voor Wat i« weer enig! tPxifswtaacf. Met de letis, de taan, uit ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 A-griep woekert nog onverminderd voort De gegevens over het verloop van de influenza-epidemie, welke bij de geneeskundige hoofdinspectie worden verzameld, tonen aan, dat er in de algemene situatie na het laatste over zicht geen wijziging van betekenis is opgetreden. De influenza heerst nog op hetzelfde hoge niveau als in het begin van de week. In Groningen en Zuid-Holland zijn de aantallen nieuwe zieken wat ho ger geworden. Daar staat tegenover, dat in verschillende delen van ons land lichte aanwijzingen zijn van het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen. Uit de beschikbare ge gevens van het bedrijfsleven blijkt, dat er wel sprake is van enige stoor nis, maar deze niet heeft geleid tot ernstige storing van de productie, zo deelt het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid mee. Arts heeft 400 huissleutels Omdat, in Harlingen, complete ge zinnen met A-griep te bed liggen, is men er toe overgegaan de huissleutel aan de behandelend arts af te geven. De huisarts kan nu bij zijn dagelijkse rondgang zijn patiënten bezoeken, zonder dat een van de zieken uit bed behoeft te komen om de deur te ope nen. Een der artsen heeft nu een voor raad van ca. 400 huissleutels die allen, keurig gelabeld, op een rijtje in de auto liggen. Op de Noorderhaven hangt aan een deur een briefje waarop staat: „We zijn wel thuis doch we liggen alle maal met griep in bed." MILTVUUR BEDWONGEN. Hoewel thans op alle verblijven van de roofdieren in het dierenpark te Rhenen bordjes met opschrift „Miltvuur" zijn aangebracht, heeft de behandelende dierenarts, de heer G. H. P. J. Gouda-Quint te Heelsum verklaard, dat de ziekte tot stilstand is gekomen. De negentien jaar oude leeuw Max, die een miltvuurkarbon kel heeft, heeft weer wat gegeten, ter wijl het gezwel kleiner wordt. Een panter, welke eveneens symp tomen van de kwaadaardige ziekte vertoonde, is alsnog ingespoten met miltvuur- en penicilyne-serum en ook dit dier at gisteren alweer goed. Nog even zorgde een doodgevonden hertje vcor 'n paniekstemming, doch na on derzoek bleek het diqr niet aan milt vuur te zijn gestorven. De dierenarts heeft nu alle hoop, dat het levensge vaar voor de dierenkolonie geweken is, zodat de schade vermoedelijk tot de twee tijgers beperkt zal blijven. De veeartsenij kundige dienst te Amersfoort heeft alle voorzorgsmaat regelen genomen om uitbreiding van de zo gevreesde ziekte te voorko men. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Princess" 8 oktober. Australië: ss „Oronsay" 9 okt. Canada: ms „Prins Willem van Oranje" 8 oktober. Chili: via New York 9 okt. Indonesië: ms „Bali" 10 okt. Ned. Antillen: ms „Jason" 7 okt. Nieuw-Zeeland: via Engeland 7 ok tober. Suriname: ms „Oranjestad" 9 okt. oktober. Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk, 12 Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen is gistermiddag gepro moveerd tot doctor in de landbouw kunde ir. C. J. van Meel, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Het proefschrift met stellingen was geti teld: Enkele aspecten van de Franse landbouw. Er was zeer grote belang stelling voor deze promotie, in het bijzonder uit kringen van R.K. land bouworganisaties. De promotor van ir. van Meel was prof. dr. E. W. Hof stee. Weer drie slachtoffers. De 17-jarige mej, A. L. Hessing is donderdagavond door een gemeente bus van Utrecht overreden en om het leven gekomen. Het meisje passeerde, naast haar vriendin fiet send op de Neude een derde wiel rijder, toen zij door de bus werd aangereden. Zij viel van de fiets en kwam met haar hoofd onder het rechterachterwiel van de bus. De 81-jarige F. de V., wonende in Hilversum, is gisteren op de Larenseweg ter hoogte van de Utrechtse waterleiding door een per sonenauto, bestuurd door de heer P. ter B., aangereden. Hij was op slag dood. Gisteren is onder Tjeuchem (Gr.), een bromfietser verongelukt. De heer E. de Jong uit Tjeuchem, die zich per motor naar Appingedam wilde begeven, kwam in botsing met de 58-jarige bromfietser K. Eggens uit Nieuw-Scheemda. Laatstgenoem de kwam in een sloot terecht en was op slag dood. De heer de J. werd met een beenbreuk en andere verwon dingen naar een ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. De 67-jarige bromfietser D. Hey. boer is donderdagmiddag op de Veer- seweg te Middelburg door een ach- teruitreidende zandauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De chauffeur der vrachtauto vervoerde zand van de ene zijde der weg naar een 40 m. verder liggende boerderij aan de an dere zijde. Hij zag de man uit de rich ting Middelburg naderen, doch ver keerde in de veronderstelling, dat het een fietser was, Gezien de afstand tussen hen beide stak hij de weg over, doch kon het erf der boerderij niet ineens oprijden, zodat hy zijn wagen even achteruit reed met het vermelde gevolg. De auto werd door de Middelburg se politie in beslag genomen De directie der N.Y. Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Amster dam deelt mede, dat in ernstige over weging genomen wordt de produktie van automobielen in de naaste toe komst te verminderen. Deze maatregel zal moeten worden genomen als gevolg van het feit, dat de vraag naar automobielen in iet al gemeen in belangrijke mate is afge nomen. Echter wordt verwacht, dat deze omstandigheid slechts van tij delijke aard zal zijn. VERGOEDINGSPRIJS ARDAPPELEN INGEVOLGE C.A.O. BLOEMBOLLENBEDRIJF. De organisaties betrokken bij de c.a.o. voor het bloembollenbedrijf hebben ingevolge het bepaalde in artikel 31 lid 3 de vergoedingsprijs voor aardappelen vastgesteld. Wanneer door de werkgever vroe ge aardappelen zijn verstrekt of land daarvoor was beschikbaar gesteld, be draagt de vergoeding 10 05 per hl. Zijn noch land noch vroege aard appelen verstrekt, dan is de vergoe ding 10.55 per h.l. Deze bedragen zijn exclusief de compensatietoeslag voor de Algemeen Ouderdomswet, zodat voornoemde bedragen nog met 5.6 moeten worden verhoogd. Bij uitbetaling van de aardappel- vergoeding behoort de A.O.W.-pre- mie ook hierop te worden ingehou den. In de woning van de heer A. Ster ken aan de Vesperweg te Klaziena- veen brak in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half twee brand uit in een slaapkamer. Twee dochters van de heer Sterken, Egberdiena en Dini, werden in de slaap door het vuur, dat in het ledikant woedde, overvallen. De meisjes kregen brand wonden, vooral de 22-jarige Egber diena, zodat overbrenging naar het Diaconessenhuis in Emmen noodza kelijk werd geacht. Ledikant en bed de goed werden een prooi van de vlammen, terwijl verder grote scha de op de slaapkamer werd aange richt. VERKOUDHEID: de mysterieuze ziekte VOL KLEUREN! Met o.a. deze week Zullen er ook blauwe rozen komen? We slapen in het bed van Faroek (Joke Horman beschrijft een fantas tisch avontuur in haar artikelenserie „Ik deed de was aan de evenaar"). Libelle, Natsauplein 7, Haarlem De 3 oktoberdrukte is voor velen geen bezwaar geweest zich aan de puzzellens van vorige week te wij den. Wij vinden, dat onze abonnees het nu maar eens weer wat rustiger aan moeten doen en daarom dit maal een dood-makkelijke opgave, tenminste.... er zijn zoveel vaar- tcl met bruggen er over. Het pro bleem lijkt ons dus niet zo moeilijk. We zetten ons schrap en hebben de brievenbus extra laten versterken om de stapel oplossingen te kun nen verwerken. De vorige week De stapel lensoplossingen was wel niet zo groot als anders maar toch is gebleken, dat een eenvoudig hek kan opvallen. Het was het hek van de boerderij van de heer P. Rijnsburger, Noordbuurtseweg 41 te Zoeterwoude. Het lot was deze keer gunstig voor Nellie de Jeu, Charlotte de Bourbonhof 40 te Lei den. Zij krijgt dus de waardebon. Wat U moet doen Schrijft (J gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onae courant, welk plekje O in deze foto meent te berkennea En. vergeet U vooral niet (Jw brief in te staren ondei het motto: „Met de lens de laan' alt" Het spaart de redactie moeilijkhe den en O behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending nlel meeloot De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Van onze meest bekende en verspreide belager weten we het minst. Wie is er in zijn leven niet ver kouden geweest? We mogen wel zeggen dat iedereen er geregeld aan lijdt Het is een ziekte die we als heel normaal beschouwen en waar we in de meeste gevallen geen dokter bij halen. Toch is verkoud heid niet zo onschuldig als men denkt, want het is een dure ziekte. In onze moderne wereld, waar tijd geld is, kost verzuim door ziekte geld en wanneer we bedenken, dat duizenden mensen per jaar een ver koudheid oplopen, en enige dagen verstek laten gaan op hun werk, dan kunnen we begrijpen, dat ver koudheid een dure ziekte is. Statistieken maakten uit, dat on geveer vijftig procent van de ver zuimen op kantoren en in fabrie ken enzovoort hun oorzaak vinden in verkoudheid of de gevolgen daarvan. Omstreeks één op acht mensen krijgt per jaar een verkoud heid, dat is een zeer hoog cijfer, wanneer we zien, dat per jaar slechts één op de zeventienduizend mensen aan de bof lijden. En zo zou men kunnen voortgaan. Geneeskundigen en werkgevers zouden gaarne zien, evenals trou wens de werknemers zelf, dat er iets aan verkoudheid gedaan kon worden, maar in weerwil van het feit, dat verkoudheid onze trouw ste ziekte is, waaraan honderddui- zendeh per jaar lijden, is er geen afdoend kruid tegen gewassen. Men kan niet anders doen dan het on dergaan. De strijd geopend. Vooral de laatste jaren hebben de medici een verwoed offensief tegen de verkoudheid ingezet. Juist omdat men zo weinig van deze ziekte wist en er volkomen mach teloos tegenover stond, vond men het tijd worden er eens iets aan te doen. .Omdat de ziekte geen grote gevaren in zich bergt, was er eigen lijk nooit bijzondere aandacht aan besteed. Uit de keuken geklapt Al die regen van de laatste maan den is er de oorzaak van dat we nog steeds paddestoelen uit de grond zien schieten. Daar zijn wel eetbare, maar ook niet eetbare soorten bij, zodat het zoeken van paddestoelen altijd een aangelegen heid blijft, die men beter aan de echte kenners over kan laten. Toch is er één soort, die men als leek gerust kan verzamelen, n.l. de hel gele, kelkvormige hanekam. Deze wijkt in vorm en kleur n.l. voldoen de van de andere soorten af, zodat men geen risico loopt, dat er mis schien per ongeluk een vergiftige tussen geraakt is. Van paddestoelen kan men niet alleen smakelijke voor- of lunch gerechten maken, maar ze kunnen ook als onderdeel van de warme maaltijd, desgewenst in combinatie met vlees, vis of eieren, dienst doen. ZONDAG: gesmoorde paddestoelen op toast, rundertong met zure saus en doperwten, chocoladevla met banaan. MAANDAG: ragout van tong, rijst, tomatensla, appelmoes. DINSDAG: rijstcroquetten met kaas, andijvie, aardappelen, karnemelk- pudding. WOENSDAG: gebakken lever, bie ten, aardappelpurée, watergruel. DONDERDAG: stamppot zuurkool, stoofperen. VRIJDAG: gestoofde paling, aard appelen, wortelen, yoghurt met cocosnoot en pinda's. ZATERDAG: appelpannekoeken, fruit. In verschillende landen verricht ten speciale staven medici geduren de geruime tijd belangrijke onder zoekingen. Vrijwilligers stelden zich ter beschikking om geïnfecteerd te worden en dan het verkoudheids- proces onder strenge medische con trole te ondergaan. Dit was nood zakelijk, omdat men voor deze proeven geen dieren kon gebrui ken. Konijnen, guinefce biggetjes enzovoort worden niet verkouden. De proefpersonen hebben in gro. te getale hun best gedaan en de medici niet minder. Men onder zocht en nam de verschijnselen waar. Er werden preparaten ge probeerd, kortom alles in het werk gesteld om nu eens en voor altijd met de verkoudheid, die bekende en onschuldige ziekte, af te reke nen. Maar de resultaten waren te leurstellend en dit vond wel voor het grootste deel zijn oorzaak in het feit, dat men de grondprincipes van de ziekte niet geheel kon doorgronden. verkoudheid niet één ziekte is, doch dat wat wij onder verkoudheid ver staan, in wezen sterk kan verschil len. Zo zou een verkoudheid kun nen worden veroorzaakt door ver schillende virussen, waardoor het zeer moeilijk is de ziekte te be strijden, aangezien men niet dade lijk weet welk virus voor de ver koudheid verantwoordelijk moet worden gesteld en men dus niet in staat is direct het medicijn aan te wijzen. Die heel gewone verkoud heid blijkt een zeer mysterieuze en ingewikkelde ziekte te zijn, waar door de bestrijders voor een ge compliceerd probleem worden ge steld. In weerwil van het feit, dat men tot deze, eigenlijk teleurstellende, ontdekking is gekomen, laten de medici niet af. De stryd wordt on verminderd voortgezet en onge twijfeld zal het slechts een kwes tie van tijd zijn en de mens zal hier zegevieren. Voorlopig zullen we echter nog onze verkoudheid moeten aanvaarden. Maar het is in elk geval een aangenaam idee, dat er hard aan gewerkt wordt. Ook dit seizoen zullen er onge twijfeld weer zeer velen niezen, hoesten en proesten, maar eens zal de mensheid meer weten wat ver koudheid is. Hoe zit dat met het porselein China is de bakermat van het porselein. Reeds 185 jaar vóór Chr. werd het daar al vervaardigd. Ge durende de mingdynastie vormde het de hoofdschotel van de indus trie. de eerst pogingen om het pos- selein in Europa na te bootsen wer den in Italië gedaan, waar o.a. 'n tijd lang te Florence het z.g. Medici- porselein werd gefabriceerd. Tot dat de Portugezen in 1518 van hun reizen naar het verre oosten het echte keramiek meebrachten. de Duitser Johann Friedrich Böttger ontdekte te Dresden in 1708 de menging voor de echte por- seleinaarde. Men stelde zijn vondst zo op prijs dat de Albrechtsburcht te Meissen een jaar later voor hem als porseleinfabriek werd inge richt. later zwichtte Böttger voor een aanbod van enkele Berlijners om' hun het fabrieksgeheim te verko pen, doch zijn brieven werden on. derschept en hijzelf werd in de ge vangenis geworpen, waar hij in 1719 op 37-jarige leeftijd overleed. inmiddels waren ook in Frank rijk in 1712 berichten binnen ge komen. die het bestaan onthulden van de beroemde „witte aarde", het kaolin, waardoor de Chinezen hun unieke porselein konden ver vaardigen. als, bij toeval ontdekte in 1768 De paddestoelen goed wassen, zo dat al het zand eruit gespoeld is, 't onderste gedeelte van het steel tje en eventueel minder mooie stuk jes van de hoed eraf snijden, met zout bestrooien en, terwijl men de paddestoelen af en toe omschept, in roomboter 10 minuten op een niet te fel vuur bakken. Sneetjes brood roosteren, de pad destoelen erop leggen, wat geraspte kaas erover strooien en de toastjes in de oven gratineren. Recept: Yoghurt met cocosnoot pinda's. 100 gr gemalen cocosnoot, 50 gr gehakte pinda's. 50 gr suiker, y7 liter yoghurt, 20 gr saolie. De cocosnoot en pinda's in de slaolie lichtbruin bakken, 2 eetle pels suiker er bij roeren, afkoelen, de rest van de suiker er bij doen, goed dooreen roeren en dan men gen met de yoghurt. de vrouw van de Franse chirurgijn Dornet in de buurt van Limoges witte-aarde, die zij aanvankelijk voor een soort zeep hield, maar die bij nader onderzoek kaolin bleek te zijn. zo begon in Frankrijk de fa bricage van hard porselein en be gonnen de fabrieken van Sèvres en Limoges porselein te vervaardi gen, dat op werkelijk hoog peil stond en grote bekendheid ver wierf. in juli 1786 kwam ook Enge land met porselein op de markt. In dat jaar opende de Engelsmait Josiah Wedgwood zijn beroemd ge worden porseleinfabriek „Etruria" in Staffordshire. Ook in Nederland werden porseleinfabrieken opge richt, zoals in 1764 te Weesp, in 1770 te Oud-Loosdrecht door Jo hannes de Mol, in 1775 te Den Haag, door Lyncker en in 1782 te Ouder- Amstel, Delft, Gouda en Hindelo pen. U kunt niet alles weten Wilt u een vetvlek uit uw gewit te muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laag je blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. Hebt u geen hor in het open raam staan, plaatst er zo mogelijk een paar potten met ricinusplanten voor. De vliegen zijn op deze plan ten in het geheel niet gesteld. Een spons moet men weghangen aan een lusje. Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een fris se reuk, een strakke huid en stevig vlees. Deze foto toont de tweejarige Pou- pette, het jongste manncquintje van Parijs met haar vierjarige broertje op een modeshow van kinderkle ding, welke een groot kledingmaga zijn in de Franse hoofdstad dezer dagen hield. De kinderen dragen pakjes van gele popeline; dat van Poupette, die hier in het middel punt van de belangstelling staat, heet „Patachou", dat van haar broer „Flic Flac" aan welke laatste titel de Parjjse volksbenaming voor een agent wel niet helemaal vreemd lillDnitUllillUi MiioilHunliiiiiliiinihrillltililÉ

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11