3)e fceidteQowïcv Russische kunstmaan draait haar rondjes Nog grotere en beter uitgeruste projecten zijn in voorbereiding Dulles had onderhoud met Gromyko Mollet zag geen kans Nieuwe ongeregeldheden te Waischau Verklaring van het Aartsbisdom Mooi herfstweer MAANDAG 7 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14227 Directeur: C. M. v. HAMERS VEI JD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. De maan op maandag KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ 2.55 pjnnd.. 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50 Propagandistische munt uit rode overwinning De Amerikaanse maan komt achteraan Terwijl de „Prawda", het blad van de Sowjetrussische communistische partij, in een triomfantelijk hoofdartikel het lanceren van de Russische kunstmaan een „onvermijdelijke ove rwinning voor het communistische systeem van wetenschappelijke ontwikkeling" noemt, variëren de commen laren in de Amerikaanse pers van loftuitingen voor de wetenschappelijke prestatie van de Russen tot uitdrukking van spijt over de „Amerikaanse nederlaag" en van beduchtheid voor eventueel militair gebruik van dit nieuwe technische wonder. De Amerikaanse bladen schrijven, wat de „nederlaag van Amerika" be treft, over „gemodder in de hogere regionen", gebrek aan gelden en rivali teit tussen de gewapende machten. De democratische senator Stuart Symington eist een onderzoek door het Congres. Volgens Amerikaanse deskundigen moeten de Russen, voor het lanceren van hun kunstmaan, meer, doelmatiger of krachtiger raketten gebruikt hebben dan die, welke Amerika wilde gebruiken voor het „Vanguardpro- ject". De Amerikaanse raketten zouden volgens hun mededelingen geen sa telliet zo groot als de Russische het luchtruim in kunnen brengen. ding gezegd, dat de uitvoering van het Amerikaanse program niet be hoeft te worden bespoedigd, nu de Russen hun eerste satelliet in de ruimte hebben gelanceerd. Hij herinnerde eraan, dat bij de eerste bekendmaking van de plannen tot het vervaardigen van kunstma nen, is gezegd, dat het er niet om ging wie het eerst een satelliet zou kunnen lanceren. De Russische geleerde Blagonravof, die zich thans in Washington bevindt, waar hij de internationale conferentie van het geofysisch jaar bijwoont, heeft zaterdag gezegd, dat d*. Sowjet Unie een tweede sateTiet klaar heeft liggen. Toen hij uit Rusland vertrok, waren er twee kunstmanen ter lan cering gereed. Men had toen nog niet uitgemaakt, welke van de twee het eerste afgeschoten zou worden. De thans gelanceerde kunstmaan is van het eenvoudigste type en bevat be halve de radiozenders slechts enkele instrumenten. De voorzitter van de Russische in terministeriële commissie voor het geofysische jaar, Sjtsjerbakof, heeft zondag voor radio-Moskou gezegd, dat in de toekomst Russische kunst manen zodanig Minnen worden uit gerust, dat zij zonne energie kunnen gebruiken voor het opladen van hun batterijen. De kunstmaan die nu haar baan rondom de aarde beschrijft, is voorzien van gewone memische bat terijen. Toen de kunstmaan zondag voor de 22ste maal rondom de aarde was ge wenteld, had zij i.000.000 kilometer afgelegd, „aanzienlijk meer dan twee maal de afstand var de aarde naar de maan". Russische geleerden hebben zon dag meegedeeld, dat zeer spoedig zwaardere en grotere kunstmanen zullen worden gelanceerd, die met meer meetinstrumenten zijn uitge rust. Zij trachten op het ogenblik een kunstmaan te bouwen, die onbe schadigd op de aarde kan terugkeren. Het zal dan mogelijt zijn meer gege vens uit de bovenste luchtlagen te vergaren. Prof. Blagonravof, verklaarde nog, dat de kunstmaan „geen boodschap pen in code uitzendt". Hij zei, dat de Sowjet-Unie het lan ceren van de kunstmaan niet van te voren heeft bekendgemaakt, omdat het hier om een „proefneming zonder meer" ging. De Russen waren er niet zeker van dat het een succes zou wor den. DE AMERIKAANSE MAAN. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag bekendge maakt, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan waarschijnlijk niet vóór de komende lente zal worden gelan ceerd. De leider van het Amerikaanse kunstmaanprogram, dr Hagen heeft zaterdagavond in een televisieuitzen- ZO GAAI DE KUNSTMAAN OMHOOG SCHEMA VAN DE DRIETRAPSRAKET |Kuns^^n| DE SNELHEID NEEMT AF. Nadat in het voorafgegane ander halve etmaal het radiosein van de Russische kunstmaan door de radio- kamer van het A.NJP. ongeveer om de 95 minuten was opgevangen, werd het zondagmiddag inplaats van te 18.35 (het tijdstip dat zou kloppen met de tot dan toe opgedane onder vinding) pas te 18.55 uur hoorbaar. Te 18.55 uur was het sein goed hoor baar maar er traden wel sterktewis selingen op. Ook de BBC meldde zondagmiddag, dat de periode tussen- de- tijdstippen van het opvangen der seinen iets lan ger was geworden. Op de hoogte van circa 900 km is er enige weerstand in de ijle lucht, zodat de snelheid zeer langzaam afgeremd wordt en kunstmaan weer dichter bij de aarde zal komen. Daardoor zal zij op de duur in de atmosfeer van de aarde te rugkomen en door de grote wrijving, die dan ontwikkeld wordt, verdam pen. -KUNSTMAAN' ROND DE AARDE In een artikel in de „New York Ti mes" wordt het lanceren van de Rus sische kunstmaan niet alleen een feit van grote wetenschappelijke maar ook van de grootste propagandistische betekenis genoemd, waarvan Rusland grote politieke voordelen zou kunnen trekken. Volgens genoemd blad heeft Rusland, door het lanceren niet van te voren aan te kondigen, in elk le va1 de geest van het internationale geofysische jaar geschonden, doordat de buitenlandse geleerden nu niet in staat waren waarnemingsapparaten en dergelijke op te stellen Overigens zwaait de „New York Times" de Russen ook lof toe voof hun prestatie, die een „concreet symbool van de ko mende bevrijding van de mens van de krachten, die hem tot nog toe aan de aarde gebonden hebben gehouden" wordt genoemd. De Russische natuurkundige Peter Kapitsa, die meer dan 10 jaar assis tent is geweest van de Britse atoom- een dergelijke "omvangie*ruimte""in makkelijker de grote groepen van be gaafde geleerden en ingenieurs, die voor de oplossing van moeilijke tech nische vraagstukken nodig zijn, te or ganiseren, te inspireren en te leiden dan in landen met een ander rege ringssysteem, aldus Kapitsa, die dit verklaarde voor radio-Moskou. De „Izwestia" schrijft, dat de groe pen Russische geleerden „aan één stuk doorwerken" om de problemen van de ruimtevaart onder de knie te krijgen. Het blad voegt hieraan toe, dat de Russische kunstmaan zes maal zo zwaar weegt als de satelliet die de Amerikanen willen lanceren. In de Britse pers wordt gesproken van een „technische overwinning" van de Sowj et-Unie, maar tegelijk uiting gegeven aan bezorgdheid over de gevolgen op politiek niveau. De onafhankelijke rimes" spreekt zijn bewondering en dankbaarheid uit, omdat er een mijlpaal in de voor uitgang der wetenschap is bereikt. Deze gevoelens zullen echter bij de meeste mensen gemengd zijn met vrees. Een aardsatelliet heeft op zich zelf slechts weinig militaire beteke nis, maar de betekenis van de Rus sische kunde om een voorwerp van geleerde lord Rutherford de „va der van de atoombom" schreef zondag het succes van de Russen op heJ gebied van de aardsatellieten toe aan het socialisme. In de landen „met een socialistisch bewind" is het ge- te schieten is duidelijk genoeg, aldus het blad, dat in de geslaagde proef een bevestiging ziet van de jongste bewering der Sowjet-Unie, dat zij met succes een intercontinentaal ballis tisch projectiel heeft afgeschoten. „Nuttig gesprek De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles beeft zater dag een onderhoud van uur gehad met zijn Russische collega Gromyko. Dulles had Gromyko tot de bijeen komst uitgenodigd ter bespreking van zaken die de stand van de Ameri kaans-Russische betrekkingen raken. De Amerikaanse minister had ge zegd, dat de aanwezigheid van mi nister Gromyko in de Verenigde Sta ten, in verband met de algemene ver gadering van de Verenigde Naties, benut diende te worden om hem uit te nodigen voor een gedachten wisse ling. Dulles en Gromyko hadden ver klaard, dat de bijeenkomst hen in staat zou stellen ophelderingen te zoeken van de bedoeling en het stand punt van bun regeringen omtrent ge wichtige vraagstukken van weder zijds belang. Zij zijn van mening, dat hun gesprek van zaterdagmiddag in dit opzicht nuttig is geweest. De hoofdonderwerpen, die ter spra ke werden gebracht waren: het Mid den-Oosten, de ontwapening, de toe stand in Europa en de Amerikaans Russische betrekkingen. Volgens een woordvoerder van het Moordaanslag op Turkse Ministers Niet geïdentificeerde personen heb ben zaterdagavond te Bala nabij Ankara tien schoten gelost op een auto, waarin twee Turkse ministers zaten. De auto werd wel getroffen maar geen van de inzittenden werd gewond. De twee ministers, Agaoglu (mi nister van industrie) en Bengu (mi nister van staat) keerden naar An kara terug, nadat zij te Bunyan de eerste steen van een textielfariek hadden gelegd. Toen het vuur werd geopend, wer den de lampen van de auto van de ministers en twee begeleidende jeeps gedoofd. De auto's zochten beschut ting in de duisternis. De daders zijn voortvluchtig. Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Gromyko gewei gerd over de Duitse hereniging te spreken, toen Dulles deze kwestie ter tafel bracht. Guy Mollet, de Franse socialisti sche leider en oud-premier, die in opdracht van president Coty de mo gelijkheid van de vorming van een nieuw kabinet heeft onderzocht, heeft zondavond op een vergadering van de Franse socialistische partij ver klaard, dat hij besloten heeft het aanbod om een nieuwe Franse re gering te vormen af te slaan. Hij had de partijleiders niet kun nen overtuigen van zijn opvatting, dat de nieuwe regering speciale be voegdheden zou moeten hebben voor het nemen van economische en so ciale maatregelen. President Coty heeft daarop be sloten een beroep te doen op René Pleven om te pogen aan de Franse regeringscrisus een einde te maken. Pleven, een radicaal van de lin kervleugel, is premier van Frankrijk geweest van juli 1950 tot februari 1951. WEDDENSCHAP. De politieke commentator van het conservatieve avondblad „Paris- Presse" schrijft dat Franse afge vaardigden weddenschappen afslui ten over wie het eerst gereed zal zijn: de Russische kunstmaan met het draaien rondom de aarde of presi dent Coty met het zoeken van een nieuwe premier. Maandag stonden de kansen twee tegen één ten gunste van de kunstmaan. Rusland zwijgt, de aarde luistert Rusland heeft In de nacht van vrijdag op zaterdag de eerste aardsatelliet ter wereld het luchtruim ingezonden en daarmee de eerste stap op weg naar de maan gezet. Zaterdag gaf de Russische geleerde A. K. Kasatkln op een bijeenkomst van de nationale akademie voor wetenschappen te Was hington een beschrijving van de Russische plannen ten aanzien van vuur pijlen, geleide projectielen en aardsatellieten (foto boven). Op de B.B.C.- luisterpost te Tatfield in het Engelse graafschap Kent waren zaterdag de technici bezig een zo duidelijk mogelijke ontvangst van de signalen, die de Russische aardsatelliet uitzendt, te krijgen (foto onder). Djilas veroordeeld j oordeling tegen de persberichten, als I zou hij nog op vragen hebben ge- htïwo nut». antwoord na het besluit van de recht- MjJovan Djilas, de vroegere com- j-ank om h€t Droces met BPcioten munistische leider in Zuid-Slavië, is deuren voort te zetten. zaterdag tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld wegens vijandige propaganda tegen het regime van Tito. Deze zeven jaar worden opgeteld bij de drie jaar, waartoe Djilas in december van het vorige jaar is ver oordeeld op dezelfde beschuldiging. De rechter zei dat het nieuwe von nis van zeven jaar zal worden ge combineerd met de straf van drie jaar, de is begonnen te lopen bij Dji las' aanhouding op 19 november 1953, en dat het gecombineerde totaal ne gen jaar zal zijn. Volgens Djilas' advocaat betekent dit, dat zijn cliënt nog acht jaar en anderhalve maand moet zitten. Het is in Zuid-Slavië n.l. gebruikelijk, dat er bij combinering van straffen een reductie wordt toegepast. Gedurende vijf jaar na beëindi ging van zijn straftijd zal Djilas nog verstoken zijn van burgerrechten. Alle Zuidslavische onderscheidingen, n^t inbegrip van die van volks- beld", zijn hem afgenomen. Djilas protesteerde na zijn ver- Toen Djilas werd weggeleid, glim lachte hij tegen zijn vrouw, die bij een bank in Belgrado werkt, en zei: „tot ziens". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Thans straatschenders Zaterdag- en zondagavond is het heid in Wartchau opnieuw tot ongeregeld heden gekomen. Zaterdagavond maakte de politie weer gebruik van traangasbommen en om een menigte van naar schat ting drieduizend mensen uiteen te jagen. Volgens waarnemers waren de demonstranten ditmaal, in tegen stelling tot de vorige avonden, geen studenten maar straatschenders, die zich op het Constitutieplein verzamel Het Secretariaat van het Aartsbisdom deelt mede, dat de onjuiste mede deling, dezer dagen in sommige bladen verschenen, als zou de door hetr Katholiek Maatschappelijk Beraad afgelegde verklaring over samenwer- i den en de pölitVe "met stenen "beko king met de NOVIB „na overleg met de Aartsbisschop" zijn opgesteld, de gelden. Uit de omliggende huizen Aartsbisschop doet vrezen, dat hierdoor aan de weinig overzichtelijke dis- - cussie een nieuwe grond van verwarring is toegevoegd, alsof de betreffende verklaring de bedoeling had in het complexe geheel van vraagstukken rondom de NOVIB het laatste woord te spreken. De Aartsbisschop is van mening eenmaal gesteld de primaire taak van de katholiek om de missie en daarmede tevens de bevolking van de onder ontwikkelde gebieden te steunen dat er in de NOVIB een vorm van samenwerking gevonden kan worden, die acceptabel geacht moet worden; hij hoopt ook dat deze gevonden wordt, opdat alle landgenoten zonder bezwaren kunnen samenwerken in gezamenlijke liefdevolle hulpverlening aan mede-mensen in nood. Dit h#udt echter niet in dat de huidige gang van zaken in en rondom de NOVIB geen ernstige vragen oproept. De problematiek rondom de NOVIB reikt verder dan de vraag naar de concrete organisatorische vorm van de samenwerking, verder ook dan de coïncidentie van de NOVIB-activiteit met de Wereld-Missiezondag of de aanvaardbaarheid van de concrete door de NOVIB voorgestelde projekten; verder zelfs dan de vraag naar de verhouding in het practische vlak tussen NOVIB en Missie. Deze problematiek reikt tenslotte aan het Kerkbegrip en aan de vraag naar de omvang van de taak van de Kerk. De Aartsbisschop is voornemens deze problematiek voor te leggen aan een studie-groep van deskundigen, om aldus tot de gewenste klaarheid te komen. worden flessen geworpen. De politie arresteerde ongeveer 150 personen. Zeker één persoon zou zijn bezwe ken aan de verwondingen, die hij bij de ongeregeldheden van vrijdagavond had opgelopen. De colleges aan de technische ho- geschoool in Warschau zijn opge schort tot de situatie zal zijn verbe terd. Gisteravond vonden botsingen plaats voor het dertig verdiepingen hoge cultuurgébouw. Onder de hon derden soheeuwende betogers be vonden zich veel jongens van een jaar of dertien. In de kerk van St. Anna woonden de studenten ondertussen een dienst bij die werd geleid door kardinaal Wyszynski. Kardinaal Wyszynski heeft de stu denten va^n Warchau zondagavond toegesproken in de studenten kerk. Hij zei dat hij alle moeilijkheden van de studenten en hun strijd om vrij heid van meningsuiting begreep, maar dat de studenten alle dingen, die zij reeds bezitten moeten waar deren. Jullie moeten trachten de le vensomstandigheden, waarin jullie geplaatst zijn, te begrijpen, hoewel deze vaak zeer moeilijk en ingewik keld zijn, aldus de kardinaal. Gedurende het weekeinde is het weer geleidelijk meer onder invloed gekomen van een hogedrukgebied. Het centrum hiervan lag zaterdag bij de Golf van Biscaye. Vanmorgen werd het boven Midden-Europa aan getroffen. Een uitloper van het ho gedrukgebied strekt zich over onze omgeving uit. Daardoor was er in ons land weinig wind en ontstond in de afgelopen nacht een dichte mist. Flinke stijgingen van de luchtdruk, die vanmorgen in Scandinavië voor kwamen, wijzen erop, dat het hoge drukgebied zich naar het noordoos ten verplaatst. In verband hiermede moet verwacht worden, dat de wind wat zal toenemen uit oostelijke rich tingen, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat er vannacht minder mist zal voorkomen dan de afgelopen nacht. Morgen overdag zal het weer droog en overwegend zonnig zijn. Het mooie herfstweer duurt dus voort. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Vannacht hier en daar mist. Morgen droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot mati ge oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogwaterstanden 8 Okt. v.m. 3 05; n.m. 3.25 Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 10C. OSLO half bewolkt 10 KOPENHAGEN onbewolkt 14 ABERDEEN onbewolkt 18 LONDEN mist 17 AMSTERDAM mist 17 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS mist 16 BORDEAUX mist 19 GRENOBLE mist 17 NICE zwaar bewolkt 26 BERLIJN nevel 14 FRANKFORT nevel 13 MüNCHEN mist 13 ZURICH mist 15 GENèVE nevel 16 LOCARNO licht bew. 18 WENEN half bewolkt 16 INNSBRUCK mist 17 ROME onbewolkt 20 AJACCIO zwaar bew. 20 MALLORCA zwaar bew. 22 Korreltje Het oog dat alle andere dingen ziet, ziet niet zichzelf.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1