WEET.... 1 DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Rapid |.C. krijgt lastige wedstrijd tegen DOS in Utrecht Zal Weteringse Boys competitie-inzet voortzetten DE DODENRIT 1 Li.urto UiUUbER 1957 DE LEIDSE COURANT UVS kan in Valkenswaard winnen En de voetbal rolt weer verder met bijzonuer interessante wedstrijden in de üredivie. .Leider Rapid JC gaal nl. op bezoek bij bus, weiüe Utreenise ciuo met nog vier andere de derde plaats op de ranglijst deeit. De Zuid-Lamüuxgers zuilen uus moeten oppassen in Utrecht niet te struikeien. üuuilielbiokken lig gen er trouwens weer oveiai. z.eiis oy ae wecsuya GVAVtsparia, want de Groningers, die na 'n gued negm Dy na geen Kans meer op succes Kregen, Kun nen de Kans tegen 'n bparta uit vorm weilicnt Denuuen.Maar daar zijn nog meer duistere punten in dit pro gramma. Zien we b.v. naar Fortuna M- imscnede, uwADU, Feyeuoora—Fav oi AmsterdamïvtVV, om er slechts enKeie te noemen en we staan by arte weasiryden voor byna evenveel raaos- seiachtige opgaven, zoaat de poolnaro- pers het weer niet gemahKciyK zuilen hebben. In de 2e Divisie A is de vraag oi Longa m staat zal zijn van OiNA te Winnen ergenrijK nog belangryKer dan die of Hilversum haar positie aan de kop zal verbeteren door een overwin ning op het bezoekende Darome, want de Gouwenaars zyn nog heiemaai zon der verliespunten. Het is overigens op het ogenbna een danig gedrang aan de kop van deze afdeling, waarin elke wedstryddag verandering kan brengen, want vyf clubs hebben nu vijf punten. Daarna volgen er twee met vier en twee met drie. Hierby behoren UVS en De Valk, die elkaar in Valkenswaard ontmoeten. UVS speelde tegen deze club het vorig seizoen niet oiuortumnjk en won zelfs beide wedstrijden. Of dit ook morgen zal lukken, hangt af van de sa menstelling van het elrtal en de condi tie van de spelers. Vorige zondag zat de kans op een overwinning tegen Dos- ko er ook dik in en UVS benutte haar niet. 't Is voor de Leidse blauwwitten te hopen, dat het nu eens anders uit komt! Bij de amateurs krijgen de Leidse tweede klassers beide een thuiswed strijd. LFC ontvangt Blauw Zwart, JLug- dunum krijgt bezoek van Vrienden schaar. Beide bezoekende clubs staan juist boven de ontvangende clubs op de ranglijst, doch met resp. een en 2 wed strijden meer gespeeld. Van de rangorde worden we dus op het ogenblik niet zo heel veel wijzer, doch menen wel te mo gen zeggen, dat de Leidse clubs met kansloos zijn. RKAVV ontvangt DCV en krijgt gelegenheid haar doelgemiddelde wat meer in overeenstemming te bren gen met haar positie op de ranglijst, terwijl Wassenaar met drie verloren wedstrijden hekkesluiter zal moeten tonen, of zij van plan is tot betere pres taties te komen. In de 3e klasse A en B zijn nog ne gen clubs niet aan hun eerste wedstrijd toe, doch het is te hopen, dat hieraan morgen een einde wordt gemaakt. Al- phia gaat op bezoek bij Delft, van welke wedstrijd helemaal nog niets te voor spellen is, daar het voor beide clubs de eerste ontmoeting is. WSB begon de competitie niet slecht en ontvangt morgen TYBB uit Haarlem, waartegen vorig seizoen tweemaal werd gelijk gespeeld. Zou het nu weer zo moeten worden? Roodenburg trok in Leidse Voetbalbond In de Afdeling Leiden is men nu al enkele weken met het programma ten achter geraakt en in I heeft Altior nog geen enkele wedstrijd gespeeld, terwijl er voor morgen geen wedstrijd voor deze club is vastgesteld, zodat op som mige clubs reeds een flinke achterstand is verkregen. DOSR zet het programma voort met een wedstrijd tegen Alphense Boys, hetgeen, naar het zich laat aan zien, weer een Veense overwinning kan worden. LDWSSt. Bernardus blijft een open vraag, doch de bezoekers zul len het zeker niet gemakkelijk hebben. Stompwijkse Boys ontvangt Rouwkoop uit Voorschoten en we geloven, dat een puntenverdeling hier niet onmogelijk is. Rijpwetering zal het in eigen home waarschijnlijk niet gemakkelijk hebben tegen de Weteringse Boys, die heel wat van plan blijken te zijn, indien tenmin ste de twee behaalde overwinningen niet voornamelijk te danken zijn aan zwakte der tegenstanders. De toekomst zal dit moeten uitwijzen. Oranje Groen tenslotte heeft tegen VTL een goede kans op beide punten. In Afdeling II wordt te Katwijk a. d. Rijn de wedstrijd KRV—VNL gespeeld met de beste kansen voor de Rijnvogels, die goed gestart zijn. Leidse Boys brengt het mogelijk tot een verdeling der pun ten met MMO, hetgeen uit de tot nu toe door beide clubs behaalde resultaten zou afgeleid moeten worden. Van de wedstrijd UnitasUDO valt moeilijk iets te zeggen, doch we geloven, dat we met een gelijk spel niet ver van de uit slag zullen zijn. haar eerste wedstrijd tegen Ripperda danig van leer. Of VVP een even ge willig slachtoffer zal worden, betwijfe len we. Alphen tenslotte staat tegenover het bezoekende Celeritas niet voor een onmogelijke opgave. In de 4e klasse A krijgt Concordia bezoek van SJC, wat een lastige opgave voor de Noordwijkers is. Wanneer er evenwel gespeeld wordt als jl. zondag tegen ASC, is kans op succes niet uit gesloten. ASC speelt thuis tegen Docos, dat zondag op fortuinlijke wijze van Warmunda won. Zo gemakkelijk zal het voor de bewoners van de Boshulzerkade morgen wel niet gaan en met een gelijk spel zullen ze vermoedelijk al blij zijn Warmunda geven we een kans tegen THB, Teylingen tegen SVLV en Fore- holte zal alles in het werk stellen om ook tegen Lisse minstens een gelijk spel te behalen. Of Lisse daarvoor te vinden zal zijn, dienen we nog af te wachten. In de andere 4e klas-afdelingen Stol wijkBodegraven en BoskoopSchoon hoven. OLYMPISCHE SPELEN Op het dezer dagen te Sofia gehouden congres is kolonel P. W. Scharroo (Ne derland) benoemd tot erelid van het I.O.C. Kolonel Scharroo is van 1924 tot in september 1957, toen hij zich als zodanig terugtrok, lid geweest van het IOC. Ge durende zeven jaar heeft hij deel uit gemaakt van het bestuur van het IOC. De heer Otto Mayer, kanselier van het internationaal olympisch comité, heeft gisteren de berichten, volgens welke in de toekomst aan deelnemers aan de olympische spelen vergoeding wegens loonderving mag worden gege ven, tegen gesproken. „Vergoeding we gens loonderving komt niet voor in de reglementen van het IOC", aldus zei de heer Mayer, „en Is daarom niet toege staan. Tijdens het congres te Sofia is niets geschied, dat onze opvattingen over dit punt heeft gewijzigd". De kwestie van het geven van ver goedingen wegens loonderving is overi gens wel ter sprake gekomen op het congres. Er was een motie ingediend, inhoudende dat „atleten, die vergoe ding wegens loonderving heben ontvan gen, niet in aanmerking komen voor de spelen". Deze motie is echter niet be handeld. Verschillende leden staan op het standpunt, dat deelnemers, die compen satie ontvangen voor het financiële na deel door deelneming, geen geld ver dienen aan de spelen noch voordeel doen met hun atletische bekwaamheden In de reglementen van het I.O.C. wordt niet gesproken van vergoeding wegens loonderving. De algemene re gel „definitie van een amateur" wordt op dit punt van toepasing geacht. SCHAKEN De Rotterdamse en de Haagse schaak bond hebben blijkens een mededeling van beide bonden dr M. Euwe kandi daat gesteld voor de functie van onder voorzitter van de KNSB. In de bonds raadvergadering, te houden in Wagenin- gen op zaterdag 26 oktober a.s., zal deze kandidaatstelling in behandeling vor- den genomen. De voorstellers hebben overwogen, dat de heer Euwe, die bij de Fide veel goodwill «heeft, de Neder landse schaakbelangen op uitstekende wijze zal kunnen behartigen. Ook ver wachten de voorstellers, dat de heer Euwe meer dan wie ook in staat zal zijn de sterkst mogelijke deelneming te ver krijgen voor internationale schaakwed strijden en ten slotte, dat door opne ming van dr M. Euwe in het bestuur van de KNSB, het terugkeren van de uitgetreden Rotterdamse en Amster damse schakers in de KNSB zal worden vergemakkelijkt. MOTORBOOTSPORT RECORDPOGING VAN DONALD CAMPBELL MISLUKT. De Brit Donald Campbell, is er giste ren niet in geslaagd, het wereldsnel heidsrecord te water dat met 363,100 km per uur op zijn naam staat te verbeteren. Wel bereikte hij op de heenweg, met zijn „Blue Bird" een officieuze snelheid van 442 km per uur, maar op de terug weg moest hij zijn poging wegens een lichte golfslag staken. Vandaag zou hij opnieuw een aanval doen op zijn we reldrecord. WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT. De voorgenomen deelname van de Leidse Ren- en Tourvereniging Swift aan het Zilveren Molentournooi in Den Haag kan niet doorgaan, omdat deze wedstrijd wegens griep is afgelast. In- KAMPIOENSCHAPPEN NEDERL. BROMFIETS BOND. De kampioenschappen van de Nederl. Bromfiets Bond zullen dit jaar op 20 oktober in Apeldoorn worden verreden De start vindt plaats in de nabijheid van Bondshotel Prinssen, Hoenderlose- weg 44 te Ugchelen. Deze zware betrouwbaarheidsrit, wel ke thans voor de vierde achtereenvol gende maal wordt gehouden, mag zich in een nog steeds stijgende belangstel ling van alle bromfietsers en bromfiets- industrie verheugen. De wedstrijd is verdeeld in een toer- en een sportafde- ling en staat voor iedereen open. Het parcours is uitgezet over niet-openbare weg, waar ander verkeer niet is toege staan. plaats daarvan wordt nu een 40 km- wedstrijd gereden. Start te 10 uur te Oud Ade. KORFBAL Crescendo. De wedstrijd Crescendo 1Danaïden I, welke morgen aan de Montgomerystraat gespeeld wordt, vangt niet aan te 2 uur, doch te 12 uur. POSTDUIVEN Leidse Concourscommissle. Wed vlucht oud en jong vanaf Mons. Aantal vogels 1194 gelost te 10.05 uur met zw. wind. Nulpunt 193.45 km. Ie duif te 12 25.1 uur. Uitslag: A. v. d. Helm 1; J. v. d. Wiel 2; J. cte Weerd 3; P. Borst 4; R. P. de Graaf 5; J. Warmond 6; N. Hoogervorst 7; J. W. Wolters 8 15, 16; C .v. d. Berg 9, 10, 11; F. Hofman 12; A. v. d. Hulst 13; K. A Boekee 14; J. Wansmk 17; W. Ie Mair 18; J. v. d. Niet Wz. 19; F. Hendriks 20; D. Klooster man 21; G. v. Albeda 22; mej. Brede- rode 23; H. Bonneur 24; dr Venker 25. Leidse Vitesse Club (dezelfde vlucht). Uitslag: J. Wolters 1, 3, 4, 10, 17; A. v. d. Hulst 2, 8, 25; G. v. Albada 5, 15. 16; Chr. v. d Pluym 6, 24; H. v. Riet 7; H. Moenen 9, 12; A. Singeling 11, 13, 22; J. Rozier 14; J. v. Alphen 18; P Mooten 19 M Noordervliet 20, 21; W. Kapaan 23. Stand voor de Robbers-beker tot Mons: 1. J. W. Wolters 325,2 pnt.; 2. H. Moenen 314,1 pnt.; 3. G. A. v. Al- bada 312,6 pnt. WEET U HET OOK NIET Vraag: P. R. Stelt een belasting- vraag. Antwoord: 1. loon vrouw. De uitke ring wachtgeld en werkloosheidswet is door Ie inspectie waarschijnlijk in het loon begrepen. Vandaar ook dat er 200.verwervingskosten zijn berekend, n.l. f 100,— voor man en vrouw ieder. Omdat u uw eigen loon niet vermeldt, kunnen wij met na gaan om het totaal klopt. Klopt bet niet, dan bestaat natuurlijk de mo gelijkheid, dat ergens een fout is ge maakt, of wel op de inspectie, of wel met de loonbelastingkaarten Zoals wij het zien zou aitikel 54 van toe passing zijn en op grond van dit ar tikel zou geen aanslag in de inkom stenbelasting mogen worden opge legd, zodat u uw vorlopige aanslag ad 135,— terug zou krijgen, renzij er natuurlijk andere redenen zijn, die uit uw schrijven echter niet blijken. 2. Betreffende het kind. Voor kin deren geboren in 1939 bestaan in 1955 geen recht op belastingaftrek meer, tenzij ze studeren of gebrekkig zijn. Vraag: L. S. Betreft vraag over houden witte geranium. Antwoord: potvaste geraniums kan men het beste de winter overhouden door ze in een koel, doch vorstvry vertrek in het volle licht over te hou den. Het gieten moet met zorg ge schieden, d.w.z. met water op kamer temperatuur en niet te veel, doch zo danig, dat de planten juist aan de groei blijven. Er mag nooit water op de schoteltjes blijven staan. Vanuit de verte kan natuurlijk hiervoor geen recept gegeven worden, daar de hoeveelheid water afhangt van 'de kamer en het weer, men moet dat aanvoelen. Er mag gedurende de win ter niet bij gemest worden, want sterke groei is uit dén boze, omdat er weinig licht is (korte dagen). Uit gebloeide bloemen en geel blad wor den er zorgvludig uit genomen. Denkt u er om niet in een gestookte ka mer, of het moet zijn als het hard vriest. In het voorjaar verpotten en wat terugsnijden. Vraag: Mej. J. Z. te Wanneer wordt in Den Haag de missietentoon stelling Amate gehouden? Antwoord: Het spijt ons voor U maar wij moeten mededelen, dat deze tentoonstelling reeds is gesloten. Ze werd gehouden van 1122 septem ber in de Houtrusthallen te Den Haag. Vraag M. J. F. te L. Wat bete kent testbeeld van de telvisie. Antwoord: Televisie-zenders zen den vaak buiten de programma-tijd een bepaald gemakkelijk te herken nen stilstaand beeld uit teneinde het instellen van ontvangers te verge makkelijken. Vraag: Route per bromfiets van Zoeterwoude naar Ravenswaaij; hoe veel km? Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht, Bunnik, Werkho ven, Cothen, Wijk bij Duurstede, Ravenswaaij; afstand 80 k.m. Vraag: Route van Noordwijk naar Oss; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Utrecht, Houten, Culemborg, Tiel, Wamel, Oijen, Oss; afstand 116 km. Vraag: Route van Sassenheim naar Middelfart in Denemarken per atuo; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Aalsmeer, Uithoorn, Hilversum, Apeldoorn, En schede, Rheine, Osnabrück, Minden, Hannover, Celle, Soltau, Hamburg, Altona, Neumünster, Schleswig, Flensburg, Kolding, Middelfart; af stand 755 km. Vraag: Wat is het adres van de Ka tholieke Vacantiehuizen en Jeugd- berbergcentrale? Antwoord: Nagtegaalstraat 60bis Utrecht (en niet meer Stationsstraat, zoals dezer dagen abusievelijk werd vermeld). Vraag: Betreffende afruilen van boer en aas bij het kaartspel „een en twintigen". Antwoord: Wij begrijpen uw vraag niet. Bij dit kaartspel is geen sprake van afruilen. Wilt u uw vraag even nader formuleren? Vraag A. B. te A. inzake een haag tussen zijn erf en dat van zijn buur man. Antwoord: Kwesties van rechten en plichten van buren zijn vaak buiten gewoon ingewikkeld en moeilijk op te lossen als men de situatie ter plaatse niet kent. Is deze haag ge meenschappelijk eigendom dan heeft ieder der eigenaars het recht te eisen, dat de hoge bomen, die zich daarin bevinden, omgehakt worden. Is de haag eigendom van de buur, dan hangt zijn recht om er bomen in te hebben, af van plaatselijke gebruiken. Bij ontstentenis daarvan moet hij een afstand bewaren van 2 meter uit de grenslijn. Wat de ramen betreft, die rechtsreeks uitzicht geven op an dermans erf, geldt de regel van art. 695 B.W. dat dit ongeoorloofd is, ten zij er een afstand bestaat van 2 me ter tussen de muur, waarin de ramen gemaakt zijn en de grenslijn van het erf. Wanneer u het niet eens kunt wor den met uw buurman, kunt u zich wenden tot een deurwaarder. Vraag B. te H. inzake militaire dienst. Antwoord: U zult ongetwijfeld ge legenheid hebben om met die schrif telijke cursus door te gaan. Of het gemakkelijk zal gaan, is een vraag, welke u eerst zult kunnen beoordelen, wanneer u in dienst bent. Dat hangt van omstandigheden af, waarover men u thans nog niet kan inlichten. Vraag: IJ. te V. Gaarne zou ik vernemen waar ik een cursus kan volgen in etaleren luxe- en huish.ar- tikelen en tegelijk etalageschrift. Antwoord. Wij raden aan u te wen den tot de voor uw bedrijf in aan merking komende vakgroep die u waarschijnlijk alle inlichtingen kan verschaffen. Ook het Bureau van de Kath. Middenstandsbond, J.Pz. Coen- straat 12, Den Haag, zal dat kunnen, Vraag* J. D. te O inzake nalaten schap. Antwoord: Indien iemand zonder testament na te laten sterft, die geen ouders meer heeft, noch echtgenoot of kinderen, komt de nalatenschap toe aan de broers en zusters. Zijn er half-broers en -zusters-, dan wordt de nalatenschap gekloofd in één deel voor de vaderlijke en één deel voor de moederlijke lijn. De volle broers en zusters bekomen dan hun deel in beide lijnen, de halve slechts in één lijn. In uw geval komt het dus hier op neer, dat aan uw schoonmoeder de helft toekomt en aan de stiefbroer en stiefzuster ieder één vierde deel. Verkeerd begrepen. Een toerist uit New Foundland kwam woedend protesteren bij de directeur van een groot hotel. „Ik voel me diep beledigd, raasde hij. Toen ik vanmorgen in mijn ka mer kwam om te ontbijten, stond daar slechts een bak water en een schoteltje met hondenbrood!" De directeur was zeer ontdaan en belde het dienstmeisje op. ,Heb je water en hondebrood neer gezet in kamer 23?" vroeg hij. „Ja zeker, meneer", was het ant woord. „De ober had me toch gezegd die kamer klaar te maken voor een New Foundlander!" Narrenwijsheid. „Ga aan mijn andere zijde lopen", zei in de grijze oudheid eens een monarch tegen zijn hofnar. „Ik kan niet hebben, dat er een gek aan mijn rechterzijde loopt." „Mij kan het helemaal niet sche len", antwoordde de nar en verwis selde van plaats. Moraal: Rechter: „Behalve de tweeduizend gulden heeft u ook nog een gouden zegelring, een paar hor loges, een vulpenhouder en nog wat kleinigheden meegenomen. „Dat klopt", edelachtbare. „Ik dacht zo: geld alléén maakt de mens niet gelukkig." Radio-maniak. Dame: „Wilt u mijn haar krullen?" Kapper: „Welke golflengte, me vrouw?" KLAVER VIER Radio-actie In jamenwerking met en ten bate van; Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Gewoonte! Toerist: „Zijn er ook mensen in die afgrond gevallen?" Gids: „Zeker, mijnheer." Toerist: „En wat doet u dan?1' Gids: „Ik? Niets! Ik laat altijd vooruit betalen!" Hulp in de huishouding. De vijf jarige Karen rende de kamer bin nen met een vreugdekreet. „Mammie", kondigde zij aan. „Ik heb de baby gewassen". „Maar welke handdoek heb je gé bruikt?", vroeg haar moeder ver baasd. „Ik gebruikt geen handdoek", was het antwoord. „Ik heb het kina netjes uitgewrongen Alle cijfers J I opgeteld: Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) „Dames en heren", zei de gast aan het slot van een feestje, „het is niet noodzakelijk, dat een vronw mooi is, zij hoeft ook niet handig te zijn. Maar één ding moet zij kunnen dat is koken. En het beste bewijs van mijn bewering is onze gastvrouw, niet waar dames en heren." Om koud te worden Eon Amerikaanse dame had van haar reis naar Europa verscheidene flessen met de duurste parfums meegenomen, die ze zorgvuldig in haar koffers verstop te, zodat de douane ze wellicht over „States" doorstond haar bagage bijna het hoofd zou zien. Bij aankomst in de de inspectie tot op de laatste koffer. Toen zei haar doentertje van vijf. „Nu is die meneer erg warm, hè mam?" Eerlijk„Zeg Daan, ik heb je nu al enige malen gezegd, dat je onder het werken niet mocht fluiten." „Maar ik werkte niet, meneer. Ik floot alleen maar". Komt altijd terecht. Een dame verliet een autobus en liet zo za gen de medepassagiers opzettelijk een pakje op de bank liggen. Een me neer, die op dezelfde halte uitstapte, vroeg de dame naar de oorzaak van deze manier van doen. „Zo doe ik het ieder dag", ant woordde ze. „Mijn man zit op het bu reau „Gevonden Voorwerpen" van de autobus-ondern'eming. Het is z'n twaalfuurtje. Gelijkenis. „Kunt u me aan een litertje melk helpen, vrouwtje?" „Mot u an me man vrage. Hij is in de varkensstal. Die met een snor is me man." 30 September4 oktober 1957. vrijdag 4 okt. Wilton-Fijenoord Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.VA Ver. Deli Mij en 3% Staffellening 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Nederland 1962-64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 27 sept. 143 155 1/2 144 3/8 9 7/8 169 184 169 173 178 174 5 241 265 245 1/2 4 1/2 230 252 232 1/2 24 1/2 235 248 1/2 235 17 3/4 332 1/2 357 3/4 333 27 5/8 192 197 192 1/4 5 3/4 178,10 190,40 178,5 15,20 145 155 147 1/2 3 1/2 130 134 1/2 132 1/2 3 130 1/4 141 133 1/8 6 3/8 200 212 207 3 59 63 1/2 60 5 98 108 1/2 99 8 1/2 65 1/2 70 66 3/8 3 5/8 79 5/8 80 3/4 80 1/4 13/32 88 11/16 89 1/4 S9 1/8 1/16 87 3/8 88 87 15/16 3/16 Aandelen 7.523.610 Aandelen 7.843.015 Obligaties 12.844.797 Obligaties 17.118.331 100: vrijd. 27 sept. 290,28 135,55 132,80 108,03 87,43 vrijd. 4 okt. 269,71 127,54 129,46 104,28 83,01 186,86 door RIE VOLLEBRECT I De eerste gedachte bij Nagtegaal was dat agent Vader of juffrouw Ha- ge gekletst hadden, hoewel ze uit drukkelijk beloofd hadden niets te zullen zeggen. Daarna viel hem in, dat ook Van den Bergh en zijn vrouw volkomen op de hoogte waren en hun mond voorbij gepraat konden hebben. Vooral het vrouwtje, dat in overspannen toestand na de identifi catie het ziekenhuis verlaten had, kon best haar over kropt gemoed tegen een bevriende kermisgast heb. ben gelucht. De hemel weet hoeveel mensen nu al wisten wat er gebeurd was, dacht Nagtegaal boos. Door dat ge klets kon het onderzoek ernstig be lemmerd worden, vooral als do kran ten lucht van de zaak kregen en aan h'et publiceren sloegen. Hij nam zich voor, uit te zoeken wie zich aan deze indiscretie had schuldig gemaakt en de betrokkene flink te berispen, hoe wel de kwade gevolgen helaas niet meer ongedaan konden worden ge maakt. Van Veen zag wel, dat de inspec teur heel erg ontstemd was en hij zat zenuwachtig op zyn stoel te draaien, alsof hij de kans overwoog, plotseling op te springen en hard weg te lopen. Ik dacht by mezelfbegon hij weer, maar op vry barse toon onder brak Nagtegaal hem: Ik verzoek U vriendelijk, mijnheer Van Veen, enkel te denken als ik u dat vraag. Of liever gezegd: U behoeft helemaal niet te denken, dat zal ik wel doen. U heeft enkel mijn vragen maar naar waarheid te beantwoorden. De kleine kermisexploitant haastte zich te verzekeren, dat hij dat zonder enig voorbehoud zou doen, maar bij de eerste vraag die Nagtegaal op hem afvuurde, zat hij al met een mond vol tanden. Van wie heeft U gehoord, dat er met Akkerman ietsehonge woons gebeurd is? luide deze vraag. Het mannetje staarde de inspecteur aan, of hy hem niet begrepen had. Nu, zeg eens op, drong Nagte gaal aan. Hij zag wel dat er met zachtheid bij Van Veen niet veel te bereiken zou zijn en daarom liet hij zijn stem vervaarlijk klinken. Maar de kermisexploitant schudde nadrukkelijk het hoofd: Dat kan ik niet zeggen, inspecteur. Wat?, brieste die: Kunt u niet zeggen wie het heeft verteld? Zeg maar liever: dat wil ik niet zeggen. Mijn beste man, ik waarschuw u. Het geldt hier een zeer ernstige zaak en inlichtingen, die bij ons onderzoek van pas kunnen komen, moogt u niet verzwijgen. Van Veen knikte. Hy was het blijkbaar geheel en al met Nagtegaal eens, maar desondanks zei hij geen woord. Als hij maar wist of Van Veen het nieuws al of niet op de kermis had opgedaan, dan wist hy wel uit welke hoek het gekomen was. Weten veel mensen van de ker. mis het al?, vroeg hij listig. Dat weet ik niet, zei het manne tje onbevangen. Hij is handiger dan ik dacht, concludeerde Nagtegaal en besloot nu maar met grof geschut verder te gaan. U heeft het toch zeker hier op de kermis gehoord? Dat in ieder geval niet. Ik sta hier niet op de kermis. Niet op de kermis? Nee, ik heb er zelfs niets van gezien. Maar u is toch kermisexploi tant?, vroeg Nagtegaal verbaasd, ter wijl hij op het voor hem liggende visitekaartje wees. Ja, maar ik heb geen spul meer. Ik had u dat allemaal willen uitleg gen, maar Goed, goed, dat geloof ik alle maal wel, antwoordde Nagtegaal on geduldig: Woont u dan hier niet in de stad? Nee, ik kom regelrecht van Breda. Nu begreep de inspecteur er hele maal niets meer van. Hij bedacht een vraag, waaruit hij te weten zou kun nen komen of de man onderweg van het station naar het bureau misschien met iemand had gesproken, die hem het geval Akkerman verteld had. Maar de man was hem vóór met te zeggen, dat hij met niemand gespro ken had, zelfs niet om de weg te vragen. U wilt dus zeggen, dat U in Breda bericht kreeg van de moord? Van Veen knikte. Zo is het, in specteur. Maar dat isonmogelijk! riep Nagtegaal. Het is hier niet eens be kend en hoe zou dan in Breda Iemand kwam het me speciaal vertellen. Hoor eens hier, mijnheer Van Veen, u moet geen uitvluchtjes ver zinnen. Heeft u het hier in de stad gehoord of niet? Toen de man nadrukkelijk neen schudde, ging Nagtegaal verder: En u houdt vol, dat iemand u het bericht speciaal kwam brengen? Waarom? H^d u speciaal belang bij de dood van Akkerman? Van Veen verklaarde zonder voor behoud, dat dat inderdaad het geval was. Nagtegaal kon zijn oren niet geloven en een vaag vermoeden flit ste door hem heen dat deze Van Veen misschien wel de man achter de schermen was. Kwam hijeen be kentenis doen? Of was het een aflei dingsmanoeuvre? Weet u wel, wat u daar zegt?, vroeg hij: U had dus belang bij de dood van Akkerman? Ja, hoewel ik de man natuurlijk nog heel veel gelukkige hum jaren gegund had en zeker zijn af schuwelijk einde ten zeerste betreur. Nu begreep Nagtegaal er helemaal niets meer van. De man vervolgde: Ik had u alles willen vertellen maar u liet me niet uitspreken. De kwestie is, zoals ik al zei, dat ik mijn spul ben kwijtgeraakt. In 1941 is alles Eerst even iets anders, onder brak Nagtegaal u werd dus in Breda gewaarschuwd door iemand, die wist dat u bijzonder veelinteresse had voor de dood van Akkerman. Nietwaar? Hoe laat was dat? Vanmorgen om 11 uur. Was de boodschapper iemand uit Breda? Of kwam hij hier van daan? Ik heb beloofd, niets over hem te vertellen, antwoordde Van Veen, flinker dan de inspecteur van hem verwacht had. Erg verstandig van U mijnheer Van Veen. U kunt zich met deze wei gering ernstige moeilijkheden op de hals halen, maar goed, momenteel kan ik u niet dwingen. Vertel u me eens, wat deed u nadat u de bood schap had ontvangen?

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8