n.v. verkochte perceel in- dustrieterein geprojecteerde weg zal zijn aangelegd. Een en ander is thans geschied, zodat tot verkoop en levering van bedoelde gedeeltengrond kan wor den overgegaan. Herdenking 10 jaar Sociaal CharCentrum Vandaag wordt te Leiden het 10-ja rig bestaan gevierd van het Sociaal Charitatief Centrum. Dit centrum be oogt de activiteit van de verschillen de sociale organisaties te bundelen, opdat de mens in nood zo efficiënt mogelijk geholpen kan worden. Het S.C.C. te Leiden is een van de öpdste centra in ons land. Vanmorgen werd de herdenking in gezet met een H. Mis in de St. Lo de wij kskerk, welke werd opgedragen door de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring. Vele leden van de organisaties, welke bij het Sociaal Charitatief Cen trum zijn aangesloten, woonden dit Misoffer bij. Onder hen waren de voorzitter van het bestuur, mr. H. F. A. Donders, die van de oprichting ai het Centrum heeft geleid, mevr. E. C. M. PleyLangezaal, secretaresse, wethouder S. Menken, die het ge meentebestuur vertegenwoordigde en de directeur van het Centrum, drs. S. G. F. Terwindt. De deken hield een korte predika tie, waarin hij sprak over het cha ritatief werk en wees op de nood zaak „Christus in zijn evennaaste te ontmoeten" „Daaraan kunt u de kracht uw werk vol te houden ontlenen. Indien u zich realiseert dat het Christus is, die ge de helpende hand toereikt, zult ge door tegenslagen in uw werk toch nooit ontmoedigd worden". Hedenavond wordt in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een herden kingsbijeenkomst gehouden. Geboren: Geertje dr van D. Bosch- ma en R. Bake. Richard zn van I. Ligtvoet en M. Honders. Arie zn van A. van Zeist en M. Opdam. Catha- rina Jozina dr van J. Verboon en J. H. W. Pardon. Yolanda dr van A. F. Jrv.yan der Aa en J. C. Uittenbo- gaard. Antje dr van G. le Maitre en C. van der Linden. Elisabeth Johan na dr van M. van 't Wout en H. W. Reijngoud. Dirk Jan zn van T. de Kreek en P. Ubink. Johannes Wil helmus zn van A. G. Loomans en P. A. M. Zuiderduin. Ellen Maria dr van H. C. M. van der Schoot en H. K. R. M. Romme. Astrid Henriëtte dr van H. C. M. van der Schoot en H. K. R. M. Romme. Viola Arabella Veronica dr van C. W. F. Timman en F. Schar- righuisen. Margaretha Maria dr van J. C. Rosier en C. J. M. Vervloet. Veronica Louise dr van A. van den Eijkel en M. M. Grootveld. Paul René zn van C. Z. Salomé en S. S. T. van de Kasteelen. Overleden A. van Wieringen 63 jr, wed. van W. Piet. A. P. den Baars 1 jaar zn. A. F. Braün 88 jr, wed van P. la Lau. H. Staffeleu 48 jr echtgen van K. M. W. Wesdorp. D. Schone- veld 53 jr man. J. Schild 52 jr man. Gehuwd: J. J. van de Berg en M. J. Heuzen. A. J. Pelten burg en A. J. Bloem. A. van Steenbergen en W. J. Langeveld. J. L. Stokhuijzen en H. Grotenhuis. I. Tuurenhout en C. Roodakker. H. Verver en J. M. Wisse. S. Schaaf en J. T. Rietveld. MEDEDELING AAN ONZE ABONNE'S In verband met diverse ziektege vallen onder onze bezorgers, roe pen wij de clementie in van onze abonne's, indien de bezorging van de courant enige stagnatie mocht onder vinden. Al het mogelijke wordt gedaan om de courant tijdig bezorgd te krijgen. DE DIREKTIE. om naar te kijken en goed draagbaar. De herenmode was meer gevarieerd als voorheen. Grijs blijft nog wel steeds bewaard voor het geklede genre, maar in sportkostuums ziet men meer fantasie. We zagen zelfs een tweedcolbert met ingeweven rode ruit. De auto-coat was afgezet met leer aan revers, kraag en bij de Zweedse modellen ook aan de capu chon. Voor de zeilers was er een nieuwtje een jacket dat aan twee kanten is te dragen; de ene zijde is van Orlon-fleece, de anderê van zwarte, waterdichte nylon. De grote maat kan eveneens bij .C. A. terecht. Elegant en slankafkledend was het zwarte mantelkostuum met persia- ner garnering aan de kraag. Het ma teraal was mohair-glacé, een zachte, langharige wollen stof. Ook een zwar te fluwelen japon oogstte succes. Men besloot de show met enkele avond toiletten. K.V.P.-Leiden belicht Euromarkt De activiteit in het katholieke ver enigingsleven te Leiden, hoezeer door haar toegejuicht, benauwt de Katho lieke Volkspartij, afdeling Leiden, thans enigszins. Immers, een drukbezette Leidse Agenda driegt de toeloop naar de door haar geplande r.vond, waarop het uitermate actuele onderwerp van de Euromarkt door zeer deskundige sprekers zal behandeld worden, na delig te beïnvloeden. H°t afdelingsbestuur van de K.V.P. verzoekt ons derhalv* de aandacht van de lezers K.V.P.-leden te willen vestigen op deze avond, die op don derdag, 10 oktober a.s. te 20.00 uur gehouden wordt „In den Vergulden Turk", Breestraat 84 te Leiden. De Euromarkt-deskundige bij uit stek, mr P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd bereid gevonden de politieke, economisch? en sociale achtergron den van de Euromarkt te belichten. Onder de titel: „Wat zegt een eco noom ervan?", zei hierop de heer P. J. Udink, ec. drs., zijn visie geven, waarna een discussie zal ontstaan over de Euromarkt. Het bestuur verzoekt de leden de avond van 10 oktober vrij te willen houden voor deze uitermate belang rijke en leerzame hervatting van de politieke activiteiten van de K.V.P. te Leiden. (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) DINSDAG 8 OKTOBER. Inter Par. Soc. Char. Centrum. 10- jarig bestaan; Lodewijkskerk om 8.15 uur des morgen H. Mis. Stadsge hoorzaal (kleine zaal) herdenkings bijeenkomst des avonds 8 uur. De Burcht. Theezet-duel. 3 u voor de scholen, 8 uur nam. voor' de huis vrouwen. St. Eloy. Adviesavond in gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, van half acht tot acht uur nam. L.T.B. Kring Leiden Tuinders. Al gemene vergadering „De Harmonie". 7.45 uur nam. WOENSDAG 9 OKTOBER. Hartebrugkerk. 's avonds om 7 45 uur meisjes-jongeren-bij eenkomst in de kerk. K.A.B. Gewest Leiden, forum avond, 8 uur nam Gebouw Chr. So ciale Belangen Oude Singel 236. Verbum Dei, Plantage 16. tel. 21988 Voor leerlingen en belangstellenden; „Mijn reis naar Israël, het land waar Jezus leefde". Pater Neefjes O.F.M. DONDERDAG 10 OKTOBER. Veron. Bijeenkomst Rehoboth, 8 u. nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO. Ver volgcursus R.-K. Lyceum, 8 uur nam. Leden n donateurs „In den Vroo- lijcke Arke". Toneelavond: De Gast spelers .Hoe liegen wij ons daaruit" St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam. (Ook vonr niet-leden). K.V.P. Afdeling Leiden. Ledenver gadering. Behandeling „Euromarkt". door mr. P. A. Blaisse en drs P. J. Udink. „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. VRIJDAG U OKTOBER. Leids Kunstcentrum. Tentoonstel ling, 8 uur nam. opening Boerhaave- zalen. Sociale Raad. Vergadering. Trouw zaal stadhuis 8 uur nam. ZATERDAG 12 OKTOBER. „De Royalisten". Feestavond „Tus sen twee haakjes". St. Antonius Clubhuis 8 uur nam. T.I.G. „Kinderen beslissen", 8.15 uur nam.. Schouwburg. Aula Stedelijk Gymnasium, Fruin laan 15. Klassieke avond door jon geren uit het Leidse jeugdwerk, opera, declamatie en solistisch optre den. Aanvang 8 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Apotheek Reyst, Steen- straat 35, tel. 20136. Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. BIOSCOPEN. Casino: „De voddenn pers van Abbé Pierre" 14 jaar. Casino: Donderdagcyclus: „Les diaboliques", volwassenen. Lido: Programma afgekeurd. Luxor: „Een ter dood veroordeelde ontsnapt", 14 jaar. Trianon: „Notre Dame de Paris", 18 jaar. Rex: „De eenzame ruiter", 14 jr. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 8 October 1857. Advertentie. Men verlangt tegen November eene fatsoen lijke Dienstmeid, in staat om met de Pot om te gaan en ver der het Huiswerk te verrigten. Adres onder letter B, bij den Boekhandelaar P. H. van den Heuvell, te Leyden. Brieven franco. HET WAARNEMEN VAN DE KUNSTMAAN. De sterrewacht te Utrecht bericht: De kunstmaan komt voorlopig het dichtst bij Nederiand op dinsdag 23.54 uur en woensdag 6.33 uur Nederland se tijd. Alleen bij deze laatste passage is er enige kans het voorwerp waar te nemen en wel in de richtingen tus sen oost en noord. Op groter afstand, maar in betere omstandigheden van verlichting, komt de kunstmaan voor bij op woensdag omstreeks 4.50 uur, laag aan de horizon tussen oost en noord. REPORTAGE OVER DE KUNTMAAN De KRO zal zijn Echorubriek van hedenavond (half negen), vrijwel geheel wijden aan de gebeurtenissen rondom de aardsatelliet. Een speciale correspondent in Barcelona zal be richten omtrent het achtste interna tionale congres voor ruimtevaart, dat daar wordt gehouden en de techni sche gegevens, die daarin worden verstrekt, zullen van commentaar worden voorzien door dr. J. Hout- gast, lector in de sterrekunde aan de universiteit te Utrecht, die tevens aan de sterrewacht is verbonden. Daar na zullen de luisteraars nogmaals de radio effecten, die de "aardsatelliet veroorzaakt, kunnen horen, zoals die ook zaterdag weerklonken en zoals ze thans te beluisteren zi:n. Het ver schil daarbij zal worden toegelicht door de heer W. Kalé, een van de leidende figuren van de technische dienst der Nederlandse Radio-Unie Te Winterswijk is vanmorgen om streeks 10 uur de 51-jarige wegwer-» ker der Nederlandse spoorwegen H. J. Elferink uit Lievelde, gemeente Lichtenvoorde, door de diesel-elektri sche trein uit Zutphen gegrepen en op slag gedood. E. was gehuwd en vader van 3 kinderen. MILITAIR OF BURGERVERVOER De Haagse busondernemer A. J. B. vervoert militairen en burgerlijk per soneel van de militaire dienst van Valkenburg (Z. H.) naar Leiden. Hij moest terecht staan, wegens over treding van de wet autovervoer per sonen, voor de Haagse rechtbank, die een vrijspraak gaf wegens het vallen van dit vervoer onder militair ver voer, waarvoor een vergunning ex. art. 4 van bovengenoemde wet nodig is. In eerste instantie had de kanton rechter echter een veroordeling uit gesproken. De officier van justitie is van de uitspraak der rechtbank in cassatie gegaan. Dit beroep is van daag voor de Hoge Raad tegenge sproken door mr. B. J. A Sprey te 's-Gravenhage. Deze wees erop, dat het hier betreft vervoer naar en van een uitsluitend voor militaire doel einden gebezigd vliegveld. De officier wenst een zo ruim mo gelijke toepassing der wet auto vervoer personen met het oog op de veiligheidsvoorschriften. Volgens pleiter is deze wet echter veeleer ge richt op een ordening van de be drijfstak personenvervoer met motor rijtuigen, dan op het geven van vei- ligheidsvoorschriften. Donderdag 10 oktober a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. G. J. Jutte, geboren te Den Helder en thans wonende te Amsterdam, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de Rechtsweten schap. Geslaagd voor het Kerkelijk Voorbereidend examen de heer E. Zorn te Leiden. Op vrijdag 18 oktober 1957 te 4 uur nam. zal dr K. van het Reve, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbe geerte, zijn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. PROCEDURE OVER ONTEIGENINGSPLAN. Voor de aanleg van een brug over de Haarlemmervaart te Leiden zullen enige percelen grond in de onmiddel lijke omgeving onteigend moeten worden. Bij koninklijk besluit zijn deze percelen aangewezen. Met de eigenaren van de te onteigenen per celen zijn onderhandelingen gevoerd; er bestaat echter geen zekerheid, dat met alle eigenaren overeenstemming wordt bereikt, daarom verdient het volgens b. en w. aanbeveling tot het instellen van de nodige onteigenings procedures. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uor) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2