S)e &2id<te(9oti4ant i Studentenrelletjes te Warschau NYLONS Feest-Verkoop 2.39 V.S. erkennen tegen-regering van San Marino Nog niet o.k. in Little Rock Tunis roept ambassadeur uit Frankrijk terug Grensincidenten veroorzaken spanning Directeur: C. M. v. HAMERSVE1D. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14225 SAN MARINO I in de knel KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Demon stratie tegen verbod van studentenblad Politie trad op met traangas en gummiknuppels "De politie in Warschau is donderdagavond met traangasbommen en gummiknuppels opgetreden tegen meer dan tweeduizend betogende stu denten. De studenten hadden zich verzameld voor een studententehuis aan het Narutowicza-plein, enige kilometers van het centrum van de stad verwijderd, om te protesteren tegen een besluit van de regering, het stu denten-weekblad „Pro Prostu" een verschijningsverbod op te leggen. Een persfotograaf van de Londense „Times" heeft klappen opgelopen. De betogers werden omsingeld door honderd politiemannen. Donderdagavond laat zijn volgens ooggetuigen verscheidene studenten gearresteerd. Enkele studenten hadden met stenen naar de ordetroepen gegooid. Het gehele plein zou met stenen bezaaid en de toestand gespan nen zijn. geschreven studentenvergadering niet door zou gaan. „Wij zullen spreken met vice-premier Jarosiewicz en Ro man Zambrowski, een lid van het politieke bureau van de communisti sche partij, over het geval-„Pro Pros tu", zo werd verder omgeroepen. Nadat de betogers waren verspreid, werden alle toegangen tot het Naru towicza-plein afgezet en het plein voor het verkeer gesloten. Radio-Warschau heeft bekend ge maakt, dat „herrieschoppende stu denten en jongeren voor de studen ten sociëteit aan het Narutowisza- plein een betoging op touw hebben willen zetten en leuzen tegen de re- BEKEND STUDENTENBLAD. „Pro Prostu" is het bekendste stu dentenblad in Polen geweest, dat met zijn uitgesproken kritiek op de euve len van het Stalinismse en met zijn pleidooien voor verstrekkende her vormingen, de weg heeft helpen be reiden voor de „kleine revolutie" van oktober vorig jaar in Polen. De studenten, die donderdag be toogden, hebben de maatregel tegen „Pro Prostu" kennelijk opgevat als een bedreiging van de persvrijheid Toen zij 's avonds bij het tehuis arri veerden, vonden zij de deur van de grote vergaderzaal gesloten. Zij zei den later, dat dit gebeurd was op last van de rector van de Warschau- se universiteit en daardoor kon de uitgeschreven vergadering niet door gaan. De studenten verzamelden zich vervolgens buiten het gebouw. Tegen de tijd, dat de bijeenkomst (in de vergaderzaal) zou beginnen (te 7 uur) was de menigte voor het gebouw tot meer dan tweeduizend man aange groeid. Om kwart voor acht werd door luidsprekers omgeroepen, dat de uit- Frankrijks crisis President Coty van Frankrijk is er gisteren nog niet in geslaagd een ka binetsformateur aan te wijzen. Zijn voorkeur gaat blijkbaar uit naar de solialst Guy Mollet, die in juni als premier ten val gebracht werd wegens zijn voorstellen voor versobering. Mollet heeft echter la ten doorschemeren dat hij er weinig voor voelt als kabinetsformateur op te treden. Volgens herfi is het logisch dat al lereerst een beroep wordt gedaan cup Jacques Soustelle (ex-Gaiullist), die als de belangrijkste verantwoorde lijke voor de crisis wordt beschouwd. Als andere mogelijkheid wordt ge opperd dat de president zich wendt tot een persoon, die als onderhande laar zou trachten de meningsverschil len tussen de verschillende nationele groeperingen weg te werken. Men noemt de namen van Robert Sehu- man (christen-democraat), René Plé- ven (UDSR) en René Billères (or thodox radicaal). Proces tegen Djilas begonnen Te Sremska Mitrovica, 80 km. ten westen van Belgrado, is vrijdag ochtend het proces begonnen tegen de voormalige Zuid-Slavische vice- president Milovan Djilas, die be schuldigd wordt van „vijandige pro paganda" tegen de staat in zijn boek „de nieuwe klasse", dat in New York is uitgegeven. Djilas werd vanochtend van de ge vangenis in Sremska Mitrovica, waar hij een gevangenisstraf van drie jaar uit zit, naar de rechtzaal overge bracht. Hij was in december reeds wegens „vijandige propaganda" ver oordeeld. In de rechtzaal waren familieleden van Djilas en Zuid-Slavische en bui tenlandse journalisten aanwezig. Drie journalisten, een Amerikaan se verslaggever van de „New York Times", een Italiaanse correspondent en de Zuid-Slavische vertegenwoor diger van het Amerikaanse persbu reau U. P., werden vanochtend niet in de rechtzaal toegelaten. Zij kregen de mededeling, dat er geen ruimte was. De Italiaan werd de toegang ook geweigerd wegens „onjuiste ver slaggeving". De plaatselijke aanklager, Ante Djukic, las de aanklacht voor, die lange aanhalingen uit „De nieuwe klasse" bevatte. Volgens Djukic is de overtreding, waarvoor Djilas nu terecht staat, ernstiger dan de twee vorige en hij vroeg dan ook een zwa re straf. Na twee uur werd de openbare zit ting geëindigd en het proces met ge sloten deuren voortgezet. De buiten landse journalisten moesten de zaal verlaten. gering roepen. De militie herstelde de orde en verspreidde de deelne mers aan het incident waarbij zij de argressiefste aanhield. Het bestuur van het politechnische instituut van Warschau heeft stren ge maatregelen aangekondigd tegen de deelnemers aan het incident, waaronder hun verwijdering van de hogeschool". Geminderd. Pracht kwaliteit. NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. (Advertentie) Voor de Verenigde Staten heeft de communistische regering van San Marino na 30 september jl. opgehou den te functioneren als de wettige overheid. De door communisten geleide rege ring van San Marino heeft gister- Scheidsgerecht gevraagd Amerika heeft de anti-communis tische regering van San Marino of- ficieel erkend. De regering van vieravond een beroep gedaan op de po- man, die in een verlaten „fabriek" litieke leiders van Italië om een com- aan de grens van het republiek je in Midden-ltalië zetelt, heeft van. dit be richt, dat werd overgebracht door de Amerikaanse consul in Florence, met vreugde kennis genomen. Men hoopt dat er spoedig meer lan den zullen volgen. Dan zal mén zich sterk genoeg voelen om naar de hoofdstad te gaan en de zetel van de communistische regering op te eisen. SAN MARINO Vulkaan uit de ziedende zee De uitbarstingen van de vulkaan, die nabij het eiland Fayal, één van de Azoren, uit de zee is opgerezen, nemen in hevigheid af, aldus wordt uit Ponta del Gada op de Azoren ge meld. Het nieuwe eiland breidt zich niet verder uit, aldus de waarnemers. Uit de krater komt nog voortdurend rook en soms doen zich ontploffingen voor. Op de plaats waar het vulkaanei land oprees, was de zee ruim een week geleden nog 30 vadem diep. Een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, die boven het rotsblok ken en lava brakende eiland vloog, vertelde: „Toen we dichterbij kwa men, bleek de lucht verzadigd te zijn van hete zwavelreuk. De zee v/as tot ver in de omtrek geel". Tot op 35 mijl afstand werden de bewoners der Azoren geplaagd door een vulkanische asregen. Van de 25.000 bewoners die het eiland Faial telt, zijn er bijna 3000 uit de dichtst bij de vulkaan gelegen gebied geëva cueerd. Walvisjagers jagen met har poenen op 1000 walvissen, die voor de uitbarstingen zijn gevlucht. In wijde omtrek drijven miljoenen klei nere vissen dood rond. missie in het leven te roepen die als. scheidsgerecht tussen beide partaj-vt> de communistische regering en de anti-communistische tegenregering moet optreden. Prof. Gino Giacomini, de minister van Buitenlandse Zaken, zei dat zijn regering zich „natuurlijk zal neer leggen by de beslissing van zo'n com missie". De anticommunistische regering van San Marino verwierp dit denk beeld prompt. Een harer leden verklaarde: „Dit is een waardeloos- gebaar. De commu nistische functionarissen hebben niet het recht namens San Marino tele grammen naar Italië te zenden, welks regering ons reeds als het wettige bewind heeft erkend. Dit is louter 'n propa.eandagebaar' Zweedse prins aangeklaagd Een ingewikkelde rechtszaak, die in Stockholm als de zaak Husebey be kend staat, heeft gisteren een sensa- tonele wending genomen, toen prins Carl Befnadotte een neef van ko ning Gustaf Adolf door de officier van de rechtbank, C. A. Robert, in staat van beschuldiging werd gesteld als medeplichtige aan ernstige woe ker. Bij veroordeling zou de prins, die tijdens het langdurig politie-onder- zoek zijn onschuld heeft betuigd, een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar kunnen krijgen. Voor zover men weet.is het de eerste maal dat een lid van de Zweed se koninklijke familie, wegens misda dige activiteit, voor de rechtbank ge bracht is sedert de familie Berna- dotte in 1814 koninklijke status heeft verkregen. Volgens de aanklager zal het pro ces waarschijnlijk in het midden van de volgende week beginnen. Vliegramp bij Beiroet Een Libanees passagiersvliegtuig met 27 mensen aan boord is donder dagochtend vroeg bij Beiroet in zee gestort. Men vreest dat alle inzitten den, 23 passagiers en vier beman ningsleden, om het leven zijn geko- Libanese schepen zyn uitgevaren en hebben reeds ach tien lijken ge borgen. Volgens officiële gegevens had het vliegtuig 27 mensen aan boord: 23 passagiers, o.w. vier Britten en een Amerikaan, en een bemanning van vier. o.w. een Amerikaanse piloot. Onder de lading bevonden zicih vijftien kistjes goud. Het vliegtuig was om 01.17 uur plaatselijke tijd uit Beiroet vertrok ken, op weg naar Koeweit aan de Perzische Golf. Enige tijd na het vertrek meldde de piloot, dat hij te rugkeerde omdat brand aan boord was uitgebroken. Om 01.51 uur sein de hij, dat hij op 2.000 meter vloog, twee minuten later kwam, bijna in CIdenauet Jx. tieedt in het huwelijk Op 5 oktober a.s. zal in de slotkerk te Kalmar in Zuid Zweden het huwe lijk worden voltrokken tussen Georg Adenauer, de jongste zoon van de zicht van het vliegveld, het laatste i Duitse bondskanselier, en de 24-jarige Ulla-Britta Jcansson. De 25-jarige bericht: „Hoogte 500 meter. Toestel kanselierszoon leerde zijn bruid in 1954 in Oberstdorf kennen en op 26 juni onbestuurbaartoen zweeg de van het vorige jaar werd de verloving bekend gemaakt Op de foto ziet radio en voltrok zich de ramp. I men het verloofde paar. Boycot mislukte De voorgenomen boycot van de middelbare school in Little Rock door de blanke leerlingen is gisteren mis lukt. Slechts 75 van de ongeveer 1500 leerlingen verlieten uit protest de school, nadat de negen negerleerlin gen begeleid door dertig man van de nationale garde waren binnengeko- In San Marino dreigt als gevolg men. van de Italiaanse blokkade een te- kort aan levensmiddelen en genees middelen te ontstaan. De Italiaanse politie heeft n.1. al le toegangswegen tot het republiekje afgesloten. Het militair escorte was sterker dan ooit tevoren. Dit wijst erop dat de autoriteiten enige handtastelijkhe den die zich woensdag in de school hebben voorgedaan, hoog opnemen. President Habib Bourguiba van Tu nesië heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij de Tunesische ambassadeur uit Frankrijk zal terugroepen. Dit besluit is een gevolg van het toenemende aantal grensincidenten aan de Algerijns-Tunesische grens. De Frans-Tunesische betrekkingen zijn de laatst tijd gestadig slechter ge worden, naarmate het aatal grensin cidenten toenam. Tunesië protesteer de tegen grensoverschrijdingen door Franse troepen, die Algerijnse rebel len achtervolgden. De Fransen moti veerden hun optreden door erop te wijzen dat zij aanvallers achtervolg den, hetgeen overschrijding van de grens toelaatbaar zou maken. De breuk is versneld doordat Frank rijk een beroep op zijn bondgenoten heeft gedaan Tunesië geon wapens te leveren, voordat deze kwestie door Frankrijk en Tunesië besproken js. Frankrijk vreest, dat de wapens voor Tunesië uiteindelijk in Algerije te recht zullen komen. Bourguiba zei gisteren in een ra diotoespraak dat het niet mogelijk is vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te onderhouden. Hij be schuldigde Frankrijk er van langs de Algerijnse grens troepen samen te trekken, „die elk ogenblik ons gebied kunnen aanvallen". De president gaf r e bevolking toe stemming vandaag in de hele repu bliek ordelijk demonstraties tegen Frankrijk te houden. Hij zei teruggekomen te zijn op zijn besluit in beginsel in te stemmen met de conferentie, die Frankrijk voorge steld heeft ter bespreking van de wa pens welke *I\inesië heeft gevraagd. sident, uit het gebied van Kef een aantal Fransen te evacueren. Als de huidige toestand voortduurt, is het niet uitgesloten dat alle Fransen daar vandaan moeten. Wont, zei Bourgui ba, wij zijn in de eerste nlaats verant woordelijk voor hun leven. Weer een overval. Van Franse zijde in Algiers is be kendgemaakt, dat in de nacht van 30 september op 1 oktober groepen op standelingen vanuit Tunesië een kamp met driehonderd Arabische gezinnen te Bordj M'racu in Algerije hebben overvallen. Het Arabische kamp werd geplunderd en de overvallers ontvoer den tachtig gezinnen naar Tunesië. De Fransen hebber in Algerië langs de Tunesische grens een vier meter hoge draadversperring aangelegd, die onder stroom staat. Deze versper ring is 280 kilometer lang en heeft ten doel te verhinderen, dat groepen opstandelingen uit Tunesië Algerië binnen komen. _4 Wij hebben besloten aldus de pre- Finse zeilschip. Finse viermaster vergaan Een Finse viermastschoener is gis teren tijdens een zware storm voor de Deense kust gezonken. De opvaren den acht mannen en een vrouw zijn allen gered en daarmee werd voorkomen, dat de ramp met de Pa mir een vervolg kreeg. De schoener, de Svenborg uit Pori, was een schip van vijfhonderd ton. Zijn noodseinen werden gisteroch- ten vroeg opgemerkt door de beman ning van een viskotter, die er na drie uren van vergeefs proberen in slaag de, de bemanning van de Svenborg te redden. Even later verging het De blanke leerlingen die de school verlieten, hebben een negerpop aan een boom opgehangen en in brand gestoken. President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard, dat er aan twee voorwaarden voldaan moet worden om de terugtrekking van de troepen uit Little Rock te rechtvaardigen. De eerste is dat ondubbelzinnige verzekeringen moeten worden gege ven dat het gerechtelijk bevel tot op heffing van de rassenscheiding niet zal worden gesaboteerd en dat orde en rust gehandhaafd zullen worden. De tweede voorwaarde is de terug keer van een feitelijke toestand van orde en rust in zulk een mate dat de plaaselijke politie de toestand de baas kan. Eisenhower zei verder, dat een commissie van vier zuidelijke gouver neurs nog steeds tracht een oplosing te viuden. Ook in Camden. Vijf negentienjarige negers zijn donderdag te Camden in de Ameri kaanse staat New Jersey veroordeeld tot een jaar gevangci isstraf, omdat zij zich woensdag hadden schuldig ge maakt aan ordeverstoring bij de mid delbare schooi te Camden. Een vijftienjarige blanke jongen liep dinsdagavond bij een vechtpar tij met negers een steekwond op. In verband hiermee worden vijf andere negers vastgehouden. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 8 en woensdag 9 oktober a.s. geen audiëntie verle nen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, Opgemaakt te j 11.15 uur). j TOENEMENDE BEWOLKING Vannacht opklaringen, hier en 5 daar mist en plaatselijk nacht- vorst. Morgen toenemende be- i wolking met voornamelijk in 't J noorden van het land enige re- gen. Zwakke tot matige, aan de kust later krachtige wind, knm- j pend naar west tot zuidwest. 5 Morgen overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. S Hoogwaterstanden 5 Okt. v.m. 1.10; n.m. 1.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Nachtvorstgevaar De depressie, die gisteren op een groot deel van de Noordzee een noordwesterstorm veroorzaakte, is het afgelopen etmaal via Noorwegen en Zweden naar het oosten getrok ken. Om 7 uur vanochtend lag het centrum met een barometerstand van 982 millibar nabij Helsinki. Het kou front van de depressie passeerde gis teren geheel Nederland, waarna op nieuw polaire luehtmassa's binnen stroomden. Hierin kwamen plaatselijk enkele meest lichte buien tot ontwikkeling Het nabij Ierland gelegen gebied van hoge druk veranderde weinig van plaats. Wel neemt het nu iets in be tekenis af. Er zijn aanwijzingen, dat zich bij de zuidkust van IJsland een nieuwe storing ontwikkelt. Daar in dat gebied de nog steeds krachtige bovenwinden naar het zuidoosten zijn gericht, zal deze storing naar de Noordzee gaan bewegen. In verband hiermede is het waarschijnlijk, dat er morgen plaatselijk in Nederland weer enige regen gaat vallen. Voor- Hoe zwak zouden ve gebleven ziin dien passeert evenwel een zwakke [als het leven ons geen tegenstand had' rug van hoge druk, zodat nachtvorst- geboden gevaar aanwezig is. K{inM weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 10 C. OSLO licht bew. 9 KOPENHAGEN. regenbui 12 LONDEN onbew. 14 AMSTERDAM licht bew. 14 LUXEMBURG half bew. 10 GRENOBLE zwaar bew. 13 PARIJS zwaar bew, 13 BORDEAUX zwaar bew. 17 NICE onbew. 20 BERLIJN onbew. 19 FRANKFORT regen zwaar bew. 13 MUNCHEN 13 ZURICH mist 15 GENEVE onbew 14 LOCARNO mist 17 WENEN zwaar bew 15 INNSBRUCK zwaar bew. 17 ROME zwaar bew. 20 AJACCIO zwaar bew 24 Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1