Plannen vnnr het nieuwe seminarie te Noordwijkerhout UIT DE LUCHT ZIET HET ER ZO UIT NIET MEER EEN KASTEEL MAAR EEN DORP Stand van de priester-voor ziening in bisdom Rotterdam ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Studenten in flats Gevolg gevend aan een verzoek, ge daan op een persconferentie, welke werd voorgezeten door de Bisschop van Rotterdam, publiceren wij eerst heden de plannen voor het nieuwe se minarie te Noordwijkerhout, welke de Bisschop in zijn schrijven van zon dag j.l. heeft aangekondigd. Het nieuwe klein-seminarie zoals bekend, verrijzen in de meente Noordwijkerhout ter zijde van de Gooweg, de verbinding tussen Noordwijkerhout en Noordwijk. Het terrein is ongeveer 9 hectaren groot en voor het grootste deel bezet met eikenhakhout; voor een ander deel is het duinterrein afgegraven. De omvang van het terrein had groter kunnen zijn, maar vlak erbij ligt het openbare bos van Leeuwen horst en de zeeduinen zijn niet zover af, zodat er toch voldoende gelegen heid is voor recreatie. De tekeningen geven duidelijk aan, dat in de bouw de moderne paedago- gische inzichten zijn verwezenlijkt. Er is een scheiding tussen het schoolgebouw en het pensionaat, dat gedacht is als woon-flats, terwijl het alles-beheersend punt de kapel is. Er is ook een aula als een klein schouwburgje en een gymnastiek zaal met belendende sportterreinen, zodat bij elkaar een volledige dorps gemeenschap zal ontstaan. De architecten ir. H. Thunissen, ir. A. van Kranendonk en ir. A. Thu nissen te Den Haag hebben de posi tie van het gebouwen-complex zo bepaald, dat van het zonnelicht zo veel mogelijk wordt geprofiteerd, ter wijl de ligging in de buitenlucht en afzijdig van het rumoer voor zulk een tehuis zeer gunstig is. De woonflats afgescheiden van de school hebben het voordeel, dat er meer huiselijkheid kan worden ge schapen. Behalve de leraren, zullen, naar verwachting ongeveer 360 jongelui het seminarie gaan bevolken, zodat alle middelen zijn aangewend, om toch een eigen levenssfeer mogelijk te maken, welke zich zover doenlijk aanpast bij het leven thuis Vandaar de scheiding van school en huis. Vandaar ook de inrichting der flats in afzonderlijke kamertjes (van 2.10 bij 3 meter), zodat iedere student zijn eigen studie- en slaapkamer heeft, welke hij naar believen kan opsieren. Er komen 3 flats met elk 120 ka mertjes, terwijl bovendien in iedere flat een priester-leraar inwoont. De drie woonhuizen bezitten bovendien hun eigen eetzaal en eigen recreatie ruimte. Het is de bedoeling, de leer lingen te doen samenwonen volgens de leeftijden, niet volgens de klas sen. De lagere klassen hebben studieza len, waar gestudeerd wordt onder toezicht; de leerlingen van de hogere klassen studeren net als bij het ge woon middelbaar onderwijs op eigen gelegenheid. Het seminarie zal ook een erkend gymnasium worden. In ieder woonhuis zijn ook spreek kamers, waar de jongelui en de pro fessoren met elkaar kunnen spreken en waar de ouders kunnen ontvangen worden, maar dat kan ook op de eigen woonkamers gebeuren. De woonhuizen hebbetn elk hun afzonderlijke ingang, maar zijn ge lijkvloers met elkaar verbonden door een 100 meter lange en 6 mpter brede wandelgang een soort tref-centrum voor de gehele gemeenschap. Voor de directeur en voor de lera ren, die niet de Studenten-woonhui zen betrekken, is een vierde flat ge reserveerd. Ook in him huisvesting is ernaar gestreefd wat meer huiselijk heid en onafhankelijkheid te bren gen. In dat gebouw zijn ook de biblio theek gevestigd en een ziekenzaal, met eigen kapelletje. De kapel, van het voorplein maar ook van de verbindingsgang bereik baar, is een centraalbouw, hetgeen bij de aanwezigheid van een groter aantal priesters het meest voor de hand ligt. Een fikse klokke-toren zal in de toekomst "het gewicht van dat centrum van bijeenkomst beklemto nen. Het schoolgebouw is ingericht als elk ander gymnasium, met vaklokalen voor natuurkunde, scheikunde, bio logie, aardrijkskunde en tekenen. Voor de drie laagste klassen zijn hier studiezalen. De toneel-voorstellingen hebben op „Hageveld" van oudsher een grote ingericht als een schouwburg met goed-uitgeruste toneelruimte. Aan de sport is ruimschoots aan dacht geschonken. Er komt een gym nastiekzaal en er komen sportterrei nen voor allerhande sportbeoefening. Behalve al deze gebouwen omvat het seminarie ook een tehuis voor cie zusters, eön enorme keuken en een ketelhuis voor de verwarming. Zoals de Bisschop in zijn voorgele zen schrijven reeds mededeelde zijn met de bouw van dit gehele, om vangrijke complex „enkele millioe- nen" gemoeid, ondanks dat de bouw zo sober mogelijk zal zijn. Het gehele complex zal over 4 jaar gereed moeten zijn. Op dit ogenblik is het Klein-Semi- narie van Rotterdam gevestigd in het kasteel „Stoutenburg", dat men in prettige samenwerking met de Paters Franciscanen van hen voor 5 jaar heeft kunnen huren. Dit is echter een nood-oplossing. In „Stoutenburg** kunnen hoogstens 52 jongens met Re gent en drie leraren worden onderge bracht, zodat de klas, die daar in het afgelopen schooljaar verbleef, in sep tember 1957 naar het Klein-Semi- narie „Hageveld" overging. Op „Stoutenburg" zijn in september dan ook de nieuwelingen gekomen uit het bisdom Rotterdam. Het is te begrijpen, dat het semi narie „Hageveld" met verlangen uit ziet naar de tijd, dat de jongens uit het bisdom Rotterdam naar het nieu we seminarie kunnen gaan, omdat er dan meer mogelijkheden ontstaan voor de jongens uit het bisdom Haar lem binnen „Hageveld" dat nu in reputatie. Daarom zal de aula worden feite veel te klein is. (op 3 augustus 1957) ALGEMEEN: In de zielzorg werkzaam 953 priesters hiervan zijn: 442 seculiere priesters (46.38 511 reguliere priesters (53.62 BIJZONDER: A. Parochiële Zielzorg Totaal aantal parochies: 175. hiervan worden bediend door: seculiere priesters: 142 parochies (81.14%) reguliere priesters: 33 pbrochies (18.86%) In de parochiële zielzorg zijn werkzaam 598 priesters (62.75 van alle priesters) waarvan 352 seculiere priesters (58.86 246 reguliere priesters (41.14%) B. CATEGORIALE ZIELZORG (d.w.z. alle buiten-parochiële zielzorg): In de categoriale zielzorg zijn werkzaam: 355 priesters (37.25 van alle priesters) waarvan: 90 seculiere priesters (25.35 265 reguliere priesters (74.65 C. GEMIDDELDE GEESTELIJKE VERZORGING: Aantal gelovigen in het Bisdom Rotterdam op 1 januari 1957: 710097 Er werkt dus één priester op 745 gelovigen. Wat de parochiële zielzorg betreft (deze omvat practisch ook alle gelovigen): één priester op 1187 gelovigen. Prijzenregen in actie Bijstand Gisteravond zijn h. het KRÓ-pro- gramma de winnaars van de radio- loterij „Bijstand" bekend gemaakt. De opbrengst van deze actie is voor het koningin Juliana-fonds, dat aan maatschappelijk werk financiële steun verleent Het heeft prijzen ge regend: drie van de vijf woonhuizen gingen er uit. Twee gelukkigen moe ten zich nog melden. Het is niet be kend of alle winnende loten ook zijn verkocht, er waren drie series van elk 510.000 loten van een gulden in omloop gebracht. De nummers van de loten waarop de woonhuizen beschikbaar zijn lui den: A 10734; A 335305 (gewonnen door J. Feelens te Haarlem) B 492521 (gewonnen door P. Muystege in Goor); A. 217204 (gewonnen door mej. A. Beelen, St. Maartenskliniek Nijmegen) en B 246711. Voorts zijn de nummers van de loten voor vijf auto's acht televisie toestellen en vier keukenuitrustin gen bekend gemaakt. Het merendeel van de bezitters van deze loten heeft zich nog niet gemeld. Huisartsen .krijgen zes procent In verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de hogere praktijkkosten Is de huis- arsten een loonsverhoging van 6% in het vooruitzicht gesteld, dit zijn de huisartsen en de ziekenfondsen over eengekomen. De loonsverhoging is ter goedkeuring aan de Ziekenfonds raad voorgelegd. Ook de minister van Sociale Zaken zal er nog zijn accoord aan moeten geven. Op de voorgrond de leraren- en studentenflats, rechts de kapel en links het schoolgebouw. Interneringskamp voor Hongaarse priesters Het Oostenrijkse R.K. persbureau Kathpress heeft vrijdag gemeld, dat in Hongarije een interneringskamp voor priesters is ingericht in het dorp Foekoel (district Te-t). Priesters, die niet konden worden beschuldigd van „actieve deelneming" aan de opstand van oktober 1956, maar wier sympathie openlijk naar de opstandelingen was uitgegaan, zouden in het kamp van Foekoel op gesloten zijn. Een kleine 300 Hongaarse vluchte lingen, die niet konden wennen aan het klimaat in de Dominicaanse repu bliek, waar zij na de mwember-op- stand van het vorig jaar een toevlucht hadden gevonden, zijn weer terugge- keer naar het Oostenrijkse vluchtelin genkamp Kapfelberg by Wenen. Vrij dag werden zy in Vlissingen gede- barkeerd door het Italiaanse passa giersschip „Irpinia" van de Fratelli Grimaldi-lijn te Genua, welke een passagiersdienst onderhoudt met Mid den-Amerika en Vlissingen. Per ex tra trein, welke omstreeks vijf uur uit Vlissingen vertrok werden zij afge- zoerd naar Oostenrijk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7